Edberg en Parijs: het blijft behelpen 'Mllö liels van Stralen zorgt I ~A oor eerste succes Gasba Powel en Lewis komen naar Hengelo Romario wil aan het raam zitten Sport rabriela Sabatini is weg nog altijd kwijt Ook leden Blok'77 voor fusie met RVV WOENSDAG 25 MEI 1994 Hen rik Holm schakelt landgenoot op Roland Garros uit loals Ivan Lendl op Wimbledon nooit de titel zal pakken, o zal Stefan Edberg Roland Garros nooit winnen. De wee wereldtoppers die lange tijd het internationale ten- lis domineerden, zullen met die obessie moeten leren even. Hun prijzenkast puilt uit van de bekers, ze wonnen Ie andere drie Grand Slam-toernooien meer dan eens, naar die ene prijs zit er niet bij. Hun carrière is niet hele- aaal 'af als ze binnenkort stoppen. nemen. Dat bewezen de cijfers tegen Holm. Hij kwam na 0-2 in sets sterk terug en won de derde en vierde set, beiden via een tie break. In de vijfde legde hij het loodje na een zenuwslopende en macabere finale. De totaal score van Holm - Edberg: 7-5, 7- 6 (7-1), 6-7 (2-7), 6-7 (8-10), 6-4. Het hangen en wurgen op court 1 duurde vier uur en vijf minu- URUS ROB VAN DER ZANDEN ondens gras is onkruid voor endl. Het gemalen baksteen in Parijs is zand in de motor Stefan Edberg. De 28-jarige weed glijdt er altijd te vroeg it. Gisteren was dat het geval (de eerste ronde tegen zijn iidgenoot Henrik Holm. Ed- irgs aanvallende speelstijl, die n naar het net, die fluwelen illey, het werkt allemaal niet in en 'zandbak'. Roland Garros is nds jaar en dag het domein in de gravelvreters, de man en die urenlang in het gruis illen wroeten en zich in het veet werken voor de punten, oland Garros staat voor 'uit- ie| uttingsslag', daar is een rally E iet in twee seconden afgelopen ials in Londen. Edberg is overigens niet te be- terd om dat werk op zich te Opslag Henrik Holm heeft nog nooit een toernooi gewonnen. Maar de rijzige Scandinaviër met de geweldige opslag is wel altijd een gevaarlijke outsider ge weest. Hij leek gisteren in het bewolkte Parijs, waar het water 's ochtends met bakken uit de hemel kwam, maar waar over dag geen enkele partij werd on derbroken voor regen, in de grootste verrassing in het ouwentoernooi van Roland arros was gisteren de neder- ag van Gabriela Sabatini, als Jitste geplaatst. Ze kreeg klop n de Italiaanse Silvia Farina e nummer 108 van de wereld) drie sets: 2-6, 6-2, 6-4. Mooie aby' is de weg al een poosje rijt. Precies een jaar geleden eeg ze in Parijs ldop van Ma- Joe Fernandez in de kwartfi le. Ze leidde met 6-1, 5-1 en 'eerde voor de wedstrijd. Ze loor alsnog met 6-1,6-7, 8-10 |tpn duel van ruim drieëneen- uur. Die zeperd werkte anden door, zei ze later in In interview. Maar misschien is het effect nog anno 1994 nog niet uitgewerkt, want ze won sinds toen geen wedstrijd meer van een wereldtopper. Van de drie Nederlandse speelsters die gisteren in actie kwamen, overleefde slechts Brenda Schultz de eerste ronde. Schultz was gauw klaar met de Argentijnse qualifier Paola Sua- rez. De 23-jarige Heemstedese toonde zich met twee keer 6-1 veel te sterk Petra Kamstra hield het een set vol tegen Ju dith Wiesner. Daarna was ze uitgeteld: 7-5,6-1. Caroline Vis kreeg een pak slaag van Lori McNeil. De 24-ja- rige werd in een klein uurtje weggetikt: 6-0,6-2. laatste game ten onder te gaan aan zenuwen en ongeluk. Op 5- 4 mocht hij uitserveren, maar zijn eerste matchpoint werd met een lucky volley van Edberg weggewerkt. Het tweede wed- strijdpunt was wel raak. Met een schitterende backhand rechtdoor was het vonnis geveld over de als derde geplaatste Ed- berg. In interviews laat de in Lon den woonachtige Zweed altijd doorschemeren dat het zijn grootste wens is om Roland Garros een keer te winnen. Die wens zal naar alle waarschijn lijkheid nooit in vervulling ge gaan, temeer omdat hij zelf aangeeft niet tot zijn 35ste door te willen tennissen. De groot verdiener (16 miljoen gulden aan prijzengeld) is vorig jaar va der geworden van een dochter (Emüie) en deed het in dat jaar rustig aan met een Grand Prix- overwinning in Madrid. In '94 kwam hij sterk terug met al twee zeges (Doha en Stuttgart iiyioor), maar toch heeft het ge zinsleven voor de service-vol- leyer zijn tol geëist, zo lijkt het. Volgens John McEnroe gaat het vaderschap nou eenmaal niet samen met het bedrijven van toptennis. Traag Toch ligt het meer aan het gravel dan aan de kleine. Ed berg - op dit moment nummer drie van de wereld, maar jaren geleden de onbetwiste nummer één - is nou eenmaal niet zich zelf op de trage ondergrond, net als Becker overigens. Aan de an dere kant: er zijn steeds meer service-volleyspelers die op Rol and Garros doorstoten. Ze kie zen gewoon voor de aanval of ontwikkelen hun baselinespel beter. Kijk maar naar Krajicek, die vorig jaar de halve finale be reikte. Maai Edberg zal van ach teruit altijd last blijven houden op deze banen met zijn gebrek kige forehand. Die slag is altijd een achilleshiel geweest en steekt al tien jaar lang schril af bij de solide backhand, zijn per fecte service de sublieme volley. Ook gisteren bleek dat weer eens. In '90 werd hij ook in de eer ste ronde naar huis gestuurd, nadat hij een jaar eerder nog Stefan Edberg ziet de bui al hangen. De eerste ronde van Roland Garros bleek direct ook zijn laatste. verliezend finalist was geweest tegen Michael Chang. Sergi Bruguera was de man die toen dwars lag. De Spanjaard won vorig jaar het toernooi. - De verklaring van Edberg, die als verliezer gezelschap kreeg van Lendl die in drie sets van Arnaud Boetsch verloor, bood gisteren niet veel soelaas. „Ik weet niet waarom ik vandaag verloren heb. Mijn service ha perde, dat wel. Ik ga me nu voorbereiden op Wimbledon en vergeet de wedstrijd van van daag zo snel mogelijk. Of een aanvallende speler Roland Gar ros kan winnen? Ik denk het wel, maar het zal niet makkelijk zijn." Het is Edberg in elf pogin gen in elk geval niet gelukt. els van Stralen heeft gisteren or het eerste succes van Cas- Wonen tijdens Olympia's inde door Nederland gezorgd, in Stralen koos tijdens de appe door het Iimburgse welland de goede vlucht en riveerde in het gezelschap van ilfried Bastiaanse, Jeroen jyn en Henk Vogels bijna drie inuten voor het peloton in :uver. In de eindsprint kwam Van ralen niet verder dan de vier- plek. De Casba-renner, die 'erigens ook ploeggenoten Pe- Hoondert (16) en Robin van ssel (30) goed zag koersen, ïat nu derde in het algemeen issement met een achter- ind van iets meer dan een mi- ïut op leider Bastiaanse. lemorabel :act vijfentwintig jaar na de omf van Harm Ottenbros op 't wereldkampioenschap voor ofs, beleefde Hoogerheide iteren een memorabele dag. succesvolle greep van ilfried Bastiaanse naar de .ar.se leiderstrui kon natuurlijk et op tegen de spectaculaire irint waarmee 'de adelaar'. Ju in Stevens in Zolder van het ud beroofde. Maar gerela- ird aan het niveau leverde de •jarige plaatsgenoot van Ot- ibros een grote prestatie. Net de later tot 'Adelaar van uogerheide' omgedoopte Alk maarder kwam Bastiaanse gis teren in de vijfde etappe (Val kenburg-Reuver) uit het niets. Het collectief van Koga alsmede het Giant-kamp, de toonaange vende ploegen, werden volledig verrast door de coureur van De Jonge Renner, de club waar hij voor koerst. Toen de belangrijkse kuiten- bijters achter de rug waren, de bekende Limburgse heuveltjes, ontsnapte hij met de latere rit winnaar Duyn, Vogels en Van Straalen. Ze bleven uit de greep van de verwende vedetten, van wie leider Godert de Leeuw het belangrijkste slachtoffer werd. Hij is nu vierde op de ranglijst. Bastiaanse moest nog gebo ren worden toen Ottenbros we reldkampioen werd. Maar een beetje Hoogerheidenaar vertelt zijn nazaten van de lange nacht die ze na die zondag in Zolder hebben beleefd. En dat voor een import-Brabander. Ottenbros was van origine Allernaarder. De overwinningen van Adrie van der Poel, geboren en getogen in het Westbrabantse plaatsje, zijn eveneens uitgebreid gevierd. Maar zo'n feest als in '69 heb ben ze nooit meer gehad. 'De Adelaar' Ottenbros bleek een eendagsvlieg. Van Bastiaan se verwachten de dorpelingen dat het niet bij deze zege in Olympia's Ronde zal blijven. Hij is daar nuchter onder. Alsof Joop Zoetemelk aan het woord was in aankomstplaats Reuver. „Ik laat me niet gek maken. Daar ben ik het type niet naar. Ik laat alles op me afkomen."1 En ook: „We zijn voorlopig nog niet in Amsterdam..." Mocht hij daar zondag in de slotrit nóg in het paars rijden, dan zal er ongetwijfeld een bus supporters vanuit Hoogerheide naar de hoofdstad komen. Bas tiaanse is deeltijd-postbode en iffzijn woonplaats kent hij 'zo'n beetje iedereen'. „Je weet hoe dat gaat. Het is een echt wieler- dorp. Dus zijn ze heel benieuwd naar je prestaties. Ik rijd dit jaar voor het eerst bij De Jon£e Ren ner. Ze zeggen dat ik geen etap pekoers aan kan. Dat zal moe ten blijken." In de nog altijd drukbezochte criteriums in de buurt, is hij één van de betere renners. Stuur- vast, scherp de bochten aansnij dend. Dat is opmerkelijk, want Bastiaanse heeft een beperkt gezichtsvermogen. Op drie-jari ge leeftijd kreeg 'Basso', zoals hij door zijn ploegmaten liefko zend word genoemd, een scherp stokje in zijn linkeroog. Dat beschadigde zijn oog on herstelbaar. Hij heeft nadien een kunstoog gekregen. „Hij ondervindt er bij het wielren nen geen hinder van", zegt Rik van Dongen, zijn ploegleider. „Als ge hem bij ons in de criteri ums bezig ziet...Ongelooflijk. Hij scheurt door de bochten. Nee, je zou niet zeggen dat hij maar één oog heeft." Giro Gianni Bugno heeft gisterèn de Gianni Bugno trekt in aangenaam gezelschap de champagne open. Bugno schreef de derde etappe van de Gi ro op zijn naam. foto epa derde etappe van de Giro op zijn naam geschreven. De voor malige wereldkampioen ont snapte twee kilometer voor de finish in Loreto Aprutino uit de greep van het peloton en had op de streep twee seconden over. De Italiaan Zanini won de sprint en werd tweede, Argentin behield de roze leiderstrui. Na 183 kilometer trok Bugno er tussen Osimo en Loreto. Ap rutino tussenuit. De aanval op de leiderstrui leverde hem uit eindelijk slechts twee seconden tijdwinst op. De 33-jarige Ar gentin hield het roze, de drie jaar jongere Bugno nam de tweede plaats over van de Rus Berzin en volgt op zeven tellen. Bugno won de Giro in 1990, in de editie van 1991 behaalde hij de laatste etappezege. Giste- IENDERLOO GPD üverwege de Randstad en rente gaven de organisaties n de Adriaan Paulen Memo- 1 en de internationale Twente arathon gisteren gezamenlijk sage in hun voornemens. )or kalenderperikelen vormen ide atletiekevenementen een imese tweeling: op zaterdag 4 li is in het Hengelose FBK- tdion de dertiende editie van ARM, een dag later valt om 00 uur het startschot voor de rde Twente Marathon in het ekmanstadion van Enschede, lar ook weer de finishlijn is trokken. j Er is geen chirurgische in- ïep nodig voor een scheiding -t goede afloop. Van samen- rking is slechts om prakti- sche redenen in zeer beperkte mate sprake. Bovendien heeft men in Enschede op advies van marathon-baas Wim Verhoorn voor volgend jaar al 21 mei ge prikt, aanzienlijk eerder dan de veertiende Memorial waar in Hengelo door een professionele staf nu al aan wordt gewerkt. Het streven is om de begroting, die nu 1,2 miljoen bedraagt, voor de veertiende editie met minstens de helft te verdubbe len. Dit om de wedstrijd, waar aan de IAAF de B-status in het Grand Prix-circuit toekende, de allure te geven van een meeting op A-niveau. Voor alle onderdelen is in middels een blikvanger van in ternationale allure genoteerd. Namens atletenmakelaar Jos Hermens maakte Rob Pauel af gelopen weekeinde in New York het optreden rond van wereld kampioen en -recordhouder verspringen Mike Powell, die in Europa drie sessies geeft, te be ginnen in Hengelo. Eerder al werd een deal gemaakt met de 4 x 100. estafette van de Santa Monica Track Club, bestaande uit Carl Lweis, Leroy Burrel, Maike Marsh en Floyd Heard. Komende zondag komt dit kwartet in het Duitse Arnsberg in actie. Hermens spreekt veilig heidshalve van „een zeer snelle race", die dit kwartet in Henge lo voornemens is, daarmee het risico vermijdend dat een be oogd wereldrecord niet wordt gehaald. Bij de achterliggende twaalf edities werd op een dergelijke verbetering gehoopt, maar was het atleten als middenafstand- loper Aouita niet gegund. In dien Carl Lewis c.s. geen histo rie schrijven, kan mogelijk de Ethiopiër Haile Gebreselassie, wereldkampioen in Stuttgart op de 10.000 meter, dat alsnog doen op de 5000 meter, één van de Grand Prix-nummers. Op Marko Koers na, die in de VS aan de finales van de stu denten kampioenschappen meedoet, is de hele Nederland se baan-élite van de partij. In clusief Ellen van Langen, die vo rig jaar in Hengelo voor een schok bij het publiek zorgde met haar besluit wegens een blessure niet te lopen. Inclusief ook Erik de Bruin, wiens lot na de APM in handen ligt van de IAAF. De kans op een schorsing voor de discuswerper is nog steeds niet uitgesloten. Behalve Powel komt ook de wereldkampioen verspringen bij de vrouwen, de Duitse Heike Drechsler, weer naar Hengelo. Van de Santa Monica-estafette start alleen Leroy Burrell op de CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -356464, PLV -CHEF 'B ONDERWATER, 071-356463 DUIVENTIL Wilt U iets melden? Bel 071- 356461 (Wim van Duivenbode) dagelijks tussen 10.00 en 14.00 uur. Of schriftelijk naar Post bus 54,2300 AB Leiden. AndriesWendt neemt donderdag (19.00 uur) afscheid van het topvoetbal. Met Rijns- burgse Boys speelt hij tegen een elftal van 'oude maten' van de w Noordwijk, die club die Wendt voor zijn komst naar Rijnsburg diende. Martin Broere wordt de nieuwe trainer van de mannen van de Leider- dorpse volleybalvereniging Ley- thon Een sterk Leids jeugdelf- tal (onder de 13 jaar) neemt za terdag 28 mei in Vogelenzang deel aan een toernooi van de Afdeling Haarlem. Op maandag 30 mei speelt het Leids elftal onder de 12 jaar bij en tegen FC Lisse. Aanvang 18.45 uur Er kan nog ingeschreven worden voor het midzomernachtvolley- baltoernooi op 1 juli in sporthal Cleyn Duin te Katwijk. Inlich tingen: J. van Wolferen (01718- 27233) Bobo Buitenzorg won in Heerhugowaard een korte- baandraverij. Op vrijdag 3 juni is in Hoogkarspel de volgende wedstrijd. Op Renbaan Duin- digt wordt zondag 29 mei ge streden om de Gouden Zweep De Squash Rackets Club Alphen viert het komende weekend haar 15-jarig bestaan In Lely stad is vorige week de eerste paal geslagen voor de nieuw bouw van het Nederlands Sportmuseum Volleybalver eniging DAC uit Alphen aan den Rijn houdt op dinsdag 31 mei een algemene ledenvergade ring. De Leidse Sport Federatie (LSF) doet dat vanavond. Wet houder Hans de Goede zal zijn visie geven op het sportbeleid gedurende zijn collegeperiode Roeivereniging Rijnland houdt op zaterdag 28 mei een Open dag bij het clubgebouw aan de Kniplaan te Voorschoten. Er wordt begonnen om 10.30 uur. Voor inlichtingen: 071-170019 Nederland sterkste amateurwie lerploeg Koga (Etienne Vergeer) zit volgend seizoen zonder sponsor. Ook het team Groene- woud (met Pascal Vergeer en Peter Tates) moet op zoek naar een nieuwe geldschieter Voet baltrainer Ton Heijnen (ëx- MMO) gaat een jeugdplan op zetten bij Bloemendaal De Al- phense wielrenner Maarten Keyzer is bij een nieuwelingen wedstrijd in Woerden derde ge worden Erik Huizebosch heeft ook de tweede skeelerwedstrijd van dit seizoen, in 't Harde, ge wonnen Morgenavond neemt voetbalvereniging SJZ afscheid van trainer Loek Helder De kans is groot dat waterpolo-spe- ler Stan van Belkum het ko mend seizoen weer voor het Zaanse Nereus uitkomt. De Lei- denaar komt in september te rug uit Aruba Record-interna tionaal Marjoke de Bakker (KFC) stopt met voetballen De Leidse korfbalclub De Danaïden houdt op dinsdag 31 mei voor de vijfde maal een bedrijfskorf- baltoernooi. Reeds 18 be- drijfsteams hebben al inge schreven De Leidse studen- tenwaterpoloclub Aquamania is voor de tweede maal achtereen kampioen geworden van de tweede klasse in de NCB Gymnastiekvereniging Excelsior wil jeugdleden aantrekken tus sen de 6 en 15 jaar. Zij kunnen voor een gereduceerd bedrag tot de grote vakantie meetrai- nen met de club. Voor inlichtin gen. Bel Jan Guldemond (071- 215127. Na 17.00 uur) De profbowlers Amleto Monacelli en Dave Ferraro komen op 31 mei een demonstratiepartij spe len op het ftowlingcentrum Oc- kenburg in Den Haag. De clinic zal plaatsvinden tussen 14.00 en 17.00 uur Rugbyclub DIOK is favoriet bij de Amsterdam Se vens op 28 en 29 mei in sport park De Eendracht Ook de jongste schaakjeugd uit de regio heeft het goed gedaan bij de Nederlandse kampioenschap pen. Na Job Delemarre en Tho mas Willemze is ook de negen jarige Jan Smeets kampioen ge worden. De eerste twee nemen fn augustus deel aan het WK in Hongarijë Het is hommeles bij voetbalvereniging Hoek. Na het missen van de afdelingstitel is nu ook het bestuur opgestapt. Dit naar aanleiding van een conflict met sponsor Braven- boer Eddy Ridderhof speelt het volgend seizoen niet meer bij Rozenburg. Zijn nieuwe club wordt Papendrecht. Marinus Dijkhuizen kiest zo goed als zeker voor profclub Ex celsior Hans Maus (SHO) wordt de nieuwe trainer van SC Feyenoord Mario Koswal (trai ner bij FC Lisse) is geslaagd voor het diploma trai ners/coach 2 Roger Koordes (Hillegom) heeft een contract getekend bij profclub Telstar Alphenaar Evert Jan 't Hoen maakt deel uit van de Neder landse honkbalselectie Het maandelijkse Leidse sportcafé is aanstaande vrijdag bij rugby- vereniging DIOK aan de Sma ragdlaan. Aanvang 17.00 uur* LEIDEN WILLEM SPIERDIJK De fusie tussen de volleybalver enigingen Blok '77 uit Katwijk en RW uit Rijnsburg is rond. Gisteravond ging ook de leden vergadering van Blok akkoord met het samengaan. Door de fusie krijgt de nieuwe club 500 leden en is daarmee meteen de grootste volleybalvereniging van Zuid-Holland. De nieuwe naam is 'Rijnwijker Volleybal Vereni ging', waardoor de naam van de Rijnsburgse club (RW) feitelijk niet verandert. Het initiatief voor deze fusie werd genomen door Blok'77. De Katwijkers hadden moeite om de kaderfuncties in te vullen. Ad Olivier, de voorzitter van Blok'77 legde daarop contacten met RW. De Rijnsburgse club was di rect geïnteresseerd. De vereni ging heeft ambities om in de nationale competitie te gaan spelen. „Met een achterland van Katwijk, Rijnsburg en Val kenburg moet dat toch lukken", denkt RW-voorzitter Bart van Kruistum, die met Hanneke van Klaveren het samengaan voor bereidde. De nieuwe club wil zich de komende jaren vooral richten op de jeugd. Door de fusie be schikt RW over ruim 200 jeugd leden. „Laten er nu elk jaar 1 2 doorstromen naar de hoogste selectie, dan moet het toch mo gelijk zijn om structureel op ho ger niveau te spelen", denkt Van Kruistum. De voorzitter van RW ver wacht niet dat het een pro bleem is om voldoende kader te vinden voor zo'n grote vereni ging. „Er staat een hele nieuwe organisatiestructuur op papier. Het leuke is dat door dit initia tief ook leden van Blok actief zijn geworden om iets van de vereniging te maken." Finan cieel bestaan er geen hobbels. Van Kruistum: „RW wordt er niet minder van." ren twijfelde hij lange tijd. „We hadden onenigheid in de ploeg. Een deel wilde gokken op sprin ter Abdoesjaparov, ik was bang dat de laatste kilometers in de bergen te zwaar voor hem zou den zijn. Onze gok is goed uit gepakt. Eigenlijk zou dat een fijn gevoel moeten geven, maar momenteel voel ik slechts de pijn van de verschrikkelijke in spanningen." 100 meter individueel, zijn teamgenoot Johhny Gray op de 800 meter. Minder klinkend zijn de na men van de lopers die op zon dag het Twents rondje van 42 km en 195 meter afwerken. Het budget van de marathon be draagt zes ton, waarvan nog niet de helft kan worden uitge trokken voor kwaliteitslopers. Van de ruim dertig geïnviteerde atleten komt de helft uit Oost europa, daarnaast zijn Noord afrikanen gelokt. Daarvan is de Marokkaan Chaman el Maati, vorig jaar winnaar van de mara thon van Marakesj in 2.11.55, de bekendste. Marti ten Kate, John Vermeule, Aart Stigter en Ge rard Kappert zijn hazen van dienst, onder meer voor Jos Sas- se die in Twente uit is op reha bilitatie. RIO DE JANEIRO RTR Romario is boos. Om een stoel in het vliegtuig. De vedette van de Braziliaanse voetbalploeg is het niet eens met de verdeling van de plaatsen. De spits van Barcelona is voor de vlucht naar de Verenigde Staten voorzien in het midden, tussen Bebeto en Muller. Maar Romario wil aan het raam zitten. In het voetbalgekke Brazilië is opschudding ontstaan over de zonderlinge eis van Romario. De ploeg vertrekt vandaag, met een DC-10 van Varig, de nationale maatschappij. Op de zittin gen staan de namen van de spelers en het vliegtuig is geschil derd in groen en geel, de kleuren van de nationale vlag. „Ik wil bij het raam zitten", zei Romario in een gesprek met de televisie, waarin hij zijn ontevredenheid toonde over de inde ling. „Bovendien zijn er spelers met wie ik liever optrek dan met anderen. Ik wil bij hen zitten. Ik wil reizen in de stoel die ik zelf heb uitgekozen." De kranten meten de nukken van Romario breed uit op de voorpagina's en speculeren over de slechte verhouding tussen Romario en collega-aanvallers Bebeto en Muller. Laatstgenoem de veroordeelde hij eerder dit jaar. Muller zou alleen goed spe len bij zijn club. Wat betreft Bebeto vroeg de voormalige PSVer zich af waarom die vorige week de strafschop van zijn club La Coruna tegen Valencia niet nam. Een ploeggenoot miste, Bar celona werd kampioen. „Ik zou geschoten hebben, geen pro bleem", aldus Romario.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25