Wie draait er op voor de hotelkosten? my. kA4 'Niets is meer voorspelbaar' Het Gesprek van de Dag 'Mensen gaan bewuster met hun huid om' (9) Dat pak koffie op dak, is dat zuivere koffie? WOENSDAG 1 JUN11994 23 Reacties en suggesties voor "Gesprek van de Dag" Telefoon 071-356444 of Postbus 54,2300 AB te Leiden Bruikbare tips worden beloond met een cadeaubon van 25 gulden Zeep maakt plaats voor deodorant Zeep is uit, deodorant is in. Ne derlanders kopen meer en meer het luchtje uit de fles, terwijl de zeep in de kast blijft liggen. Dit blijkt uit de jaarcijfers van 1993 van de Nederlandse Cosmetica Vereniging. De verkoop van deodorant steeg met bijna vijf tien procent, terwijl die van zeep daalde met zes procent. De consument kocht niet alléén deodorant. In totaal gaven Ne derlanders 2,9 miljard gulden aan de verzorging van huid en haren. Dat is zo'n 190 gulden per hoofd van de bevolking. Een stijging van 5,7 procent ten op zichte van 1992. Bij de Hazerswoudse drogist 'De Margriet' hebben ze het ge merkt. Het gaat uistekend met de cosmetica-branche. En ook hier loop de deodorant erg goed. „Mensen willen heel schoon overkomen. Ze voelen zich snel vies en je mag dan ook niets ruiken, wat op lichaams geur lijkt. Deodorant is hier een goed middel tegen", vertelt be drijfsleider F. Zwartjes. Voor de mindere verkoop van zeep heeft hij tevens een verkla ring. „Een zeep waar niets ex tra's in zit, die willen de klanten niet meer. Het is natuurlijk be kend dat normale zeep de huid uitdroogt, dus kopen ze alleen nog zeep met verzorgende be standdelen. Die soorten lopen wel als een trein. Mensen gaan simpelweg bewuster met hun huid om", vertelt Zwartjes. Die bewustwording gaat overi gens verder dan het ordinaire stukje zeep. Ook de verkoop van hydraterende crèmes is aan zienlijk toegenomen. En niet al leen vrouwen voorzien hun huid van het nodige vocht, ook de Nederlandse man smeert zijn gezicht vol. In totaal be steedden vrouwen én mannen 294 miljoen gulden aan ge- zichtsverzorgende produkten. Minder goed ging het met de zonnecosmetica. Door de slech te zomer van vorig jaar bleven de tubes, flessen en potjes in de schappen liggen. Hoe het dit jaar zal gaan, ligt dus aan het weer. Maar een ding dat vast staat, is dat ook hier de consu ment weet wat hij of zij koopt. Een hoge beschermingsfactor is prioriteit nummer één. „Omdat men beseft dat de zon niet goed is voor de huid kopen ze een steeds hogere factor. Dat blijkt ook aan ons assortiment. Vroeger hadden we nog zonne brandolie zonder factor, waar je superbruin van werd, maar te genwoordig mag dat niet eens meer", vertel een medewerkster van de Leidse parfumerie Doug las. Kortom, van een recessie is in de cosmetica geen sprake. En volgens de cosmeticavereniging ziet het er ook voor de toekomst veelbelovend uit. Maar of in die optimistische visie ook het bad -en toiletzeepje voorkomt, blijft de vraag. Maar als het aan de veeleisende Nederlandse con sument ligt, behoort de doodge wone zeep binnenkort tot de historie van de huidverzorging. Zeep moet tegenwoordig bijzonder zijn en verzorgende bestanddelen bevatten. foto holvast/mark lamers Of u dat nu prettig vindt of niet, de kleur oranje is weer te rug van weggeweest. Oranje is de modekleur van deze zomer. Er zijn T-shirts, buttons, shawls, antenneballetjes, vlag gen, broeken, pruiken, speld jes en stickers in die kleur. En nog veel meer snuisterijen. De markt wordt thans werkelijk overstroomd met allerhande attributen. Het WK-voetbal staat immers voor de deur en daar ziet de commercie wel brood in, vooral als Nederland van de partij is. Kortom, er spoelt een oranje golf over Ne derland. De gekte is weer los gebroken. In de aanloop naar het WK zijn er rond het thema Oranje al heel wat vreemde hersenspin sels bedacht door 'creatievelin- gen' die hopen het gat in de markt te vinden. Veelal is dat een kwestie van platgetreden paden, zelden komen ze met iets dat de geur van spruitjes ook maar enigszins ontstijgt. Maar nu. met nog een krappe drie weken te gaan voordat het spektakel aan de overkant van de grote plas daadwerkelijk los barst, nu eindelijk dan toch een echt origineel ideetje. Afkomstig uit de koker van de firma Interbrew, een overkoe pelend bedrijf onder welke pa raplu enkele Nederlandse en Belgische brouwerijen resone ren. Daarbij ondermeer Dom- melsch uit Brabant en Hoegaar- den, een witbier uit België dat ook hier in den lande nog altijd aan populariteit wint. Met het oog op de wedstrijd Nederland - België op 25.juni uit de voorronde van Groep F in Orlando bedachten ze daar bij Interbrew dat het wel aardig zou zijn om de koppeling tus sen de twee merken ook in de winkel gestalte te geven. En dus zijn nu bij bijvoorbeeld 450 su permarkten van Albert Heijn kartonnetjes verkrijgbaar met 6 flesjes Dommelsch en 6 flesjes Hoegaarden. 'Nederland - Bel gië: 6-6', heet het dubbele six- pack dat voor 12.50 over de toonbank gaat en derhalve ook nog eens vriendelijk is geprijsd. En loopt als een trein, althans als we Mirjam van der Smissen moeten geloven. Zij is voorlich ter van de Dommelsch bier brouwerij en kan het dus weten. „Dat verbaast ons zelf wel een beetje, want veel publiciteit hebben we er niet aan gegeven. Bewust trouwens, want het gaat hier om een hele korte actie. Je moet het meer zien als een aar digheidje." Veel meer wil ze er ook niet over kwijt. Nee, naar een Marokkaans biertje om zo'n zelfde koppeling te maken, heb ben ze niet gezocht, laat staan naar iets dergelijks uit Saoedia- rabië waar alcohol taboe is. Wél meldt de Brabantse nog dat er bij aanschaf van zo'n kartonne tje door de consument kan wor den meegedaan aan een prijs vraag. Nog raden waar de reis heengaat? Nee, laat maar. Dat is dan weer jammer. Origi nele actie, waar dan uitgere kend weer zo'n afgezaagde prijs aan wordt verbonden. Zou het onderhand niet veel aardiger zijn om een hoofdprijs uit te lo ven die je tijdens het WK naar de binnenlanden van Birma brengt? Dat is tenminste echt weer eens wat anders. AD VAN KAAM Eerst de veiligheidsgordels vast en dan pas dit stukje lezen, bes te mensen! Anders zou u wel eens van verbazing uit uw stoel kunnen vallen. Want zeg eens eerlijk, deze advertentie, die in allerlei kranten staat afgedrukt, klinkt toch wel erg aanlokkelijk: „Met onze reclame op uw autodak rijdt u voortaan gratis auto. Verdien tot 400/700 gulden per maand. Beperkte deelname, dus bel snel MEB. En vervolgens staat er een 06- nummer afgedrukt met de toe voeging „50 cent per minuut." Wie nieuwsgierig is, belt zo'n nummer natuurlijk. Met uiter aard de gedachte in het achter hoofd: zou dat wel zuivere kof fie zijn? De beller krijgt een bandje te horen waarop een vriendelijke vrouwenstem uitlegt waar het nu precies om gaat. Het blijkt om een actie te gaan van het bedrijf Mobile Billboard Enter prise uit Utrecht. Iedereen die minstens 500 kilometer per maand rijdt met zijn auto kan in principe meedoen aan de ac- dochterlief die ochtend de elastiekjes voor haar haar weer niet kon vinden. Die kopen ze dan bij mij. En met een beetje geluk zoeken ze er dan een speldje bij, een kammetje en wie weet zijn ook de pantoffeltjes van de kleine aan vervanging toe. Misschien pakken ze in de tussentijd ook nog iets voor zichzelf mee. Begrijp je? Zo werkt dat hier." Maar werkt het ook goed? Peinzend staart hij een paar tellen over het plein. Echt ver in zijn geheugen hoeft hij niet terug. „Vroeger, in het begin van de tachtiger jaren, toen wel. Daar kwamen ze in Amsterdam, die huisvrouwtjes. Zo gauw als de kinderen naar school waren, stormden ze met horden tegelijk de tram uit. Boodschappentassie in de ene hand, portemonnee in de andere, en graaien maar. Het kon niet op. Die tas moest vol, het maakte niet uit met wat. Nou, die tijd is dus voorbij. Voorlopig voorgoed." Mooi gezegd, Aad. Niet dat het 'm slecht gaat. Ach, nee, zo erg is het ook weer niet. Maar wil je tegenwoordig nog wat verdienen en dat kan nog altijd als je je"handen tenminste laat wapperen dan moet je er er wel spijkerhard voor werken. Twee keer zo hard als in die jaren waar ik net over sprak. Het bestedingspatroon is compleet veranderd. De concurrentie is enorm. Niets is meer voorspelbaar. De ene dag willen ze iets allemaal hebben en de andere dag kijkt niemand er meer naar om. Het is net als met computers. Zo koop je een nieuwe. Om een dag later tot de conclusie te komen dat-ie alweer is verouderd. Eén ding is zeker. Je moet in dit vak heel goed om je heen kijken.". Een beetje somber over de toekomst toch, Aad? Bedachtzaam schikt, nee modelleert, hij zijn zijden bloemen nog maar eens. „Je weet het niet. Het kan morgen weer beter zijn. Dat is ook het aardige van dit vak. Het is steeds weer anders. Een andere omgeving, ander publiek, een andere sfeer. Daar sta je middenin. Dat heeft toch wel wat. Goed, het is niet meer zo als vroeger. Maar ik zou echt niet binnen willen staan. Ik zou het er nog geen dag uithouden. Je denkt toch zeker niet dat ik op drie oktober wegblijf. Vorig jaar liep dat als een trein. En dan heb je het naar je zin, hoor." AD VAN KAAM tie, zo luidt de boodschap. De wagenbezitter dient slechts een driehoek op zijn dak te zetten, met de punt naar voren. Op elk der drie zijden moet hij een re clameposter plakken die hem door MBE wordt toegestuurd. Dat levert 400 gulden per maand op. Wil de deelnemer 700 gulden per maand verdienen, dan dient hij een zogeheten live-object op het dak te plaatsen. Dat kan vol gens het bandje een levensgrote bierfles zijn of een pak koffie. Dat is simpel, denk je dan. Nou, zo simpel is het dus niet, blijkt uit het vervolg van het bandje. MBE sluit slechts 2000 contracten af, de inschrijvings- kosten bedragen 150 gulden („om er zeker van te zijn dat u wilt meedoen, wie niet wordt geaccepteerd als deelnemer krijgt het geld terug") en het contract met degene die zijn verplichtingen niet nakomt wordt direct ontbonden. Een berichtje daarover van MBE is al voldoende. Het kost de 'overtre der' bovendien 3000 gulden. Dat is voorwaar niet mis. Dat vraagt om opheldering. Na tien minuten band (toch mooi 5 gulden) zegt de stem: U kunt nu telefonisch contact krijgen meteen van onze medewerkers. Het kan heel goed zijn dat u de in-gesprekstoon krijgt. Wij raden het aan het over tien minuten nog eens te proberen. Gelukkig vermeldt de band nog wel een ander telefoonnummer, namelijk dat van het hoofdkan toor. We krijgen contact met de heer Eskes, voorlichter van MBE. We vertellen vooral in on ze maag te zitten met die 3000 gulden boete. Wanneer komt ie mand zijn verplichtingen niet na?Als iemand bijvoorbeeld zijn auto in de garage laat staan, dus niet rijdt met zijn auto. Of als iemand de posters niet op plakt. We hebben daar mensen voor die dat controleren. Onver wacht. Iedereen zal ooit wel eens gecontroleerd worden." En wanneer word je niet geac cepteerd? Als je auto bijvoor beeld te hoog is", zegt Eskes. „Of als de auto niet APK is ge keurd. Of als het een roestbak is. Of als je bijvoorbeeld in een dorp woont met maar vijf inwo ners. Dan heeft reclame maken geen zin. In elk geval krijg je dan je inschrijfgeld terug. De Consumentenbond is niet zo blij met de actie. „Maar le gaal is het allemaal wel", zegt Rob Kuin, juridisch medewerker van de bond. „Maar wij raden in elk geval aan nooit vooraf geld te storten, tenzij die aanbe taling gegarandeerd is. Zoals in het geval van woninginrichting of reizen. En die 3000 gulden... Hallo zeg! Wat het niet nako men van verplichtingen in houdt staat niet precies in het contract omschreven. Dat kan gevaarlijk zijn. Hoe dan ook, als ik mensen probeer warm te ma ken voor een actie zou ik het toch wel anders doen." Vindt Eskes niet. „Ik kan me wel voorstellen dat de Consumen tenbond niet zo blij is. In het verleden zijn er bedrijven ge weest die geld vooraf vroegen en vervolgens met de noorder zon vertrokken. Maar wij treden zo enorm in de openheid, dat de mensen bij ons niet bang hoeven te zijn bedrogen te wor den. Op het bandje vermelden wij ons inschrijfnummer bij de Kamer van Koophandel in Utrecht. En we geven ook het telefoonnummer waarop men ons tijdens kantoordagen kunt bellen. Dat moet ze toch duide lijk maken dat wij een bonafide bedrijf zijn." Blijft dus de vraag: dat pak kof fie op het dak, is dat zuivere koffie of niet? 'Ik vind dat kranten niets meer over Gullit moeten schrijven Het opstappen van Ruud Gullit houdt de gemoederen al dagen lang bezig. De actie van de gril lige verdreef de wereldproble men afgelopen maandag zelfs even naar de achtergrond. Ver ontwaardiging en onbegrip stre den vervolgens om voorrang. Brandende vragen bleven onbe- antwooid. Wie draait er bijvoor beeld op voor de hotelkosten van Gullit? Om maar eens wat te noemen Bert Brandt heeft de krant nog niet gelezen of hij hangt al aan de telefoon. „Vindt u het ook geen rotstreek, die die Gullit uit haalt? Hij loopt zo maar weg uit het trainingskamp van het Ne derlands elftal in Noordwijk. Daar zitten die voetballers in het allerduurste hotel. Kunt u me soms vertellen wie voor de kosten moet opdraaien voor de tijd dat zijn kamer ongebruikt blijft?" Aanvankelijk lijkt het of Brandt zijn verontwaardiging wil afrea geren op de brenger van het slechte nieuws, in dit geval het Leidsch Dagblad. Maar zo be doelt de Leiderdorper het aller minst. „Ik vind alleen dat de kranten niets meer over Gullit moeten schrijven. Boycot hem maar. Hij heeft de boel tenslotte in de steek gelaten." Volgens Brandt zou een speler het juist een eer moeten vinden om door bondscoach Dick Ad vocaat in het oranje shirt te worden gehesen. „Zo'n Gullit heeft alles wat hij heeft bereikt te danken aan de voetbaloplei ding, die hij in Nederland heeft genoten. En ik weet wat het kost om een pupilletje op te leiden, want ik ben jeugdleider geweest bij RCL. Tegenwoordig moet ik niet veel meer hebben van de voetballerij. Ik heb me gestort op mijn andere hobby, want ik ben ook een duivenliefhebber." Johan Cruijff Maar een mening over misstan den bij het hedenhaagse voet bal heeft Brandt nog wel en die steekt hij niet onder stoelen of banken. „Ik moet toegeven dat ik Gullit een goede voetballer vind. Maar verder is hij een waardeloze vent, die naast zijn schoenen loopt. Volgens mij zit Johan Cruijff achter het vertrek van Gullit. Straks stapt Ronald Koeman of Wim Jonk ook nog op." Cor van Steijn denkt er in grote lijnen hetzelfde over, maar drukt zich wat voorzichtiger uit. Geen wonder, want de Voor- houter bekleedt als manager van de Afdeling Leiden van de KNVB een functie waarin hij zijn woorden op een goud schaaltje moet wegen. Ook hij hoopt niet dat anderen het voorbeeld van Gullit volgen en Oranje de rug toekeren. „Ik denk niet dat dit een goede ma nier is om de spanning rond het Nederlands elftal op te voeren." Wel heeft Van Steijn vertrouwen in bondscoach Advocaat („Hij houdt voet bij stuk") en de res terende manschappen. „Ik hoop dat zij hun gezonde ver stand gebruiken. Zo'n groep kan ook zonder Gullit in het toernooi groeien. Tenslotte heeft het Nederlands elftal het bij de kwalificatiewedstrijden ook een tijd zonder Gullit en Marco van Basten moeten doen. En gaat het mis in Ameri- Wie op de markt zijn handel aan de man brengt, heeft over het algemeen zijn 'bekkie bij zich' en het hart meestal voor op de tong liggen. Dat is nu eenmaal inherent aan het vak van verkopen. Aad Brouwer vormt op die regel geen uitzondering. Maar de 48-jarige Hoofddorper heeft meer. Is verbaal ook nog eens behoorlijk begaafd en vertoont verder wat filosofische trekjes die je niet één twee, drie achter een koopman in Spaanse sloffen zou zoeken. Daarnaast is hij kritisch. Je zou hier bijna zeggen met een Amsterdammer van doen te hebben. Maar dat is dus niet zo. Want Brouwer is van oorsprong afkomstig uit de Zaanstreek. En om nog meteen maar een misverstand uit de wereld te helpen: bovengenoemde deugden ten spijt komt hij van origine ook niet uit de handel. Voör banketbakker heeft hij geleerd. Maar zag daar al vroeg geen brood in. De markt trok. In al zijn facetten. Voor wat betreft zijn winkeltjes hij heeft er twee verlaat hij zich intussen volledig op zijn zoon. Hij begon zijn loopbaan in het marktwezen als seizoenwerker in geschenkartikelen op beurzen. De Huishoudbeurs, de West Flora, jaarmarkten, dat soort evenementen. De grote beurzen heeft hij intussen laten vallen „daar is geen lol meer aan, veel te duur" maar op dagen als Koninginnedag en drie oktober vind je hem met zijn kraam nog steevast daar waar de actie is, respectievelijk in Amsterdam op het Damrak en in Leiden op de Blauwpoortsbrug. „En op zondag pik ik 's zomers vaak nog een jaarmarktje mee. Dat is gewoon leuk om te doen". Zijn dagelijks werk verdeelt hij over zes markten. In de Lindestraat en Dapperbuurt in Amsterdam, in zijn woonplaats Hoofddorp en in Leiden Zuid- West. Zijn kraam ziet er, zeker nu er die dinsdagochtend een flinke bries op het Vijf Meiplein staat, wat chaotisch uit. De veelkleurige sjaals waaien alle kanten op en hebben meters meer ruimte nodig dan hem eigenlijk is toebemeten en zijn zijden bloemen moet hij om de haverklap herschikken. Of modelleren, zoals hij dat zelf „Maar dat komt ook door dat plekkie hier, helemaal aan het eind. Dat bevalt me niet. Ik sta veel liever middenin. Maar ja, die regeltjes, dat vloerbeleid. Daar zijn ze hier in Leiden star in, hoor. Zo zou het niet moeten zijn. In dit vak moet je vooral soepel zijn. Je kunnen ontplooien. Maar ga dat maar eens een ambtenaar wijsmaken. Ze horen je klachten aan, ze geven je gelijk maar ze zingen aan het eind toch altijd hetzelfde liedje. Dat er regels zijn om nagevolgd te worden. Dat er dan, zoals vandaag, gewoon 35 meter midden op de markt onbezet blijft, daar hebben ze niets mee te maken. Dat ergert me wel eens, ja." Door de bank genomen heeft hij het echter al twintig jaar naar zijn zin achter zijn kraam waar bonte kleuren de boventoon voeren. Vijf groepen artikelen voert hij waarbij zijn zijden bloemen uit Sri Lanka en China, de sloffen uit Spanje en de (haar)accessoires het meest in het oog springen. „Ik probeer met mijn spulletjes een beetje op te vallen. Niet die uniformiteit. Met die gevoerde suede sloffen was ik één van de eersten in Nederland. Hetzelfde geldt voor die bloemen. Het is ook goed om niet van één assortiment afhankelijk te zijn. Dan loopt dit, dan dat. Zo kom je door de seizoenen en het jaar heen." Impuls-aankoop is de term die hij gebruikt voor zijn type handel. „Anders dan brood of kaas waarvoor men bewust naar de markt komt. Bij mij lopen de mensen langs, kijken en herinneren zich plotseling dat Ruud Gullit tijdens zijn bekend making niet naar de WK te gaan. ka, dan moet Oranje maar strij dend ten onder gaan. Maar een team mag nooit afhankelijk zijn van de grillen van één speler. Gullit had tenslotte ook gebles seerd kunnen zijn." TIM BROUWER DE KONING Over meelopers en standwerkers. Van zwemmers en stille kramers. Al eeuwen lang is de markt niet meer weg te denken uit het straatbeeld. En naar verwachting zal dat zo blijven ook. Sterker nog, in diversiteit neemt het marktwezen alleen maar toe. Op het Gesprek van de Dag elke woensdag een portret van de ambulante handel in Leiden en omgeving. Wat doen de kooplui, waar komen ze vandaan en waar gaat het met de handel naar toe. Ook de neveneffecten komen aan bod. In aflevering 10 de schijnwerper op Aad Brouwer. Een Hoofddorper die doet in zijden bloemen, accessoires en Spaanse sloffen. Aad Brouwer voor zijn marktkraam op het Vijf Meiplein. Zijden bloemen, Spaanse sloffen en accessoires. foto holvast/marklamers

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23