Jeltsin tegenstander sancties Pyongyang Buitenland Arts tegen verkiezing van 'dikste kat' van Alesund Hongersnood bedreigt miljoenen Rwandezen In het voetspoor van de geschiedenis Clinton is in Rome 'onder familie' Regering Jemen accepteert voorstel staakt-het-vuren Geen bewijs aftappen water Gaza door Israël Israël vraagt hulp VS bij intomen Hezbollah VRIJDAG 3 JUNI 1994 Deense vlag als strontprikker 'Verschrikkelijk' vindt Viggo Kirk van de nationale Denemarken-Vereniging het Deense gebruik op hondendrollen te planten. ,,Het wordt tijd voor een andere vorm van protest." De vereniging wil de bevolking meer respect bijbrengen voor de nationale tweekleur Dannebrog. Het is de le den een doorn in het oog dat papieren vlaggetjes, eigenlijk be doeld als versiering voor taarten en dergelijke, 'door de stront worden gehaald'. De acties zijn een protest tegen de honden drollen op trottoirs en paden. Brandbom huis burgemeester Bethlehem bethlehem Het huis van burgemeester Freij van Bethlehem is de afgelopen nacht getroffen door drie benzinebommen. Er was lichte schade. Het was de tweede keer binnen twee weken dat Freijs huis doelwit was van brandstichters. De burgemeester is sinds kort lid van de PNA, de Palestijnse zelfbestuursraad v de Maya-graftombe ontdekt bij Palenque Mexico In Palenque, de beroemde ruïnestad in het zuidoosten van Mexico, zijn archeologen gestuit op een graftombe van ver moedelijk een Maya-vorst. De leider van het onderzoeksteam zei gisteren dat het gaat om de resten van een circa 40 jaar oude man met een borstplaat, een masker en versierd met ornamen ten van jade. Tot nu toe is in Palenque slechts één tombe ont dekt, die van de Maya-koning Pacal. De grafkamer dateert uit de 7e of 8e eeuw na Christus. Aardbeving treft Oost-Java jakarta Een aardbeving met een kracht van 5,9 op de schaal van Richter heeft vandaag delen van Oost-Java getroffen. Over schade en slachtoffers was bij het Indonesisch meteorologisch instituut nog niets bekend. Het epicentrum van de beving lag in de Indische Oceaan, ongeveer 225 kilometer ten zuiden van Ma- lang. Nieuw dieptepunt populariteit Major londen Een week voor de verkiezingen voor het Europees Par lement is de populariteit van de Conservatieve Partij van de Brit se premier Major op een nieuw dieptepunt beland. Volgens een peiling van de Daily Telegraph kunnen de Conservatieven reke nen op 21 procent van de stemmen, 33 procentpunten minder dan Labour. De Conservatieven moeten zelfs de tweede plaats aan de Liberaal-Democraten laten, die op 21,5 procent staan. Geen uitstel voor Kravtsjoek kiev President Kravtsjoek is er niet in geslaagd van het Oek- raïnse parlement uitstel te krijgen van de presidentsverkiezingen op 26 juni. Waarnemers verwachten dat hij die verkiezingen ver liest. Kravtsjoek wilde dat het parlement eerst de machtsverde ling tussen president, parlement en lokale autoriteiten nader be paald. Turkse troepen doden 26 Koerden diyarbakir Turkse troepen hebben gisteren in zuidoostelijke provincies bij verschillende botsingen 26 Koerdische vrijheids strijders gedood. Bij de gevechten in de provincies Hakkari, Sir- nak, Diyarbakir en Siirt kwamen ook vijf soldaten van het Turkse leger om. Volgens de regering zijn sinds maandag meer dan 120 Koerden gedood. Bardot vertrekt uit Saint-Tropez nice» Brigitte Bardot keert haar woonplaats Saint-Tropez, een voormalig vissersdorp dat vooral door haar toedoen een cen trum van de jet set is geworden, de rug toe. Reden is een jagers- congres dat burgemeester Jean-Michel Couve in Saint Tropez laat houden volgens Bardot om haar te pesten. In het Noorse Alesund staat de uitverkiezing van de Dikste Kat in de stad op de tocht omdat de gemeentelijke dierenarts van mening is dat vette katten op dieet moeten. Maar maak dat de kat maar eens wijs. Vooral met een hoofdprijs van een jaar voorraad van het fa voriete kattevoer van de win- Volgende week zou de uit verkiezing plaatsvinden van de Dikste Kat in Alesund in het kader van het jaarlijkse Happy Alesund-fesüvai. Maar dieren arts Olaf Birkeland bond de In Rwanda dreigen na de mas sale moordpartijen nu miljoe nen mensen van honger om te komen. Een VN-woordvoerder in Kigali is uiterst bezorgd over het onvermogen van de inter nationale hulporganisaties voedsel aan de getroffen bevol king uit te delen. Er zijn volgens hem niet genoeg hulpverleners en hun uitrusting is onvoldoen de. Alleen al in het zuiden wor den één a twee miljoen mensen met de hongerdood bedreigd, aldus Gregory Alex van het Ont wikkelingsprogramma van de Verenigde Naties (UNDP). Alex klaagt dat geen enkele van de 5.500 VN-soldaten, die op 17 mei door de Veiligheids raad werden toegezegd, is gear riveerd. Er is volgens hem een grootscheepse, internationale actie nodig om een nieuwe ramp, nu als gevolg van voed- Rwanda te voorko- De ANWB Beisboekenwinkel ANWB Routekaarten, gratis voor leden Frankrijk/België/Luxemburg Spanje/Portugal Qostenrijk/Zwitserland Tsjechië/Slowakije/Hongarije ...voor elke autobestemming! ANWB KEISBpfKtNWINKEL, DE LEUKSTE OMWEG VOOR JE V ANl VS vragen VN wel om maatregelen tegen Noord-Korea De internationale spanning rond Noord-Korea is gisteren opgelopen. De Verenigde Staten kondigden aan dat zij de VN-Veiligheidsraad zullen vragen economische sancties tegen Noord-Korea af te kondigen. Het communistische bewind in Pyongyang reageerde daarop in oorlogszuchti ge taal en dreigde met 'verwoestende gevolgen' als het tot sancties komt. washington hans de bruun correspondent President Clinton besloot giste ren vanuit Rome om de VN tot sancties op te roepen, nadat het Internationaal Atoom Energie Agenstschap van de VN (IAEA) had gemeld dat zijn inspecteurs niet langer in staat zijn vast te stellen wat de status van het Noordkoreaanse nucleaire pro gramma is. Noord-Korea wordt ervan verdacht te werken aan de ontwikkeling van kernwa pens. IAEA-inspecteurs kunnen de stand van zaken in Noord- Korea niet vast te stellen. Vorige week begonnen de Noordkoreanen de plutonium te verwijderen uit hun kernin stallaties, waardoor het voor de IAEA onmogelijk werd nog in specties uit te voeren en na te gaan wat er met het plutonium is gebeurd. Het IAEA bracht gis teren rapport uit aan VN-secre- taris-generaal Boutros Ghali. Volgens Amerikaanse regerings woordvoerders is nu voldaan aan de voorwaarden die waren gesteld voor economische sanc ties tegen Noord-Korea. Voor het zover is moeten ech ter eerst Rusland en China wor den overgehaald. Beide landen voelen niets voor sancties, hoe wel Clinton in Rome zei tevre den te zijn over de medewer king van beide landen. De Rus sische president Jeltsin liet gis teren al, na een gesprek met de Zuidkoreaanse president, weten niet voor sancties te voelen. China is de enige bondgenoot van Noord-Korea. In Washing ton werd toegegeven dat het enige tijd zal duren om vooral de Chinezen over te halen toch met sancties in te stemmen. Bovendien moet China ook actief meewerken aan de uit voering van eventuele sancties. Als buurland en grootste leve rancier van Noord-Korea kan het de sancties makkelijk hel pen ontduikern Frankrijk en Groot-Brittannië, de andere permanente leden van de Vei ligheidsraad met vetorecht, zijn voor stappen tegen Pyongyang. Maar ook Amerika's bondgeno ten Japan en Zuid-Korea voelen niet veel voor economische strafmaatregelen. Zuid-Korea vooral omdat het vreest dat die het noorden tot oorlog zullen aanzetten. Noord-Korea heeft al eerder laten weten sancties als een zullen beschou- die als zodanig te zullen beantwoorden. Het heeft een enorme troepenmacht samen getrokken aan de grens met Zuid-Korea. In het zuiden lig gen ook 35.000 Amerikaanse soldaten. Clinton heeft herhaal delijk laten weten dat een Noordkoreaanse aanval op Zuid-Korea als een aanval op de VS beschouwd zal worden. kat op het spek door te verkla ren dat het vetmesten van de beesten gelijk staat aan dieren mishandeling: „Zoiets onge zonds kan geen goede wed strijd zijn. Wij hebben een pro bleem met onze honden en katten: vele zijn te dik." Onder de Noorse wet is voor een die- renshow de toestemming no dig van de gemeentelijke die renarts en Birkeland weigert het licht op groen te zetten. John Breivik van het festival- cömite begrijpt het niet. „Het enige dat we willen is een stel katten op de weegschaal zet ten", is zijn c Weymouth Vijftig jaar geleden was het Zuidengelse plaatsje Weymouth het belangrijkste ver zamelpunt voor de Amerikaanse militairen die deelnamen aan D- Day, de geallieerde invasie van Normandië. In lange rijen trokken de GI's destijds door de straten en over de boulevard (foto boven). Ter herinnering aan hun gevallen kameraden velen kwamen om bij de invasie of in de weken en maanden daarna bij het verdere verloop van de strijd in Europa kwamen veteranen en hun fami lieleden terug naar Weymouth (foto onder) voor een ereparade, die opnieuw over de boulevard voerde. foto's reuter rome eelco van der linden correspondent ,,We zijn geen eenvoudige part ners, maar voor altijd vienden; één grote familié". Bill Clinton tovert een van zijn meest inne mende grijnzen tevoorschijn en neemt voldaan het applaus van de menigte op het plein van het Capitool in ontvangst. Hoempa- pa-muziek klinkt op. Bill en Hil lary hebben Rome verleid en Rome de Clintons. De Amerikaanse president is twee dagen in Italië, officieel om de vijftigste verjaardag te herdenken van de landing van de geallieerden in de ten zuiden van'Rome gelegen plaatsen An- zio en Nettuno. Het bezoek had gisteren echter alles weg van een officieel staatsbezoek. Clin ton had ontmoetingen met pre sident Scalfaro, premier Berlus coni en paus Johannes Paulus II. Na zijn joggingronde door het park Villa Borghese en een on derhoud op het presidentieel paleis, vervoegden de Clintons zich in het Vaticaan, ongetwij feld de moeilijkste etappe van de eerste Italiaanse dag. De paus is het absoluut niet eens met Clintons abortus-beleid in eigen land en kan het evenmin verkroppen dat de Amerikaanse president zijn steun heeft gege ven aan het door de Verenigde Naties in Cairo te organiseren congres over demografische ontwikkelingen geboortebeper- king. Clinton en een zeer norse paus spraken gisteren ruim een half uur. De sfeer werd om schreven als zeer hartelijk, maar er was duidelijk geen sprake van een toenadering. Clinton zei na afloop: ,,We hebben gesproken over hoe we samen kunnen ko men tot een politiek die een verantwoordelijke groei van de wereldbevolking mogelijk maakt. Ook hebben we de cen trale rol van het gezin in de maatschappij onderstreept' Hij moest toegeven dat de posi ties ver uiteen waren gebleven. „We hebben vastgesteld waar we het oneens waren en waar het mogelijk is tot elkaar te ko men", aldus Clinton, die het onderhoud, ondanks alles, 'prachtig' noemde. In de middag was het de beurt aan premier Berlusconi, die de kans kreeg om zich voor het Overleg Bosnië gaat niet door genéve bob kroon correspondent De hervatting van het vredes overleg over Bosnië, dat giste ren in Genève onder toezicht van de Verenigde Naties had moeten beginnen, is niet door gegaan. Uit protest tegen de Servische weigering het gebied rond Gorazde te ontruimen, had de regering van de Bosnisch-Kroatische federatie alleen president Zubak naar het vredesoverleg in Genève ge stuurd. Zubak' is door de inter nationale gemeenschap echter nog niet erkend. De speciale VN-afgezant Akashi was wel met zijn com mandanten Delapresle en Rose naar Genève gereisd. Zij on- moetten daar alleen de Servi sche delegatie onder aanvoe ring van de generaal Mladic. Er bleef voor Akashi weinig anders over dan er bij de Serviërs op nieuw op aan te dringen zich uit de regio Gorazde terug te trekken. De Amerikaanse ambassadeur in Rome geeft president Clinton tijdens diens dagelijkse rondje joggen tekst en uitleg bij de 'skyline' van de 'eeuwige stad'. Clinton is voor een tweedaags bezoek in Italië. foto reuter win mcnamee partner, zowel voor, tijdens als na de Koude Oorlog. Hij zei te geloven in het nieuwe Italië en bagatelliseerde het (neo-)fascis- tische gevaar. Clinton om schreef het fascisme als een ver schijnsel dat overal opduikt en 'wordt gepropageerd door per sonen die profiteren van angst en onzekerheid onder de bevol king en uit zijn op het creëren van verdeeldheid'. Bill en Hillary Clinton herden ken vandaag in Anzio en Nettu no de landing van de geallieer den. Meer dan 8.000 Amerika nen verloren daarbij het leven. Morgen zetten de Clintons koers naar Normandië. eerst in prille politieke c te meten met een wereldleider. Tijdens de na afloop van het onderhoud gehouden perscon ferentie sprak een zelfverzeker de Berlusconi zijn dank uit voor de bijdrage die de Amerikanen hebben geleverd aan de beëin diging van 'het nazistische en fascistische totalitaire systeem' en de geboorte van de demo cratie in Italië. Berlusconi zei dat er in zijn regering, doelend op de leden van de 'post-fascis- tische' Nationale Alliantie, geen personen zitten die niet de fun damentele waarden van de de mocratie onderschrijven. Bill Clinton roemde Italië als De ANWB Reisboekenwinkel Van trektocht tot lux luieren Van Zeeland tot Nepal AN\ ANWB REISBOEKENWINKEL, DE LEUKSTE OMWEG VOOR JE VAKANTIE. Het noorden van Jemen heeft gisteren gezegd de VN-resolutie waarin wordt opgeroepen tot een staakt-het-vuren in de een maand durende strijd met het het zuiden te accepteren. Het was niet duidelijk wat het noorden tot deze ommezwaai had gezet. Nadat de Veiligheidsraad de resolutie gisteren had aangeno men zei de regering dat de oproep het geweld alleen maar zou ver ergeren. De regering kwam met haar verklaring op een moment dat noor delijke troepen het zuidelijke bolwerk Aden naar verluidt op 15 ki lometer waren genaderd. In de resolutie werd opgeroepen tot een onmiddellijk staakt-het-vuren, een wapenembargo tegen de strij dende partijen en het sturen van een VN-onderzoeksteam naar Je- ;-generaal Bout ros Boutros-Ghali heeft gisteren zware kritiek geuit op. de hou ding van de internationale ge meenschap tegenover de burge roorlog in Rwanda. „De late re actie op de volkerenmoord in Rwanda heeft treffend laten zien dat de internationale ge meenschap totaal niet in staat is om met een snelle en beslissen de actie te reageren op humani taire crises als gevolg van een militair conflict", schrijft Bout ros-Ghali in een rapport voor de Veiligheidsraad. Intussen gaat het geweld in Rwanda nog steeds door. Een 'VN-functionaris telde in een half uur 25 lijken in de rivier de Kagera, die de grens vormt tus sen Rwanda en Tanzania. Dat is een nieuwe aanwijzing dat de moordpartijen voortduren. Ook in de hoofdstad Kigali wordt nog altijd gevochten. Nederlanders verrichten onderzoek in opdracht Verenigde Naties Er zijn tot nu toe geen bewijzen gevonden voor de berichten dat Israël water onttrekt aan de Gazastrook. De Palestijnen die met een tekort aan water kampen beschuldigen de Israeli's hier al jaren van. Israël spreekt die berichten al even lang tegen. De feiten zullen binnenkort aan het licht komen na een inventarisatie door Neder landse deskundigen. Samen met de Pales tijnen brengen zij de alarmerende situatie van het schaarse water in de Gazastrook in kaart. „De beschuldigingen zijn er al heel lang. En ongetwijfeld is het zo dat de Israëlische re gering de waterbronnen in de Gazastrook, maar ook op de Westelijke Jordaanoever en de hoogte van Golan, goed in de gaten heeft gehouden. Maar of zij daadwerkelijk water hebben onttrokken, dat is nog niet bekend. Ik wil eerst cijfers en gegevens zien. In zulke gevallen gaat mijn ingenieurshart spreken en zeg ik laten we nog maar even wachten en kijken wat de feiten blijken te zijn. Onze hydrologen zijn er niet op gestuit, of mis schien nog niet." Het is de Nederlandse water- en milieudes kundige C. Brands wel opgevallen dat de watersituatie rond de zestien joodse neder zettingen in de Gazastrook veel beter is. „De kolonisten wonen op plaatsen waar het meeste water is. Zij hebben er moderne, elektronisch gecontroleerde superkwekerij en. De Israeli's beschikten over kaarten waarop de waterbronnen worden aangege ven. Die gegevens komen nu mondjesmaat vrij." Uit een rapport van de Verenigde Naties dat dinsdag ter sprake kwam op t ring in Jordanië over de verdeling t ter, blijkt dat Israël water onttrekt uit twee rivieren in Libanon. Ook spreekt het rap port van een 'voortdurende en abnormale' toename van het watergebruik in de joodse nederzettingen in de Gazastrook en op de Westelijke Jordaanoever. De waterpolitiek is een belangrijk onderwerp in de vredesbe sprekingen tussen Israël en zijn Arabische buren. De internationale gemeenschap en de Pa lestijnen hebben Nederland aangêwezen om de coördinatie en het onderzoek van de milieu- en waterproblematiek in de Gaza strook op zich te nemen. De komende an derhalfjaar stelt Nederland hiervoor 2,9 miljoen gulden beschikbaar. Samen met het hoofd van de afdeling ontwikkelingssa menwerking van de ambassade in Cairo, R. Muyzert, zit Brands in Jeruzalem een verga dering voor met landen als Duitsland, Oos tenrijk, Canada en Denemarken die een be langrijke bijdrage leveren aan de oplossing van het milieu- en waterprobleem. Overigens lijkt de situatie minder erg dan wel eens gedacht. Brands: „Het veldteam kan mede op grond van de dossiers van de Israëli's een goede analyse maken. Daaruit zoukunnen blijken dat de situatie minder alarmerend is dan de meest pessimistische schatting. Ooit werd vastgesteld dat er drie keer zoveel water werd onttrokken als er bijkomt. Dat is in ieder geval niet zo." Tegen het eind van het jaar komt een gede tailleerde studie naar buiten. Het uiteinde lijke beheersplan voor het grondwater is halverwege 1995 klaar en moet de bijbel worden voor de Palestijnse maatschappij die het beheer van het water c Nederland start daarna een onderzoek naar de watervoorziening op de Westelijke Jor daanoever. Volgens Brands proef je in sommige delen van de Gazastrook al dat het water zout is. Dat is een slecht teken dat erop duidt, dat door het veelvuldig boren naar grondwater inmiddels brak water wordt aangeboord en dat de watervoorraad wordt ondermijnd. „Er moet snel een aantal putten worden ge sloten en nieuwe worden geslagen op bete re plaatsen. Het distributienetwerk zal moe ten worden verbeterd en er moet wetgeving komen die het gebruik van water aan ban den legt. Er is in ieder geval veel te weinig water beschikbaar voor de 850.000 inwo ners. De Israeli's hebben sinds zij in 1976 de macht overnamen geen vergunningen meer afgegeven aan de Palestijnen om put ten te boren. Nu blijkt wel dat het boren van nieuwe putten indertijd niet goed zou zijn geweest." De technisch meest voor de hand liggende oplossing, aanvoer van water uit Israël, is politiek gezien de lastigste. Israël zou water via de Jordaan naar de Gazastrook kunnen laten leiden. „De Israëli's zeggen dat ze zelf niet genoeg water hebben en dat is ook zo. Israël heeft een ernstig watertekort en moet het verbruik gaan inkrimpen." Er zijn legio andere mogelijkheden zoals de aanvoer van water uit Egypte of Turkije, het ontzilten van het Middellandse zeewater of van het zoute grondwater. Ook wordt de aanvoer van water via tankers als oplossing genoemd. Maar Brands voelt het meest voor de optie zuinig-aan-met-water zodat de natuurlijke balans terugkomt. In dat ge val wordt water vanzelf zo duur dat een aantal activiteiten niet meer plaatsvindt. Door druk uit te oefenen op Syrië jeruzalem ad bloemendaal correspondent Premier Rabin heeft Washing ton gevraagd druk uit te oefe nen op Syrië om de Libanese verzetsbeweging Hezbollah in te tomen. Hij deed het verzoek in een gesprek met de Ameri kaanse ambassadeur na een reeks raketlanceringen door de Hezbollah op doelen in het noorden van Israël. Volgens Rabin schenden de raketaanvallen een ongeschre ven akkoord met Syrië waarbij zou zijn bepaald dat Israël en de Hezbollah geen burgerdoe len meer zullen aanvallen. De Israëlische luchtmachtaanval, waarbij gisterochtend tiental len Hezbollah-strijders het le ven lieten, is volgens Israël geen schending van de over eenkomst omdat die operatie was gericht tegen een militair kamp. Israël heeft zijn troepen macht aan de grens met Liba non versterkt en bewoners van het uiterste noorden hebben de nacht in schuilkelders doorgebracht. Gisteren kwa men 25 raketten terecht op Is raëlisch grondgebied en in de loop van de nacht lanceerde de Hezbollah nog eens zes sal vo's. De meeste katjoesja's (ra ketten) kwamen terecht in dun bevolkte gebieden en er was alleen lichte schade. De Hezbollah maakte gister avond bekend dat de Israëli sche luchtmachtaanval aan 26 jeugdige recruten het leven heeft gekost en dat veertig mensen in ziekenhuizen wor den verpleegd. In Libanon is algemene rouw afgekondigd. De slachtoffers van de Israëli sche actie zijn vanmiddag be graven. In Israël wordt de lucht machtaanval vooral gezien als een waarschuwing aan Syrië. De Hezbollah-opleidingskam- pen liggen in het oostelijke deel van de Beka'a-vallei, dichtbij de Syrische grens en in door Syrië beheerst gebied. „De Syriërs moeten begrij pen dat het voor Libanon in het algemeen en de bewoners van Zuid-Libanon in het bij zonder hoog tijd is voor vre de", zei gisteren Israëls onder minister van defensie, Morde- chai Gur. „Ik hoop dat de Sy riërs niet langer hindernissen opwerpen op de weg naar vre de met Libanon".

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5