Politie neemt proef met laser tegen hardrijders Loop geen leveranciers korting mis. Aantal klachten over eindexamen niet afgenomen Randstad Ontslaggolf bij KLM John de Wolf op je rug ierziening afstandsbediening bruggen Dr. Harry Poeze krijgt Professor Teeuw Prijs DINSDAG 31 ME11994 amsterdam» anp De KLM wil mogelijk enkele honderden personeelsleden ontslaan. De luchtvaartmaat schappij heeft inmiddels bij het arbeidsbureau collectief ontslag aangevraagd voor maximaal 139 personen. Het is voor het eerst sinds de aankondiging van de bezuinigingsoperatie in 1990/91 dat zoiets gebeurt. Over een paar maanden volgt een tweede ontslagaanvraag. De luchtvaartmaatschappij wil overtollig personeel lozen dat afkomstig is van de technische dienst en KLM Helicopters, zo heeft een woordvoerder van KLM dinsdag desgevraagd be vestigd. „Er is een moment dat de interne herplaatsing niet meer lukt. Dan moet je een ont slagprocedure beginnen", zei hij. Volgens de zegsman hoeft het niet te betekenen dat er bij de eerste ronde 139 mensen worden ontslagen. „Dit is een maximaal aantal. Het kunnen er ook minder zijn". Probleem bij de maatschappij is dat er weinig vacatures meer zijn na de afslanking. Boven dien is het voornamelijk tech nisch georiënteerd personeel niet makkelijk inzetbaar bij de service-verlenende instanties, zoals de afdeling passage, waar de meeste vacatures zijn. Instrument is op afstand te besturen In Amsterdam, Den Haag en Rotterdam experimenteert de politie in het diepste geheim met een nieuw laserwa pen tegen snelheidsovertreders. De apparaten zijn in Spiegels staat voertuigen binnen een fractie van een seconde op foto vast te leggen tot op een afstand van 100 meter. De huidige radar-apparatuur is veel minder nauwkeurig en gevoelig voor 'verklikkers'. werking van het nieuwe wapen tegen hardrijders. driebergen gpd Een woordvoerder van het torps landelijke politiedienst in Driebergen bevestigde vanmor gen de geheime proeven, maar betreurt dat ze zijn uitgelekt. ,We wilden er liever nog geen Vruchtbaarheid aan geven", al- dus de zegsman. De Duitse maker van het laserapparaat, Jenoptik GMBH, u zei vanmorgen dat in de grote steden zes apparaten zijn opge steld. Ook de waterpolitie expe rimenteert ermee. Snelheids duivels worden nog niet be keurd. Het is de bedoeling dat eind dit jaar het laserwapen of ficieel langs de snelwegen wordt opgesteld. Momenteel wacht de politie nog op toelatingspapie ren van het Nederlandse keu ringsinstituut NEMI. De politie is overigens al zeer enthousisast over de simpele en effectieve De ingewikkelde techniek van het apparaat van ruim 33.000 gulden per stuk is gebaseerd op een nauw samenspel tussen spiegels en laserstralen. Het in strument is op afstand te bestu ren. De bediener ziet op een te levisiescherm informatie over de snelheid van het voertuig, de afstand tot het laserwapen, de datum en de wettelijk toegesta ne snelheid. Als de jakkeraar (letterlijk) in een vizier komt, wordt met een druk op de knop de overtreder haarscherp op beeldband vastgelegd. Een foto kan tot op een afstand van 100 meter worden gemaakt, het me ten van de snelheid alleen kan tot 800 meter. De Duitse firma verwacht dat snel geprobeerd wordt om het laserwapen te slim af te zijn, bijvoorbeeld door een radardetector. Al langer be staan er apparaten die de auto mobilist tijdig waarschuwen voor een snelheidscontrole. Produkt-manager Wolfgang Seidel geeft inventieve onderne mers echter geen schijn van kans. „In de Verenigde Staten, waar deze revolutionaire tech niek al is ingevoerd, bestaan al laserverklikkers. Ze worden op de motorkap gemonteerd. Maar de detector heeft geen enkele preventieve werking omdat de laserstraal zo ontzettend snel meet. Op het moment dat de verklikker begint te piepen, is de meting al voorbij". Rotterdam De 19-jarige Damiën Degreef uit Rotterdam loopt de rest van zijn leven met John de Wolf op zijn rug. Of, om precies te zijn, hij kreeg gisteren een tatoeage met de afbeelding van de Feyenoorder én Oranje-speler. Het maken van het kunstwerk nam 4,5 uur in beslag. In juni moet er nog een handtekening van John bijkomen. foto dijkstra chef gert visser. 071-356439.plv.-chef paul van der kooij, 071 -356441 amsterdam anp De eindexamenklachtenlijn van het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS) is de afgelo pen twee weken zo'n 1500 keer gebeld. Dat aantal komt over een met de hoeveelheid tele foontjes die de afgelopen jaren tijdens de exa menperiode bij het LAKS bin nenkwam. Een woordvoerder van het scholie rencomité zegt het te betreuren dat er geen da lende tendens is te bespeuren in het aantal klachten. De weinige klachten die giste ren binnenkwamen bij het LAKS hadden betrekking op het havo-examen Engels, dat vol gens enkele leerlingen te moei lijk was. Het aantal scholieren dat te kampen had met geluids overlast viel gisteren mee. Volgens de woordvoerder van het LAKS zijn er dit jaar vooral veel klachten binnengekomen over de examens moderne ta len. Examenkandidaten kregen zinnen voorgeschoteld waar ze een ontbrekend woord moesten invullen. Veel scholieren klaag den erover dat ze die methode op school nog nooit hadden ge oefend. Verder waren er zoals te doen gebruikelijk veel klachten over geluidsoverlast, veroor zaakt door schoolbellen, heima chines of snurkende surveillan ten. De klachtenlijn werd dit jaar voor de zevende keer open gesteld. Voor de meeste scholieren in het voortge zet onder wijs zitten de eindexamens er op. Vandaag stond voor MAVO nog Fries op het programa, en voor HAVO en VWO Spaans en Russisch. Morgen sluiten de paar HAVO- en VWO-leerlingen die eindexamen Fries doen defi nitief de rij. In totaal deden dit jaar ruim 200.000 kandidaten eindexa men VWO, HAVO, MAVO of VBO. Het Instituut voor Toets ontwikkeling CITO stuurt de uitslagen van de examens maandag 13 juni naar de scho len, die dan de definitieve eind cijfers vaststellen. Haags openbaar vervoer niet plat den haag De dreigende staking bij het Haagse openbaar-ver voerbedrijf HTM is vanmorgen vroeg afgewend. Leden van de vervoersbond FNV gingen toen akkoord met het onderhande lingsresultaat over een nieuwe cao. De nieuwe cao voor vijftien maanden, die loopt tot 1 april 1995, voorziet onder meer in een loonsverhoging per 1 januari volgend jaar van 1,25 procent en een eenmalige uitkering van 0,75 procent, eveneens op 1 janua ri. Verder krijgt het rijdend personeel vanaf 51 jaar twaalf extra atv-dagen. Het niet-rijdende personeel krijgt- deze vrije dagen vanaf 53 jaar. Ook geldt voor het rijdende personeel vanaf 51 jaar voortaan een diensttijdbeperking.'Dat houdt in dat deze ou dere werknemers niet hoeven te werken in de nachtelijke uren. Voorlopig laatste uitzending ZHTV leiden Zuid-Holland Televisie (ZHTV) zendt vanavond tussen elf en twaalf uur voorlopig voor het laatst uit. De speciale uitzen ding laat de hoogtepunten van de afgelopen drie maanden zien. Aansluitend kan iedereen via Radio West (88.4 FM) en Radio Rijnmond (93.4 FM) reactie geven op Zuid-Holland Televisie. Al le medewerkers van ZHTV zijn dan in de studio aanwezig voor het beantwoorden van de telefoontjes. In september gaat het ex periment met de uitzendingen verder. Onderzoek naar stroom uit afval den haag Op de Maasvlakte komfmogelijk een stroomleveren- de oven die draait op de verbranding van samengeperst afval. De EZH (Elektriciteitsbedrijf Zuid-Holland) en Proav (Provinci aal Afvalverwijderingsbedrijf Zuid-Holland) hebben een contract ondertekend om de levensvatbaarheid van zo'n elektriciteits centrale te onderzoeken.J3ij 'stroom uit afval' gaat het erom dat gewoon huis- en bedrijfsafval wordt gesorteerd op de brandbare •^onderdelen. Die worden dan geperst tot briketten, die de brand stof kunnen vormen voor een elektriciteitscentrale. Het onder zoek moet uiterlijk eind dit jaar klaar zijn. Als het idee haalbaar blijkt, willen EZH en Proav ermee aan de slag in een proeffabriek op de Maasvlakte. Irritaties in Bijlmerbajes Amsterdam Een groot deel van de 700 gedetineerden en 1000 5' personeelsleden van de Amsterdamse Bijlmerbajes heeft door een haperend luchtventilatiesysteem last van irritaties aan huid, e ogen en luchtwegen. In een nog niet gepubliceerd onderzoek e van de Rijks Geneeskundige Dienst worden bouwkundige aan- passingen aanbevolen. Een vele tonnen kostende operatie waar bij onlangs alle ramen van de Bijlmerbajes in Amsterdam wer- Tden voorzien van zonwering die tevens als tralie dienstdoet, is Tidan misschien voor niets geweest. Volgens directeur J.F. van Huet van het zes torens tellende gevangeniscomplex moeten de huidige ramen worden vervangen door vensters die open kun- nnen. ivrouw pleegt voor 3 ton steunfraude (otterdam Een 36-jarige vrouw uit Rotterdam heeft voor ruim Irie ton steunfraude gepleegd. Zij ontving als werkloze dit be- Irag de afgelopen dertien jaar van de sociale dienst in Rotter- lam terwijl zij al die tijd samenwoonde met een werkende Tiend en zelf ook werkte zonder deze inkomsten op te geven. )e vrouw is vorige week voorgeleid aan de officier van justitie en leeft een proces-verbaal gekregen. Haar uitkering is stopgezet, let geld dat zij heeft gekregen zal worden teruggevorderd. leiden daphne lammers Dr. Harry Poeze kreeg gisteren de Professor Teeuw Prijs 1994 uit handen van schrijfster Hella S. Haasse. Poeze is hoofd van de redactie van het Koninklijk In stituut voor Taal-, Land- en Vol kenkunde (K1TLV) in Leiden. Hij kreeg de onderscheiding voor zijn boek 'In het land van de Overheerser, over Indone siërs in Nederland 1600-1950', en voor zijn historisch onder zoek naar de politieke ontwik kelingen in Indonesië. „Ik ben vooral geïnteresseerd in de periode 1900-1950. De tijd waarin een verschuiving in de koloniale overheersing plaats had. Mijn invalshoek is echter niet hoe Nederland hier tegen over stond, maar juist wat er ge beurde in Indonesië. Hoe de Indonesische partijen tegenover Nederland stonden. Dat is een onderbelicht gebied", aldus Poeze. Deze andere kijk op de ge schiedenis was een belangrijke reden om hem de prijs toe te kennen. In haar rede sprak Haasse .over 'grote veelzijdig heid, originaliteit en durf in de keuze van onderwerpen'. Over het boek zei zij: „Zijn keuze en Lek over Patijn hlijft onbekend amsterdam anp Het onderzoek van de Rijksre cherche naar het lek rqpd de benoeming van Schelto Patijn tot burgemeester van Amster dam, blijft zonder resultaat. Het horen van alle mensen in Den Haag, Amsterdam en Haarlem die op de. hoogte waren van het advies van de vertrouwenscom missie, heeft geen verdachte opgeleverd. Met hoeveel be trokkenen er is gesproken wil de Rijksrecherche niet meedelen, „om te voorkomen dat er een soort optel- en aftrekspel ont staat." Het provinciaal bestuur van Noord-Holland heeft dat gisteren bekendgemaakt en zijn bevindingen opgestuurd aan commissaris van de koningin J. van Kemenade, die om het on derzoek had gevraagd. rangschikking van het materiaal geven een levendig, vaak ont roerend en soms ook vermake lijk beeld, van een aspect van de verhouding tussen Nederland en Indonesië waar zelden of nooit aandacht is besteed." Om zijn naam eer aan te doen, schroomde Poeze in zijn voordracht niet de Nederlandse koloniale overheersing aan de kaak te stellen. Zo refereerde hij aan twaalhonderd communisti sche opstandelingen die zon der enige vorm van proces door de Nederlanders in Nieuw-Guinea werden verban nen. „Iets dat de Nederlanders al lang zijn vergeten, maar ook willen vergeten", aldus Poeze. De Professor Teeuw Prijs is twee jaar geleden opgericht, bij het afscheid van de Leidse hoogleraar H. Teeuw. Aan de onderscheiding is een bedrag van tienduizend gulden verbon den. Meerkeuzevragen Engels HAVO den haag gpd Het HAVO heeft gisteren eindexamen gedaan in het vak En gels. De door ons benaderde docent gaf onder voorbehoud de volgende antwoorden. Engels HAVO (50 vragen) I A; 2 D; 3 D; 4 B; 5 C; 6 B; 7 E; 8 B; 9 C; 10 B; II D; 12 D; 13 B; 14 D; 15 B; 16 A; 17 B; 18 C; 19B;20B; 21 D; 22 A; 23 A; 24A;25A; 26 C; 27 D; 28 D; 29 C; 30 A; 31 C; 32 A; 33 B; 34 C; 35 E; 36 B; 37 A; 38 C; 39 D; 40 C: 41 B; 42 D; 43 C;44D; 45 D; 46 A; 47 A; 48 A; 49 D; 50 A. Met Rabo Telebankieren betaalt u altijd op tijd. n haag gpd et ongeluk met de brug over de Ringvaart bij ilsmeerderbrug zaterdag jl. leidt mogelijk tot .T>rziening van de plannen om ophaalbruggen te 11 orzien van afstandsbediening. Rijkswaterstaat perimenteert sinds enkele jaren met bediening afstand. Volgens R. van den Hengel van de luwdienst van Rijkswaterstaat moet nog worden keken of het concept deugt. I De brug over de Ringvaart een op afstand II diende brug van de provincie Noord-Holland opgehaald terwijl er drie auto's op stonden. %ee bestuurders wisten hun wagen naar de 'eerkant te brengen. Voor het derde voertuig was sjen ruimte meer, het gleed uiteindelijk naar be- den en werd vermorzeld in de put waar de brug ïarniert. Persoonlijke ongelukken deden zich :t voor. i ')e gebeurtenis heeft de provincie Noord-Hol- eid geschokt, maar de woordvoerder wilde er teren verder niets over kwijt. „We zijn nog druk zig met het onderzoek. Misschien weten we irgen meer". )e afgelopen jaren heeft Rijkswaterstaat bij wij van experiment de bediening van een aantal iggen gecentraliseerd. Zo worden de zeven bruggen over het Noordhollands Kanaal en de vijf bruggen over het Merwedekanaal vanuit een cen traal punt bediend. Met video-camera's wordt het verkeer over het water en op de weg in de gaten gehouden. Ook provincies en gemeenten zijn be zig met het centraliseren van de bediening van bruggen. Daarbij komt de bediening van een serie bruggen ovèr een en hetzelfde water in één hand. De bruggen over de Ringvaart, worden bediend vanuit Leimuiden. De brugwachter-op-afst.and moet bij het opha len van de brug afzonderlijke handelingen ver richten om het verkeer op de weg stil te zetten, de slagbomen naar beneden te laten en het brugdek omhoog te halen. Pas ais dat is gebeurd, krijgt de scheepvaart groen licht. Rijkswaterstaat heeft haar bruggen voorzien van video-camera's die beweegbaar zijn en bo vendien kunnen inzoomen op een schip dat er aankomt. De automatische spoorbomen in ons land wer ken op een andere manier. Ze worden door de naderende trein zelf in werking gezet. Doordat de overweg alleen aan de kant waar het verkeer van daan komt, met bomen is afgesloten, kan een au tomobilist altijd ontsnappen. Als ondernemer kunt u uw betalingen aanzienlijk beter timen. Daarvoor zijn geen ingrijpende veranderingen nodig. U kunt gewoon gaan telebankieren. Want met telebankieren kunt u exact aangeven op welke datum een factuur betaald moet wor den. U betaalt dus nooit te laat, waardoor u leverancierskorting misloopt. Maar u betaalt ook zeker nooit te vroeg, zodat u de maximale rente opstrijkt. Telebankieren levert u trouwens ook op een andere manier geld op. Overschrijvingen die u met teleban kieren doet zijn aanzienlijk goedkoper dan handmatige betalingen. Naast financieel voordeel zijn er nog andere redenen om telebankieren te overwegen. Aangezien u 24 uur per dag recht streeks via uw PC inzicht heeft in uw saldo, ziet u in één oog- opslag wie betaald heeft en wie niet. En dat kan u een hoop onno dige aanmaningen besparen. Reden genoeg lijkt ons om de bon in te vullen voor meer informatie. I1 Ja, ik ontvang graag meer informatie over Rabo Telebankieren. Naam bedrijf: Contactpersoon: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur de ingevulde bon naar: Rabobank Nederland, Afd. Marketing Services Bedrijven, Antwoordnummer 13007, 5600 BVE_Eindhov< (postzegel niet nodig) Rabobank Q Rabobank. De grootste bank in het midden- en kleinbedrijf. Aangenaam.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15