Leiden Pensioenfonds eist geld van Leidse universiteit Carport gebruikt als openbaar toilet Van bouwval tot luxueus appartementencomplex Nieuwe wethouder gelooft in fusie wijkverenigingen Nederland criminele koploper in Europa Ons Doel zit goed in 'bereikbare' woningen Protest in de open lucht .ZATERDAG 28 MEI 1994 :HEF HENNY VAN EGMOND, 071 -356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -356429 Wegens afblazen aankoop flat Stationsplein Het Philips Pensioenfonds dreigt de Leidse universiteit voor de rechter te dagen omdat deze afspraken niet zou zijn nagekomen. Het pensioenfonds zegt van de univer siteit geld te goed te hebben. Dat houdt verband met de aankoop van een flatgebouw aan het Stationsplein. De coop werd vorig jaar op het laatste moment door de uni versiteit afgeblazen. Om wat voor bedrag het gaat, wil :en woordvoerder van het pensioenfonds niet zeggen. len op het flatgebouw aan de overzijde, ook op de hoek Sta tionsweg/Stationsplein. Volgens een woordvoerder van het pensioenfonds, toen nog eigenaar van het gebouw, was er een voorlopige koop overeenkomst gesloten. Er zou afgesproken zijn dat Philips het pand geschikt zou maken voor LEIDEN «GERT VISSER De kwestie speelde in het voor aar van '93. De Leidse universi- eit was op zoek naar een nieuw jestuursgebouw. Het huidige iuw, op de hoek Stations- iveg/Stationsplein, is uitge woond en veel te klein. De uni versiteit had het oog laten val- de universiteit. „Daarvoor heb ben wij kosten gemaakt", aldus de woordvoerder: „Toen de aankoop niet doorging, is daar over onderhandeld maar de universiteit wilde niets betalen. Daarom zullen wij ons tot de rechter wenden." Mr. E. Sprey, advocaat voor de universiteit, ontkent dat er een overeenkomst werd geslo ten. „Er zijn wel onderhandelin gen geweest maar daar houdt het mee op. Het dossier is voor mij al een jaar gesloten. Ze heb ben geen been om op te staan." Vorige week maakte de ING- bank bekend een schadeclaim van zeven miljoen gulden bij de universiteit neer te zullen leg gen in verband met het nooit afgebouwde Annex-gebouw waarvoor de bank een hypo theek had verleend. Overigens heeft de universi teit in een later stadium plan nen ontwikkeld om een be stuursgebouw in de Leeuwen hoek te bouwen. Het was de be doeling dat aannemer Du Prie dat gebouw zou neerzetten. Dat plan ging niet door omdat, vol gens een woordvoerder van de universiteit, het ministerie geen medewerking wilde verlenen. Momenteel is de universiteit met de gemeente in onderhan deling over de bouw van een bestuursgebouw aan de kop van de Witte Singel. Hoogleraar Van Dijk begrijpt angst voor buitenlanders Nederland is de criminele koploper in Eu ropa. Dat zegt de directeur criminaliteits preventie van het ministerie van justitie prof. dr. J. van Dijk. Hij vindt dat de crimi naliteit in Nederland absoluut onvoldoende wordt aangepakt. Van Dijk, ook hoogleraar criminologie aan de Rijksuniversiteit Lei den, sprak deze week op een discussiemid dag in conferentieoord De Essenburgh in Hierden. Van Dijk: „Alleen doordat de boel in En geland nog erger uit de hand is gelopen, met een stijging van 60 procent in vier jaar, zijn die ons nog voorbijgestreefd. Maar we zitten aan de bovenkant; zelfs op het gebied van liquidaties, afrekeningen in de onder wereld die hier kort geleden zelden voor- iwamen, doet Nederland bovenin mee. Het hier nog steeds de zoete inval voor crimi nelen." De hoogleraar zei gemakkelijker over straat te lopen in Italiaanse en Franse ste den dan in zijn woonplaats Den Haag. „Ik vind het in de Spuistraat veel onheilspellen der." Hij hekelde de 'verantwoordelijken' die nog steeds de angst en onrust van de bevolking 'niet serieus nemen.' „De men sen die zeggen dat we ons niét tegen de cri minaliteit maar tegen de angstgevoelens moeten richten, vluchten naar een gebied waarvan de feiten niet meer te controleren zijn. Dat is absoluut een poging om het echte probleem te verdoezelen en te ver duisteren." Racisme Van Dijk vindt de discusie in Nederland 'onzuiver'. „Er wordt te makkelijk geroepen: 'racisme'. Terwijl er nu eenmaal een on weerlegbaar verband is tussen de gestegen criminaliteit en de migranten die hier zijn komen wonen. Ik kan mijn studenten aan de universiteit tijdens colleges ook niet ont houden dat er verband is tussen criminali teit en migratiestromen. Waarom wordt de burgers dan bij voorbaat de mond ge snoerd? Ik vind het niet zo gek als iemand bang is als hij 's avonds bij een bushalte een Marokkaan ziet staan. Ik vind dat rationeel gedrag. Zo iemand weet: Marokkanen zijn verantwoordelijk voor veel criminaliteit. Hij maakt een rationele afweging, los van het feit of hij op dat moment gelijk heeft." „De gevoelens moeten niet worden weg gemoffeld. Problemen worden niet opgelost door ze te verstoppen. Te zeggen 'er is niets aan de hand en de mensen hebben het alle maal uit de krant' vind ik zeer hooghartig. De mensen serieus nemen en van daaruit een preventiebeleid opzetten, dat is de ma- FOTO HENK BOUWMAN Wethouder Jan Laurier stelt zich op de hoogte van de werkzaamheden van diverse instellingen in oostelijk Leiden. Wethouder onderwerpt oostelijke binnenstad aan nader onderzoek In een rap tempo legt wethouder Jan Lau rier (werk, sociale zaken en wijkbeheer) werkbezoeken af aan de Leidse wijken. Gisteren wandelde hij met een select ge zelschap door de oostelijke binnenstad om zich zo op de hoogte te stellen van de werkzaamheden van diverse instellingen. „We praten natuurlijk vaak over voor stellen, plannen en notities maar het is wel eens goed als je in werkelijkheid ziet waar mensen zich mee bezig houden", aldus Laurier, die overigens ook de 'pijnpunten' in de buurt aan een nader onderzoek on derwierp. De carports aan de Uiterste Gracht, een ontmoetingsplaats voor jongeren, was tot zijn teleurstelling verlaten. De graffiti op de muren uitgezonderd was er geen spoor te bekennen van overlast. „Het is hier wel eens anders", meldde een buurtbewoon ster. „Daar straks nog gebruikten twee jon gemannen deze carport als openbaar toi let. We praten hier al heel lang over een oplossing van het probleem. De woning bouwvereniging wil de carports dichtma ken door er woningen te bouwen maar daar hebben wij geen trek in. En hekken plaatsen zou te duur zijn." „Het is een leuke buurt om te wonen", legde een medewerkster van maatschap pelijk werk uit tijdens een bezoek aan de Raad en Daad-winkel. „Maar er zijn hier ook wel degelijk problemen. Zo wonen hier veel alleenstaande allochtonen vrou wen, die moeite hebben het hoofd boven water te houden en zijn er ook veel geval len van alcoholverslaving, racisme en klei ne criminaliteit." Studentenhuisvesting opent verbouwd venduhuis aan Hogewoerd LEIDEN AAP RIETVELD Woningbouwvereniging Ons Doel zit ondanks een huurver hoging van gemiddeld 5,28 pro cent straks beter in zijn 'bereik bare' huurhuizen dan een jaar geleden. Maar dat komt alleen maar doordat het ministerie de norm voor woningen die het 'bereikbaar' acht voor mensen met een laag inkomen Leeft verhoogd van 510 naar 600 gul den. Directrice M. Glaser is te vreden over de verdeling van goedkope en duurdere wonin gen in het bezit van Ons Doel. De woningbouwvereniging, die 2167 huizen bezit, moet de huur van veel complexen al ten minste met vijf procent verho gen omdat de rijkssubsidie op die woningen met 5,5 procent wordt verlaagd. Daarnaast ver oorzaakt de hoogte van de ge meentelijke heffingen een 'aan zienlijk deel' van de huurverho ging. „Die heffingen zijn in Lei den bijzonder hoog en dat werkt naar twee kanten", aldus mevrouw Glaser. „Daar hebben wij last van en daar hebben de bewoners last van." Slechts twee complexen hui zen van Ons Doel krijgen vanaf 1 juli te maken met een huur verhoging van minder dan vijf procent: 18 woningen in de om geving van de Spoorsingel, 221 aan de Surinamestaat en omge ving. Voor vier complexen wordt de maximale verhoging van zes procent in rekening ge bracht. Na de verhogingen heeft 65 procent van de huizen van Ons Doel nog een huur van minder dan 600 gulden, 22 procent zit tussen de 600 en 810 gulden en 13 procent kost meer dan 810 gulden per maand en valt daar mee volgens het ministerie in de categorie 'duur. Met die verdeling, zegt Glaser, 'valt te leven'. „Bij ons valt 87 procent in de categorie bereik bare woningen. In de Federatie Leidse Woningcorporaties heb ben we afgesproken, dat ten minste vijftig procent van de huizen 'bereikbaar' moet blij ven. Daar zitten wij dus ruim boven." LEIDEN CLAZINUS VAN DE ROTTE Het geboortehuis van Rem brandt van Rijn bestaat niet meer, maar liefhebbers kunnen binnenkort een appartement huren dat vernoemd is naar de bekendste Nederlandse schilder. Voorwaarde is wel dat de huur der gastdocent bij de Leidse uni versiteit is. Vanaf 1 juni neemt de Stichting Studentenhuisves ting het pand Hogewoerd 144 in gebruik voor de huisvesting van buitenlandse gastdocenten die voor een kort verblijf in Leiden moeten zijn. De dertien twee persoonsappartementen, die het pand herbergt, zijn alle ver noemd naar beroemde Neder landse schilders. Het Rem- brandtappartement blijkt nu al het meest in trek bij de buiten landse gasten. Het voormalige Venduhuis (veilinghuis) aan de Hogewoerd is het afgelopen jaar gereno veerd en verbouwd. Een dure verbouwing. Kosten: twee mil joen gulden. Maar dat was, vol gens directeur A. Hübben, ook hard nodig gezien de 'krakke mikkige' staat waarin het pand verkeerde. „Het pand is onher kenbaar veranderd. Toen we het kochten was het één grote bouwval. De muren van het achterhuis waren helemaal ver zakt. Die hebben we moeten verankeren. Met veel kunst en vliegwerk is dat gelukt. De ko mende honderd jaar blijven die LEIDEN LOMAN LEEFAAANS Buurtvereniging De Put in de Oude Mörsch houdt aanstaande maandagavond een wijkverga dering in de buitenlucht op het grasveld nabij molen De Put. De buurtclub wil met de dakloze bijeenkomst protesteren tegen het feit dat de gemeente al jaren een ruimte voor activiteiten aan De Put belooft maar nog steeds niet de daad bij het woord heeft Houtsnijwerk Bij de verbouwing heeft de stichting geprobeerd zo veel mogelijk van de monumentale inrichting te behouden. Zo is de centrale trap met houtsnijwerk blijven staan en is geprobeerd zo veel mogelijk van het origine le, versierde plafond te bewaren. „Een enkele keer is dat laatste niet gelukt", stelt Hübben te leurgesteld vast. „Er moesten onvoorstelbaar veel leidingen worden aangelegd. Meestal kon den we die wel kwijt in een zij muurtje. Maar een enkele keer hebben we de leidingen langs het plafond moeten leiden. Om die leidingen aan het oog te ont trekken, hebben we dan een verlaagd plafond moeten bou wen." Achter de statige voorgevel gaan oorspronkelijk twee een voudige panden schuil. In de achttiende eeuw zijn twee klei nere zeventiende-eeuwse wo ningen samengevoegd tot één herenhuis. Waarschijnlijk in op dracht van dezelfde koopmans familie, die ook een voorgevel voor de samengevoegde panden liet zetten. Het herenhuis is tot begin van deze eeuw bewoond door verschillende rijke families. Daarna is het in handen geko men van de Vereniging van Leidse Notarissen, die er een veiling in vestigde. Een paar jaar geleden werd het oude heren huis opgekocht door de studen tenhuisvesting. Beterbedeelden Werd Hogewoerd 144 in het verleden bewoont door slechts één familie, vanaf 1 juni moet het plaats gaan bieden aan zes entwintig huurders. Maar ook nu is het voorbehouden aan de beterbedeelden. Voor één maand in de Hogewoerd, moet een huurder 1250 tot 1500 gul den neertellen. Wat hij ervoor terugkrijgt is een luxueus, ge meubileerd en gestoffeerd ap partement. Ondanks de hoge huurprijs, blijkt er nu al een wachtlijst te zijn. Met de ingebruikname van het pand aan de Hogewoerd treedt studentenhuisvesting buiten de kerntaak die zij zich gesteld heeft: studenten een dak boven het hoofd bieden. Maar volgens Hübben zijn dergelijke nevenactiviteiten noodzakelijk. „Het Rijk gaat binnen een paar jaar de subsidie stop zetten. Op de studentenhuizen moeten we toeleggen. Maar met de winst die we gaan maken op dit nieu we pand, kunnen we de studen tenhuizen financieren. In de toekomst zullen we meer van zulke nevenactiviteiten gaan opzetten. Maar we beperken ons tot de woonsector. Een win kelketen zullen we bijvoorbeeld nooit gaan beginnen." 'Bezoekers' langer thuis door Overduin LEIDEN CLAZINUS VAN DE ROTTE Dagbehandeling van demente rende ouderen is vaak een uit komst: voor de patiënt en niet in de laatste plaats voor de familie. Door de patiënten alleen overdag op te nemen, kunnen ze langer zelfstandig wonen en wordt de achteruit gang beperkt. Maar ook de part ner en de kinderen hebben baat bij deze behandeling, doordat hun veel zorgen uit handen wordt genomen. Dat was de teneur gistermid dag tijdens een bijeenkomst van het psychogeriatrische centrum Overduin. Tijdens de bijeen komst werd stilgestaan bij het feit dat het centrum toestem ming gekregen heeft zijn activi teiten uit te breiden. Sinds kort worden geen tien, maar twintig dementerende ouderen overdag begeleid en verzorgd in het ge bouw Van der Willigenhof. 's Avonds en in het weekeinde zit ten ze thuis. „Het draait allemaal om zelf standigheid", vertelt Ans Co- bussen, hoofd van de dagbe handeling. Ze heeft het dan ook liever over 'bezoekers' dan over 'patiënten'. „Patiënt, dat klinkt naar ziekenhuis en ziek zijn. Wij willen de dementerende oude ren wijzen op wat ze nog wel kunnen en ze daarin trainen. Bijvoorbeeld door in groepsver band geheugenspelletjes te doen of door samen koffie te zetten." De uitbreiding van de dagbe handeling is volgens Cobussen voorlopig genoeg. Toch ver wacht ze dat in de toekomst steeds meer mensen gebruik zullen maken van de dagbehan deling. „Vroeger werd alles maar voor je beslist en werden dementerende ouderen.in een verzorgingshuis gestopt. Oude ren zijn tegenwoordig steeds mondiger. Kijk maar naar de opkomst van de ouderenpartij en. Ze willen zo lang mogelijk zelfstandig blijven." Voor C. Kromhout is de dag verzorging van zijn demente rende vrouw een uitkomst. Tot voor kort verzorgde hij zijn vrouw zelf, zonder hulp van an deren. Maar uiteindelijk werd die taak hem te zwaar. „Ik was aan het eind van mijn Latijn. Maar nu mijn vrouw voor drie dagen in de week bij de dagbe handeling zit, heeft ons leven weer structuur gekregen. Het is nu bijna zestig jaar geleden dat mijn vrouw en ik elkaar de eer ste schuchtere kus gaven bij het Galgewater. De preciese datum is haar inmiddels ontvallen. Maar dank zij de dagbehande ling kunnen we nu, zestig jaar later, nog altijd toch bij elkaar zijn." Huis huren? Rentals M 071 -12 00 06 NVM Doezastraat 21, Leiden Een klein tentje moet de eventuele regen voor de be stuursleden tegenhouden, de belangstellenden worden ver zocht een paraplu mee te ne men. „Als het nu heel erg re gent, verkassen we naar de kraakpanden aan het Kort Gal gewater, waar we voor de gele genheid de sleutels van hebben gekregen. We konden voor onze jaarvergadering echt geen loca- liteit vinden, vandaar deze pro testoplossing", aldus J. de Lan ge, secretaris van De Put. De vergadering begint om 20.30 uur. De Goede wil datAktiefen Zuidwest samengaan LEIDEN AAD RIETVELD Zijn voorganger heeft er zijn tanden op stuk gebeten, maar wethouder H. de Goede (D66/welzijn) gaat het met frisse moed nog eens probe ren: een fusie bewerkstelligen tussen de rivaliserende wijk verenigingen Aktief en Leef baar Zuidwest. „Het is mis schien eigenwijs van me, maar ik vind gewoon dat die fusie er moet komen. Het is toch te gek voor woorden, dat die twee clubs niet door dezelfde deur zouden kunnen?" Pogingen van voormalig CDA-wethouder Van Bochove om Aktief en de stichting Leef baar Zuidwest tot samenwer king te bewegen leden eind 1993 schipbreuk. Aktief vrees de in de door Van Bochove voorgestelde 'omnivereniging' zijn eigen identiteit kwijt te ra ken en liep weg van de onder handelingstafel. De clubs heb ben inderdaad- verschillende karakters. Aktief is een gezel ligheidsvereniging, Leefbaar Zuidwest meer een actiegroep. De Goede wil nu de draad van de gesprekken weer op pakken. De wethouder stelt zich voor eerst de verenigingen apart te benaderen en dan weer gedrieën om de tafel te gaan zitten. „D'r moet samen gewerkt worden. Ik heb zelf toch het idee dat zo'n omni vereniging moet kunnen." Leefbaar Zuidwest strijdt al jaren om erkenning. Aktief krijgt jaarlijks een gemeentelij ke subsidie van 16.000 gulden, de stichting krijgt niets. In 1992 nam de gemeenteraad een motie aan, waarin ge vraagd werd om een subsidie van 5000 gulden voor Leefbaar Zuidwest. Van Bochove had daar geen probleem mee, maar ontdekte snel dat het uit voeren van de motie onmoge lijk was. De subsidieverorde ning van de gemeente staat niet toe dat twee buurtclubs in dezelfde wijk een bijdrage krij gen van de gemeente. „Die verordening geldt nog steeds", aldus De Goede. „Maar wij werken aan een an dere verdeling van de gelden per wijk, waarbij wijkplatforms een budget en zeggenschap krijgen. Dat zou een oplossing voor het probleem van Zuid west kunnen zijn als die fusie toch weer niet doorgaat." Leef baar Zuidwest heeft inmiddels aangedrongen op haast bij het oplossen van het probleem. „Want nu voelen wij ons een soort actiegroep met een twee derangs status", aldus voorzit ter F. Hagedoorn. Directeur A. Hübben voor het voor twee miljoen gulden opgeknapte pand. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11