£Z^&L>®cmecr\ Van Doorne maakt CVT voor grote auto's JBÊÊÊKIÊK^ Off. Hyundai dealer voor Leiden e.o. AUTO KOEN LEIDERDORP Weg en wiel Hyundai Sonata nu ook te koop met V6-motor Alfa Romeo Spider en Coupé worden in ere hersteld kwestie Kwalite/r Maak kennis met de ligfiets Nieuwe Polo komt in oktober DONDERDAG 26 MEI 1994 REDACTIE PETER LODEWIJKS ■Eind vorig jaar bracht het Ko reaanse Hyundai zijn gefacelifte topmodel Sonata op de markt. De nieuwe serie moest het toen [nog doen zonder bekroning met [een zescilinder versie. Die is nu Isinds kort beschikbaar, en hij Ibiedt net als de viercilinder ver sies veel waar voor zijn geld. Als we de importeur mogen ge lloven drong dat al goed tot de potentiële klantenkring door. Er zou in Korea een extra bestel ling van Sonata's gedaan zijn, [waarmee een bonus verdiend Iwerd die het mogelijk maakte de prijzen tijdelijk nogeens te verlagen met 1.500 (tot en met juni). Zo kosten de viercilinder (Sonata's dan tussen 36.450 en 47.450. Bepaald weinig voor een mooi ruime vierdeurs se dan die misschien niet direct heel opwindend is, maar op wiens praktische eigenschap pen weinig valt af te dingen. Extra comfort en luxe met een heuse drieliter V6 (145 pk) voor in wordt nu geboden vanaf 51.950. Voor het type GLS met al vrijwel alles erop en eraan, zoals automatische transmissie, lichtmetalen velgen en een air bag in het stuurwiel. Alleen ABS-remmen zitten er dan nog niet in, die biedt de 3.500 duurdere GLS X. Met de X van extra's gaat het dan verder naar de GLS XX, voorzien van airco, om te eindigen bij de XXL met de L van leren bekleding (ƒ62.450). WEGWERKZAAMHEDEN Wijzigingen via infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min). De werkzaam heden zijn dag en nacht in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Alkmaar - Amstelveen (A 9) 'Tussen Uitgeest en Akersloot. Alkmaar richting Amstelveen (A 9) T.h.v. de Velsertunnel: avond en nacht. (Tussen de Velsertunnel en het Rottepolderplein: avond en nacht. Ring Amsterdam (A 10) Tussen de Coentunnel en Osdorp: avond en nacht. Hengelo richting Osnabrück (A 1) {Tussen Oldenzaal en De Lutte. Osnabrück richting Hengelo (A 1) Tussen Oldenzaal erf Hengelo-Noord. HALLENWEG 2 LEIDEN (NAAST GROENOORDHALLEN) 071-22 55 75 Weversbaan 12 (Autoboulevard) 2352 BZ LEIDERDORP Tel. 071-417493 Fax. 071-417301 uw auto-aan- bieding acce- lereert een stuk beter op déze plaats. Iedere donder- dag raak! Bel onze adver- tentie-af deling. De Mercedes 300 was in zijn tijd zeer populair bij staatshoofden, pausen en grootindustriëlen. Ook bij het Vaticaan viel de luxueuze Duitse limousine in de smaak zoals de foto laat zien. Voor paus Johannes XXIII werd deze Mercedes 300 uit het jaar 1960 omgebouwd tot pausmobiel. De wagen kreeg een grote opvouwbare kap en een doorzichtig dak boven het chauffeurscompartiment, de achterste Alfa's eigen stylingcentrum uit werkte. In de Spider zal alleen een doorontwikkelde tweeliter Twin Spark motor geleverd worden, met vier kleppen per cilinder. Daarmee levert hij met 155 pk wat meer vermogen dan een 155 TS 2.0 met twee kleppen per cilinder. Een nog sterkere motor acht men voor een open auto niet zinvol. De Coupé evenwel wordt ook leverbaar met een nog niet nader om schreven V6-motor en speciale achterwielophanging. BMW wil in Mexico bouwen Door ter plekke auto's te gaan bouwen hoopt BMW voet aan de grond te krijgen op de Mexi caanse markt, die zwaar be schermd is door importbeper kingen. Mexico is, op Brazilië na, de grootste automarkt van Latijns Amerika. De overheid verleende kort geleden toestem ming voor het opzetten van een assemblagebedrijf, in juni ver wacht men de plannen rond te hebben. Onderdelensets uit Duitsland zullen aangevuld moeten worden met een groot aantal delen van lokale bedrij ven, wat BMW ziet als een goe de oefening voor zijn inkoopaf deling. Ook in Azië laat BMW door diverse importeurs auto's assembleren om de extreme importheffingen te ontlopen. Zo bouwt het merk vast een klan tenbestand en dealernet op, dat later ook importauto's kan ver kopen wanneer de invoerheffin gen omlaag gaan, zoals de be doeling is in het kader van vrije wereldhandel. Continu Variabele Transmissie ook al bruikbaar in racewagens Het Tilburgse bedrijf Van Doome's Transmissie (VDT) meldt dat met succes wordt gewerkt aan nieuwe varian ten van het voormalige 'pientere pookje', die met grote en sterke motoren te combineren zijn. Tot dusver kozen alleen fabri kanten van kleine auto's om een versie met Continu Varia bele Transmissie (CVT) uit te brengen, in een klasse waar conventionele automaten teveel nadelen op het gebied van brandstofverbruik en prestaties meebrengen. De CVT was niet in staat in grotere auto's de kracht van een motor met meer dan ruwweg twee liter inhoud duurzaam over te brengen. Centraal in VDT's traploos schakelende automaat, uitge vonden door DAF-oprichter Hub van Doorne, staat een flexibele stalen band die de plaats innam van de rubberen snaren van de vroegere DAF Va- riomatic. VDT heeft het patent op het principe van die stalen duwband en is de enige die ze maakt. Er zijn tot nu vijf varianten ont wikkeld die allen gebruik maken van dezelfde maat duwband. Rond een bredere maat, die meer motortrekkracht aankan, zijn nu twee nieuwe transmis sietypen produktieklaar ge maaid. VDT presenteerde testresulta ten met zo'n nieuw type dat werd ingebouwd in een 3.3 liter zescilinder Chrysler Voyager. Deze auto bleek tien procent zuiniger en in acceleratie wat sneller dan de originele versie met vierversnellings automaat. Vanaf 1990 werkte Van Doorne ook aan een Williams Formule 1-auto met CVT automaat. Hal verwege vorig jaar was duidelijk dat deze CVT. waarover geen enkel technisch detail werd los gelaten, het geweld van een Fl- motor aankan en snellere ron detijden mogelijk maakt. Helaas besloten de autosport-autoritei- ten dat vanaf 1994 een op eni gerlei wijze geautomatiseerde schakeling niet meer is toege staan. Het VDT/Williams pro ject liep dus min of meer dood, doch is nog niet begraven, want je weet maar nooit wanneer de reglementen toch weer het ge bruik van een automaat in de Formule 1 toelaten. VDT hoopt met de nieuwe transmissie mogelijkheden in de Amerikaanse autoindustrie te krijgen. In samenwerking met het Duitse bedrijf ZF wordt voorts een nieuwe CVT ontwik keld die geschikt is voor mid denklasse auto's met motoren van 1.5 tot 2.5 liter. ZF gaat deze transmissie aanbieden als alter natief naast de bestaande auto matische 4- en 5-versnellings bakken. Men is ervan overtuigd op termijn tot een verkoop van 200.000 stuks per jaar te kunnen komen. BLIK IN HET VERLEDEN bank maakte plaats voor een luxueuze zetel en de middelste bank werd vervangen door twee opklap- stoelen, voor als er onverhoopt twee gasten mee moesten met de pauselijke rijtoer. Ook de reislusti ge opvolger van Johannes XXIII, paus Paulus VI, heeft nog jaren gebruik gemaakt van de 300, naast diverse andere limousines, waarondereen nog riantere Mercedes 600. archieffoto De Italiaanse fabrikant Alfa Ro meo gaat de komende tijd veel nieuws op de markt brengen. Allereerst wordt in september de gewaagd vormgegeven 33- opvolger onder de type-aandui- >rding 145 overal tegelijk in Euro pa uitgebracht. Voor het eind van het jaar volgt een vijfdeurs versie, die echter een sterk af wijkend uiterlijk èn tevens een andere type-aanduiding zal hebben. Onderwijl heeft Alfa dan al in oktober, op de autoshow van Parijs, een nieuwe Coupé en Spider onthuld. De tweeper soons Spider (cabriolet) komt dit jaar nog op de markt, de er mee verwante 2+2 Coupé volgt in het voorjaar van 1995. Het werd natuurlijk wel tijd dat Alfa zijn reputatie getrouw weer een paar echte sportmodëllen in het gamma opnam. De laatste Spider, die al enkele maanden niet meer leverbaar is, was en bleef immers een ont werp uit 1966. En een jaar of vijf geleden al verdwenen de laatste coupés bij Alfa. De opname van Alfa Romeo in de Fiat-groep heeft voor Alfa grote voordelen. Zo kan er op grote schaal gebruik worden ge maakt van beschikbare onder delen, hetgeen sterk kostenbe sparend werkt zonder dat het de eigen identiteit aantast. Veel componenten komen immers van toeleveranciers en zijn voor auto's uit de hele wereld gelijk, van Maserati tot Mercedes, van Ford tot Seat, aldus Alfa. Het spreekt dan ook vanzelf dat in de nieuwe Alfa's verschillen de Fiat-delen zijn te vinden. Ook is er duidelijk verwant schap tussen de nieuwe Alfa Coupé en de Coupé die Fiat eerder introduceerde. Maar dat neemt niet weg dat Alfa de nieuwe sportwagens een geheel eigen karakter heeft weten mee te geven. De Spider en Coupé zijn geba seerd op de bodemgroep van de Alfa 155/Fiat Tipo en hebben dus voorwielaandrijving. Voor het uiterlijk leidde men van het in 1991 getoonde studiemodel Protéo een opvallende, uiterst moderne lijn af. Vooral het gladde front met de zeer kleine projectielampen en erin uitge spaarde Alfa-grille is erg apart. De door Pininfarina ontworpen open Spider heeft een wat ron dere achterkant dan de haast puur wigvormige Coupé, die De nieuwe VW Polo is klaar voor produktie. Vanaf medio oktober zal de derde generatie van deze kleinste Volkswagen in de showrooms van de Nederlandse VW-dealers staan. De eerste officiële foto laat een geheel afwijkend modél zien, dat het midden houdt tussen de huidige Golf, de Passat en de Seat Ibiza (ook een produkt van de VW-groep). Vooral de sterke wigvorm van laatstgenoemde is duidelijk aan wezig. Ten opzichte van zijn voorganger is de Polo dan ook 5 centimeter korter, ruim 8 cm breder en 7 cm hoger geworden, terwijl de wiel basis met 7 cm toenam. De nieuwe maten zor gen voor een ruimer en comfortabeler interieur. De nieuwe Polo wordt leverbaar in zowel een driedeurs als een vijfdeurs uitvoering. Het basis model zal een zeer uitgebreide standaarduitrus ting meekrijgen, meldt Volkswagen. In ons land wordt de Polo nieuw stijl in eerste instantie leverbaar met keuze uit twee benzine motoren: 55 pk en 75 pk. Begin volgend jaar worden hieraan toegevoegd een 45 pk benzine motor en een 64 pk dieselmotor met katalysator. De prijzen zijn op dit moment nog niet bekend. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij Kijk- en opstapdagen kunnen belangstellenden over de drem pel van de aanschaf van een ligfiets heen helpen. Het lijkt zo gèmakke- lijk, comfortabel en snel, dat ligfietsen, maar is het dat nu ook werke lijk? Veel mensen hebben inte resse in ligfietsen, maar vinden de stap te groot om er zomaar een aan te schaffen. De ligfiets wereld kent dit probleem en biedt daarom deze zomer ieder een de kans om uitvoerig en vrijblijvend met het fenomeen ligfiets kennis te maken. Ligfietsverhuur De Liggende Hollander in Eindhoven brengt tien verschillende typen ligfiets in stelling, waarmee van zater dag 2 juli t/m zondag 17 juli een toer door fraaie stukken Neder land wordt gehouden. Het is mogelijk om daar voor 380 gul den per vier dagen aan deel te nemen (inclusief overnachtin gen in jeugdherbergen, alle maaltijden en begeleiding). De 1.200 kilometer lange tocht is verdeeld in vier periodes van een halve week met dagafstan den van circa 75 km. Tussen die halve weken in zijn er op 5 juli in Den Haag (NJHC-herberg Ockenburg, Monsterseweg 4), 9 juli in Groningen (NJHC-her- berg De Zwerfsteen, Rode- resch), 13 juli in Arnhem (NJHC-herberg Alteveer, Die- penbrocklaan 27) en 17 juli in Eindhoven (De Liggende Hol lander, Tourslaan 22) gratis kijk en opstapdagen voor het pu bliek. Tijdens deze vier dagen kan elke belangstellende van 15 tot 20 uur informatie krijgen, boeken en video's bekijken en er zullen bijzondere ligfietsen worden tentoongesteld. Voor deelnemers aan de tocht en de opstapdagen is het moge lijk alle typen ligfietsen uit te proberen en ervaringen uit te wisselen met andere deelne mers. De ligfietsen zijn van de merken Fle- vobike, M5, Chal lenge, Jouta, Bowi, ACE, Thijs Roeifiets en Alleweder. Er zijn tweewielers bij, driewielers, fietsen met voorwielaan drijving, handaan drijving, bo venstuur, onder stuur en zelfs ge stroomlijnde exem plaren. Frank ter Braak en Francis Bouwman van ligfietsverhuur De Liggende Hol lander in Eindho ven geven meer in formatie over het spektakel via tel. 040 - 424368. De Nederlandse Jeugdherberg Centrale werkt aan de toertocht mee door 14 herbergen open te stellen, variërend van middel eeuws kasteel tot moderne ac- comodatie. De deelnemers zijn vrij in het bepalen van hun ei gen route tussen de herbergen. Huurprijzen De Liggende Hollander ver huurt 11 typen ligfietsen, vari ërend van een simpele Flevo- bike tot gestroomlijnde Allewe der. De dagprijzen lopen uiteen van 41 tot 70 gulden. Per halve week zijn de bedragen 93 tot 169 gulden en per week 145 tot 270 gulden. Wie geïnteresseerd is in de aanschaf van een ligfiets kan een uitgebreid informatie pakket bestellen door 10 gulden over te maken op postgiro 6240635 t.n.v. Flevobike Dron- ten.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13