Ook head-bangers hebben boodschap voor de kerken Kerk Samenleving Dekenaal jongerenwerk bloeit Johannes Paulus II van plan kerk naar derde millennium te leiden MAANDAG 30 ME11994 redactie dick van der plas. 071 -356443 UIT DE KERKBLADEN Blijde galmen Hoofdorganist Jaap van Rijn van de Katwijkse Nieuwe Kerk vierde onlangs zijn 30- jarig jubileum met een mas sale. mannelijk samenzang. „Zonder anderen tekort te doen. zijn spel is soms een preek'op zich en heeft mij menigmaal diep ontroerd schrijft dominee PJ. Stam jr. in het kerkblad 'Om de Oude Kerk' van de hervormde ge meente. Hij roept zijn ge meenteleden op om de sa menzang vooral te bezoeken en ruimt tussen neus en lip pen door ook nog even wat Katwijkse strijdpunten tover 'ritmisch zingen of niet' en 'wel of geen gezangen') uit de weg. Stam: ..Wat is er heerlijker dan Gods eer be zingen met een kerk vol ke rels? Nu hoorde ik alweer 'gepiep en gemompel' van enkele bekrompen zielen over ritme en wat voor liede ren en zo. Voor dezulken nog een extra aansporing: Geen gezeur over de kleur, even kwijt je modaliteit, of 't nu langzaam gaat of snel, wie zingt voor Hem doet al tijd wel! En juicht nu maar eens echt om strijd met blijde galmen." Reiger Terwijl dominee T.G. van der Linden van Rijnsaterwoude de kopij voor het kerkblad opmaakt, zit hij weer aan de kant van de sloot: „de reiger (hij lijkt tot de vaste bewo ners van het herderlijk eiland te behoren)", schrijft de pre dikant. „Fascinerend is de combinatie van zijn zwierige zwalkpoten en spitse snavel; van zijn behoedzame sluip- gang en alert toeschieten. Een wakker kerkmens hééft iets van de reiger hij is terug houdend en toeschietelijk te gelijk. Hij weet van wachten, hopen en bidden èn van aanpakken, toeschieten, de handen uit de mouwen! De reiger. Tot mijn vreugde ont waar ik in de schepping een gelijkenis: er is een tijd van concentratie en verstilling nodig om doelgericht actief te kunnen meewerken aan de opbouw van de gemeen te." Kritiek Als dominee timmer je voort durend langs de weg. zo me moreert dominee Z. de Graaf in 'Hervormd Katwijk aan den Rijn'. „Dat roept reacties op. Vanzelfsprekend! Alleen, wat doe je als je het ergens niet mee eens bent? En voor al hoe doe je dan? In een week tijd overkwam het mij twee keer dat mensen het niet met me eens waren en wilden reageren. Eén vroeg om een gesprek. Dat gebeur de en het werd een goede ontmoeting, waarin ik de persoon bedankt heb voor de reactie èn voor de wijze waajop dat gebeurde. We werden het niet in alles eens met elkaar, maar proefden de gemeenschap in het ge loof en hebben samen gebe den! Ik houd er een heel warm gevoel aan over. Dat is niet zo bij een brief je, waar alleen maar onder stond 'een verontruste Dorpskerkganger'. De toon was beslist onvriendelijk (moet dat nu zo?) en dan zonder naam eronder? Dat vind ik eerlijk gezegd laf. Zo gaan we toch niet met elkaar om in de gemeente van Christus? Natuurlijk zijn do minees te corrigeren op wat ze zeggen of schrijven. Wat dat betreft kan deze persoon altijd bij me terecht. Maar het briefje ligt in de prulle- mand. Ik wacht af." 'Liturgische gebruikenin popmuziek zouden gelovigen moeten aanspreken „Popmuziek is meer dan alleen maar shif', weet de gere formeerde predikant dr. J. te Winkel al jaren. Tijdens een symposium in Oegstgeest probeerde de 62-jarige Pink- popganger met tal van video-opnamen een eerzaam ge zelschap van vertegenwoordigers van christelijke en ker kelijke organisaties daarvan te overtuigen. OEGSTGEEST ANP Te Winkel wees de deelnemers niet alleen op menig positieve tekst, maar ook "op 'liturgische gebruiken' die kerkgangers zou den moeten aanspreken. Het massale 'head-bangen' tijdens een concert van de Amerikaan se heavy-metalband Dio kan gezien worden als een 'uiting van gemeenschapszin'. Het 'stage-diven' van de zanger van Pearl Jam is niet minder dan 'de ineensmelting van voorganger en gemeente'. David Bowie die tijdens het concert ter ere van de aan aids overleden Queen-zanger Freddy Mercury geknield het 'Onze Va der' bidt en tienduizenden fans een eerbiedige stilte afdwingt; Bob Marley die een nummer zingt waarin de gelovigen wor den opgeroepen op weg te gaan naar het beloofde land - volgens Te Winkel zijn het kleine 'blij ken van de aanwezigheid van de Geest, die waait waarheen Hij wil'. „Als ik dit zo zie, dan denk ik dat wij geen kans meer hebben met onze traditionele geloofs overdracht", zei één van de be zoekers van het symposium over geloofsoverdracht in de vreemde context van onze cul tuur. dat werd georganiseerd door onder meer het Neder lands Bijbelgenootschap, de Vrije Universiteit en de Unie voor Christelijk Onderwijs. Anderen zagen in de video beelden juist aanknopingspun ten voor het doorgeven van het Evangelie aan de nieuwe gene ratie. Jongeren hebben wel de gelijk belangstelling voor religie en geloof, maar zij uiten dat heel anders dan hun ouders. Cultureel antropoloog dr. J. Tennekes pleitte voor meer ruimte voor ervaringen, symbo len en rituelen in de kerk - juist die elementen die veel jongeren missen. Nog veel te vaak hoort hij allerlei ingewikkelde theolo gische redeneringen in preken. Die vloeien volgens hem voort uit 'de vreselijke protestantse behoefte om alles te willen ver helderen'. De kerken moeten daarente gen meer oog krijgen voor de 'tastende religiositeit van onze tijd'. Zij moeten op zoek naar een nieuwe religieuze taal. Dat is 'niet de rationeel doordachte taal van de theologie, want die doet geen recht aan de volle rijkdom van de traditie', maar veeleer de taal van de poëzie. Tegelijk riep de VU-hoogle- raar met name 'progressieve christenen' op om in onze ont kerkelijkte samenleving reken schap af te leggen van hun ge loof. Hij vindt dat ze nu vaak met de mond vol tanden staan als het om geloofszaken gaat. „Zonder te vervallen in tradi tionele orthodoxie, moet het toch mogelijk zijn om in deze tijd een verhaal uit te dragen, met argumenten onderbouwd", aldus Tennekes. Theologen en andere deskundigen moeten de gelovigen, die inmiddels een minderheid vormen in een 'cul tureel vijandige omgeving' en die moeite hebben het geloof aan volgende generaties door te geven, daarbij ondersteunen. „Er moet gewoon munitie wor den aangeleverd! BEROEPINGSWERK GEREF. KERK VRIJGEMAAKT Beroepen, te De Bilt-Bilthoven: G. Hagens jr. te Rotterdam-Zuid; te Enk huizen: A. de Ruiter te Lelystad; te Berkel en Rodenrijs: J.F. de Haan te Arnhem. NED. GEREF. KERKEN Beroepen: te Heemstede. P. Kurpers- hoek te Assen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen tweetal te Hoofddorp-Aals- meer t b.v. Hoofddorp: Hvan de Steege te Papendrecht en H.R. Wei| te Amsterdam-Noord. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Emmeloord: C. Sonne- velt te Krimpen aan den IJssel; voor Moerkapelle en voor Zoetermeer: W. Harinckte Kapelle-Biezelinge; voor Oud-Beijerland: C. Sonneveltte Krimpen aan den IJssel; voorGene- muiden en voor Goudswaard: A. Moerkerken te Gouda. NED. GEREF. KERKEN Beroepen: te Langerak en te Rijswijk: J.vanAtten te Dalfsen. Evangelisch afkickcentrum tegen initiatief ds. Hans Visser DORDRECHT anp noordwukerhout» Met als thema 'In de geest van de jeugd' werd gisteren in en rond de Jozefkerk in Noordwijkerhout de jongerendag van het Dekenaat Bollenstreek gehouden. Aan de opkomst kon worden afgeleid dat 'het jongerenwerk in de parochies groeit en bloeit', zoals de organi satoren tevreden vaststelden. Na de opening door deken J.GJ. Straathof waaierden de deelnemers uit over de verschillende programma-onder- delen. Er kon worden deelgenomen aan vijf workshops over actuele thema's, verschillende jongerenkoren presenteerden zich met uitvoeringen in de kerk en op een informatiemarkt kon worden kennisgemaakt met tal van groepen en instellingen die zich onder meer beijveren voor natuur en milieu en de Derde Wereld. Enkele muziekgroepen zorgden voor een vrolijke sfeer en ook aan de inwendige mens was gedacht. FOTO DICK HOGEWONING Het evangelisch afkickcentrum De Hoop in Dordrecht wil zich met andere afkickcentra organi seren tegen het vrijgeven van harddrugs. Het centrum keert zich tegen het besluit van ds. Hans Visser die in de Rotter damse Pauluskerk vaste dealers heroïne en cocaïne laat verhan delen. „De voorstanders hebben zich georganiseerd, waarom zouden wij dat ook niet doen", aldus Teun Stortenbeker, direc teur van De Hoop, het evangeli sche afkickcentrum. Hij is verontrust over de steeds luider wordende roep om alle drugs, ook de hard drugs, vrij te geven. Stortenbe ker noemt Vissers aanpak pertinent onjuist'. Wanneer harddrugs worden vrijgegeven, komen er volgens hem vele ver slaafden bij. Visser probeert vol gens Stortenbeker tijdens de ka binetsformatie de vrije drugs verstrekking onder de aandacht te brengen. Daarbij vindt hij bij veel politici een gewillig oor. De directeur van De Hoop pleit voor beperkende maatre gelen door de overheid. „H^t is haalbaar dat mensen afkicken. Daarom is het onaanvaardbaar drugs vrij te geven, want dan schrijven we verslaafden af." Hij wil dat de tegenstanders van het vrijgeven van drugs meer samenwerken, zodat ze sterker staan in hun waarschu wingen aan de overheid. Hij heeft enkele weken geleden ge sproken met de Emilie-hoeve, het afkickcentrum van het psy chiatrisch ziekenhuis in Bloe- mendaal, en de stichting IVON, Instituut Verslavingszorg Oost- Nederland. Deze instellingen wijzen het gebruik van me thadon bij hun behandeling af. Momenteel inventariseert De Hoop de meningen van alle af kickcentra over het vrijlaten van de drugshandel. Europees ge zien zit er volgens Stortenbeker 'geen rek meer in het Neder landse drugsbeleid'. Een officië le legalisatie zit er naar zijn me ning dan ook niet in. Expositie toont spotprenten en cartoons over katholieken NIJMEGEN ANP Het Katholiek Documentatie Centrum houdt ter gelegenheid van zijn 25-jarig bestaan een ex positie over rooms-katholieken in spotprenten en cartoons. De tentoonstelling, met de titel 'Een bgetje blaten kan geen kwaad', is van 3 tot 30 juni te zien in de bibliotheek van de Katholieke Universiteit Nijme gen. De titel van de tentoonstelling is ontleend aan een karikatuur van Albert Hahn uit 1912. Daar op is het katholieke Tweede-Ka merlid W. Passtoors te zien, die als schaapherder zijn kudde weidt met de woorden: „Zool ang ze in de goede richting blij ven loopen, kan dat beetje bla ten geen kwaad." Er is een ruime keuze ge maakt van prenten vanaf 1853 tot heden. Er zijn onder meer spotprenten te zien van L. Jor- daan, Johan Braakensiek, Eppo Doeve, Charles en Wim Boost, Opland, Frits Behrendt, Jos Col- lignon en Peter van Straaten. VATICAANSTAD AFP/RTR/DPA Paus Johannes Paulus II. die vrijdag het zieken huis heeft verlaten, is van plan nog lange tijd aan het hoofd van de Rooms-Katholieke Kerk te staan. „Ik moet de kerk van Christus naar het derde millennium leiden", zei de 74-jarige paus gisteren tegen gelovigen op het Sint Pieters plein. Hij zal dat doen door middel van gebed en di verse initiatieven, maar daarbij blijft het niet. „Ik moet ook lijden", zei de paus met een ver wijzing naar de aanslag op zijn leven, nu dertien jaar geleden, en naar zijn recente verblijf in het ziekenhuis dat nodig was na een val in de bad kamer waarbij hij zijn rechterbovenbeen brak. De paus legde een verband tussen zijn lijden en dat van het gezin, een geliefd onderwerp tij dens dit internationale Jaar van het Gezin. „Het gezin wordt bedreigd, het gezin wordt aangeval len, het gezin lijdt", aldus de paus. „Ik lijd voor het gezin." De kerkleider zal donderdag een ontmoeting hebben met de Amerikaanse president Cünton. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON BOPF. LAAT DE" OUD£ pa al F. D'/E SiW/A WERP BEROOFP.AIS ÖETÜi&E BWAJEaJ. LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv DIRECTIE. B.M. Essenberg, G P. Arnold (adj), J. Kiel (adj), HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj). OMBUDSMAN: R.D. Paauw, tel. dag 9.30- 11 30 uur 071 -356215. of per post. HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat82.2321 BM Leiden Telefoon 071-356356 REGIOKANTOOR Kanaalstraat 26a Lisse Telefoon 02521-19353. Fax 02521-19610 POSTADRES Postbus 54.2300 AB Leiden TELEFAX: Advertenties071 -323508 Fam. berichten 071 -323508 Redactie 071-321921 ADVERTENTIES ma-vrij. van 08 30-17.00 uur: Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma.-vrij van 8 30-17 00 uur: Telefoon071-143545 ABONNEMENTEN Tel 071 -128030 bij vooruitbet. (ind. BTW) peracc giro autom bet per maand 29.30 per kwartaal 85.55 84.55 per jaar ƒ329.30 ƒ328,30 VERZENDING PER POST Nederland: per kwartaal 125.50 ovenge landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING mat/m vnj: 18 00-19 30 uur. zat. 10.00-12.00 uur Tel. 071-143241 HET WEER Voorzichtige opmars Tijdens het laatste mei-weekeinde bleef het uitgesproken fris in de van oorsprong polaire luchtstroom. De temperatuur van 18 graden, waarop in deze tijd van het jaar mag worden gerekend, werd bij lange na niet gehaald. In het alge meen kwam de middagtempera- tuur niet boven 14 graden uit. Bo vendien had de atmosfeer nog een verrassing in petto. Diverse sta tions kregen op zaterdag forse (niet verwachte) buien over zich heen; Marken en de Bilt meldden respec tievelijk 12 en 10 millimeter. De oorzaak van het ongerief zat 'm in de hogere luchtlagen. De noordelij ke stroming vlak bij de grond voer de slechts onschuldige wolkenvel den aan, maar op een hoogte van 3 tot 5 kilometer kwam er een belle tje koude lucht uit een meer weste lijke richting mee, die door de ma zen van het waarnemingsnet glip te, zodat er - nogal plaatselijk - bui envorming kon optreden. In onze regio langs de westkust bleef het vrijwel droog, maar veel zon werd er niet gezien. Zondag kwam ons land in een zeer heldere luchtsoort terecht. Vooral aan zee kwam de zon er af en toe fel door; later op de dag werd het wat onsta bieler met stapelwolken en een en kel büitje. Het hogedrukgebied ten westen van Ierland begint vandaag af te; kelen, maar stuurt nog wel een u loper over ons land. De noordelijl stroming houdt het voor gezien e daarmee ook de lage temperatu-, ren. Toch kan het de komende nacht bij flinke opklaringen nog eenmaal knap koud worden meti beschutte plaatsen vorst aan de grond. Morgen liggen we aan de noordflank van de hogedrukrug,] dat de wind naar west draait. Er mag op wat zon worden gerekent en de temperatuur begint aan ee voorzichtige opmars. Een zwak front bereikt ons in nacht van dii dag op woensdag, maar neerslag wordt er nauwelijks verwacht. Zeer warme lucht uit Spanje en Zuid-Frankrijk komt donderdag! onze richting; toch stijgt het kwil bij ons waarschijnlijk niet veel vi der dan circa 20 graden. De hitti in het zuidwesten produceert eei onweersstoring, die later op de d al weer een bedreiging vormt. De atmosfeer krijgt in feite niet ge noeg tijd om op te warmen. Er i: geen sprake van de zo broodnod ondersteuning van een hogedruk gebied, zodat het hooguit bij eer enkele warme dag blijft. Aan het eind van de week spoelt weer fri; sere oceaanlucht over West-Euri uit. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Zonnige perioden en droog. In Schotland en noord-lerland bewolkt en vooral morgen regenach tig. Maxima van 13 graden in Schotland tot tegen de 20 in de buurt van Lon- België en Luxemburg: Droog en geleidelijk meer zonnige perioden. Maxi mumtemperatuur onge veer 16 graden, later in het oosten 20 graden Noord- en Midden-Frank- Droog met flinke zonnige perioden. Middagtempera- tuur vandaag rond 19 gra den. Morgen warmer met 22 bij Parijs en 26 in de omgeving van Lyon. Langs de Kanaalkust tussen 14 Portugal: Vrij zonnig maar in het noorden ook en kele wolkenvelden. Droog maar in het binnenland mogelijk een lokale on weersbui. Maximumtemperatuur van 20 graden bij Porto tot 28 graden morgen m de Algarve. Spanje: Overwegend zonnig, in het noordwesten ook enkele wolkenvelden. Droog, maar in het binnenland kans op een bui. Mid- dagtemperatuur aan de Golf van Biskaje ongeveer 20. langs de Costa's en in het binnenland rond of iets boven de 30 graden. Morgen nog iets hogere tempe raturen. Canarische Eilanden: Zonnige perioden, aan de noordkant van de eilanden ook wolkenvelden, maar waarschijnlijk droog. Middagtempera- tuur ongeveer 25 graden. Marokko: Westkust: Perioden met zon en en in het noorden ook enkele wolkenvelden. Mid- dagtemperatuur ongeveer 23 graden, naar het zuiden toe veel warmer. Zonnig en zeer warm. Vandaag mis schien enkele wolkenvelden. Middag- temperatuur ver boven de 30 graden. Zuid-Frankrijk: Overwegend zonnig en droog. Kleine kans op een lokale onweersbui. Middag- temperatuur ongeveer 24 graden, mor gen rond 28 graden. In het uiterste zui den en langs de Middellandse Zeekust plaatselijk 33 graden. Mallorca en Ibiza: Droog en vrij zonnig. In het binnenland enkele stapelwolken. Middagtempera- tuur ongeveer 30 graden. Italië: Droog en overwegend zonnig. In de Do lomieten en Povlakte wolkenvelden en kans op een enkele regenbui. Maxima van 25 in het noorden tot iets boven de 30 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Droog en vrij zonnig. Middagtempera- tuur uiteenlopend van 27 graden op Corsica tot 32 op Sardinië. Griekenland en Kreta: Zonnig en droog. In het noorden van Griekenland stapelwolken en morgen een enkele regen- of onweersbui. Mid- dagtemperatuur tussen de 30 en 35 graden, aan zee iets koeler. Turkije en Cyprus: Overwegend zonnig en droog. In het bin nenland stapelwolken en mogelijk on weer. Middagtemperatuur ongeveer 30 graden. Duitsland: Eerst veel bewolking en af en toe regen. Morgen perioden met zon en droog, in het oosten eerst nog bewolking. Middag- temperatuur vandaag ongeveer 16 gra den, morgen warmer en maxima tussen 17 en 23 graden. Zwitserland: Bewolkt en eerst nog regen. Morgen droog en vrij zonnig. In Wallis en Tessin beide dagen droog en flinke zonnige pe rioden. Maxima eerst zo'n 22, later rond 25 graden. Oostenrijk: Vandaag veel bewolking en nu en dan regen. Morgen van het westen uit droog en geleidelijk wat meer zon. Middag- temperatuur ongeveer 20 graden, in het zuiden wat warmer. Morgen overal iets hogere temperaturen. Polen: Wolkenvelden en plaatselijk wat regen of motregen. Morgen in het westen op klaringen. Middagtemperatuur rond 15 graden, morgen in het westen wat hoger. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. -Wind - WEERRAPPORTEN DINSDAG 31 MEI 1994 Zon- en maanstanden Zon op 05.24 Zon onder Maan op 01.31 Maanonderl Waterstanden Katwijk Hoog water 08.38 21.13 Laag water 04.27 16.55 Weerrapporten 29 mei 20 uur: Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Barcelona Berlijn Boedapest Bordeaux Brussel Cyprus Dublin Frankfurt Las Palmas Lissabon Locarno Luxemburg Madrid Mallorca zo 3 25 21 Malta Moskou licht bew. half bew half bew. Los Angeles onbew. New Orleans zwaar bei Vancouver regenbui HEINZ HAD/£H£/MZ! /kr WAS //V SCHOTLANH ZfV&AAP WAT //CPAAJZ <5£L£EJe& /r'&0

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 8