Omwonenden HSL wacht jaren ellende Randstad 'Verzwaring woonlasten voor alleenstaanden' Oneerlijke concurrentie door snelheidsbegrenzer 'Kustvaart moet groeien' Schoenpoetsers weer actief op Schiphol Bouw wil meer aandacht van gemeenten Koffieshophouder verliest strijd over 30 grams-norm Gi WOENSDAG 1 JUN! 1994 Advocaat: liever hogesnelheidslijn dóór je huis dan er vlak naast Liever een flitstrein dóór je huis, dan naast je achtertuin. Die bijzondere stelling poneert de Leidse advocaat J.G. Geelkerken bij het verschijnen van een brochure over schadevergoedingen die het rijk wil betalen aan 'slachtof fers' van de flitstrein en zijn hoge-snelheidslijn (HSL). Maandagavond was die brochure te krijgen bij de eerste inspraakavond over de HSL in deze regio. De advocaat bedoelt met zijn prikkelende stelling: als de flit strein door jouw huis of tuin gaat razen, word je schadeloos gesteld zonder al te veel proble men: ,,Je krijgt de waarde ver goed van je huis alsof er geen HSL was" en het rijk draagt de kosten van het verhuizen en het inrichten van je nieuwe woning. Tot aan de nieuwe telefoon en de verhuiskaartjes toe.'' Als je daarentegen in de buurt van het tracé woont en de over last binnen de normen blijft, begint een lange lijdensweg. .Je moet dan maar zien te bewijzen dat je huis minder geld waard wordt en dat het verschil bijge past dient te worden. Vervelen de is dan dat de tegenpartij jou en jouw grond niet echt nodig heeft. Men zal altijd zeggen dat er helemaal geen schade is of datje overdrijft." „En tegenover ieder rapport verschijnt weer een contra-rap port. Zeker in het begin is men niet vrijgevig. Want als de ene bewoner wat krijgt, kan een an der daar ook aanspraak op ma ken. Zeker met zo'n groot pro ject als de HSL maakt het nogal wat uit of je iedere betrokkene 10 of 50.000 gulden planschade vergoedt." Zijn ervaring is dat het al snel drie tot vier jaar duurt voor de planschade geregeld is, zeker wanneer de Raad van State er aan te pas moet komen. Bij de HSL komen daar nog eens vier jaar bij: je namelijk pas begint te tellen wanneer het tracé defi nitief is en gemeenten de spoor dijk inpassen in hun bestem mingsplannen. Dat gebeurt niet vóór 1997. „Jaren ellende", noemt de ad vocaat die procedure. „En je moet almaar afwachten. Want als je je huis of grond verkoopt voordat de schadevergoeding is vastgesteld, kun je er altijd bij inschieten. Dan kan Rijkswater staat altijd zeggen dat je te snel en te goedkoop hebt verkocht en er meer uit te halen was ge weest." Mensen die hun huis uit moeten omdat de trein over of direct naast hun erf gaat lopen, krijgen al in 1996 te maken met de onderhandelingen voor de grondverwerving. Als de partij en en een 'onafhankelijke taxa tiecommissie' er niet uitkomen, volgt een gerechtelijke onteige ning. Met een rechter aan het slot van de procedure. Geschil punt is vaak de hoogte van de schade. Soms ook willen men sen juist net binnen of buiten de zone gaan vallen waar wo ningen moeten worden ont ruimd: „Dan zeggen ze dat het ter plekke wel meevalt met de geluidshinder of juist erger is dan berekend". Met het oog op dergelijke el lende, introduceerde de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening het begrip scha- duwschade. Vanaf het moment dat de eerste plannen hun scha duw over een regio werpen, kunnen mensen al schade heb ben. Alleen, hoe regel je zoiets? Ook het adviesorgaan van de regering weet het niet. Zeker bij de hoge-snelheidslijn, waar al leen <?1 boven Rotterdam een handvol tracés kans maken. „Moet je al die mensen langs alle tracés eerst uitbetalen en la ter weer geld terugvragen als ze toch niet langs hèt tracé blijken te wonen?", vraagt de advocaat zich af. Enige oplossing lijkt hem dat het rijk de procedures zo snel mogelijk afrondt. Maar of dat lukt..." Om de schadeclaims hard te kunnen maken, raadt de advo caat regiogenoten aan om de krachten te bundelen: „In een actiegroep of buurtcomité. Of, wanneer je agrariër bent, via de eigen organisatie. Want Rijks waterstaat is een tegenstander die je niet moet onderschatten. Men heeft een enorm apparaat en gaat al meer dan een eeuw om met onteigeningen en der gelijke." Bewoners in Rijpwetering zien met angst en vreze de komst v dan er langs lopen. ROTTERDAM ANP AMERSFOORT CPD Duizenden huurders, die indivi duele huursubsidie ontvangen, worden over een maand met enorme verhogingen van hun woonlasten geconfronteerd. Al leenstaanden gaan er in veel ge vallen 25 procent of meer op achteruit door de combinatie van verlaging van de huursubsi die en verhoging van de huur. AOW'ers, die huursubsidie trekken, zouden door het rijk worden ontzien, maar gaan er volgens berekeningen van de Nederlandse Woonbond even zeer op achteruit. De volgens de Woonbond schrikbarende ver hogingen zijn aan het licht ge komen bij berekeningen van de nieuwe huursubsidie. Het kabi net heeft voor het komend jaar besloten de huursubsidie voor alleenstaanden te verlagen. Op basis van een rekenmodel, dat mede door het ministerie is ontwikkeld, is in een voorbeeld van een alleenstaande huurder vastgesteld dat hij 24 procent meer aan netto-huur moet op brengen. De huur bedroeg vorig jaar in dit geval 634 gulden, ter wijl de huurder 245 gulden sub sidie ontving. Zijn netto-huur kwam zo op 389 gulden. De nieuwe huur gaat door de ver hoging 673 gulden bedragen, en de huursubsidie wordt 190 gul den. Dat leidt tot een nieuwe nettohuur van 483 gulden. Het kabinet heeft eind maart besloten om fors op de huur subsidie te korten, wat de schat kist 123 miljoen gulden moet opleveren. De maatregelen ko men er op neer dat alleenstaan den en huurders met een inko men boven het minimum mee huur moeten gaan opbrengen Van de miljoen huishoudens die huursubsidie ontvangen, gaan er volgens het ministerie zo'n 125.000 op.achteruit. Be jaarden moeten worden ont zien. DEN HAAG GPD De eerste controles op het ge bruik van de snelheidbegrenzer in nieuwe vrachtwagens en bus sen zullen deze zomer plaats vinden. Dat leidt nu al tot een schrikreactie bij de transporton dernemingen, die vooral be vreesd zijn voor oneerlijke con currentie in het buitenland. Daar begint de gefaseerde in voering van de snelheidsbe grenzer pas volgend jaar. Talloze bedrijven zoeken mo gelijkheden het gebruik van de begrenzer te omzeilen of zo lang mogelijk uit te stellen. Daarbij denken zij aan de aan schaf van oudere vrachtwagens (van voor 1 januari 1988), die geen begrenzer nodig hebben. Ook worden de technische mo gelijkheden onderzocht de snel heidsbegrenzer uit te schakelen. Directeur Harry van Zuijlen van Ebag-Trucks te Ede ver wacht niet dat veel vervoerders vanwege de begrenzer een oude vrachtwagen zullen kopen. „Als je uitgaat van een gebruik van 150.000 kilometer per jaar, is een vrachtwagen van zes jaar oud al bijna versleten". Zijn be drijf is gespecialiseerd in de ver koop van gebruikte vrachtwa gens. Bij de aankoop van een truck wordt volgens hem wel re gelmatig gevraagd naar de Van de groei van het internatio nale wegvervoer in Europa moet tot het jaar 2010 de helft voor rekening komen van de kustvaart tussen de Europese havens. Dat is nodig om het dichtslibben van de autowegen te voorkomen. Het vervoer van containers en trailers door kust vaarders zal tot 2010 moeten verdrievoudigen. Dat stelde minister Maij van verkeer en waterstaat dinsdag in Rotterdam tijdens een sym posium over de toekomst van de kustvaart. De belangrijkste belemmering voor commercieel succes in de nabije toekomst is volgens Mij het slechte imago van de kustvaart. Volgens haar moet de kustvaart zorgen voor vaste lijndiensten en perfect aansluitend voor- en natrans port. Maij kondigde aan dat haar departement bereid is om projecten die dat nastreven fi nancieel te ondersteunen. Het is nu al interessant om goederen over grotere afstand per kustvaarder te laten vervoe ren. Inclusief aansluitend trans port is het vervoeren van een container van Rotterdam naar .Moskou met inschakeling van de kustvaart 20 tot 30 procent goedkoper dan transport uit sluitend over de weg. Veel verla ders laten volgens Maij dan ook gewoon een financieel voordeel aan zich voorbij gaan door te weinig gebruik te maken van de kustvaart. SCHIPHOL GPD noodzaak de begrenzer alsnog in te bouwen. Dat kost nog eens 1500 tot 2500 gulden. Volgens de ondernemersorgani satie voor logistiek en transport EVO worden de Nederlandse transportondernemingen door het beleid van het ministerie op achterstand gezet. In Duitsland gaat de richtlijn voor het bin nenlands verkeer pas vanaf 1996 gelden, en voor het inter nationale verkeer vanaf volgend jaar. De snelheidsbegrenzer vormt vooral een probleem op de lan ge afstand. Volgens Mercedes Benz-dealer Spijker in Nijkerk scheelt de' snelheidsbegrenzer op de afstand Nederland-Italië zo'n anderhalf uur. Dat zou geen probleem zijn, als ieder een beschikte over de begren zer. Nu constateren Nederland se truckers dat zij door Belgen, Duitsers en Scandinavische col lega's worden ingehaald. Overigens blijft de maximum snelheid voor trucks in Neder land gehandhaafd op 80 kilo meter per uur. Dat geldt ook voor bussen. De snelheidsbe grenzer heeft dan ook alleen in vloed op het vervoer in het bui tenland waar limieten gaan gel den van 85 km/u voor vracht wagens en 100 km/u voor bus sen. Reizigers kunnen op de lucht haven Schiphol sinds vorige week weer hun schoenen laten poetsen. Daarmee is een oude professie op de luchthaven te ruggekeerd. Het initiatief is af komstig van de 35-jarige onder nemer Paul Rijkhoff uit Purmer- end. Direct na de paspoortcontrole in lounge-zuid staat de 'schoen- troon', waar de zakenreiziger en Schipholmedewerker zijn schoenen kan laten poetsen. „Ik was aan een nieuwe uitdaging toe", zegt Paul Rijkhoff, schoen maker van beroep. In de schoentroon is het mo gelijk onderhoudsprodukten en accessoires voor schoenen, zoals steunzolen, schoenspan ners en ook slippers te kopen. De artikelen zijn niet belasting vrij. Bovendien kunnen schoen poetsers iets te klein gekochte schoenen oprekken. Reizigers kunnen hier op wachten omdat gebruik gemaakt wordt van spe ciale machines. Voor de schoenpoetserij zijn zes personeelsleden aangetrok ken, aldus Rijkhoff. „Kandida ten moeten aan enkele specifie ke voorwaarden voldoen: zij moeten uitstraling hebben, re presentatief zijn, er verzorgd uitzien, servicegevoelig zijn, vriendelijk maar ook ldanton- derhoudend. Daarnaast moeten zij de Nederlandse, Engelse en Duitse taal beheersen. Na een commerciële training, een werk- en poetstraining en een kassatraining, zijn zij vorige week gemotiveerd aan de slag In Nederland wordt het schoenpoetsen als iets minder waardigs beschouwd, vertelt Rijkhoff. „Dat is het niet: als je in Engeland of de Verenigde Staten komt, is de schoenpoet ser een niet weg te denken ar beidskracht. Daarom richten we ons op Schiphol in eerste in stantie op de Britse en Ameri kaanse zakenreiziger. Je moet 'Goed voor woningzoekende en werkgelegenheid' REGIO DAPHNE LAMMERS Het Zuidhollands Bouwoverleg, bestaande uit werkgevers -en werknemersorganisaties in de bouw, heeft gemeenten verzocht de komende vier jaar meer aandacht te beste den aan de bouw. De organisaties hopen zo de hoge werkloosheid in deze sector terug te dringen. In het bouwbestek dat de gemeenten hebben ontvangen, vragen de organisaties aandacht voor vijf onderwerpen. Zo wil het Bouwoverleg bijvoorbeeld dat er meer bouwlokaties beschikbaar komen en vertra ging in het afgeven van bouwvergunningen wordt tegengaan. „Het is eigenlijk heel simpel, wij helpen met het bouwen de woningzoekende en verbeteren de werkgelegenheid in de bouw. In de politiek zou echter wat meer efficien cy op zijn plaats zijn. Een beetje tempo in met name de sociale woningbouw is ge wenst. Maar het duurt allemaal zo vreselijk lang. Door met ideeën aan te komen, kun nen we misschien iets bereiken", zegt T. Hiddema, districts-bestuurder van werkne mersorganisatie Hout -en Bouwbond CNV. Daarnaast zou het Bouwoverleg graag zien dat de gemeenten onderling meer sa men gaan werken. Het denkt hierbij bij voorbeeld aan gezamenlijk onderzoek naar geschikte bouwlokaties. Door niet alleen met 'het eigen hoekje' bezig te zijn, zou vol gens de werknemers -en werkgeversorgani AMSTERDAM ANP R. Elzinga, koffieshophouder en tevens voorzitter van de Bond voor Cannabisdetaillisten, heeft de juridische strijd over de om streden 30 grams-norm verlo ren. De politierechter in Amster dam veroordeelde hem gisteren tot twee maanden voorwaarde lijke celstraf met eeh proeftijd van twee jaar en een geldboete van 4000 gulden. Vier hasj- menukaarten en 900 gram soft drugs werden verbeurd ver klaard. Elzinga kondigde direct na de uitspraak aan hoger be roep te zullen aantekenen. „Ik ga door tot het uiterste, des noods stap ik naar het Europesë hof." De 30 grams-norm, die voor schrijft dat niemand meer dan 30 gram softdrugs voor eigen gebruik in bezit mag hebben, is een doorn in het oog van de verkoopbranche. Volgens Elzin ga overtreedt iedere (hasj)koffieshophouder de re gel, simpelweg omdat er met een voorraad van 30 gram geen handel te drijven valt. „Na één klant kun je door je hele vóoraad heen zijn en moet je iemand op pad sturen om een nieuwe zakje te halen. Als je uitgaat van de verkoop van 30 gram per uur, betekent dat in Amsterdam dat er ieder uur vierduizend koeriers met zakjes hasj van punt A naar punt B pendelen", zo betoogde de BCD-voorzitter twee weken ge leden. De overheid maakt zich bela chelijk door een onhaalbare norm te willen handhaven, al dus Elzinga. De politierechter bleek daaraan echter geen boodschap te hebben. Elzinga wist dat hij in strijd handelde met het landelijk gedoogbeleid en de nadere invulling die daar aan in Amsterdam is gegeven. „Als hij die niet begreep, had hij contact kunnen opnemen met de politie", aldus de rechter. Elzinga kondigde aan zo snel mogelijk een gesprek te willen organiseren tussen de BCD, in middels vertegenwoordiger van meer dan honderd hasjkoffie- shophouders, de nieuwe burge meester Schelto Patijn, hoofd commissaris van politie Nord- holt en hoofdofficier van justitie Vrakking. „Ik streef naar legalisering van softdrugs vóór 2000", aldus de strijdbare voorzitter. „Het mooiste zou zijn dat er in Am sterdam een fabriek komt die onder rijkstoezicht softdrugs produceert en doorverkoopt aan de handel." Uitstraling, representatief, verzorgd, servicegevoelig, vriendelijk, maar ook klantonderhoudend. Naast die ei genschappen moeten de schoenpoetsers op Schiphol de Nederlandse, Engelse en Duitse taal beheersen. FOTO'GPD eens opletten hoe vaak het voor trekt, maar in alle haast verge- Op Schiphol bieden we hem die komt dat een zakenman ver- ten is z'n schoenen te poetsen, extra service". saties veel tijd worden bespaard. Verder wil het Bouwoverleg voorkomen dat gemeenten met malafide in bedrijven in zee gaan. „Uit ervaring is gebleken dat de politiek graag werkt met het goedkoopste bedrijf. Maar vaak klopt er iets niet met de bedrijven die voor weinig geld werken. Want waarom zouden deze bedrijven voor bijvoorbeeld 42 gulden per uur kunnen werken, terwijl elk bonafide bedrijf daar vijftig gulden voor moet rekenen. Die be drijven verpesten de markt. Door de ge meenten te vertellen wat bonafide bedrij ven zijn willen wij dit zien te voorkomen." Al met al een optimische visie van het Zuidhollands Bouwoverleg. En dat geeft Hiddema ook ruiterlijk toe: „Wij blijven op timisten totdat het tegendeel is bewezen." WORDT UW TV NIET EEN TIKKIE TE GRIJS VOOR AL DAT ORANJE? Zal je altijd zien: is het Nederlands elftal net aan z'n beste WK-wedstrijd bezig, houdt uw oude televisie er plotseling mee op. Voorgoed. Dat nooit natuurlijk. Ga daarom voordat het oranje voetbalfeest straks in Amerika losbarst nog snel even naar de Gemeentelijke Kredietbank Leiden. Daar maken ze uw persoonlijke lening of doorlopend krediet voor een nieuwe TV of videorecorder vlot en vriendelijk voor u in orde. Tegen een rente die tot de laagste van Nederland behoort. Zo scoort u bij de GKB altijd beter. Veel kijkplezier. Wij helpen u graag aan geld. Doorlopend krediet limietbedrag Persoonlijke lening in handen looptijd aflossing per maand effectieve rente per jaar f10.000,- 48 maanden f253,49 10,4% f20.000,- 48 maanden f 506,98 10,4% f40.000,- 60 maanden f847,68 10,3% Wijzigingen voorbehouden. Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 9.00-12.30 uur donderdagavond van 17.30-19.30 uur GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071 -167777 - fax 071 -167158

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 22