'VN misbruikt als pispaaltje' Buitenland 'Niet alle hartspecialisten in Duitsland zijn corrupt' Oekraïne wil geen geweld gebruiken tegen de Krim Clinton lijdt onder wangedrag vrienden en medewerkers En daar is geen water België houdt topindustrieel langer vast Nostalgie in Normandië Italië werpt weer begerige blikken op Istrië J DONDERDAG 2 JUNI 1994 Pantservuist is steelhandgranaat leiden-haarlem In de tekst bij de afbeelding van een Duitse Wehrmacht-soldaat uit de Tweede Wereldoorlog in de speciale D-Day-bijlage, die gisteren bij deze krant is verschenen, is onder nummer drie een zogenoemde steel-handgranaat ten onrechte geïdentificeerd als een pantservuist. Een pantservuist ge bruikt om van vrij korte afstand tanks te doorboren was lan ger dan de afgebeelde steel-handgranaat. Bosnische hond na 19 maanden terecht Belgrado Midden in de chaos van de Bosnische burgeroorlog heeft een tienjarige hond uit Gorazde na negentien maanden zijn gevluchte baas in het honderd kilometer verderop gelegen Rudo teruggevonden. Aanval Israël op Hezbollah tel AvivDe Israëlische luchtmacht heeft vanmorgen stellingen van de radicale pro-Iraanse Hezbollah in Libanon gebombar deerd. Volgens bronnen rond Hezbollah kwamen tenminste zes tien mensen om het leven en raakten er meer dan vijftig ge wond. De Libanese basis werd volgens het leger verwoest. Het getroffen kamp ligt in het gebied Ain Kawkab bij de stad Baai- bek, 70 kilometer ten oosten van Beiroet. Craxi niet terug naar Italië rome» De Italiaanse socialistische ex-premier Bettino Craxi, die is aangeklaagd wegens corruptie, zal niet terugkeren naar Italië. Dat heeft hij vanuit Tunesië aan het hof in Milaan laten weten. Craxi schrijft dat hij ziek is. Volgens zijn vrouw lijdt hij aan stress, die wordt verergerd door suikerziekte. Begin mei werd hem gesommeerd zijn paspoort in te leveren. Het proces tegen Craxi en 31 anderen, voor het merendeel ex-politici, moet op 5 'juli beginnen. King krijgt geen smartegeld van agenten los angeles De politieagenten die de zwarte automobilist Rod ney King aftuigden hoeven hem geen smartegeld te betalen. Dat heeft een jury in Los Angeles gisteren beslist. De jury oordeelde eerder dat de gemeente Los Angeles King 3,8 miljoen dollar moet uitkeren als compensatie voor doktersrekeningen en het mentale leed dat hem is berokkend. Saksen-Anhalt sluit Republikaner uit magdeburg De -rechtse Republikaner mogen niet meedoen aan de verkiezingen in de oostelijke Duitse deelstaat Saksen-Anhalt. Dat heeft de verkiezingscommissie in de deel staatshoofdstad Magdeburg gisteren bekend gemaakt. De Repu blikaner zijn uitgesloten van de verkiezingen van 26 juni omdat zij hun kandidaten tijdens een geheime en daarom ondemocra tische bijeenkomst hebben gekozen. Solzjenitsyn begint zijn odyssee Vladivostok Aleksandr Solzjenitsyn is gisteren begonnen aan een reis van een maand dwars door zijn vaderland, nadat hij twintig jaar in het buitenland moest doorbrengen. Solzjenitsyn (75) vertrok met de trein uit de havenstad Vladivostok in het Verre Oosten. Daar verbleef hij sinds vorige week vrijdag na zijn terugkeer uit de Verenigde Staten. Kirgistan 'partner voor vrede' brussel Kirgistan heeft zich gisteren aangesloten bij het NAVO- programma Partnerschap voor Vrede. Een dag eerder had presi dent Askar Akajev van het Centraal-Aziatische land al een sa- menwerkingakkoord met de Europese Unie ondertekend. Kirgis tan is de 20e deelnemer aan het kaderprogramma van het bond genootschap. Pretoria ontbindt Vredesleger Johannesburg De Zuidafrikaanse Nationale Vredesmacht (NPKF) wordt vandaag opgeheven. De circa 5.000 man tellende strijdmacht werd in februari geformeerd uit leger, politie, ANC- strijders en troepen uit de thuislanden. Het vredesleger voldeed echter niet. Het ontbrak onder meer aan discipline en training. SS-generaal aangehouden in Spanje Barcelona De voormalige SS-generaal Otto-Ernst Remer is gis teren in Spanje onder huisarrest geplaatst. De 82-jarige Remer, die zwaar invalide is, wordt door de Duitse justitie gezocht, om dat hij nog een veroordeling van 22 maanden wegens het ver spreiden van nazistische lektuur moet uitzitten. Noors-Zweeds conflict over olieboringen Stockholm Zweden heeft gisteren krachtig geprotesteerd tegen het voornemen van Noorwegen om naar olie te gaan boren in het Skagerrak. Een Zweedse delegatie overhandigde tijdens een bezoek aan Oslo een in scherpe bewoordingen gestelde brief van het ministerie van milieuzaken waarin wordt gewezen op moge lijke negatieve gevolgen voor de Zweedse kust en het betreffen de zeegebied. BERLUN HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT i Geen totaal corrupte medische stand, maar wel een aantal koopbare hartspecialisten. Dat is de voorlopige balans, die kan worden opgemaakt na de zit ting van de commissie volksgezondheid van het Duitse parlement gisteren in Bonn. De Duitse ziekenfondsen hadden zitting achter gesloten deuren de eerste be wijzen op tafel genaamde hartkleppenschan- Namen werden niet noemd. g Ziekenfondswoordvoerder r Kaula deelde na afloop mee dat Het Oekraïnse parlement in Kiev heeft gisteravond het ge bruik van militaire dwang afge keurd in het conflict met de naar afscheiding strevende au tonome republiek de Krim. Mo ties voor het uitroepen van de noodtoestand en voor het stu- /an meer troepen naar het in meerderheid door Russen bewoonde schiereiland, keurde het parlement af. In plaats daarvan kreeg presi dent Kravtsjoek de opdracht te onderzoeken welke mogelijkhe den de grondwet de centrale overheid biedt om de Krim-cri- sis op te lossen. Het Oekraïnse ultimatum aan de Krim om de wijzigingen van de grondwet van de Krim onge daan t;e maken, liep gisteren af. Kiev ervaarde de besluiten van 20 mei als eerste stap van het parlement in Simferopol om de autonome republiek uit het Oekraïnse staatsverband los te weken. washington hans de bruun correspondent Het beeld van Bill Clintons president schap lijkt steeds meer bepaald te wor den door een aaneenschakeling van schandalen en schandaaltjes. Niet al leen rond de Clintons zelf, maar ook rond hun medewerkers en hun politie ke en persoonlijke vrienden. Veelak kan hij daar niets aan doen, maar de Amerikaanse president zit wel steeds vaker met de gebakken peren. Terwijl de Verenigde Staten wachten op de uitkomsten van de onderzoeken naar zijn rol in Whitewatergate (over de financiële handel en wandel van de president en zijn echtgenote in de ja ren '70 en '80) en naar zijn vermeende seksuele misdragingen tegenover een kantoorbediende uit Arkansas Zipper- gate,het ritssluitingschandaal) is het rijtje met schandalen de afgelopen week weer verder uitgebreid. Eerst was er David Watkins, het hoofd van de administratie van het Witte Huis, die de presidentiële helikopter bleek te hebben 'geleend' voor per soonlijke tochtjes, waaronder een golf- uitstapje in de bergen van Maryland. Watkins moest op gezag van Clinton op staande voet ontslag nemen en werd gedwongen de schatkist 13.000 dollar terug te betalen. Het gedrag van Watkins, die zegt slechts 'het landsbelang te hebben ge diend', kan Clinton natuurlijk niet wor den aangewreven, maar het is volgens velen bedenkelijk dat in de Witte-Huis- organisatie kennelijk zoiets mogelijk is en lang getolereerd is. Het bewijst weer eens de vaak gehoorde klacht dat ook in het Witte Huis nauwelijks van lei ding sprake is. Veel pijnlijker voor Clinton is, hoewel hij daar nog minder aan kan doen, de aanklacht die Justitie deze week heeft ingediend tegen Dan Rostenkowsky, de machtige voorzitter van de commissie voor inkomsten en uitgaven van het Huis van Afgevaardigden. Ros tenkowsky zou zich twintig jaar lang op grote schaal aan fraude en corruptie hebben bezondigd. Hij declareerde tienduizenden dollars voor uitgaven die hij nooit gedaan heeft. Hij liet het Congres medewer kers betalen, niet om hem politiek ter zijde te staan, maar om zijn huis te schilderen, het gras te maaien of foto's van het huwelijk van zijn dochter te maken. Hij schafte op staatskosten ze ven auto's aan, waar zijn familieleden in rondtoerden. Dat er met Rostenkowsky iets aan de hand was, was bekend. In 1988 werd hij al genoemd in het schandaal rond het postkantoor van het Congres, waarbij voor tienduizenden dollars aan illegale betalingen werden verricht. Maar Washington reageerde dinsdag geschokt op de onthulling van Justitie, dat de afgevaardigde betrokken was bij fraude op veel grotere schaal. Rostenkowsky is een van de top-De- mocraten in het Congres en een van Clintons steunpilaren. De 66-jarige af gevaardigde uit Chicago speelde vorig jaar een cruciale rol bij het (met de hakken over de sloot) door het Congres slepen van Clintons omstreden eerste budget, en bij de even nipte winst in het debat over het omstreden Nafta- verdrag met Canada en Mexico. De val van Rostenkowsky die in twintig jaar voor een half miljoen dol lar zou hebben gefraudeerd kan ook voor Clinton verstrekkende gevolgen hebben. Hij had de afgevaardigde hard nodig om zijn plannen voor de hervor ming van de gezondheidszorg, voor herziening van het sociale zekerheids stelsel en voor nieuwe belastingen door het Congres te halen. Rostenkowsky blijft lid vai sie voor de inkomsten en uitgaven - die mede het Amerikaanse budget bepaalt maar hij verliest hangende het juri dische proces zijn voorzitterschap, en daarmee zijn invloed. En als een van Clintons meest trouwe volgelingen zal die invloed node worden gemist. ..Hij is onvervangbaar", zo werd op het Wit te Huis gezegd. Wat dit alles betekent voor de kansen van Clintons plannen met de sociale zekerheid, de gezondheidszorg en zijn budget voor 1995 durft niemand te voorspellen. Rostenkowsky rekent erop in november weer te worden herkozen; in maart won hij voorverkiezingen met enorme overmacht. Maar juist voor Clinton zou dit schandaal, waar hij he lemaal buiten staat, wel eens ongunstig kunnen uitpakken. Organisatie vraagt 'waarschuwingssysteemvoor conflicten De Verenigde Naties moeten meer gaan doen om 'natio nale instorting' van landen vroegtijdig te signaleren. Het uitbreken van oorlogen is dan te voorkomen door soci aal-economische ontwikkeling, zodat minder kostbare en gevaarlijke vredesoperaties nodig zijn. Veel landen mis bruiken de volkerenorganisatie als 'pispaaltje', terwijl ze niet bereid zijn geld uit te trekken voor vroegtijdig ingrij pen. den haag-washington Dat heeft de Nederlandse VN- topman Arnold Kruiderink gis teren gezegd bij de presentatie van het jaarrapport van het VN- o n twikkel i ngsp rogramma UNDP. De vele kritiek op het functioneren van de VN noemt hij 'frustrerend' omdat de lid staten zelf een 'onduidelijke' strategie volgen. In zijn jaarlijkse Human De velopment Report pleit de UNDP voor een waarschu wingssysteem om vast te stellen welke landen op het punt van instorten staan. Alleen op die manier kunnen de VN debacles zoals in Bosnië en Somalië, waar is gewacht 'totdat het te laat was', voorkomen. „Soldaten met blauwe baretten kunnen de noodzaak van sociaal-economi sche hervormingen niet vervan gen", aldus het rapport. Van de 82 militaire conflicten die zich sinds 1990 hebben voorgedaan, spelen zich 79 af in, en niet tussen landen. Bij al die oorlogen is negentig procent van alle slachtoffers onder de burgerbevolking gevallen. Voor al in ontwikkelingslanden is vol gens het rapport geen sprake van 'veiligheid'. De VN-organisatie stelt dal acht ontwikkelingslanden aan de rand van de afgrond staan als gevolg van sociale ongelijk heid en politieke onderdruk king: Afghanistan, Angola, Haïti, Irak, Mozambique, Myanmar (Burma), Sudan en Zaïre. In al deze landen is sprake van grote werkloosheid, schendingen van de mensenrechten, etnisch ge weld en hoge militaire uitgaven. Het UNDP wijst erop dat de vredesoperatie in Somalië al leen al in 1993 bijna vier miljard gulden heeft gekost. „Een ver gelijkbare investering tien jaar geleden in de sociaal-economi sche ontwikkeling van Somalië had de huidige crisis kunnen voorkomen", aldus het jaarrap port. Het UNDP toont zich ook te leurgesteld dat de wereldwijde daling van militaire uitgaven, die in 1987 inzette, niet is aan gewend voor 'menselijke ont wikkeling'. Op de Wereldconfe rentie over Sociale Ontwikke ling volgend jaar in Kopenha gen zouden alle landen zich ge zamenlijk moeten vastleggen op vermindering van de armoede, uitbreiding van de werkgelegen heid en versterking van de soci ale integratie. Aan het adres van Nederland heeft de VN-organisatie enkele complimenten. Nederlanders waren tussen 1985 en 1990 de beste hergebruikers van papier (50 procent) en glas (67 pro cent) ter wereld. Op de wereld ranglijst van vrouwvriendelijk heid staat Nederland op een ze vende plaats. Op de jaarlijkse ranglijst voor menselijke ont wikkeling, waarmee het UNDP de welvaart wil meten, hand haaft Nederland zijn negende plaats, voor Duitsland en België, maar achter onder andere Zwit serland, Frankrijk en de Vere nigde Staten. Canada staat eer ste, een rits Afrikaanse landen, alsmede Afghanistan, vormt de staartgroep. Islamabad Bij de Pakistaanse Simly Dam, waar eigenlijk een stuwmeer hoort te liggen, pas seert een man twee waterscooters op het droge. Het meer vormt nor maal gesproken de belangrijkste drinkwaterbron in het gebied rond de Pakistaanse hoofdstad Islama bad. Een verzengende hittegolf die al twee weken aanhoudt in Pakistan en de noordwestelijke In diase staat Rajastan, deed het wa ter echter verdwijnen en kostte al aan honderden mensen het leven. Op sommige plaatsen werd een temperatuur van rond de 50 gra den Celsius gemeten. FOTO EPA SAEED KHAN brussel apminderheidsaandeelhouders van twee Belgische ondernemingen die al deels eigendom waren van Schneider. Franse zakenlieden en politici rea geerden furieus op de arrestatie en hebben bij de Belgische autoriteiten aangedrongen op vrijlating van Pineau-Valencienne. De fraude zou bestaan uit het onderwaarderen van aandelen in het bezit van minderheidsaan deelhouders van de Belgische beheersmaat- schappijen Cofimines en Cofibel die Schneider in 1992 uitkocht. Schneider heeft ontkend dat de minderheidsaandeelhouders zijn benadeeld. Het bedrijf kwam vorig jaar tot een overeenkomst over de prijs van de aandelen. Een Belgische rechter heeft gisteren bepaald dat de vooraanstaande Franse industrieel Didier Pi neau-Valencienne gedurende een onderzoek naar fraude in hechtenis moet blijven. De zaak heeft gezorgd voor verontwaardiging binnen de Franse zakenwereld en voor gespannen betrek kingen tussen België en Frankrijk. De directeur van het Franse Schneider-concern kan volgens de rechterlijke order maximaal een maand vastge houden worden. Pineau-Valencienne werd vrijdag gearresteerd op aanklachten in verband met het uitkopen van twaalf gevallen werden gepre senteerd, waarin naar zijn me ning duidelijk sprake was van omkoping van artsen door de producenten van hartkleppen. Er werden originele documen ten, verslagen en onder ede af gelegde verklaringen aan de Bondsdagcommissie overhan digd. In eerste instantie hadden de fondsen vijftig van de 51 hartklinieken beschuldigd van corruptie. Specialisten zouden hartkleppen met medeweten van de producenten voor veel minder geld hebben gekocht dan bij de ziekenfondsen was opgegeven. Het verschil zouden zij naar Zwitserse bankrekenin gen hebben gesluisd. Omaha beach Tijd heelt alle wonden. De verschrikkingen van D-Day, de geallieerde invasie van Normandië, worden niet vergeten, maar voor veel veteranen, hun fa milies en andere belangstellenden zijn de plechtigheden van de ko mende dagen toch vooral een feest van de herkenning. Duizenden verzamelaars van oude legervoertuigen zijn naar Norman dië getrokken om deel te nemen aan de vijftigste herdenking van de invasie. Geheel in stijl scheert deze Brit zich op het strand van Omaha Beach één van de vijf geallieerde landingsplaatsen op 6 juni in 1944 met hulp van de spiegel van zijn oude truck. De Amerikaanse president Clinton is vandaag in Italië aangekomen, de eerste etappe van een rondreis door Europa ter gelegenheid van de herdenking van D-day. Met zijn 'historische reis' wil Clinton D-Day herdenken en tevens zijn reputatie op het gebied van het buitenlands beleid verbeteren. FOTO REUTER PASCAL ROSSICNOL ACHTERGROND LEEUWARDEN ROELAND SPREY De aanspraken die sommige Italianen menen te kunnen maken op de gebieden Istrië en Dalmatië wortelen in het rijke verleden van de stadstaat Venetië. Deze zeevarende handelsnatie beheerste van de dertiende tot het einde van de achttiende eeuw het grootste gedeelte van de kuststroken van beide regio's, alsmede de talloze eilandjes voor de Dalmatische kust. Met de teloorgang van Venetië, ten tijde van de Napoleontische oorlogen, maakte het Oostenrijks- Hongaarse rijk zich meester van de voormalige Venetiaanse bezittingen op de Balkan. Bij de grote herverkavelingen die na de Eerste Wereldoorlg plaatsvonden op het Europese continent kreeg Italië, omdat het in dit conflict schoorvoetend de kant van de geallieerde winnaars had gekozen, als beloning Istrië en de steden Triëst en Zadar (Zara) toegewezen. Aangezien Italië in de Tweede Wereldoorlog op het verkeerde paard had gewed, mocht het dezelfde gebieden na 1945 weer teruggeven aan Joegoslavië. Alleen de stad Triëst bleef na lang touwtrekken in Italiaanse handen, het gebied eromheen viel toe aan Joegoslavië. Een ongeschreven doelstelling van de nieuwe Italiaan se regeringscoalitie lijkt herwaardering te zijn van de fascistische dictator Benito Mussolini. De nieuwe wind die in Rome waait is niet onopgemerkt geble ven. Met name Kroatië en Slovenië zijn verontrust. Zij voelen zich bedreigd voelt door de aanspraken die de voorzitter van de buitenlandcommissie van het Itali aanse parlement, de neofascist Mirko Tremaglia, maakt op de Kroatische regio's Istrië en Dalmatië. De Italiaanse invloed in Istrië en Dalmatië is nog steeds onfniskenbaar. Vooral kuststeden als Koper (Italiaans: Capodistria), Novigrad (Cittanova), Porec (Parenzo), Pula (Pola) en Rijeka (Fiume) ademen nog altijd een Venetiaanse sfeer, zeker niet in de laatste plaats door de architectuur. De Venetiaanse invloed is echter altijd beperkt gebleven tot de kustgebieden. Voor de handelaren uit de dogenstad waren de nederzettingen aan de Balkankust vooral steunpunten op hun handelsroutes naar het Oostelijke Middellandse Zeegebied. Meer landinwaarts hebben de Venetianen veel minder sporen nagelaten. De Italianen die nu weer aanspraak maken op deze verloren gegane gebieden, zijn vooral spreekbuis voor de zeker 300.000 Italiaanssprekenden die in de jaren na de Tweede Wereldoorlog zonder pardon uit Joegoslavië zijn verdreven. Velen van hen hebben zich daar nooit bij willen neerleggen en vonden een gewillig oor bij de neofascistische MSI, de ruggegraat van de Nationale Alliantie één van de nieuwe regeringspartijen. Of deze partij erin zal slagen de aanspraken op Istrië en Dalmatië tot officieel regeringsbeleid te verheffen, is nog een open vraag. Van deze nieuwe regeringsploeg kan echter alles verwacht worden, want de partijen die dit kabinet dragen, hebben tot nu toe nog geen enkele controversiële uitspraak geschuwd. Een eerste signaal dat de Italianen ernst maken met hun nieuwe beleid ten opzichte van Kroatië en Slovenië werd vorige week gegeven door minister van buitenlandse zaken Antonio Martino, die Slovenië liet schrappen van de lijst aspirant-lidstaten van de Europese Unie. De Slovenen moeten volgens Martino eerst maar eens een schadeloosstelling regelen voor Italianen wier bezit genationaliseerd werd door Tito's communisten. Raketaanval op Aden na oproep VN ADEN-NEW YORK Rtr-AFP Het Jemenitische leger heeft vanmorgen een raket afge vuurd op Aden, de hoofdstad van het afgescheiden Zuid- Jemen. Zuidjemenitisch luchtafweer wist het projec tiel in de lucht te onder scheppen, voordat het boven zee explodeerde. Zeker twin tig mensen liepen verwon dingen op door neervallende brokstukken, aldus zieken huisfunctionarissen in de ha venstad. De raketaanval lijkt een re actie te zijn op de oproep van de Veiligheidsraad giste ren tot een onmiddellijk vre- desbestand. In een brief vroeg secretaris-generaal Boutros Ghali van de Vere nigde Naties de strijdende partijen de resolutie van de raad onvoorwaardelijk te aanvaarden. Zuid-Jemen heeft zich wel achter de oproep van de raad geschaard. De regering in Sa na heeft nog niet officieel ge reageerd. Jemen wijst VN-be- moeienis met de burgeroor log af omdat het volgens haar een intern conflict be treft tussen de legitieme re gering in het noorden en de rebellen in het zuiden. Sana zei eerder al geen enkele resolutie te accepteren waar in niet de nadruk wordt ge legd op de eenheid van het land. Om Noord-Jemen tege moet te komen, spreekt de resolutie van de 'republiek Jemen' en is het woord „een heid" als oorzaak van politie ke verschillen geschrapt. Na de aanvaarding van de resolutie leken de gevechten tussen Noord- en Zuid-le men rond de zuidelijke hoofdstad Aden te luwen, maar het was niet direct dui delijk of beide partijen hun troepen opdracht hebben ge geven de vijandelijkheden te staken.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5