VN staken hulp Rwanda na dood van blauwhelm „Hoe krijg ik nog snel wat rente op m'n vakantiegeld?" Buitenland Harde kern Lichtend Pad richt zich op de steden V-raad neemt resolutie over staakt-het-vuren Jemen aan Vermoedelijke moordenaar van André Cools opgepakt 'Meer hoge-snelheidstreinen in Europa' Alarm maakt buren gek Een beetje seks goed voor verkoopcijfers WOENSDAG 1 JUNI 1994 5 Zieke Wörner zegt af voor NAVO-top brüssel De ernstig zieke secretaris-generaal van de NAVO, Manfred Wörner, zal voorlopig niet kunnen werken, maar is niet van plan af te treden. Wörner heeft de zestien lidstaten van de NAVO geschreven dat hij niet in staat is deel te nemen aan de vergadering van de ministers van buitenlandse zaken volgende week in Istanbul. Wörner, die al twee jaar strijdt tegen darmkan ker en nu herstellende is, schrijft dat zijn artsen voorspellen dat hij na de zomer kan terugkeren. Zuid-Afrika terug in Gemenebest londen Zuid-Afrika is vandaag na een afwezigheid van 33 jaar weer lid geworden van het Britse Gemenebest. Secretaris-gene raal Anyaoku verklaarde gisteren 'met een speciaal gevoel van vreugde' dat Zuid-Afrika 'na het einde van de apartheid en de dageraad van de vrijheid' het 51ste lid van de organisatie wordt. Zuid-Afrika is gisteren als 109de staat opgenomen in de Bewe ging van Niet-gebonden Landen (NAM). Het besluit werd geno men tijdens de elfde conferentie van de ministers van buiten landse zaken van de NAM in Cairo. Amnesty beschuldigt Oostenrijk londen Amnesty International beschuldigt de Oostenrijkse po litie van een 'wrede, onmenselijke en vernederende' behande ling van buitenlanders, met name asielzoekers. De Oostenrijkse minister Löschnak (binnenlandse zaken) wijst de aantijgingen van de hand. Francaise reed 22 jaar zonder rijbewijs mende Een Francaise, die 22 jaar zonder rijbewijs had gereden, is gisteren bij een routinecontrole door de gendarmerie betrapt. De 39-jarige vrouw werd aangehouden, omdat zij geen veilig heidsgordel droeg. Zij was op 18-jarige leeftijd voor haar rijexa men gezakt. Vervolgens reed zij 22 jaar auto, zonder rijbewijs en zonder brokken te maken. Toen zij enige tijd in Zwitserland werkte, had ze zelfs een auto van de zaak. „Als ik werd gecontro leerd, zei ik elke keer dat ik mijn rijbewijs had verloren", ver klaarde ze. Niets bekend over bedoek Arafat Jeruzalem» Israël heeft van Yasser Arafat nog geen formeel ver zoek ontvangen voor een bezoek aan de autonome gebieden in de Gazastrook en Jericho. Volgens premier Rabin is de PLO- voorzitter voorlopig niet welkom in Jeruzalem. „Maar ik weet niet hoe de zaken er over eep jaar of twee voorstaan", voegde hij er aan toe, in een bijeenkomst met de parlementscommissie van buitenlandse zaken en defensie. Rellen op Westoever na dood Palestij nen al-ram» In het stadje al-Ram, even ten noorden van Jeruzalem op de Westelijke Jordaanoever, zijn gisteren rellen uitgebroken nadat Israëlische veiligheidsagenten twee gezochte Palestijnen doodschoten toen zij uit een bus stapten. Israëlische militairen schoten traangas af om menigten te verspreiden, die autoban den in brand staken en leuzen tegen de Israëlische bezetting rie pen om tegen de dood van de twee Palestijnen te protesteren. Spaanse generaal in Madrid vermoord madrid Een Spaanse brigadegeneraal is vanmorgen in Madrid vermoord. Het slachtoffer werd door vier kogels getroffen. De autoriteiten gaan ervan uit dat de moord het werk is van de Bas- kische afscheidingsbeweging ETA. Volgens de politie schoten een jonge man en een vrouw de generaal van dichtbij neer toen hij zijn huis verliet. De militair overleed op weg naar het zieken huis. 'Werkzaamheden hernat als situatie zich stabiliseert' LIMA IPS Slechts één dag nadat de strijdende partijen in Rwanda hadden toegezegd de Verenigde Naties geen strobreed in de weg te zullen leggen, is een Senegalese VN-soldaat in de hoofdstad Kigali gedood door een granaat. De VN hebben daarop besloten al hun humanitaire activiteiten voorlopig op te schorten. Het projectiel vermoedelijk afkomstig van het Rwandees Patriottische Front (RPF) ontplofte bij een door het regeringsleger opgerichte weg versperring waar de VN-soldaat met zijn voertuig was ge stopt. nairobi frans v correspondent De VN zullen hun werkzaamhe den pas hervatten als de veilig heidssituatie in Kigali zich sta biliseert. De kans dat dat spoe dig gebeurt, is uiterst klein, want geen van de strijdende partijen lijkt van plan te zijn op korte termijn de wapens neer te leggen. Het RPF en het nationa le leger hebben afgesproken morgen opnieuw over een wa penstilstand te gaan praten. Dat de VN al hun activiteiten voor onbepaalde tijd hebben opgeschort, betekent dat de tienduizenden ontheemden die zich al weken ophouden in ho tels en stadions in Kigali, voor lopig niet naar veiliger oorden worden geëvacueerd en het voorlopig ook zonder door de VN gedistribueerde hulpgoede ren moeten doen. Gisteren ging nog wel een team van militaire waarnemers naar een vluchte lingenkamp in Gapgay, vijftig kilometer ten zuidwesten van Kigali, om onderzoek te doen naar het bloedbad dat hier afge lopen zaterdag zou zijn aange richt onder vijfhonderd burgers. President Daniel arap Moi van Kenya heeft ondertussen voorgesteld volgende week maandag een regionale confe rentie te houden in Nairobi om met de leiders van Tanzania, Oeganda en Zaïre naar een op lossing voor het Rwandese con flict te zoeken. Moi sluit niet uit dat zijn land militairen beschik baar zal stellen voor de VN- macht in Rwanda. „Dit zal helemaal afhangen van hoe de andere regionale lei ders hier tegenaan kijken. Waar het om gaat, is dat de situatie in Rwanda zich zo snel mogelijk weer normaliseert. Wij roepen de leiders van het RPF en de re gering daarom ook op de Rwan dese burgers niet met nog meer lijden, angst en pijn op te zade len." Moi had eerder uitgeslo ten dat Kenya troepen zou leve ren aan het VN-leger in Rwanda. Het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de VN (Unhcr) heeft laten weten in Burundi klaar te staan om tien duizenden vluchtelingen uit Rwanda op te vangen. De grote aantallen Rwandezen die de af gelopen dagen Kigali zijn ont vlucht en zuidwaarts zijn ge trokken, zijn nog steeds niet in Burundi of Zaïre aangekomen. Door de toestroom van Rwan dese vluchtelingen ontstaat vol gens hulpverleners ook in Bu rundi een exposieve situatie. De harde kern van de Peruaan se guerrillabeweging Sendero Luminoso (Lichtend Pad) heeft een nieuwe guerrillagroep voor 'activiteiten in de stad' in het le ven geroepen. Dat is uit politie bronnen in Lima vernomen. De leider van Lichtend Pad, Abi- mael Guzman, stelde in sep tember 1993 vanuit gevangen schap een wapenstilstand voor. Volgens Guzman was zijn orga nisatie militair verslagen en kon de revolutionaire zaak alleen nog via politieke middelen ge diend worden. Hij vond het tijd geworden om 'de gewapende strijd te beëindigen en de klas senstrijd in te luiden'. Guzmans voorstel leidde tot een splitsing binnen Sendero tussen voor- en tegenstanders. Het Rode Pad wil de strijd ver volgen, terwijl het Gele Pad geen heil meer in geweld ziet. De meesten van de 2.400 ge vangen leden van de guerrilla- organisatie legden zich bij Guz mans besluit neer. Bosnië-federatie kiest president Sarajevo dpa/afp/RtrZijn plaatsvervanger is Ejup Ganic, tot zijn benoeming vice- premier in het oude oorlogska binet dat tot deze week de poli tieke macht had in Sarajevo. Het protocol van de nieuwe staat schrijft voor dat het presi dentschap wisselend om het half jaar door een Kroaat en een moslim moet worden bekleed. Alija Izetbegovic blijft overigens gewoon president van Bosnië- Hercegovina. Het parlement van de moslim- Kroatische federatie van Bos- nië-Hercegovina heeft gisteren zijn eerste zitting in Sarajevo beëindigd met de opdracht aan de moslim Haris Silajdzic om binnen twee weken een nieuwe regering van moslims en Kroaten te vormen. Eerder was de Kroaat Kresimir Zubak al tot eerste president van de federa tie benoemd. Noord-Jemen doet uiterste best buitenland uit 'interne kwestie' te houden V YORK AFP/Rtr brussel peter de vries correspondent De Belgische Justitie heeft gis- termidag een juwelier en een kompaan gearresteerd op be schuldiging van betrokkenheid bij moord op de Waalse socia listenleider André Cools. Het is de eerste arrestatie in het sle pende onderzoek naar de aan slag op de minister van Staat in 1991. De juwelier, Silvio De Bene- dictus, werd gisteren door on derzoeksrechter Connerotte in het Waalse dorpje Neufchateau ondervraagd. Getuigen hebben verklaard dat De Benedictus, een juwelier van Italiaanse af komst, hen had gevraagd de re volver te verbergen waarmee de moord was gepleegd. Connerotte is de verdachten op het spoor gekomen tijdens een onderzoek naar gestolen aandelen en waardepapieren. Tegen De Benedictus werd in die zaak al drie keer eerder een arrestatiebevel uitgeschreven, maar hij kwam telkens weer vrij. De vijftien leden van de VN-Veiligheidsraad zijn het eens geworden over een ontwerp-resolutie waarin wordt gepleit voor een onmiddellijk staakt- het-vuren in Jemen en hervatting van de dialoog tussen het noorden en het zuiden. Over de reso lutie wordt later vandaag gestemd. De raad wil zo snel mogelijk een onder zoekscommissie naar Je men sturen om na te gaan welke mogelijkhe den er zijn voor nieuwe onderhandelingen tussen de strijdende partijen. Intussen doen de lei ders van Noord-Jemen verwoede pogingen bui tenlandse inmenging in de burgeroorlog te voor komen. Zij zien de strijd als een interne aangele genheid, een rebellie van het zuiden tegen het wet tige gezag. Noordjemenitische troepen vuurden van morgen zeker twee raket ten af op de zuidelijke hoofdstad Aden. Een er van zou terecht zijn geko men op het militaire vliegveld, maar de lan dingsbaan zou niet zijn geraakt. Op Öe luchtha ven woedde een brand, volgens een Zuidjemeni- tische functionaris de brandende raket. De an dere raket zou in de zee zijn beland. De strijd krachten van Noord-Je men beschouwen de luchthaven als een van ^hun belangrijkste doelen. aanval uit het noorden op Waht, vijftig kilometer ten westen v Een thuisbankier zet het dan op de Plusrekening. U heeft zojuist vakantie geld ontvangen en weet nog niet direct wat u daarmee gaat doen. In zon geval is het zonde om dat geld zomaar op uw giro rekening te laten staan. U kunt immers ook profiteren van een aantrekkelijke rente. Een thuisbankier zonder giro spaarrekening pakt dan zijn giroboekje, vult een bedrag in en schrijft 'van MULHOUSE AFP/DPA/Rtr diging voor het Europese leger korps om deel te nemen aan de parade van 14 juli, Frankrijks nationale feestdag. Het wordt de eerste keer sinds de Tweede Wereldoorlog dat Duitse troe pen over de Champs Elysées in Parijs marcheren. Het Eu rokorps bevat behalve Franse en Duitse troepen, Belgische, Spaanse en Luxemburgse een heden. Frankrijk en Duitsland hebben hun tweedaagse top in het Oostfranse Mulhouse afgesloten met een verklaring over verdere samenwerking in de Europese Unie (EU). De Franse president Mitterrand en de Duitse bonds kanselier Kohl maakten onder meer de plannen bekend voor hoge-snelheidstreinen. De landen denken ondër ande re aan een traject dat Londen en Parijs met Berlijn en Moskou verbindt. Mitterrand en Kohl willen dat de EU-lidstaten geld beschikbaar stellen voor de lij nen op de komende top van de twaalf EU-landen, eind juni op het Griekse eiland Corfu. Ter afsluiting van de 63ste Frans-Duitse ontmoeting kwam Mitterrand ook met een uitno- Strijd tussen Koerden kost al 4.000 levens De onderlinge strijd die nu een maand woedt tussen Koerdi sche partijen in het noorden van Irak, heeft aan ruwweg vier duizend mensen het leven ge kost. Het Iraanse persbureau IRNA heeft dit gisteren bekendge maakt. De Patriottische Unie van Koerdistan (PUK) zou mas samoorden in het noorden van Irak bedrijven. Ten zuidoosten van Irbil zou een massagraf met ten minste tweehonderd vrouwen en kin deren zijn gevonden. PUK-woordvoerder Barham Saleh noemde het dodencijfer van vierduizend 'schromelijk overdreven' en het bericht over het massagraf een verzinsel. De vijandelijkheden laaiden op 1 mei op naar aanleiding van een geschil over grond. De linkse PUK beschuldigt Iran van steun aan de Koerdische Hezbollah. BALTIMORE AP De volgende keer dat Jeffrey Klein op vakantie gaat, zal hij ervoor zorgen een paar reser vesleutels van zijn huis bij vrienden achter te laten. Klein leerde zijn lesje nadat zijn bu ren zes dagen en nachten zijn inbraakalarm moesten aanho ren terwijl Klein vakantie vier de in Zuidoost-Azië. Twee dagen nadat hij op va kantie ging, was er een elektri citeitsstoring in de buurt dat het alarm van Klein in werking zette. Klagende buren kregen van de elektriciteitsmaat schappij nul op het rekest om de stroom af te sluiten en geen enkele rechter bleek bereid de politie toestemming te geven het huis te betreden. Na zes dagen wist een vriend Klein op te sporen in een hotel in Indo nesië. Klein gaf de politie toe stemming het alarm uit te schakelen zodat de lieve vrede in de buurt terugkeerde. girorekening naar Plusrekening'. Vanaf dat moment spaart u op de Plusrekening. Met een prima rente (nu 4%*), terwijl u toch steeds vrij over uw spaargeld kunt beschikken. En heeft u al een Plusrekening of bijvoorbeeld een Leeuwrekening of een Postbank Kapitaalrekening, dan stort u uw vakantiegeld natuurlijk daar op. Wilt u eerst meer informatie? Bel dan even met Klantenservice Sparen: (020) 59182 20. Op werkdagen bereikbaar tot op zaterdag ,0. 12 00 uur POSTBANK Sparen doe je gewoon bij de Postbank. LONDEN» CEESV Toen het Britse Conservatieve Lagerhuislid Steve Milligan enkele maanden geleden bij een seksueel experiment om het leven kwam, moet premier Major hebben ge dacht dat het ergste wel achter de rug was. Milligan werd, gekleed in vrouwenonder goed, aangetroffen met een zak over zijn hoofd en een sinaasappel in zijn mond. Maar nu weer blijkt een andere partijge noot, Clark, de vrouw van een rechter te hebben geschaakt en haar beide stiefdoch ters ontmaagd. Hoewel Milligan er een ge varieerd seksleven op nahield, kan ook Alan Clark enige fantasie niet worden ont zegd. Reeds als thuiswonende puber kon Alan bijvoorbeeld zijn handen, ogen en andere organen niet van zijn jongere zusje afhouden. De vraag zou kunnen rijzen hoe de buiten wacht dit allemaal weet. Maar het ant woord daarop is niet moeilijk: van Clark zelf. De ontboezeming over zijn zusje deed Clark gewoon in een radio-documentaire over incest, en de affaire met de drie 'vrou wen' van de rechter werd beschreven in zijn memoires. De meeste politici doen pogingen om hun tussenbeense capriolen verborgen te hou den voor de kiezers, maar Alan Clark is ge speend van elke schijnheiligheid. De poli ticus gaat er juist vanuit dat een beetje seks de verkoopcijfers van de memoires geen kwaad doet. Clark kan het geld goed gebruiken. Als jon geman erfde hij veertig miljoen pond van zijn vader, ma^r daarmee begonnen zijn financiële zorgen pas goed. Vijf jaar gele den, toen hij op het hoogtepunt van zijn ministeriële loopbaan was, schreef Clark vanuit zijn kasteel: „Ik heb 700.000 pond (ruim twee miljoen gulden) op de bank staan, maar wat is dat nou helemaal? Al mijn raamkozijnen, en dat zijn er 52.000, zijn verrot. En waarom? Omdat ik niet rijk genoeg ben om bediendes te hebben. We moeten alles zelf doen". Clark begon in 1970 het bed te delen met Valerie Harkess, die toen 33 was. Hij ging daarmee door tot 1977, toen het gezin van de rechter naar Zuid-Afrika verhuisde. Twee jaar later legde hij het echter aan met Alison, een van haar maagdelijke dochters, toen zij op bezoek was in Londen. En vier jaar daarna viel ook de tweede maagd van rechter Harkess voor de politicus. Volgens de Harkess-familie, die gisteren in Londen aankwam om haar naam te 'zuiveren', zou Clarke echter zijn piemel geregeld aan de meisjes hebben getoond toen zij nog tie ners waren. „Ik was dertien", vertelde Jo sephine over het voorval. In zijn vorig jaar verschenen i maakt Clark tal van toespelingen op de af faires, zonder evenwel de betrokken da mes bij naam te noemen. Het boek komt binnenkort ook uit in Zuid-Afrika, reden voor de familie om in actie te komen. Naar verluid zou rechter Harkess eerder niets van de escapades hebben geweten. Vanuit Zuid-Afrika nam hij contact op met Max Clifford, de Britse agent die al talloze seks schandalen aan de boulevardpers had ver kocht. Zijn opdracht: Clarks'vuile was bui ten hangen. Deze tegenaanval resulteerde in een vijf pagina's lang artikel in de News of the World, afgelopen zondag, waarin de rech ter zei: .Als ik van de affaire had geweten, had ik hem met mijn rijzweep afgeran seld". Valerie had Clark tijdens hun zeven jaar lange relatie natuurlijk goed leren kennen, en was volgaarne bereid wat van die ken nis over te dragen op de tien miljoen lezers van de krant. Clark schiep er genoegen in zijn geslachtsdelen aan zeer jeugdige meisjes te tonen, zo onthulde de vrouw van de rechter, maar hij was ook van ande re markten thuis. Zo had de politicus ook al eens geslapen met de moeder van een oude vlam. „Alan"', zo vatte ze haar alom vattende oordeel over de politicus bondig samen, „is een verderfelijk beest."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5