Zending en missie op de bres voor Wereldomroep Hogere werkdruk gevangenispredikant Kerk Samenleving Groninger stichting krijgt kerken op presenteerblaadje 'Katholieken moeten zich niet onzichtbaar maken' 'Agaath' nieuw betaalmiddel Lisse VRIJDAG 3 JUN11994 BUITENLAND KORT EDCS De oecumenische ontwikke lingscoöperatie EDCS heeft naar schatting van dr. Rob van Drimmelen 6000 banen in de Derde Wereld gecre- eerd. De ontwikkelings- econoom van de Wereldraad van Kerken zei dit gisteren bij het afscheid van EDCS-di- recteur Douglas Brunson. die negen jaar de ideële finan cieringsorganisatie heeft ge leid. Maar Van Drimmelen waarschuwde meteen tegen triomfalisme en hoogmoed. Ook de EDCS kan de aller armsten niet bereiken. Bo vendien weigeren kerken en kerkelijke organisaties nog steeds hun geld in de EDCS te investeren. De wereldeco nomie werkt ook niet erg mee, aldus het staflid van de Wereldraad. De economi sche structuren en het beleid van veel rijke landen creëren meer problemen voor de ar men dan EDCS en gelijkge zinde organisaties kunnen oplossen. Hij wees erop dat onder Brunson, een vroegere IBM-manager uit de Verenig de Staten, het uitgezette ka pitaal van EDCS is gegroeid van 35 naar 120 miljoen gul den. Daarvan is in bijna twintig jaar al bijna 40 mil joen gulden terug ontvangen, die weer in nieuwe projecten is geïnvesteerd. Rwanda Het Vaticaan heeft de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties onder druk gezet om vredestroepen te sturen naar een religieus centrum in Ruanda waar ruim 30.000 mensen gevaar zouden lopen het slachtoffer te worden van het etnische geweld in dit land. De waamemersmissie van de Heilige Stoel bij de VN verzocht de raad op In structie van paus Johannes Paulus II om het centrum bij Kabgayi te verklaren tot een 'veilig gebied'. De brief van aartsbisschop Renato Raffae- le Martino specificeerde niet precies wat het Vaticaan voor ogen heeft. Kennelijk beoogt de paus bescherming van de mensen in het complex. De Veiligheidsraad heeft het ver zoek van de Heilige Stoel nog niet behandeld. Het Vaticaan deed het verzoek uitgaan naar aanleiding van een brief van drie Ruandese bisschop pen die aan de bel trokken over de alarmerende situatie bij het religieuze centrum in Kabgayi, 36 kilometer ten zuidwesten van Kigali. Indonesische kerk Bij de slepende confrontatie tussen Indonesische militai ren en dissidente leden van de grootste protestantse kerk, de Toba-Batak-Kerk, is deze week een dode geval len. De man, Herbert Huta- soit, werd woensdagavond in een dorp in het noorden van Sumatra aangetroffen. Zijn ogen waren uitgestoken en zijn penis was afgesneden. „We hebben veel problemen. Deze situatie heeft al veel slachtoffers gemaakt", aldus predikant Gomar Gultom te genover persbureau Reuters. Samen met anderen verzet hij zich sinds 1992 tegen de afzetting van bisschop Sori- tua Nababan en de benoe ming van diens opvolger en een nieuwe synode door de Indonesische militairen. De afgelopen weken is de span ning enorm opgelopen. Veel predikanten hebben Suma tra, waar de kerk (2,4 miljoen leden) haar thuisbasis heeft, inmiddels verlaten. Enkele leden hebben bij overheids instanties geklaagd over de marteling van drie predikan ten. die op Hemelvaartsdag werden gearresteerd. GRONINGEN «ANP De stichting Oude Groninger Kerken krijgt sinds een half jaar maandelijks één a twee kerken aangeboden van armlastige hervormde kerkvoogdijen. ,,Het gaat opeens in een heel snel tempo", zegt directeur P. Breu- kink van de stichting, die dit jaar met tal van activiteiten haar 25-jarig bestaan viert. „De kerkvoogdijen wachten met de overdracht tot ze werke lijk in grote nood verkeren. Ken nelijk is dat moment nu aange broken", aldus Breukink. De kleine, vergrijsde gemeenten bestaan soms nog maar uit een handjevol mensen. „Nog één koude winter en het is met ons gedaan", heeft hij wel eens een predikant horen verzuchten. „Wij zijn het resultaat van de terugloop in het kerkelijk le ven", zegt Breukink over zijn stichting, die inmiddels 43 mo numentale. doorgaans middel eeuwse kerken beheert, ofwel een kwart van alle kerken op de monumentenlijst in de provin cie Groningen. De stichting is 'geen onderafdeling van de Her vormde Kerk' maar heeft, op één doopsgezind kerkgebouw na, uitsluitend hervormde ker ken onder haar hoede. De her vormden hebben vanouds de meeste middeleeuwse kerkge bouwen in bezit. „Het geloof van christenen past. altijd en ook nu, bescheiden heid. En zeker geen overtrokken getuigenisdrift. Maar tot on zichtbaarheid hoeven katholieken in onze samenleving zich niet te laten verleiden. Ook als minderheid in de Nederlandse sa menleving kunnen we rustig doorgaan met ademhalen, bidden, vieren en werken, zonder links en rechts naar bijval uit te zien." Dat zei Maria ter Steeg-van Waayenburg gisteren in een lezing op de Katholieke Universiteit Nijmegen. De theologe en zieken huispastor van het Antoniusziekenhuis in Nieuwegein sprak er ter gelegenheid van de viering van het vijfentwintigjarig jubile um van het Katholiek Documentatie Centrum. De Nederlandse koepelorganisaties voor zending en mis sie hebben 'met verbijstering' kennisgenomen van het voornemen van Radio Nederland Wereldomroep de uit zendingen in vier vreemde talen te beëindigen. De Ne derlandse Zendingsraad (NZR) en de Nederlandse Mis sieraad (NMR) hebben bij het bestuur van de Wereldom roep en bij minister D'Ancona van wvc krachtig tegen deze plannen geprotesteerd. zendingen van de Wereldom roep. Zij kregen daardoor een juister beeld van wat er in de wereld, maar ook in hun eigen samenleving gebeurde. Het be- AMSTERDAM ANP Mensen in zendings- en missie landen hebben de afgelopen ja ren veel baat gehad bij de uit- eindigen van de uitzendingen in het Indonesisch, Frans, Portu gees en Arabisch betekent vol gens NZR en NMR dat 'zeer ve len in de wereld verstoken zul len blijven van betrouwbare in formatie'. De uitzendingen in het Indo nesisch vormen een hoogst noodzakelijke aanvulling op de informatie die in het land zelf te verkrijgen is. De Franse en Por tugese programma's spelen een belangrijke rol in de Afrikaanse landen waar betrouwbare infor matie in de huidige verwarde si tuatie van levensbelang is." In het Midden-Oosten, waar velen slechts één taal beheersen, zou het opheffen van de Arabische uitzendingen ertoe leiden dat de mensen op vaak zeer eenzij dige informatiebronnen zijn aangewezen. NZR en NMR zijn organisa ties voor coördinatie en overleg inzake zending en missie. In de ze raden werken veel missionai re organisaties van protestantse en rooms-katholieke huize sa- BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Oud-Beijerland (wijkgemeente 3) (toez.): H. Schi- paanboord te Waddinxveen; te Nieuwleusen (wijk zuid): J.R. SmitteZuidwolde(Dr.). Aangenomen: naar Elspeet: P. de Vries te Opheusden. die bedankte voor Wado Reformed Church Wis consin (USA). GEREFORMEERDE KERKEN Bedankt: voorAndijk: G.J. Mink te KATWIJK AAN ZEE GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Brouwershaven: H.J. Visser, kandidaat te Amersfoort. Bedankt: voor Almelo: C.J. Harry- van te Lemele/Lemelerveld. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen: naar HILLEGOM: J.M. Aarnoudse te Sassenheim (t.b.v. het industriepastoraat in GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Werkendam: AJ. Gunst te Tholen. Met een zekere trots presen teerde burgemeester G.J. van de Kroft gistermiddag de 'Agaath', een muntstuk van vijf gulden dat de komende jaren in Lisse als wettig betaalmiddel geldt. De naam en haar beeldtenis ontleent de munt aan de plaat selijke Agathakerk, die teel een ingrijpende restauratie ondergaat. De uitgifte houdt di rect verband met deze opknap beurt: het is één van de acties waarmee de restauratiestichting geld voor de werkzaamheden wil binnenkrijgen. Het eerste exemplaar van de 'Agaath' werd op 13 april,.ook al door Van der Kroft, geslagen bij de Rijksmunt in Utrecht. De eerste oplage die nu gereed is, bestaat uit 7500 stuks en wordt in omloop ge bracht via de plaatselijke VW en de banken. Het geldstuk is ontworpen door W. Visser uit Hazerswoude. Het is de bedoe ling dat de Lissese munt onge veer twee jaar als wettig betaal middel bij een groot aantal be drijven in het boliendorp kan worden gebruikt. Extra Beveiligde Inrichting maakt gedetineerde ook voor zielzorg minder toegankelijk De instelling van Extra Beveiligde Inrichtingen (EBI's) zorgt bij gevangenisspredikanten voor verhoging van de werkdruk. Door uitbreiding van fiet aantal cellen ontstaat de komende jaren bovendien een flink aantal nieuwe vacatures voor gevangenispredikanten. Dit blijkt uit het jaarverslag van de hoofdpredikant M. Blom bij de inrichtingen van justitie. Het opvallendst noemt Blom de forse toename van de celcapaciteit van 9128 in 1992 naar 13.848 cellen in 1995. „Daardoor moet veel tijd worden besteed aan werving, selectie, introductie en begeleiding van nieu we predikanten." Momenteel zijn er 51 gevangenispre dikanten. E. Boellaard, medewerker van de hoofdpredikant, denkt dat er binnen anderhalf jaar zestig predikanten nodig zijn. Het gevangenispastoraat plaatste vorige week al een advertentie voor vier nieuwe predikanten. Het opvullen van nieuwe vacatures heeft nog nooit pro bleem gegeven, aldus Boellaard. Het strakker aanhalen van het gevangenisregime in sommige inrichtingen - het antwoord van Justitie op het groeiend aantal ontsnappingen via gijzelingen - veroorzaakt bij verscheidene predikanten problemen. „De gedetineerden worden door een extra streng regi me minder toegankelijk." Predikanten lopen daardoor soms 'met hun hoofd tegen een muur', licht Boellaard Een nieuwe verschijnsel is, mede door de verhoogde werkdruk, de 'opgebrande' predikant. Er worden dit jaar voor het eerst studiedagen over dit thema gehou den. Deze bijeenkomsten voor en over opgebrande predikanten worden voorafgegaan door een onderzoek naar de werkbelasting van geestelijke verzorgers. HET WEER HANS VAN ES Weinig zomers Daags na de eerste z van dit jaar kwam de kater: een vette wolkenlaag liet gisteren niets meer heel van het beeld van zon en warmte. Later op de dag kwam de grens met de zomerlucht nog dicht in de buurt, maar dat werkte ave rechts. Het front werd opnieuw ge stimuleerd, zodat het weer begon te regenen, plaatselijk in de vorm van flinke buien. De temperatuur volgde de hele dag een dalende lijn. Rond zonsopkomst hing er nog altijd wat warmte van de vorige dag. Het minimum was niet lager gekomen dan 16 a 17 graden, maar later op de dag was het kwik teruggezakt naar 12 a 13 graden. Inmiddels is de luchtcirculatie bo ven de Atlantisch-Europese zone drastisch gewijzigd. Gedurende de tweede helft van april en in mei was op de weerkaarten het typisch celvormig patroon van chaotisch gerangschikte hoge- en lagedruk- gebiedjes te zien; een situatie die echt bij het voorjaar hoort. Bij de aanvang van het zomerseizoen zien we - ook heel gebruikelijk - de een voud van de westcirculatie terug. Nabij de Azoren versterkt zich het gelijknamige hogedrukgebied, ter wijl noordelijker op de oceaan een reeks van depressies in verhoogd tempo vanaf New Foundland via de Britse Eilanden naar het westen en j noorden van Europa koerst. Dit is het beeld van de'normale' Europese zomer, al geeft dat in on ze contreien doorgaans reden tot klagen. In detail ziet het er voorlo pig inderdaad weinig zomers uit; het weer van dit weekeinde ver toont eerder herfstachtige trekjes. Een doorbraak van koude lucht in de hogere niveaus van de atmos feer brengt vandaag in toenemen de heftigheid buien met zich mee, begeleid door een stevige zuidwes ter. Morgen overdag kan het enige tijd droog blijven, maar een kleine felle depressie koerst via Zuid-En- geland naar het oosten. Daarbij kan het later op de dag weer flink gaan regenen. Achter de storing steekt op zondag een krachtige noordwestenwind op met aanvoer van erg frisse lucht. Opklaringen laten zich afwisselen door Noordzeebuien; het kwik blijft bij 14 graden steken. Na het week einde is er kans op een licht her stel; de wind neemt dan wat af en het wordt iets minder koud. Niette min blijft de stroming westelijk, zo dat het er begin volgende week j toch enigszins wisselvallig uit ziet. HET WEER IN EUROPA pern KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Meest bewolkt geland vanmiddag kans op wat zon. In Ierland, Wales en west-Engeland tijdelijk veel wind. Middagtempe- plaatsen rond 15 graden, maar vandaag in de omge ving van Londen nog onge veer 20 graden. België en Luxemburg: Overwegend bewolkt en van tijd tot tijd buien. Vooral morgen waarschijn lijk veel wind. Maximum temperatuur vandaag nog Noord- en Midden-Frank rijk: Vandaag naar het oosten wegtrekkende regen en la ter in het westen enkele opklaringen. ter gevolgd door regen. Morgen aan de Kanaalkust veel wind. Maxima uiteenlo pend van 14 graden in Bretagne tot 22 graden bij Parijs. Vandaag overal wat koeler. Portugal: Overwegend zonnig en droog. Vandaag in het noorden eerst nog wolkenvelden, maar ook daar meer zon. Maximumtem peratuur van 21 graden in het noorden it 28 ir Madeira: Enkele stapelwolken, maar ook flinke perioden met zon. Droog. Middagtempe- ratuurrond 22 graden. Spanje: In het gebied langs de Golf van Biskaje enkele wolkenvelden en mogelijk een bui. Elders overwegend zonnig. In het noordwesten maxima van 18 graden. In peratuur uiteenlopend van 28 tot 35 Canarische Eilanden: Vrij zonnig en droog. Maxima ongeveer 25 graden. Marokko: Westkust: perioden met zon, maar ook' stapelwolken en in het noorden kans op een bui. Middagtemperatuur aan het strand ongeveer 23 graden. wolking. Middagtemperatuur tussen de 35 en 40 graden. Langs de stranden bij wind van zee temperatuur tussen 25 en 30 graden. Zuid-Frankrijk: Van tijd tot tijd waait de Mistral. Verder Langs de Middellandse Zee vooral morgen flinke perioden met zon. Middagtemperatuur van 20 graden langs de westkust tot 30 graden bij Ni- Mallorca en Ibiza: Overwegend zonnig en droog. Middag temperatuur circa 30 graden. Zonnig en warm. In het noorden van Ita lië enkele wolkenvelden en kans op een bui. Middagtemperatuur in het noorden rond 25 graden. Elders maxima tussen 30 en 36 graden. Corsica en Sardinië: Droog en vrij zonnig. Middagtempera tuur uiteenlopend van 28 graden op Corsica tot 33 op Sardinië. Op Corsica mogelijk af en toe de Mistral. Griekenland en Kreta: Droog, zonnig en warm. Middagtempe ratuur van 28 graden op Kreta tot bijna 40 graden plaatselijk in het binnenland. Turkije en Cyprus: Vrij zonnig én op de meeste plaatsen droog. Warm met maximumtemperatuur 30 graden langs de kust tot 40 n WEERRAPPORTEN ZATERDAG 4 JUNI 1994 Zon- en maanstanden Zon op 05.21 Zon onder 21.50 Maan op 02.52 Maan onder 17.02 Waterstanden Katwijk Hoog water 00.38 13.08 Laag water 08.17 21.11 Weerrapporten 02 juni 20 uur: w5 21 14 2.1 Klagenfurt half be Kopenhagen regên 1014 24 18 0.0 Burgemeester GJ. van de Kroft presenteert de eerste 'Agaath' FOTO DICK HOCEWONINC Pagaath Een afbeelding van de Agathakerk siert de nieuwe munt. FOTO DICK

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14