Doodsangst voor de bacterie streptokok FIND Duitse justitie zoekt oud-topman Boskalis 'Examenstress geen extra belasting zielzorg' 0IGEN BAAS Plaatsing probleemjongeren in tehuizen moeilijk m 'Kleine bedrijven op weg helpen Meer hulp voor ouders van thuiswonende gehandicapte Randstad 'Positie van vrouwen bij politie niet verbeterd' ZATERDAG 28 MEI 1994 'Een blaasontsteking is gevaarlijker' Een jonge moeder in Engeland vermoord door een vlees etend monster. Een zoontje opgegeten door hetzelfde ge drocht. En ook in Nederland liet hij zijn sporen na. Achtentwintig mensen werden opgepeuzeld door de bac terie. Het leek wel een goedkope horrorfilm, waarin klei ne wezentjes onschuldige slachtoffers bespringen, om vervolgens onder de huid te kruipen en daar spier- en vetweefsel weg te knagen. LEIDEN DAPHNE LAMMERS Lang leve de media, die afgelo pen week graag bereid waren de nietsvermoedende lezer te alar meren. Met de Engelse 'ta bloids' voorop, stortte ook de Nederlandse pers zich op het afschrikwekkende onderwerp. Het was een raadsel, een myste rie, maar vooral héél dodelijk. De streptokok stond gelijk aan een massamoordenaar. In Engeland vreesden ze epi demieën. en ook de nuchtere Hollander zag opeens beestjes onderhuids krioelen. Voelde zich ziek, zwak en misselijk. Misschien was het wel... de streptokok! Artsen, bacteriologen en GG GD namen evenwel snel af stand van deze wilde verhalen. Er gaan meer mensen dood aan de gewone griep, stelden zij via de media de opgeschrikte natie gerust. Achtentwintig strepto- kok-doden op vijftien miljoen inwoners was natuurlijk ook wel heel weinig. Maar hoe zit het dan, er gaan immers wél men sen dood aan de bacterie? „Dat klopt", bevestigt P. Petit, bacterioloog bij het AZL. „Maar dat gebeurt zelden. De omstan digheden waarin de streptokok gaat wegvreten moeten echt op timaal zijn. En dan nog kunnen Bacterioloog P. Petit: „Verhalen zonder meer overdreven." FOTO HENK BOUWMAN artsen vaak op tijd ingrijpen." Die optimale omgeving bete kent een open wond. die het liefst de bacterie zuurfstofvrij afsluit. Hoe dieper de wond, hoe prettiger de streptokok het vindt. Dan kan 'ie het beste rot ten, wat het wegvreten eigenlijk Pastoor A.M.E.Th. Vreeburg van de Leidse Lodewijk-parochie: Echter, wanneer de bacterie op tijd is ontdekt, kan deze sim pel met antibiotica worden be streden. Gebeurt het te laat, dan moeten lichaamsdelen soms worden geamputeerd. Nog minder vaak overlijden mensen aan de bacterie. Overigens heeft iedereeen duizenden streptokok-bacteriën in het lichaam. In de mond en keel is het echt een vergaarbak van streptokokken. Geen reden tot paniek, want deze bacteriën zijn vrij onschuldig. Het li chaam maakt automatisch anti stoffen om de streptokokken te bestrijden. Eén op de tien mensen is in het bezit van de kwaadaardige streptokok-bacterie. De strepto kok-groep A. Hiervan zijn weer zo'n zestig soorten te onder scheiden. Tegen ongeveer 58 soorten heeft het lichaam een anti-stof. Er blijven dus twee soorten over die eventueel agressieve neigingen kunnen gaan vertonen. Dat zijn de boosdoeners' waar zoveel over te doen is. „In ziekenhuizen bestaat de kans dat de bacterie wordt doorgegeven. Het is namelijk wel besmettelijk. Bij mensen die zijn geopereerd krijgt de bacte rie kans, vanwege de open won den. Maar door hygiënisch te werken kan je besmetting voor komen. Daarom is het aantal gevallen ook sterk afgenomen in vergelijking met een eeuw geleden." Volgens Petit zijn de verhalen 'zonder meer overdreven'. Het aantal gevallen is de afgelopen jaren ook in Leiden niet toege nomen. „Je kan trouwens gerust zeggen dat gezonde mensen nooit ziek kunnen worden van de bacterie. Je gaat eerder dood aan de gevolgen van blaasont steking dan aan de streptokok." Examens. Terwijl de jeugd ermee worstelt, denken de wat ouderen er met gemengde gevoelens aan terug. De een zakte voor zijn examen, maar slaagde in het leven. Een ander slaagde, maar zat ermee dat anderen zakten. Een derde moest en zou de hoogste cijfers halen om als armeluiskind maar te kunnen studeren. In een serie komen de kandidaten van toen aan het woord. LEIDEN DICK VAN DER PLAS In de zielzorg worden tijdens de examenperiode geen meer gemaakt. Om zich de laatste keer voor de geest te ha len dat een volledig overstuur geraakt parochiaantje een be roep op hem deed, moet pries ter A.M.E.Th. Vreeburg terug naar de tijd dat hij nog kapelaan in Wassenaar was. „Tegenwoor dig komen de scholieren nog weieens langs om een babbeltje te maken, maar ik heb niet het idee dat ze onder examenstress gebukt gaan", zegt de huidige pastoor van de Leidse Lodewijk- parochie. „In dat opzicht is de jeugd wel wat nuchterder dan vroeger, heb ik het idee. Van echte paniek is geen sprake meer." Zelf ging Vreeburg in zijn exa mentijd vooral gebukt onder 'leuke spanning'. „De sfeer in zo'n schoolgebouw sprak me ei genlijk wel aan. Het samen op trekken binnen een groep jon geren die hetzelfde doormaakt, het uitwisselen van ervaringen en het wachten op de resulaten, dat gaf een enorme saamhorig heid." De in 1924 in Leiden geboren Vreeburg doorliep het Stedelijk Gymnasium aan de Fruinlaan. Als 17-jarige deed hij eindexa men in 1942, in het tweede oor logsjaar. „Het schriftelijk was op 23 en 24 april", diept hij zonder enige aarzeling op uit rijn ge heugen, „een maand eerder dan normaal." Waarom dat was kan hij zich niet meer herinne ren, maar 'het zal wel iets met de oorlog te maken hebben ge had'. Anderhalve week later volgde het mondeling, dat in groepen van zeven of acht leer lingen werd afgenomen. Direct daarna werd de uitslag meege deeld. De oorlogsjaren hadden ook invloed op de uiteindelijke be roepskeuze van Vreeburg. Zijn aanvankelijke plan om medicij- te gaan studeren, wijzigde leweg in het voornemen kiezen voor een theologi sche studie. „Ik denk dat dat veel te maken had met de om standigheden waaronder wij opgroeiden. Als klasgenoten spraken we veel over wat er in de wereld om ons heen gebeur de. Het is volgens mij dan ook geen toeval dat uit mijn jaar ze ker acht of negen mede-leerlin gen uiteindelijk ook theologie gingen doen." Hij herinnert zich ook nog een klasgenoot die een andere weg koos: Max van der Stoel zou later voor de PvdA onder meer minister van bui tenlandse zaken worden. Zijn overstap van de 'lichamelijke naar de geestelijke medicijnen' luidde voor Vree burg een lange periode van ver volgstudies in. Na het eindexa men met een alpha-pakket, deed hij een jaar de beta-rich- ting (nog met het oog op zijn studie voor arts), om zich in de loop van 1943 aan te melden bij het seminarie. De Leidenaar werd in 1951 tot priester gewijd, hij in Nijmegen en Lei den nog klassieke talen ging studeren. De examenperiode kent Vree burg niet alleen als leerling. Als voormalig leraar Grieks en La tijn op de seminaries van Hage- veld in Heemstede en Leeuwen horst in Noordwijkerhout weet hij ook hoe het is om scholieren voor deze krachtproef klaar te stomen. Het niveau waarop te genwoordig examen wordt ge daan, ligt volgens de pastoor' wel wat lager dan in zijn eigen schooltijd. „De stukken die men nu voor Grieks en Latijn voorge legd krijgt, behandelden wij in het derde leerjaar." Wel heeft hij de indruk dat de moderne scholier anders met de stof leert omgaan „De nadruk ligt veel meer op de spreekvaardigheid dan in bijvoorbeeld het verzor gen van perfecte vertalingen op papier, zoals in onze tijd. Dat heeft zijn voor- en zijn nade- Voorlopige uitslagen VWO Frans DEN HAAG Het VWO heeft gisteren examer gedaan in het vak Frans dooi middel van de meerkeuzevra^ gen. De door ons benaderde le raar gaf onder voorbehoud dl volgende antwoorden. Frans VWO (50 vragen) I A; 2 B; 3 C; 4 C; 5 C; 6 B; 7 C; 8 B; 9 C; 10 B; II B; 12 C; 13 C; 14 B; 15 A; 16 C; 17 C; 18 A; 19 A; 20 D; 21 B: 22 B; 23 B; 24 B; 25 C; 26 D; 27 A; 28 D; 29 B; 30 A; 31 B; 32 D; 33 B; 34 A; 35 D; 36 C: 37 C; 38 D; 39 A: 40 C; 41 C: 42 B: 43 C; 44 B; 45 D: 46 C; 47 B; 48 A; 49 A; 50 C. Examen maandag: Engels HAVO len." Dat het eindexamen v ger zwaarder was door de veel heid aan vakken, daarvan Vreeburg wel overtuigd. Ook de verhouding tusse docent en leerling is niet meei helemaal dezelfde. De pastoo weet nog goed dat hij de dag n< het met goed gevolg afl van het 'mondeling' wei school verscheen. „De leraren die ik in de gang tegenkwam namen beleefd hun hoed vooi me af. Zo begroette je iemant die geslaagd was." LEIDEN DAPHNE LAMMERS Het kost verwijzende instanties, zoals gezinsvoogdij, RIAGG en de kinderbescherming, te veel moeite om probleemjongeren in een geschikt kindertehuis te plaatsen. Of de instanties zitten vol, of een tehuis kan de speci fieke problemen van een kind niet behandelen. Dit is de con clusie van de orthopedagogen E. Knorth en J. Dubbeldam van de Leidse universiteit. Zij volg den een half jaar de plaatsings procedure van 120 jongeren tussen de 12 en 18 jaar. In opdracht van de Amers- foortse kindertehuizen Zand bergen en Amerberg voerden de pedagogen het onderzoek uit. De tehuizen vroegen zich af wat er gebeurt met kinderen die niet in een van beide instanties wor den geplaatst. Uit het onderzoek bleek dat tweederde deel van de jongeren uiteindelijk een plek vindt in een kindertehuis. Hiervan zit de helft echter niet in een tehuis waar de voorkeur van de verwij zende instantie naar uitging. De overigen, die niet in een tehuis terecht kunnen, zitten nog steeds bij familie of opvangge- zinnen. De redenen hiervoor zijn divers. „Voor extreem agressieve kin De een droomde altijd al van een eigen bedrijf. Voor een ander was het ondernemerschap de laatste mogelijkheid om uit de werkloosheid te komen. Een derde zag het gat in de markt dat niemand anders opviel. Allemaal hebben ze gemeen dat ze er voor kozen hun eigen baas te worden en een bedrijf te beginnen. Vandaag: Coby Schoof van Administratiebureau Schoof in Leiden. „Met mijn bureau richt ik mij op het klein bedrijf, de middenstand, maar ook starten de ondernemers. Ik kan hun van dienst zijn door ze de hele boekhouding uit handen te nemen. Het is ook mogelijk dat ik ze advi seer hoe ze hun boekhouding moeten bij houden. Vervolgens kunnen we dan van tijd tot tijd doornemen of dat nog volgens plan gaat en dat dan zonodig bijsturen. Zo heb ik de afgelopen maanden inderdaad iemand geholpen met het opzetten van de boek houding. Maar heel onverwacht voor mij, kwam er ook iemand hierheen met de vraag of ik haar kon helpen met haar examens. Ze wilde economie gaan studeren, maar had helemaal geen kaas gegeten boekhouden gegeten. Ze heeft het examen inderdaad ge haald. Iets dergelijks zou ik opnieuw graag doen. Het besluit om voor mezelf te beginnen heb ik vbrig jaar genomen. Dat was nadat ik als gevolg van bezuinigingen mijn baan als boekhouder verloor bij het vormingscen trum Oud Poelgeest in Oegstgeest. Sinds dien heb ik heel wat gesolliciteerd en heb ik aan den lijve ondervonden hoe moeilijk het is om op mijn leeftijd, ik ben 52, nog aan werk te komen. Ik heb werkelijk tientallen sollicitaties per week verstuurd. Omdat ik toch graag wil werken, ben ik voor mezelf begonnen. Bovendien lijkt het me erg leuk om met dat werk bijvoorbeeld startende ondernemers daadwerkelijk te helpen. Een ondernemingsplan heb ik niet ge maakt voor ik begon. Ik heb alles heel rustig op me af laten komen, er vanuit gaand dat het bureau heel geleidelijk op gang zal moeten komen. Daarom werd ik ook niet gelijk nerveus toen de zaak niet heel snel begon te lopen. Ik weet dat het een kwestie van lange adem is en heb me daar ook op ingesteld. Wel heb ik in het begin geadver teerd, dat heeft ook wat opgeleverd en ik wil nu ook weer wat aan werving gaan doen. Ik heb tot nu toe vooral opdrachten ge had die na verloop van tijd afliepen. Toen die mevrouw die wilde gaan studeren, haar examen had gehaald was het werk voor mij ook gedaan. Daarnaast doe ik al geruime tijd de administratie voor een scheepswerf in mijn vorige woonplaats Monster. Maar ik werk op het ogenblik ook parttime via een uitzendbureau. Op den duur hoop ik mijn activiteiten ook uit te breiden met advies over het af handelen van zaken voor de belasting. Daar heb ik al wat ervaring mee. Waarom bedrij ven nu met mij in zee zouden moeten gaan? Mijn benadering is persoonlijk. Ik kom naar ze toe en ik zoek een oplossing die helemaal op hun situatie is toegesne den. Voor een klein bedrijf is een handmati ge boekhouding het meest voor de hand liggend. Maar als ze dat willen, kan het ook geautomatiseerd. Daar heb ik ook zelf een computer voor. Ik heb niet de ambitie om met dit bureau de basis voor een groot administratiekan toor te leggen. Vooralsnog ben ik tevreden als ik een goed lopend klein bureau heb en als ik met mijn werk inderdaad andere klei ne bedrijven goed van dienst kan zijn. Daar zijn ook mijn tarieven op aangepast." Administratiebureau Schoof is gevestigd aan de Fien de la Marstraat 18 in Leiden, telefoon 071-316363. TEKST RUDOLF KLEUN FOTO HIELCO KUIPERS deren zijn maar enkele tehuizen geschikt. Daarnaast gaat plaat sing soms niet wegens hele fei telijke redenen. Een kind van zes kan je bijvoorbeeld niet in een tehuis plaatsen waar ze al leen maar pubers behandelen. Sommige instanties behandelen geen kinderen met een zeer lage intelligentie. Daarnaast zitten een heleboel tehuizen gewoon vol", zegt Knorth. Een opvallende uitkomst van het onderzoek is dat geen van de kinderen, op straat is beland. Ondanks de problematiek rond de plaatsing hebben de jonge ren op andere manieren onder dak kunnen vinden, zoals bij voorbeeld bij familie. Een mogelijke oplossing de speurtocht van de verwijzende instanties naar een geschikt te huis te vergemakkelijken is, vol DEN HAAG MONICA WESSELINC Het tekort aan dagopvang en andere tijdelijke hulp dwingt ouders van een verstande lijk gehandicapt kind de pupil in een tehuis te la ten opnemen. Veel ouders zouden liever het kind thuis houden en incidenteel een beroep doen op hulpverleners van buitenaf. Dat blijkt uit een on derzoek van de Provinciale raad voor de Volksge zondheid van Zuid-Holland. In Zuid-Holland zul len daarom de komende jaren meer voorzienin gen voor dagopvang en 'logeerpartijen' worden gerealiseerd. De enquête onder ouders van geestelijk gehan dicapte kinderen leert dat de ouders verwachten de definitieve uithuis-plaatsing van hun kinderen met enkele jaren te kunnen uitstellen als ze, ter wijl het kind nog thuis woont, wat hulp kunnen krijgen bij de verzorging. Dat kan dagopvang zijn, maar ook aan opvang tijdens de vakantie, voor een gewone logeerpartij of een paar extra handen tijdens de spitsuren binnen een gezin blijkt grote behoefte te bestaan. Uit het onderzoek komt naar voren dat de hulp die geboden wordt (veelal de volledige opname in HEEMSTEDE GPD Het openbaar ministerie in Haarlem beraadt zich op het ar restatieverzoek dat de Duitse justitie heeft uitgevaardigd te gen oud-topman Th. Danel (53) van Boskalis. De komende da gen wordt besloten of justitie daadwerkelijk tpt aanhouding overgaat van de Heemstede- naar. Danel, die tot begin dit jaar in Wassenaar woonde, wordt door justitie in het Duitse Rostock verdacht van mede plichtigheid aan investerings- en subsidiefraude ten bedrage van 21 miljoen gulden. Hij zou erbij betrokken zijn als mede eigenaar van het baggerbedrijf BBB. Justitie in Rostock verdenkt Danel er al sinds de zomer van 1992 van het vroegere staatsbe drijf op criminele wijze te heb ben 'leeggezogen'. BBB werd in 1991 overgenomen van de Treuhandanstalt, die verant woordelijk is voor de privatise ring van voormalige Oostduitse staatsbedrijven. Danel deed dat samen met een andere Neder landse ondernemer, J. Zwager man uit Nederhorst den Berg. De privatisering werd een fias co: vorig jaar ging BBB failliet, waardoor 900 mensen werkloos werden. Danels mede-vennoten, Zwa german en de Duitser D. Bor- chers, zijn deze week veroor deeld tot gevangenisstraffen van respectievelijk zes en vijf jaar. De Heemstedenaar hangt een maximale gevangenisstraf van tien jaar boven het hoofd, deel de de Rostocker persofficier van justitie, Schmitt, gisteren mee. Borchers werd in 1992 op een Duitse autobahn op spectacu laire wijze aangehouden. Zwa german werd in november 1992 aangehouden toen hij Duits land betrad. Ook tegen Danel loopt sinds die datum in Duits land een opsporingsbevel. Op 5 januari hebben de Duitse auto riteiten aan de Nederlandse jus titie gevraagd Danel op te spo ren. Daarover vindt op het mo ment overleg plaats tussen het openbaar ministerie in Haarlem en het ministerie van justitie. Tot begin van dit jaar woonde Danel in Wassenaar. Inmiddels is hij verhuisd naar Heemstede. Dq politie is op de hoogte van zijn adres'. Als de man inder daad wordt aangehouden, zul len de Duitse autoriteiten een uitleveringsverzoek indienen. Danel (53) zat in het begin van de jaren tachtig in de raad van bestuur van de Nederlandse baggergigant Boskalis. In 1984 nam hij ontslag en verdween uit beeld, tot hij in '91 samen met Zwagerman aantrad als 'redder' van BBB. In een interview met deze krant in augustus 1992 ontken de Danel strafbare feiten te heb ben begaan. „Er wordt een het ze tegen ons gevoerd. Er is geen cent verduisterd," zei hij. Op dat moment hield hij echter nog bij hoog en bij laag vol dat BBB gezond was en niet failliet zou gaan. gens de onderzoekers, de op richting van regionale service punten. „Verwijzers zijn ge woon heel veel tijd kwijt mi uiteindelijk overbodige plaat •singsaanvragen. Wanneer he mogelijk is servicepunten op t richten waar alle documentatie direct beschikbaar is, kunnei de instanties meteen zien wa^ ze terecht kunnen met een b!eemjdnd. Zo kan er snel den gereageerd, en daar ga< het tenslotte om." een tehuis), niet de hulp is die gevraagd wordt. Gedeputeerde J. Pool roept daarom via een brochure 'Zorg naar wens' ouders op duidelijk te maken welke hulp nodig is. „Dan kan daarop het aanbod worden afgestemd." Veel instellingen voor verstandelijk gehandi captenhebben bouwplannen klaarliggen. De pro vincie zal aan deze bouwplannen de eis verbin den dat de nieuwe 'zorgplaatsen' ook gebruikt kunnen worden voor mindere definitieve opvang zoals dagopvang. Daarnaast heeft de provincie de beschikking over een vrij besteedbaar budget dat het rijk verstrekt ten bate van geestelijke gehandi capten. Pool wil dit geld vooral gebruiken om de hulp voor ouders met een thuiswonend kind, te verbeteren. Welke hulp nodig is en hoeveel mensen hier. een beroep op doen, wordt de komende maan den geïnventariseerd door het innovatieteam. Vier 'zorgprofessionals' gaan op bezoek bij hon derden ouders en horen hun wénsen aan. Op die manier wordt de vraag naar zorg in kaart ge bracht zonder dat er eerst grenzen worden ge steld aan wat kan en wat niet kan. Baalbergen's meubel lease service Di nieuwe zorgeloos inrichten. Vraag naar de folder! KATWLf K LEIDERDORP Dt£MEN De positie van vrouwen bij de politie is volgens de Landelijke! Politie Emancipatie Commissie) (LPEC) het afgelopen jaar nieti verbeterd. De politieministers. Van Thijn en Hirsch Ballin en. alle hoofdcommissarissen heb ben een brandbrief gekregen van de LPEC, waarin uitdrukke-j lijk wordt gevraagd alsnog maatregelen te treffen. Een onderzoek naar seksuele; intimidaties door mannelijke collega's in de korpsen bracht vorig jaar een schok in de poli- tiewereld teweeg. De korpschefs beloofden beterschap. Om de situatie van vrouwen te verbete-; ren zou er een goede klachten-; regeling komen en gewerkt wor den aan preventie en voorlich-j ting. Maar bovenal moest er een einde komen aan de macho-! cultuur binnen de politie. „De korpschefs hebben vorig jaar hard gegild, maar uiteindelijk is er helemaal niets van terecht gekomen", zegt Els Burger, se-, cretarisvan de LPEC. Volgens een woordvoerder van het korps Hollands Midden is er in dit korps inmiddels een aantal zaken in gang gezet. Er is een meldpunt voor klachten van vrouwelijke agenten en er wordt een enquetc gehouden naar ervaringen van vrouwelijk^ leden van het korps. Bovendien komt er bij Hollands Midden een emancipatiecommissie.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16