Bewaking huis voor tientje per maand Ons bedrijf is niet gebaat bij dit soort vunzigheid' Binnenland Politie Epe gebruikte verboden verhoormethode Gisteravond gezien op TV? Bel 06-300121 KANS VOOR EEN KIND Man gooit winnend lot weg Herdenkingsmunt Koninklijk bezoek Gezondheidsraad: Niet zonnen tussen elfen drie Groei economie loopt op tot 1,3 procent j VRIJDAG 3 JUNI 1994 Gezin in Zierikzee gegijzeld zierikzee Drie of vier gemaskerde en gewapende mannen heb ben gisteravond een gezin in zijn woning in Zierikzee overvallen, bedreigd en gegijzeld. Na een halfuur gingen ze er vandoor met eriige duizenden guldens aan sieraden. De vier gezinsleden, de b'uders, hun dochter en zoon, werden bedreigd, geschopt en ge slagen. De daders zijn spoorloos. Nederlander eet meeste yoghurt den haag De Nederlander is de absolute Europees kampioen yoghurt eten. Per persoon wordt gemiddeld jaarlijks 22 liter yo ghurt verorberd. De Fransen volgen met achttien liter. De Italia nen (3,5 liter) eten het zuivelprodukt het minst. Dat blijkt uit de gisteren verschenen eerste editie van het Europese Food Data Book. Het boek geeft informatie over produktie en consumptie van voedsel in de twaalf landen van de Europese Unie. Gewonde bij Turks familiedrama Groningen Een Turks familiedrama blijkt de achtergrond te zijn van een steekpartij deze week op het Groningse Rölingcollege. Een 15-jarige Turkse jongen verwondde daar zijn 18-jarige zus met een mes. Inmiddels is duidelijk geworden dat de jongen, waarschijnlijk in opdracht van zijn vader, de eer van de familie moest redden. Zijn zuster zou te vooruitstrevende ideeën heb ben. Nederlandse veroordeeld in Frankrijk Avignon Een 26-jarige Rotterdamse is gisteren door een recht- I bank in de Franse stad Avignon veroordeeld tot zes jaar cel voor I het vervoeren en in bezit hebben van heroïne. De politie hield j de Nederlandse begin vorig jaar op de tolweg ter hoogte van j Avignon aan. Agenten vonden in haar auto zevenhonderd gram I heroïne. Ouwehands adopteert ijsbeer-weesje rhenen Een vijf maanden oud ijsbeertje, dat voor de kust van Siberië zijn moeder is kwijtgeraakt, wordt opgevangen door Ou wehands Dierenpark in Rhenen. Het diertje is vandaag vanuit Siberië naar Nederland overgevlogen. Moeder en kind werden van elkaar gescheiden toen de ijsschots waarop het tweetal zich j bevond brak. Vier jaar cel voor wraakactie Amsterdam De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren twee Arnhemmers veroordeeld tot vier jaar cel. Ze namen vorig jaar deel aan een wraakactie tegen de vermeende verkrachter van de zus van één van hen. Bij die actie kwam een 22-jarige man om I het leven. Efteling boekt 7,7 miljoen winst kaatsheuvel* Attractiepark De Efteling in Kaatsheuvel heeft vorig jaar een netto-winst geboekt van 7,7 miljoen gulden. Dit is een stijging van 26 procent. In april werd al bekend dat De Efteling een omzet heeft geboekt van 108 miljoen gulden. Een toename van 23 procent. Wallage fractieleider PvdA den haag Het PvdA-kamerlid Jacques Wallage, de huidige de missionaire staatssecretaris van sociale zaken, wordt de nieuwe fractievoorzitter van zijn partij. De formele benoeming van Wal lage tot fractievoorzitter vindt pas plaats nadat een nieuw kabi net is benoemd. Tot die tijd blijft partijleider Kok de eerste man j van de fractie, een taak die hij na de verkiezingen van Wöltgens Teamleider hekelt CRI-rapportage De politie in de Randstad gaat maatregelen nemen tegen de zogenoemde 'lustcampers'. foto anp paul stolk arnhem »gpd De politie in Epe heeft toegege ven bij het verhoren van de ver dachten in de Eper incestzaak verboden methoden te hebben gebruikt. Eén van de agenten, die onder anderen de vader van incest-slachtoffer Yolanda had verhoord, heeft op de man de methode van 'geleide herinne ring' toegepast. Deze aanpak is uitsluitend toegestaan bij het horen van getuigen, maar is ta boe bij het verhoor van ver- dachten. Die hoeven niet mee j te werken aan hun eigen ver oordeling. Gisteren werden in de hoger- beroepszaak in Arnhem de agenten gehoord over hun werkwijze. De betrokken agent wist dat hij de verhoormethode niet mocht toepassen, maar deed dat toch omdat de vader uitdrukkelijk hulp vroeg om zich gebeurtenissen voor de geest te kunnen halen. Ook is overwogen hem onder hypnose te brengen en zelfs om hem dronken te voeren. Die laatste suggestie kwam overigens van de verdachte zelf. De leider van het Eper onder zoeksteam sloeg gisteren hard terug na de opmerkingen van de Centrale Recherche Informa tiedienst (CRI) dat het korps 'geen zaak had'. „Het ontbreken van kinderlijkjes betekent niet op voorhand dat het ook niet kan zijn gebeurd", aldus team leider H. Groenouwe. Hij noem de de rapportage van CRI-ana- list Schippers 'ongenuanceerd'. Door de langdurige zittingen is besloten ook morgen en maandag door te gaan. De pu blieke belangstelling vor de zaak in inmiddels verdwenen. Van morgen was er geen publiek meer aanwezig. rotterdam martun verwaaijen In Zandvoort schrok de politie zich een ongeluk. En collega's uit de regio Haaglanden wisten niet wat zij hoorden, in Velsen reageert een campinghouder geschokt en een hoteldirecteur in Leiden is zelfs razend. En in Rotterdam reageert men ge woon nonchalant. Daar was het fenomeen carpoolseks dan wel camperseks al lang en breed bekend. dige opschudding gezorgd. Ver antwoordelijk daarvoor is Men- no Buch van de Dutch Te le group in Haarlem, die begin deze week een telefonische sekslijn heeft geopend waarin vrouwen kunnen adverteren met hun 'handel'. In korte tijd zijn de 06-bandjes gevuld met zo'n vijftig adressen waar de campers staan, allemaal in de Randstad. En daar zijn de verschillende politiekorpsen niet echt geluk kig mee. Stomverbaasd zegt een woordvoerder van de politie Zandvoort: „Dit is helemaal nieuw en kan echt niet. Het is uitermate aanstootgevend als zo'n camper op de boulevard staat. De algemene politieveror dening biedt mogelijkheden om mensen te verwijderen. Des noods nemen we de kampeer auto in beslag". Op de parkeerplaats van woon- warenhuis Ikea in Delft staat sinds kort ook een 'lustcamper'. Bedrijfsleider De Bont is veront waardigd. „Ik heb meteen het hoofdkantoor in Amsterdam in geschakeld. Met onze advoca ten zijn we bezig om te zien welke juridische stappen we kunnen ondernemen. Ons be drijf is er niet bij gebaat betrok ken te worden bij dit soort vun zigheid." Ook verschillende campingeige naren waren geschokt toen ze hun bedrijf op de Snelweg Seks Lijn hoorden vermelden. De be heerder van camping De Lakens in de Bloemendaalse duinen: „We gaan er direct achteraan, want dit moeten we niet heb ben: Dit is een overheidscam- ping, waar geen handel mag worden gedreven. Maar los daarvan, dit is ook een familie camping. Die dame moet weg, dat is duidelijk". Zijn collega J. van der Tuuk van camping Weltevreden in Velsen reageert al net zo geschokt. „Ik sta met mijn oren te klapperen. Hier komen gezinnen met kin deren en dat willen we graag zo houden. Laten die hoeren in hun campers maar ergens an ders gaan staan." Dat de Snelweg Seks Lijn het nodige teweeg brengt is wel duidelijk. Want uiteraard willen de dames hun 'werkplek' zo ge detailleerd mogelijk aanduiden en schromen zij niet nabijgele gen bedrijven te noemen. Daar om alleen al is directeur Worms van Holiday Inn Leiden razend sinds op de sekslijn zijn par keerterrein wordt aangeprezen als 'lustplaats van twee ex-ver pleegsters die voor elk standje in zijn'. Worms: „Heel onplezie rig dat onze naam wordt ge noemd. Wij hebben onze bewa kingsdienst opdracht gegeven in te grijpen zodra die kampeer- bus arriveert. Desnoods schake len we de politie in". Waar de camper staat en wat er allemaal in gebeurt, interesseert Menno Buch geen fluit. Wel controleert hij of degene die .zich aanmeldt ook daadwerke lijk een kampeerwagen op de afgesproken plek heeft staan. „Aan grappenmakers hebben we niks. Verder gaat iedereen zijn gang maar. Wij bieden al leen maar de gelegenheid een boodschap door te geven. Als iemand op het parkeerterrein van een politiebureau wil staan, zal mij dat verder worst zijn." De actie KANS VOOR EEN KIND van UNICEF is weer in volle gang! Om kinderen aan voedsel, drink water, gezondheid en onderwijs te helpen. Geef u nu op als donateur. Om kinderen een kans voor de toekomst te geven! Daar doe je toch aan mee! Rotterdam gpd buterende krasser' G. van de Kruk het lootje uit het auto raampje wierp. Toen hem de vergissing dui delijk werd, was het te laat. Het lootje was weg. Opgeraapt door een voorbijganger, die nog wel de sigarenhandelaar belde met de mededeling dat iemand zijn winnende kraslot had verloren. Het is niet be kend of de vinder de prijs heeft geïncasseerd. De Lotto-directie geeft geen enkele informatie wegens de privacy van de spe lers. Per abuis heeft een 47-jarige Rotterdammer zijn winnende kraslot met de hoofdprijs van 75.000 gulden weggegooid. De man kocht zijn lootje bij een sigarenmagazijn en kraste in zijn auto de zes vakjes weg. Achter drie van deze venster tjes verscheen de hoofdprijs: 75.000 gulden. Zijn medepassagier verkeer de echter in de veronderstel ling dat de drie winnende ge tallen naast elkaar op een rij moesten staan, waarna de 'de- „Eigenlijk is het vergelijkbaar met dames die heren thuis ont vangen", zegt de Rotterdamse politiewoordvoerder W. de Rooij. „Zo lang er geen sprake is van ontoelaatbare overlast gaan wij geen klopjacht beginnen. Wat dat betreft heeft de politie wel andere prioriteiten." Volgens A. Zijlmans, chef basis eenheid Overschie van de regio politie Rotterdam Rijnmond, zijn de 'hoerenbazen' wat dat betreft ook wel gepokt en gema zeld. „Die mensen zijn absoluut niet gebaat bij ellende en kla gende mensen. Dus zoeken zij een rustig plekje op. En wat ons betreft: wij hebben tot nu toe geen centje last van ze en dus laten wij het maar zo." Is carpoolseks in Rotterdam een tot nu toe algeheel geaccep teerd fenomeen, elders in de Randstad heeft het voor de no- utrecht In 's Rijks Munt in zijde staan de rest van de bood- Utrecht heeft professor L. de schap, een brandende fakkel en Jong gisteren de eerste nationale het spoor van de door de bevrij- herdenkingspenning '50 jaar ders veelgebruikte Sherman- vrijheid' geslagen. Op de voor- tank. De munt is in opdracht van zijde van de munt staat koningin het Nationaal Comité 4 en 5 mei Wilhelmina tijdens haar toe- ontworpen door Willem Vis uit spraak in Londen en de tekst van Hazerswoude. foto anf haar boodschap. Op de achter- Premier Lubbers heeft gisteren bij zijn Franse ambtgenoot Balladur gepleit voor een 'eerlijke competitie'. Samen met de Eu ropese commissaris Brittan en de Belgische premier Dehaene zit Lubbers in de race om het voorzitterschap van de Europese Unie. Lubbers' concurrent Brittan werd gisteren onmiddellijk na de Nederlandse premier door Balladur ontvangen. Ook Brittan zou bij de Franse premier heb ben gepleit voor een eerlijke kans. Volgens goed ingevoerde bronnen zouden Frankrijk en Duitsland hét onderling al eens zijn over de opvolging van Delors. De Belgische pre mier Dehaene zou de voorkeur van Bonn en Parijs genieten. Een woordvoerder van de Franse premier ontkende dat gisteren echter ten stelligste. „De naam van Dehaene is tijdens de afgelo pen Frans-Duitse top inderdaad herhaalde malen gevallen, maar er is geen sprake van dat Duitsland en Frankrijk hun keuze al hebben gemaakt." Volgens de woordvoer der heeft Balladur tegenover Lubbers en Brittan benadrukt dat de definitieve keuze pas op de komende Europese top op het Griekse eiland Corfu zal worden gemaakt. Lubbers leek gisteren echter niet overtuigd van de Franse verzekering dat de strijd nog open is. Na afloop van het gesprek met zijn Franse ambtsgenoot zei Lubbers tenminste te hopen dat 'Frankrijks eerste keus niet de definitieve wordt'. Voor Maij-Weggen, CDA-lijsttrekker bij de Europese Verkiezingen, is het geen vraag wie de voorzitter van de Commissie moet worden. „Ik ken alle kandidaten, Dehaene, Brittan, Sutherland, maar Lubbers is de beste." Maij-Weggen zei dat gisteren op een verkiezingsbijeenkomst in Bergen op Zoom. De demissionaire minister van verkeer en waterstaat vindt dat Nederland wel wat meer enthousiasme voor zijn eigen kandi daat voor Brussel mag opbrengen. „We moeten massaal voor Lubbers opkomen, we moeten allemaal achter onze eigen kan didaat staan. We staan toch ook met zijn al len achter onze Oranje-ploeg? We moeten ook voor Lubbers een beetje dat Oranje-ge voel opbrengen." Randstad geschokt door seks langs de snelweg Siliconenlijn roodgloeiend Politie komt met anti-inbraaknet voor burger Nederland krijgt vanaf volgend jaar een anti-inbraaknet. Voor ongeveer tien gulden per maand kunnen particulie ren zich aansluiten op een alarm dat werkt via de kabel aansluiting van de televisie. Het apparaat reageert op brand, rook, inbraak en kan ook signalen afgeven als be woners in nood verkeren. Het project dat al dit jaar in Amsterdam, Leeuwarden en Maastricht van start gaat, is een initiatief van de Raad van Hoofdcommissarissen. Particu liere beveiligingsdiensten, zoals Randon, de Nederlandse Veilig heidsdienst, Risicom en kabel exploitanten zijn benaderd om mee te werken. Hoe groter het beveiligingsnetwerk, hoe goed koper het wordt. „Het is voor het eerst dat de politie zichzelf zo naar voren schuift, maar we moeten bij be veiliging een rol blijven spelen. Particuliere beveiligers zijn al tijd op geld uit. Dat is wel lo gisch, maar het zijn toch indrin gende zaken die de mensen overkomen. Vyij zijn toch nog de vertrouwenwekkende partij, wij bieden slachtofferhulp", verklaart projecüeider P. Tiele- man, die tevens korpschef is van de regiopolitie Zuid-Hol- land-Zuid. Voor een anti-inbraaknet in de straat of in de wijk zijn mini maal acht woningen nodig. Gaat het alarm af, dan worden de zeven buren eerst gealar meerd. Zij moeten vaststellen of het om brand, inbraak of ande re problemen gaat. Is duidelijk wat voor hulp nodig is - brand weer, politie, bewakingsdienst of ambulance - dan kan via de eigen kabelaansluiting de beno digde hulp worden opgeroepen. Is een bewakingsdienst in het gebied actief, dan kan ook een surveillance van deze dienst uit rukken, want de politie wil ge bruik maken van de bestaande alarmcentrales. „We spelen in op de trend van zelfredzaam heid. Het is goed als eerst de buren checken wat er aan de hand is, de politie kan namelijk niet voor alles komen opdra- Ruim vijfhonderd vrouwen heb ben de afgelopen week de spe ciale informatielijn van de Con sumentenbond gebeld met vra gen over een Amerikaanse scha devergoedingsregeling voor sili conen borstimplantaten. Ook bij het steunpunt voor vrouwen met dergelijke borstimplantaten staat de telefoon roodgloeiend. De Consumentbond onder steunt vrouwen die problemen hebben met de siliconen-im plantaten in hun procedure om van de Amerikaanse producen ten een schadevergoeding te krijgen. In Nederland zijn er 25.000 vrouwen met siliconen borstimplantaten. Het is niet bekend hoeveel vrouwen er problemen mee hebben. Be kende complicaties zijn misvor ming van de borst, spierafwij- kingen en afstotingsverschijnse len. Hoe hoog de schadevergoe ding zal zijn, is nog niet bekend. Er is ongeveer 2,7 miljard gul den beschikaar. Maximaal drie procent hiervan is bestemd voor slachtoffers buiten de Ver enigde Staten. De zon moet in de zomermaan den tussen elf en drie zoveel mogelijk worden gemeden. Ver branding moet in elk geval wor den voorkomen, vooral bij kin deren. Het beste is eigenlijk om helemaal niet te zonnebaden. Deze aanbevelingen doet een commissie van de Gezond heidsraad, het wetenschappelij ke adviesorgaan van de rege ring, in een advies over de risi co's van ultraviolette (UV) stra ling. Het advies is gisteren aan geboden aan de ministers D'Ancona (WVC) en Alders (milieu) Wie toch in de buitenlucht wil zijn, bijvoorbeeld voor sport en recreatie, moet zonnebrandcrè mes gebruiken. De commissie tekent hierbij aan dat deze mid delen wel goed beschermen te gen verbranding die door UV- straling wordt veroorzaakt, maar niet altijd tegen aantas ting van het afweersysteem. Bepaalde risicogroepen moe ten zich niet blootstellen aan overmatige UV-straling. Daarbij valt te denken aan AIDS-patiën- ten bij wie het natuurlijke af weersysteem is aangetast en aan transplantatiepatiënten die middelen krijgen om dat sys teem te onderdrukken. UV-straling kan ook (mede- oorzaak zijn van staar en ande re chronische oogaandoenin gen. De ogen moeten daarom zoveel mogelijk worden afge schermd, aldus de commissie. Door weerkaatsing van het zonlicht door water of wit zand kan ook langs de (zonne)bril een aanzienlijke hoeveelheid UV-straling het oog bereiken. Voor dergelijke omstandighe den beveelt de raad brillen aan die, net als een goede sneeuw- bril, ook aan de onder- en zij kanten bescherming bieden. drie maanden van dit jaar een werkdag méér bevatten dan vo rig jaar. Deze dag niet meegere kend zou het groeicijfer minder gunstig uitvallen: 0,7 procent. De belangrijkste motor achter de groei is de dienstverlenende sector: de waarde van geleverde diensten groeide ongeveer twee procent. Volgens het CBS kwam dit vooral voor rekening van verkeer en vervoer, banken en verzekeringen en de zakelijke dienstverlening. De afgelopen weken waren er al meer aanwijzingen dat het met de Nederlandse economie de goede kant op gaat. Zo pu bliceerde het CBS gegevens waaruit bleek dat de Nederlan ders in het eerste kwartaal meer geld leenden om duurzame consumptiegoederen te kopen. De groei van de Nederlandse economie in het eerste kwartaal van dit jaar, 1,3 procent, is de grootste van de afgelopen twee jaar. De rekenmeesters van het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) concluderen dat de omslag in de economische ont wikkeling nu duidelijk is ge maakt. Dat blijkt uit de jongste kwartaalcijfers over de Neder landse economie die het CBS vanmorgen heeft gepubliceerd. In het eerste kwartaal van 1993 kromp de Nederlandse econo mie nog met 0,5 procent. Het CBS tekent er overigens v.-,w—wel bij aan dat de groei in het lochem Prinses Margriet heeft gisteren in Lochem de opening van het verpleeg- en verzorgingshuis De Hoge Weide verricht. Na het officiële ge- eerste kwartaal, vergeleken met deelte nam zij een kijkje in een van de zogenoemde huiskamers. foto anp herman pieterse eerste kwartaal van 1993, vertekend is doordat de eerste

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3