Het wordt nooit meer rustig op het slagveld 71 (djtSP 8» TOERKOOP Toerisme Het Pegasus Bridge Cafe naast het Pegasus Bridge Museum. Hier land den in de nacht van 5 op 6 juni de eerste Britse parachutisten. foto hans van weel manente tentoonstelling 'Vrou wen in de oorlog' en de invasie- film, die op een veertien meter breed doek wordt vertoond. De toeschouwer komt ogen en oren tekort. Eerst een vertoning in twee delen (links op het scherm be reiden de Duitsers zich voor op een eventuele invasie - rechts de geallieer den) vervolgens na een minuut of acht ongeveer één groot spektakel waarin naast authentieke scènes ook taferelen zijn gemonteerd uit de film The Longest Day. Kan je als reiziger door Nor mandië moeilijk om deze twee musea heen; voor dat van Arro- manches geldt min of meer het zelfde. Het Musée du Débarque- ment geeft de bezoeker een Circuit du m Débarquement frappant inzicht in wat tussen 6 en 18 juni 1944 technisch en lo gistiek, misschien wel de groot ste prestatie was van de gealli eerden: de bouw van een kunst matige haven waarvan de res ten nog altijd op de rede van het plaatsje vallen te zien. Maquet tes, video's, films en een half open aquarium waarin wordt gedemonstreerd hoe de enorme afmeerplaats door middel van het afzinken van oude vracht schepen en caissons zo snel werd geconstrueerd, dat al op 18 juni het eerste oorlogsmate riaal aan land kon worden ge zet. Een uitstekende uitvalbasis voor de geallieerden, Arromanches; een uitstekende uitvalbasis ook voor de toerist anno jaren ne gentig. Links Omaha Beach en Utah Beach, de stranden waar de Amerikanen zich ten koste van enorme verliezen een weg vochten door en langs zwaar versterkte fortificaties als Gris- becq en Pointe du Hoe; rechts de kust (Gold Beach, Juno Beach en Sword Beach) waar de Canadezen, Engelsen en vrije Fransen in de ochtend van 6 ju ni het strand opstormden. De samenwerkende VW's zijn zo vriendelijk geweest daar een Circuit du Débarquement uit te zetten. Voorzien van vers ge streken, kreukvrij asfalt en voor zien van bordjes die verwijzen naar onder meer het Pegasus Bridge Museum bij Bénouville (bij deze brug landde iets voor middernacht - Franse tijd - de zesde Britse luchtlandingsdivi sie), het Museé du No 4 Com mando in Ouistreham (waar de verrichtingen van de Vrije Fran sen worden herdacht) en de Duitse batterij bij Longues-sur- Mer (een aantal bunkers waarin de kanonnen nog steeds staan De route van het Circuit du Débarquement wordt uitstekend aangegeven. foto hans van weel Het indrukwekkendst hier is echter het Amerikaanse kerkhof bij Colleville, pal boven Omaha Beach, waar de Yankees in de eerste uren van D-Day tweedui zend soldaten verloren. Onder de onafzienbare rijen witte kruizen liggen hier 9382 man nen en 4 vrouwen. Ook hier veel mensen. Niettemin is het er zo stil dat je de zee vier honderd meter verderop en dertig meter dieper met ge mak kunt horen ruisen. Tussen het gekoer van de houtduiven door. Cruises met kerst gju al is bij Zeetours de brochure kerst- en j jeuvyjaarscruises van de Holland Amerika ijn (HAL) verschenen. Er wordt door de ze- en schepen (de nieuwe Rijndam wordt in lctober in de vaart gènomen) van de rederij i die periode vooral gevaren in het Caribi- che gebied. Maar ook kan er op 23 januari iet de Rotterdam worden vertrokken voor ig en 75-daagse reis rondom de wereld. Prijs 1.2 anaf 38.350,-. Het is mogelijk aan te ïonsteren voor delen van het traject. 4' nfo: ZeetoersOlO -414 55 33 ofhetAN- ^fR-Reisbureau. Vakanties^ Cultuur Reizen. Selecte bestemmingen. Maar ook Natuurreizen, Tuinreizen, Rond- en Excursiereizen, Bridgereizen. Anders dan anders reizen! Ftëisburo Van Limburg Heemstede: Binnenweg 199, 280155 e Hillegom: Meerstraat 13, 24643 ^Hoofddorp: Concourslaan 88, 51011 lusdienst North Sea lorth Sea Ferries biedt de passagier zonder igen vervoer sinds kort een dagelijkse bus- ienst aan tussen het Centraal Station van msterdam en de vertrekhaven in Europort Rotterdam). De schepen van North Sea erries onderhouden een dienst tussen Rot- rdam en Huil. N a anuit de oude Romeinse stad Wels (Oos- inrijk) rijdt sinds kort een Mercedes-bus sIV it het jaar 1953 kris kras door het Salzkam- lergut. Tijdens de rit wordt een bezoek ge- 15|racht aan steden als Gmunden en Bad hl. Overigens kan er ook met een Jj «koud schip over de Traunsee worden ge- >fl! aren. De onderdompeling in nostalgia kan orden bekroond met een diner in het be- lamde etablissement 'Weissen Rössl'. nfo: Oostenrijks Toeristenburo, telefoon 20 - 6 129 682. Dordt onder stoom Het oude, uit de zeventiende eeuw stam mende havenfront van Gouda, moet een nieuwe toeristische trekpleister worden. Dat is althans de bedoeling van de plaatse lijke archeologische vereniging. Na bodem onderzoek zullen er vijftien monumenten gereconstrueerd moeten worden. Het be treft hier de torens, poorten en muren die de stad in de Gouden Eeuw aan de IJsselzij- de omsloten. Ook stonden daar een kasteel, een sluis en een tol. Fiets in een treindoos Havenfront Gouda gereconstrueerd Wie vanuit Zwitserland of Frankrijk zijn fiets terugstuurt naar Nederland, moet dat doen in een doos of een plastic hoes die bij de spoorwegen van beide landen moet wor den aangeschaft. Deze eis is het gevolg van het grote aantal klachten over beschadiging tijdens het vervoer van het rijwiel. De dozen en hoezen zijn op de Franse en Zwitserse stations te koop. Opmars van België als vakantieland België wordt als vakantieland bij Nederlan ders steeds populairder. Dat blijkt uit de cij fers die onlangs bekend werden gemaakt door het Belgisch Verkeersbureau in Am sterdam. Prijkte het land in 1988 nog als vierde op de lijst van belangrijkste toeristi sche bestemmingen; vorig jaar was België met 1.366.000 vakanties opgerukt naar de derde plaats. Slechts Frankrijk (2.412.000 vakanties) en Duitsland (1.8838.000 vakan ties) scoren beter. Oostenrijk (1.138.000) en Spanje (756.000) staan op de vierde en vijf de plaats. Nieuw boekje over molens in Nederland Onlangs verscheen bij Kooijman aan de Zaanse Schans in Zaandam een nieuwe uit gave van het boekje 'Molens in Nederland'. Het werkje, dat een overzicht geeft van alle in Nederland voorkomende molentypes, werd geschreven door C. Braay en is ver luchtigd met een een enorm aantal fraaie kleurenfoto's. Ook wordt er een beknopte geschiedenis gegeven van Holland als Mo- lenland, heeft het boekje een tot 1 januari 1994 bijgewerkte molenkaart van Neder land en wordt de werking van een molen uitgelegd. 'Molens in Nederland' kost 8,75 en is te koop bij alle molens die bezocht kunnen worden. Het boekje kan ook wor den besteld bij Kooijman, telefoon 075 - 177 121. Nederland rond op ligfiets Fietsverhuurbedrijf 'De Liggende Hollan der' in Eindhoven organiseert in de eerste twee weken van juli een Ronde van Neder land voor ligfietsers. Het duizend kilometer lange traject is onderverdeeld in vier etap pes van een halve week. Indien gewenst kan op elk stuk een ander model worden gepro beerd (Challenge, M5, Alleweder enzo voort). Info: De Liggende Hollander, telefoon 040 - 424 368. N atuurkampeerterrein nummer 47 geopend Staatsbosbeheer heeft onlangs z'n 47ste fta- tuurkampeerterrein geopend. Het is De Trip in de Almeerderhout, een bosgebied bij Almere niet ver van de Oostvaarders- plassen. Het nieuwe terrein, dat aan een Lange-Afstands-Wandelroute ligt, is 3,5 hectare groot en heeft 28 standplaatsen. Natuurkampeerterreinen hebben eenvou dige maar goede voorzieningen en zijn vooral bedoeld voor mensen die rust zoe ken. De brochure 'Rust en ruimte voor ech te kampeerders' geeft verdere informatie en kan worden aangevraagd bij Staatsbosbe heer, Postbus 1300,3970 BH Driebergen onder vermelding van 'Kampeerbröchure'. Plannen veerdienst W addeneilanden Er bestaan plannen om veerdiensten te openen tussen de Waddeneilanden onder ling. Een projectbureau (Waddentrek) heeft een eerste opzet gemaakt en die ter beoor deling voorgelegd aan onder meer het Insti tuut voor het Midden- en Kleinbedrijf. Dat beoordeelde het plan positief temeer nu de populariteit van trekvakanties sterk groei ende is. Verwacht wordt dat de toerist de auto op het vasteland laat staan en vervol gens de eilanden een voor een fietsend dan wel wandelend gaat bezoeken. Een eventu ele uitbreiding naar de Duitse en Deense Waddeneilanden wordt ook in de studie opgenomen. Voor het zesde achtereenvolgende jaar wordt dit weekeinde (28 en 29 mei) 'het omvangrijkste stoomfestival van het continent' gehouden. Althans zo om schrijven de organisatoren van 'Dordt in Stoom' hun evenement. Veel stoom locomotieven uiteraard, maar ook de reusachtige Oostzee-stoomijsbreker 'De Wal'. Het in 1938 gebouwde schip is voor het eerst in Nederland. Verder een aantal stoomwalsen en een vloot autobussen uit de jaren vijftig waarmee de belangstellenden worden vervoerd. Info: VW Dordrecht, telefoon 078 - 132 800. Arromanches met links op de voorgrond het museum en rechts - in zee - de resten van de kunstmatige haven die reeds twaalf dagen na D-Day in gebruik werd genomen. Normandië beleeft de invasie opnieuw D-Day memorials De belangrijkste D-Day memorials in Normandië zijn: Caen, Musée Mémorial. Meest com plete, op fundamenten van oude Duit se commandopost gebouwd museum over D-Day. Documentaires, maquet tes, diorama's en u>ide screen films ge ven uitvoerig en perfect beeld van de Slag om Normandië en de tijd die daar aan vooraf ging. Gehele jaar geopend. Bénouville, Pegasus Bridge Museum. Herinneringen aan de 150 soldaten van de Britse 6de Landingsdivisie die de even verderop gelegen, strategisch be langrijke brug (sinds kort gemoderni seerd) veroverden en die bezet hielden tot er in de middag versterking kwam opdagen. Geopend van maart tot okto ber. Arromanches, Museum D-Day. Vooral gewijd aan de bouw van de kunstmati ge haven op de rede van Arromanches. Na het museum van Caen verreweg het interessantste niet in het minst door de uitgekiende presentatie. Gehele jaar ge opend. Cherbourg, Musée de Libération. Via onder meer een serie indrukwekkende foto's wordt een overzicht gegeven van de gevechten die om de belangrijke ha venstad werden geleverd. Het uitzicht vanuit het op een heuveltop gelegen museum is prachtig. Gehele jaar ge opend. Sainte-Marie-du-Mont, Utah Beach. Paviljoen, met herdenkingssteen ge markeerd begin van de Liberty Road (de route die generaal Patton en zijn troepen volgde naar het Belgische Bas- togne) en de gedeeltelijk intact geble ven verdedigingswerken van de Duit sers. Geopend van Pasen tot november en verder op zondagen. Sainte-Marie-Église, Airborne Muse um. Herinnering aan de dropping van de 82ste en 101ste Amerikaanse lucht landingsdivisie in Sainte-Marie-Église met onder meer de eerste Stürs and Stripes die in de nacht van 5 op 6 juni in Normandië werd gehesen. John Steele, een van de Amerikanen, hangt nagemaakt nog altijd aan de bal- lustrade van de kerk. Geopend van fe bruari tot midden november. Colleville/SL Laurent Grootste Ameri kaanse kerkhof in Normandië. Hier lig gen op een naar zee aflopende heuvel 9.386 gesneuvelde Amerikaanse solda ten die deelnamen aan de invasie. Ge hele jaar geopend. La Cambe. Grootste Duitse kerkhof in Normandië. Langs de N13 liggen 21.222 Duitsers begraven die sneuvel den in de Slag om Normandië. Gehele jaar geopend. Pointe du Hoe. Duitse, op een 30 me ter hoge klip gelegen vesting, die 225 Amerikaanse Rangers ten koste van enorme verliezen op de nazi's verover den. Toen Pointe du Hoc in de middag van 8ste juni eindelijk definitief in han den was van de Amerikanen droegen nog maar negentig een wapen. Gehele jaar geopend. Ouistreham, Musée du Mur de l'Anti que. Museum gewijd aan de Atlan- tikwall, de gigantische betonnen 'muur' die Hitler had laten bouwen van Frank rijk tot Nederland ten einde een invasie van de geallieerden het hoofd te kun nen bieden. Geopend van midden fe bruari tot midden november. Verdere informatie: Maison de la Fran ce in Amsterdam, telefoon 020 - 6 203 141. De serene rust van de middeleeuwen contra de opgewonden drukte van nu. Oftewel het Centre Guillaume-le-Con- qnérantte Bayeux afgezet tegen Le Mémorial in Caen. Het gaat hier in beide gevallen om een invasie. In het prachti ge, stokoude Bayeux wordt door middel van een 70 meter lang borduurwerk omstandig maar beheerst uit de doeken gedaan hoe Willem de Veroveraar in 1066 het kanaal overstak en bij Hastings de soldaten van Koning Harald op me- dogenloze wijze de pan inhakte; te Caen wordt door middel van een macht aan dia-presentaties, flakkerende zwart - wit films, opgepoetst oorlogsmateriaal, diorama's, maquettes en tientallen geraffineerd ingerichte vitrines duidelijk hoe de geallieerden in de zomer van 1944 de Duitse bezetter uit Normandië verdreven. Beide exposities zijn even in drukwekkend, beide musea hebben het even druk. CAEN ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Rijen van tientallen meters voor de loketten. Niet alleen in Caen en Bayeux, maar ook in Cher bourg, Bénouville, Sainte-Mère- Église, Ouistreham en om er nog één van de vele te noemen Arromanches. Normandië herdenkt D-Day, nu een halve eeuw terug en dat zullen we we ten ook. Overal vlaggen, overal monumenten, overal expdfities. Opdat we nooit vergeten na tuurlijk, maar ook omdat de in- vasiestranden en het vriendelijk heuvelende land daarchter nog meer toeristen zullen trekken dan anders. Acht miljoen wor den er dit jaar verwacht tegen in normale jaren vier. Zolderkamertje De vraag hoe Normandië die nieuwe invasie zal verwerken, wordt al niet meer gesteld. Er is nu toch weinig meer aan te doen. Vierhonderd evenemen ten alleen al op of omstreeks de zesde juni, dertien officieel ge registreerde oorlogsmusea plus nog een aantal snel uit de grond gestampte; de toerist komt er op af als een vlucht mussen op een korst brood. Hotels zitten vol, kampeerterreinen zijn tot op het laatste plekje afgeblokt en misschien, héél mischien dat er straks alleen nog een zolder kamertje te bemachtigen valt bij een vriendelijke particulier. Ar- melle le Goff van de Provinciale VW in Caen zegt het niet met zoveel woorden, maar je hoort haar denken: „Wie Normandië, de vissersorpjes, het strand, de musea en de voor een flink deel nog altijd aanwezige Atlan- tikwall in een wat minder hecti sche sfeer wil ontdekken, doet er verstandig aan zijn bezoek een jaartje uit te stellen." Aan de andere kant mag je je af vragen of het ooit nog rustig zal worden in het groene Norman dië. De in al zijn eenvoud impo nerende Tapisserie de Ia Reine in Bayeux, het eerdergenoemde muurkleed dat in 58 stripachti ge scènes de krijgsverrichtingen van Willem de Veroveraar in beeld brengt, trekt al sinds jaren duizenden mensen per dag; met het betrekkelijk nieuwe maar nu alweer gereviseerde en geactualiseerde Le Mémorial te Caen is het niet anders. Indruk wekkend is daar vooral de per- ikob Harlander geeft instructie aan jonge sologen. foto vvv waidrinc "Tekenen aan de Loire terk in opkomst: teken- en schildervakan- es. Ina Broeken, Ineke Kan en Adri van der roft organiseren er twee in respectievelijk en watermolen in de Val de Loire (vanaf 27 igustus) en een voormalige meubelfabriek de Vogezen (vanaf 20 augustus). Er wordt gegeven door verschillende docenten, let vastleggen van landschap en architec- lur staat centraal, maar speciale aandacht rordt besteed aan beeldelementen als irm, kleur en compositie, ifo: Adri van der Kroft, telefoon 023 - 113 226. fatuurbeleving ezoekerscentrum De Watermolen in Arn- em organiseert de komende maanden een jjjdantal zogeheten Natuurbelevingstochten. [let gaat daarbij om een combinatie van etsen (35 km), wandelen (5 km) en kanoën km) door fraaie gebieden rond de Gel- erse hoofdstad. Deelnemers maken de )cht op de eigen fiets voor kano's wordt ,f I ezorgd. Op 2 juli en 13 augustus staat een bij )cht op het programma langs diverse wa- :rwerken. Een Veluwetocht, met onder leer een kanotocht over het Apeldoornska- lal, wordt gehouden op 16 juli en 27 au- ustus. Info en inschrijven: 085 - 450 660. sfiteenkloppen Af, het Oostenrijkse dorp Waidring (Tirol) linnen sinds kort 'geo-trips' worden ge laakt. Elke woensdag wordt er in de omge- n ing van de Steinplatte onder leiding van i ikob Harlander gespeurd naar fossielen an onder meer slakken, schelpen, varens n grassoorten. Hamers en vergrootglazen ön ijn beschikbaar. In hetzelfde plaatsje wor- en ook elke vrijdag klimcursussen voor be- V< inners gehouden. 31 ïfo: VW Waidring, A-6384 Waidring, v Oostenrijk, telefoon 0043 53 53 52 42. •I

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 27