'Ik heb me aan niemand verkocht' Geen 'molen' en geen 'melk' Boeken Menselijke moordmachine terroriseert detectiveschrijver Dom blondje DONDERDAG 26 ME11994 Geboortedag 'geniale schrijver en botte racist' Céline herdacht: recensie nico keuning Jan Versteeg, Sterven of liegen. Brieven, interviews, documenten Louis-Ferdinand Céline De Arbeiderspers, privé-domein, 49,90. Het leven van Céline, herdruk biografie Frédéric Vitoux, vertaling Jan Versteeg, De Arbeiderspers, 85,=. René Spork, Céline in Nederland. Meulen- hoff, 22,90. Normance. Louis-Ferdinand Céline, ver taald door Frans van Woerden. Meulen- hoff 55,=. gebonden 69,90. Op 27 mei 1894 werd de Franse schrijver Louis-Ferdinand Cé line in Courbevoie te Parijs ge boren. Zijn honderdste geboor tedag wordt herdacht onder an dere met enkele bijzondere uit gaven van en over deze 'geniale schrijver en botte racist'. Céline kreeg in 1932 interna tionale bekendheid met zijn ro man Voyage au bout de la nuit. Louis-Ferdinand Destouches, zoals zijn werkelijke naam was, had toen al een compleet leven achter de rug. Hij vocht in 1914 in de modder van Poelkapelle en raakte er tijdens een heldhaf tige actie gewond door een gra naat. Hij hield er zijn leven lang een pijnlijke ami en oorsuizin gen aan over. In 1916 vertrok hij via Engeland naar Afrika, Ka meroen. Daar werd hij op 22-jarige leeftijd beheerder van een cacaoplantage. De brieven die hij vanuit Afri ka schrijft (enkele werden eer der gepubliceerd in Bzzlletin van november 1979) zijn uitge breid en opgenomen in Sterven of liegen van Jan Versteeg. Deze brieven laten zien dat er een grote geest aan het woord is. Vooral in de brieven aan zijn jeugdvriendin Simone Saintu wordt hij geïnspireerd tot op merkelijke uitspraken en wijsheden. Zijn stijl is opvallend veel beter dan in de brieven aan zijn ouders. De inhoud van deze brieven tonen Céline als vaderlijk, pes terig, belerend en profetisch. Goede voorbeelden hiervan zijn de brieven aan Simone van 14 en 31 juli 1916. Stilistisch en thematisch is er al veel in te herkennen van de latere auteur van Reis naar het einde van de nacht Bij voorbeeld zijn inte resse voor de geneeskunde. In Afrika heeft hij een kleine apo theek en hij experimenteert met apen om een geneesmiddel te vinden tegen de slaapziekte. Hij is dan ook al fel tegen alcohol gebruik, waar hij als tegen zo veel, zijn hele leven vloekend en tierend tegen bleef waarschu wen. In cultureel instituut Maison Descartes, Vijzelgracht 2a in Am sterdam is tot 4 juni een expositie gewijd aan het leven en werk van Céline. Openingstijden: dagelijks van 10.00 tot 18.00 uur, behalve op zondag. De Fransen, normaal gesproken meesters in het met veel ce remonieel herdenken van grote zonen en dochters van het va derland, houden zich ditmaal stil. „Céline? Nee, voor zover mij bekend wordt er niets voor hem georganiseerd", zo zegt een woordvoerster van het Franse ministerie van cultuur. „Bel voor de zekerheid maar met de delegatie voor nationale herdenkin gen". Daar is al evemin iets bekend van een officiële herden king. „Céline? Oh-la-la. Nee, dat ligt politiek gezien nog altijd te gevoelig. Daar wagen we ons niet aan", zo luidt het com mentaarvan een medewerker. Armendokter Versteeg heeft ook een keuze gemaakt uit de vele interviews die er sinds 1932 met Céline zijn gehouden. In die beginpe riode werkt 'armendokter' De stouches in de voorstad Clichy. Het is komisch en boeiend om te lezen hoe schuchter journa listen de kliniek in Clichy be zoeken om de grote schrijver Céline tijdens zijn werk te inter viewen. Uit deze interviews leren wij de schrijver van de haat ook kennen als geliefd arts die met onuitputtelijk geduld voor zijn patiënten zorgt. "Mijn enige roeping is de geneeskunde, niet de literatuur," zei Céline. Hij werkte vanaf 1924 voor de Volkenbond bij de afdeling Hy giëne. In die functie reisde hij de hele wereld rond. Zo beland de hij eveneens in Nederland. Uit het informatieve en lezens waardige boekje Céline in Ne derland van René Spork blijkt dat 'Dr. Destouches' een voor aanstaande rol speelde in de delegatie die Nederland be zocht. Ook wordt de affaire van de 185 gouden tientjes, die de schrijver in de oorlog in Den Haag in veiligheid bracht, dui delijk en helder uit de doeken Na Céline's racistische en an tisemitische pamfletten uit de jaren 1937, 1938 en 1941 ont vluchtte hij Frankrijk op D-Day 1944 om aan een executie te ontkomen. Over het goed of fout van Céline is al een boe kenkast volgeschreven. In de herdrukte biografie Het leven van Céline van Frédéric Vitoux wordt Céline's houding als ei genzinnig,» onafhankelijk en partijloos beschouwd. 'Ik heb me aan niemand verkocht.' Uitgekotst door Frankrijk, ge negeerd, geboycot, breekt Cé line weer door in 1957 met het verschijnen van zijn roman Van het ene slot naar het andere. Hierin beschrijft hij zijn verblijf in het 'chateau' van Sigmarin gen, waar ook de foute Pétain en andere aanhangers van de collaborerende Vichy-regering verbleven. Vooral het interview met Céline in dat jaar in L'Ex- press (opgenomen in Sterven of liegenzorgde voor de nodige commotie in Frankrijk. Correspondentie In Sterven of liegen heeft Ver steeg eveneens de volledige cor respondentie van Céline van 1947 tot 1957 opgenomen aan zijn vriend Albert Paraz. In deze brieven staat een schat aan in formatie over Céline, zijn vlucht door Duitsland, zijn gevangen schap in Denemarken en zijn terugkeer in Meudon. Daar naast wordt er in de vele noten uiteefigezet wat de rol in en na de oorlog was van vele Franse collaborateurs met gezagheb bende functies. Over deze naoorlogse periode schreef Céline zijn Duitse trilo gie. Maar eerder, in 1952 was al Féerie pour line autre fois ver schenen. Frans van Woerden vertaalde onlangs het tweede deel dat in 1954 onder de titel Normance uitkwam. Deze roman, waarin Céline het bombardement van de RAF op het Parijse Montmartre be schrijft, doet een groot beroep op het uithoudingsvermogen van de lezer. Een delirium van woorden, een vuurwerk van taal, waarin je nauwelijks rust vindt en waarin je slechts spora disch met een waaier van sprankelend proza wordt be loond. Normance laat zien dat Céline na de 'Reis' van stijl is veran derd. Hij is de schrijver van de 'drie puntjes' geworden. Die verandering tekende zich al af in Dood op krediet. Op de gram mofoonplaat Louis-Ferdinand Céline vous parle, van 1958, geeft de schrijver een prachtige uiteenzetting over zijn stijl (ook opgenomen in Sterven of liegen Veel van wat hij er op de 'dis- que' over zegt, keert terug in zijn laatste interviews, die een aangrijpend beeld geven van een gedesillusioneerd schrijver. Zijn haviksblik is nog steeds scherp. En nog steeds spreekt hij zoals hij schrijft, in een storm van woorden met woe dende uithalen en diepe ver achting voor de mens. Een groot schrijver en een groot ac teur, gehuld in lompen, om ringd door honden en pape gaaien, die aan het eind van zijn leven nog uit een café werd ge zet: Nee niet hier. Wegwezen. 'Het is mijn smoel,' zei Céline, 'die van mij bevalt de mensen niet.' Jean Pa'ul Kauffmann, Kergue- len. Verslag van een tocht naar de Kerguelen-arthipel, ook wel de Desolation Islands genoemd, een eilandengroep in de Indi sche Oceaan. De eilanden wor den slechts bevolkt door wilde schapen, wilde katten en konij nen; de muggen zijn er door de harde wind hun vleugels kwijt geraakt. Uitg. Atlas, reeks Een zaam Eiland Bibliotheek, 34,90. Amin Maalouf, De rots van Tanios. Voor deze wonderbaar lijke mengeling van oriëntaalse legenden, mythen en interna tionale betrekkingen kreeg de Libanese schrijver vorig jaar Frankijks belangrijkste literaire onderscheiding, de Prix Con- court. Uitgeverij Arena, 49,90. Fran^oise Sagan, Met gevoe lens van sympathie. Autobio grafische schetsen en essays. Vert. Theo Buckinx. Uitg. De Prom, 25,=. Ilse Kleberger, Kathe Kollwitz 29,50. Natalia Ginzburg, An ton Tsjechov, 27,50. Beide uit gaven komen uit de Drempel- reeks van de uitgeverij Vrij Geestesleven in Zeist. De serie besteedt aandacht aan spiritue le kunstenaars van uiteenlo pend kaliber. Diana Lebacs, De maand. Debuutroman van deze Antilliaanse schrijfster die han delt over de vrouw Bir en de net uit jongen Evy in de bedwelmende roes van het carnaval op Cura sao. Uitgeverij In de Knip- scheer, 32,50. Rob Malasch, De aap van God. Interviews met onder meer Steve Reich, Donna Tartt, Susan Sontag en Rob Scholte, volgens de debuterend auteur de hedendaagse spraakmakers in de beeldende kunst, muziek en literatuur. Uitgeverij Arena, 5x8 Paperbacks, 24,90. Jan Siebelink, De laatste schooldag. Verhalen van de au teur/docent over de soms zo wrede schoolwereld. Meulen- hoff, ƒ34,90. Frits van Oostrom, De waar de van het boek. De Leidse hoogleraar Nederlandse letter kunde tot de romantiek onder zocht hoeveel het in de loop der eeuwen kostte om een boek te schrijven en te drukken. Am sterdam University Press 1994, 19,90. recensie koos post Dean R. Koontz, Mr Murder. Uitgeverij Luitingh-Sijthoff, 34,90. Met Mr. Murder bewijst de Amerikaanse auteur Dean R. Koontz weer eens dat hij een le vendige en spannende thriller kan produceren. Zoals gewoon lijk heeft hij zich niets aange trokken van wat wel en niet kan in het normale leven. Maar ge lukkig heeft Koontz ons in zijn jongste boek wel gespaard voor de bloeddorstige en wat smoe zelige details, waarop hij ons in het verleden nogal eens vergast te. Maar ook zonder dat, is het gebodene in Mr. Murder al nachtmerrie-achtig gerloeg. Het zal je maar gebeuren, dat je rus tig en tevreden met vrouw en kinderen leeft en dat er dan in eens een man bij je binnen stapt, die niet alleen als twee druppels water op je lijkt maar ook nog even beweert dat je zijn gezin hebt gestolen. Vrouw en kinderen behoren hem toe, zegt hij. Een dolgedraaide, verknipte psychopaat? Welnee, het is 'de eerste operatieve menselijke kloon van de Alpha-generatie' Een menselijk lijkende moord machine, gecreëerd door 'He Netwerk', een op macht beluste groepering. En die 'robot' ii plotseling op hol geslagen. Hij heeft het gemunt op de arme Marty Stillwater, die welis waar enerverende thrillers kaï schrijven, maar in het alledaag se leven een brave borst is, di niet is opgewassen tegen tevee stress. En die menselijke gruwe Lijkt op hem als het andere dei van een twee-eiïge tweeling, j] zal zo'n wrede sater met ing< bouwde 'radar' en nagenoe( immuun voor verwondingen maar op je nek krijgen. Geen' wonder dat Stillwater en zijnk- gezinnetje in de ban van angst raakt. Verlammende angst. En de beschrijving van die alles overheersende beklemming enj de toeslaande wanhoop om dej schijnbare machteloosheid vor-| men de kracht van Koontz meeslepende verhaal. k/ boeken recensie inge van den blink Guus Luijters, Een schandelijke geschiede nis. Uitg. Veen, 24,90. Geïllustreerde Van Dale Junior woordenboek legt uit in klare taal t Een drankzuchtige, aan lager wal geraakte scenarioschrijver komt in de kroeg een vrouw te gen met grote borsten, lang blond haar en een piepstem metje. Hij gaat met haar naar bed en wordt verliefd op haar. De vrouw met de grote borsten is seksuologe. Als de drankzuch tige scenarioschrijver en de vrouw met de grote borsten vele malen veel hebben gedronken en vele malen de liefde hebben bedreven, blijkt de vrouw met de grote borsten een masochis tische inslag te hebben. De drankzuchtige scenario schrijver voldoet een tijdje aan haar wensen en dan loopt hij weg. De liefde is over. De vrouw met de grote borsten wordt be kend met een seksrubriek in een weekblad en een roddelru briek op televisie. De aan nog lager wal geraakte drankzuchti ge scenarioschrijver vermoordt de vrouw met de grote borsten. Einde. Dit is de inhoud van Een schandelijke geschiedenis van Guus Luijters. Het boek gaat verder nergens over. De opmer king op de achterflap dat het domme blondje 'in het geheel niet dom' blijkt te zijn wordt niet aannemelijk gemaakt. Dat het domme blondje seksuologe is wordt evenmin aannemelijk gemaakt. Maar ze heeft wel een bijzondere eigenschap. Ze trekt zich af. Een biologisch unicum, dit domme blondje met grote borsten. Felix Timmermans Het volledige literaire werk van Felix Timmermans (1886- 1947), één van de belangrijkste schrijvers jn het Nederlandse taalgebied, is opnieuw uitgege ven. De reeks bevat 23 delen proza en één dichtbundel. Het Davidsfonds, verantwoordelijk voor de heruitgave die zes jaar geleden begon, heeft ook Tim mermans' verhalen gebundeld. Daaronder zijn teksten die nog nooit in boekvorm zijn versche- jeugdliteratuur recensie casper markesteijn Van DaJe Juniorwoordenboek Nederlands door Marja Verburg en Monique Huijgen. Uitgave Van Dale Lexicografie en De Rui ter/Educatieve Partners, 37,50. Van Dale Basiswoordenboek van de Ne derlandse taal door Monique Huijgen en Maija Verburg. Uitgave Van Dale Lexico grafie en De Ruiter/Educatieve Partners, 49,50. In de Verantwoording hebben de makers aangegeven hoe ze te werk zijn gegaan. Ze hebben re kening gehouden 'met de groei ende groep kinderen die van huis uit niet vertrouwd is met de Nederlandse taal en cultuur.' Daarom zijn ook woorden op genomen als 'moskee', 'rama dan' en 'koran'. Maar zouden veel allochtone kinderen ook 'Melkboer' en 'melken' staan wel in de Junior, maar 'melk' niet. 'Boerin' is vrouwvriende lijk opgenomen, maar 'boer' niet. Dat is te overkomen, maar dat een oerhollands symbool als 'molen' niet in de Junior staat, is gewoon een misser. Het gebruiksgemak van dit nieuwe woordenboek voor de jeugd is overigens groot. De 8000 trefwoorden (Basis Van Dale: 25000) worden gelukkig niet begeleid door een voor kin deren ondoorzichtige aanwe zigheid van pijltjes of andere symbolen. Klare taal informeert de jonge gebruiker over de be tekenis. Dat je over die uitleg van mening kan verschillen, is logisch. Dat boter een 'lichtgele, vette stof is, is duidelijk, maar daar had op z'n minst bij kun nen staan dat melk de grondstof vormt. De uitleg dat kaas ge maakt wordt 'van deeltjes die in melk zitten' bevredigt ook niet helemaal. Voor kinderen vanaf 11 jaar was er al het Van Dale Basiswoor denboekvoor nog jongere kin deren (vanaf 8 jaar) is er sinds kort de Junior Van Dale. Hoewel de praktijk moet leren hoe de kwaliteit en de gebruikswaarde van een nieuw woordenboek zijn, mag een klein onderzoek niet ontbreken. Naar welke woorden zijn kin deren het meest benieuwd? Pre cies. Die hier ontbreken. De be ruchte drieletterwoorden zul je vergeefs zoeken in de Junior. Wel 'poep', maar geen 'pies'. Niet 'neuken', maar wel 'ver krachten'. Dat is volgens deze Van Dale trouwens niet zo'n ernstige zaak, want het bete kent: 'met haar (een vrouw, C.M.) vrijen zonder dat zij dat wil. Bij verkrachten wordt ge weld gebruikt.' Bij 'vrijen' vind je echter niets dat ook maar riekt naar 'gemeenschap heb ben'. 'Mensen die met elkaar vrijen, strelen en kussen elkaar. Ze vinden elkaar lief.' 'Verkrachten' is dus niet meer dan iemand tegen diens wil een kusje ontfutselen, een streel ge ven? niet gebaat zijn bij de aanwezig heid van gewone woorden als 'stoel', 'krant', 'straat' of 'zap pen'? Dergelijke door de doel groep vaak gebruikte woorden zijn bewust niet opgenomen. Waarom dan wel gekozen voor 'basisvorming' en 'menstrua tie'? Horen die niet veel meer thuis in het Basiswoordenboek? Zo blijft er altijd wat te zani ken over iets omvangrijks als een nieuw woordenboek. Goed is dat de makers ervan uit zijn gegaan dat veel kinderen het al fabet nog niet perfect beheer sen. Daarom staan bovenaan elke linker pagina alle letters van het alfabet. Met de vette let ter beginnen alle woorden op die bladzijde. Verrassend bij de Junior Van Dale is de aanwezig heid van ruim 400 illustraties bij moeilijk uit te leggen woorden. Ze verlevendigen niet alleen, maar geven ook (vooral) veel ondersteuning in de uitleg. Kinderen zullen tevergeefs bladeren om hun geliefde drie-letterwoorden te vinden. Werkmateriaal bussum Volgens freelance journalist Pieter Webeling is er een ver band tussen de stembanden van Karin Bloemen, het lichaam van volslank model Ria Franken, de schrijfmachine van W.F. Hermans, de taal van Hans van Mierlo en het doel van Hans van Breukelen. Het zijn de werktuigen die deze mensen nodig hebben om hun be roep uit te oefenen. In het boekje 'Werktuig' zijn dertien interviews weergegeven met 'coryfeeën over hun geliefde gereedschap'. Klaas-Jan van der Weij maakte er de foto's bij. De serie verscheen eerder in Trouw. 'Werktuig' door Pieter Webeling, uitgeverij Novella, 24,90. FOTO'S UIT 'WERKTUIO'

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12