ip wemmen in Verslagen terug naar het Jlatje in Schiedam Poeshaven riskant Oegstgeest mag 'gat' vullen Poelmeer: baantjes en bubbels Leiden Regio Magere jaren stadsvernieuwing ^sintiatuin 12.95 JONDERDAG 26 MEI 1994 chef hennyvan egmond. 071-356414, plv.-chef hans koenekoop, 071-356429 De gemeente Warmond krijgt geen subsidie van de provincie in het kader van de stads- en dorpsvernieuwing voor de her inrichting van de Dorpsstraat. Deze mededeling kwam voor de gemeente gisteren niet als een verrassing. Wethouder J. Wasse naar (ruimtelijke ordening) zegt niet echt op het geld gerekend te hebben. ,,We hadden het niet in de begroting opgenomen, maar we vonden dat we toch een poging moesten wagen om geld los te krijgen toen de mo gelijkheid zich voordeed." De gemeente Warmond wil van de rustieke Dorpsstraat een aantrekkelijk en goed bereik baar winkelgebied maken. De gemeente is al samen met de ondernemers bezig met een economisch beleidsplan om het ondernemersklimaat te verster ken. „Eigenlijk hebben we een nogal ambitieus plan voor de Dorpsstraat. We willen er een straat aan het water van maken, aantrekkelijk voor consumenten en recreanten. Die ontsluiting is mogelijk door middel van het maken van doorsteekjes en af spraken met jachthavens. Het water wordt als het ware het dorp ingehaald en er moeten dan faciliteiten komen, zoals aanlegplaatsen. De Dorpsstraat is aantrekkelijk, maar de bereik baarheid moet worden verbe terd", zegt Wassenaar. Het ontbreken van provincia le subsidie heeft niet tot gevolg dat de plannen nu in de ijskast belanden. „We zullen alleen nieuwe manieren moeten be denken om het plan te financie ren." Dronkeman ligt bewusteloos op Veurseweg Omstanders konden gister avond voorkomen dat een 35- jarige Voorburger op de Veurse weg onder een vrachtauto liep. Nadat hij door passanten van een ongeluk was gered, zakte hij op straat in elkaar. Naar later bleek als gevolg van rijkelijk veel alcoholgebruik. De dronkaard is overgebracht naar het Antoni- usziekenhuis in Leidschendam. Inbrekers actief in Leiderdorp leiderdorp Inbrekers hebben in de nacht van dinsdag op woensdag op twee plaatsen in Leiderdorp hun slag geslagen. Uit een huis aan de Snipstraat werden geld en cheques gestolen. Dezelfde buit haalden de dieven ook uit een woning aan de Meeuwen laan. In beide gevallen werd een kunststof grendel opengebrand. Winkeldief betrapt OEGSTGEEST Personeel van Albert Heijn aan de Irislaan in Oegstgeest heeft gistermiddag een 37-jarige Lei derdorper betrapt bij het stelen van spullen. In de fietstas van de man werden boeken gevon den die hij gestolen had bij een boekhandel in hetzelfde winkel centrum in Oegstgeest. Inbraak bij golfclub WARMOND wembad Poelmeer in Oegstgeest is aanzienlijk uitgebreid. Bij het 'normale' zwembad is er nu ook een 'paradijsje' voor de recreant. foto hielco kuipers portieve zwemmer én water-recreant kunnen nu terecht in Oegstgeest maar net een paar weken open en het pzoekersaantal is al verdubbeld. Het ver- jeuwde zwembad Poelmeer in Oegstgeest i een succes. En dat terwijl het zwembad jorgen pas officieel wordt geopend. De Jijbaan. het bubbelbad, de watervallen en _pt restaurant. Kosten noch moeite zijn ge baard, om te voorzien in de behoefte van p veeleisende water-recreant. En wie 'ge- joon' baantjes wil trekken kan ook nog jeeds in Poelmeer terecht. „Het vorige bad was verouderd. Vijftien ir geleden voldeed het nog, maar tegen- lordig is een sportbad alleen niet vol- mde. Zo'n zwembad is ook voor jonge niet interessant. Die willen meer dan <U- :n baantjes trekken", vertelt rrlanager lek van der Best. En dat de jongeren nu wel tevreden zijn, >monstreert een groep leerlingen van de jrarische School. De glijbaan wordt inten- jf gebruikt en in de overvolle 'hot-whirl- >1' zitten de scholieren te bubbelen. Het simpele 25-meter bad is daarentegen bijna leeg. Alleen een oudere heer dobbert rustig in het water. Van de verdwaalde leerling die af en toe het sportbad inspringt, lijkt hij zich niets aan te trekken. Deze splitsing - jongeren in recreatiebad, ouderen in het sportbad - is overigens niet representatief. Tenminste, dat beweert Van der Best. „De oudere bezoekers zijn óók heel tevreden met de nieuwe voorzienin gen. Het nieuwe bad is voor hen ook heel aantrekkelijk door de hoge watertempera tuur. Die is nu 31 graden." En inderdaad, Van der Best heeft gelijk. Wanneer bijna alle scholieren weer zijn teruggekeerd naar hun schoolbanken, wagen ook twee dames op leeftijd zich in het gloednieuwe bad. „Wij komen hier al jaren, maar dit is een verbe tering. Het water is heerlijk", vertelt er één enthousiast. Ze trekt even haar badmuts recht, wanneer naast haar een waterval spontaan begint te kletteren. Het buitenbad missen de twee wel. Want dat heeftMiet veld moeten ruimen. Met de opbrengst van de grond - waarop villa's verrijzen - is de verbouwing betaald. „Ja, ik vind het echt jammer dat het is verdwenen. Maar het is natuurlijk kiezen of delen. Ei genlijk hadden ze er voor moeten zorgen dat het dak open kon schuiven, of zoiets." En ook de prijs vinden ze veel te hoog. Waar vroeger een tien-rittenkaart voor 65+ ers nog 27,50 gulden kostte is deze nu bijna verdubbeld naar vijftig gulden. Maar daar heeft de manager wel een verklaring voor. „Ten eerste moet er natuurlijk worden be taald voor de nieuwe voorzieningen. Dat is logisch. Maar daarnaast is de huidige filosi- fie dat er één toegangsprijs gehanteerd wordt. Daarom hebben wij besloten vijf gulden entree voor iedereen te rekenen en geen kortingen meer aan kinderen en be jaarden te geven. Het is niet anders." Morgen opent wethouder A.M.J. van Ei sen (Progressief Oegstgeest, Welzijn) om 16.00 het bad officieel. Dan legt een spe ciaal panel ook uit hoe het nieuwe zwem bad tot stand is gekomen. Voor die tijd kan jong én oud gewoon in het zwembad te recht. Door geldgebrek kan de komende jaren in Zuid- Holland slechts eenderde van alle projecten voor stadsvernieuwing worden uitgevoerd. De provincie heeft voor de periode 1994-2005 dik 121 miljoen gulden beschikbaar en de gemeen ten hebben bij de provincie voor in totaal voor 350 miljoen gulden aan subsidie-aanvragen in gediend (444 projecten). De stad Leiden heeft overigens niets met dit meerjarenprogramma van doen; middelgrote en grote steden krijgen rechtstreeks geld van het Rijk. De kleinere ge meenten, ook die in deze regio, zijn echter wel aangewezen op dit programma. Een groot aantal gemeenten vist achter het net. Bijna 130 aanvragen voor subsidiëring (to taalbedrag 104 miljoen gulden) zijn door het provinciebestuur direct terzijde gelegd. Tussen zeker wel en zeker geen subsidie is een grote ca tegorie projecten waaraan de provinciale bijdra ge nog onzeker is. Een deel daarvan zijn aanvra gen voor particuliere woningverbetering. Nog geen derde van alle projecten zal financieel on dersteund worden: er is voor deze categorie 29 miljoen gulden beschikbaar en de totaalsom van de als 'onzeker' gekwalificeerde projecten bedraagt 98 miljoen gulden. Gemeenten vragen steun provincie voor TGV-optie leiden. gert visser De gemeenten in de Leidse re- gio doen een dringend beroep op Provinciale Staten om de mogelijkheid open te houden de TGV over bestaand spoor te laten rijden. De zes gemeenten (Leiden, Alkemade, Jacobswou- de, Zoeterwoude, Leiderdorp, Rijnwoude) vinden dat de gede puteerden deze mogelijkheid al te voorbarig terzijde hebben ge schoven. De provincie is steeds tegen stander geweest van een hoge snelheidslijn door het Groene Hart. Toen het kabinet aankon digde toch voor deze optie te kiezen, kreeg TNO van de pro vincie opdracht de alternatie ven nader te onderzoeken. Dit instituut kwam tot de conclusie dat het onmogelijk is de TGV over bestaand spoor te laten rij den. Daarop kozen GS voor een nieuw spoor voor de TGV. Op verzoek van de zes ge meenten verricht dc universiteit in Delft onderzoek naar moge lijke spoorlijnen voor de TGV. De staten moeten op z'n minst de resultaten van dit onderzoek afwachten voordat een keuze wordt gemaakt, vinden de re giogemeenten. Jeeste zwemwater in regio wel goed Vaste gasten Duinrell moeten met stacaravan wijken voor 'Duingalows' Bij een inbraak in het clubge bouw van de golfclub in de Veerpolder in Warmond zijn in de nacht van dinsdag op woensdag geld, snoep, bier en frisdrank gestolen. Voor het echtpaar Van Noordende uit Den Haag is de maat vol. „Nu moet ik weer weg. De tweede keer in vijf jaar. Ik kap ermee." foto dick hogewoning De provincie Zuid-Holland maakt aan Oegstgeest drie ton over voor dorpsvernieuwing. Het is de bedoeling dat de ge meente dat geld gebruikt voor de inrichting van het zogeheten 'gat van Kamsteeg' aan de Ge versstraat. Of Oegstgeest daarbij nog eens drie ton krijgt voor het ontwikkelen van de Ameele-lo- catie aan de Rhijngeesterstraat- weg/Geversstraat is nog onze ker. Het gat van Kamsteeg ligt al jaren braak. Diverse keren strandden plannen om op die plek wat te bouwen. De inmid dels failliete firma Arbouw uit Leiderdorp opperde twee jaar geleden het idee om er senio renwoningen neer te zetten. Kamsteeg en de gemeente gin gen daarna tevergeefs op zoek naar een andere projectontwik kelaar. Het idee om er een de pendance van het te klein ge worden raadhuis te bouwen, bleek te duur. Nu is er drie ton van de pro vincie die het makkelijker moet Het 'gat van Kamsteeg' aan de Geversstraat in Oegstgeest. Mocht zich een projectontwikkelaar melden om daar wat te bouwen dan heeft de gemeente drie ton klaarliggen. foto loek zuyderduin maken om een nieuwe ontwik kelaar te vinden voor de vulling van het 'gat'. Volgens Leefbaar Oegstgeest, de grootste partij in de gemeenteraad, verdient kleinschalige woningbouw de voorkeur. Voor de nabij gelegen locatie van Van den Ameele is ook nog geen projectontwikkelaar geïn teresseerd gebleken. Ook daar was ooit het plan om een bijge bouw van het raadhuis neer te zetten en ook daar kwam er niets van. De aanvraag van Oegstgeest om in het kader van de dorpsvernieuwing ook voor die plaats drie ton te krijgen, is door de provincie vooralsnog niet gehonoreerd. 2 let water in de Leiderdorpse Doeshaven is bijna als eni- 6 open water in Zuid-Holland niet geschikt om in te 9 wemmen. Dit blijkt uit de folder 'Zwemmen in open 4 ater', die de provincie naar aanleiding van de meest re- 5 ïnte metingen van de waterkwaliteit heeft uitgebracht. Pt meeste zwemwater jn deze gio heeft de kwalificatie 'goed' eegekregen. Alleen de Kager- |7 Rssen nabij de Leidse Meren- 5 Ijk en de waterspeelplaats in ionesteyn in Leiden kregen 11 tchts een voldoende. 14pVat betreft Cronesteyn ligt t niet aan water zélf, maar li jn de natuur, zegt het Hoog- g lemraadschap van Rijnland. 17e aanwezigheid van de zoge- I5iamde Posthoornslak zorgt 23 lar voor huidirritatie en 'een jjjhoorlijk ziek gevoel'. Deze 16 ik die een bepaalde parasiet 9 jvat infecteert normaal water- (gels. Wanneer deze echter 15et te vinden zijn worden men- n nog weieens het slachtoffer. 7 Volgens de provincie Zuid- jgblland heeft de slak overigens I2pts te maken met de* water- 26paliteit. Dat Cronesteyn een jj^doende heeft gekregen ligt j ai de iets hogere concentratie h de colibacterie, de graad meter van ziekteverwekkende 17cteriën. Omdat de provincie njen klachten heeft binnenge- egen ziet zij geen dringende noodzaak de waterkwaliteit te verbeteren. Voor de Kagerplassen is de natuur ook oorzaak van de iets mindere waterkwaliteit. „De Kagerplassen zijn normaal van hele goede kwaliteit. Dat ze nu een voldoende hebben gekre gen is een incidenteel geval. Ik denk bijvoorbeeld aan uitwerp selen van eenden, die opeens voor meer bacteriën kunnen zorgen. Dat is niets om je zor gen over te maken", aldus Cees Meijer van het hoogheemraad schap. De Doeshaven kreeg vorig jaar ook een slechte beoorde ling. Volgens het hoogheem raadschap is dat goed te verkla ren. De rioolwaterzuivering van Leiderdorp kwam tot 1993 uit op de haven. Dit is nu veran derd, zodat het Rijnland ver wacht dat de waterkwaliteit op korte termijn 'aanzienlijk zal verbeteren'. De gemeente Lei derdorp raadt mensen nu nog wel af een duik te nemen in de Doeshaven. In hoeverre zwem mers zich daar ook aan houden kan de gemeente niet zeggen. ^Computers uit kantoor gestolen eiderdorpDrie draagbare computers en een laserprinter zijn Jisteravond gestolen uit een kantoorpand aan de Reaal in Lei- lerdorp. De toegangsdeur van het pand werd opengebroken. Snelle automobilisten .betrapt wassenaar Honderd automobilisten zijn vannacht op de A44 Wassenaar-Amsterdam) betrapt op te snel rijden. Omdat er aan Ie weg werd gewerkt bedroeg de maximumsnelheid 50 kilome- er per uur. Er was maar één rijstrook beschikbaar. Tijdens de bntrole passeerden 768 voertuigen de camera van de politie. De joogst gemeten snelheid bedroeg 105 kilometer. De controles orden gehouden om de werkers te beschermen. Tot aan de uwvakvakantie worden de controles wekelijks herhaald. De trapte bestuurders krijgen binnenkort een acceptgiro thuisge- uurd. wassenaar judy nihof „Door ons is Duinrell groot ge worden. En nu schoppen ze ons ervan afi" De ogen van de 61-ja rige Hagenaar Van Noordende spuwen vuur. „Boos? Pff, ik heb hier gewoon geen woorden voor." Overmand door emoties staat hij bij zijn stacaravan op de Wassenaarse camping. Zijn eigen paleisje. De boodschap van de directie van Duinrell is hard aangekomen. Die wil een deel van het terrein met de sta- - caravans vóór september vol gend jaar ontruimen. Op de vrijgekomen plaatsen komen dan tachtig nieuwe bungalow- tjes ofwel 'Duingalows'. De meeste bezitters van een stacaravan brengen al twintig, sommigen zelfs dertig jaar, hele zomers door op de Wassenaarse camping. Maar de caravan mag dan hun eigendom zijn, de grond is van Duinrell. En Duin rell heeft andere plannen. Het is overigens niet de eerste keer dat de directie de bezem haalt door het stacaravan-bestand. Enkele jaren geleden moest er ook al een groep stacaravans wijken voor de spierwitte huisjes, die in het hoogseizoen ruim 1000 gul den per week opbrengen. Want het loopt storm op de Duinga lows met de kleurentelevisie en het IKEA-meubilair. Er staan er al 120, maar dat moeten er 200 worden. In totaal moeten honderd vaste standplaatsen van de 480 verdwijnen. Voor de stacara vans die nog geen tien jaar oud zijn en bovendien goed zijn on derhouden, is er hoop.'Die kun nen verkassen naar een ander stekkie. Duinrell vergoedt dan een groot deel van de kosten van de verplaatsing. Maar alle oudere caravans moeten wor den opgeruimd. Of de eigenaars een plekje kunnen krijgen om een nieuwe caravan neer te zet ten, moet directeur H. van Zuy- len van Nijevelt nog bekijken. Doodvallen Voor de 61-jarige Van Noorden de betekent dat het einde van jarenlang camping-plezier. Een nieuwe caravan kan hij niet be talen. Bovendien heeft hij zijn buik vol van verhuizen. Zijn eerste caravan moest een paar jaar geleden wijken voor de eer ste Duingalows. Hij wijst met zijn vinger naar zijn huidige on derkomen. „Toen heb ik deze stacaravan gekocht. Maar ze zeiden er niet bij dat hier ook Duingalows zouden komen. Nu moet ik wéér weg, twee keer in vijf jaar. Deze verplaatsen mag niet, want hij is veertien jaar oud. Stel dat ik nu een andere stacaravan koop - als er al een plek voor me is - dan moet ik over een paar jaar weer weg. Want_ze gaan maar door met die Duingalows. Nee, ik kap er mee." De Hagenaar, die vier jaar geleden werkloos werd, moest kromliggen voor zijn ca ravan. „Nu ik uit de schulden Jjen, moet ik weg. Heus, ik heb best begrip voor het standpunt van meneer van Zuylen, maar hij heeft totaal geen begrip voor ons. Ik dacht dat het een heer was, maar dit noem ik arbeider- tje pesten. Voor mij mag hij doodvallen, zet dat maar in de krant." Er heerst een verslagen stem ming op het gedeelte van de camping waar de Duingalows moeten komen. De meeste mensen zijn naar huis, ge schrokken van de brief die ze gisteren kregen. Het handjevol blijvers klit bij elkaar en praat over het slechte nieuws. „Het lijkt wel alsof er iemand dood is, zo is de sfeer hier nu. Wij gaan ook maar naar huis." Het echt paar uit Schiedam (hij 66, zij 55 jaar) is bezig de auto weer in te laden. Het heeft geen zin meer om de tuin mooi te maken, of de caravan een nieuwe lik verf te geven. „Je gaat hier toch niets meer doen. Je weet toch dat je wegmoet." De Schiedammers komen al 32 jaar op Duinrell. Vooral nu ze ouder zijn en meer tijd hebben, genieten ze van hun 'tweede huis'. „In Schiedam hebben we een flat. Wel met een balkon, maar met twee stoelen is het er vol. En zo gauw ga je er niet zit ten, met die tram die steeds voorbij komt." Hun caravan is te oud en komt niet voor ver plaatsing in aanmerking. Het echtpaar wil best een nieuwe caravan kopen. „Maar het is al lemaal nog onzeker óf we weer een plekje kunnen krijgen. We zouden zo graag die garantie willen." In het hoofdkantoor van Duinrell neemt directeur Van Zuylen uitgebreid de tijd om het beleid uit te leggen. Hij beseft dat hij veel mensen ver driet doet. Maar het kan op Duinrell nu eenmaal niet zo blijven als het was. „Het is aan de ene kant een kwestie van sa neren. Want sommige stacara vans zijn oud en worden niet goed meer onderhouden. Ze voldoen gewoon niet meer aan de eisen van welstand." Boven dien wil Duinrell zich steeds meer richten op dagjesmensen en toeristen die in het park wil len overnachten. Daarmee boekt Duinrell succes. „We stre ven naar een park van hele hoge kwaliteit. Caravans die aan het verpauperen zijn, passen hier niet. Dat heeft niks te maken met de mensen. Er zitten schat ten van mensen bij. Maar je moet keuzes maken, willen we succesvol blijven. Deze altijd groene hedera (klimop) op draadfiguur. Hij gedijt overal: in schaduw en zon, op vensterbank en terras. Kies uit kat, konijn en gans. Compleet van 17,95 voor

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19