Bedrijfssparen kost overheid 1 miljard Bedrijfsspare overheid 1 mi I Onze Top 5 ran deze week. chi ristalaanbiedingen. lVieuwe kerncentrales voorlopig niet nodig Binnenland Oprichter Center Pares ruziet met gezin over geld Binni Patijn onderscheiden Bonden en directie NS eens over nieuwe CAO Kan Yome had geen geluk 99 8.45 18.59 BfCdcISC gevangenen Jongeren organiseren zich naar voorbeeld Crips en Bloods mogen thuis slapen OM: Haagse jeugdbendes zijn echte criminele organisaties ijkt op Sodom en Horeca lijkt op Sodom en Gomorra Lubbers blijft kandidaat voor opvolging Delors JINSDAG 31 ME11994 Naakt achter het stuur veenoord Agenten in het Drentse Veenoord zetten gisteren een achtervolging in toen een automobiliste hun stopteken negeer de. Toen de agenten de wagen klemreden en er een blik in wier pen, zagen ze waarom de automobiliste op de vlucht was gesla gen: ze had alleen maar een jas aan. Naast haar zat een man, overigens wel gekleed. De vrouw kreeg geen bekeuring. Waarom ze naakt rondreed, is niet bekend. Verdachte brandstichting Joure vast ioure» De politie van Joure heeft een 20-jarige man aangehou den die ervan wordt verdacht diverse branden in het Friese dorp te hebben gesticht. In ruim een jaar tijd woedden er in Joure zestien mysterieuze branden. Vorige maand veroordeelde de rechtbank in Leeuwarden twee inwoners van Joure voor twee branden. De andere veertien waren nog niet opgelost. Oplossing knelpunt binnenschippers ,0|den haag» Een van de belangrijkste knelpunten voor binnen schippers in het Belgische en Nederlandse vaarwegennet, de Stop van Temaaien in het zuidelijkste puntje van Limburg, wordt opgelost. Voor zo'n 100 miljoen gulden wordt op Belgisch grondgebied een vierde sluis gebouwd. Minister Maij en haar drii Waalse collega, Grafé, hebben gisteren afspraken gemaakt over de versnelde aanleg van een vierde sluis. Drie jaar voor doodslag den bosch De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren een 17-ja- rige Eindhovenaar tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens doodslag. De jongeman bracht in december bij een vecht partij zijn 31-jarige stadgenoot met een mes om het leven. Het slachtoffer overleed voor de ogen van zijn vriendin en zijn zus met wie hij die avond uit was. De officier van justitie had 4,5 jaar geëist. Brouwer wil actief blijven in politiek den haag De voormalig lijsttrekker van Groen Links, Ina Brou- lapwer, wil actief blijven in de politiek. Brouwer, die na de verkie st g zingen "opstapte, wil als adviseur vernieuwende ideeën gaan uit- 1Un werken, onder meer op het gebied van de sociale zekerheid en t d( politieke vernieuwing. Dat schrijft ze in Groen Links Magazine. ;kol Groepsleider de cel in voor misbruik fkl iREDADe rechtbank in Breda heeft gisteren een 42-jarige groepsleider uit Vught voor jarenlang seksueel misbruik van een riu 21-jarige geestelijk gehandicapte vrouw veroordeeld tot een »evangenisstraf van 2,5 jaar, waarvan zes maanden voorwaarde- nd|lit onderzoek voor Greenpeace blijkt: Animo bij werknemers voor nieuwe regeling groter dan gedacht Animo bij werknemers voor nieuwe regeling gi De Staat loopt mogelijk een miljard gulden aan belas tinginkomsten mis door de grote animo voor bedrijfsspa ren. Uit een enquête onder vijftienhonderd bedrijven blijkt dat dertig procent van de bedrijven al een spaarre geling heeft ingevoerd volgens de nieuwe Bedrijfsspaar- ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten den haag De toekomstig burgemeester van Amsterdam, Schelto Pa tijn, is gisteren door minister De Graaff-Nauta benoemd tot Commissa ris in de Orde van Oranje Nassau. Patijn was tien jaar commissaris van de koningin in de provincie Zuid-Holland. foto anp in haag anp kabinet hoeft nog geen be- te nemen over de bouw t envi nieuwe kerncentrales. Tot ie- |t jaar 2000 is er in ieder geval gUldoende vermogen om ener- e op te wekken. Dat stelt het 3ffientrum voor Energiebesparing akh Schone Technologie (CE) in t aljn rapport, dat is gemaakt in le Édracht van Greenpeace, rs kplinister Andriessen van eco- naWiische zaken kwam vorig volar met het Dossier Kernener- naife. Volgens hem moet het ko- neej^nde kabinet al knopen door- ikken. De Samenwerkende (SEP) iiiden dat het besluit uiterlijk en d 1997 genomen moet worden, Ueenpeace vindt de tijd nu rijp kernenergie helemaal af te ïeejjSirrds de ramp met de kern- jntrale in Tsjemobyl is een eerderheid van de Nederland- bevolking tegen de bouw van euwe kerncentrales. De Ka mer heeft besluiten daarover steeds vooruit geschoven. Verder vindt Greenpeace het een slecht plan de kerncentrale Borssele van 2004 tot 2007 open te houden, zoals de SEP in het Elektriciteitsplan stelt. De mi nister van economische zaken neemt binnenkort een besluit daarover. Volgens het rapport heeft Ne derland de komende vijftien •jaar een overschot aan produk- tievermogen voor elektricitei. Bovendien zijn volgens het CE de kosten van kernenergie aan zienlijk hoger dan de elektrici- teitskosten bij het gebruikma ken van warmte-krachtcentra- les. Ook zijn energiebesparing en warmte-krachtcentrales goedkopere oplossingen om de uitstoot van het broeikasgas C02 terug te dringen dan het inzetten van kernenergie. Bij het opwekken van stroom met kernenergie komt geen C02 vrij, maar bij het opwekken met kolen, olie of gas wel. den haag gpd Voor het eind van het jaar zal naar verwachting driekwart van alle Nederlandse bedrijven ge bruik maken van de 1 januari ingevoerde belastingaftrek. Dat betekent dat zo'n tachtig tot ne gentig procent van alle werkne mers uiteindelijk gebruik zal maken van de mogelijkheid een bepaald gedeelte van het bruto loon belastingvrij te sparen. Volgens een van de initiatief nemers van de wet, voormalig CDA-kamerlid Vreugdenhil, heeft deze legale mogelijkheid om minder belasting te betalen meer animo bij werkgevers en werknemers losgemaakt dan de computer van het ministerie van financiën aanvankelijk had gecalculeerd. Hij juicht het ove rigens toe, dat het bedrijfsspa ren zo'n grote vlucht neemt. Daar was het Vreugdenhil en ruim 260 passagiers mee. Er zijn wat minder banken, maar meer klapstoeltjes. In Vlaardingen-Oost, bij de eerste tussenstop, worden de voordelen van de trein duide lijk. Op een plek waar normaal banken staan, en dus vier men sen kunnen zitten, staan er nu een stuk of negen. Op station Schiedam-Nieuwland stappen de meeste reizigers in. Alle ver brede gangen staan nu propvol. Bij aankomst op Rotterdam-CS staan de bedenkers klaar met een bloemetje voor de conduc trice. Voor de eerste geslaagde proef. mede-initiatiefnemer Ver meend (PvdA) ook om bedoeld. De wijziging van de Bedrijfs- spaarwet is bedoeld om op ter mijn het netto-inkomen via be lastingvoordelen te verhogen, zonder dat dit de werkgever ex tra geld kost. Op die manier kunnen de lonen hoger worden zonder dat de bedrijfskosten meestijgen. Hierdoor wordt de concurrentiepositie van het be drijfsleven niet aangetast. Veel bedrijven gebruiken pre miesparen om een laag ziekte verzuim of werkprestaties te be lonen. De wet eist dat de rege ling voor minstens 75 procent van de werknemers openstaat. Het leeuwedeel van de spaar ders heeft gekozen voor een combinatie van 'spaarloon' en 'premiesparen'. Van elke werk nemer mag per jaar maximaal 1541 gulden van zijn brutoloon belastingvrij worden weggezet breda «gpd In een statig herenhuis in Breda zitten sinds enkele weken tien gedetineerden 'in dagdienst' de laatste weken van hun straf uit. Doel van dit project is hun te rugkeer in de maatschappij te vergemakkelijken. Het project staat onder verantwoordelijk heid van penitentiaire inrich ting De Boschpoort, waar ook de koepelgevangenis onder valt. Breda is een van de eerste ge vangenissteden in Nederland die met deze nieuwe mogelijk heid aan de slag gaat. Om voor deelname aan de dagdetentie in aanmerking te komen, moeten de gedetineer den behoren tot de categorie langgestraften. Dat wil zeggen dat ze tot minimaal acht maan den moeten zijn veroordeeld. Als ze dan ook nog gemotiveerd zijn en maximaal een uur reis tijd (per openbaar vervoer) van Breda wonen, kunnen ze zich melden. Het dagdetentiehuis kan maximaal tien gedetineer den tegelijk herbergen. Met de deelnemers wordt een stappenplan gemaakt, afge stemd op hun individuele pro blemen. „Het kan voorkomen dat tijdens langdurige detentie iemands relatie met het thuis front aanzienlijk is veranderd. Wij helpen hem daarop in te spelen. Verder behandelen we thema's als werk en persoonlij ke verzorging", aldus projectlei der A. van Hassel. Het is géén manier om aan het laatste deel van de straf te ontkomen, benadrukt gevange nisdirecteur B. Molenkamp. De op een bankrekening. Dat spaarloon moet vervolgens minstens vier jaar onaange roerd blijven- Daarna mag het hele bedrag inclusief rente wor den opgenomen en besteed, of opnieuw belastingvrij worden weggezet via koopsompolissen of via lijfrente-sparen. Premiespaarloon is iets an ders. Dan spaart de werknemer 1027 van zijn nettoloon, waar het bedrijf vervolgens maximaal en belastingvrij 1027 gulden mag bijleggen. Ook dat geld moet een bepaalde periode worden weggezet voordat het belastingvrij mag worden opge nomen. Vreugdenhil raadt werkne mers af hun spaarloon snel om te zetten in een lijfrente of koopsompolis, om zo van dub bele belastingaftrek te kunnen profiteren. „De mensen profite ren het meest als ze eerst maxi maal profiteren van de extra rentevrijstelling. Daarna is een lijfrente te overwegen, maar de uitkering daarvan is altijd belast en de polissen kunnen niet meer worden afgekocht. In de praktijk vallen lijfrentes veel mensen zwaar tegen." deelnemers mogen weliswaar 's avonds en in de weekeinden naar huis, maar als ze niet te rugkeren, worden ze als voort vluchtig opgegeven en dus ge zocht. Molenkamp vindt het project aanzienlijk beter dan het plan van de Utrechtse hoofdcom missaris J. Wiarda om crimine len voor hun vrijlating een soort examen te laten doen om hun gedragsverandering te testen. „Een onzinnig idee", meent de Bredase gevangenisdirecteur. „Wij gaan de kant op van lange re straffen met grotere kortin gen voor goed gedrag tijdens de gevangenschap en bij kleine kans op herhaling. Wiarda moet hier zijn mond over houden, hij heeft er geen verstand van." Premier Lubbers trekt zich niet terug uit de race om het voorzitterschap van de Europese Commissie. De vertrekkende minister-pre sident verklaarde gister avond 'geen reden te zien' zijn kandidatuur voor de opvolging van Delors op te geven. Lubbers deed zijn uitlatingen bij de start van de CDA-campagne voor de Europese verkiezingen in Maastricht. Diplomaten bij de Frans- Duitse top zeiden gisteren dat Bonn en Parijs een voorkeur hebben voor de Belgische premier Jean-Luc Dehaene als nieuwe voor zitter van de Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Unie. Zegslieden verklaarden dat Frankrijk zich verzet tegen de kandi datuur van Lubbers en dat Duitsland weinig enthou siast is over de Nederlandse premier. De kansen van Lubbers lijken daarmee danig ge slonken, maar van een te rugtrekking wil de Neder landse premier niet weten. Lubbers beklemtoonde dat pas op de Europese top op het Griekse eiland Corfu, eind deze maand, wordt besloten wie het stokje van Delors zal overnemen. utrecht «anp De directie van de NS en de vakbonden zijn tot overeen stemming gekomen over een nieuwe CAO. In een extra on derhandelingsronde gisteren kwam de spoorwegdirectie de bonden op een aantal kleine punten tegemoet. De bonden zullen het nieuwe eindbod van de directie aan hun achterban voorleggen. De vervoersbonden van FNV en CNV verwachten dat hun leden het CAO-bod aanvaarden. De FSV voorziet echter 'grote pro blemen' bij de achterban. Voor zitter G. Hardeveld waagde zich niet aan een voorspelling over de uitkomst van zijn ledenbe- raad. De meest opvallende afspraak amsterdam anp Tussen de oprichter van Center Pares, de miljonair Pv Derksen, en zijn drie kinderen is onenig heid uitgebroken over het be heer van het kapitaal dat was ondergebracht in de stichting Levend Water. Volgens de naza ten van Derksen is er zonder hun toestemming geld overge heveld naar een trust-fonds in Gibraltar. Volgens Derksen, na de verkoop van Center Pares bezig met de verspreiding van het geloof, is de ruzie inmiddels bijgelegd. De kinderen zouden een afkoopsom ontvangen. Derksen ontkent berichten dat hij door zijn kinderen en za kenpartners is gedagvaard. „Tij dens de laatste vergadering heeft er een verzoening plaats gevonden", zegt hij. Wel geeft hij toe dat zijn familieleden 'niet blij' waren met de actie van hem en zijn vrouw het geld onder te brengen in een stich ting op Gibraltar. De situatie was zelfs zo geëscaleerd dat er is een vrijwillige vierdaagse werkweek, waarmee NS-mede- werkers hun overtollig verklaar de collega's voor een periode van vier jaar aan het werk kun nen houden. In de tussentijd kan de overcompleet verklaarde werknemer intern of extern een andere baan zoeken. Wie vier dagen gaat werken, doet dat te gen 92 procent van het salaris bij een vijfdaagse werkweek. De eis voor een vierdaagse werkweek voor 50-plussers werd echter niet gehonoreerd. Verder zijn er afspraken ge maakt over kinderopvang (250 plaatsen) en een fiscaal aantrek kelijke spaarregeling voor het personeel. Een loonsverhoging zit er in deze CAO, die loopt tot 1 april 1995, niet in. beslag werd gelegd op de stich ting Getuigenis van Gods Lief de, ook een onderdeel van Der- ksens geloofsimperium. In Gibraltar is nu 250 miljoen gulden ondergebracht in de trust Chilston Investments Ltd. Daardoor zou het geloofswerk ongestoord door kunnen blijven gaan, zegt Derksen. Op een vergadering van de stichting Levend Water namen Derksen en zijn vrouw de be slissing het geld onder te bren gen in Chilston. Hoewel de kin deren ook deel uitmaken van het bestuur, waren ze niet op de vergadering aanwezig, zo geeft Derksen toe. Volgens de voor malige topman van de vakan tieparken wilden de jongeren de operatie terugdraaien: „Dat kon niet. Wij hebben de meerder heid in het bestuur." De top man, die volgens eigen zeggen al meer dan 400 miljoen gulden heeft uitgegeven voor de ver kondiging van het geloof, noemt zijn beslissing legaal. CM Gepelde tomaten M of j-Q tomatenblokjes, blik 400 gram 0" 01 Pannekoekmix, natureU^Tof meergranenAM, pak 400 gram 01 Chocoladetarwebiskwie, 1 erv melk of puur, pak 300 gram AM 1.0" Uit de bedieningsafdeling: Geroosterde achterham, 1 nr. 100 gram ao®© 1.99 01 Zaanlander licht pikant kaas 48+, vers van 't mes, kiio®®® i^iu.yu Rundervinken, 6 stuks ca. 500 gram ®j®® Nu met 1 extra kristalzegel! Heineken Bier, krat 24 flessen 0.3 liter Nirmet 3 extra kristalzegels! Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 4 Juni a.s.. Landsgrootste kruidenier ijft op de kleintjes letten. emmen Olifantenbaby Kan Yome (Birmaans voor Geloof in Geluk) is dood. De zondagavond in het Noorderdierenpark in Emmen geboren olifantje bleek aan een ernstige hartafwijking te lijden waardoor zijn le venskansen minimaal waren. Omdat Kan Yome het risico liep door zuurstofgebrek de verstikkingsdood te sterven, werd gistermiddag be sloten het dier te laten inslapen. Kan Yome was een halfbroertje van Bo Gyi die vorig jaar overleed aan de gevolgen van een val in de gracht rond de olifantenweide. Op de foto omringen artsen en verzorgers het pasgeboren jong. foto anp Reiziger moppert over 'sta-trein' rotterdam gpd Een Nederlander heeft altijd wel iets te klagen. Bij het eerste ritje van de SpitsPendel, ofwel de 'sta-trein', gistermorgen tussen Vlaardingen-centrum en Rotter dam-CS mopperden de vaste spitstreinreizigers dan ook. „Door de komst van de 'sta- trein' vertrekken sommige trei nen twee minuten eerder. Nu heb ik mijn aansluiting naar Den Haag gemist", zegt een van de vaste reizigers. „Bovendien kan ik in deze trein niet eerste klas reizen, maar dat deed ik puur om de drukte in de tweede klas te vermijden. Dus mis schien is dat niet meer nodig." Sommige reizigers beklaag den zich er ook over dat een kaartje voor de 'sta-trein' niet minder kost dan een gewoon kaartje waarbij de kans op een zitplaats veel groter is. De 'sta- trein' bestaat uit twee omge bouwde treinstellen die twintig procent meer staanplaatsen hebben. In totaal kunnen er DEN HAAG ANP Drie leden van Haagse jeugdbendes die volgende week vrijdag moeten voorkomen wegens diefstal met geweld, wordt ook 'deelname aan een orga nisatie die tot doel heeft misdrijven te begaan' ten laste gelegd. Dit heeft het openbaar ministerie in Den Haag gisteren meegedeeld. De drie jongeren zijn lid van de naar Ameri kaanse voorbeeld strak georganiseerde jeugdben des de Crips en de Bloods. Volgens het Haagse welzijnsbureau HOF dat deze bendes in kaart bracht, zijn in de Hofstad circa vijftien van deze groepen actief. Geschat wordt dat zij in totaal minstens 250 leden hebben. Van hen is ruim de helft onder de achttien jaar. Uit een brochure die het bureau over de ben des samenstelde, blijkt dat deze zijn onderver deeld in subgroepen ('posses'), die ieder een ei gen wijk hebben en verdedigen. Zo kent Den Haag posses in Spoorwijk, de Schilderswijk en in het Laakkwartier. Bendes hebben hun eigen codes, taalgebruik en kleding. De leden dragen houthakkershem den, sportschoenen en baseball-petjes of ban dana's (hoofddoeken). De Bloods dragen rood en hebben als motto 'No Fear'. De Crips gaan in het blauw. Hun slogan luidt 'Do or die'. De onderlin ge rivaliteit tussen de bendes is groot. „Het is een erg modieus gebeuren", zegt R. Kouwenhoven van de politie Haaglanden. „Maar we nemen het verschijnsel heel serieus." Volgens HOF houdt een aantal leden van de bendes zich bezig met criminele activiteiten: overvallen, kle ding en snorfietsen stelen, prostitutie en drug handel. Van Kouwenhoven benadrukt dat niet ie der lid van een posse een crimineel is. „Velen hangen er maar een beetje bij." rdtcp1 )AO, mo- d van de i. De ho- lijken op ledrijfsle- in de bij- andeloos voorzitter vandaag n zijn or- NV-bond de hore- duidelijk le horeca n zouden /erklozen zijn. Volgens de laatste telling van het het CBS zijn er 520.000 werklozen. Abraas hekelt het grote aantal studenten onder de zwartwerkers. „Zwart werk gaat er bij hen even makkelijk in als een patatje met. Nog voordat ze één voet in het norma le arbeidsproces hebben gezet, zijn ze al ge zegend met bedenkelijke sociale normen en waarden. Dat is extra erg omdat studenten van nu de managers van morgen te zijn." Ook het niet nakomen van de CAO door werkgevers is Abraas een doom in het oog. De bond krijgt ieder jaar vierhonderd klach ten binnen. Een kwart van het personeel krijgt volgens het bedrijfsschap Horeca nog te weinig vakantiedagen. Werkgevers en de Horecabond FNV zijn geen goede vrienden. Kort geleden opende de werkgeversvereniging Koninklijke Hore ca Nederland de aanval op de bond. Deze organisatie beweert dat 5.000 werknemers in deze sector hun baan verliezen als gevolg van de halsstarrige weigering van de FNV om eerder afgesproken loonsverhogingen terug te draaien. Volgens de werkgevers ko men daardoor heel wat bedrijven in finan ciële problemen. Abraas ziet in het werkgeverskamp ook nog wat witte raven. „Ze kunnen er niks aan doen dat Jan Rap en zijn toeter een tent openen. Zij kunnen er niks aan doen dat el ders het personeel wordt uitgebuit." De FNV-bond wil met deze ondernemers graag tot zaken komen, waarbij wordt gedacht aan het publiceren van een zwarte lijst met namen van boosdoeners. Ook wordt ge dacht aan een gouden stip voor de onder nemer die alles keurig wit doet. VELDHOVEN ANP Zwart werken, ontduiking van de CAO, mo- raalvervuiling, toenemende invloed van de criminaliteit, werken met illegalen. De ho reca begint zo langzamerhand te lijken op het 'Sodom en Gomorra' van het bedrijfsle ven. Over die twee plaatsen werd in de bij bel verteld dat de bewoners een bandeloos en liederlijk leven leidden. Die uitspraak deed scheidend voorzitter P. Abraas van de Horecabond FNV vandaag bij de opening van het congres van zijn or ganisatie in Veldhoven. De FNV-bond strijdt al jaren tegen misstanden in de hore ca. Uit de speech van Abraas werd duidelijk waarom. Als alle zwartwerkers in de horeca plotseling 'wit zouden werken', dan zouden er 50.000 minder geregistreerde werklozen zijn. Volgens de laatste telling van het het CBS zijn er 520.000 werklozen. Abraas hekelt het grote aantal studenten onder de zwartwerkers. „Zwart werk gaat er bij hen even makkelijk in als een patatje met. Nog voordat ze één voet in het norma le arbeidsproces hebben gezet, zijn ze al ge zegend met bedenkelijke sociale normen en waarden. Dat is extra erg omdat studenten van nu de managers van morgen te zijn." Ook het niet nakomen van de CAO door werkgevers is Abraas een doom in het oog. De bond krijgt ieder jaar vierhonderd klach ten binnen. Een kwart van het personeel krijgt volgens het bedrijfsschap Horeca nog te weinig vakantiedagen. Werkgevers en de Horecabond FNV zijn geen goede vrienden. Kort geleden opende de werkgeversvereniging Koninklijke Hore ca Nederland de aanval op de bonc organisatie beweert dat 5.000 werki in deze sector hun baan verliezen als van de halsstarrige weigering van c om eerder afgesproken loonsverho terug te draaien. Volgens de werkgev men daardoor heel wat bedrijven in ciële problemen. Abraas ziet in het werkgeverskan nog wat witte raven. „Ze kunnen i aan doen dat Jan Rap en zijn toeter e openen. Zij kunnen er niks aan doen ders het personeel wordt uitgebui FNV-bond wil met deze ondernemer tot zaken komen, waarbij wordt g aan het publiceren van een zwarte li namen van boosdoeners. Ook woi dacht aan een gouden stip voor de nemer die alles keurig wit doet. •Mg#j

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3