Vooral Leiderdorp decor milieu-ruzies Anti-parkeerschijf lijkt gouden idee Straatrover hoort achttien maanden cel eisen Winkeliers hebben haast met renovatie Santhorst Leiden Regio Ouderen krijgen advies over rijstijl 'Ik heb alleen een pak meegenomen' Zestien bedrijven hebben conflict met gemeente De meeste bedrijven die vanwege een conflict met de ge- neente over milieuzaken aankloppen bij de Bedrijfs- nilieudienst Rijnland (BMD), zijn afkomstig uit Leider dorp. „We hebben tachtig leden in de hele regio, maar in .eiderdorp zitten de meeste: zestien", zei directeur G. Boere van de BMD gisteravond tijdens een redelijk be- ;ocht mini-symposium in Leiderdorp over bedrijven en nilieuwetgeving. ■eiderdorp judy nihof dilieu-wethouder P. Bouman PvdA) bleek niet geschokt door leze cijfers. „We zijn bezig met inhaalslag op het gebied milieuvergunningen. Het is ogisch dat je dan met onderne- in een spanningsveld te- ;echt komt. En je moet ook niet 'ergeten dat Leiderdorp heel 'eel bedrijven heeft, 350 tot 400. deer dan veel andere gemeen- en in de regio." De BMD is een instelling die niddelgrote en kleinere onder- lemingen adviseert en voor- icht over de regels waaraan on- lernemingen zich op het ge il lied van milieu moeten hou- len. Bemiddelen bij conflicten de gemeente speelt daarbij belangrijke rol. Ook de Lei- lerdorpse burgemeester M. lonnevylle was niet geschrok- ;en van de cijfers van het BMD. ,Ik vind het juist een pluspunt lat ondernemingen naar het 5MD stappen. Je moet het zien ils: ondersteuning zoeken bij belastingadviseur of de liNWB. Dat is toch prima. Het 'oorkomt een hoop ergernis." Volgens hem is het echter be langrijk dat de derdorp de gemeente niet altijd maar zo snel beschouwen als een tegenstander. „Zie de over heid toch als een bondgenoot." Directeur Boere maakte niet echt duidelijk waarom nu juist zo veel Leiderdorpse bedrijven, aankloppen bij de BMD. Hij sprak in algemene zin van een spanningsveld tussen de onder nemer, die winst wil maken, en de gemeente die iets anders wil, namelijk dat de ondernemer in vesteert in milieuzorg. Hij repte ook over een soms niet zo 'klantgerichte opstelling' in be paalde gemeenten. Ook komt het volgens Boere soms voor dat de ene ambtenaar de wet milieubeheer anders interpre teert dan de andere, binnen de zelfde gemeente. De onderne mer weet dan niet meer waar hij aan toe is. Volgens het hoofd van de afdeling milieu in Lei derdorp, Groenberg, zijn derge lijke toestanden niet zo heel vreemd. „De wet milieubeheer is ten eerste kakelvers. Boven dien zitten er heel veel ondui delijkheden in.'' Burgemeester Zonnevylle viel haar bij. „De wetgever in Den Haag is voor ons ook niet altijd even duide lijk." Onduidelijkheden in de wet milieubeheer vaak strenge eisen v heid op het gebied waren aanleiding vi derdorpse Ondernemers Ver eniging (LOV) om het symposi um te organiseren. Een aanwe zige ondernemer, die zei na mens vele collega's te spreken, mopperde over het feit dat de regels steeds veranderen. „Heb je net aan het ene voldaan, dan komt er weer een nieuwe eis." Hij vond ook dat Nederland te hoge eisen op milieugebied stelt vergeleken met andere landen. „Waarom moet Nederland zo voorop lopen? Omringende lan den doen niet mee. Ik ben bang dat veel bedrijven hier daardoor straks naar de knoppen gaan." San der Pardon Adviesbureau voor reclame en public relations. LEIDEN TEL. 071 - 13 42 48 voorschoten Ruim zestig senioren reden gisteren in hun eigen auto een rijvaardig- heidsrit van een half uur. Geheel vrijwillig, en nieuwsgierig naar het eindoordeel van de 'rittenadviseur'. Plaats van aankomst en ver trek: het Cultureel Centrum in Voorschoten, waar een informatieve dag voor oudere auto mobilisten werd gehouden. Hans van Gelder, een van de organisato ren, probeerde aan het begin van de dag mo gelijke nervositeit weg te nemen. „U kunt ontspannen rijden. Het is absoluut geen exa men", hield hij zijn overwegend mannelijke gehoor voor. En de rij-instructeurs werden nadrukkelijk aangeduid als rittenadviseurs. „Ouderen schrikken terug voor het idee van een rij-examen", legde rittenadviseur John Remmerswaal uit. „En we willen juist ook de ouderen die echt slecht rijden. Die blijven nu weg omdat ze bang zijn hun rijbe wijs te verliezen." Elke deelnemer bezocht de dia-lezing over nieuwe verkeersregels en nam de moeite gehoor en reactievermogen te laten testen. Maar voor velen was het beoor delingsgesprek na de testrit het belangrijkste moment. Remmerswaal: „De meeste deelne mers lijken het niet slecht te hebben gedaan. En onze adviezen worden meestal serieus ge nomen. Ze gaan meestal over bepaalde on derdelen, zoals voorsorteren of invoegen. Heel soms geven we iemand het advies om nooit meer achter het stuur te gaan zitten." Een automobilist uit Wassenaar i coniek op het advies om voortaan wat i der hard te rijden. "Flauwekul! Binnen de be bouwde kom ging ik niet harder dan zestig kilometer per uur. Nee, ik ben geen felle rij der. Vroeger ging ik harder." FOTO HIELCO KUIPERS Tasjesroof in Leiderdorp HANDELEN WANDEL Vinding Anouk Groen en Hans Reijnen mogelijk in produktie Een 60-jarige Leiderdorpse was gistermiddag het slachtoffer van tasjesrovers. De vrouw reed rond half vijf met haar snorfiets over de Engelendaal toen een passagiere van een bromfiets de handtas uit het mandje, voorop de snorfiets pakte. In de tas zat een portemonnee met 160 gulden. Snelle rijders op de foto wassenaar De politie heeft vannacht op de A44 (Wassenaar- Leiden) 86 automobilisten gefotografeerd die het gaspedaal wat al te diep hadden ingetrapt. In verband met wegwerkzaamhe den is op het gedeelte tussen Den Deyl en Leiden een maxi mumsnelheid van 70 kilometer ingesteld. Een van de automobi listen passeerde met een gangetje van 123 kilometer per uur. De controle werd gehouden tussen 23.00 uur en 05.00 uur. In die periode passeerden 830 voertuigen. Leidenaar ontkent beschuldigingen den haag/leiden Het bleek een ingewikkelde zaak te zijn. Een 20-jarige Leidenaar zou samen met een 24-jarige vriend uit Amsterdam een 26-jarige Leiderdorper hebben beroofd en in elkaar geslagen. De Leiderdorper had tijdens die gebeurtenis de Amster dammer met een mes in het oog gesto ken. Aangezien hij ook nog wordt ver dacht van een poging tot doodslag bij een andere gelegenheid en de man nog wacht op de uitslag van een psychia trisch rapport, werd gisteren echter be sloten zijn zaak voorlopig aan te houden. De 20-jarige bleef gisteren in de rechtszaal ontkennen dat hij de Leider dorper zou hebben beroofd. De man had racistische taal uitgeslagen en dat was aanleiding geweest voor een vechtpartij. „Maar ik heb niets gestolen", aldus de jongen. Zijn vriend, de 24-jarige die an derhalf jaar tegen zich'hoorde eisen, zou dat verhaal hebben opgedist tijdens de verhoren. De twee kenden elkaar goed, samen waren ze verantwoordelijk voor een autodiefstal en een beroving waarbij een jongen van zijn fiets werd geslagen. „Ook u bent al meerder keren in moei lijkheden gekomen", merkte rechter L. Verheij op. „Vorig jaar heeft u zes weken gezeten voor diefstal met geweld en u werd in het verleden al eens drie keer naar een tuchtschool gestuurd." Officier van justitie J. van Belzen toonde even min begrip, het timmeren aan de goede weg kan de jongen wat haar betreft voortzetten als hij heeft gezeten. Ze eiste achttien maanden onvoorwaardelijke cel. „Het is volstrekt onmogelijk om deze waslijst af te doen met dienstverlening." De coördinator van het project bege leid wonen voor Marokkaanse jongeren, deed een goed woordje voor zijn klant. Sinds de 20-jarige in oktober onder zijn hoede is gekomen, is hij niet meer de fout in gegaan. „Het gaat nu goed met hem", aldus de man. „Hij woont inmid dels in Katwijk, heeft een Nederlandse vriendin die hem goed helpt en hij is zich aan het omscholen. Het is net als met veel andere allochtone jongens. Ze hebben allemaal problemen tjiuis, mo gen daar vaak niet meer komen. En ze denken allemaal, 'als ik werk heb, dan red ik het wel'. Maar het werk dat ze doen is seizoensarbeid, het loopt altijd af. Deze groep jongeren heeft eenvou digweg opleiding nodig." De rechter doet uitspraak op 14 juni. Poëzie in strijd tegen spoorlijn zoeterwoude paul van der kool) Poëzie is het nieuwste wapen in de strijd tegen de hoge-snel- heidslijn (HSL). Poëzie op groe ne kaarten. Politici moeten er van leren dat het Groene Hart groen dient te blijven. Er zijn zes verschillende kaarten met acht verschillende gedichten, geschreven door de Zoeter- woudse actievoerster Mirjam Atesj van het Platform HST Ne derland. In haar gedichten vraagt ze zich af: ,Wat is er met je gebeurd, dat je niet kunt genieten van 'n merel in de top van een boom?' En ze roept politici op om 'eens langzaam door de polder te lopen, zodat je de roep van de kik kers hoort'. Want, zo meldt ze: 'Mens ben je, als je je niet verschuilt, achter enkel rationele motiva- en uiterlijke onverschilligheid. Mens ben je, wannneer de natuur je hart tot leven kan wekken'. De kaarten, vol getekende vlinders, vogels, bloemen, takjes zwanen en kikkerdril, zijn te be stellen bij Mirjam Atesj (01715- 2250). De kaarten zijn gratis, al blijven bijdragen welkom om het dubbelzijdige kopiëren te kunnen bekostigen. VRIJE TIJD Glaucoom De glaucoomvereniging houdt morgen in collegezaal 1 van het Academisch Ziekenhuis in Lei den een informatie-avond over de oogziekte glaucoom. Profes sor C.L. Sterk, hoogleraar oog heelkunde, geeft een lezing over de opsporing en behandeling van de ziekte. Aanvang 20.00 uur, entree gratis. Ceder verbrand in Berkhoutpark voorschoten Een 50 jaar oude ceder in het Burgemeester Berkhoutpark is in de nacht van maandag op dinsdag door brandstichting ernstig beschadigd. De politie vermoedt dat er sprake is van een kwajongensstreek. Bij de boom werden de geblakerde resten van proppen papier ge vonden. Of de boom de balda digheid overleeft is nog niet duidelijk. iigenlijk was het als aardig- ïeidje bedoeld voor een televi- lieprogramma, maar nu lijkt de ïnding van Anouk Groen en lans Reijnen serieuze gevolgen krijgen. Vandaag wordt bij :n bedrijf in het Gelderse Zel- ïm gesproken over het even- ueel in produktie brengen van zogenoemde anti-parkeer- 'lement. Paaltjes of schijven die lankzij een gewricht meebui- ;en als er een auto tegenaan ijdt. Schade aan paal of wegdek )lijft daardoor uit en dat bete ken flinke kostenbespa- ndustrieel ontwerper Anouk >en uit Leiden ontwierp het mrkeerelement samen met touwkundig architect Hans teijnen. „In 1988 deed Hans lan een wedstrijd voor itraatmeubilair in Den Haag. )aar heeft hij een schijf ontwor- die in de plaats zou kun- komen van een Amster- lammertje, zoals die palen he- Met dat idee is verder niets jedaan, totdat wij werden ge raagd om mee te doen aap het JCRV-programma 'Het Idee', 'oor dat programma hebben rij die schijf verder uitgewerkt t ook draaibaar gemaakt", ver- 1t Anouk Groen. Iet idee is volgens Groen sim- >el. „De schijf, maar dat kun- m alle denkbare vormen zijn," beweegbaar. Verder is het ogelijk om de schijf in de °P grond op te bergen. In een spe- Eiaal daarvoor bestemde gleuf, n veel gemeenten heb je plei- icn die geregeld moeten wor pen afgesloten voor markten of Indere elementen. Als je dat plein autovrij wil hebben draai je de schijven weer uit de grond. Na het festival of braderie sim pelweg weer uit het slot en ver bolgens weer terugdraaien", legt ^nouk Groen uit. „Datzelfde pee is gebruikt bij de paaltjes, lie kun je ook helemaal in de grond laten verdwijnen. Niet dat je die paal zomaar even [vegduwt. Daar is veel kracht V [oornodig." pe fabriek in Zelhem heeft zich |a het televisieprogramma als Thib Music Tweedehands cd's, singles, lp's, 78 toereplaten, videobanden, T- shirts en andere zaken zijn te koop» bij Thib Music aan de Morsstraat 52 in Leiden. De openingstijden zijn woensdag tot en met vrijdag van 11.30 tot 17.30 uur. Ook op de donder dagse koopavond en zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur kunnen liefhebbers in het pand bij de Morspoort terecht. Evident Het tandtechnisch laboratorium Alphedant heeft de naam gewij zigd. Het heet sinds kort Evi dent Tandtechniek. Het bureau is gevestigd aan de De Kem- penaerstraat 115 in Oegstgeest. Stageprijzen Containers moeten wijken voor vier winkels geen uitstel meer. We raken verouderd, en de we reld om ons heen staat niet stil", aldus Roemer, die zelf een Spar-supermarkt heeft. Over enkele weken hoopt, hij met de nieuwste plannen naar buiten te komen. Zijn verwachting is dat de meeste winkeliers, bewoners en de ge meente zich wel in de ideeën kunnen vinden. Roemer wil over de plannen nog niet veel kwijt. Alleen dat verplaatsing van de milieucorner en het bouwen van een nieuwe winkelvoorziening er onderdeel van uitmaken. De containers nemen een mooie plaats in, die volgens Roemer heel ge schikt is voor een nieuw gebouw voor de winkels die nu nog in kiosken zitten. De vier kiosken, waarin onder meer een fotozaak en een video theek zitten, zouden verouderd zijn. Waar nu glas- en papierbakken staan in het Lei derdorpse winkelcentrum Santhorst, zou een nieuw pand voor vier winkels niet misstaan. Dan kunnen de vier kiosken weg, en komt er meer ruimte voor braderieën. Winkeliersvereniging Santhorst heeft ideeën genoeg voor een facelift van het winkelbuurtje aan de Laan van Ouder zorg. Ruim een jaar geleden werd de opknapbeurt al aangekondigd, maar ondertussen is er nog steeds niets gebeurd. „Er zijn veel partijen bij betrokken en dat betekent dat de plannen steeds weer aan gepast moeten worden", legt voorzitter Roemer uit. Hij vindt echter dat de opknapbeurt niet al te lang meer op zich kan laten wachten. „Het duldt Mandy Reekers, Maaike Heeger en Astrid Schouten hebben gis teren op het Holtland College de stageprijzen gekregen. De drie hadden naar het oordeel van een jury het beste verslag over hun stage geschreven. Te vens kregen zij de Mr. Porthei- ne-plaquette. Mr. Portheine was van 1968 tot 1990 voorzitter van het Rijnlands Instituut voor On dernemersonderwijs, het RIO. Eigen bedrijf De Stichting Werkgelegenheid Leiden houdt op dinsdag 7 juni weer een bijeenkomst 'Van uit kering naar eigen bedrijf, be doeld voor mensen die nu een uitkering hebben en voor zich zelf willen beginnen. Aan de or de komen de mogelijkheden om te starten met behoud van uitkering, sollicitatieplicht en fi nancieringsmogelijkheden. De bijeenkomst wordt verzorgd door medewerkers van het GAK en de sociale dienst. Belangstel lenden voor de bijeenkomst kunnen zich melden via 071- 146878. Deelname kost 20 gul den. Winkelen in stomerij den haag/leiden Het leek hun vorig jaar maart wel een goed idee om te gaan 'winkelen' bij een stomerij aan de Rooseveltstraat in Leiden. „Maar het is zeker niet zo dat we daar met tassen vol kleding de deur uitliepen. Ik heb alleen een pak meegenomen", aldus een 20-jarige Leidenaar, giste ren voor de Haagse rechtbank. „Twee broeken", meldde zijn 19-jarige compaan. De laatste moest zich - behal ve voor de inbraak bij de stome rij waarbij naast de kledingstuk ken vijfhonderd gulden werd gestolen - ook verantwoorden voor onder andere afpersing. Hij had tegen het slachtoffer van een woninginbraak gezegd te weten waar de buit - een du re collectie sierraden - zich be vond. Voor 1500 gulden wilde hij het adres wel geven en het bedrag werd door het slachtof fer grif betaald. Maar de infor matie leidde tot niets, de 19-ja- rige Leidenaar wist niet waar de gestolen sierraden waren, maar dacht op een eenvoudige ma nier aan geld te komen. „Hoe kom je er op", vroeg of ficier van justitie J. van Belzen zich enigszins bewonderend af. „Het is een heel slim verhaal." Haar goedkeuring kon het ech ter niet wegdragen, vooral niet omdat de 19-jarige in het verle den al meerdere keren werd veroordeeld en op het moment een straf van zeven-en-een-hal- ve maand uitzit. „Zes maanden onvoorwaardelijk", eiste ze. Voor de 20-jarige 'makker in het kwaad' lijkt haar een straf van vier maanden onvoorwaardelijk „een passende reactie". De rechtbank doet op 14 juni uitspraak. Oegstgeest zwaait ambtenaar uit eerste bij de ontwerpers ge meld. Zoals ook andere bedrij ven aan de bel hingen bij de ontwerpers. „Begrijpelijk wam het anti-parkeerelement. „De kleur en het ontwerp kunnen worden aange- FOTO HIELCO KUIPERS het voegt iets toe aan het straat- werp kunnen worden aangepast meubilair. Het kan van recycled aan het beeld van de stad of de kunststof of van metaal worden huisstijl van het bedrijf dat inte- gemaakt. De kleur en het ont- resse voor deze anti-parkeerele- Rubriekvoo zakelijk niei fax 321921 i heeft. Eventueel kan e reclame op worden gemaakt, zodat de gemeente op die ma nier ook nog goedkoper uit is.' De gemeente Oegstgeest nam gistermiddag afscheid van een vaiT haar vooraanstaande ambtenaren. John Hermes, die deze maand 47 jaar wordt, gaat werken bij de gemeente Heemstede. Hermes is bijna negen jaar lang chef van de afdeling openbare werken in Oegstgeest geweest en was in die functie nadrukkelijk betrokken bij de diverse bouwplannen en -projecten zoals de Morsebelpolder. Hermes begon precies tien jaar geleden in Oegstgeest als chef Weg- en Waterbouw nadat hij eerder als ambtenaar werkzaam was in Diemen en Hoorn. Na een jaar in dienst te zijn, werd hij na een reorganisatie hoofd Openbare Werken. Gistermiddag werd in het gemeentehuis het officiële afscheid ge vierd. Uit handen van wethouder F. Lisman kreeg hij een reische- que en van collega's ontving hij diverse boeken. Vandaag al begint Hermes in Heemstede. Baalbergen's meubel lease service Der zorgelood inrichten. Vraag naa r de folder!

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19