Leiden Pompstation moet dicht 'Je krijgt een week gratis eten' 'Er is van alles mis, maar toch zou ik nergens anders willen wonen' 'De wijk zal opgelucht ademhalen als u een tijdje opgesloten zit' WOENSDAG 1 JUNI 1994 17 Bodemsanering aan Lammenschansplein Het tankstation van Shell aan het Lammenschansplein sluit op korte termijn. Eigenaar Ford Rijnland zoekt mo menteel naarstig naar een andere werkplek voor de twee pompbediendes. Het pompstation moet dicht omdat de Stichting Uitvoering Bodemsanering Amovering Tank stations (Subat) de grond onder het tankstation gaat schoonmaken. Ford Rijnland. De pomp aan het Lammen schansplein is begin jaren zestig gebouwd. In die tijd waren vloeistofdichte vloeren nog verplicht, waardoor resten olie gemakkelijk de bodem in kon den sijpelen. Metingen hebben uitgewezen dat er een behoor lijke vlek vervuilde grond ligt. Ook het grondwater is veront reinigd. Volgens milieu-ambte naar A. van den Berg is het ze ker de moeite waard om de vlek op te ruimen. Maar voordat graafmachines arriveren, zoekt Ford Rijnland een andere baan voor de twee pompbediendes. „Want die verantwoordelijkheid nemen wij." Overigens heeft de bestaande verontreiniging niets te maken met de beschadiging van de on dergrondse tank, ruim twee jaar geleden. Bij werkzaamheden aan het riool stootten werkne mers de tank kapot. De lekken de olie is toen onmiddellijk uit de grond gehaald en ook werd de tank meteen verwijderd. De oliemaatschappijen hebben gezamenlijk geld gestort in een fonds waaruit bodemsanerin gen worden betaald. De Subat beheert deze pot. Het geld wordt vooral gebruikt om de grond onder kleine benzinesta tions te kunnen schoonmaken. Zo'n tweeduizend van die klei ne pompstations in Nederland moeten dicht zodat de omzet van de overige stations kan stij gen. Ook het pompstation aan het Lammenschanplein behoort tot deze categorie. Voor zover be kend is het de eerste pomp in Leiden die door de Subat wordt aangepakt. „De omzet is nog best resepectabel, maar toch te klein. En ook de bereikbaarheid blijft moeilijk. Als er nou nog grootscheepse plannen beston den voor een doorgaande weg, dan had ik de pomp wel behou den. Overigens blijft de show room wel bestaan", zegt direc teur J.E.H. Hoogendoorn van Expositie over inval Normandië leiden In het filiaal van de openbare bibliotheek aart de Eduard van Beinumstraat in Leiden (wijk Zuidwest) wordt vandaag een expositie geopend over de invasie in Normandië. De originele foto's en documenten zijn beschikbaar gesteld door de Werk groep Bevrijdingsbal. Precies vijftig jaar geleden (6 juni 1944) landden Amerikaanse, Canadese en Engelse troepen op de kust van het Franse Nor mandië. De invasie luidde het einde in van de Duitse overheer sing in Europa. De expositie is te bezoeken tijdens de openings tijden van de bibliotheek. Vals kraslot leiden Een 13-jarig Leidse jongen heeft bij een sigarenwinkel op de Lange Mare geprobeerd een vals kraslot te verzilveren. Op het lot was een rijtje cijfers weggeplakt, zodat het leek alsof er een prijs van 25 gulden op was gevallen. Maar bij het scannen van het lot viel de jonge bedrieger door de mand. Hij is overgedra gen aan de jeugd- en zedenpolitie. Jongen breekt been leiden Een 8-jarig jongen is gistermiddag met een gebroken rechterbeen naar het AZL gebracht na een aanrijding op de Opaalstraat. Het slachtoffer werd geschept door een 19-jarige fietser uit Leiderdorp. Die verklaarde dat de jongen opeens van achter het struikgewas was opgedoken en zonder te kijken de straat op rende. De fietser sloeg over de kop, maar raakte niet gewond. Dubbele inbraak leiden Bij twee bedrijven aan de Zoeterwoudseweg hebben in brekers vannacht een stereotoren, een cd-speler, een cassette deck, een videocamera en een paar honderd gulden buitge maakt. De dieven namen de brandtrap en sloegen op de tweede verdieping een ruitje van een sportschool in. Daarna forceerden zij de deur van een kappersgroothandel. Een poging om ook nog in te breken in een opslagruimte van het ziekenfonds in hetzelf de gebouw liep op niets uit. Idee 41 Q begon als een I 2/ aardigheidje, maar het is nu een serieuze zaak. De anti-parkeerschijf lijkt een gouden idee. Toerisme y| De gemeente Ja- 2 I cobswoude moet de toeristische mogelijkhe den van het Braassemer- meer meer uitbuiten, vindt een onderzoeksbureau. Door huis Volgens advocaat ZZ Geelkerken kan de hoge-snelheidstrein beter dóór je huis dan er langs lopen. BLAUW BLOED In twee opgesierde zeilboten voer de El Cid- op promotietoer door de Leidse singels. FOTO HENK BOUWMAN El Cid-commissie op zoek naar mentoren leiden beatrus bonarius De toegang tot de universiteitsbibliotheek werd het zestal gistermiddag ontzegd. In de garderobe mochten ze wel komen. En daar om besloten de leden van de El Cid-com missie '94 gistermiddag een aantal drop sleutels met wervingskaartje in de jassen van de studenten te stoppen. Studenten die wel een kaartje, met daarop de oproep om El Cid-weekmentor te worden, in hun han den kregen geduwd, reageerden met 'Ik heb hertentamens', 'Ik heb gewoon geen tijd' of 'Ik heb zelf niet eens aan de El Cid-week meegedaan, waarom zou ik dan mentor worden?'. Op twee met vlaggetjes en planten ver sierde zeilboten voer de El Cid-commissie vanaf het Rapenburg naar de Witte Singel. Verder gingen de boten langs het Doelen complex en allerlei terrasjes om zoveel mo gelijk mentoren te werven. Natasja Bovee van de El Cid-commissie: „Mentor worden levert alleen maar voordelen op. Je krijgt een week gratis eten, een beloning en een mentorenweekend in Lunteren." In dat weekeinde worden aanstaande mentoren getraind om de aankomende eer stejaars studenten te begeleiden. Ze krijgen bijvoorbeeld een korte opleiding over ei- n de groep en kennisma- Een houseparty vormt de landvorming kingsspelletjes afsluiting. Het thema plaatsvindt v an de El Cid-week '94 - die 14 tot en met 19 augustus - luidt 'Het paradijs in Leiden'. Het program ma is bijna rond met ondermeer een water sportfestival in en op het Galgewater, een lunch in het Van der Werffpark en een cul turele manifestatie op het Pieterskerkplein. Reinaert Hullemans (lid van de studenten vereniging Augustinus) opent deze mani festatie met een speciaal voor de El Cid- week geschreven lied. Tot nu toe hebben zeventig mentoren zich aangemeld. Er zijn nog 130 studenten nodig om de El Cidweek soepel te laten ver lopen. „In Leiden gaat het werven van men toren moeizamer dan in andere studenten steden. Dat ligt aan de instelling van de Leidse studenten. Hier is het mentorschap gewoon niet zo populair. In Groningen en Nijmegen bestaan zelfs mentorenwachtlijs ten", aldus Natasja Bovee. Na deze promotiemiddag, die voor de eerste keer op touw werd gezet, sprak Fre- derik Nouhuys van de El Cid-commissie van een succes. De toezeggingen gaan naar verwachting binnendruppelen en de eerste aanmelding is zelfs al binnen. Ook de krant is weieens doelwit van oplichters. Meestal val len ze door de mand op het moment dat de redactie hun verhaal controleert. Tot voor een aantal jaren was het trou wens een rage onder studenten om met welk sterk verhaal dan ook in de krant te komen. Ook dat is slechts zeer weini gen gelukt. Voor zover ik mij herinner - voor zover de annalen van de krant reiken - heeft niemand het zo bont gemaakt als het duo Remco Hoppezak en Justin Dennis Kitchen. Die laatste presenteerde zich als prins Christian von Hohenzollern, de bastaard-achterkleinzoon van de Duitse keizer Wilhelm II. Hoppezak en Kitchen werden in de zaterdagbijlage van deze krant ontmaskerd als oplichters, overigens van een soort waarvoor ik nog wel enige romantische gevoelens kan op brengen. Alvorens hun ware aard en bedoelingen aan het licht kwa men, hebben ze ook de redactie van het Leidsch Qagblad om de tuin geleid. Overigens was de krant de zoveelste in een lange rij van instanties en mensen die er met open ogen intuinden. Het verhaal waarmee ze eigener beweging begin dit jaar naar de redactie stapten was fantastisch, eigenlijk te fantas tisch. Het was een succes-story pur sang. In elke zin die zij uitspraken vlogen de miljoenen welhaast over tafel. De 'mil jonairs' overlegden grote orders voor microchips. Navraag bij het Hoofddorpse bedrijf Quorum leerde dat beiden al langere tijd werkten in netwerkmarketing, een manier waar mee sommigen zeer rijk kunnen worden. De keizerlijke afstamming van Christian von Hohenzollern - gewoon Justin Dennis Kitchen dus - werd bevestigd door kasteel Doorn, waar keizer Wilhelm II na zijn vlucht uit Duitsland tot aan zijn dood (1941) verbleef en dat later als museum is ingericht. De Kamer van Koophandel te Leiden meldde desgevraagd dat de prins vanwege diens blauwe bloed en de daaraan verbonden speciale diplomatieke sta tus niet zomaar kon worden ingeschreven. Het verhaal kwam uiteindelijk in de krant. Dat was het voor opgezette doel van het tweetal. Want vervolgens gebruikten zij het krante-artikel als bewijs van hun succes om bij een aantal bedrijven geld en goederen los te krijgen. Op hun beurt namen bedrijven weer contact op met de redactie om te vragen naar de antecedenten van beide heren, want ook zij konden de fantastische verhalen niet weerleggen. Hetzelfde krante-artikel waarmee de beide jonge zakenlieden de boer op gingen, werd hen uit eindelijk fataal. Want er trokken namelijk ook ondernemers aan de bel bij de krant dat ze door het stel waren opgelicht, dat afspraken niet wer den nagekomen. Na maanden van telefoon tjes en onderzoek wer den de oplichters 'ge vangen' in het net dat zij voor anderen hadden gespannen. Forse straffen geëist tegen rovende Leidse jongeren den haag/leiden Voor excuses en de belofte om niet meer het verkeerde pad op te .gaan toonde officier van jus titie J. van Belzen gisteren voor de Haagse rechtbank geen en kel begrip. Tegen de stoet jeug dige Leidenaars, die zij aan haar voorbij zag trekken, ei^te ze zonder uitzondering forse ge vangenisstraffen. De jongens waren allemaal bekenden van elkaar en moesten voor een aanzienlijk aantal delicten voor komen. Delicten die uiteen lie pen van berovingen met geweld tot diefstal van fietsen. „Het gaat om een grote hoeveelheid ernstige vergrijpen. De wijk zal opgelucht ademhalen als je een tijdje zit opgesloten. En ook de politie want die heeft er zo lang zamerhand een dagtaak aan. Je hebt wat mij betreft je kansen verspeeld", merkte Van Belzen op tegen een 20-jarige, die in maart van het vorig jaar iemand van zijn fiets zou hebben gesla gen om hem vervolgens te bero ven. Hij moest zich ook nog eens verantwoorden voor een tweede beroving met geweld, autodiefstal, een paar autokra ken, een aantal inbraken en he ling. De jongen hangt als het aan de officier ligt een gevange nisstraf van anderhalf jaar on voorwaardelijk boven het hoofd, de hoogste straf die ze gisteren eiste. Ook rechtbankpresident L. Verheij liet doorschemeren wei nig sympathie te hebben voor de jongen, die inmiddels onder dak heeft gevonden bij een pro ject begeleid wonen voor Marokkaanse jongens in Lei den. „U bent in 1989, 1990, 1991 en 1992 bij de kinderrech ter geweest en in 1992 en 1993 ook nog eens bij de politierech ter. U heeft al eens een straf ge kregen van vijf maanden en wat er nu op tafel ligt is een forse lijst die al het voorgaande ver te boven gaat", aldus Verheij, die de jongen ook nog eens verweet werk bij de reinigingsdienst te hebben geweigerd. Uitgepraat De 20-jarige wijt de vergrijpen, die hij zonder uitzondering be kende, aan een drankprobleem. Verheij: „Maar als u met een dergelijk probleem rondloopt zijn we snel uitgepraat over be geleid wonen." Zijn vrienden, een 22-jarige en een 19-jarige, moesten zich onder andere verantwoorden voor een straatroof waarbij ze het slachtoffer traangas in de ogen spoten, hem in zijn auto duwden om vervolgens een halsketting en een portemon nee te stelen. Ook de 20-jarige speelde overigens een rol bij de ze beroving. De advocaat van de 22-jarige, die eveneens deelneemt aan het project begeleid wonen, sprak van een incident en pleitte voor een alternatieve straf. „Mijn cliënt is nog niet eerder in aan raking gekomen met de politie. We moeten er bovendien reke ning mee houden dat het voor allochtone daders toch al ont zettend moeilijk is om een plek je op de arbeidsmarkt te vinden; het wordt nog moeilijker als ze een gevangenisstraf aan hun broek krijgen. Ik vind het van l^et allergrootste belang dat daar rekening mee wordt gehou den." Officier van justitie Van Belzen wilde daar echter niet van horen. Ze eiste tegen de 22- jarige een straf van 12 maanden waarvan drie voorwaardelijk en tegen de 19-jarige acht maan den waarvan twee voorwaarde lijk. „Zo'n straatoverval is een uiterst laffe daad. Een flinke tik als reactie daarop is op zijn plaats", aldus de officier. Jongeren maken video-clip over eigen wijk annet van aarsen Laat jongeren voor de camera zeggen hoe ze denken over hun eigen buurt en de film die daaruit ontstaat is heel wat minder zoetsappig dan de promotiefilm over de zelfde buurt, die een jaar geleden werd ge maakt. De jongeren zijn openhartig, zij schuwen geen onderwerp. Hun video-clip over wonen in de oostelijke binnenstad deed de wijkagent, die een fragment mocht meekijken, geschokt opmerken: „Het lijkt wel Hill Street Blues. Alsof er in de wijk 1 niets anders is dan graffiti en andere ellen- ;de." De video-productie is beslist niet be- ;doeld als promotiefilm, de jongeren vertel den slechts over de dingen die hen bezig houden. Gisteravond beleefde de video-clip - een project waar de jongeren enige maanden aan hebben gewerkt - zijn première in /buurthuis De Pancrat. De jongeren zelf wa ren - naast de medewerkers van Beelding jdie de camera hanteerden en de opnamen tot een geheel monteerden - de 'enige toe schouwers. Zij wilden eerst beslissen wie er precies naar de film mogen gaan kijken. Want ze waren vooraf toch wel een beetje bevreesd dat sommige mensen delen van de film niet helemaal zouden goedkeuren. Maar nadat ze de clip vele keren hadden bekeken, toonden ze zich vooral tevreden. De baas |De clip toont negen vallend professionele 'rap lang een op- an de groep Y.M.I. (Young Minds Inside, bestaande uit Nome, Caine en P.nis), afgewisseld met in terviewfragmenten en beelden uit de wijk. „Met buitenlanders heb je minder vriend schap dan met je eigen soort", meldt Hol landse Bram. Nome 'rapt' over de politie: „I don't love them, because they never loved me." Een jongen over zijn ouders: „Marok kaanse ouders zijn moeilijk. Die zijn thuis de baas, dus ik heb niets te zeggen." Een volgende jongen, bezorgd over de reacties van buurtbewoners, wanneer er een groep je op straat rondhangt: „De bewoners kla gen. Staan we op het pleintje dan bellen ze gelijk de politie. Vinden ze het te onrustig." „Het is een stukje uit het leven van de jongeren", oordeelt Martin van Beelding. „Zij kwamen met de ideeën, wij hoefden al leen te registreren. Het kostte veel tijd, maar voor ons was het een interessant pro ject. Heel anders dan wanneer we een pro motiefilm voor een of ander bedrijf maken. Het is een sfeerbeeld geworden, wat je hier ziet is wat er onder de jongeren leeft. Niet per se de jongeren van deze wijk overigens. De onderwerpen zijn onderwerpen die in alle wijken spelen." Wil, eveneens van Beel ding: „Maar ze zijn heel netjes gebleven, op de vragen gaven ze vooral toch sociaal wen selijke antwoorden. Mis 'Rapper' Nome: „Er is van alles mis in de wijk en toch zou ik nergens anders willen wonen. Ik heb het hier onwijs naar mijn zin." Over graffiti en de prikkelige reacties die zelfs de mooiste pieces opleveren: „Wij vinden het mooi maar de politie ziet het niet als kunst." Y.M.I. maakt knowledge rap, zegt hij, een 'rap'vorm die minder hard is dan de gang ster rap van bijvoorbeeld Ice T. „Onze tek sten gaan over dingen die gebeuren. En ja, die dingen kunnen soms heel hard zijn. P.nis heeft de tekst in deze clip geschreven, toegesneden op wat er in deze buurt ge beurt. Het gaat over racisme bijvoorbeeld. Onder jongeren speelt dat zich af. Als ik hier om me heen kijk zie ik drie groepen. De Marokkaanse jongeren, de Nederlandse jongeren en wij. Wij gaan met iedereen om maar de Nederlandse jongeren gaan weer niet veel om met de Marokkaanse en omge keerd gebeurt het ook niet." Prijsvraag Of de clip voor breed publiek zal worden vertoond is de vraag. De jongeren zelf dur ven het wel aan om met hun productie buurthuizen en scholen langs te gaan. En dan zijn er nog plannen om de film in te zenden voor een prijsvraag bij de Anne Frankstichting en aan te bieden bij de VPRO. Y.M.I. hoopt binnenkort bij een gro ter publiek door te breken. Het eerste optre den staat geboekt, óp 24 juni tijdens een hip hop-feest in de Boerderij in Zoetermeer. Ook worden er al wilde plannen gesmeed voor een volgend project: een theatervoorstelling met rap-muziek en drie-dimensionale graf fiti decorstukken. De groep Young Minds Inside heeft een videoclip gemaakt over de oostelijke binnenstad. FOTO HOLVAST/MARK 4MERS

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17