Jiri Kylian vult Mondriaans doeken met een storm van gevoelens Lonkende schilderijen Cultuur& Kunst Kunst en muziek in Kaasmarktschool Hartstochtelijke Hosanna Dansend door het park LVC een maand in Amerikaanse sferen VRIJDAG 3 JUNI 1994 Lunchconcert in Kapelzaal K&O leiden De violiste Heieen Kuiper geeft samen met pianiste Ma rion Akbar een lunchconcert op donderdag 9 juni in de K&O-Ka- pelzaal aan de Oude Vest 45 in Leiden. Op het programma staan sonates van Bach en Schumann. Aanvang 12.45 uur. Exposities in de regio katwuk/zoeterwoudeWerk van de Katwijkse amateurschilders- vereniging 'Pictura' wordt tot en met 3 september geëxposeerd in de bibliotheek aan de Fresiastraat 20 in Katwijk. De expositie is te zien tijdens de openingstijden van de bibliotheek. Werk van Hans van Strien is tot 1 juli te bezichtigen in de boerderij van Dirk en Annemarie Kolff aan de Noordbuurtseweg 2 in Zoeter- woude-dorp. Deze tentoonstelling is te zien op zaterdag, zondag en dinsdag van 14.00-17.00 uur. Exposities in Leiden leiden Abstracte acrylschilderijen van Els Kreulen zijn tot 14 ju ni te zien in de Hooglandsekerk in Leiden, dinsdag t/m zaterdag van 11.00-16.00 uur, op zondag tijdens kerkdiensten en op maandag van 13.00-16.00 uur. De Noordwijkse schilder Cees van den Berg exposeert tot 20 juni landschappen, bloemen en portretten in Restaurant Bernsen aan de Breestraat 157 in Lei den, maandag t/m zaterdag van 9.30-2Q.30 uur. Tentoonstelling Porselein Genootschap leiden» De jaarlijkse expositie van het Porselein Schilder Ge nootschap vindt morgen en zondag plaats in de Hortus Botani cus aan het Rapenburg 73 in Leiden. De tentoonstelling heeft als thema 'de tulp' vanwege het 400-jarig bloei-jubileum van deze plant. Het beschilderd porselein is van 11.00 tot 16.00 uur te zien in de Oranjerie van de Hortus. Leden van het Genootschap ge ven demonstraties van de diverse technieken om porselein te beschilderen. Maximum Overdrive in De Jam leiden De rockband Maximum Overdrive speelt op zondag 5 ju ni in 'De Jam' aan de Tweede Binnenvestgracht in Leiden, aan vang 21.30 uur. Op donderdag 16 juni speelt de band in café 'Goeie Mie', aan de Beestenmarkt 15 in Leiden, aanvang 21.30 uur. De toegang tot beide optredens is gratis. Slotspektakel Wassenaars Jazzseizoen wassenaar Ongeveer 120 muzikanten zullen het komende weekeinde optreden ter afsluiting van het Wassenaarse jazzsei zoen. Morgen zijn vanaf 10.30 uur concerten op podia aan de Langstraat, de Luifelbaan, de Windlustweg/Molenplein, Stadhoudersplein. Verder zijn er streetparades v Quartet, Slapsticks en de Blue Marble Silver Comet Band. Zater dagavond is in de Schaapskooi in Duinrell een optreden van de Circus Square jazzband, aanvang 21.30 uur. Zondag 5 juni is er om 11.30 uur een 'New Orleans Jazzbrunch' met The David Li vingstone Jazzmessengers. Voor reserveringen 01751-18615. Breytenbach onderscheiden amsterdam De Zuidafrikaanse schrijver Bjeyten Breytenbach krijgt voor zijn boek 'Terugkeer naar het Paradijs' de Alan Paton Prijs 1994 voor non- fiction. De prijs*zal op 10 juni in Kaapstad aan Breytenbach worden uitgereikt. De Zuidafrikaan komt kort na de uitreiking naar Poetry International in Rotterdam. Tijdens de opening, die wordt verricht door Koningin Beatrix, zal de schrijver een korte toespraak houden. Breytenbach zat van 1975 tot 1982, wegens zijn houding ten opzichte van de apartheidspo litiek in Zuid-Afrika, gevangen. Daarna vestigde hij zich in Euro pa. i Michael Tippett; Kaasschieter, sopraan; Sylvia Schlüter, alt, Bernard Loonen, tenor, Charles van Tassel, bas en het Randstedelijk Begelei- dingsorkest. Gehoord" 1/6, St Bonifacius- kerk, Alphen aan den Rijn. Wat zou het een grandioos, idee geweest zijn als een van de gro te platenmaatschappijen het gewaagd had om gisteravond in de Bonifaciuskerk Tippetts 'A child of our' time' op te nemen. Ik ben er bijna zeker van dat er geen betere uitvoering op CD te koop is dan de weergave die Ce beluisteren was met de C.O.V. Hosanna, onder leiding van Ba rend Schuurman, het jubileren de Randstedelijk Begeleidings orkest en vier sterren van solis ten. Het Randstedelijk had aan 't begin van het concert al laten horen waartoe het in staat i^ als het de gelegenheid krijgt om eens flink, solistisch uit te pak ken. Barend Schuurman had met Hosanna een deel van de tijd aan het orkest cadeau ge daan 'om hun tweede lustrum daadwerkelijk te vieren met de weinig uitgevoerde 'Syrhpho- nische Suite, muziek voor Elek tra (Sophocles)' van Alphons Diepenbrock (1862-1921), een werk waar verschillende instru menten zoals de viool, fluit en Idarinet ook nog eens echt kun- 'Schindler's List' verboden in Indonesië jakarta dpa Schindler's List, de film van de Amerikaanse regisseur Steven Spielberg over de holocaust, mag in Indonesië niet worden vertoond. De censoren hebben bezwaar tegen de naakt- en ge- weldscènes in de film. Eerder hadden moslim-leiders de film verworpen als „zionistische propaganda". Schindler's List stuitte al op problemen in het islamitische Maleisië, waar de censuur eiste dat de geweld- en naaktscènes zouden worden weggesneden. Daarop besloot Spielberg al zijn films, waaronder het succesvol le Jurassic Park, uit de Maleisi sche bioscopen terug te trek ken. Ook in Thailand en de Fili- pijnen had de censuur moeite met de film, maar werd hij uit eindelijk toch vertoond. In Egypte werd de film verboden omdat delen ervan in strijd wa ren met „de openbare orde en zedelijkheid". FOTO JORIS JAN BOS De nieuwe t zorgelood inrichten. Vraag naar de folder! De Kaasmarktschool in Leiden houdt morgen een open huis. De voormalige klaslokalen doen nu al negen jaar dienst als atelier en oefenruimten. De gebruikers, deels verenigd in de stichting Jonge Leidse, grijpen dat aan om te laten zien waar ze mee bezig zijn. Zo zijn er optredens van drummers op Afrikaans percussie, kin dertheaterclub Pats, cabaret No Budget en majorettenvereniging Key Town Stars. De bezoekers mogen ook zelf aan de slag met Afri- kaanse muziek, panfluit of in de workshops theatersport, tekst en improvisatie. De kunstenaars die aan de Koppenhinksteeg werken, hebben een kunstroute uitgestippeld door de Kaasmarktschool waarbij ze eigen werk tonen. Ook de ateliers zijn open. De manifestatie begint om 11.00 uur en eindigt 's avonds met een feest. Het programma ziet er als volgt uit: 11.00 uur workshop tekst en improvisatie door Het Arsenaal, 12.30 uur workshop Afrikaanse percussie, 15.30 uur workshop panfluit, 14.30 uur cabaret No Bud get, Tuya (Latijnsamerikaanse muziek) en Alain Angionin (Afrikaanse percussie), 12.30, 14.15 en 15.15 uur workshop theater sport, 15.15 uur Art-i-chok, 16.00 uur Kuiper en Berbée gaan op va kantie, 13.45 uur kindertheaterclub Pats, 14.30 uur majorettenvere niging Key Town Stars, 16.00 uur Oerkest, 15.30 uur Boula (Afri kaanse percussie), 13.30-17.30 uur open ateliers, 21.00 uur feest met muziek, cabaret en surprise act. muzieknen soleren. Een weelderig pro grammatische suite, vol bewe gelijke dynamiek en emotionele lading, aan juiste banden gelegd door Schuurman. Het orkest was na deze eigen bijdrage én begeleiding van 'Fi ve mystical songs' van R. Vaug- han Williams dan ook goed in gespeeld om zich na de pauze helemaal op Tippett te concen treren, want 'A child of our ti me' (1943) is lang niet gemak kelijk met z'n voortdurende maatwisselingen en slechts ogenschijnlijk eenvoudige rit- Enige jaren geleden werd dit oratorium in Rotterdam uitge voerd, ook onder Schuurmans leiding. De NRf had toen slechts te melden dat het een gedateerd oninteressant werk was. Mij lijkt de inhoud tijdloos, zolang de wereld geteisterd blijft door vervolging en on recht. De solisten vertolkten hun rol hartstochtelijk en behoorden stuk voor stuk tot de 'groten der aarde'. Maar Tippett was zon der de sopraan Hanneke Kaas schieter niet zó onvergetelijk geworden. Met een stralende toon, vol emoties en groot ge voel voor drama overtrof zij zichzelf. Zonder haar stem te forceren zong zij de hoge c, of zong zij voluit in diepe vertwij feling de meest hartverscheu rende woorden als in de aria van de moeder 'My heart aches, aches in unending pain'. recensie. Voorstelling: Mondriaan-programma door Nederlands Dans Theater 1 Gezien: 1/6 AT&T Danstheater, Den Haag Nog te Het nieuwe programma van het Nederlands Dans Theater bevat twee nieuwe choreografieën die het werk van de schilder Mon driaan als uitgangspunt heb ben. 1994 is uitgeroepen tot Mondriaan-jaar. Het is vijftig jaar geleden dat deze pionier van de abstracte kunst stierf. Mondriaan maakte een lange artistieke ontwikkeling door, die begon met het afbeelden van concreet waarneembare onder werpen en uitkwam bij de be roemde abstracte doeken met de kleurige vlakken, van elkaar gescheiden door rechte zwarte lijnen. Het is opvallend hoe verschil lend de choreografen Hans van Manen en Jiri Kylian dit uit gangspunt hebben opgepakt. In 'Compositie' van Van Manen speelt het decor een grote rol. Het bestaat uit twee blank hou ten tafels, elk met vier krukken eromheen. Al deze meubels hebben alleen rechte lijnen. Twee groepen van vier dansers bewegen rond de tafels. Ook als zij zich even van de meubels verwijderen, blijven de lijnen in het verlengde van de tafels de bewegingen bepalen. Van Manen heeft dikwijls in druk gemaakt met zijn heldere, ingehouden stijl en hij sluit hiermee als het ware van nature aan bij Mondriaan. De combi natie Mondriaan/Van Manen zou dus vruchtbaar kunnen zijn, maar het resultaat van de ze ingetogenheid in het kwadraat is weinig indrukwek kend. De bewegingen rondom de tafels zijn minimaal: op staan, ronddraaien, doorschui ven naar de volgende kruk, over de tafel buigen, elkaar aankijken en af toe een duetje waarbij één danser op de tafel staat. Het contact tussen de dansers is koud. Het wordt al gauw saai. Ook als halverwege het stuk een danser en een danseres zich van dit patroon losmaken en een duet dansen waarin menselijk contact wordt uitgedrukt, wordt door de keuze en de beperkt heid van de bewegingen de af stand niet opgeheven. Wel kreeg dit gedeelte glans door de uitstraling en de perfectie van de danser en de danseres. Jiri Kylian werd door Mondri aan juist niet tot afstand en be heersing geïnspireerd. Met 'Ti ger Lily' laat hij zich van een onverwachte kant zien. De streng van elkaar gescheiden egale vlakken van Mondriaans doeken vult hij in met een storm van gevoelens. Wie gewend is aan de fraaie, krachtige bewegingen en com binaties van Kylian, moet wel even wennen. Het toneel is één groot angstlokaal, met grote witte vlakken die zich t.o.v. el kaar verplaatsen en met dansers die zich uitermate grillig bewe gen, angstkreten slaken en met allerlei voorwerpen schrille beelden creëren. Beschenen door onheilspellend licht bela gen ze elkaar met lange repen plakband, wikkelen zichzelf erin, maken vreemde bewegin gen met bloemen en verdwij nen onder het vloerzeil. Tegen het eind wordt de mu ziek vertrouwder en keert er iets terug van Kylians fraaie bewe gingsstijl. Het lijkt of hij hier te rugkomt van die absurde tafere len, of hij van de rauwe, be klemmende gevoelsuitstortin gen abstraheert en terugkeert bij zijn dans. 'Tiger Lily' heeft een onthutsende uitwerking. Er wordt iets zichtbaar van de bo dem waarop Kylian zijn kunst bouwt. Aan deze beide premières gaan twee oudere werken voor af, die goed passen in een Mon driaan-programma. 'Squares' van Van Manen laat een mooie spanning zien tussen de rechte lijnen van telkens wisselende vierkanten en mooie, ronde be wegingen. Het magistrale 'No more play' van Kylian biedt een onafgebroken stroom adembe nemende beelden, waarin men selijke gestalten telkens als ab stracte figuren op het toneel staan. Gouden Griffel Toon Teilegen kunst recensie ingrid appels Expositie 'Nieuwe Werken' van Jan Köl- ling. Te zien: t/m 12/6. ma t/m vr 10-17 uur en zo 13,-17 uur; Kunstsalon De Priri- cehof, Rapenburg 8-10 te Leiden, en Ar chitectenbureau Wim Hofman, Hoge- De onderste helft is sprankelend geel, de bovenste helft helder rood. In het rode vlak hangt een langgerekte blauwe driehoek met de punt naar beneden. Daar bovenop rusten witte en zwarte blokjes. Een herhaling van deze driehoek zit - geel en bijna verborgen - in de gele on derste helft. Alleen rust daar een lange zwarte verticale lijn op. De schildering is gemaakt door Mn Kölling en de titel luidt: 'The last voyage of the Mariposa'. Het zijn vooral die heldere kleuren, vormen en de deskun dige techniek die bij eerste be schouwing opvallen. Maar al snel gaat het werk ook fascine ren. Er is iets mee, het lonkt om verder te kijken. En dan ont staat er een spanningsveld: aan de ene kant nodigt het uit om er naar te blijven kijken, aan de andere kant stoot je tegen een muur van ondoorgrondelijk heid. Zit er een verhaal in, van bijvoorbeeld een scheepje dat iijn ondergang tegemoet vaart? Van de Mariposa-vlinder? Van alles dat verdwijnt? Deze ge dachte wordt versterkt door die nauwelijks zichtbare driehoek die onder 'water' is geschilderd. Ieder werk is opgebouwd uit dikke en dunne lijnen, driehoe ken en rechthoeken in veelal primaire kleuren. De achter grond is gesloten, maar niet dichtgeschilderd. De composi ties zijn uitgebalanceerd, en worden vaak bepaald door net een klein, grillig detail. Het is een wereld op zich, van vor men, kleuren en onbestemde ruimte. Kölling weet hiermee de kijker uit te dagen om verder te zoeken. Zoals ook in het mooie 'Bar on the corner of 42-str. 5th ave.', te zien bij Architectenbu reau Hofman. Ook hier geldt dat het zowel als een abstract schilderij en als een verhaal er achter kan worden beschouwd. Bovenin blauw, daaronder grijs en hier overheen rode balken en lijnen. Het geheel zou ook een ruimte kunnen zijn. Is het wellicht dezelfde bar die door Edward Hopper is neergezet, maar dan vergaand geabstra heerd? Kölling geeft zich niet bloot. Hij heeft zijn schilderingen ook niet gesigneerd. Zijn werken spreken, maar de taal is moeilijk te doorgronden. Het is de taal van een onbestemde wereld. Of deze wereld op zichzelf staat of een relatie kent met de werke lijkheid om ons heen, is aan de kijker. Het zit er allebei in. Toon Teilegen krijgt voor zijn boek 'Bijna iedereen kon om vallen', de prijs voor het beste kinderboek, de Gouden Griffel 1994. Eerder dit jaar won Teile gen ook al de Libris Woutertje Pieterse Prijs. Hij krijgt dit jaar ook een Zilveren Griffel voor zijn boek 'Jannes'. Zowel de Gouden als de Zilveren Griffel wint hij voor de tweede keer. Het Gouden Penseel 1994, be stemd voor het best geïllustreer de kinderboek, gaat naar Jan Jutte voor zijn illustraties in het boek 'Lui, Lei, Enzo' van Rin- dert Kromhout. alphen aan den rijn» Het anders zo rustige park Rijnstroom in Alphen was gisteravond het toneel van een ongewoon schouwspel. Honderd dansers en danseressen maakten een tocht over het gras, tussen de bomen, zelfs over het water, en toonden een staal kaart van allerlei dansstijlen: modern, jazz en klassiek ballet, Latin American en ballroom. Met hun presentatie openden ze de Kunstes tafette van de provincie Zuid-Holland. Naast twee groepen van Grietine Molen- buurs dansschool gaven ook leerlingen van Expressie 70, Ruud Vermey en Jeanette de Jager een korte presentatie op verschillende plaatsen in het park. Dansgroep Duende be geleidde het publiek al dansend van de ene choreografie naar de andere. Het Friese jeugdgezelschap Fel Pastel zorgde voor spektakel want de leden gaven hun demonstratie zelfs in het water. Stille ge tuigen van het evement waren drie in de vij ver drijvende baljurken van paraffine van het kunstenaarscollectief Patchwork. Nog eens zeventien exemplaren dobberen in het parkje aan de Oudshoornseweg. De voorstelling is vanavond nog te zien om 19.00 uur en 20.00 uur en morgen om 15.00 uur in park Rijn stroom. FOTO BEN DE BRUYN Als op 17 juni in Orlando de af trap wordt gegeven voor het wereldkampioenschap voetbal, begint in het LVC aan de Bree straat in Leiden de Amerika- maand. Terwijl de LVC-zolder in een saloon wordt omge toverd zijn in de grote zaal ver schillende evenementen die al lemaal met het land van de on begrensde mogelijkheden te maken hebben. In de zoldersaloon speelt op vrijdag 17 juni 'I Travel' een band met een zeer Amerikaans geluid waarin invloeden van de Byrds en de Eagles te herken nen zijn. Donderdag 23 juni is er in de grote zaal een hip hop dance-night, vrijdag 24 juni komt de Californische sin ger/songwriter Monica Alice Page in de zoldersaloon. Op zaterdag 25 juni heeft ook de 'Leiden gaat vreemd'-avond als thema Amerika. Op de ze vende editie van dit spektakel zullen dertien gelegenheids bands van muzikanten uit de Leidse regio ieder een kwartier spelen. Eén nummer moeten ze aan het thema Amerika wijden. Donderdag 30 juni is er een Las Vegas-special met een casino en met de film 'Viva Las Vegas' waarin Elvis Presley een auto coureur speelt die ook nog blijkt te kunnen zingen. Ook andere films in de maand juni zijn gewijd aan het thema Amerika. Van donderdag .16 tot en met zaterdag 18 mei draaien films met Rita Hay- worth, Jane Mansfield en Mari lyn Monroe in de hoofdrol, te Jayne Mansfield brengt het LVC in Amerikaanse stemming. FOTO ARCHIEF weten 'Gilda', 'The girl can't help it' en 'Gentlemen prefer blondes'. Van donderdag 23 tot en met zaterdag 24 juni draaien drie road-movies: 'The Wild One', 'Wild Angels' en 'Devil's Angels'. Op donderdag 30 juni en vrijdag 1 juli is Elvis te zien in 'Viva Las Vegas'. De films zijn geen van allen ondertiteld. In de maand juli komen nog een Wild West-special, een six ties-special en op 16 juli de af sluiter, een grootse Amerika- special.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21