2P Succes met aanpak uitkeringsfraude Binnenland 991 NIET VOOR HANDELAREN! 991 ^ieuw CD-kamerlid il Janmaat vervangen f1 Geen loonsverhoging in ziekenhuizen PvdA voorstander van betaald adoptieverlof Jemenitische sjeik dreigde gijzelaars met de dood Begaafd mens met veel kwaliteiten' Gevallen militairen herdacht UNOX SMAC blik 340 gram van 33? PUNTBROODJES zak 10 stuks GOLDEN WONDER CHIPS NATUREL Jac HermansJ yoor de dichtstbijzijnde Jac. Hermans bel: 02154-83333 U^C.Hermans^ Iraanse asielzoekers in hongerstaking cgmondIraanse asielzoekers die sinds een maand in het voor malige bejaardenhuis Torenduin in Egmond aan Zee verblijven, zijn in hongerstaking gegaan voor betere leefomstandigheden. Sinds vrijdag drinken de 22 Iraniërs alleen nog water. Ze moeten met zeven mensen op een kamertje slapen en per verdieping is maar één douche. Ook de medische zorg vinden ze onvol doende. Wie naar de dokter wil, moet een week tevoren een af- [spraak maken. Er wordt ook geklaagd over het ontbreken van '.Nederlandse taalles. Grote hasjvangst in Rotterdam rotterdam Naar nu pas bekend is geworden, heeft de Rotter damse politie vorige week dinsdag 5.000 kilo hasj en marihuana in beslag genomen met een straatwaarde van 15 miljoen gulden, pe drugs zaten verstopt in dozen diepgevroren kipnuggets in gen loods in het havengebied. In verband met de vondst zijn $rie personen aangehouden, twee uit Hoek van Holland en een 'uit Hattemerbroek. De drugs hadden Schotland als eindbestem ming. Dode bij brand in ziekenhuis ;eist Een 66-jarige patiënt is vrijdagnacht bij een brand in het IJorentz Ziekenhuis in Zeist om het leven gekomen. Een ver pleegkundige liep lichte brandwonden op en een lichte rookver- jgiftiging. De brand brak uit op de kamer van het slachtoffer op de afdeling chirurgie. Zijn 27 medepatiënten konden elders in bet ziekenhuis worden ondergebracht. De politie vermoedt dat het slachtoffer de brand heeft gesticht. De man had psychische noblemen. Vorig jaar 20 procent meer fraude opgespoord De sociale diensten in ons land verwachten dit jaar meer successen te boeken bij de aanpak van uitkeringsfraude. Vorig jaar werden volgens gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) ruim 21.000 gevallen van fraude opgespoord, ruim twintig procent meer dan het jaar daarvoor. Door onder meer intensievere koppeling van gegevensbestanden kunnen dit jaar nog meer frau deurs worden betrapt, zo verwacht Divosa, de vereniging van directeuren van sociale diensten. Volgens het CBS werden er vo rig jaar zo'n 5.500 gevallen van bijstandsfraude geconstateerd. Dat was ruim 1.300 meer dan een jaar eerder. Het aantal op gespoorde fraudegevallen met de RWW steeg met ruim 3.000 tot bijna 16.000. Vooral met de aanpak van 'grote vissen' werd succes geboekt. In 980 gevallen ging het om bedragen van meer dan 50.000 gulden, tegen 752 in 1992. Divosa-directeur P. Lemmen zei het afgelopen weekeinde voor de AVRO-microfoon dat de aanpak van de uitkeringsfraude pas goed op gang kwam na alarmerende rapporten uit Gro ningen en Rotterdam. Uit on derzoeken aldaar bleek dat in sommige wijken met meer dan eenderde van de uitkeringen werd geknoeid. Dat bleek bij nadere studie mee te vallen (on geveer tien procent), maar de toon van een hardere aanpak was gezet. Volgens de Divosa-directeur konden vorig jaar meer fraude gevallen worden opgespoord doordat het makkelijker is ge worden de bestanden van de sociale diensten te koppelen Miljoenenfraude in Eindhoven Enkele tientallen boeren en 32 cliënten van de Gemeente lijke Sociale Dienst (GSD) in Eindhoven worden ervan ver dacht betrokken te zijn bij een omvangrijke fraude. Het gaat om een bedrag van on geveer zeven miljoen gulden. De boeren namen mensen in dienst die op dat moment een uitkering kregen. Ze droe gen voor die zwartwerkers geeiv sociale premies af. Bo vendien is uit onderzoek ge bleken dat de boeren ook in komstenbelasting hebben ontdoken. Hangende het on derzoek zijn nog geen aan houdingen verricht. Kinderen doden pasgeboren kalf met die van de belastingdienst, de bedrijfsverenigingen en de dienst studiefinanciering. Daar naast zijn er meer sociale re chercheurs beschikbaar: 600 of wel één op de 800 uitkeringsge rechtigden. Volgens Lemmen wordt de fraude dit jaar nog verder terug gebracht, vooral doordat het koppelen van de bestanden ver der wordt uitgebouwd. Daar naast verwacht de Divosa-direc teur successen van de veel scherpere controle 'aan de poort', als iemand een uitkering aanvraagt. Lemmen zegt niet bang te zijn dat de hardere aanpak van de fraude uit de hand gaat lo pen. De Amsterdamse ombuds man veegde afgelopen vrijdag nog de vloer aan met de sociale dienst in de hoofdstad, die in zichzelf gekeerd en bureaucra tisch zou zijn. ,,We houden de grenzen van wat burgers accep tabel vinden scherp in de gaten. Er komt absoluut geen heksen jacht", zo beloofde Lemmen. Twee 7-jarige jongetjes hebben zaterdagmiddag op een Rotter damse kinderboerderij moed willig een pasgeboren kalfje de dood ingejaagd. Het kalfje dat om vijf uur 's ochtends was geboren, werd tegen de avond door de kinde ren met stokken geslagen en met stenen bekogeld. Hierdoor raakte het diertje zo in paniek dat hij tegen het hek rende en zijn nek brak. Een omstander die getuige was van het voorval heeft de jeugdige dierenbeulen in de kraag gevat en overgedragen aan de politie. De jongens hebben gezegd dat ze het kalf bewust wilden doden. De politie heeft rapport opgemaakt en stuurt dit door aan de Raad voor de Kinderbe scherming. De dadertjes kun nen niet worden gestraft. Kin deren jonger dan twaalf zijn strafrechtelijk 'immuun'. Meer geld naar luchtjes en kleurtjes jen haag De consument geeft steeds meer geld uit aan parfum jen andere cosmetica. De omzet van luchtjes, huid- en haarver- zorgingsprodukten, badprodukten en andere cosmetica steeg vorig jaar met acht procent tot 3,3 miljard gulden. Dat blijkt uit !de brancheverkenning Drogisterijen van het Economisch Insti tuut voor het Midden- en Kleinbedrijf. Cosmeticakopers kopen ;de spullen steeds minder in een warenhuis en vaker bij de dro- Ipst. Duizenden bij Aids Memorial Day Amsterdam Enkele duizenden mensen hebben zaterdag een bij eenkomst in de Amsterdamse Beurs van Berlage bijgewoond in het kader van de jaarlijkse Aids Memorial Day. De herdenkings dag werd voor de negende keer gehouden. De binnenmuren van het gebouw waren behangen met kleurrijke quilts, die zijn ver vaardigd als tastbare herinnering aan de doden. Na afloop van de herdenking zijn op de Dam honderden witte ballonnen opge laten. OM vervolgt Consumentenbond niet den haag De Consumentenbond zal niet worden vervolgd we gens valsheid in geschrifte bij een vergelijkend warenonderzoek naar brood. Dat heeft de Haagse officier van justitie laten weten. Een bakker deed vorig jaar aangifte van valsheid in geschrifte. Zijn brood zou helemaal niet zijn onderzocht maar werd door de Consumentenbond wel afgekraakt. I lie CD'ers weg uit Almelose raad "enha/ ;et zou niet gek zijn als een an- ir dan Janmaat de Centrum- imocraten gaat leiden. Dat zei !t kersverse CD-kamerlid Zonneveld afgelopen zater- in NRC-Handelsblad. De ilitsing binnen de CD is daar mee tot in de driekoppige i^eede-Kamerfractie doorge- ongen. Volgens Zonneveld is hst de *aag of janmaat de politieke podschap van de CD nog wel tn overbrengen aan mensen ie niet zo goed zijn geschoold. Ik weet niet of hij daartoe nog iel geestelijk in staat is. Mis- :hien zou hij eens een stapje irug moeten doen en het aan :n ander overlaten", aldus inneveld. (Zonneveld is niet uit op de val ui Janmaat maar is wel bereid de stoel van de CD-leider te aan zitten. Hij staat voor een leer 'gematigde koers' van de D en wil radicale standpunten uanceren'. „Mijn benadering aat aan", aldus Zonneveld. De problemen in de CD jhrijft Zonneveld toe aan het lit dat men in de aanloop naar raadsverkiezingen iedereen laar heeft toegelaten vanuit de n osofie dat de partij in zo veel Bijna-botsing boven Noordzee mogelijk gemeenten aan die verkiezingen moest meedoen. Daarbij werd niet gelet op de kwaliteit van de kandidaten. Janmaat was niet bereikbaar voor commentaar. In de Almelose gemeenteraad zitten inmiddels geen vertegen woordigers meer van de CD. Eerst stapte het Almelose raads lid LI. Oudendijk over naar het extreemrechtse Nederlands Blok, en gisteren deed tweede man J. Lepez hetzelfde. Dat zei partijleider W. Vreeswijk van het Nederlands Blok, raadslid in Utrecht. De 86-jarige Lepez wil niets van doen hebben met racisti sche uitlatingen en de criminele uitspattingen van ex-partijgeno ten zoals de Amsterdamse en Purmerendse fractievoorzitters, Y. Graman en R. van der Plas. Graman wordt verdacht van brandstichting bij buitenlanders en Van der Plas is recent ver oordeeld voor verzekeringsfrau de en vuurwapenbezit. Vreeswijk zegt dat hij druk bezig is met het werven van nog meer afvallige CD'ers. Hij heeft al raadsleden op het oog maar wil die eerst 'uitgebreid scree nen' om situaties zoals in de CD te voorkomen. Boven de Noordzee bij Petten zijn, naar nu pas is bekendge maakt, vorige week woensdag een helikopter en een verken ningsvliegtuig van de Koninklij ke Marine rakelings langs elkaar gevlogen. Dat heeft een marine woordvoerder desgevraagd be vestigd. De marine en een onaf hankelijke commissie hebben een onderzoek ingesteld aar de toedracht van de bijna-botsing. In de commissie zitten de Rijksluchtvaartdienst, Eurocon trol, de luchtverkeersbeveili- gingsdienst, de luchtmacht en de marine. De Lynx-helikopter van het vliegkamp De Kooy en het fregat Hr. Ms. Kortenaer oe fenden op enkele tientallen ki lometers voor dé kust. De lan dende helikopter werd geloodst door een leerling, die handelde onder toezicht van een instruc teur. Waarom het Orion-ver- kenningsvliegtuig van de vlieg basis Valkenburg in de buurt van het fregat vloog, is onbe kend. Het is onduidelijk op welke afstand beide toestellen elkaar zijn gepasseerd, maar de mari ne spreekt van 'zeer nabij' en 'rakelings'. De bemanning van de helikopter heeft het incident onmiddellijk gemeld. Fractieleiders optimistisch over paars kabinet den haag «anp De fractieleiders Kok (PvdA), Bolkestein (WD) en Van Mierlo (D66) hebben zich zaterdag voorzichtig optimistisch uitge laten over de mogelijkheid een paarse coalitie te vormen. Ook fractiespecialisten van de drie partijen, die het afgelopen weélceinde bijeen kwamen om de onderhandelingen van vol gende week voor te bereiden, zijn tevreden. „Er is behoorlijke voortgang gemaakt", aldus een betrokkene. Volgens ingewijden worden de komende dagen heel belang rijk voor de kabinetsformatie. Partijen moeten het op 'essen tiële punten' eeps worden. „Lukt dat niet, dan moet je je gaan afvragen wat er mis is", ai- dus een ingewijde. Loonmatiging als nieuw kabinet minder bezuinigt den haag anp De PvdA-fractie in de Tweede Kamer vindt dat mensen die een kind adopteren recht moeten krijgen op betaald verlof. PvdA- Kamerlid Noorman zei dat zaterdag voor de VARA-radio. Ze rea geerde op klachten van de Vereniging voor Adoptie-ouders. Noorman denkt aan een verlof van zestien weken. Dat zou be taald kunnen worden uit de Ziektewet of via CAO-afspraken. Noorman wees erop dat het wel mogelijk is om betaald verlof te nemen bij zwangerschap, terwijl er geen regeling is voor adop tie-ouders. Volgens haar is dat onrechtvaardig omdat adoptie ouders vaak toch al voor grote problemen worden geplaatst. Zo hebben zij bij voorbeeld geen recht op kraamhulp. De vrijgelaten Nederlandse TNO-medewerkers zijn tijdens hun ontvoering in Jemen diver se malen met de dood bedreigd. „Ik ben een paar keer heel bang geweest. Je wist immers nooit of die dreigementen serieus wa ren", aldus J. Van der Gun De twee TNO-medewerkers Van der Gun en G. Jeurissen, die samen met hun eerder vrij gelaten collega W. Elderhorst bijna twee maanden werden vastgehouden in het kamp van de Jemenitische sjeik Mubarak bin Saleh al-Zayidi, arriveerden gistermorgen op Schiphol. Hoe wel zijn vorige week ziek terug gekeerde collega Elderhorst be weerde dat de ontvoerders hen niet met de dood hadden be dreigd, gaf Van der Gun gisteren duidelijk aan dat hij tijdens de ontvoering voor zijn leven heeft gevreesd. „Ik was me voortdurend be wust dat de ontvoerder mij ge bruikte om iets af Ie dwingen. De sjeik eiste geld van de presi dent voor telefoon-, elektrici teit- en watervoorzieningen in het gebied. Wij waren een on derhandelingsmiddel in dat conflict. Soms dreigde hij ons met de dood. Ik vroeg me dan af of hij blufte of dat hij het echt meende", aldus Van der Gun. Twee maanden lang verhuis den de drie TNO-medewerkers om de zes tot tien dagen naar een ander tentenkamp. Als het water op was, trokken ze weer zo'n zes kilometer verder. De reden van hun vrijlating is onduidelijk. Jeurissen liet mer ken 'zeer verrast te zijn'. Ze we ten niet of er voor hun vrijlating losgeld is betaald. Minister Pronk (ontwikkelingssamenwerking) die de vrijgelaten gijzelaars op Schiphol verwelkomde, formu leerde het als volgt: „Het staat mij niet vrij daar iéts over te zeggen. De onderhandelingen zijn gevoerd door Jemenitische autoriteiten." De werkgeversorganisatie NZF en de vakbonden zijn er zater dagmorgen, na een marathon sessie van 25 uur, in geslaagd overeenstemming te bereiken over een nieuwe CAO voor het ziekenhuiswezen. De CAO heeft een looptijd van twee jaar. Het belangrijkste is dat de lonen van de 287.000 werknemers van de algemene en psychiatrische zie kenhuizen, de verpleeghuizen en de zwakzinnigeninrichtingen worden gematigd als het nieu we kabinet minder bezuinigt op de zorg. Hoewel de bonden er mee hebben ingestemd dat de lonen twee jaar lang op hetzelfde ni veau blijven, zitten er toch en kele financiële douceurtjes in de overeenkomst. Eind dit jaar ontvangen de werknemers een netto-gratificatie van 225 gul den. Volgend jaar juli wordt er een. eenmalige uitkering van 0,9 procent over het jaarsalaris, in clusief het vakantiegeld, uitge keerd. De clausule over lonen en be zuinigingen is op aandringen van de bonden in de CAO opge nomen uit vrees dat het nieuwe kabinet een streep haalt door de oude afspraken. De tweede ont snappingsclausule betreft lonen in de marktsector. Als die vol gend jaar met 1,5 procent of meer stijgen, zal op 1 januari 1996 toch een structurele loons verbetering van een procent worden doorgevoerd. In ruil voor het afzien van loonsverhogingen hebben de werknemersorganisaties van de NZF ook de garantie gekregen dat er een werkgelegenheids plan komt, dat 'enkele duizen den' banen voor laag- en onge schoolde werklozen moet ople veren. Die nieuwe werknemers zullen overigens wel genoegen moeten nemen met een salaris op het niveau van het mini mumloon of net daarboven. Na maximaal twee jaar stromen zij door naar een reguliere, beter betaalde functie. Als eerste CAO in de zorgsec tor bevat de nieuwe overeen komst 'prikkels' om het ziekte verzuim terug te dringen. Vanaf de derde ziekmelding in een jaar leveren werknemers een ATV- of vakantiedag in met een maximum van twee dagen. Grote belangstelling bij afscheid bisschop Bar „Ik ben nog altijd bisschop; alleen heb ik geen bisdom meer." Dat zei monseigneur Bar vorige week. De oud-bisschop van Rotterdam schitterde gisteren voor het laatst in zijn verloren bisdom, in aanwezigheid van familieleden, vrienden, gelovi gen en demissionair premier Lubbers en de net opgestapte minister van Justitie Hirsch Ballin en hun echtgenotes. Bar vertrok in zijn unieke stijl: waardig, bemin nelijk, met humor en soms, op momenten waarin de emotie doorbrak, met een waarneembare tril ling in zijn stem. Nog één keer sprak hij zijn kud- de toe in de volgestroomde kathedrale kerk aan de Rotterdamse Mathenesserlaan, waar hij nog eens uiteen zette dat hij geen bisschop meer kon blijven. Eind februari vorig jaar viel voor Ronald Bar (66) het doek, toen hij in zijn toevluchtsoord Che- vetogne in België in verregaande staat van li chamelijke en geestelijke uitputting zijn ont- slagverzoek aan de paus schreef. Hij ging met pijn en schaamte, maar zonder rancune, omdat hij zich niet kon verweren tegen alle geruchten over zijn homoseksuele contacten. Maar zijn ver trek is niet definitief. Hij blijft bij de kerk betrok ken, als reizend ambassadeur van zijn kloosteror de. Ze waren gisteren allemaal aardig voor de ver trekkende bisschop. 'Een begaafd mens met vele kwaliteiten, iemand die heel veel mensen met naam en toenaam kent. Een man ook met vele interessen en met boeiende verhalen, vaak vol humor.' Bars opvolger mgr. Van Luyn prees in het bijzonder de onvermoeibare inzet en het in spirerend optimisme waarmee Bar het bisdom Rotterdam ruim tien jaar heeft geleid. „Er is tien jaar lang voor u gebeden en dat zal niet ophou den met uw terugtreden. Wij gedenken u tot in lengte van dagen", aldus Van Luyn. BS: Economie lerstelt zich ,angzaamaan ét Centraal Bureau voor de f atistiek (CBS) ziet steeds meer lo kenen dat het beter gaat met ine economie. Het bureau ver st acht dat er geleidelijk een ein- m is gekomen aan de economi se malaise in Nederland. Er zijn steeds meer aanwijzin- iofen dat het de goede kant op e lat. Consumenten hebben ir leer vertrouwen in de econo- lie. Ook worden er de laatste td weer meer uitzendkrachten f.igeschakeld. De afgelopen drie ar was het aantal gewerkte k( en door uitzendkrachten eeds fors gedaald. Vorig jaar as de daling zelfs meer dan :n procent. Het meest recente oi yartaalcijfer wijst erop dat het ti intal uitzenduren zich, zij het keen relatief laag niveau, pf ;eft gestabiliseerd, aa Ook de industrie doet het er beter door iets meer te i e oduceren. In april waren ér inder faillissementen. Verder oeit de werkloosheid minder iel dan verwacht. Eerst kwa- en er maandelijks 18.000 erklozen bij, dat zijn er nu inder dan 10.000 per maand. margraten „Elk graf hier heeft een verhaal dat de indivi duele offers illustreert." Dat zei de Amerikaanse ambassa deur in ons land, T. Dornbusch, gisteren op het Neder lands-Amerikaans militair kerkhof in het Limburgse Mar graten. Daar vond in aanwezigheid van koningin Beatrix de vijftigste 'Memorial Day' plaats ter nagedachtenis aan de Amerikaanse en Nederlandse slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog. Na de koningin en de ambassadeur legden nog 54 vertegenwoordigers van burgerlijke en militaire or ganen kransen bij de plaats waar 8.301 Amerikaanse sol daten liggen begraven. Een erewacht van het Amerikaanse leger vuurde drie geweersalvo's af. Op de foto salueert een Amerikaanse soldaat van de 82ste Airborne-divisie voor zijn gevallen landgenoten. foto anp VIOLETTA MACARONI pak 500 gram van&T

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3