VNG zeer gevoelig voor kritiek kleine gemeenten 'Hypocriet om criminaliteit onder Marokkaanse jongens te ontkennen' Haagse politie ongelukkig met reorganisatie Randstad >1 Nutricia al jarenlang sponsor stier Herman Zwaaien maar die armen Kantoormens maakt per jaar twee kubieke meter afval Grote rampoefening NS in Velsertunnel VRIJDAG 3 JUNI 1994 Criminoloog Van Dijk wil netelig onderwerp bespreekbaar maken Professor J. (Jan) J.M. van Dijk, hoogleraar criminologie aan de Leidse universiteit, affi cheert zich. wanneer het gaat over veilig heid en criminaliteitsbestrijding, zo nu en dan als het geweten van het volk. Van Dijk past voor alledaagse wijsheden en neemt geen genoegen met oppervlakkige waarhe den als 'onveiligheidsgevoelens komen voort uit werkloosheid'. Van Dijk: „Daar los je geen concrete problemen mee op." De professor haalde vorige week de pers met nogal krasse uitspraken over criminali teit onder allochtonen. Zijn uitspraken heb ben inmiddels ook geleid tot kamervragen. Van Dijk vindt het niet merkwaardig dat ie mand bang is, als hij 's avonds bij een bus halte een Marokkaan ziet staan. Van Dijk vindt een dergelijke houding 'rationeel, om dat zo iemand weet dat Marokkanen ver antwoordelijk zijn voor veel criminaliteit'. Juist door deze kennis te negeren, maakt de overheid zich ongeloofwaardig, meent Van Dijk. Hij licht zijn standpunt nog eens toe. „Volgens politiepsycholoog Frans Denkers moeten we ons diep schamen, als we een associatie maken tussen kleurlingen en cri minaliteit. Dan word je uitgemaakt voor een racist. Ik onderken dat onder Marok kaanse jongens veel criminaliteit voorkomt en wil daar geen taboe van maken. Natuur lijk moet je de zaak niet generaliseren, zoals de Centrumdemocraten doen, maar het is schijnheilig om te doen, alsof er niets aan de hand is. Het gaat erom de zaak be spreekbaar te maken." Gevoelig Van Dijk erkent dat het hier een gevoelig onderwerp betreft, waar je voorzichtig mee om moet gaan. Anders dreigt het gevaar dat stereotype voorbeelden de overhand krij gen. Volgens Van Dijk, die tevens werkzaam is als directeur criminaliteitspreventie van het ministerie van justitie, moet je etnische criminaliteit daarom niet uitvergroten. „Maar het probleem van veel criminaliteit onder jongeren van Marokkaanse afkomst, kunnen we niet ontkennen. Het is een nieu we vorm van hypocrisie om daaraan voorbij te gaan. Ik zoek naar een verstandige mid denkoers om dat bespreekbaar te maken." Door het netelige onderwerp bespreek baar te maken is het volgens hem mogelijk daar iets aan te doen. Hij noemt het voor beeld van projecten, waarin contact wordt gezocht met geestelijke voormannen in moskeeën, die toegang hebben tot de leef wereld van de Marokkaanse jongeren. „Dat is de beste ingang. Vrijblijvend jeugd- en jongerenwerk telt niet, zo is onze ervaring. Daar wordt misbruik van gemaakt. Via de imams richten we ons op de opvoeding. Daarin willen we investeren. Het tweede traject is vervolgens het aanbieden van leer- en werkprojecten met intensieve begelei ding. Op gemeentelijk niveau werkt dat uit stekend." Culturele afkomst Van Dijk ontkent niet dat achterstandsitua ties bijdragen aan criminaliteit. Bij Marok kaanse en ook Antilliaanse jongeren speelt hun culturele afkomst volgens hem een minstens zo belangrijke rol. Het is zaak. al dus Van Dijk, de politici daarop te wijzen en daar nu al iets aan te doen. In dit opzicht is hij voorstander van de zogenoemde inbur geringscontracten, waar professor Van der Zwan recent voor heeft gepleit. In deze op zet moeten immigranten verplicht lessen volgen in de Nederlandse taal, sociale vaar digheden leren en een beroepsopleiding volgen. Wie niet slaagt, krijgt geen verblijfs vergunning. „Als je dat niet doet, dan wor den de criminele problemen in de tweede generatie nog veel groter." In zijn functie van directeur criminali teitspreventie noemt Van Dijk het hemel tergend dat de rechtshandhaving tekort schiet. Het heenzenden van daders vanwe ge cellentekort is hem een doorn in het oog. „Heenzendingen snijden diep in het vlees. Mensen denken daardoor dat daders hun terechte straf ontlopen. Dat is een afgang in de ogen van de burgers en dan houdt het voor hen op. De overheid maakt zich onge loofwaardig. In die situatie is het beter een kortere straf ten uitvoer te brengen. Dan is er tenminste iets van straf geweest, heeft het recht zijn loop gehad." De tijd van leuk experimenteren met pre ventieprojecten als stadswachten is volgens Dijk voorbij. „Het is zaak preventie r structureel in te v De politiek zal daar uittrekken. Nederland i op een aantal gebieden wat criminaliteit betreft nog steeds koploper. Er bestaat in dit land echter de neiging om te zeggen, dat het meevalt. Die neiging heb ik niet. Het is beter daar hard tegenin te gaan." Storing treinverkeer in tunnel haarlem Het treinverkeer tussen Amsterdam en Zaandam en verder was vanochtend vroeg tijdens de spits ruim een half uur in beide richtingen gestremd door een gasalarm in de Hemtun- nel. Om 7.16 uur kwam een storingsmelding. Daarop besloot de verkeersleiding vanaf Sloterdijk geen treinen meer door de tun nel te laten rijden. Van de 25 treinen werden er 22 omgeleid via Haarlem en Beverwijk. Drie treinen moesten uit de dienst wor den genomen omdat station Haarlem de grote drukte niet kon verwerken. Messetrekker van elf jaar Rotterdam Een 8-jarig jongen is in een speeltuin in de Rotter damse Zeilmakersstraat het slachtoffer geworden van een po ging tot beroving. De dader, een 11-jarige jongen, hield zijn slachtoffer vast en sloeg hem een bloedneus toen hij weigerde zijn geld af te geven. Volgens de politie werd later het 10-jarig broertje van het slachtoffer door dezelfde jongen bedreigd met een mes. Het mes werd tegen zijn rug gehouden. Als hij weiger de het adres van zijn broertje te geven zou hij worden gestoken. Dat gebeurde uiteindelijk niet. De politie stelt een onderzoek in. Dieven stelen 1400 m kabel ter aar Dieven hebben gisternacht in Ter Aar bijna anderhalve kilometer elektriciteitskabel gestolen. De kabel, eigendom van een bedrijf aan de Hertog van Beierenstraat, vertegenwoordigt een waarde van 75.000 gulden. De daders namen de kabel in een auto mee, nadat ze die van twee haspels hadden afgerold. Over voorstel van minimaal inwonertal van 18.000 kan den haag gpd Hollands Midden heeft onrust achter zich Enigszins benauwd reageert het be langrijkste lobby-orgaan van Den Haag, de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) op het initiatief van de burgemeesters van Alkemade, Liemeer, Ter Aar en Zoeterwoude. Die hebben via een advertentie in het weekblad Binnenlands Bestuur een opvallend protest laten horen te gen het voorlopige VNG-standpunt dat alleen een gemeente met mini maal 18.000 inwoners bestaansrecht heeft. den haag «jan kuys De vereniging is overgevoelig voor kritiek van haar leden en doet daarom haar uiter ste best te verklaren, dat het allemaal wel meevalt met die bestuurlijke vernieuwing. De grens van 18.000 is natuurlijk geen har de grens, maar een werkbare grens en als uitgangspunt geldt vooral de bestuurlijke wil om tot gemeentelijke schaalvergroting te komen. Gemeenten moeten, aldus de VNG, niet zo paniekerig reageren en vooral niet suggereren dat als gevolg van het voor stel 419 gemeenten van de Nederlandse bo dem dreigen te verdwijnen. Kortom, we moeten gewoon de discussie aangaan. „Dat willen we ook," zegt burgemeester N. Barendregt van Liemeer, een van de ini tiatiefnemers van de actie. „We willen het onderwerp opnieuw onder de aandacht brengen en we zijn heel benieuwd naar de reacties van anderen. Het is beslist niet de bedoeling er een harde actie van te maken, maar we willen eens kijken of dit geluid vol gende week op het VNG-congres aanslaat." Barendregt is van mening dat het VNG- voorstel de structuur van de gemeenten in grijpend aantast. „Vooral in landelijke ge bieden is men daar zeer bezorgd over. Het is zeker niet bewezen dat kleine gemeenten slechter, minder efficiënt en minder flexibel werken dan grotere gemeenten. Integen deel. Er is vaak minder bureaucratie en de contacten met de burgers zijn veel beter. In het algemeen is er in kleine gemeenten meer aandacht voor het kleinschalige en wij vinden dat een goede zaak. Bij grotere ge meenten krijg je toch een heel andere wijze van besturen en dat zal voor veel die nu nog in kleine gemeenten wo heel ingrijpende verandering zijn." De burgemeester van Liemeer zich geen actievoerder, „maar dit is een zo wezenlijke zaak dat we daarom onze stem laten horen". Of andere gemeenten er ook zo over denken, is de vraag. Volgens de VNG hebben honderden gemeenten gerea geerd op het voorstel over de toekomstige positie van gemeenten en zijn de voor het merendeel instemmend, rendregt zal volgende week dinsdag woensdag tijdens het VNG-congres Nijmegen toetsen of deze uitlating klopt. noemt Nutricia heeft jarenlang in het geheim het onderzoek naar de genetisch gemanipuleerde stier Herman gesponsord. Nutricia heeft dit nooit eerder in de openbaarheid gebracht omdat „we de concurrenten niet op ideeën wilden brengen en niet wisten hoe de publieke opinie zou reageren", aldus een woordvoerder. Stier Herman heeft een menselijk gen inge bouwd gekregen, dat de aan maak van het menselijk eiwit lactoferrine verzorgt in de melk van de nakomelingen van Her- Nutricia heeft inmiddels een joint venture met Gene Phar- ming, het bedrijf dat Herman heeft geconstrueerd. Doel van de nieuwe onderneming is kli nisch onderzoek te verrichten naar de toepassingen van lacto ferrine in klinische voeding. Nutricia is Europees marktlei der in klinische voeding. Lactoferrine is mogelijk ge schikt als ontstekingsremmer bij mensen die maag- en darmzlJn ontstekingen hebben. Ook zoi^06 het mogelijk toegepast kunnetïon worden in voeding voor ongeJJ16 boren baby's die aan een infec^31 tie lijden. De woordvoerder vaiPm Nutricia benadrukt dat het be1113 drijf nog in het stadium van tes we' ten is. „De klinische testen kun^u' nen jaren duren. We weten niepj of lactoferrine commerciële toejj131 passingen heeft. Bovendien zalj^0 de eventuele introductie vaip°' klinische voeding met dit mid "10' del geheel afhangen van d<sPe maatschappelijke acceptatie". j*11. De dierenbescherming voerl*05 al jaren actie tegen stier Herf®* man. Volgens de dierenbeschet'®®! ming gaat Gene Ph'éririirigffiaai boekje te buiten met de ekpëri-S111 inenten. De overheid geeft al-ee.r leen toestemming voor proeven^" met geneesmiddelen uit gene-^1 tisch gemanipuleerde dieren al$8®; er geen alternatieven zijn órrjme het geneesmiddel te verkrijgen,we Volgens de dierenbescherming*®1" kan lactoferrine ook op andere®*r manieren gemaakt worden. Ge-®e ne Pharming ontkent dit (El den haag/leiden monica wesseung/gpd Het personeel van politie Haag landen is zwaar teleurgesteld over de gevolgen van de reorga nisatie. Uit een peiling van de Algemeen Christelijke Politie bond (ACP) blijkt dat er een bit tere stemming heerst binnen de politie-organisatie! De enquête is niet in deze regio, Hollands Midden, uitgevoerd en ACP- voorman A. Gravekamp uit Kat wijk verwacht dat hier heel wat minder negatief gedacht wordt. De resultaten van de Haagse ondervraging liegen er niet om. Drie op de vier ondervraagden melden zich géén 'Haaglander' te voelen binnen het sinds janu ari gereorganiseerde korps. Op alle tien vragen die de Haagse afdeling van de ACP stelde, kwamen zure antwoorden. Op de vraag of wordt verwacht dat de reorganisatie van de politie zal leiden tot een verbetering van de efficiency, de effectiviteit en de kwaliteit, antwoordt bijna tachtig procent negatief. Ruim zestig procent antwoordt beves tigend op de vraag of de reorga nisatie nadelen voor de betrok kene zelfheeft opgeleverd. ACP-bestuurder H. Giesen noemt de cijfers teleurstellend. „De uitkomsten van de peiling zijn bij ons ingeslagen als een bom". Korpschef J. Brand van politie Haaglanden wilde geen commentaar geven op de resul taten van het onderzoek, maar wijt de negatieve stemming wel duidelijk aan de onrust rondom de reorganisatie. Hollands Midden heeft de ergste reorganisatie-perikelen al weer eventjes achter zich. Verle den jaar is iedereen op zijn of haar nieuwe post begonnen. „En in die tijd hoorde je ook bij ons zulke ontstellend negatieve geluiden. De organisatie zou niet deugen, er werd over men sen heengewalsd en meer van dergelijke uitlatingen. Nu, een jaar later, zijn we lang en breed uit het dal. De top hebben we nog niet bereikt, maar de nega tieve stemming hebben we ver achter ons gelaten", schetst Gravekamp. Er is in Hollands Midden geen onderzoek gedaan, dus Gravekamp moet, zoals hij het zelf zegt, afgaan op eigen inter pretatie. Hij heeft echter geens zins het idee dat er nu nog steeds negatief wordt gedacht over de nieuwe politieregio's. „Iedereen beseft dat de kwali teit van het politiewerk staat of valt met de inzet van de indivi duele politieman. En dus zet ie dereen de schouders eronder." Nederlanders dagelijks voorging in de ochtendgymnastiek. Het riedeltje op de piano van Arie Snoek en zwaaien maar die armen, spreiden ook die benen. Gisteren kwamen ze, de personeelsleden var een honderdtal bedrijven in Amsterdam Zuid Oost, massaal tevoor- de radio, tienduizenden schijn om oude tijden te doen herleven. In dit geval met de bedoeling om gezamenlijk het Guinness Book of Records te halen. De recordpo ging ochtendgymnastiek kreeg gestalte op een groot grasland in Zuid- Oost en geschiedde onder deskundige leiding. Op die armen, hoog die benen. foto dijkstra Afval-informatiebeurs hoofddorp theo v amsterdam De Nederlandse Spoorwegen regio-Noordwest houden in de nacht van vrijdag op zaterdag een grootscheepse rampenoefe ning in het spoorgedeelte van de Velsertunnel. Ze doen dat in samenwerking met de hulp diensten van de gemeente Vel- sen. Doel is het testen van voor zieningen als vluchtroutes, communicatiemiddelen en eva cuatiescenario's, aldus de NS gisteren. Volgens woordvoerder G. Jan sen is het tien jaar geleden dat zo'n oefening in de tunnel plaatsvond. De NS doet mo menteel onderzoek naar de vei ligheid van de tunnel. De Vel sertunnel, bij Beverwijk, heeft één tunnelbuis voor het spoor en is 37 jaar oud. Bij tunnels met meerdere buizen is het aan- en afvoeren van gewonden spoorboekje rijdt een speciaal bijvoorbeeld gemakkelijker. NS geprepareerde oefentrein de wil met de oefening een aantal tunnel in. Door onbekende oor- nieuwe veiligheidsvoorzienin- zaak breekt in de reizigerstrein gentesten. brand uit, zo wordt gesimu leerd. Eén van de honderden Na de laatste trein van het passagiers (gespeeld door zoge noemde Lotus-medewerkers) trekt in de tunnel aan de nood rem. Door het remmen en de paniek bij de brand loopt een aantal reizigers 'letsel' op. Aan de oefening doen de brandweer van Velsen mee, de gemeentepolitie, GGD, Rode Kruis en diverse NS-diensten, zoals de Organisatie reddings Auto's (ORA) Haarlem en de spoorwegpolitie. Papier, karton, plastic, inkt, pa perclips, nietjes, inktlinten, pennen, viltstiften en wat al niet meer. Elke kantoormens pres teert het om jaarlijks twee volle kubieke meters van dergelijk af val te produceren. Nog afgezien van bakken vol gebruikte koffie- bekertjes, kapotte lampen, tl- buizen en verouderde beeld schermen, is dit kantoorafval voer voor deskundigen in de re cycling. Op de gisteren in hotel Schip hol A4 gehouden afval-informa tiebeurs konden bedrijven zich terdege laten informeren over het voorkomen en het aanpak ken van deze en andere afval stromen. De kantoorbranche le vert nog vrij onschadelijk afval. De grafische industrie bijvoor beeld levert veel gevaarlijker af valstoffen op als chemicaliën, verf, drukinkt en filmmateriaal. Milieu-eisen De ruim 60 stands op de afval- informatiebeurs lieten zien dat er voor elke bedrijfstak wel een gespecialiseerde recyclingfirma lijkt te bestaan... De overheid stelt steeds strengere milieu-ei sen en rekent steeds hogere kosten yoor afvalverwijdering. Daarom zijn de bedrijven aller eerst geïnteresseerd in de pre ventie, het voorkomen van af val. Het is bepaald niet zo dat de recyclingfirma's hun dien sten goedkoop aanbieden, maar zij beschikken over deskundig heid die elk bedrijf apart niet in huis heeft. Simpel Vaak is de oplossing voor een probleem uiterst simpel. Elk kantoor of bedrijf heeft wel., computerprinters, waarvan de cassette met lint, inkt en toner vloeistof regelmatig vervangen moet worden. Een nieuwe cas- toi pa sette kost 200 gulden, het laten ni: hervullen van een opgebruikte fei 125 gulden. W Maar denk nu niet dat al die ka kantoren inmiddels |wel eenwt abonnement op een dergelijke de printerservice zullen hebben, kij De vertegenwoordiger in prin-wi tercassettes: „Bedrijven doen M aan miereneuken door een de kwartje uit te sparen op papier- de kosten, maar ze kopen wel tri steeds nieuwe cartridges van je 200 gulden. Nog maar 20 pro- al cent wordt opnieuw gebruikt en de wij weten uit ervaring dat dat in nooit 100 procent zal worden." he Pindadoppen Een blikvanger is de stand van BI KPO uit Voorschoten met Sorbi- oi lite. Dat staat voor het driedi- tz mensionaal produkten persen! sp van houtsnippers, pindadop-l rr pen, vlasvezel, papier of piep- di schuim. Deze produkten liggen al kant en klaar ter tafel en worden ze gedurende de dag door vele k( handen betast. Gebogen mate- d; riaal is mogelijk zoals stoelleu- di ningen, reliëfvorming ter deco- rr ratie en afwerking met houtfi- w neer of plastic. Het is idee uit h Amerika en komt erop neer, dat n een bedrijf een afvalproduct d aanlevert en dat Sorbilite er een R bruikbaar product van maakt. V „Het systeem moest wel wor- o den aangepast aan Nederlandse G milieu-eisen," zegt industrieel h ontwerper Mart ine Bakx van t( KPO, „Er is veel belangstelling s| voor, maar wij hadden wat aan- g loopproblemen met een ver- K keerde katalysator bij het pro- d ductieproces. Het bleek dat h daarbij kankerverwekkende n stoffen vrijkwamen. In Amerika r wordt daar geen probleem van s gemaakt."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18