'Elkaar niet matsen, jatwerk aangeven' Dik, maar tien aanbidders aan elke vinger luim miljoen nodig voor jestrijding AIDS in cel Wrakhout ontdekt "van schip Barentsz Binnenland Zaterdag 28 mei introduceert de ANWB een nieuwe auto NS eisen gijzeling notoire zwartrijder Tevergeefs dertig jaar 12.000 flessen verzameld kijkcomfort niet langer uit... ...neem Essilor Varilux®! WOENSDAG 25 MEI 1994 GSM-toestellen in Nederland duur hen haag Auto- en zaktelefoons die geschikt zijn voor het nieu we digitale GSM-net worden in Nederland vele honderden gul dens duurder dan in het buitenland. De mobiele toestellen moe ten bij de introductie van GSM over ruim een maand tussen de 1000 en 2000 gulden gaan kosten. In Groot-Brittannië en Duits land liggen de auto- of zaktelefoons voor 400 a 500 gulden of zelfs nog minder in de winkel. GSM is een Europees digitaal net werk voor mobiele telefonie. Met een GSM-abonnement en - toestel kan de klant in veertien Westeuropese landen bellen en gebeld worden. De abonnee heeft een persoonlijke kaart, een soort creditcard met een microchip die in elk GSM-toestel gesto ken kan worden. PTT Telecom maakte gisteren bekend dat er 100 gulden entree betaald dient te worden voor het GSM-net. GSD Almere worstelt met computer almere De uitbetaling aan 200 uitkeringsgerechtigden door de gemeentelijke sociale dienst (GSD) in Almere heeft een achter stand van ongeveer drie maanden. De lokale dienst heeft moeite met zijn nieuwe computersysteem, dat juist moet zorgen voor een snellere afhandeling van de aanvragen. „De medewerkers van de sociale dienst hebben allemaal een speciale cursus ge volgd, maar in de praktijk blijken ze moeite te hebben om de fi nesses van de apparatuur te doorzien", aldus een zegsman. Mariniers oefenen in jungle Suriname den haag Zestig Nederlandse mariniers beginnen vandaag in Suriname aan een 'jungletraining' die drie weken in beslag zal nemen. De oefening wordt begeleid vanuit het communicatie vaartuig De Pelikaan van de Nederlandse marine, dat is afge meerd in de haven van Paramaribo. De oefening is het uitvloei sel van het 'Raamverdrag' met Suriname, dat intensievere sa menwerking op militair en justitieterrein mogelijk maakt. Niet temin zullen de mariniers, die hun thuisbasis op Curasao heb ben, niet samen met het Surinaamse leger oefenen. pen haag anp •r is jaarlijks 1,1 miljoen gulden ïodig voor de bestrijding van UDS in gevangenissen. De situ- itie rond deze ziekte in peni- entiaire inrichtingen is zorg- vekkend. Dit schrijft de Natio- ïale Commissie AIDS-Bestrij- iing (NCAB) in een advies aan le minister van WVC. Hoeveel gedetineerden het UDS-virus binnen de gevange lis oplopen, is niet bekend. Wel linnen nieuwkomers vrijwillig lun ziekte melden. Zo geteld varen twee jaar terug 182 van 23.000 personen besmet, folgens het ministerie van justi tie is het aantal seropositieve jevangenen in 1993 iouh'ondst Nova Zembla jaren genegeerd loutresten die eerder op Nova Zembla zijn gevonden, hebben jj oebehoord aan het schip van Villem Barentsz. Deze conclu- ie hebben Nederlandse ar- heologen getrokken na on- lerzoek van het wrakhout dat verd aangetroffen op he! trand voor het 'Behouden a luys', de plek waar Barentsz winter van 1596-97 heeft "Doorgebracht. De Universiteit 'an Amsterdam heeft dat gis- eren bekendgemaakt. ?ftei lestaurator en expert in 17e -uwse scheepsbouw Ab Ho- 0 ing geloofde z'n ogen niet. foor hem lag een stuk van de icheepsbodem waarmee de Ne- lerlandse ontdekkingsreiziger Willem Barentsz voor het pool sland Nova Zembla in het d'rijf- js was vastgelopen. Het bo- lemstuk lag als een onbedui- lend wrakstuk tussen andere ariteiten in een kamer van een iftandse flat ergens in Moskou. ,Met hartkloppingen heb ik dat ituk hout opgemeten", vertelde loving deze week na terugkeer lit Rusland.Aan de hand van >en door mij ontwikkelde bere- ceningsformule heb ik met hon- lerd procent zekerheid kunnen 'aststellen dat het een stuk van le bodem is van het schip van larentsz en Heemskerck". log nooit eerder in de maritie- ne geschiedenis zijn er restan ten teruggevonden van schepen 'an ontdekkingsreizigers. Die ichepen vergingen met man en nuis of werden na een behou- len terugkeer gesloopt of voor indere doeleinden gebruikt. 4aar ook van die schepen heb- >en deskundigen als Hoving ïergens een splinter kunnen mtdekken. Vandaar dat er nau- velijks iets bekend is van bouw- echnieken en scheepsmodellen tit die tijd. „Ik vind het fantas- isch dat juist een scheepsdeel 'an het schip van Barentsz te- echt is", zegt het hoofd restau- atie scheepsmodellen van het Rijksmuseum in Amsterdam. ,Deze vondst is een waardevol- e bijdrage aan de reconstructie 'an Barentsz' overwintering op lova Zembla". )e ontdekking van het wrakstuk dat gammele Moskouse ge- >ouw van het Onderzoeksinsti- uut voor Cultureel en Natuur- ijk Erfgoed (OCNE) was geen toeval. Vorig jaar zomer ver- ichtten wetenschappers van de Jniversiteit van Amsterdam in samenwerking met het Rijks- nuseum en de Academie voor Wetenschappen in Moskou op gravingen in en rond het 'Be- louden Huys' op Nova Zembla Staatssecretaris Kosto strijdt tegen normvervaging ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten ANWB zo'n 118. Het aantal mensen dat het virus daadwerkelijk had daalde van 27 naar 16. „Wat de oorzaak van deze aanzienlijke daling is, weten we niet. Mis schien komt het doordat we in 1993 meer voorlichting hebben gegeven", zegt een woordvoer der van het ministerie. Ze wil nog niet reageren op het rap port omdat het daar niet is ont vangen. Uit het rapport blijkt dat de voorlichting over HIV en over risicogedrag aan gedetineerden en personeel onvoldoende is. De ziekte kan in de gevangenis - net als in de rest van de maat schappij- worden verspreid via sex, vieze spuiten en bloed- bloedcontact. de hut waarin Barentsz en zijn mannen een verschrikkelij ke poolwinter hadden overleefd. De tijd bleek te kort orn alles in één keer te kunnen voltooien. Met Hoving en archeoloog Pie- ter Floore toog expeditieleider Henk van Veen vorige week naar Moskou om een tweede expeditie voor 1995 voor te be reiden. Tot hun grote verrassing bleek een al lang bestaand ge rucht over de echtheid van een restant van Barentsz' schip op waarheid te berusten. Tijdens een expeditie van het OCNE in 1992 langs 16e- en 17e-eeuwse nederzettingen van pelsjagers op Russische poolei- landen stuitten directeur en ex peditieleider Pjotr Bojarski en zijn mannen op de scheepsbo dem. Het lag open en bloot op het strand van de oostkust van Nova Zembla, recht voor het 'Behouden Huys'. Het was dui delijk dat het eerder was opge graven. Alras bleek dat het de Russische amateur-archeoloog Kravjenko was geweest die in 1989 met een metaaldetector de vier meter lange en een meter brede plank met spijkers had opgespoord. Maar de rivaal van de archeolo gische afdeling van de Acade mie voor Wetenschappen had de vondst wegens gebrek aan vervoer laten liggen. Bovendien had Kravjenko het wrakstuk niet herkend als een onderdeel van een laat-zestiende eeuws schip dat alleen maar van Barentsz kon zijn geweest. Voor de ar cheologen van het OCNE in Moskou stond dat echter al snel wel vast, maar van een degelijk wetenschappelijk onderzoek kwam het echter nooit. De vondst werd in feite genegeerd. Hoving deed dat vorig week niet. Nu het onweerlegbaar zeker is dat het wrakstuk authentiek is, kan het haast niet anders dan dat onder het zand van het strand voor het 'Behouden Huys' nog meer scheepsdelen te vinden zullen zijn. De bedrijven en de over heid moeten zichzelf een beetje 'immuun' maken te gen misdrijven. Daarbij moet niet alleen het oog zijn gericht op de crimina liteit die 'van buiten' komt, maar ook op het eigen per soneel. Het manifest dat gistermiddag door premier Lubbers, VNO-voorzitter Rinnooy Kan en FNV-baas Stekelenburg is onderte kend, moet dat proces van bewustwording stimuleren. den haag güs korevaar Staatssecretaris Kosto (justitie), voorzitter van het Nationaal Platform Criminaliteitsbeheer sing, kan uit eigen praktijk aan geven waar de schoen wringt. „Ik heb zelf ook in het bedrijfs leven gewerkt. Ik had een auto van de zaak en mocht gratis benzine tanken. Als ik dan op zondag bij het tankstation kwam, zei de pompbediende uit zichzelf: 'bonnetje op maandag zetten, meneer?'. Of als je 's middags gezellig samen met collega's een biertje dronk met wat bitterballen erbij, zei de ober: 'Zal ik maar twee lunches noteren, meneer?'. Die mensen faciliteerden toen al om de boel te flessen. Daar gaat dit project over. De mensen moeten zich bewust worderi van hun hande len". Criminaliteit, groot en klein, kost bedrijven en overheid jaar lijks miljarden guldens, aldus Kosto. „Het gaat om zaken die heel klein kunnen beginnen, maar steeds groter worden. Van het aannemen van relatiege schenken tot het laten opknap pen van je huis. Bij winkels komt de schade natuurlijk door overvallen, maar een deel lekt ook weg via het eigen perso neel. Op die manier worden werk nemers, ambtenaren, heel kwetsbaar. Het lijkt elkaar mat sen, maar dat zijn gewoon fraaie woorden voor bederf, cor ruptie, diefstal. Mensen kunnen zo wegzakken in een poel van narigheid. Je zou versteld staan hoeveel mensen nu in spanning leven omdat ze bang zijn dat wordt ontdekt wat ze hebben uitgevreten". Bovendien worden personen die hebben gesjoemeld, kwets baar voor chantage. „Het bedrijf of de ambtelijke dienst wordt daarmee als geheel kwetsbaar voor penetratie van criminele organisaties, die toch een en tree in de 'bovenwereld' zoe ken. Bedrijven lopen dan het ri sico dat zij een dekmantel wor den van een criminele organisa tie". utrecht anp Een 60-jarige onverbeterlijke zwartrijder moet schriftelijk verklaren dat hij voortaan alleen nog met de trein reist als hij een kaartje heeft ge kocht. Doet hij dat niet en blijft hij zwartrijden, dan moet de man worden gegij zeld. De Nederlandse Spoor wegen eisten dat gisteren in Utrecht in een proefproces voor de kort-gedingrechter. De gedaagde, die een zwer vend bestaan leidt, is al jaren lang een kwelgeest van de NS. Alleen al tussen januari 1989 en augustus 1993 is hij bijna 700 keer zonder kaartje be trapt in de trein, soms wel vier keer op een dag. „De fre quentie is zo hoog dat ik denk dat het zijn manier is om de dag door te brengen", opper de NS-advocaat mr. P. van der Mersch. Tegen de spoor wegpolitie heeft de man ver klaard dat hij al meer dan zes jaar zwartrijdt. Hij geeft meestal als redenen op dat hij geen geld heeft en 'dat de we reld niet deugt'. De Spoorwegen hebben al van alles geprobeerd om de man op het juiste spoor te krijgen: processen-verbaal, uit-de-trein plaatsingen, di verse verhoren en overleg over het aanschaffen van een OV-jaarkaart. Telkens tever geefs. Eind vorig jaar nog lie ten NS via de rechter be- slagleggen op het maximaal vorderbare bedrag van 101,64 gulden van zijn maandelijkse WAO-uitkering. Volgens de advocaat van NS is dit bedrag echter bij lange na niet vol doende om de schade te dek ken. „Hij moet nu eerst maar eens iets doen om het ver trouwen van de NS terug te krijgen", verklaarde Van der Mersch de eis van NS dat de man schriftelijk verklaart zijn leven te beteren. Het is voor het eerst dat NS het zware middel van gijzeling eisen. Als de rechter het toestaat, willen de NS het vooralsnog slechts toepassen op 'een harde kern van twintig zeer notoire zwartrijders tegen wie geen kruid gewassen is'. Gijzeling in een civiel proces kan maxi maal een jaar duren. Overigens bleven gisteren de stoelen die voor de ge daagde en zijn advocaat wa ren gereserveerd, leeg. „Hij zit vast en zeker weer ergens in de trein", schamperde een medewerker van NS. Uitspraak donderdag 26 Bergenaar dacht aan waardevermeerdering Staatssecretaris Kosto: 'Zal ik maar twee lunches noteren'. Dat gevaar is volgens Kosto niet denkbeeldig. De Neder landse onderwereld heeft im mers het 'Europese niveau' be reikt. „Dat is geen verrassing. Nederland is onderdeel van een grotere wereld. Men komt hier voor 'zaken', liquidaties. Wan gedrag kent geen grenzen. Let terlijk". Met het manifest en de aan bevelingen van de stuurgroep Beroepsmoraal en misdaadpre ventie moet volgens Kosto 'de moraal van dubieus leven' be spreekbaar worden gemaakt. „Iedereen moet zich bewust zijn van het virus van noncha lance", zegt hij. De bewindsman noemt een serie voorbeelden op. „Dat kan op vele manieren. Door trainin gen van baliepersoneel van banken, zodat ze dubieuze geldstortingen eerder herken nen. Of door het aantrekken van vertrouwenspersonen. Een andere methode is functiesplit sing waarbij de controleur van voorraden niet ook de gebruiker FOTO DIJKSTRA van diezelfde voorraden is. Je moet de kat niet op het spek binden','. Daarnaast kunnen bedrijven gedragscodes opstellen, waarin wordt vastgelegd wat wel en wat niet kan. „Wij leveren daarvoor een raamwerk. Dat moeten de bedrijven zelf verder invullen". In die code moeten ook sancties worden afgesproken. Het mag geen vrijblijvend gestoei met papierworden." In de afgelopen dertig jaar heeft een inwoner uit het Limburgse Berg ruim twaalfduizend flessen verzameld. Flessen in allerlei soorten en maten, maar wel al lemaal van glas. De Bergenaar redeneerde destijd dat glazen flessen ooit nog eens geld waard zouden worden op het moment dat de kunststof-fles werd geïn troduceerd en dat hij met het verzamelen van flessen een mooie zakcent bijeen zou krij gen. „Fout gedacht", zo geeft hij nu toe. Dezer dagen is hij begonnen de flessen van de hand te doen. Schuurtje, kelder, zolder en achtertuin worden opgeruimd en alles, bijna alles, gaat naar de Marja Visser is 'dikcriminatiespuugzat en richt bemiddelingsbureau op almere .jetty claus Veel dikke vrouwen gaan gebukt on der hun gewicht. Als je een Ruben- siaans figuur hebt, moet je heel wat steken onderwater en openlijke bele digingen trotseren. 'Volslanke' vrou wen raken hun zelfvertrouwen kwijt en durven geen relatie aan te gaan uit angst dat ze worden afgewezen. Marja Visser uit Almere is de 'dikcriminatie' spuugzat en heeft het relatiebemidde lingsbureau Dik voor Mekaar opge richt. Visser behoort zelf ook tot de zwaarge wichten. Al in geen jaren heeft zij op de weegschaal gestaan, maar ze schat haar gewicht op 125 kilo. „Ik ben al bijna mijn hele leven te dik. Toch heb ik nooit te klagen gehad over mannelijke belangstelling. Laatst dacht ik: waarom zou dat ook niet voor andere dikke vrouwen gelden?" Ruim een maand geleden besloot zij een relatiebemiddelingsbureau op te zetten en begon publiciteit te zoeken. „Het loopt storm. Onlangs kreeg ik in één weekeinde 150 telefoontjes. Ik ren me rot van de ene naar de andere tele foon. Straks val ik nog aflacht ze. Heel frappant is dat ongeveer zestig procent van de reacties van slanke mannen komt die op een vrouw met een fors postuur vallen. „Zo dik moge lijk, zeggen veel mannen. Ze vinden dat mooi en opwindend, zeggen al jaren met die droom rond te lopen. Ze zijn blij dat het nu bespreekbaar wordt." Volgens Visser maken de 'volslanken' het de mannelijke aanbidder ook niet makkelijk. „Ze blaffen hem af omdat ze bang zijn dat z'n adoratie een geintje is. Extreem dikke vrouwen zien zichzelf als een gedrocht, terwijl die mannen hen juist mooi vinden. Ik heb een cliënte van 160 kilo die aan elke vinger wel tien aanbidders kan krijgen. Ik houd de mensen dan ook voor dat zij liefde een kans moeten geven." Als haar cliënten dat doen, levert dat soms verrassende verhalen op. „Een vrouw van 148 kilo, die al 25 jaar pro blemen met een relatie had, was via mijn bemiddeling door een arts uitge nodigd in een chic restaurant. Na het diner werd een schaaltje bonbons op tafel gezet. Zij durfde er geen te pakken, maar de man haalde het zilveren pa piertje van de bonbon en stopte hem in haar mond. 'Ik stortte bijna jankend van mijn stoel', zei ze later tegen me." De 46-jarige Almeerse heeft haar eigen gewicht volledig geaccepteerd. „Ik ga niet meer op dieet. Ik ben niet ziek en ik wil genieten van het leven. Dan maar een paar jaar eerder dood, al staat dat ook niet vast." Zij is al jaren gelukkig getrouwd en heeft twee kinderen. Haar echtgenoot behoort tot de groep man nen die geen voorkeur heeft voor dik, maar die z'n partner neemt zoals zij is. „Ik heb een dochter van 21 jaar. Ik heb maat 56, zij heeft 36. Moet je voorstel len." Marja Visser is van plan een bond op te richten die naar Amerikaans voor beeld opkomt voor de belangen van dikke mensen. In de Verenigde Staten, waar de dieetindustrie jaarlijks 33 mil jard gulden verdient aan de lijners, be staat een.merisenrechtenorganisatie die de discriminatie van dikke mensen aan de kaak stelt. Deze NAAFA (National Assocation for Advance of Fat Accepta tion) moet ook in Nederland van de grond worden getild, vindt de Almeerse. „Het is toch belachelijk, dat je als een mislukkeling wordt gezien, omdat je niet genoeg je best doet om af te vallen? Via reclame en televisie word je geïn doctrineerd met beelden van vrouwen die er gezond, jong, slank, dynamisch en stralend uitzien. Ik zeg dan: de pot op!" Evenals de al vele jaren bestaande Klub voor Lange Mensen wil Visser prakti sche problemen voor dikke mensen aan de kaak stellen. „Ik denk aan de krappe vliegtuigstoelen met te korte gordels. Als ik het vliegtuigtafelq'e naar beneden wil doen, blijft dat schuin op mijn buik staan. De stewardess zet er ijskoud het blad met eten op, maar dan valt alles eraf. Er zouden in elk vliegtuig enkele zitplaatsen voor dikke mensen moeten zijn. Nog een ander praktisch pro bleem: bij de dokter past de bloeddruk meter vaak niet om de arm. 'Dan moet u maar niet zoveel taartjes eten', wordt er dan gezegd." Visser vindt het hoog tijd dat dikke mensen weerbaar worden en in verzet komen tegen stereotypen als dik en dom. „Het beeld van de gezellige dik kerd klopt evenmin. Ik ben niet altijd gezellig. Soms zijn mensen zelfs bang van me, omdat ik goedgebekt ben en een forse omvang heb." glascontainer in de buurt. De verzameling flessen is niet alleen 'eigen teelt'. „Stel je voor dat ik zoveel gedronken zou hebben. In de loop der jaren kreeg ik alsmaar meer flessen van buren, vrienden en familie leden. Zelfs van vakantie in Zuid-Frankrijk brachten ze de flessen mee", vertelt hij. Terwijl de Bergenaar aan het opruimen is ontdekt hij in zijn verzameling toch ook zeldzame exemplaren vanwege hun vorm of ouderdom. Sommige wijn flessen zijn zelfs meer dan hon derd jaar oud. Die zeldzame exemplaren zal hij de komende tijd blijven koesteren als aan denken aan een uit de hand ge lopen verzamelwoede. Drontenaar wil bewegingsruimte voor geleidehond zwolle anp De vrijwel dove T. Bakker uit Dronten wil dat zijn geleide hond meer bewegingsvrijheid krijgt. De hond moet volgens de algemene politieverorde ning van Dronten worden aan gelijnd, maar daardoor ver dwijnt zijn functie als geleide van zijn baas. Tijdens een pro cedurezitting van de rechtbank in Zwolle vroeg Bakker een voorlopige voorziening, zolang in een lopende beroepsproce dure nog niet is beslist. De Raad van State bepaalde enige tijd geleden bij wijze van voorlopige voorziening dat Bakker zijn hond binnen een straal van 500 meter van zijn woning los mag laten lopen. Bakker vindt dat echter onvol doende. Hij meent binnen die straal te weinig mogelijkheden te hebben zijn hond als geleide te trainen. Volgens de gemeen te kan iedere loslopende hond een gevaar voor kinderen ople veren. Dronten houdt vast aan de verordening en is niet be reid de onaangelijnde hond in heel Dronten te gedogen. Uit spraak 31 mei. scherp wil zien door één bril kiest voor de comfortabele Essilor Variluxbrilleglazen. U herkent de Essilor Variluxspecialist o.a. aan de Variluxsticker op de winkeldeur. BIJ UW VAKMAN-OPTICIEN ■£cj| 0SSILOR I

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5