Cultuur Kunst m Muziekdag volop gevierd Ambities en strakke gitaarrock Orkater tovert met geluid ewondering Programma Dag van de Muziek David Lee Roth komt niet Schrijver Plooij overleden DONDERDAG 26 ME11994 CHEF ANNEMIEK RUYGROK.071 -356472. PLV -CHEF JAN RIJSDAM, 071-31 BOEKEN Op 27 mei 1894 werd de Franse schrij- I Z ver Louis-Ferdinand Céline in Courbe- voie te Parijs geboren. Zijn honderdste ge boortedag wordt herdacht onder andere met enkele bijzondere uitgaven van en over deze 'geniale schrijver en botte racist' Afwisselend programma in Leiden en de regiogemeenten De fanfare poetst de schoenen, koren smeren de kelen, bands lopen de schema's nogmaals door. Eén keer per jaar klimt musicerend Nederland massaal in de noten. Op zaterdag 28 mei is het voor de vierde keer de Natio nale Dag van de Muziek. In Leiden en omstreken zijn tal van activiteiten die daarop inhaken: van synchroom le ren drummen bij de Leidse Vereniging van Popmuzikan ten (LVP) tot twirlen in Ter Aar. Alle muziekscholen hou den open huis en de diverse verenigingen geven niet al leen optredens maar bieden de leek ook de gelegenheid een mars mee te lopen of om eens op een tuba te blazen. LEIDEN/REGIO DICK HERMSEN In het hoofdgebouw van de Streekmuziekschool Leiden e.o., aan het Rapenburg, zijn vanaf 11.00 uur tal van optredens, de monstraties en korte cursussen. Aspirant-musici kunnen er hun favoriete instrument uitprobe ren. Het Muziekhuis M 123 van de LVP, aan de Middelstegracht, biedt ook verschillende activi teiten, waaronder een openbare oefensessie van Barefoot Rabbit en een workshop synchroon drummen. In het LVC treden 's avonds vijf Leidse bands op tij dens 'Leiden-Live!'. Harmonie en fanfare zijn de iele dag volop in beweging. Voor veel verenigingen is dit dè gelegenheid om eens anders dan gebruikelijk naar buiten te treden. Drum- en Showband Con Brio uit Alphen aan de Rijn bijvoorbeeld nodigt iedereen die wil en kan, uit om mee te spelen met het looporkest. Mensen die niet zo thuis zijn op een instrument mogen probe ren hoe het voelt op een tuba te blazen of op een trommel te slaan. Bij Harmonie Katwijk kunnen liefhebbers luisteren naar twee gloednieuwe aspiran torkesten. Het Twirl- en Pom- pomteam Dice Musica '83 ver zorgt een heuse Disney Show in Ter Aar. Sassenheim biedt een afwisselend programma met di verse harmonieverenigingen in de Hoofdstraat. Marsen zijn er onder meer in Leiderdorp, Roelofarendsveen en Koude kerk aan de Rijn. Popmuziek Ook Voorschoten pakt het seri eus aan. Een echte 'Stichting Nationale Muziekdag Voor schoten', waarin allerlei kop stukken uit het plaatselijke mu ziekleven zitting hebben, orga niseren een zeer activiteit-rijke dag. Organisten, Koren en en sembles verzorgen concerten in de Dorpskerk. De muziektent in het centrum is het podium voor popformaties en muziekvereni gingen. Iedereen die van stevige popmuziek houdt kan 's avonds terecht in het Cultureel Cen trum. Er zijn optredens gepland van The Backseat Windows, Misty Moon en Redemption. Aanbod van popmuziek is er in ruime mate. Jongerencen trum Stek uit Hazerswoude re kent op een strakblauwe lucht. Daar begint namelijk 's mid dags om drie uur een open luchtfestival waarbij onder an dere TCB, Jimmy Hat en Whroumm van zich zullen laten horen. Katwijk zoekt het in de grotere namen. In zaal Het Tref punt wordt een 'Uit Je Dak Par ty' gehouden. Vanaf acht uur zal Gordon het publiek opwarmen, waarna Rob de Nijs de avond zal afsluiten met een spetteren de show. Natuurlijk laten ook de muziek scholen in de regio de kans niet onbenut om belangstellenden op deze nationale muziekdag een kijkje in de keuken te gun nen. De dependances van de Streekmuziekschool Leiden, in Voorschoten, Oegstgeest en Wassenaar, houden Open Huis. Optredens van bands en en sembles bijwonen, instrumen ten uitproberen, informatie in winnen en inschrijven behoren tot de mogelijkheden zowel in het hoofdgebouw in Leiden als in de randgemeenten. Muziek school Wolthuis presenteert zich met een informatiekraan! en een aantal bands in het cen trum van Voorschoten. Behalve dat de nationale mu ziekdag de toonkunst in het al gemeen wil promoten, is het ook de bedoeling om belang stellenden kennis te laten ma ken met verenigingen en scho len die de muziek in georgani seerde vorm beoefenen of uit dragen. Wie aanstaande zater dag een uurtje over hoeft zich dus niet te vervelen. Lemmingz Edge met van links naar rechts: Floris van der Klein (zang). Bas de Zwart (gitaar), Ron Doove (drums), Leon van Leeuwen (basgitaar) en Luca Giordano (gitaar). foto ben de bruyn Leidse Lemmingz Edge speelt tijdens muziekdag in het LVC .eiden: Streekmuziekschool, lapenburg 22, diverse activitei- en waaronder demonstraties, nstrumenten uitproberen, en- iembles, instrumentenverhuur in reparatiehoek kleine defec- en, 11.00-16.00 uur. LVP, Mid- lelstegracht 123: openbare oe- ènsessie met Barefoot Rabbit, 11.00 uur; workshop synchroon Irummen plus vrije toegang tot de studio, 13.00 uur; gitaarclinic ex de Haas, 15.00 uur; optre den bestuursband, 16.30 uur. LVC, vanaf 21.30 uur spelen Na was, Crackity Jones, Lemmingz idge, Leiden Raï en June op de -eiden Lifel'-avond. Alphen a/d Rijn: rondgang nuziekvereniging Con Brio, 12.30-15.30 uur. Hazerswoude lorp: openluchtfestival met on der meer TCB, Jimmy Hat, Whroumm en Ex-Habo, Dorps straat 252, 15.00-22.30 uur. Kat wijk: Harmonie Katwijk, diverse optredens in de^. Kerkstraat, 10.30-12.30 uur; Gordon en Rob de Nijs in het Trefpunt, 20.00 uur. Koudekerk a/d Rijn: mu ziekvereniging 'Kunst na Ar beid', 's ochtends en 's middags rondgang door het dorp. Lei derdorp: Con Bravura rond gang 10.00-13.00 uur; open huis in het clubgebouw, Beuken schans 57,13.00-17.00 uur. Oegstgeest: open huis Streek muziekschool, Dfieluik, Gever straat 22, 10.30-13.00 uur. Poeldijk: optreden Slagwerk groep Pius X, Bartolomeuskerk, 11.00 uur, vanaf 11.15 uur rond gang met optredens. Roelo farendsveen: optreden muziek vereniging 'Liefde voor Harmo nie' en dans door Monique's Move, Noordplein, 13.30-15.00 uur; optreden Drift, Splotsz, Sportpad 25,23.30 uur. Sassenheim: diverse optre dens muziekverenigingen, Hoofdstraat, 14.00-16.00 uur. Ter Aar: Muziekvereniging Dice Musica '83, rondgang 10.30; muzikale shows, sporthal De Wip, 11.00-12.00 uur. Voorschoten: orgelmuziek, koormuziek en ensembles in de Dorpskerk 10.00-16.00 uur; op tredens en presentatie muziek school Wolthuis, Streekmuziek school, Treubplein, 12.00-15.00 uur. Harmonie Voorschoten, Muziekvereniging Laurentius, Treubplein 11.00-16.00 uur; di- Rob de Nijs: spetterende show in Katwijk. foto archief verse bands, Cultureel Cen trum, 20.00-1.00 uur. Wasse naar: open huis Streekmuziek school, Het Heeckerenhuis, 10.30-13.00 uur. LEIDEN RODERICK DE SMIT „We zijn gewoon een rockband en we ho pen dat we een keer een cd kunnen uit brengen. Het is onze droom en ons doel om van de muziek ons werk te maken. Voorlo pig zitten we nog gewoon op school of op het werk. Oefenen en optreden doen we in onze vrije tijd." Lemmingz Edge, een band mèt ambities, maar zonder pretenties. De Leidse vijfmansformatie bestaat nu twee jaar en hun belangrijkste wapenfeit is het optreden bij een modeshow in Amster dam voor 2500 mensen. Als ze op zondag middag oefenen bij de LVP valt op hoe strak ze spelen. Hun muziek lijkt op grunge maar dan wat minder rammelig uitgevoerd. „De ze muziekstijl heeft zich gewoon ontwik keld tijdens het oefenen," vertelt gitarist Lu ca Giordano. „Het is dus niet zo dat we dachten, Hé, grunge wordt steeds populair der, dus laten we ook zoiets gaan doen." Depressief De Lemmingz" Edge is de rand waar lem mingen overheen springen als ze massaal zelfmoord plegen. Of het waar is dat deze knaagdieren in een afgrond springen als er teveel dreigen te komen, doet er voor hen niet toe. „We vonden het gewoon een mooie naam. We zijn verder niet depressief en we hebben zeker geen zelfmoordneigin gen." De band begon twee jaar geleden met het spelen van funk-covers maar ging al gauw eigen nummers schrijven en ontwikkelde een eigen stijl, die tegen metal en grunge aanleunt. De muziek heeft dus niets meer met funk te maken, alleen de 'slapbass' van bassist Leon van Leeuwen herinnert nog aan het funkverleden. Leon kwam overi gens pas in oktober vorig jaar bij de band. Drum en bas zijn prominent aanwezig in het geluid van de band, de nummers wor den duidelijk niet rond de gitaarriffs opge bouwd. „Meestal schrijven we eerst de mu ziek en dan pas komt de tekst erbij," vertelt drummer Ron Doove. De teksten worden geschreven door het jongste bandlid, de 17- jarige zanger Floris van der Klein. „Hij krijgt zijn inspiratie meestal als hij aan het fietsen Is het niet vreemd om eerst de muziek te bedenken en dan pas de tekst toe te voe gen? „Nee, dat gaat gewoon vanzelf zo," zegt Luca. „Natuurlijk kijken we wel of de tekst bij de sfeer van de muziek past." En waar gaan de teksten over? „Over de dingen die ons bezighouden. Frustraties in het da gelijks leven en de dingen die we op tv zien. En over de liefde. In elk geval geen politieke statements." Hobbybandje Lemmingz Edge is geen hobbybandje. „We zien elkaar heel vaak omdat we allemaal goede vrienden zijn. En we praten veel over muziek." Ze treden niet in cafés op maar dat heeft een praktische reden. Het geluid komt daar niet tot zijn recht en de muzi kanten hebben ruimte nodig voor hun ap paratuur. Ook staat de band niet op de 'De Koperen Ploert', een verzamel-cd met bands uit de Leidse regio. „We vonden dat we daar nog niet klaar voor waren." Het vijftal is er nu wel klaar voor, maar maakt nu het liefst meteen een hele eigen cd. n deze rubriek komen al of niet bekende streekgenoten aan het woord die, hetzij direct, hetzij zijdelings met kunst en cultuur te maken lebben. Ze praten over een kunstvoorwerp, een kunstuiting waaraan ze bijzondere waarde hechten. Van de snuifdoos van oma tot het grijsgedraaide muziekstuk ;n alles wat daar tussen zit. Vandaag spreekt Petra Kotterman, kunsthistorica en auteur van het vorige week verschenen boekje over jugendstil in Leiden, laar bewondering uit voor de krullen en zweepslagen die deze sierlijke stijl kenmerken. In een pand aan de Zoeterwoudsesingel, het voormalige woonhuis van architect W.C. Mulder, ontdekte ze een vrijwel onbekend glas-in- loodraam. „Ik stond meteen bovenop m'n remmen toen ik het zag." Anderhalfjaar 99^9 geleden begon ik S aaneen stageperiode bij de gemeente waarvan Ie bedoeling was dat het zou litmonden in een boekje over Ie jugendstil in Leiden. Dat was en onderwerp waar ik graag chteraan wilde. Ik ben fgestudeerd in kunstnijverheid n jugendstil is naast een rchitectuur- toch vooral een unstnijverheidsstroming. ran meet af aan stond voor mij ast dat de architectuur wel eel mocht uitmaken van het •oekje, maar de typische Jgendstilpanden in Leiden zijn wel bekend en vaker eschreven. Ik wilde mij dus ooral richten op het nbekende, op datgene wat er og meer, buiten de rchitectuur, geweest moet zijn deze stad. De mogelijkheid - estond dat dat zou :genvallen, dat er verder igenlijk niets te vinden zou ijn. 'elukkig bleek het tegendeel, igenlijk was de grote THEATER RECENSIE WUNAND ZEILSTRA 'Jemand auf derTreppe?', muziektheater voorstelling van en door Orkater. Uitge voerd door: Peter Zegveld en Thijs van der Poll in een experimentele samenwerking met leden van het Collegium Musicum. Gezien: 25/5, LAKtheater Leiden. Aldaar nog te zien; vanavond. Een pneumatische tuba, me chanische bas, waterhoorn, stoomvat, Krupporgel, triltafel en een 100 Herz hoorn: dat zijn instrumenten die je niet dage lijks hoort of ziet. Zeg maar ge rust nooit, en juist dat instru mentarium maakt de voorstel ling van Peter Zegveld en Thijs van der Poll onder de paraplu van Orkater tot een bijzondere gebeurtenis. Extra bijzonder gisteravond was de samenwerking met mu sici uit Leiden. Orkater gaat na melijk de komende maanden op tournee in het buitenland. Daarbij ligt het in de bedoeling om steeds met enkele lokale musici te gaan samenwerken. Dat experiment werd gisteren in het LAKtheater voor het eerst uitgevoerd, en zal vanavond nog eens herhaald worden. Acht strijkers uit het Collegium Musi cum hebben zich aan de sa menwerking gewaagd. Met slechts zo'n tweemaal twee uur repetitie is dat zeker een waagstuk. Ook al hielden met name de dames wel eens angstvallig hun oren dicht (het Orkater-instrumentarium heeft af en toe een enorm volume), de onderlinge krachtmeting komt over als een spannende uitdaging. Ook achteraf in de kleedkamer blijkt deze ad hoc- -formatie uit het Collegium Musicum enthousiast over dit excentrieke uitstapje. Vooral de openingsscène van 'Jemand auf der Treppe?' is zeer geslaagd. De vreemdsoortige in strumenten die eerder aan in dustriële machinerieën dan aan muziek doen denken, staan centraal opgesteld, waardoor het toneelbeeld al iets impo- nerends heeft. Aan de beide zij kanten hebben de strijkers plaats genomen, die met ver trouwde muziekklanken inzet ten. Van der Poll en Zegveld lo pen rond om hun machines op gang te brengen. Dat voert de spanning op, en langzaam maar zeker zwelt het geluid daarvan aan tot de strijkers onhoorbaar zijn geworden. Wat zich dan gedurende een uur op het podium afspeelt, is misschien nog het best te om schrijven als een akoestische verkenningstocht. Voortdurend moet je je gehoor aanpassen aan nu eens onbekend dan weer bekend muzikaal idioom. Geanalyseerd worden de over gangen van muziek via lawaai en ritmepatronen tot aan de muzikaliteit van oorverdovend lawaai. Onwillekeurig probeer je daarbij - vaak tevergeefs - steeds de geluidsbron te ont dekken. Dat hoort allemaal bij het spel van deze geluidstove naars van Orkater die ook nog een enkele visueel grapje voor de toeschouwers in petto heb ben. Gezien het improviserende karakter en de korte voorberei dingstijd valt de samenwerking met de Leidse musici wonder wel op haar plaats in een voor stelling die op zichzelf al gerui me tijd wordt gespeeld. verrassing van mijn onderzoek dat Leidenaren, rond de eeuwwisseling, heel actief aan de gang zijn geweest met de nieuwe stijl die jugendstil toen was. Het Stedelijk Museum De Lakenhal liep eind vorige eeuw zelfs voorop in Nederland met het organiseren van tentoonstellingen van eigentijdse kunst, waaronder de jugendstil. Om een lijstje te kunnen opstellen van panden waarin mogelijk kunstnijverheid te vinden zou zijn heb ik stapels Leidse boekjes doorgeworsteld en uren door Leiden gefietst, ^riijn aandacht ging vooral uit naar wijken waar rond de eeuwwisseling de toenmalige industriëlen hun woonhuizen lieten bouwen. Op een van mijn fietstochten door de stad ving ik een glimp op van een glas-in- loodraam in een pand aan de Zoeterwoudsesingel. Het was puur geluk dat ik het zag omdat toevallig wat zonlicht, van achter het raam, door het glas speelde. Als het donker weer was geweest had ik het nooit kunnen zien. Ik stond meteen bovenop m'n remmen. Het is een fantastisch, immens groot raam, bovenaan een trapopgang. De kleuren en afbeeldingen zijn een beetje afgekeken van Japanse prenten. Het laat een landschap zien in een hoefijzervorm, met rondom een rand van bloemen. Het pand waarin het raam zich bevindt was ooit het woonhuis van de Leidse architect W.C. Mulder. De door hem zelf ontworpen villa was natuurlijk wel bekend, maar van het glas- in-loodraam had eigenlijk niemand, met kennis van de jugendstil, enige weet. Het was een beetje mijn ontdekking. Dat is natuurlijk het leukste wat je kan overkomen als je met zo'n boekje bezig bent, om iets te vinden dat vrijwel onbekend is. Het is een beetje mijn raam. De meeste eigenaren reageerden enthousiast als ik hun pand van binnen wilde bekijken. Er was maar één huis, nog in originele staat, en waarvan ik het vermoeden heb dat zich er mooie dingen moeten bevinden, waar de bewoners mij niet toelieten. Ik kon hoog en laag springen, maar ik kwam er niet in. Ja, daar blijf ik natuurlijk! erg nieuwsgierig naar. TEKST «JAN RUSDAM FOTO LOEK ZUYDERDUIN Jubileum Poetry ROTTERDAM ANP Koningin Beatrix zal op 20 juni in De Doelen in Rotter dam de opening bijwonen van Poetry international. Het internationale dichtersfesti- val, dat van 17 tot en met 25 juni in de Maasstad wordt gehouden, viert dit jaar het 25-j arig j ubileum. Ter gelegenheid daarvan kent het festival een extra uitgebreid programma met lezingen, voordrachten en muziekprogramma's op alle mogelijke uren van de dag en soms ook nacht, en op ver schillende plaatsen in Rotter dam. De officiële opening, het zogenaamde Grand Gala de la Poésie, bevat voordrachten van. dichters als Kofi Awoonor (Ghana), Remco Campert (Nederland), Lars Gustafsson (Zweden), Judith Herzberg (Nederland). Leo Vroman (Nederland/VS) en Zheng Min (China). ROTTERDAM GPD Het concert van David Lee Roth op 14 juni in de Central Studios in Utrecht gaat niet door. De Amerikaanse zanger heeft zijn hele Eu ropese toemee afgelast. Op de voorverkoopadressen zijn de reeds gekochte kaartjes in te wisselen. Alle 'speciale gasten' van Bryan Adams bij zijn concert in het Nij meegse Goffertpark op zaterdag 30 juli zijn inmiddels bekend. De Canadese rockzanger laat zijn eerste eigen openluchtshow op Ne derlandse bodem voorafgaan door optredens van Jimmy Barnes, The Jeff Healey Band en Pretenders. In de voorverkoop zijn reeds meer dan tienduizend kaarten verkocht. AMSTERDAM ANP Jean-Pierre Plooij, schrijver, regisseur en vertaler, is dinsdag op 50- jarige leeftijd overleden. Van Plooij verschenen bij uitgeverij Meu- lenhoff in Amsterdam de boeken Duvelsmoer (verhalen), Patience (roman), Het vogelhuis (roman) en Het kalkoenalarm (essays). In het najaar komt zijn roman Het landgoed uit. Uit het frans vertaalde Plooij onder meer Flaubert van Henri Troyat, dat in 1989 bij De Prom in Baarn werd uitgegeven. Een jaar eerder verscheen bij Balans zijn vertaling van Man tegen man - ge vecht tegen een ziekte (aids) van Alain-Emmanuel Dreuilhe. Sinds de jaren zeventig schreef hij ook stukken voor NRC Han delsblad en het Parool. Die laatste krant gaf in 1991 ook een bundel korte verhalen, getiteld College lopen, van hem uit.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9