Voortaan niet meer naar Noordwijk dan maar metéé goed/ weru ramendeuren Schrijvende Lezers weru wesselman Werkstuk Bootsma voldoet Vals commentaar niet aan ethische normen Maak Leiden maar helemaal Fietsvrij Provincie en gemeente Leiden zijn blind VRIJDAG 3 JUN11994 22 Kerkstraat 110 A 2377 BB Oude Wetering Tel. 01713-16800 Showroom ook op zaterdag geopend Stuur mij vrijblijvende dokumentatie over: Weru produkten worden voor zowel nieuwbouw als renovatie naar maat gemaakt in vele kleuren kunststof, aluminium en hout., leder type glas kan worden toegepast; geluidwerend, inbraakvertragend, extra isolerend, u zegt 't maar. Kom naar de showroom of stuur de Informatiecoupon op voor vrijblij vende dokumentatie. Op 6 april j.I. heeft u een artikel onder de titel 'B en W oorzaak van succes van Leefbaar Oegst- geest' gepubliceerd. Dit stuk was gebaseerd op een geschrift van de student politicologie Pe ter Bootsma. In de krant zijn over de totstandkoming en sta tus van dit werkstuk ook enige artikelen en ingezonden brieven verschenen. In reactie daarop kan ik u het volgende meetede len: 1) In sommige artikelen is over een scriptie gesproken. Voor de duidelijkheid wil ik benadruk ken dat het hier niet om een af studeerscriptie ging. maar om een verslag in het kader van een derdejaars cursus. 2) Het werkstuk werd aan het Leidsch Dagblad aangeboden voordat het door de betrokken docente werd gezien. 3) Nog voordat zij het stuk had gezien is zij door Bootsma als nog om advies gevraagd. Zij heeft hem geadviseerd het stuk in te trekken, maar heeft hem niet onder druk gezet om dit te doen. 4) Bootsma heeft het werkstuk ingetrokken. Het Leidsch Dag blad was ervan op de hoogte dat de docente het stuk niet had kunnen lezen en beoordelen en dat aan dit stuk geen enkele we tenschappelijke status was toe gekend. 5) Bootsma heeft een nieuwe versie van zijn werkstuk bij de docente ingeleverd. Het kwaad was echter reeds geschied. 6) Wegens de kwaliteit van het werkstuk, en vooral wegens het niet voldoen aan de ethische nonnen die voor wetenschap pelijk onderzoek gelden, is de heer Bootsma voor deze cursus een onvoldoende gegeven. Prof. G.A. Irwin, Politicologie Rijks Universiteit Leiden. Met verbazing heb ik kennis ge nomen van uw (hoofd-?) redac- tionaal 'Commentaar' op de kwestie rond de Broek- en Si- montjespolder in de krant van 26 mei j.I. De toon van dat com mentaar is aanmatigend en de voorstelling van zaken is vals en ongenuanceerd. Oegstgeest, zo schrijft u, moet zijn weerstand tegen het bebou wen van de polder nu maar eens opgeven en laten zien, dat de woningnood serieus wordt genomen. Het is onterecht, dat u Oegstgeest kwalijk neemt, dat Leiden zijn woningproblema- tiek niet aankan. Terwijl het overleg n.b. nog gaande is, maakt u zich schul dig aan stemmingmakerij. Hen trieste ontwikkeling, die weer eens duidelijk maakt waarom uw krant 'Leidsch Dagblad' heet.... P.P. van Leeuwen, Oegstgeest. De Broek- en Simontjespolder. foto archief De Nederlanders wonen het dichtst op elkaar van de Eu ropese Unie: 370 bewoners per km2 (LD 25-5-'94). Zuid-Hol land is de dichtstbevolkte pro vincie van Nederland. De Rand stadgemeenten kunnen niet maar raak groeien, omdat de natuur niet zodanig belast en tegelijk ingeperkt mag worden, dat ons vuil, herrie en stank niet meer opgevangen en gereinigd kunnen worden. Je mag niet spotten met de grens van het toelaatbare, want wie de natuuF geweld aandoet, snijdt eigenlijk in zijn eigen vlees. Het wérkelijk algemene belang dien je als je zorgt dat je gedrag (beleid!) niet schadelijk is voor of ten goede komt aan alle levende wezens en niet alléén - en dus tijdelijk - Het volbouwen van de pol ders, de HSL-aanleg (elders: Be tuwelijn). RW11 West en Land- scheidingsweg, de uitbreiding van Schiphol - dit alles zweept het groeiproces van verstedelij king extra op tot alles tussen Den Helder en Brussel één vol strekt onleefbare zee is gewor den van beton, asfalt, vuil, per manente herrie en hoogst geïr riteerde mensen, die als ratten in de val zitten. Dit "valt" niét mee", zoals politici zo vaak zeg gen. Ook is het niet een onbe heersbaar proces, als de goed keuring- van politici vooraf ver eist is. Onze politici maken zelfs groeiplannen: verstikking van de toekomst. De provincie en de gemeente Leiden pakken eerst de Broek en Simontjespolder aan "na een zorgvuldige selectieprocedure" met M(ilieu) E(ffect) Rfapporta- ge) en al. Maar in die MER stond een lijst van de polders in de volgorde van hun natuur waarde: de hoogste score (Pa- penwegsepolder) was 100. De Broek- en Simontjespolder haalde zelfs 53 punten en werd gevolgd door een gróté rij lager gewaardeerde polders. Leiden laat dus zijn eigen volgorde schieten omwille van de groei en dus het geld (subsidie, ge meentebelasting, gemeente fonds) en de status (Grote Ge meente). Provincie en Leiden zijn blind voor de vitale noodzaak de groei te stoppen en daarom krij gen alternatieven te weinig aan dacht. Oegstgeést echter wil zijn Broek- en Simontjespolder groen houden en om bovenver melde redenen is het zeer be langrijk dat ze hun verzet vol houden tegen het provinciale machtsvertoon en de Leidse aandrang! Lidy Bos Planologische Groengroep, Leiden. Geachte Burgemeester, leden van de raad. Naar aanleiding van de sympa thieke actie 'Fiets fout Fiets weg' uitgevoerd door de ge meente Leiden, wil ik u graag de volgende suggestie doen: maak de hele binnenstad en het sta tionsgebied fietsvrij! Weg met die roestende on heilsapparaten die met zich meebrengen hun disfunctione rende verlichtingsinstallaties, piepen en kraken, hobbelige fietspaden, onesthetische rek ken vol wrakken, al die troep komt óók nog eens in de grach ten, het is niet om aan te zien. Het is welhaast nog proble matischer om een fiets te parke ren dan een auto. Een auto vind je na afloop van de dag tenmin ste nog terug, al dan niet met ingeslagen ruit en ontdaan van alle secundaire electrische in stallaties, maar, hij staat er nog! Misschien met een bon, maar zolang hij niet in de weg staat wordt-ie niet ontvreemd door het gezag. Een auto kan tegen diefstal beveiligd worden met moderne electronische midde len: een fiets slechts met me chanische, waardoor de zeer hinderlijke gewoonte ontstaat om fietsen vast te ketenen aan lantaarnpalen, andermans tuin hek. jonge boompjes: dit alles maakt van de openbare weg een levensgevaarlijke hindemis- baan. Het moet maar eens afgelo pen zijn met dat gefiets in ons mooie Leiden. Denk u eens in hoe breed de straten zullen zijn zonder fietspaden, hoeveel overzichtelijker de kruispunten, hoeveel minder verkeerslichten, geen oud ijzer meer tegen de gevels van historische panden: een hele verbetering van het stadsbeeld. Ruimer, moderner, met meer parkeerplaatsen. Hoeveel beter oogt niet een rij glimmende Mazda's versus de horizonvervuiling. bestaande uit hoopjes achteloos neerge kwakte verveloos metaalbuis met spaken? Fietsen worden niet onder worpen aan een APK. Fietsen zijn onveilig. Fietsen zijn hin derlijk. langzaam en inefficiënt (ooit de zaterdagse boodschap pen op een fiets gedaan?). Fie- ters maken wél gebruik van een dure infrastructuur (en hoe!) maar zónder daarvoor enige vorm van belasting te betalen. De auto is niet de oorzaak van de parkeerproblemen in de bin nenstad. Dat is de fiets. Het zou goed zijn voor onze Leidse mid denstand om de fiets te verban nen; meer ruimte voor auto's, en automobilisten kopen im mers veel meer; wat kan een fiets nou vervoeren? Kortom, hoog tijd voor een actie 'Parkeerplaatsen in plaats van fietsstroken', kortom 'Fiets Weg!' (welke leuke creatieve metafoor tezelfdertijd gebruikt kan worden om het fietsen in polders buiten de stad te bevor deren). Wat hebben mensen die geen auto kunnen betalen ten slotte te zoeken in deze prachti ge stad? Het is hoog tijd dat de fiets weer terugkeert naar haar oorspronkelijke bestaansvorm: een recreatie-rariteit, een grap pig apparaat om op zonnige vrije middagen mee rond te peddelen op vreedzame verla ten polderweggetjes. Een veili ge, goedgekeurde fiets weltever staan. En mét een valhelm op! Met de actie 'Fiets fout fiets weg!' helpt u de automobilist in elk geval een stukje vaster in het zadel: het is tóch gemakkelijker de auto juist voor kleine ritten te gebruiken. Juist voor die za terdagse boodschappen, juist voor woon-vverk verkeer. Behal ve een overvolle uitpuilende trein die steeds meer te laat komt. zijn er nu ook onoverko melijke parkeerproblemen voor fietsers. U bent - letterlijk - op de goe de weg. Toch zou ik willen voor stellen een stapje verder te gaan, door niet alleen pontifi caal fout geparkeerde fietsen te verwijderen, doch tevens de duidelijk niet aan alle regels vol doende fietsen uit de rekken zelf te verwijderen, zoals fietsen met een kapot achterlicht, zon der deugdelijk werkende bel, niet voorzien van twee trappers met reflector, of niet voorzien van het voorgeschreven wit op het achterspatbord - laat staan de fietsen zonder enig spatbord! Deze zijn immers door hun be staan alleen al in overtreding. Dit zou tevens een goede, constructieve impuls kunnen zijn voor de werkgelegenheid in de Leidse regio - Leidse werklo zen kunnen worden omge schoold tot bewakers van de goede staat van rijwielen in het algemeen en het ordentelijk parkeren in het bijzonder. Voorts ben ik van mening dat fietsen die in bovenstaand plan niet in orde of onjuist geplaatst zijn bevonden, niet slechts die nen te worden verwijderd, doch geheel dienen te worden vernie tigd: dit is de enige manier om het opnieuw opduiken van deze ondeugdelijke rijwielen effectief te voorkomen, c.q. een ontmoe digingsbeleid te voeren dat de notoire fietsfoutparkeerder daadwerkelijk treft waar het pijn doet: in de portemonnee. P.S. Indien hiervoor interesse bestaat, ben ik altijd bereid mijn plan 'Leiden trottoir-vrij' in een vervolg-notitie toe te lichten. G.W. van der Sterre, Leiden. Noordwijk moet het voorlopig zonder de 'finish' van het Bloemencorso van de Bollenstreek stellen. archieffoto dick hogewoning Ramen Deuren Serres Rolluiken Schuifpuien Schuifwanden En we gaan met z'n allen Na tuurlijk NIET Naar Noordwijk! Het is een trieste zaak te moe ten lezen dat het volgend jaar de bloemencorso niet meer aan de Noordwijkse boulevard zal defileren en poseren! Al zoekende, wat dan nog Bloemenbadplaats' moge bete kenen, verdwenen er ook dit jaar de 'Bloemenmozaïken' aan de Koningin Wilhelminaboule- vard, wat trouwens momenteel een renbaan is geworden van zeer ijverige parkeerwachters. Worden er eigenlijk nog wel activiteiten ondernomen dit Mocht ik een poosje geleden prachtige plannen vernemen over een 'Mondriaan' opstelling op de Koningin Wilhelmina- boulevard? Weet u misschien wat daar voor in de plaats gaat komen? Dat waren natuurlijk de bloemetjes met moederdag, vandaar dat Bloemenbadplaats? Mis hoor, geen bloemetje, nou en dan... Oh ja, naaaatuurlijk, je zou het haast vergeten. De opening van het badseizoen. Wat zal dat weer een prachtig 'Knal'feest zijn met culinaire hapjes en spectaculaire optredens, echt eens iets waarvan je zegt: dat haalt het journaal!!! Lezen wij ook nog in een dag blad dat de zogeheten 'Bloe- menmarathon' is opgehouden te bestaan, dat betekent ook al weer dat een zo langzamerhand bekend geworden evenement en met name de finish is ver dwenen! Lezen wij vervolgens dat er bij onze badplaatsburen een 'Stratenmaker op zee show' wordt gehouden m.m.v. de plaatselijke muziekkorpsen, kinderattracties, om er geza menlijk een grootse dag van de maken. Waarom is die organi satie destijds uit Noordwijk ver trokken? Ik zal het u vertellen- Dank zij de geweldige inspan ningen worden er kosten nog Noordwijk te ha len en te behouden. Geloof mij, ik weet er een klein beetje van! Eén ondernemersvereniging is zelfs zo actief dat zij de contri butie voor dit jaar heeft ver laagd! Waar komt u-dat vandaag de dag nog tegen? Nog niet zo heel lang geleden klonk het door gans de regio en ook nog ver daar buiten: 'Na tuurlijk Noordwijk' en natuur lijk doet Noordwijk er iets aan. De gemeente met het innen van de toeristenbelasting, de WV met het innen van de vrijwillige bijdrage en als laatste de onder nemersvereniging die mij zelfs een rekening deed toekomen voor een 'vrijwillige' bijdrage voor het binnenhalen van de goedheiligman en zijn komui- Waar vind je dat tegenwoor dig nog? 'Naaaaaatuurlijk in Noordwijk'. Daarom moest er ook zo nodig een ander logo ge fabriceerd worden met een al leraardigst ontwerp uit de jaren vijftig. Daarom stralen de activi teiten er van af, denkt u maar eens aan een disco hier en dan een disco daar, een strandtent wel of een strandtent niet, ver paupering hier en een projekt- ontwikkelaar daar! Slechter kan het mijns inziens niet, nou ja, ik vergeet de be strating van de boulevard, ons visitekaartje weet u nog wel? Ik hoorde de voorzitter van eeu vereniging eens zeggen dat het de mooiste boulevard van ge heel Europa is... en ik dacht 'Naaaaatuurlijk Noordwijk'. Wat dacht u dan van de plannen tot renovatie van de Koningin Wil- helminaboulevard? 'Neeeee Na tuurlijk Noordwijk' Heeft u dan niet in de gaten dat Noordwijk aan zee bijna is afgesloten voor een ieder die daar nog belangstelling voor toont. Smallere wegen met veel obstakels, nog smallere roton des en een bijna 'onbeloopbare' boulevard plus een woud aan houten paaltjes, dragen er alle maal zorg voor dat er nergens in Noordwijk aan zee nog te ko- Een ding scheelt en is ook wel prettig. Van de politie heb je weinig last meer, die sluiten ge woon de deur, tijd is tijd, en zij hebben er ook geen zin meer in om een vakantie te gaan win- Heeft u misschien proble men? Vraag het maar effies aan die jongens die op die 'bikes' rijden, weet u wel....? Dus gaan wij voortaan naar een andere badplaats maar 'Natuurlijk Niet Naar Noord wijk'. Theo van Eijk. Noordwijk. Esther v.d. Berg is mijn naam. Ik ben 36 jaar, getrouwd met Richard, moeder van Joost. Naast man en kind ben ik gèk op het huis en vooral onze tuin. We dachten laatst over een schuifpui, maar we hebben toch vooreen vouwwand besloten. Kan héle maal open! Over het materiaal dacht Richard geen seconde na, weet je wat hij zei?;

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 22