Controle op politie is niet voldoende 'Borstamputatie is vrijwel nooit nodig' Binnenland legitimatieplicht in AMC Postorderapotheek mag nog geboycot worden Trotse apenmoeder Hof toetst verklaringen Eper affaire OVER UW RUG WETEN WIJ MEER DAN U. MnL Ondernemersprijs voor Ahold WOENSDAG 1 JUNI 1994 CPD Geassociei Populariteit CDA daalt nog steeds jen haag De populariteit van het CDA daalt nog steeds. Een maand na de kamerverkiezingen zou de partij opnieuw twee ze- iels verliezen en op 32 komen. D66, groot voorstander van de baarse coalitie, krijgt er volgens de peiling van bureau Inter- |View drie zetels bij. Geen opleiding paranormaal genezen )en haag Het ministerie van WVC ziet geen heil in een HBO- bpleiding paranormaal genezen. De uitslag van een onderzoek baar paranormale geneeswijzen dat het ministerie heeft gesub sidieerd, was op zich niet negatief. WVC beschouwt paranor maal genezen echter als een gave en niet als een aan te leren vaardigheid. Janmaat steunt coup binnen CD heerlen De voorzitter van de CD-afdeling Limburg, Alex fechijns, is met onmiddellijke ingang door partijvoorzitter en fractieleider Janmaat geschorst. Het gewestbestuur, dat in een geheime vergadering bijeen was gekomen, had daartoe beslo- fen. Het wordt Schijns vooral kwalijk genomen dat hij afstand heeft gedaan van zijn gemeenteraadszetel in Maastricht. Horecabazen woedend op vakbondsleider 'en haag De horecawerkgevers, verenigd in Horeca Nederland, ijn woedend op de scheidend voorzitter van de Horecabond NV, P. Abraas. De vakbondman noemde de horeca gisteren in v feijn afscheidsrede 'het Sodom en Gomorra van het Nederlandse bedrijfsleven', wegens het vele zwartwerk. Horeca Nederland be- ptempelt de cijfers waarop Abraas zijn beschuldigingen baseert d hls 'natte vingerwerk'. Extra ingrepen WAO niet nodig pen haag Zonder extra ingrepen in de periode 1993-1997 daalt i het aantal mensen met een WAO-uitkering met 130.000. Dat staat in een vertrouwelijke nota van het Gemeenschappelijk Ad- C ministratie Kantoor (GAK). Het rapport kan, zo melden de op- stellers, 'van wezenlijke invloed zijn om de neiging tot overhaas- te ingrepen in het stelsel van sociale zekerheid althans enige ivind uit de zeilen te nemen'. Rijk betaalt 54 miljoen aan Scheldetunnel mJterneuzen Minister Maij heeft gistermiddag in Terneuzen een |>vereenkomst tussen Rijk en provincie getekend over een rijks- njdrage van 54 miljoen gulden voor het boren van een tunnel inder de Westerschelde. De zeven kilometer lange Scheldetun- ïel moet Zeeuws-Vlaanderen in 2001 met Zeeland en de rest /an Nederland verbinden en de huidige twee veerverbindingen vervangen. Reinwater verliest zaak-Cockerill )en bosch De stichting Reinwater en vier andere milieuorgani- iaties hebben het hoger beroep tegen het Belgische bedrijf Coc- terill Sambre verloren. Het bedrijf hoeft het lozen van polycycli- iche aromatische koolwaterstoffen (PAK's) op de Maas niet te jeperken. Het gerechtshof in Den Bosch heeft daarmee een uit- ipraak van de rechtbank in Maastricht vernietigd. Cockerill wordt verweten dat het vanuit de cokesfabrieken.bij Luik en in le omgeving van Charleroi onaanvaardbare hoeveelheden kan- cerverwekkende PAK's loost. amsterdam anp 'latiënten van het Academisch Medisch Centmrn (AMC) in «msterdam moeten zich vanaf «it najaar kunnen legitimeren, jehalve verzekeringsbewijs noet ook rijbewijs of paspoort 'forden getoond. Het ziekenhuis voert twee re- •enen aan voor de legitimatiep- •cht. Ten eerste wil het zieken- •uis meer zekerheid dat de pa tiënten te bereiken zijn. De tweede reden is om te voorko men dat mensen verzekerings bewijzen van iemand anders gebruiken. Het AMC stelt dat het nieuwe systeem geen garantie geeft dat alle rekeningen nu worden be taald. ,,Of bijvoorbeeld iemand de laatste premie voor de verze kering heeft betaald, is niet na te gaan", aldus een woordvoer der. Universiteiten kraken kritische noten in rapport Burgemeesters, gemeenteraden en de officieren van jus titie bemoeien zich te weinig met de sturing en controle s van de politie. Voor veruit de meeste burgemeesters zijn er belangrijker zaken dan de politie. Leden van de ge meenteraad weten nauwelijks hoe het er in de praktijk aan toe gaat en officieren van justitie hebben geen idee van het beheer van een korps. de hoofdofficier van justitie. Volgens het onderzoek doet maar een heel klein aantal bur gemeesters actief mee aan dit 'politiebestuur'. De burgemeester van de grootste plaats van de regio is 'baas' van het college. Hij draagt, zo constateren de on derzoekers, twee petten. Als korpsbeheerder moet hij de be langen van de regio dienen, maar als burgemeester moet hij vooral kijken naar wat goed voor zijn stad is. Als de betrokkenheid van burgemeesters en gemeentera den niet snel wordt vergroot, dan dreigt de politie zelfstandig te worden. De onderzoekers ra den raadsleden daarom aan werkbezoeken af te leggen en cursussen te volgen om meer kennis te krijgen over de dage lijks politiepraktijk. Burgemees ters moeten meer oog hebben voor hun sturende rol, maar de LEIDEN «GPD Dit concludeert het Crisis On derzoek Team (COT) van de Rijks Universiteit Leiden en de Erasmus Universiteit Rotterdam in het gisteren gepresenteerde boek 'Politiebestel in verande ring: Verhoudingen tussen poli tie, bestuur, justitie en gemeen teraad onder de oude en de nieuwe Politiewet'. Het onder zoek is gedaan in opdracht van de ministeries van binnenland se zaken en justitie en de poli tieregio's Rotterdam-Rijnmond, Twente en IJsselland. De reorganisatie van de poli tie (waarbij de gemeente- en de rijkspolitie 'in één organisatie zijn opgegaan) heeft de grip van de politiek op het reilen en zei len bij de politie niet vergroot. De politieregio's worden be stuurd door colleges. Daar zit ten de burgemeesters van de gemeenten van de regio in en den haag«anp Amersfoort De trotse moeder van een Java-aapjes tweeling zit in de dierentuin in Amersfoort lekker in het zonnetje met haar kroost. Het stel is eind vorige week geboren en maakt het uitstekend. De kans dat Java- aapjes tweelingen baren is zeer klein, ongeveer een kans van één op de vijfduizend. foto anp De groothandels in genees middelen hoeven niet aan postorderapotheken te leveren zolang de commissie econo mische mededinging nog geen uitspraak heeft gedaan. Dat heeft het College van Beroep van het Bedrijfsleven gisteren bepaald. Het college verwerpt daar mee de maatregel van minis ter D'Ancona (volksgezond heid) en staatssecretaris Van Rooy (economische zaken) waarin staat dat de groothan dels hun boycot onmiddellijk moeten beëindigen. De be windslieden vinden dat de groothandels gebruik maken van een economische machts positie en dat mag niet. Apothekers moeten, om te kunnen voldoen aan hun wet telijke zorgplicht, geneesmid delen binnen 24 uur kunnen leveren. Om dat te bereiken, doen de drie groothandels OPG (de onderlinge groothan del van apothekers), Brocacef en Interpharm van tijd tot tijd een beroep op elkaar. D'Ancona en Van Rooy vinden dat de postorderapotheken geen uitwijkmogelijkheden hebben als een groothandel weigert te leveren en dat druist in tegen hun zorgplicht. Van Rooy en D'Ancona zijn niet van plan de vaste prijzen te handhaven voor zelfzorgge neesmiddelen, middelen die zonder recept te koop zijn. Pharmacon, de organisatie van drogisterijen, had hier om gevraagd. De organisatie heeft al laten weten tegen het be sluit in beroep te gaan. rnhem gpd Yolanda, die steeds de publiciteit heeft gezocht, werd wel in het openbaar gehoord, maar zonder dat de verdachten erbij waren. Yolanda kon hun aanwezigheid niet verdragen. De zes verdachten (haar ouders, ex-man en drie huisvrienden) kon den de ondervraging in een andere ruimte op een monitor vol'gen. Dr. P. Draijer, die onderzoek doet naar de ge volgen van incest, ging in het algemeen in op problemen die slachtoffers hebben om de ge beurtenissen te ordenen naar tijd. Ook hebben deze vrouwen vaak moeite precies weer te geven wat hen is overkomen, omdat de werkelijkheid ondraaglijk is. Psychologe dr. E. Eurelings-Bonte- koe kwam echter tot de coclusie dat Yolanda 'de realiteit naar haar hand probeert te zetten'. let gerechtshof in Arnhem heeft gisteren gepro- eerd inzicht te krijgen in de betrouwbaarheid an de verklaringen die zijn afgelegd in de Eper icestzaak. Behandeling voor de rechtbank van iitphen leidde in januari tot veroordeling van de es verdachten. Zij zijn allen in beroep gegaan, venals het openbaar ministerie. Drie psychologen en een gynaecoloog gaven .isteren hun oordeel over de bevindingen van de "olitie en over de verklaringen van de slachtoffers de incestzaak, de zussen Yolanda ten Evelien, ij kwamen 's middags aan het woord. Evelien lerd op haar uitdrukkelijk verzoek achter geslo- ?n deuren gehoord. Het hof liet haar privacy ivaarder wegen dan de openbaarheid. Uw rug is ons vakgebied. Wij weten er alles van. Wat een rug prettig vindt. Waarvan een rug gaat zeuren. We hebben al heel wat mensen weer bevriend gemaakt met hun rug. Het is ons vak een bed te adviseren waarin uw rug het naar de zin heeft. Zodat u beter slaapt, dus plezieriger leeft. Als specialist in gezonde nachtrust hebben we zo'n 100 slaapsystemen en bedden in allerlei uitvoeringen en combinaties Onze adviseurs kijken naar uw lichaamsbouw, vragen naar uw slaapgewoontes, geven tips en informatie. Dan probeert u eens een slaapsysteem, gaat languit liggen op een bed, maakt persoonlijke combinaties van bodems en matrassen. Zo kiest u het bed dat een prettige levenspartner blijft. Dat vindt u bij Dormaël Met daarbij alles om van de slaapkamer een droomkamer te maken. ■&s laapkamers Beverwijk - Meubelboulevard/Leiderdorp - Winkelcentrum Winkelhof Amersfoort Rotterdam Utrecht Veenendaal Zeist Zwolle SPECIALISTEN IN NACHTRUST Vage uitspraak Hoge Raad over 'inkijkoperaties' den haag anp Het is nog steeds niet duidelijk of de politie op eigen houtje (dus zonder controle van justi tie) 'inbraken' mag plegen om bewijsmateriaal te verzamelen. De Hoge Raad deed gisteren geen duidelijke uitspraak over *deze zogeheten 'inkijkopera ties'. Politie, justitie en politiek zaten met smart op dit arrest te wachten. Het hoogste rechtscollege vindt dat een rechter pas kan beoordelen of een actie on rechtmatig wa§ als eerst is be wezen dat opsporingsambtena ren zo'n 'inbraak' hebben ge pleegd en dat was in de zaak waar het allemaal om begonnen was onvoldoende gebeurd. Aan leiding was een inbraak in 1990 van de Rotterdamse politie in een loods. De politie wilde zo bewijsmateriaal verzamelen te gen een criminele organisatie die zich met drugs bezighield. den haag Prins Claus krijgt uitleg over de werking van een AH-kassa onder het toeziend oog van drs. Van der Hoeven (president van de Raad van Bestuur van Ahold). De prins reikte het concern gisteren de Koning Willem l-prijs uit. De prijs is een onderscheiding voor Nederlands ondernemerschap en wordt eens in de twee jaar toegekend. foto anp politie tegelijkertijd meer vrij heid geven. Het regionaal colle ge is wel gehouden het werk van de politie te controleren maar moet, zo vinden de twee universiteiten, zich ook niet te veel bemoeien met de dagelijk se gang van zaken. De Tweede Kamer toonde zich niet verrast over de uit komst van de studie. De PvdA wil haar 'meenemen' in een on derzoek naar het functioneren van de politie. CDA, WD en D66 voelen daar niets voor. Een ruime kamermeerderheid bleek gisteren nog weinig te voelen voor een parlementaire enquête naar de opsporingsmethoden van de politie. Er zou te veel vertrouwelijke informatie naar buiten kunnen komen. Vandaag besluit de vaste kamercommis sie voor politie daarom eerst tot de instelling van een vooron derzoek door enkele commis sieleden. Daarna moet dan wor den besloten wel of niet een parlementaire enquête te hou den. De Kamer is in principe wel voor een diepgaand onder zoek naar de omstreden werk methoden van de politie, zoals infiltratie van politiemensen in het criminele circuit. Onder meer bij de IRT-affaire kwam deze methode aan het licht. Relaxen op lift wordt man fataal oldenzaal anp Een 21-jarige inwoner van Ol denzaal is om het leven geko men nadat hij op de liftkooi was gekropen van het flatgebouw waarin hij woonde. Hij wilde op deze manier relaxen. Vrienden van hem hebben verklaard dat hij dat wel vaker deed. Hij nam dan wat te eten en drinken mee en kroop in een slaapzak. De Oldenzaler zette eerst de lift stil tussen twee verdiepin gen, opende het luik in het pla fond en kroop op de lift. Wat er vervolgens gebeurde, is niet be kend. Vast staat dat de man op een gegeven moment door het dalende contragewicht van de liftinstallatie is geraakt en dood gedrukt. Het slachtoffer werd gevonden toen de lift niet meer bleek te werken. Leraren voelen zich steeds beter den haag anp Leraren in het basis-, speciaal en voortgezet onderwijs voelen zich steeds beter. JTet ziektever zuim is gedaald van zeven pro cent in het schooljaar '91-'92 tot 6,6 in '92-'93. Bovendien heb ben leraren minder vaak psy- chische klachten of problemen door overbelasting. Dat blijkt uit een onderzoek van het Til- burgse onderzoeksinstituut IVA in opdracht van het ministerie van onderwijs. Het IVA onderzocht vorig schooljaar voor de derde keer de gezondheid en werkomstan digheden van docenten. Bijna vijfduizend onderwijsgevenden deden mee aan het onderzoek. IVA-onderzoeker J. van Pop- pel schrijft de positieve ontwik keling toe aan de grote aan dacht in het onderwijs voor be drijfsgezondheidszorg. In 1992 werden scholen verplicht om zich aan te sluiten bij een be drijfsgezondheidsdienst. Vol gens Van Poppel speelt ook de verbetering van de arbeidsvoor waarden voor bijvoorbeeld be ginnende leraren een rol. numegen margit spaak „Eigenlijk zouden borstamputaties vrijwel nooit moe ten worden uitgevoerd. De levensduur na een borstam putatie is namelijk niet langer dan de tijd die een vrouw met borstkanker heeft na een borstsparende therapie: tumor weghalen en bestralen. De borstsparende thera pie komt er zelfs ietsje gunstiger vanaf, als de kwaliteit van leven wordt meegerekend." Dat zegt dr. L. Verhoef, die vorige week aan de Katho lieke Universiteit Nijmegen promoveerde op een on derzoek naar het gebruik van testen, die een vrouw met borstkanker kunnen helpen zelf een beslissing te ne men over de behandeling. Verhoef onderzocht daar voor vijfjaar lang in het Nijmeegse St. Radboudzieken- huis de voor- en nadelen van amputatie tegenover borstsparende therapie. „Bij verreweg de meeste vrouwen wordt borstkanker na het vijftigste jaar geconstateerd. Nog steeds vinden veel artsen dat het de beste methode is om de aangetaste borst radicaal weg te halen. Dat blijkt helemaal niet no dig, als het om een enkelvoudige tumor gaat. De kans op overleven blijft namelijk gelijk, of nu wordt geampu teerd of bestraald", aldus Verhoef. Veel artsen zijn volgens haar bang dat de aangetaste borst uitzaaiingen of nieuwe tumoren gaat vertonen als niet wordt geamputeerd. „Maar als een tumor wordt gevonden, zijn soms al microscopisch kleine uitzaaiin gen elders in het lichaam aanwezig, die we echter niet kunnen ontdekken. Daarvoor heeft een amputatie dus geen zin. Een amputatie geeft bovendien geen garantie dat geen nieuwe tumor in de buurt van de weggehaalde borst gaat groeien. Gebeurt dat na een borstsparende therapie dan heeft de vrouw nog een kans, door de borst alsnog te laten amputeren. Is de borst al weg, dan is de groei van een nieuwe tumor absoluut dodelijk." Verhoef is vooral bezorgd over het amputeren van de borst nadat in het landelijke borstkankeronderzoek ver dachte plekken zijn gevonden. „Het is de normale gang van zaken dat bij de wouwen die in dit voorstadium van kanker vertonen, twintig procent, wordt overge gaan tot amputatie. En dat terwijl het niet zeker is of zij ooit borstkanker krijgen." Verhoef pleit niet voor het afschaffen van het bevol kingsonderzoek, maar vindt een kritische blik wel no dig. „Bovendien is ook in dit geval meer mogelijk dan amputeren, met voor zover we nu weten precies hetzelfde resultaat." 'Een paradox' in haar pleidooi noemt Verhoef de pre ventieve borstamputatie bij wouwen die in een sterk verhoogde risicogroep vallen. „Dat is een relatief kleine groep wouwen, waar in de directe familie meermalen borstkanker met dodelijke afloop is voorgekomen, en waarbij al eerder weefselonderzoek is gedaan wegens verdachte knobbeltjes." Voor die wouwen blijkt totale, dubbelzijdige amputatie de kans op overleven aanzien lijk te vergroten. De amputatie moet dan ruim voor de risicoleeftijd worden uitgevoerd. „Er zijn artsen die dit weigeren, omdat zij het ethisch niet verantwoord vin den gezond weefsel weg te snijden uit preventief oog punt. In het Radboudziekenhuis gebeurt het ongeveer vijf keer per jaar." Dat was aanleiding voor Verhoefs onderzoek. „Ik kon me bijna niet voorstellen dat er jonge wouwen zijn die dit laten doen, terwijl ze niet eens zeker weten of ze ooit kanker zullen krijgen. Deze wouwen hebben ech ter het gevoel dat ze met tijdbommen rondlopen en zijn blij dat ze 'die dingen' kwijt zijn." „Met mijn testen, die het Radboudziekenhuis nu gaat gebruiken, krijgt een wouw zelf een goed inzicht in de gevolgen van een keuze. Duidelijk wordt wat ze belang rijker vindt: haar borsten of haar leven en de kwaliteit daarvan."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3