Wetenschap Zorg voor goede vrienden om het hart te luchten 'Iets zangeriger, maar echt vreemd, nou nee' Bacteriën verzinnen steeds nieuwe listen Keelpijn vaak geen behandeling nodig Minder stress beter vlees 6 VRIJDAG 3 JUN11994 Door vergrijzing meer diabetici Nieuwe stottertherapie: de Hausdörfer-methode hoorn gpd Het aantal Nederlanders dat aan diabetes lijdt, blijkt twee keer zo hoog te zijn als werd aangenomen. Zo'n half miljoen mensen heb ben suikerziekte, terwijl tot nu toe van 240.000 mensen bekend was dat zij aan de ziekte lijden. Dit blijkt uit een onderzoek dat door de medische faculteit van de Vrije Universiteit (VU) in Hoorn is ge houden. De zogenoemde Hoorn-studie geeft aan dat het aantal mensen met suikerziekte in de komende vijftien jaar door de vergrijzing met bij na de helft zal toenemen. In Hoorn is gedurende twee jaar onderzoek gedaan onder 240 dia betes-patiënten. Door de patiënten vroeger op te sporen, kan wor den voorkomen, dat de mensen pas als zij serieuze klachten heb ben bij de medische zorg terechtkomen. Daarom wil de VU een in stituut voor regionaal geneeskundig onderzoek stichten in Hoom. Op deze manier kunnen de onderzoekers en de (huis)artsen verder werken aan een opzet, waarbij door preventie veel onnodig leed en kosten kunnen worden bespaard. Merkwaardig genoeg blijken mensen met een type A gedrag altijd gejaagd, ongeduldig, competitief, heel ambitieus, en steeds alles onder controle wil len hebben in zijn onderzoek niet of nauwelijks een verhoog de kans te hebben op een hart infarct. Ook Bosma heeft zich daar enigszins over verbaasd, zegt hij, aangezien het in tegen spraak is met resultaten van eerder onderzoek op dit gebied. Hij wijt deze tegenstrijdigheid aan het feit dat de gegevens van het onderzoek, waarvan de eer ste al tussen 1972 en 1974 zijn verzameld (met een vervolgpe- riode van tien jaar tot 1982), via een niet voldoende specifieke vragenlijst zijn verkregen. „Bovendien zou je dit soort on derzoek uit moeten voeren via interviews. Hoe iemand be weegt, hoe iemand spreekt geeft veel aanvullende informatie voor zijn gedragstypering. Meer en meer blijkt met name het hebben van een vijandige hou ding tegenover anderen het risi co op een hartinfarct te vergro- Hart- en vaatziekten blijken ook meer binnen bepaalde families voor te komen. „Voor een deel is dat terug te voeren op een zelfde ongezonde levensstijl als (vooral) roken en het consume ren van een vetrijke voeding. Vooral mensen met een laag opleidingsniveau lijken zich aan een dergelijke ongezonde le vensstijl te bezondigen. Dat geldt vooral voor het roken. Wee de man die in het huwe lijksbootje stapt met een vrouw met een lage opleiding. Daar door verhoogt hij zijn kans op het krijgen van een hartinfarct of om daar vroegtijdig aan te overlijden. Die conclusie trekt de socioloog drs. J. Bosma uit zijn onderzoek naar de invloed van psycho-sociale factoren op het ontstaan van hart- en vaat ziekten. Ook de burgerlijke staat blijkt van invloed op 's mans kans op het eerder krijgen van een hartinfarct. Vrijgezellen, weduwnaars en ge- scheiden mannen blijken korter te leven en een verhoogde kans op een hartinfarct te hebben. Volgens de promovendus is het waarschijnlijk een gebrek aan emotionele steun dat het hart van deze mannen geen goed doet. Een netwerk van goede vrienden bij wie ze hun hart kunnen luchten, reduceert in zekere mate het verhoogde risi co, maar alleen bij mannen die getrouwd zijn geweest. Ook bij mensen die van het platteland naar de stad verhui zen, zelfs in ons kleine Neder land, blijkt het risico op een (fa taal) hartinfarct verhoogd. Dat zou, aldus Bosma, te maken kunnen hebben met het verlies van de oude vriendenkring, waardoor de problemen die zich altijd in een nieuwe omge ving voordoen, niet of minder I goed kunnen worden bespro ken. En nu maar hopen dat de bruid niet alleen mooi, maar ook goed opge leid is anders dalen de kansen op een lang leven voor de bruidegom aanzienlijk... fqto archief natuurlijke weerstand sterk is verminaerd, kunnen die darm bacteriën vervelend gaan doen, en worden we ziek." Een sterk verminderde weer stand kan onder meer het ge volg zijn van een behandeling vanwege kanker of na orgaan transplantatie of bij voorbeeld door aids. In plaats van direct naar antibiotica te grijpen zou Heidt opportunistische infecties vanuit het maagdarmkanaal lie ver te lijf willen gaan door in te grijpen in meer specifieke me chanismen. „Het probleem is echter dan wij van die mechanismen nog zo weinig weten. Waarom gaan darmbacteriën waarvan wij ja renlang geen last hebben ge had, onder bepaalde omstan digheden opeens ellende ver- oorzaken? Welke processen spe len een rol bij het binnendrin gen van darmbacteriën vanuit de darm in het lichaam? Wij weten dat onder normale om standigheden in het lichaam te gen darmbacteriën bepaalde antistoffen worden gemaakt. Hoe belangrijk zijn die (IgA-)an tistoffen als wapen tegen een bedreigende infectie? Volgens de hoogleraar is het van groot belang deze mecha nismen te ontrafelen om op de ze manier alternatieve metho den te ontwikkelen voor de be strijding van deze infecties. „Op deze wijze moet het mogelijk zijn om het gebruik van antio- biotica nog meer te beperken en daarmee resistentie tegen bacteriën zo lang mogelijk bui ten het lichaam te houden." Steeds meer bacteriën worden resistent tegen antibiotica. Deze ontwikkeling versterkt de vraag naar verbeterde of nieuwe anti- microbiële middelen. Bacteriën verzinnen echter steeds nieuwe listen om daaraan te ontsnap pen. Een onoverwinnelijke vij and? „Het valt te verwachten dat over enige tijd het tijdperk zal aanbreken waarin antibioti ca hun therapeutische waarde volkomen hebben verloren," meent prof. P.J. Heidt, de eerste hoogleraar gnotobiologie aan de Katholieke Universiteit van Nijmegen. De gnotobiologie omvat al het werk aan dieren en planten die vrij zijn van micro-organis men of waarvan de samenstel ling van de microflora exact be kend is. Het vakgebied kan wor den gezien als een subspeciali satie binnen de microbiologie. „Om te voorkomen dat wij niet belanden in een situatie van 'terug naar af, vergelijkbaar met het pre-antibiotische tijd perk, is het noodzakelijk om on derzoek te doen naar alternatie ve methoden om infecties te voorkomen en te behandelen," aldus Heidt. Hij nam als voor beeld het voorkómen en behan delen van opportunistische in fecties vanuit het maagdarmka naal. „Ook onder normale omstan digheden vindt er dagelijks een voortdurende invasie van bac teriën vanuit het maagdarmka naal in ons lichaam plaats. Ge woonlijk loopt dat goed af. Maar vooral wanneer iemands Op de markt v r de stotteraar van alles te koop. Jan Heuvel stottertherapie volgens Hausdörfermethode. Het is aangenaam praten met Jan Heuvel. Hij kan goed luisteren en heeft een rustige, bij na bedaarde manier van spreken. Je zou het niet zeggen, maar toch is hij een groot deel van zijn leven bezig geweest met het bestrijden van een handicap waar hij erg veel last van had: stotteren. Hij had veel baat bij de Hausdörfer-methode in Duitsland. Heuvel in troduceerde deze methode in Nederland. De stotterende verslaggever Wolter Strijker volg de een basisweekeinde. wolter struker» gpd Hausdörfer gaat ervan uit dat iedere stotteraar normaal kan ademhalen en in staat is vloeiend te praten. Stotteraars hebben vaak geen enkel pro bleem bij het praten met huisdieren of kleine kin deren. Het grote probleem van de stotteraar is zijn voortdurende gevecht met letters en woorden. Moeilijke letters ziet-ie vaak al mijlen van tevoren aankomen. Maar praten - en dat is de clou van Hausdörfer - is het produceren van klanken, en niet van schrifttekens, van letters. Spraak bestaat uit een reeks opeenvolgende klanken. Om de stotteraar af te halen van zijn fixatie op die vreselijke letters die hem zijn leven lang achter volgen, moet hij volgens Hausdörfer leren luisteren naar de klanken die hij maakt, dus naar het geluid van zijn eigen stem. Hij moet leren de klanken die hij voortbrengt, te beheersen en gericht te sturen. Als hij daarin slaagt, zal hij vloeiend kunnen spre ken. Vrijwel elke stotteraar kan immers moeiteloos zingen, juist omdat je daarbij je aandacht automa tisch richt op de klanken en niet op de letters en woorden. Om die klankbeheersing te oefenen, heeft Haus dörfer een aantal oefeningen bedacht: spreken met overdreven intonatie, klanken oprekken, toonhoog ten variëren. Maar niet iedereen heeft daar de moed voor. Aan de andere kant: zo'n half gezongen boodschap is voor zowel voor de spreker als de luis teraar een stuk aangenamer en ontspannener. En bovendien verstaanbaarder dan het hulpeloze ge pruttel en gehakkel wat een stotteraar doorgaans voortbrengt. Omdat Jan Heuvel geen ernstige stotteraar was, is het hem vrij lang gelukt zijn handicap verborgen te houden. Hij hield zich veel bezig met zijn pro bleem, maar kwam geen stap verder. Tot hij in Duitsland de Hausdörfer-methode ontdekte. Hausdörfer was een Duitse apotheker en een zware stotteraar. Hij heeft in de eerste helft van de ze eeuw een methode ontwikkeld waarmee hij niet alleen zichzelf, maar ook zijn drie kinderen en an dere stotteraars van het probleem heeft afgeholpen. Na zijn dood in 1951 is de Hausdörfer-methode in onbruik geraakt, tot de draad in de jaren '80 weer werd opgepakt door een zelfhulpgroep van stotte raars in Koblenz. Jan Heuvel kwam enige tijd later in aanraking met de Hausdörfer-methode en vond er vrijwel meteen baat bij. Hij was zo enthousiast over het snelle en positieve resultaat bij zichzelf, dat hij er van overtuigd was dat dat voor meer stotteraars haalbaar moest zijn. Een jaar geleden introduceer de hij de methode in Nederland, en sindsdien heb ben enkele honderden stotteraars in basisweekein- den met de Hausdörfer-methode kennis gemaakt. Niet iedere deelnemer is van z'n stotteren afgeko men, maar opvallend is dat bijna iedereen positief reageert op de methode. Klanken Vrijwel iedere volwassen stotteraar heeft een hele rits van therapieën achter de rug. Logopedie, psy chotherapie, de flankademhaling van Len del Ferro, hypnotherapie, bio-energetica, Ryan-therapie, de langzaam-praten-methode van Webster. Wat veel stotteraars bij de Hausdörfer-methode aanspreekt, is dat het een logische, natuurlijke methode lijkt, die yrij gemakkelijk is toe te passen en direct resul taat afwerpt. Zelfbeeld Zelf heb ik inmiddels de twee opeenvolgende basis weekenden van de Hausdörfer-methode gevolgd. In een groep van zo'n tien mede-stotteraars wordt tijdens die weekeinden stapsgewijs de methode uit de doeken gedaan. Het blijkt dat vrijwel elke stotte raar in de beschermde sfeer van een oefensituatie vloeiend kan praten. Maar 'the proof of the pud ding is in the eating', en het tweede weekeinde ga je daarom in groepjes de straat op. Aan de hand van een aantal vragen voer je gesprekjes met wild vreemde mensen, daarbij consequent de Hausdör fer-methode toepassend. Je collega-stotteraar luis tert van een afstandje mee en levert later het nodige commentaar. Het merkwaardige is dat je het gevoel hebt dat je je volkomen belachelijk staat te maken door vol gens de Hausdörfer-methode te praten, terwijl bij navraag vaak genoeg blijkt dat de luisteraar niets vreemds is opgevallen. Oke, het was misschien iets langzamer dan normaal, of wellicht iets zangeriger, maar echt vreemd, nou nee. Zouden al die mensen dat uit pure beleefdheid zeggen? Of zou er ook iets mankeren aan het zelfbeeld van de stotteraar, aan het idee van hoe je overkomt? Overgevoelig Een stotteraar is vaak overgevoelig voor wat ande ren van hem vinden. Een Hausdörfer-stotteraar vaak bang dat een luisteraar hem voor gek zal ve slijten als hij op een wat zangerige manier begint te praten. Daarom moet de Hausdörfer zich een ren onverstoorbaarheid aanmeten en leren zich niets aan te trekken van wat andere mensen den ken van zijn manier van praten. Dat levert enorme bevrijding en een innerlijke rust op. Boven dien weet de overtuigde Hausdörfer dat dit alles slechts een voorbijgaande fase is op de weg naar vloeiend spreken. De Hausdörfer-methode, mits consequent toege past, biedt voor veel stotteraars een goede oplos sing. Maar juist voor een consequente toepassing is een behoorlijk hoeveelheid lef en concentratie en een sterke wil nodig. Maar weinig stotteraars zullen na de basisweekenden de zelfdiscipline en het fleg ma kunnen volhouden die voor de Hausdörfer-me thode zo belangrijk zijn. Nazorg in de vorm van te lefoongesprekken met mede-Hausdörfers, zelfhulp groepen en vervolgweekenden is dan ook onont beerlijk. Onnodig veel gebruik antibiotica utrecht saskia stoelinga Voor keelpijn wordt nog heel veel antibiotica voorgeschreven. Te veel meent huisarts Dagnelie. Behandeling van een zere keel is in hooguit tien tot vijftien procent van de gevallen nodig. Nu krijgt driekwart van de patiënten die met keelpijn bij de huisarts komt een kuur. Waarom schrijft de huisarts dat recept uit? Carien Dagnelie, die op dit onderzoek volgende week promoveert, denkt dat een onder zoek van meer dan dertig jaar geleden nog steeds de basis is voor dit beleid. In 1960 bleek dat keelpijn bij zestig procent van de pa tiënten veroorzaakt werd door bepaalde streptococcen (bacteriën). Omdat een patiënt in die tijd ernstig ziek kon worden als gevolg van complicaties van een keelinfectie, namen de meeste artsen geen risico en schreven hun patiënten vrijwel altijd antibiotica Dagnelie:"Op dit moment komen deze streptococcen minder voor en veroorzaken ze bovendien minder hevige infecties. Slechts eenderde van de keelinfecties wordt nu door deze bacteriën ver oorzaakt. Bij tweederde van de keelinfecties is het toedienen van de gebruikelijke antibiotica, die gericht zijn tegen de streptococcen, dus zinloos." Maar zelfs als de infectie wel door streptococcen wordt veroorzaakt, zo meent huisarts Dagnelie, gaat de keelpijn meestal vanzelf over en heeft de behandeling maar een beperkt ef fect. „Met antibiotica is de keelpijn slechts een a twee dagen eerder verdwenen." Een huisarts kan een streptococceninfectie in beperkte mate her kennen aan een combinatie van verschillende symptomen, waar onder, witte stippen in de keel. Artsen die het zekere voor het onze kere willen nemen en hun patiënten voor deze infectie willen be handelen kunnenvolgens Dagnelie beter eerst een diagnostische test doen. Deze test kan via een kleuromslag op een keeluitstrijkje met redelijke nauwkeurigheid streptococcen aantonen. Op die ma nier kunnen huisartsen antibiotica selectiever toedienen, aldus Dagnelie. „Het voorkomen van onnodig gebruik van antibiotica is van belang om resistentie van bacteriën in de toekomst te voorko men." Dagnelie hoopt verder dat haar onderzoek bijdraagt aan het bewust worden van zowel artsen als patiënten dat een keelinfectie of een andere infectie meestal ook zonder antibiotica beter kan worden. Wetenschap verrast door gammabliksem washington dpa Amerikaanse wetenschapsmensen hebben tot hun verrassing ontdekt dat zich in de hogere atmosfeer van de aarde bliksemach tige ontladingen van gammastralen voor doen. De gammastralingssonde Marshall van het Amerikaanse ruimtevaartbureau NASA nam in de afgelopen drie jaar onge veer twintig van deze zeldzame en slechts duizenden van een seconde durende ener- gieflitsen waar. Dit gebeurde volgens NASA hoog boven on weerformaties, in elk geval ver boven de „normale weerprocessen." Om de flitsen te kunnen waarnemen moeten zij op een hoogte van meer dan 30 kilometer gebeu ren. „Kennelijk is de aardatmosfeer elek trisch veel actiever dan aangenomen, de waarneming van gammastralen heeft qns in elk geval volledig verrast," aldus een expert. Hij wees er daarbij op dat piloten herhaald melding hebben gemaakt van opstijgende flitsen in de heldere hemel boven een on weer zonder dat de oorzaak daarvan be kend was. Elfduizend woorden genoeg voor studie groningen gpd De niet-Nederlandstalige die in ons land aan een universiteit zonder al te veel taal problemen een studie wil volgen, moet minstens elfduizend Nederlandse woorden kennen. De meest in het Nederlands voor komende vijfduizend woorden stellen hem- haar al in staat te studeren, maar die hoe veelheid moet worden aangevuld met ten minste zesduizend woorden, afhankelijk van de gekozen opleiding. Dat concludeert mevrouw drs. S. Hazenberg in het proef schrift 'Een keur van woorden', waarop zij promoveert aan de Vrije Universiteit in Am sterdam. haarlem saskia stoeunga Varkens die voor het slachten minder stress hebben, leveren vaak beter vlees. Slachthui zen zouden bijvoorbeeld de dieren voor het slachten eerst wat rust moeten gunnen. Ir. R. E. Klont, verbonden aan de de faculteit diergeneeskunde van de universiteit in Utrecht, promoveert dinsdag 7 juni op zijn onderzoek naar stress bij varkens. Ir. Klont: „Nu worden er in sommige slacht huizen 600 varkens per uur geslacht. Dat kan best iets minder. Het zou al schelen als de varkens na een rit naar slachthuis de tijd krijgen om bij te komen en te wennen aan de nieuwe omgeving. Slachten bij mesters thuis is het best, maar dat staan de EG-nor- men wegens hygiëne jammer genoeg niet toe." Het gaat om de varkens met het recessieve halothaangen. Juist die varkens leveren meer vlees en minder vet (voor mesters en eters ideaal). De klacht was echter dat de kwaliteit van het vlees niet deugde. Klont heeft nu ontdekt dat de kwaliteit van dat vlees snel achteruit gaat als de beesten on der stress komen te staan. „Dit komt door dat bij deze varkens de energiehuishouding in de spier verstoord is. Het metabolisme slaat als het ware op hol. Zowel spierarbeid als een verhoogde lichaamstemperatuur leidden tot slechter vlees. En als de mesters zich nu houden aan een gezellige sfeer in de fokkerijen? Ook dan redden ze het volgens Klont niet. Het groot ste probleem doet zich voor tijdens de rit naar de slachterijen. „In vrachtwagen op weg naar het slachthuis staan ze opeens tussen vreemde soortgenoten. Hierdoor on- staan bijna altijd gevechten. Ook het lopen van en naar de vrachtwagen kost varkens een grote fysieke inspanning, die vaak leidt tot fysieke stress." Belangrijkste conclusie: stress voor het slachten moet worden ver minderd. Huisarts Carien Dag nelie: „Keelinfecties zijn nu milder en min der gecompliceerd." foto» om! ivar pel

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7