'Afwijzing vrouwelijke RK-priester definitief' *3 m Kerk Samenleving Dranghekken niet uit luxe rond toren H. Laurentius Inventarissen Leids parochieleven gebundeld Zomer nog kansloos r 2 ik DINSDAG 31 ME11994 II Dl UIT DE KERKBLADEN Geloofsopvoeding Is er nog wel plaats voor ge loofsopvoeding. voor God, binnen het druk bezette le ven van de leerling? Dat vraagt G. Sleeuwenhoek, le raar godsdienstonderwijs van het Dr. WA Visser 't Hooftly- ceum, zich af in het Oegst- geester Kerkblad Oké. Hij geeft zelf het antwoord: „Ja, mits u niet het onmogelijke van een christelijke school en van het godsdienstonderwijs verwacht. De vanzelfspre kendheid van \Toeger 'toen kinderen van chrisrelijke ou ders naar christelijke scholen en kinderen van niet-christe- lijke ouders naar openbare scholen gingen' is voorgoed voorbij en misschien moeten we daar ook niet al te rouwig om zijn. De school, en ook de christelijke school, is een afspiegeling van de samenle ving geworden. Alle proble men uit de grote wereld zien we ook in de kleine wereld van de school terug." Vrienden Het schoolbestaan kan vol gens Sleeuwenhoek vaak worden gekarakteriseerd als een leven in een onveilige wereld. „Omdat je daar het grootste deel van de dag bent. is het bijna synoniem met 'dagelijks bestaan'. De voortdurende druk om te presteren, de vaak wankele verhoudingen in klas of groep, de gezagsverhoudin gen op school, de verwach tingen op school en thuis, de lange werkdagen enz., die onveilige wereld vraagt om een tegenwicht dat jongeren vaak vinden in de vrienden groep en allerlei vormen van recreatie. Vriendschap is voor jongeren zowel als voor ouderen essentieel en het is dan ook vanzelfsprekend dat vanuit het oogpunt van de leerlingen de pauzes op school vaak belangrijker zijn dan de lessen. Ook voor vra gen en problemen met be trekking tot levensbeschou wing en geloof zijn vrienden en vriendinnen vaak de eer ste aangewezene om mee te praten, de eigen moeder - zo blijkt uit onderzoek - vormt een goede tweede. Antwoorden De positie van de leraren blijft moeilijk, meent Sleeu wenhoek, de afstand is vaak te groot. „Natuurlijk heeft el ke school een leerlingbege leidingssysteem, maar naast de mentor/leerlingbegeleider is er voor levensbeschouwe lijke vragen meestal géén tijd of ruimte. Ook in de lessen is er vanwege de examendruk meestal niet veel ruimte voor levensbeschouwelijke vragen van leerlingen. Het vak gods dienstonderwijs maakt dan ook christelijke scholen tot bijzondere scholen! In het godsdienstonderwijs komt de levensbeschouwelijke kant van ons bestaan name lijk systematisch aan de orde. Christelijke scholen hebben in het lesrooster voor levens beschouwing en geloof spe ciaal ruimte geschapen - en dat is uniek." Dat betekent niet dat leerlingen alles op een presenteerblaadje krij gen aangeboden. „Gods dienstonderwijs gaat over het geloof en het bestaan van mensen door de eeuwen heen en daardoor ook over het bestaan van de leerlingen zelf. Zij zullen zelf moeten ontdekken, welke antwoor den uit de reeks van ant woorden die mensen in de loop van de tijd hebben ge vonden. hen het meest aan spreekt. Godsdienstonder wijs op middelbare scholen, dat die ruimte biedt, is broodnodig. 'Toets alles en behoudt het goede'!" REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071-356443 Paus benadrukt dat alle gelovigen beslissing voorgoed moeten accepteren Paus Johannes Paulus II heeft gisteren het priesterschap voor vrouwen in de Rooms-Katholieke Kerk definitief uit gesloten. Alle gelovigen moeten 'voorgoed' de beslissing accepteren dat de RK Kerk 'geen bevoegdheid heeft vrou wen tot de priesterwijding toe te laten'. Dit schrijft de paus in een gepubliceerd herderlijk schrijven Ordinatio Sacerdotalis (de priesterwijding). VATICAANSTAD/UTRECHT» CIC/ANP Met dit besluit volgt de RK Kerk het voorbeeld van Christus, die alleen mannen tot apostelen uitkoos, en de praktijk van de RK Kerk en het leerambt, waar bij alleen mannen de priester wijding ontvangen. Over deze beslissing kan niet worden ge discussieerd. aldus de paus. Het zeven pagina's tellende docu ment is uitgegeven 'opdat er een einde komt aan iedere twij fel in deze belangrijke kwestie'. De verklaring, waarin de be staande opvattingen opnieuw worden vastgelegd, is een reac tie op het besluit van de Angli caanse Kerk in Engeland vrou welijke priesters toe te laten. Dat heeft in Engeland tot grote vreugde bij veel voorstanders en tot woede bij een kleine min derheid geleid. Enkele priesters en een oud-bisschop zijn over gegaan naar de RK Kerk. Dat vrouwen geen priester kunnen worden, betekent geen discriminatie van de vrouw, zegt de paus. Hij verwijst naar Maria, die weliswaar 'moeder Gods en moeder van de Kerk' is, maar niet 'de zendingsopdracht van de apostelen en het pries terlijk ambt' heeft ontvangen. Christus heeft indertijd niet op sociologische of culturele over wegingen alleen maar mannen tot zijn discipelen uitgekozen. In een terzelfdertijd gepubli ceerd commentaar in de Osser- vatore Romano wordt het docu ment een 'met zekerheid ware leer' genoemd. Niemand, ook de hoogste kerkelijke leiding niet, heeft de bevoegdheid vrouwen tot het priesterambt toe te laten. Het document is volgens de Osservatore 'op geen enkele wijze een belemmering' voor de oecumene. Simonis: verklaring voor velen pijnlijk Veel gelovigen zullen paus Jo hannes Paulus II dankbaar zijn voor zijn afwijzing van vrouwe lijke priesters, maar 'ik besef eveneens dat deze verklaring vele anderen pijnlijk treft'. Dat zegt kardinaal A.J. Simonis in een reactie op de brief van de paus. Onder die pijnlijk getroffenen zijn talrijke vrouwen die zich met groot elan en toewijding in zetten voor onze geloofsge meenschap. „Zij zullen het moeilijk vinden in te zien hoe de fundamentele gelijkwaardig heid van mannen en vrouwen, die ook in de pauselijke brief wordt beklemtoond, te vereni gen is met de uitsluiting van vrouwen uit het ambtelijk pries terschap." Simonis reageert als aartsbis schop van Utrecht. Er komt geen reactie van de bisschop penconferentie. VOORSCHOTEN DICK VAN DER PLAS „Dranghekken rond de kerk: waar maak je dat nog mee?" In de rubriek 'Nagalm' van het pa rochieblad van de H. Laurentius in Voorschoten wordt er nog met enige humor tegen het pro bleem aangekeken. Maar de bit tere noodzaak de directe omge ving van de kerk af te zetten om te voorkomen dat voorbijgan gers door vallend gesteente worden getroffen, tekent de problemen waarin de geloofsge meenschap is terechtgekomen. Deze week wordt de aanvan kelijk provisorisch aangebrachte afscheiding rond met name de toren - die er het slechtst aan toe is - vervangen door een wat meer permanente beveiliging. Het steigerwerk dient niet om de zo broodnodige reparaties te kunnen uitvoeren. Daarvoor is voorlopig geen geld. Wel wordt inmiddels in overleg met het gemeentebestuur bekeken wel ke noodmaatregelen kunnen worden getroffen om te voorko men dat nog meer steen en me taal van'het bouwwerk afbrok kelt. Het door het parochiebestuur in de arm genomen architec tenbureau Van der Sterre-Peet oom - onder meer gespeciali seerd in restauraties van kerk gebouwen - heeft na een uitge breide inspectie inmiddels een Hoge onderscheiding voor ex-bisschop Bar DEN HAAG «ANP Oud-bisschop R.Ph. Bar van Rotterdam is benoemd tot com mandeur in de orde van Oranje Nassau. De versierselen werden hem gisteren in het Torentje uitgereikt door premier Lubbers in aanwezigheid van de opvol ger van Bar, mgr. A.H. van Luyn, en van oud-minister Hirsch Bal- lin. De regering wil met de onder scheiding mgr. Bar eren voor zijn grote verdiensten, ook bui ten de Rooms-Katholieke Kerk. Over gevoelige materies en in moeilijke jaren heeft Bar de sa menleving van adviezen ge diend. Hoewel er een scheiding is van kerk en staat, konden burgers, ambtenaren en be windslieden zich daaraan niet onttrekken. 'Zeer verdiend', zei Lubbers tot 'mijn beste Philip pe'. Het steigerwerk rond de toren van de H. Laurentius. nieuw bestek voor een grote op knapbeurt gemaakt. De oor spronkelijke begroting is daarbij grondig herzien. „Als we de kos ten voor alle werkzaamheden bij elkaar optellen, komen we op 3,8 miljoen gulden. Dat is bijna 1,5 miljoen gulden meer dan we eerder dachten nodig te hebben. Daar is nu nog niet bij opgeteld het bedrag dat nodig is om het nieuwe altaar te plaat sen en het priesterkoor daar voor aan te passen", zo stelt C.J. Onderwater in het blad 'Galm gaten' de parochianen op de hoogte van de stand van zaken. De financiële bijdrage die van de rijksdienst voor de Monu mentenzorg tegemoet kan wor den gezien, bedraagt naar schatting 1.665.000 miljoen gul den. Onderwater: „Dat betekent dat we zelf nog ongeveer FOTO LOEK ZUIJDERDUIN 2.175.000 gulden zullen moeten opbrengen." Er bestaat echter geen enkele zekerheid wanneer die rijksbijdrage loskomt. Het parochiebestuur heeft vorige week bericht gekregen dat de aanvraag voor dit jaar in elk ge val weer is afgewezen. LEIDEN DICK VAN DER PLAS De reeks 'Leidse inventarissen' wordt bin nenkort uitgebreid met deel 10, geheel ge wijd aan het plaatselijke parochieleven. Een aantal nog niet eerder gepubliceerde inventarissen (tussen 1650 en 1987) van plaatselijke rooms-katholieké parochies en -staties zijn door het Gemeentearchief gebundeld. Het eerste exemplaar wordt op 9 juni door gemeentearchivaris mr. T.N. Schelhaas overhandigd aan vicaris-gene raal dr. W.J.M. van Paassen van het Bis dom Rotterdam. Dat gebeurt in de Bur gerzaal van het stadhuis. De Reformatie leidde in de zeventiende eeuw tot een 'ondergronds' rooms-katho- liek parochieleven. Er ontstonden zoge naamde staties, waar in schuilkerken de mis werd opgedragen. Jn Leiden waren er dat in 1670 aantoonbaar zeven: in de Kui- persteeg zaten de Franciscanen, in de Pe likaanstraat de Dominicanen, aan het Utrechtse Veer de Nederduitse Karmelie ten, in de Haarlemmerstraat de Franstali ge Karmelieten, op de Pieterskerkgracht de Jezuïeten en in de St. Jorissteeg en op de Nieuwe Rijn wereldlijke geestelijken. De archieven van deze staties kwamen, na het herstel van de bisschoppelijke hië rarchie in 1853, terecht bij de nieuwe pa rochies die toen konden worden gesticht. Dat waren de St. Petrus (beter bekend als de Petruskerk), de O.L.V. Onbevlekt Ont vangen (Hartebrugkerk) en de Mon Père- kerk. Tot 1954 was de Lodewijkskerk een kapel van de Petruskerk. De Mon Pèrekerk kreeg in 1925 de aan St. Joseph gewijde Herensingelkerk als hulpkerk. De archieven van deze drie parochies, en die van de parochie Meerburg, zijn in de periode tussen 1972 en 1993 geïnventa riseerd. Tot de bundeling van deze inven tarissen is besloten omdat onderzoekers van een parochiegeschiedenis meestal ook de stuicken van de andere parochies raadplegen. Door het uitkomen van deel 10 van 'Leidse inventarissen' kunnen deze gegevens nu ook buiten de studiezaal van het Gemeentearchief worden geraad pleegd. De 'Inventarissen van Leidse parochie- en statiearchieven, 1650-1987' telt circa 250 bladzijden, is geïllustreerd met veel oude foto's en bevat onder meer een lite ratuuropgave per inventaris en een index op namen van personen en instellingen. Deel 10 van de reeks 'Leidse'inventarissen' is met ingang van 10 juni verkrijgbaar bij het Gemeentearchief van Leiden, Boisot- kade 2A, 2311 PZ Leiden. Een exemplaar kost 22,50 gulden. De uitgave is voor 12,50 gulden ook op diskette verkrijgbaar. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON DOS 0\6 JotJ&E- /4AW KOMT OP MP AF OM MLlN 1TtSOg TE STELEN.. EN/ IK sééF HEM E£M KARATESLA& IN ZUAf NEK JUiST. iK ZIE HST VOOR tAE. LEI DSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv DIRECTIE: B.M Essenberg, G P Arnold (adj), J. Kiel (adj). HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor. Frans Nypels, Henk van der Post (adj). OMBUDSMAN. R.D Paauw, tel dag 9.30- 11 30 uur 071 -356215. of per post HOOFDKANTOOR: Rooseveltstraat 82,2321 BM Leiden Telefoon 071-356356 REGIOKANTOOR Kanaalstraat 26a Llsse Telefoon 02521 -19353. Fax 02521 -19610 POSTADRES Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX: Advertenties071 -323508 Fam. berichten 071 -323508 Redactie 071-321921 ADVERTENTIES ma-vrij. van 08.30-17.00 uur: Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma.-vrij. van 8 30-17 00 uur: Telefoon071-143545 ABONNEMENTEN Tel. 071-128030 bij vooruitbet. (incl. BTW) peracc giro autom.bet per maand 29,30 per kwartaal 85,55 84,55 perjaar 329,30 328,30 VERZENDING PER POST Nederland, per kwartaal 125,50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING mat/mvnj: 1800-19 30uur, zat 10.00-12 00 uur Tel 071-143241 HET WEER Tijdens de afgelopen twee nachten waren de omstandigheden ideaal voor het optreden van opvallend la ge minima. In de van oorsprong droge en heldere, polaire lucht ging de wind liggen en kwam het op uitgebreide schaal tot vorst aan de grond. Overigens is dat niet zo zeldzaam in deze tijd van het jaar. Opmerkelijker was de -1.1 graad van de vliegbasis Twenthe, die maandagmorgen vroeg op de nor male waarnemingshoogte van 1.5 meter werd gemeten. Bij de afsluiting van de meimaand komt er nu een einde aan een zeer koele periode, waarbij de maxima een week lang op vele plaatsen niet boven 13 of 14 graden uitkwamen. Hoewel de temperatuur ook gister middag nog onder de maat bleef, kwam de zon er vooral aan de zee kant overtuigend door. In de scho ne, heldere lucht was het zicht uit muntend. De stapelwolken, die bo ven het warmere binnenland wer den gevormd, staken scherp af te gen een diepblauwe lucht. -Een rug van hogedruk, die zich in de buurt van ons land ophoudt, zorgt woensdag voor een verdere verbetering. Er is niet veel wind en de zon krijgt alle kansom het kwik tot comfortabele waarden van circa 22 graden op te krikken. Aan de kust zal het bij een zwakke inval lende zeewind wellicht iets koeler blijven. Boven het zuidwesten var« Europa komt erg warme lucht in onze richting. In de buurt van Bor deaux zijn morgen maxima van te gen de 35 graden mogelijk, maar de explosieve manier waarop deze warmtegolf zich ontwikkelt, blijkt] funest. Een vrij onschuldige de- j pressie boven de Golf van Biscaje wordt door die hoge temperaturen uitgenodigd het vasteland op te trekken. Al voordat de zomerlucht ons land heeft bereikt, heeft zich een onweersstoring gevormd. Da; krijgen we op donderdag al spoedt mee te maken en bij oplopende temperaturen ontstaan flinke bui en, mogelijk met onweer. Je kan hier echt spreken van een kansloze poging van de zomer, waarbij de warmte ogenblikkelijk wordt afgestraft. De warmte-stori ligt vrijdag als een flinke depress] bij Zuid-Noorwegen. Met krachtij zuidwestenwinden is frisse ocea; lucht dan al vrij diep doorgedron gen boven het vasteland. Dat lijkt de aanzet tot een periode met selvallig weer omdat nieuwe oce- aanstormgen snel de oceaan ovet trekken. Juni begint dus met eenl bescheiden warmtepiek, gevolgd| door een weinig zomerse afwissej ling van zon en een bui meteen matigde temperatuur. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Veel bewolking en perio den met regen. In de loop van morgen opklaringen en in het zuiden droog. Maximumtemperatuur on geveer 12 graden, bij Oslo morgen rond 18 graden. Zweden: Veel bewolking en perio den met regen. Morgen iets droger en ten zuiden van de grote meren een enkele opkklaring. Mid- dagtemperatuur ongeveer 13 graden, morgen in het zuiden omstreeks 17 gra- Denemarken: In het zuiden .enkele zon nige perioden en op de meeste plaatsen droog, in het noorden bewolkt en re genachtig. Maxima van 14 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Flinke perioden met zon en droog. In Schotland en noord-lerland bewolkt en vooral vandaag regenachtig. Maxima op lopend tot ongeveer 20 graden In Schotland rond 13 graden. België en Luxemburg: Droog en geleidelijk zonnig. Maximum- 1 temperatuur eerst ongeveer 20, morgen rond 25 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Droog en overwegend zonnig. In de mid dag m het zuidwesten ook stapelwolken Warm met middagtemperaturen van 25 graden in het noorden tot plaatselijk 35 in het zuiden. Langs de Kanaalkust eerst nog koel. Portugal: Vrij zonnig. Morgen in het noorden en westerr enkele wolkenvelden. Droog maar morgen kans op een lokale on weersbui. Maximumtemperatuur van 20 graden bij Porto tot 28 graden in de Al- garve. Morgen iets koeler. Overwegend zonnig, in het noordwesten ook enkele wolkenvelden. Droog, maar in Andalusië kans op een lokale bui. Middagtemperatuur aan de Golf van Bis kaje ongeveer 20. Elders erg warm met maxima van 35 graden, langs de Costa's iets koeler. In Andalusië lokaal 40 gra- Canarische Eilanden: Zonnig, aan de noordkant van de eilan den ook enkele wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur ongeveer 25 gra.- den, in het zuiden iets hoger. Marokko: Westkust: Overwegend zonnig maar in de buurt van Tanger eerst nog wolken velden. Waarschijnlijk droog. Middag temperatuur ongeveer 27 graden, naar het zuiden' toe warmer. Tunesië: Meest zonnig. Droog. Middagtempera tuur ver boven de 30 graden. Zuid-Frankrijk: Overwegend zonnig en droog.. Kleine kans op een lokale onweersbui. Warm met maxima van ongeveer 30 graden. t Mallorca en Ibiza: Droog en vrij zonnig. In het binnenland enkele stapelwolken. Middagtempera tuur ongeveer 33 graden. Italië: Droog en overwegend zonnig. In de Do lomieten eerst nog enkele wolkenvel den. Maxima ongeveer 28 graden Corsica en Sardinië: Droog en vrij zonnig. Eerst nog kans op sluierbewplking. Middagtemperatuur -uiteenlopend van 28 graden op Corsica tot 33 op Sardinië Griekenland en Kreta: Droog en nogal zonnig. Op het Griekse vasteland vandaag wolkenvelden en een enkele regen- of onweersbui. Middag temperatuur meest tussen de 25 en 30 graden. Turkije en Cyprus: Overwegend zonnig en droog. In het bin nenland, en mogelijk ook langs de Turk se zuidkust, stapelwolken en kans op onweer. Middagtemperatuur langs de kusten ongeveer 25 graden. Duitsland: Vandaag perioden met zon en droog. Morgen'vrij zonnig. Middagtemperatuur oplopend van ongeveer 20 graden van daag naar 23 tot 27 graden morgen. Zwitserland: Zonnige perioden en droog. Middagtem peratuur rond 27 graden, morgen plaat selijk 30 graden. Oostenrijk: Flinke perioden met zon en droog. Maxi mumtemperatuur tussen de 24 en 28 graden. Neerslagkans Mimmumtemp. Middagtemp. Wind WEERRAPPORTEN n Ja lid WOENSDAG 1 JUNI 1994 Zon- en maanstanden Zon op 05.23 Zon onder 2l Maan op 01.52 Maan onder l|ol Waterstanden Katwijk Hoog water 09.48 22.06 Laag water 05.17 17.55 Weerrapporten 30 mei 20 ui Barcelona Berlijn Boedapest Bordeaux Dublin Frankfurt Helsinki Innst jck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Londen Luxemburg Madrid Malaga "-»V 7 i 3 20 10 24 14 far 14 4 Hf. 30 21 16 2 far verand 17 10 jdc 26 ia lei. ;8 12rhi 31 I2g a 26 161 1 29 17 »n 27 2C 17 6»Z« 16 ïoeg 20 17lt oïlh half bew./ wnw 1/ 27 Buenos Aires regen Casablanca half bew. Johannesburg onbew. Los Angeles regenbui New Orleans onweer New York zwaar bew TelAviv licht bew. wnw 3 14 6r' n 2 17 lOlnt o3 16 lift 21 28nr ono3 15 5 n2 2 lEPrl windst 21 30r ep 27 zwaar bew n4 33 2b 3 half bew. ozo4 15 8 d HEINZ WAT Z0U.&/& &AA/Z AS0CS AAA/ K//V03SV f STOM At£T zfxf/V STO/&&- 7feS©V /5SAX BA/Z-£TJ£' AA/V SZAAA/ BOES s

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 10