Siliconenverbod geëist 'Onderzoek Eper incest niet objectief Binnenland Oprichter KVP overleden Nederlandse ontvoert haar tweeling in Italië Gewonde soldaten eisen smartegeld van Defensie Prijs voor Piraeus van Kollhoff DONDERDAG 2 JUNI 1994 Bestuur CP'86 royeert drie leden sassenheim Het dagelijks bestuur van de extreemrechtse Cen trumpartij'86 (CP'86) heeft gisteren drie leden geroyeerd; de nummers twee en drie van 'de kandidatenlijst voor de raadsver kiezingen in Alkmaar en een lid van de raad van de Rotterdamse deelgemeente Hoogvliet. De laatste werd uit de partij gezet van wege zijn uitlatingen in de pers en de eerste twee omdat zij zich niet aan afspraken hadden gehouden. Daardoor zijn alle drie de CP'86-zetels in Alkmaar onbezet gebleven. Vier jaar voor verkrachting meisje assen Een 50-jarige man uit Meppel is gisteren door de recht bank in Assen tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij heeft een achtjarig meisje verkracht. De man moet haar ook 1.500 gul den smartegeld betalen. De officier van justitie had vijf jaar ge ëist. De man had het meisje, dat toevallig aanbelde en op zoek was naar een vriendinnetje, in februari urenlang seksueel mis bruikt in zijn woning. Hij had die dag twee liter jenever gedron ken. 'Brommen' tijdens WK-voetbal den bosch De politie in Brabant Noord dreigt mensen die hun boete niet hebben betaald, tijdens het wereldkampioenschap voetballen op te pakken. Ze kunnen dan onmiddellijk hun ver vangende straf uitzitten. En televisie kijken is er dan niet bij. Jus titie heeft extra cellen gereserveerd. De politie hoopt wanbeta lers met de actie te stimuleren alsnog snel te betalen. Verdachte in Augustinusga vrijgelaten De 67-jarige i Augustinusga die wordt verdacht van babymoord, is gisteren vrijgelaten. Het onderzoek is nog niet helemaal klaar, maar de rechtbank in Leeuwarden vindt niet dat de man langer hoeft te zitten. Binnenkort beslist Justitie of de zaak wordt geseponeerd of voor de rechtbank komt. Zijn dochter heeft aangifte gedaan van moord op twee van haar baby's. Die zouden zijn geboren na seksueel misbruik door haar vader en/of haar inmiddels 37-jarige broer. Professor Reijnders waarschuwt voor gevaar van borstimplantaten PORTRET Siliconenimplantaten moeten verboden worden. Dat vindt prof. L. Reijnders van de Universiteit van Amster dam (ook stafmedewerker van de Stichting Natuur en Milieu). Reijnders doet zijn pleidooi naar aanleiding van de ervaringen van ongeveer duizend vrouwen die staan geregistreerd bij het Steunpunt voor vrouwen met silico nenimplantaten (SVS) in Lelystad. horen die zo'n twintig jaar gele den al op de zwarte lijst van de Rijncommissie belandden. Van wege hun negatieve invloed op het milieu mogen ze niet in de Rijn worden geloosd. Nederland telt ongeveer 25.000 vrouwen met een silico- nenimplantaat. Dagelijks ko men er ongeveer acht bij. Van de bij het steuntpunt geregi- De implantaten worden sinds 1962 vooral gebruikt voor borst vergrotingen en na borstampu- taties. Een groot deel ervan blijkt echter te gaan lekken, waardoor de siliconen zich in het lichaam verspreiden. Reijnders memoreert dat sili conen tot de weinige stoffen be- streerde vrouwen heeft 85 pro cent gezondheidsklachten die in verband worden gebracht met het implantaat, aldus Reijnders. Bij ongeveer de helft van hen worden die klachten veroorzaakt doordat zich rond het implantaat een harde bindweefselkap vormt. Reijnders zegt dat er ook overtuigende aanwijzingen zijn dat het afweersysteem van het lichaam nogal 'woest' op het implantaat reageert. Verder zijn er aanwijzingen dat een silico- nenimplantaat de moedermelk negatief kan beïnvloeden. Het steunpunt krijgt ook veel klach ten over gewrichten en ver moeidheid binnen. Het gebruik van siliconenim plantaten is in de Verenigde Staten sinds 1992 verboden. Volgens Reijnders is zowel de voorlichting van het ministerie als van de doorsnee plastisch chirurg beneden peil. Het steunpunt in Lelystad wil dat er een verbod of in ieder geval een gedragscode voor plastisch chi rurgen komt waardoor het on gelimiteerde gebruik van silico nenimplantaten aan banden wordt gelegd. De Consumentenbond heeft vorige maand laten weten dat hij vrouwen met klachten over siliconenimplantaten gaat hel pen bij een proces om schade vergoeding te krijgen van Ame rikaanse fabrikanten. haag cpd Grote verontwaardiging in Italië over de handelingen van een Nederlandse vrouw. Dinsdag ontvoerde zij haar 3-jarige tweeling met geweld uit een crèche in een plaatsje vlakbij Milaan en vluchtte. Het was gis teren in alle Italiaanse tv-jour- naals. De Italiaanse echtgenoot vreest dat de kinderen al in Ne derland zijn. Hij zegt dat de \touw de kinderen heeft ont voerd omdat ze bang is dat zij bij de scheiding niet aan haar zullen worden toegewezen. De vrouw woonde al een maand niet meer bij hem en was in het verleden ook al eens met de kinderen gevlucht. Volgens een familielid van de echtgenoot heeft zij de kinderen geslagen en verwaarloosd. ,,Ze groeiden op als wilden. De vader stond overal alleen voor", aldus de Cursus moet vooroordelen over examinatoren indammen het CBR juist tevreden is over de huidige manier van beoorde len. Van den Heuvel: ,,We kwa men heel behoorlijk uit ver schillende onderzoeken. Dat een examinator op duidelijke vooroordelen wordt betrapt, komt alleen in uitzonderlijke si tuaties voor. Maar het is goed om examinatoren weer eens een spiegel voor te houden. Een examinator is tenslotte ook De cursus wordt overigens ook gegeven vopr rij-instruc- teurs. want deze groep is zich vaak niet bewust van de voor oordelen over examinatoren waar ze soms ongewild op in spelen. Volgens Van den Heuvel gebeurt het wel eens dat de in structeur de leerling onvoldoen de duidelijk heeft gemaakt dat zijn prestaties niet voldoende zijn. Wanneer betrokkene dan zakt, denkt hij dat het aan de ligt. Gezakte kandidaten voor het rij examen weten het meestal ze ker. De examinator is met zijn verkeerde been uit bed gestapt, houdt niet van vrouwen, kleur lingen, yuppies en wat al dies meer zij. Het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR) ontkent een en ander ten stel ligste, maar heeft desondanks besloten examinatoren tijdens extra te trainen op hun sociale vaardigheden om zo de voor oordelen uit de wereld te krij gen. Examinatoren trappen vol gens woordvoerder Rumy van den Heuvel niet in de valkuil om wouwen, allochtonen of be jaarden of wie dan ook positief of negatief te discrimineren. In de opleiding wordt juist veel aandacht besteed om mensen zo onbevooroordeeld mogelijk te benaderen. Hij benadrukt dat Meer conducteurs, minder machinisten weg bij NS utrecht gpd Bij de Nederlandse Spoorwe gen moeten meer conduc teurs, maar minder machinis ten ander werk zoeken. De ko mende anderhalf jaar verdwij nen 360 conducteurs (tien procent van het totaal aantal conducteurs) en 110 machi nisten (bijna vier procent) an der werk zoeken. In eerdere prognoses gingen de Spoorwe gen uit van tweehonderd con ducteurs en tweehonderd ma chinisten. De Spoorwegen willen, zoals bekend, in 1998 in totaal 4.800 mensen minder in dienst heb ben. NS garanderen wel dat het rijdende personeel tot 1996 niet hoeft te wezen voor nieuwe reducties. Daarna hangt het af van de omvang van de overheidssubsidie aan het spoorbedrijf. De machinisten en conduc teurs worden overbodig als ge volg van de nieuwe dienstre geling waardoor het rijdende personeel efficiënter kan wor den ingezet. Ook het feit dat een aantal woege en late trei nen is geschrapt uit het trein- rooster draagt daaraan bij. De bonden hebben 'ge schrokken' gereageerd. FNV- bestuurder Korteweg verwacht dat de werkdruk en daardoor het ziekteverzuim onder het rijdende personeel fiks zullen stijgen. De vervoersbond CNV eist binnen 48 uur spoedover leg met de NS-directie. Tot die tijd heeft de bond de besluit vorming over de CAO opge schort. Prof. mr. W. van der Grinten, een van de oprichters van de KVP, is gisteren in zijn woon plaats Nijmegen overleden. Hij was 80 jaar. Van der Grinten, die hoogle raar ondernemingsrecht was, gold als een man die meestal achter de schermen grote politieke invloed had. Van 1948 tot 1951 was hij staatssecretaris van economische zaken in het eerste kabinet-Drees. Als kabi netsinformateur stond hij in 1977 aan de wieg van het kabi net Van Agt-Wiegel, dat in re cord-tempo werd gevormd. Van der Grinten werd het meest bekend door zijn rol als informateur bij de totstandko ming van dat kabinet. Nadat sa menwerking tussen de Partij van de Arbeid en het CDA na ruim een halfjaar ploeteren niet van de grond was gekomen, timmerde Van der Grinten snel een kabinet CDA/WD in elkaar. Opvallend daarbij was dat hij de rebellerende klanken van 'link se' CDA'ers, zoals Willem Aan- tjes, volstrekt negeerde. Hoewel deze dissidenten te kennen hadden gegeven het ka binet slechts te willen gedogen, waardoor dat niet op een meer derheid in de Kamer steunde, sprak Van der Grinten in zijn brief aan de koningin toch over een 'parlementair meerder heidskabinet'. Van Houwelin- gen, een van de dissidenten, verwoordde het protest daarte gen door erop te wijzen: ,,Dit is een zeer wijmoedige interpreta tie. Fracties kent het staatsrecht niet, alleen de neuzen tellen." Hoewel zeer actief in vooral de KVP is Van der Grinten slechts één keer lid van de rege ring geweest, toen hij tussen 1948 en 1951 staatssecretaris van economische zaken was. Zijn beroep was hoogleraar in het recht en dat is hij tot op ho ge leeftijd (73) gebleven. Van der Grinten behoorde tot de rechtervleugel van de chris ten-democratie. Bij de discussie in de KVP over de vorming van het CDA leidde hij een piep klein groepje tegenstemmers van mensen die vonden dat de KVP zichzelf moest blijven en niet met AR en CHU moest fu- Op zijn vakgebied werd de Nijmeegse hoogleraar tot op zeer hoge leeftijd nog vaak als adviseur gevraagd. Drie jaar ge leden bijvoorbeeld adviseerde hij over het voortbestaan van de Universiteit van Aruba. Hij wordt zaterdag begraven. Tien Nederlandse VN-soldaten eisen een onbekend bedrag aan smartegeld van de Nederlandse regering. Ze zijn gewond ge raakt bij buitenlandse vredes operaties in Libanon, Cambodja en de Sinaï en voelen zich in de steek gelaten door het ministe rie van defensie. De hulpverle ning schiet op alle fronten te kort, is hun ervaring. De advocaat van de gewonde militairen, kolonel buiten dienst mr. A. Kok, vindt dat Defensie 'absurd omgaat met het perso neel'. Gewonde militairen moe ten vaak jarenlang wachten voordat is vastgesteld voor welk percentage ze invalide zijn, zei Kok gisteravond in het tv-pro- gramma NOVA. Voor Defensie is de term smartegeld geheel nieuw. „Wij kennen dat niet. Het hoort ook niet bij het vak. De voorzienin gen zijn voor alle militairen goed geregeld en dan is smarte geld absoluut niet nodig", zegt defensiewoordvoerder F. Oli vier. De nazorg van gewonde militairen is voor Defensie een vrij nieuw gebied. Sinds 1988 wordt volgens de woordvoerder van het ministerie intensief ge werkt aan een veteranenpro- gramma, waarin zowel de me dische als sociale nazorg wordt geregeld. Het uitgangspunt daarbij is dat iemand die in diensttijd gewond raakt de dienst niet verlaat vöördat het medisch proces is voltooid. Advocaat Kok vindt dat De fensie een risico-aanvaarding bij vredesoperaties op zich moet nemen. „Lariekoek", noemt woordvoerder Olivier dat voorstel. „Alle mensen die door ons worden uitgezonden voor een vredesmissie gaan goed be schermd op pad. Al het mogelij ke wordt gedaan om hen be scherming te bieden. Een risico aanvaarding is absoluut, overbo dig. Je weet als militair dat je gevaar kan lopen. Als je dat niet wilt, dan moet je geen soldaat worden". Kosto wil meer cellen na 1996 Tussen 1996 en 1998 moeten nog eens ruim duizend cellen worden gebouwd. Dat aantal komt bovenop de ruim vierduizend cellen die vóór 1996 worden gebouwd. Minister Kosto van justitie denkt dat de huidige planning van totaal 12.100 cellen tot 1996 voldoende is. Dat advies geeft de bewindsman aan het volgende kabinet. Volgens Kosto is het nodig dat steeds nieuwe cellen worden ge bouwd om de geloofwaardigheid van de rechtsstaat te handhaven. Kosto deed zijn uitlatingen na kritiek van de Rotterdamse burge meester Peper, die klaagde over het cellentekort in zijn stad, In het arrondissement Rotterdam worden gemiddeld het vaakst veroor deelden heengezonden wegens gebrek aan celruimte. De vergadering van procureurs-generaal heeft onlangs besloten de cellen in het arrondissement Rotterdam uit te breiden van 381 naar 440 cellen. In de regio Rotterdam (met de omliggende arron dissementen) komen er 681 nieuwe cellen bij. Daarvan worden er 96 bijgebouwd in het Huis van Bewaring Noordersingel in Rotter dam. De helft van de cellen wordt in 'containers' gebouwd. Amsterdam De Duitse architect Hans Kollhoff krijgt voor zijn Piraeus-woongebouw op het KNSM-eiland in Amsterdam de Merkelbachprijs 1994. Aan deze prijs van het Amsterdamse Fonds voor de Kunst, is een bedrag van 15.000 gulden verbonden en wordt 28 oktober in Paradiso in Amsterdam uitgereikt. De jury noemt het in 1994 opgeleverde gebouw, dat Koll hoff samen met Christian Rapp ontwierp, het opmerkelijkste dat de laatste jaren in Amsterdam is neergezet. foto anp Politie sloeg adviezen experts CRI in de wind l de Space De Uitvinder van het spacewagonconcept Mitsubishi pre Wagon Vista Een bijzondere combinatie van kleur en rui slechts in een aantal van 400 exemplaren naar Nederland ki 7-persoons Vista wordt geleverd in 3 exclusieve two-tone combina ties. Voor reserveringen neemt u contact op met de Mitsubishi dealer. Mitsubishi Space Wagon Vista. - Tijdelijk f 51.845, kosten rijklaar maken, a/ Smu Het politiekorps van Epe heeft bij het onderzoek naar de geruchtmakende in cestzaak doelbewust gespecialiseerde re chercheurs van de Centrale Recherche Informatiedienst uit Zoetermeer buiten de deur gehouden en hun adviezen in de wind geslagen. Dit bleek gisteren op de tweede dag van de behandeling van de zaak in hoger beroep bij het gerechtshof in Arnhem. CRI-medewerker C. Schippers, gespecia liseerd in 'ritueel- of gewoontemisbruik', oordeelde hard over de opstelling van het korps en de resultaten die het boek te. De getuige-deskundige, die op uit drukkelijk verzoek van de verdediging en tegen de zin van de procureur-generaal werd gehoord, schetste een beeld van het Eper onderzoeksteam dat zich volle dig had vastgebeten in de zaak met slechts de bedoeling de beschuldigingen van Yolanda aan het adres van haar ou ders, ex-man en drie huisvrienden te be wijzen. „Er waren weinig frisse ideeën en inbreng van buitenaf werd geweerd." Volgens Schippers die zich bij de Ame rikaanse FBI specialiseerde, maakte het Eper team ondanks zijn uitdrukkelijke waarschuwing een aantal wezenlijke fouten. Daardoor kwamen de objectivi teit van het onderzoek, de registratie van gesprekken en de bewaking van wezen lijke informatie in het gedrang. „Zeer onverstandig", noemt Schippers het feit dat de aangifte uiteindelijk werd opgesteld door een politieman die na zo'n veertig informele gesprekken met Yolanda bevriend was geraakt. „Dat is verstrengeling van belangen. Zelfs als je je daarvan bewust bent, is het moeilijk objectief te blijven. Net als de Leidse hoogleraar Wagenaar had de CRI-man het team in een vroeg stadium geadviseerd geluids- of video opnamen te maken van de verhoren met de verdachten. Dat is niet gebeurd 'er was geen geld voor bandrecorders' en de ernstige kritiek op de verhoren is dan ook achteraf moeilijk te weerleggen. Op merkelijk in dat verband is dat het ge rechtshof in Arnhem het proces volledig op video en in steno laat vastleggen. Dat is zeer ongebruikelijk. Het derde punt van kritiek van de CRI betrof de voorzorgen die zijn genomen om te voorkomen dat slachtoffers en verdachten bewust of onbewust werden geïnformeerd over de soorten van seksu eel misbruik die in het geding waren. Schippers sloot niet uit dat Yolanda we zenlijke informatie van haar therapeute heeft gekregen. „Hulpverleners zijn vaak zeer goed gedocumenteerd." Tijdens hypnose-sessies kan zij zich deze infor matie hebben eigen gemaakt om die ver volgens te beschouwen als eigen herin neringen. Dat een rechercheur die het contact met Yolanda onderhield ook haar vader ging ondervragen, wordt als een volgende blunder beschouwd. „Dat had nooit mogen gebeuren." Eerder op de dag verklaarde psycho loog dr. H. Soppe al hoe belangrijk het is vast te stellen of de betrokkenen in dit soort drama's over 'intieme informatie' beschikken. Dat is kennis die niemand anders hen kan hebben gegeven. Om de zelfde reden betreurde de Leidse hoogle raar Wagenaar het gesprek dat Yolanda in de gevangenis had met haar vader. „We weten alleen dat ze zes uur met el kaar hebben gepraat." Volgend kabinet moet 2,1 miljard extra korten DEN HAAG GPD Een volgend kabinet moet een oplossing zien te vinden voor een extra gat van ongeveer 2,1 miljard gulden in de rijksbegro ting. Dat is het gevolg van een beslissing van de huidige de missionaire ministersploeg, on der wie ook PvdA-leider Kok. Een en ander blijkt uit de Voor jaarsnota, een stuk over het ver loop van de begroting 1994. De 2,1 miljard gulden komt bovenop een begroot 'gat' in de rijksbegroting van 5 miljard gul den in 1998 en een andere nieu we tegenvaller van zo'n 3 mil jard gulden. Al met al moeten de onderhandelaars van WD, PvdA en D66 dus zaken doen om een gat van in totaal circa 10 miljard gulden te dichten. Kok heeft overigens met toe stemming van het kabinet be sloten het financieringstekort dit jaar extra te verlagen. Dat te kort zou aanvankelijk uitkomen op ruim 3,9 procent. Dit moet nu 3,75 procent worden door uitgaven door te schuiven naar 1995. Het gaat dan om een be drag van 377 miljoen gulden. Ook dat is nu een probleem ge worden van de volgende minis tersploeg. De drie onderhandelaars kon den het gisteren nog niet eens worden over de noodzakelijke bezuinigingen in de komende vier jaar. De PvdA volstaat met 8,8 miljard gulden, D66 wil 12,6 miljard en de WD 17,6 miljard. De verschillen zitten vooral bij de sociale zekerheid. Op de rijksbegroting willen de drie partijen tussen 5,8 en 7 miljard korten. Dit wordt algemeen als een overbrugbaar verschil ge- „De verschillen blijven, al ko men wij wel op gehoorsafstand van elkaar", formuleerde Van Mierlo. Kok stelt dat een forse lastenverlichting ten behoeve van de werkgelegenheid nodig is en dat de rijksfinanciën ver der op orde gebracht moeten worden. Voor de PvdA zijn evenwichtige inkomensverhou- dingen en een behoorlijk peil van sociale voorzieningen daar bij de randvoorwaarden. De PvdA-leider kenschetste de on derhandelingen hierover als 'compromissen zoeken op de vierkante millimeter'. Bolkestein wees erop dat de drie onderhandelaars het sinds het uitkomen van het rapport- Buurmeijer (september 1993) al eens zijn over een andere uit voering van de sociale zeker heid. Daarbij wordt de invloed van werkgevers en vakbonden sterk beperkt. Die gemeen schappelijke lijn is er ook nu nog, zo verklaarde de liberaal.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3