yJe praat natuurlijk tegen een muur' Niet bij voorbaat jouwen in Alphen' Tafeltje Dekje duurder Rijn Veenstreek De HSL door Rijnwoude Teleurstelling over subsidies provincie Kaags pontje te water gelaten Bezuiniging Tweesprong van de baan ei Alphenaar mag een jaar niet rijden Alkemade subsidieert dragen katoenen luier 11ardrockmuziek in veiling' Vloer Dolfijn beweegt weer chef* hennyvan ecmond, 071 -356414, plv.-chef hans koenekoop, 071 -356413 runwoude» Als de regering vasthoudt aan de voorkeursvariant door het Groene Hart, dan komt de hogesnelheidslijn in Rijnwoude er als volgt uit te zien. Vanuit de Leiderdorpse polder Achthoven (waar de trein op een spoordijk van anderhalve meter boven het maaiveld rijdt) duikt de trein bij Bouwlust onder de Oude Rijn. De trein blijft in de tunnel tot voorbij rijksweg 11Daarna vervolgt hij zijn weg door een zes meter diepe tunnelbak. Door de extra diepe ligging en spe ciale geluidabsorberende wanden blijft de overlast beperkt. De lijn pakt een hoek van het weidevogelreservaat De Wilck mee. Ter hoog te van de Bent daalt het maaiveld terwijl de trein op gelijke hoogte blijft. Hierdoor komt de spoorlijn op ongeveer drieëneenhalve meter onder het maaiveld uit. Op deze wijze gaat de HSL onder het West einde door. Deze weg moet bij de kruising ongeveer een meter om hoog. Na het Westeinde komt de trein weer omhoog. Ter hoogte van de Eerste Tocht rijdt de trein op maaiveld-niveau. Het spoor •stijgt door tot een hoogte van ongeveer vijf meter. De trein blijft tot voorbij Benthuizen op deze hoogte rijden. De flitstrein zal Rijnwoude met hoge snelheid passeren. Treinen uit de richting Amsterdam rijden ter hoogte van Rijnwoude op top snelheid, namelijk driehonderd kilometer per uur. De trein uit Rotter dam is bij Rijnwoude nog aan het optrekken en passeert met een snelheid van 'slechts' 270 kilometer per uur. tekening pr De Tafeltje Dekje-service in Wo^ibrugge wordt duurder. Voor elke maaltijd die verzorgingshuis Woudsoord bij ouderen aan huis bezorgt, moet vijftien cent extra op tafel worden gelegd. De prijsverhoging is bedoeld als compensatie van een uitbreiding van de keuken in Woudsoord. Woudsoord heeft de keuken uitgebreid, omdat de eigen bewoners, de dagopvang en de Tafeltje Dekje-service de capaciteit van de keuken te zwaar belastten. Op topdagen worden daar hon derd maaltijden bereid. „In eerste instantie heb ben we dit opgevangen door op die dagen het menu aan te passen, maar op de lange duur is dit ongewenst", verklaart directeur J. Dreschler in een brief aan de gemeente. Woudsoord kocht daarom een zogenoemde combi-steamer van ruim 18.000 gulden. Vervol gens vroeg het verzorgingshuis de gemeente om de helft van dat bedrag te vergoeden. Burgemees ter en wethouders van Jacobswoude voelen daar echter weinig voor. Het verzorgingshuis had de bijdrage moeten vragen vóórdat ze tot aanschaf overging. Het college stelt daarom voor dat de prijs van de combi-steamer wordt verrekend in de maaltij den die aan huis worden bezorgd. Daarnaast heeft het Woudsoord aangeraden te proberen bij bijvoorbeeld het Koningin Julianafonds subsidie te krijgen. De raadscommissie welzijn praat op maandag 6 juni over de prijsverhoging van de Ta feltje Dekje-service. De gemeente Jacobswoude is teleurgesteld dat de provincie Zuid-Holland slechts één van de vier in gediende subsidieaanvragen voor dorpsvernieu wing heeft goedgekeurd. En zelfs de subsidie voor de verplaatsing van de timmerfabriek aan de Raadhuislaan in Leimuiden noemt GS nog 'onze ker'. „Ja, we zijn toch wel teleurgesteld", reageert wethouder A. Kea (ruimtelijke ordening/CDA). „Hoewel we wel hadden verwacht dat de provin cie de bijdragen aan de dorpsvernieuwing wil afronden." Jacobswoude wil graag dat de timmerfabriek verdwijnt van de Raadhuislaan. Kea: „Het kan niet meer aan die weg, want die fabriek bezorgt daar te veel overlast. Met name de aan- en afvoer van materialen, het geluid en de stofproduktie vormen een probleem. Daarom denken we aan verplaatsing naar het bedrijfsterrein dat aan de Oosterweg in Leimuiden komt." Ook voor het transportbedrijf Hoogendoorn aan de Kerkweg in Woubrugge had Jacobswoude een subsidieverzoek ingediend. „Dat bedrijf heeft een directe verbinding met de provinciale weg en dat levert gevaarlijke situaties op. Bovendien is de brandstof die daar ligt en de opslag van gevaarlij ke materialen ongewenst, omdat het bedrijf in de woonbebouwingligt", aldus de wethouder. Kea wil niet voorspellen wat de toekomst van de projecten is. „Voor de timmerfabriek moeten we eerst definitief een plan op papier zetten voor dat we bij GS kunnen aandringen op een bijdra ge." Avondje vragen stellen over 'snelle trein' PvdA Alkemade: opheldering over verdelen portefeuilles alkemade De PvdA in Alkemade vindt dat burgemeester Meerburg een beleidsportefeuille moet krij gen. „De: commissie ruimtelijke ordening is nu te zwaar belast", merkte fractievoorzitter F. Hoogenboom gisteravond op. Hij wees erop dat deze afspraak al was gemaakt door de vier fracties tijdens de college-on derhandelingen. Gebleken is echter dat de twee wethouders hun eigen portefeuilles hebben gehouden. CDA'er W. Nugteren heeft ruimtelijke ordening, openbare werken en milieu, terwijl WD- -wethouder L. Beelen verant woordelijk is voor welzijn en fi nancien. „Ik wil graag opening van za ken over hoe de portefeuillever deling tot stand is gekomen", verzocht Hoogenboom het col lege. De burgemeester zei 'het over te zullen brengen aan de genen die de portefeuilles heb ben verdeeld.' „Zelf ben ik er niet direct bij betrokken ge weest", aldus Meerburg. alkemade marieta kroft De bezuiniging van 30.000 gul den, die het gemeentebestuur Sportfondsen Alkemade (SFA) wilde opleggen, is vrijwel van de baan. SFA, beheerder van het sportcomplex De Tweesprong, moet «wel alle moeite doen om het tekort voor 1994 met 30 mil le terug te brengen tot 217.000 gulden. Eind dit jaar bekijkt wethouder L. Beelen (financien) of dat gelukt is. „Zo niet, dan zal toch de gemeente moeten bloeden", merkte hij gister avond tijdens de raadsvergade ring op. „Het eventuele tekort hoeft De Tweesprong niet in 1995 en volgende jaren in te lo pen." B en W vonden aanvankelijk dat SFA de 30 mille structureel moest bezuinigen. De PvdA en GL gingen daar niet mee ak koord. „Als éi mogelijkheden waren om meer te bezuinigen, dan was dat al lang te zien ge weest in onze begroting", zei PvdA'er F. Schoonderwoerd, te vens voorzitter van de Raad van Beheer van SFA. De WD was voor de opgeleg de bezuiniging. „Ik heb zoveel vertrouwen in de mensen die betrokken zijn bij De Twee sprong, dat ik zeker weet dat de bezuiniging wordt gehaald", al dus fractievoorzitter H. van Duijkeren. CDA-fractievoorzit- ter N. van Ruiten kwam met het compromisvoorstel om de be zuiniging voorlopig eenmalig op te leggen. De raad, inclusief de twee raadsleden die tevens lid zijn van de Raad van Beheer, ging hiermee akkoord. vervolg voorpagina Vol bewondering bekijkt de voorlichter van Verkeer en Wa terstaat het huisvlijt van twee Rijnwoudse actievoersters tegen de HSL. Tedere HST scheurt ons Groene Hart in twee' en 'Geen HSL door het Groene Hart' staat in grote zwarte letters op de aan elkaar genaaide lakens te lezen. „Jammer dat je hier geen echt goede plek hebt om die span doeken op te hangen", vindt de voorlichter. De actievoersters lachen. Dat belooft een vriend schappelijke wedstrijd te wor den. En dat wordt het: een rustig avondje vragen stellen en ant woorden geven zonder dat de emoties de kans krijgen hoog op te lopen. Na de eerste week van de informatie-toernee is het projectteam van de hoge snelheidslijn niet anders meer gewend. Het publiek houdt zich keurig aan de opdracht vragen te stellen en niet al te zeer in discussie te gaan 'want we wor den het toch niet eens'. De he ren van Verkeer en Waterstaat gaan volgaarne in op de zege ningen van de flitstrein, maar geven ook onomwonden infor matie over de minder plezierige kanten van het project. Zo vertelt de regionale pro jectleider A. van Rij nog eens zonder blikken of blozen dat Rijnwoude de komst van de HSL vooral te danken heeft aan de Bleiswijkse glastuinbouw en om de Zoetermeerse uitbrei dingsmogelijkheden veilig te stellen. Om die redenen is de Groene-Hartvariant voorlopig verkozen boven de aanleg van een spoorlijn langs de A4 met ter hoogte van Leiderdorp een tunnel van twee kilometer. Als het gaat om-de huizen die voor de snelle trein moeten wij ken, zijn de heren echter een stuk voorzichtiger. „Die wonin gen moeten we dus aankopen", is het Verkeer en Waterstaat-eufemisme voor 'Die huizen moeten tegen de vlakte'. Aan de Achthovenerweg in Leiderdorp, het Westeinde in Hazerswoude-Dorp en de Hoogeveenseweg in Benthuizen moet bij elkaar heel wat worden aangekocht. Maar voordat Verkeer en Wa terstaat gaat aankopen, zijn er al heel wat huiseigenaren die willen verkopen. En die komen er dan achter dat hun huis door alle plannen bijna niet te verko pen is. „Als u met dat probleem zit, neem dan contact op met ons", houdt landelijk projectlei der N. van Hout zijn gehoor voor. „Al kunnen we nog niet zo veel doen voor het definitieve besluit is genomen." Is het wel zeker dat er in de toekomst niet meer treinen over de hogesnelheidslijn gaan rij den, zodat de geluidsoverlast verder toeneemt? Van Hout kan voor de lange termijn weinig garanderen. „Maar we blijven gebonden aan de wet geluid hinder. Als er meer treinen gaan rijden, moet je dus een aantal maatregelen nemen. Je moet de treinen stiller maken, de geluid- schermen verhogen, of in laatste instantie de huizen beter isoleren." In de hoek van de zaal staat een actievoerder bij een houten vat aan zijn pijp te trekken. Het vat doet dienst als collectebus. 'Actie voereiykost geld', staat er op geschreven. Terwijl de mees ten van de aanvankelijke drie honderd bezoekers al weer naar huis zijn, zit er op zijn hoogst een tientje in de bus. „Ze gooi en er alleen maar rinkelend geld in." Over de geoliede informa tie-avond heeft hij zo zijn eigen mening. „Je praat natuurlijk te gen een muur. Maar het is af en toe wel leuk om ook daar gaat jes in te maken." Kagers, het nieuwe pontje komt er aan. Gis- de Leidse scheepswerf Akerboom te water Leo Hoogenboom sr. een fles champagne het veerpont stuk sloeg. is mede-eigenaar en de vader van pont- De nieuwe veerpont blijft nog tot volgende week donderdag in de Oude Rijn liggen. De gasolietank wordt gevuld, de motor wordt in bedrijf gesteld en vrijdag wordt er nog een proefritje gemaakt. Na aankomst in Kaag, volgende week donderdag, kan iedere Kager het tussen vijf en acht komen bezichtigen in de jachthaven van Eijmershof. John Hoogenboom schat in dat het nog een week of twee duurt om de oevers aan te passen aan het nieuwe bredere pontje, voordat het in ge bruik wordt genomen. Aan het 7,5 ton kostende veerpont is een half jaar gewerkt. foto dick hogewoning Pieuwkoops bedrijf bestolen p'wkoop Elektrisch gereedschap is dit weekeinde gestolen bij li bedrijf aan de Industrieweg in Nieuwkoop. De daders for- de roldeur van het bedrijf. ;raarder breekt offerblok open De politie heeft een 21-jarigeTeraarder aangehouden wordt verdacht van diefstal in de dependance van de rooms- holieke kerk aan de Kerkweg in Ter Aar. De man, die de dief- heeft bekend, is het gebouw met een valse sleutel binnenge laten. Daarna brak hij het offerblok open. Van het geld kocht Teraarder verdovende middelen. jit zwaar in de problemen. J vrouw was er met de kin- vandoor en ik had grote |den." Zo verklaarde een Alphenaar maandag _b Haagse politierechter het "lat hij eind vorig jaar dron- f lichter het stuur stapte en Keizershof een andere au- 'ITiinreed. Na de aanrijding Hhij door. De man was op jrJmoment niet verzekerd, ^at hij daar geen geld. voor t, sgle redenen voor justitie om ^te dagvaarden: dronken en rkifzekerd in de auto stappen lorrijden na een aanrijding. van justitie had bij' egin van de zitting een lan- ge ontzegging van de rijbe voegdheid in gedachten, maar toen ze hoorde dat de man be zig is een bedrijfje op te zetten, waarvoor hij zijn auto nodig heeft, legde ze het zwaartepunt van haar eis bij de geldboete. Ze eiste 2000 gulden boete, waarvan 1000 gulden voorwaar delijk erf een ontzegging van 15 maanden. Politierechter mr. R.Bouritius toonde nog meer begrip voor de Alphenaar en veroordeelde hem naast de ge- eiste boete tot zes maanden rij ontzegging plus zes maanden voorwaardelijke ontzegging. Daarnaast moet de man een al- cohol-verkeercursus volgen. De Alphenaar gaat niet in hoger be roep. alkemade marieta kroft Ouders met kleine kinderen, die gebruik gaan maken van de lui- erservice in Alkemade, krijgen daarvoor een gemeentelijke bij drage van honderd gulden per jaar. Met elf tegen drie stem men keurde de gemeenteraad dit voorstel gisteravond goed. VVD-fractievoorzitter Van Duijkeren was opnieuw tegen het verstrekken van de subsidie. Hij wenste stemming over het volgens hem 'belachelijke' B en W-voorstel. Naast Van Duijke ren waren ook Uit den Boog aard (CDA) en Van Velzen (WD) tegen de subsidie. De bijdrage bestaat uit het geld dat de gemeente bespaart aan de kosten die ze anders zou hebben voor de afvoer van pa pieren luiers. Mensen die ge bruik maken van de luierser- vice, krijgen katoenen luiers. Eens in de week haalt een be drijf ze op om te wassen. Van Duijkeren vindt de subsi dieverlening niet eerlijk ten op zichte van de gezinnen die toch al de katoenen luier gebruiken. Bovendien vindt hij dat de mensen zichzelf verantwoorde lijk moeten voelen voor de af valberg. Ook vreest hij voor een administratieve rompslomp in het gemeentehuis. evenement voortaan voor een luttel bedrag in de veilinghallen kan worden gehouden. „Voor de autorpobieltentoonstelling hoefde er immers ook geen huur te worden betaald." Volgens Meerburg betrof het hier een gezamenlijke activiteit van auto's en bloemen. „Voor evenementen moet de veiling hoge kosten maken om de boel weer aan kant te krijgen en daarom vragen ze huurprijzen", maakte Meerburg het voorstel van Groen al minder aantrekke lijk. Flet PvdA-raadslid A. Grqen van Alk'emade heeft er gisteravond voor gepleit om hardrock-con- certen voortaan niet meer in een tent te houden, maar in de bloemenveiling. Omwonenden hebben, aldus Groen, veel last gehad van drie dagen 'hardrockmuziek' in de tent, die rond koninginnedag op het DOSR-terrein stond. „Mensen zijn zelfs maar uit lo geren gegaan", zei hij. Groen \Toeg zich af of een dergelijk hazerswoude-runduk ruud sep Ook de allerkleinsten kimnen sinds gisteren weer zwemmen in het overdekte zwembad De Dolfijn in Hazerswoude-Rijn- dijk. De bewegende bodem van het bad werkt weer. Twee we ken geleden begaf het hydrau lisch systeem het en leek een snelle reparatie uitgesloten. Bij inspectie bleek de schade ech ter mee te vallen. Inmiddels doet de vloer het weer, als is het, aldus hoofd welzijn J. Au- gustinus, 'met kunst- en vlieg werk'. De voorbereiding van een eventuele renovatie van De Dolfijn viel per ongeluk heel mooi samen met de storing in de beweegbare bodem. Een in spectie die nodig was in ver band met de renovatie bracht aan het licht dat de mankemen ten aan de bodem wel meevie len. Na die constatering waren de problemen in een dag opge lost. Overigens is wel duidelijk geworden dat er bij een eventu ele renovatie zeker ook iets aan het hydraulisch systeem moet gebeuren. Het zal ofwel volledig gerenoveerd ofwel vervangen moeten worden. De gemeente besluit later dit jaar over het al dan niet renoveren van het overdekte zwembad. Het bad wordt alleen opgeknapt wan neer dit niet te veel kost. Wan neer het niet wordt gereno veerd, moet het bad op niet al te lange termijn de poorten slui ten. efstal uit tenniskantine auiden Uit de kantine van de tennisvereniging Leimuiden gisternacht een TV-toestel en geluidsapparatuur gestolen, k werd er nogal wat schade. Om binnen te komen braken de ven de deur open. _ereedschap uit schuur gestolen thuizen» Bij een inbraak in een schuur aan de Hoogeveense- Ig in Benthuizen is gisternacht gereedschap gestolen. De da- ■Hs braken deur van de schuur open. Kampioenschap .eieren gooien De voetbalvereniging Koude kerk houdt zaterdag \juni aan de Gruttolaan het open kam pioenschap eieren gooien. Aan vang 16.30 uur. Vorig jaar wier pen de kampioenen ruim 40 meter. provinciale raad over streekplan Zuid-Holland Oost ihen en Waddinxveen moeten niet bij voorbaat wor- aangewezen als de gemeenten waar huizen moeten :jrden gebouwd en bedrijven moeten worden gëves- Hetzelfde geldt voor Gouda, Vianen en Gorinchem. bouwactiviteiten moeten juist plaatshebben in Zoe- neer of in de Hoeksche Waard, zegt de provinciale d voor de ruimtelijke ordening (PPRÖ) in een advies r het streekplan Zuid-Holland Oost. ie haag. marieta kroft voorzitter P. van mst van het adviesorgaan de provincie wordt zo het nhouden van het Groene beter gewaarborgd. „Het ine Hart is een onmisbare nhanger van het verstede lijkte deel van de provincie", zegt hij in een toelichting. Van Heemst vindt het spijtig dat het streekplan geen inzicht geeft in de fasering en de finan ciering van de groenprojecten die in het plan zijn opgenomen. „We moeten er voor oppassen dat het geen vrijblijvende zaak blijkt te zijn. Wel goede bedoe lingen en geen geld betekent dat natuur, landschap en recre atie achter lopen bij de verste delijking. Dat kan het gevoel versterken dat Zuid-Holland vol is. We moeten er voor zorgen dat we ónze woon- en werkom geving aantrekkelijk houden." Verder dringt het PRRO in het advies aan op de actualisering van verouderde bestemmings plannen die er voor het lande lijk gebied nog steeds op' grote schaal bestaan. Het adviesor gaan vreest dat anders dat de 'verloedering onherroepelijk toeslaat omdat ongewenste ont wikkelingen niet kunnen wor-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13