Zwembad wordt sauna Hoogmade voelt zich gepakt door favoriet HSL-tracé van kabinet Rijn Veenstreek Auto in de takels Tr' Auto's mogen niet op de weg Onenigheid over hobbyruimte Markt sterft stille dood Nieuwe secretaris mag Zoeterwoudenaar worden Hoogmade VRIJDAG 3 JUNI 1994 17 Knokpartijtje in Nieuwkoop nieuwkoop» De politie heeft vannacht rond half twee een einde gemaakt aan overlast van een groep jongeren op het sportcom plex De Dulen in Nieuwkoop, popgroep Normaal had een optre den verzorgd op het complex, waarbij het geluid 'oerend hard' stond. Dat gaf aanleiding tot klachten uit de buurt. Na afloop van het optreden was er overlast van de jeugd. Jongelui uit Nieuwkoop en Alphen gingen met elkaar op de vuist. Bij de komst van de politie keerden de twee groepen zich tegen de drie agenten, die assistentie van collega's kregen. Over en weer wer den flinke klappen uitgedeeld. Er zijn geen arrestaties verricht. Bedrijfsauto gestolen woubrugge» Vanaf het parkeerterrein op de Batehof in Wou- brugge is vannacht een witte Peugeot-bedrijfsauto gestolen. Kenteken VT-22-YV. Zwemmen voor Ronald MacDonald ter aar» De jaarlijkse zwemvierdaagse wordt in de week van 6 tot en met 9 juni gehouden in het openluchtzwembad Aarweide. Aanvang 18 uur. De deelnemers kunnen zich laten sponsoren. Deelnamekaarten zijn aan de kassa van het zwembad te koop voor 6 gulden. De sponsorgelden komen ten goede aan de Ro nald Mac Donaldhuizen. VRIJE TIJD Toneel De Wassenaarse toneelcombi natie 'Dialoog' voert op 3 en 4 juni in het cultureel centrum Warenar het stuk 'Victor of de kinderen aan de macht' van Ro ger Vitrac in een vertaling van Remco Campert op. De regie is van Ron Oostdam. Het stuk be schrijft op komisch absurdis tische wijze hoe Victor op zijn negende verjaardag samen met zijn vriendinnetje Esther de macht van de volwassenen overneemt. De voorstellingen beginnen om 20.15 uur. Kinderdisco Speeltuin- en Buurtvereniging Vreugdeoord houdt op zaterdag 4 juni in haar gebouw aan de Vorselenburgstraat in Alphen aan den Rijn een kinderdisco voor de jeugd vanaf vier t/m twaalf jaar. De disco duurt van 19-21 uur. Leden betalen 1,50 gulden, niet-leden 2,50 gulden. Fietstocht Amnesty Voorschoten/Wasse naar organiseert onder de noe mer 'Het Westland fietst voor Oost-Timor' op zaterdag 4 juni een fietstocht van vijftien kilo meter tussen Voorschoten en woubrugge» De auto's die auto handelaar Boot ver koopt aan de Kerk straat in Woubrug ge, mogen niet op de openbare weg staan. De autover koper heeft een waarschuwing ge kregen van de ge meente. Boot zette herhaaldelijk vier of vijf auto's buiten neer, omdat in zijn showroom niet vol doende ruimte was. ,,Het is een groeiend bedrijf", verklaart burgemeester W. van Beek. Hij heeft met de eigenaar een zogenoemd heren akkoord gesloten: „De handelsvoor raad moet binnen de poorten blijven. Hij moet zijn capa citeit maar aanpas sen." Op termijn wil Van Beek dat het autobedrijf uit de bebouwde kom ver dwijnt. „Een ver plaatsing naar een nieuw bedrijfster rein in Woubrugge zou wellicht kun nen." Daarvoor voelt de autoverko per zelf ook wel. Alkemade verkoopt het oude binnenbad Wassenaar. De start is van 11-14 uur op het Kerkplein in Voor schoten en öp de Langestraat in Wassenaar. Volwassenen beta len vijf gulden, kinderen'twee gulden. De route geeft aanslui ting op de fietsroute van vijftien kilometer van Amnestygroep Den Haag. Zomermarkten Vereniging Het Oude Raadhuis organiseert vanaf 4 juni elke za terdag in juni, juli en augustus op het Dorpsplein van War mond creatieve zomermarktjes. In kramen worden creatieve technieken als kleding maken, schilderen, poppen maken, etc. uitgevoerd. Avondvierdaagse Voor de 37ste keer organiseert de wandelkring Leiden de Al- phense avondvierdaagse. De vierdaagse begint op maandag 6 juni. De wandelaars kunnen kiezen uit vijf, tien of vijftien ki lometer. De start is tussen 18 en 19 uur bij de Rijnstreekhal aan de Dillenburg. Inschrijven aan de start kost zes gulden per per- Het oude binnenbad van sportcom plex De Tweesprong wordt verbouwd tot sauna. De gemeente Alkemade wil het bad voor 180.OpO gulden ver kopen aan W. van der Poel uit Oud Ade, die van plan is het bad als sauna in te richten. Hiermee ziet tafelten nisvereniging De Treffers het laatste sprankje hoop om van het zwembad een eigen clubgebouw te maken, ver dwijnen. alkemade marieta kroft Volgens gemeentesecretaris J. van Elk sluit een sauna goed aan bij het sportcomplex en kan daarom een gunstige invloed hebben op de exploitatie. „De Treffers kon het be drag dat we nu krijgen, bovendien niet op brengen." Dat de gemeente voor verkoop kiest en niet voor verhuur, zoals Sportfond sen Alkemade - beheerder van het complex - had voorgesteld, komt, aldus Van Elk, om dat het zo financieel aantrekkelijker is voor de gemeente. Van der Poel, die bij een sauna in War mond werkt, heeft zijn plannen in grote lij nen op papier. „Zodra de raad akkoord is, ga ik de plannen verder uitwerken", zegt hij desgevraagd. Het oude binnenbad, dat nu dient als opslagplaats voor het sportcom plex, krijgt zijn functie weer terug. „In een sauna hebben we immers ook een zwem bad nodig", zegt hij. Voorzitter van Sportfondsen Alkemade F. Schoonderwoerd, reageert voorzichtig posi tief op de komst van een sauna. „Ik ken de voorwaarden nog niet. Ik ben ook be nieuwd naar de prijs. Ik vind in elk geval dat het geld moet worden bestemd voor de ex ploitatie van De Tweesprong." Als hij hoort van de prijs is zijn eerste reactie: „Ik had het liever hoger gezien." De horeca van de Tweesprong moet schadeloos worden ge steld, aldus Schoonderwoerd. „In het con tract is overeengekomen dat er binnen De Tweesprong geen tweede horeca-gelegen- heid zou komen. Nu het verkocht wordt zoeterwoude liesbeth buitink Als gemeentesecretaris wil de Zoeterwoud- se gemeenteraad L. 't Hart uit Capelle aan den IJssel wel hebben. Maar vooral het CDA toonde zich gisteravond bij de benoeming van 't Hart door de gemeenteraad, bezorgd over de manier waarop het nieuwe hoofd van de ambtenaren in het dorp moet ko men wonen. „We zijn blij dat is voorzien in de vacature, maar we zijn minder blij met de voorrang die hij krijgt op de woning markt", zei CDA'er M. Knops. PZ-fractievoorzitter J. Stuijt vond de aar zelingen van Knops overtrokken. „Het is te recht dat zowel de burgemeester als de ge meentesecretaris in Zoeterwoude wonen. En aan die eis die we zelf hebben gesteld moeten we ook een tegemoetkoming ge ven." Wethouder A. Ringersma (personeelsza ken/PZ) benadrukte dat 't Hart geen andere behandeling krijgt dan Zoeterwoudenaren die op zoek zijn naar een woning. „We bie- CHEF HENNYVAN EGMOND, 071 -356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -3'. aan een particulier, zal die wel zijn eigen horeca hebben." Bestuurslid Cor Bakker van De Treffers reageert teleurgesteld op het feit dat het bad aan de neus van de tafeltennisvereni ging is voorbijgegaan. Al een paar jaar heeft de club haar hoop gevestigd op het oude binnenbad. Het clubgebouw, dat naast de Tweesprong ligt, staat 'op instorten' en is 'ook veel te klein'. „We halen toch 200 le den van de straat", moppert hij. „Ik had daarom gehoopt op een positief gebaar van de gemeente." Helemaal onverwacht komt deze mede deling overigens niet voor de Treffers. „Ik heb het aan voelen komen", zegt Bakker. „Wij wilden een eigen kantine waaruit we inkomsten halen voor de club. De gemeen te ging daar.niet mee akkoord. Die wilde dat we gebruik zouden maken van de kanti ne van De Tweesprong." Het eigen clubge bouw zal nu bij stukjes en beetjes worden opgeknapt, veronderstelt hij. „In een keer kan niet, daar hebben we het geld niet alphen aan den rijn» Een takelwa gen moest er gis teren aan te pas komen om een au to uit een tuintje aan de Gnephoek vlakbij 's Mole- naarsbrug te ha len. De auto was even voor het middaguur in de tuin beland nadat de 21-jarige Noordwijkerdie het voertuig be stuurde wat te ver naar links uitweek. Hij moest schielijk remmen voor een auto die voor hem stilstond. Bij zijn tocht richting tuin raakte de Noord- wijker nog een 34- jarige plaatsgeno- te die in de rich ting van het cen trum fietste. Beide bewoners van het kustdorp bleven ongedeerd. ter aar roderick de smit Bewoners van de Westka- naalweg moeten de moge lijkheid krijgen om bouw werken neer te zetten die niet zijn toegestaan volgens het bestemmingsplan voor dit buitengebied van Ter Aar. Dat zei raadslid E. Kraak (PAK) gisteren tijdens de ge meen teraads vergad eri ng. De reden voor haar uit spraak was dat een van de raadsleden, J. Kaptein (CDA), een bouwvergunning heeft gekregen waarvoor een ont heffing van het bestem mingsplan nodig was. Kap tein, die aan de Westkanaal- weg woont, kreeg een ver gunning voor het bouwen van een 'hobbyruimte' van 120 vierkante meter terwijl het toegestane maximum 50 vierkante meter is. „Dit schept een precedent voor anderen die onder hetzelfde bestemmingsplan vallen en ook willen bouwen", aldus Kraak. Burgemeester W. Vroegindeweij wees erop dat alle bouwaanvragen afzon derlijk worden beoordeeld, dus dat anderen aan de toe kenning van deze vergun ning geen rechten kunnen ontlenen. Kraak vroeg zich tevens af waarom de bouwvergunning van Kaptein niet gepubli ceerd is, hierdoor wordt het volgens haar moeilijker voor omwonenden om bezwaar tegen de beslissing in te die nen. Zij zijn immers niet van de afgifte van de vergunning op de hoogte gebracht. Vol gens WD-wethouder H. Ruijgrok is hier sprake van een vergissing en zeker niet van opzet. Hij bood hiervoor zijn verontschuldigingen Kraak en Ruijgrok hadden ook onenigheid over de con trole op de naleving van milieuwetgeving in het con- servenbedrijf Uijttewaal. Na dat was geconstateerd dat dit bedrijf niet aan alle milieu- eisen voldoet moet de ge meente controleren of er in middels maatregelen zijn ge nomen om de situatie te ver beteren. Ruijgrok meende dat controleurs hun komst tevoren moeten aankondi gen. Kraak vond dat onzin. „De snelheidscontrole ge beurt ook onverwachts, an ders heeft het geen effect." zoeterwoude liesbeth buitink Hoewel het experiment met de mini-markt in Zoeterwoude- Rijndijk met een jaar wordt ver lengd, keken de politici ook daarnaar met zorgen. „Mochten daar dezelfde effecten optreden als in het dorp, dan zullen we niet aarzelen om ook die markt op te heffen", kondigde WD- fractievoorzitter H. van der Kooi alvast aan. Ook PZ'er C. Hartlooper maakte zich zorgen over de markt bij de Eendenkooi. „Maar het zou wel plezierig zijn als de begintijden worden nageleefd. Want als de kramen op een wil lekeurig tijdstip worden be mand, heeft ook die markt wei nig overlevingskansen Veel woorden hadden de Zoe- terwoudse raadsleden er gister avond niet voor nodig: de mini- markt tussen de Bouwdijkstraat en de Dorpsstraat in Zoeter- woude-Dorp kan worden opge heven. Avonden van verhitte discussies waren nodig om de markt een jaar geleden te laten beginnen als experiment, maar de raadsleden leken gisteren bijna opgelucht dat ze er een punt achter kunnen zetten. Ge brek aan marktkooplieden, te veel concurrentie voor de be staande middenstand, redenen te over om alleen nog een vis boer in het dorp toe tejaten. den hem geen huisvesting aan of geven hem voorrang bij het verkrijgen van bouw- kavels. We geven hem alleen de gelegen heid om mee te loten met anderen in deze gemeente, maar we geven hem geen voor rang. We willen de heer 't Hart een positie geven als Zoeterwoudenaar", verklaarde hij. De 33-jarige 't Hart volgt op 1 augustus de vorige gemeentesecretaris L. Kruithof op, die in januari van dit jaar onverwacht over leed. Miening wil af van sluipverkeer zoeterwoude Bewoners van de Miening in Zoeterwoude blijven klagen over sluipverkeer tijdens de spitsuren. Hoewel bij de weg 's ochtends niet mag worden in gereden en 's avonds de Vrou- wenweg vanaf Leiden verboden is voor gemotoriseerd verkeer, gebruiken automobilisten de route nog altijd als sluipweg. Zoeterwoude heeft tellingen la ten doen die bewezen dat niet alleen aanwonenden op de Miening rijden tijdens de druk ken uren. „We kunnen overwe gen om de Miening en de Vrou- wenweg vanaf beide kanten te verbieden voor gemotoriseerd verkeer tijdens de spitsuren", stelde wethouder T. Ringersma (verkeer/PZ) gisteravond tijdens de raadsvergadering voor. De gemeente gaat die mogelijkheid nu onderzoeken. pe uit de plannen verdwenen." Nu draait het om het nieuwe Groene Hart-tracé en, in iets mindere mate, de variant langs A4 en Leiderdorp. Die kruist al bij het meubelplein de A4 en loopt dus wat verder van Hoog made af. Het meest voelde de zaal echter voor flitsen over of langs de oude lijn. De project leider gaf die varianten maar twintig procent kans. Ook een ondergrondse lijn leek hem niet erg kansrijk: „Dat is al snel twee miljard duurder." Daaf komt nog bij dat Rijks waterstaat de rijksweg wil ver breden. Het leverde bezorgde reacties op van burgers die vre zen tweemaal in een bouwput te belanden. De garantie dat rijksweg en flitstrein tegelijk aangelegd worden, kon Van Hout niet geven. Hij vond wel dat geprobeerd moest worden de overlast te beperken. Het geluid van rijksweg en trein waren inderdaad niet bij elkaar opgeteld, gaven de des kundigen toe. En dat ontlokte Boskade-bewoners dat ze niet in 'rode' geluidszone zitten, maar in de paarse: rood van de TGV en rood van de rijksweg. Een andere vragensteller ver baasde zich erover dat het ge luid van een TGV werd vergele ken met dat van een intercity: „U moet het geluid vergelijken met de stilte van een polder." En naar die stilte zou men straks hevig gaan snakken, hoe hard de projectleider ook be loofde dat tussen twaalf uur 's avonds en zeven uur 's och tends geen treinen langskomen. „Waarom toch krijgen we èn die spoorlijn èn een bredere rijksweg", weerklonk het. „De TGV zou toch mensen uit hun auto halen?" 'In principe' kreeg de vragensteller gelijk. Alleen, hij moest wel bedenken dat de A4 vooral veel wordt gebruikt voor kortere ritten. En daarvoor is de flitstrein geen alternatief. Andere belangstellenden vroegen zich af waai- ze naartoe moeten als hun huis tegen de vlakte gaat? Mag Groene Hart- gemeente Hoogmade dan op eens extra woningen bouwen of moeten de onteigende bewo ners naar Almere? De projectlei der kon geen garanties bieden. Wel vond hij dat het Rijk maar eens met de gemeente moest spreken over extra woningen voor dergelijke probleemgeval len. Loco-burgemeester A.G.M. Kea weigerde zich neer te leg gen bij de lijn en de bijbehoren de sloopplannen. Niet voor niets laten regiogemeenten de Technische Universiteit onder zoeken of de oude lijn,echt niet kan: „Üw onderzoek krijgt van ons een onvoldoende. De bodemgesteldheid is een probleem in Hoogmade, gaf een lid van het informatie-panel toe. Of, zoals hij dat formuleer de, "het is zo'n beetje de slecht ste plaats van Nederland om te bouwen. Veel en gelijkmatig op hogen dus. Misschien ook wat meer op palen bouwen, bijvoor beeld bij de Does." Uit de zaal kwam een andere suggestie: „Leg de rails gewoon op de grond neer. Over tien jaar liggen ze dan prachtig onder de grond." Bijna alle nieuwe hoge-snel- heidslijnen lopen langs Hoog made. De tekeningen tonen het T^fOOAC T T OT meest kansrijke duo, allebei uit- JL 1 dwC/N JlTO I j werkingen van het favoriete Groene-Harttracé van het kabi net. De ene variant (Al geheten) schiet wat dichter bij de provinci ale weg tussen Woubrugge en Leiderdorp de snelweg over, om aan de westkant richting provinciale weg bij Rijpwetering te snellen. De verschoven Al-variant steekt ter hoogte van het dorp de A4 over en blijft daar parallel aan lopen tot Nieuwe Wetering. De eer ste variant heeft als nadeel dat-ie het hoogst over rijksweg, provin ciale weg en wat vaarten schiet: 9,5 meter boven maaiveld. En dat 1,5 kilometer lang, over viaducten en/of spoordijken. De verschoven variant komt niet boven de acht meter uit, maar ligt wat dichter tegen Hoogmade aan. Pas ter hoogte van de zuive ringsinstallatie, schiet het spoor de snelweg over. Meer huizen krij gen daardoor te kampen met geluidsoverlast. Om uitzicht te sparen en geluidsoverlast in te dammen, overweegt het Rijk om de rijksweg ter plekke ver diept aan te leggen. Voor de andere variant wil het Rijk de A4 tweeëneenhalve meter laten zakken ter hoogte van de provinciale weg richting Leiderdorp. Het betekent dat de Zuidzijdervaart er niet langer onderdoor kan. Vandaar het plan om ten westen van de snelweg een nieuwe ver bindingsvaart te trekken richting Dwarswatering. Om de Does bevaarbaar te houden, is een kleine slinger nodig zodat het water in een rechte hoek uitkomt op de HSL. Omdat de doorvaarhoogte van het viaduct slechts 3,5 meter wordt, moeten zeilboten hun masten strijken. En dat geldt voor beide varianten. Aan de Leiderdorpse kant komt het flitsspoor 1,5 meter boven maaiveld te liggen, aan de Rijpweteringse kant zo'n 2 meter. Hoogmade voelt zich onevenre dig gepakt .door het favoriete HSL-tracé van het kabinet, zo bleek gisteravond tijdens de in formatie-avond. Vooral de zo geheten 'kunstwerken' of rond de plek waar nu de provinciale weg de rijksweg kruist, was in sprekers een doorn in het oog. Om een beetje over de vaar ten en wegen heen te kunnen, torent de trein acht tot negen meter boven het maaiveld uit. Daar bovenop komen dan nog eens vier meter hoge geluids schermen. „Gedrochten", noemde een D66-raadslid ze. „Ik hoef dus geen nieuwe gor dijnen meer te kopen", conclu deerde een bewoner van de Rijpweteringse Boskade. En de zaal siste wat af. Boe geroep viel de projectleider van de HSL, K. van Hout, ten deel toen hij benadrukte dat het zo veel beter is dan het 'oude' tra cé. „Dat liep oostelijk langs uw gemeente, dwars door het Groene Hart. En dat is in princi-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17