EIND "Uw uitzicht raakt u dus gewoon kwijt' 'Met diploma begint nieuwe fase in je leven' Uitstel ontwerp nieuw provinciehuis G6 Randstad Uitgifte bedrijfsterreinen blijft redelijk op peil Achterstallig onderhoud Visafslag Scheveningen Rotterdamse politie pakt jeugdbendes Onderzoekers kraken beleid voorkoming jeugdmisdaad WOENSDAG 25 MEI 1994 CHEF GERT VISSER. 071 -356439,PLV -CHEF PAUL VAN DER KOOIJ, 071 -35644; Eerste voorlichtingsavond over HSL ,.HSL, weg ermee", roept een schoolklasje. De stokken van de spandoeken stampen mee op de maat. Binnen, in de Pijnackerse Ontmoetingskerk, wordt de eerste infor matie-avond gehouden over de hoge-snelheidslijn die mogelijk door de regio gaat rijden. PIJNACKER PAUL VAN DER KOOU Het is dinsdagavond. En dc nieuwe kerk puilt uit. Alle 450 stoelen zijn bezet, tafels zijn volgeladen en men staat. De monstratief welhaast. Borsten met anti-HSL t-sthits vooruit, posters aan de wanden. De informatie-avonden zijn bedoeld om de bevolking uit te leggen hoe de hoge-snelheids lijn 'misschien' gaat lopen, wat de burger daarvan merkt en wat hij kan doen om de plannen te gen te houden of de schade te claimen. Projectleiders vertellen hun verhaal, er zijn landkaarten en op een tv-schermpje kun je, met wat knoppen, alles horen en zien over de flitstrein en zijn (nieuwe) spoor. Er komen in totaal 24 van die avonden, ook in deze regio: 30 mei in Hazerswoude. 2 juni in Hoogmade, 14 juni in Rijpwete- ring. 6 juli in Zoeterwoude en 7 juli in Leiderdorp. De eerste drie gemeenten liggen langs het favoriete Groene Hart-tracé van het kabinet. Zoeterwoude en Leiderdorp worden vooral ge troffen wanneer het parlement toch voor het tracé kiest dat langs de A4 loopt en ook Pijnac- ker in het hart treft, zo blijkt tij dens de inspraakavond. De projectleiders van de flit strein doen geen enkele moeite om de ellende te verbloemen. Dijken van vier meter met daar bovenop geluidsschermen van twee tot vier meter, dwars door het dorp: „Uw uitzicht raakt u dus gewoon kwijt", zegt de re gionale projectleider Van Rij. Ook 45 woningen en de nodige kassen moeten wijken. Pijn in Pijnacker, dus. Wanneer mensen bezwaar willen maken, kan de landelijke projectleider Van Hout dat best begrijpen. Zoals dat hoort in een democratie kun je eerst in spreken en, als dat niets uit haalt, ook nog naar de rechter stappen. Maar eerst zijn er dus informatieavonden, met een onafhankelijke voorzitter. Het grappige aan de oproep tot verzet is dat ook de project leiders weinig voelen voor de lijn door Pijnacker. Ze leggen de rails voor de flitstrein veel liever door het Groene Hart. Toch geeft Van Hout het tracé door Pijnacker en Leiderdorp vijfen twintig procent kans. het Groe ne Hart-tracé vijftig procent kans en verdeelt hij het overige kwart over niet flitsen, flitsen over of langs de oude lijn. De DEN HAAG MONICA WESSELING De uitgifte van bedrijfsterreinen is verleden jaar in Zuid-Holland redelijk op peil gebleven, on danks de economische malaise. Er werd verleden jaar 130 hecta res bedrijfs- en zeehaventerrein uitgegeven. Hiervan was 122 hectares droog bedrijfsterrein. In 1992 werd 136 hectares droog uitgegeven. De daling in uitgifte van zeehavenbedrijfs terrein is wel aanzienlijk: in 1992 werd nog 63 hectares uit gegeven tegenover acht hecta res verleden jaar. Een en ander blijkt uit de voorpublikatie provinciale nota 'bedrijfsterreinen in Zuid-Hol land'. In de nota wordt gecon stateerd dat de voorraad aan bedrijfsterreinen zorgwekkend afneemt. Er is nog 841 hectares beschikbaar, maar dit is over zes tot zeven jaar 'opgesou peerd'. In de streekplannen zal nieuwe ruimte gevonden moe ten worden. In het westen van de provin cie werd verleden jaar 23 hecta res uitgegeven tegenover 28 in 1992. Vooral de uitgiften in Lei den, Delft en Zoetermeer ver minderden. Dit is een logisch gevolg van de uitgiften van een aantal grotere terreinen verle den jaar. In het oosten van Zuid-Holland werd juist meer bedrijfsterreinen uitgegeven. Al phen aan den Rijn gaf met elf hectares veruit het meeste uit. Van de 841 hectares die 'nog op de plahk liggen' is 414 hecta res vrij snel in gebruik te ne men. Ook een bedrijfsterrein moet bouwrijp worden gemaakt en ontsloten worden. De 414 hectares is voldoende voor de komende drie jaar. Er mag dan kwantitatief voldoende ruimte zijn om de komende jaren be drijven een plek te geven, kwali tatief zijn vraag en aanbod niet goed op elkaar afgestemd. Voor milieuhinderlijke bedrijven is veel te weinig plek. Deze zomer wordt exact in kaart gebracht welke bedrijven ruimte nodig hebben, dan moet er ook een plek gevonden worden voor de milieuhinderlijke bedrijven. plaatselijke verkeerswethouder schrikt danig van het eerste kwart: ..Tegen de bevolking zei ik vorige week nog dat deze on gelooflijke tweedeling ondenk baar was." Harde kritiek Verder zet hij de toon met har de kritiek op de presentatie van de avond. De getoonde land kaarten zijn volgens hem 'ver rekte oud', de helft van de nieuwbouw staat er niet op. Bo vendien hebben zijn ambtena ren uitgerekend dat er twee maal zoveel huizen weg moeten dan Rijkswaterstaat denkt. Een ander vraagt zich af of de nieuwe HSL-nota nu werkelijk zoveel beter is dan de eerste die na kritiek werd ingetrokken: „Men pleit weer voor een nieu we lijn en weer zijn er slachtof fers: woningen en bedrijven die wegmoeten, natuur die ver dwijnt." Veel anderen willen vooral hun emoties tonen op de avond. Ze vertellen dat ze 's nachts niet meer slapen sinds ze weten dat de trein er misschien aan komt. En boos worden als de 'onafhankelijke voorzitter' con crete vragen verwacht. ,,Ik wil helemaal geen vraag stellen", zegt een Pijnackers. ,,Er moet hier plaats zijn voor emoties. Ik heb het gevoel in Rusland te wonen, waar zomaar een Ber- lijnse muur voor mijn huis wordt opgetrokken, waar ik 16 jaar voor heb gespaard." Het gemeentebestuur van Den Haag \indt dat de Visafslag in Scheveningen hoognodig moet worden verbeterd. Op dit mo ment is er sprake van achter stallig onderhoud. Het college van B en W wil een bedrag re serveren van 3,4 miljoen gulden om de meest urgente voorzie ningen te treffen. Het gaat daar bij om reparatie van de vloer van de haringsnijderij en verbe tering van het het sanitair. Om alle nodige aanpassingen te realiseren is een bedrag no dig van naar schatting 6,1 mil joen gulden. Het gemeentebe stuur wil de overige investerin gen meenemen in zijn plannen voor de komende jaren. Alle in vesteringen zijn nodig om de Visafslag te laten voldoen aan de eisen van de Arbeidsinspec tie en van het ministerie van landbouw en visserij. De politie Rotterdam-Rijn mond heeft drie jeugdbendes opgerold en daarmee ruim ze ventig inbraken in woningen en auto's, berovingen, overval len en gevallen van openlijke geweldpleging opgelost. De drie groepen opereerden voor al in de wijk Kralingen. Vooral oudere mensen waren het slachtoffer van geweld. In to taal werd voor tienduizenden guldens aan geld, sieraden, kleding en electronica buitge maakt. De buit ging op aan kleding, gokken en uitgaan. De politie heeft in totaal 35 mensen aangehouden, voor het merendeel minderjarigen van 14 tot 18 jaar. Veertien van hen zitten nog in bewaring. Acht verdachten hebben op last van de kinderrechter huis arrest. Zij mogen hun huis al leen verlaten om naar school te gaan. De rechercheurs namen vier vuurwapens, waarvan twee 'néppers' en een ijzeren staaf in beslag. Het rechercheteam werd twee maanden geleden geformeerd naar aanleiding van vier overvallen op wonin gen. Een van de slachtoffers belandde in het ziekenhuis, nadat hij tijdens een overval was neergeslagen. Een andere liep een gebrokén neus en oogkas op. De politie meent dat met de arrestaties een verdere escala tie van geweld is voorkomen. Uit het onderzoek is gebleken, dat de jongeren van kwaad tot erger vervielen. Vooral de grootste groep, bestaande uit 22 man, maakte het steeds bonter en ging ook bij demen te bejaarden op bezoek. Bij de regering en bij de ge meentebesturen bestaat grote aandacht voor beleid dat jeugd criminaliteit kan voorkomen. Het gemeentebeleid gaat echer gebukt onder versnippering waardoor de plank vaak wordt misgeslagen. Dit blijkt uit het gisteren ge publiceerde rapport „Preventie vraagt perspectief' van het Ne derlands Centrum voor Sociaal Beleid (NCSB) in Bunnik. Er is te weinig samenwerking tussen Het Amerikaans georiënteerde architectenbureau KPF leverde een ontwerp voor een 'wapperend' provinciehuis. DEN HAAG MONICA WESSELING Twee architectenbureaus, Kohn Pedersen Fox/LIAG en de Archi tecten Cie, krijgen opdracht een aangepast ontwerp te maken voor nieuwbouw van het pro vinciehuis. De twee zijn geko zen uit vijf ontwerpen. Het was de bedoeling dat gedeputeerde staten, het dagelijks bestuur van de provincie, een ontwerp zou uitkiezen, maar GS konden niet kiezen. Beide ontwerpen vinden GS mooi en voldoen aan de ste- debouwkundige eisen, maar geen van beide voldoen aan de eisen van kosten en benodigde vloeroppervlakte. Het provinciehuis wordt, we gens bouwvalligheid, gedeelte lijk gesloopt. De vleugels langs de Zuid-Hollandlaan en Ko ningskade gaan eind 1995 tegen de vlakte en voor deze gedeel ten hebben de architecten een nieuwbouwplan gemaakt. De statenzaal en de achterste vleu gel van het gebouw, blijven be staan. De architectenbureau's krij gen tot eind juni de tijd hun ontwerp aan alle eisen aan te passen en dan ook zullen GS definitief beslissen met wie ze in zee gaan. De twee ontwerpen verschillen nogal. Het gebouw dat de Architecten Cie beoogt neer te zetten, lijkt nogal op het huidige provinciehuis. De nieuwbouw is vrij massaal. De architecten beogen hiermee de stedebouwkundige rafeligheid van de Koningskade te doorbre ken.* Het ontwerp van KPF valt op door de golvende vorm ervan. De vleugels langs de Zuid-Hol landlaan en de Koningkade hebben de vorm van een wap perende vlag. Op de binnen plaats van de nieuwbouw komt een park en het groen loopt via de ingang van het plein door naar de Koningkade. Beide ont werpen hebben een ingang op de hoek van de Koningkade en Zuid-Hollandlaan. Een van de eisen die de pro vincie stelt aan het nieuwe ge bouw, is dat het makkelijk kan worden doorverhuurd. Het is niet duidelijk hoe lang de pro vincie Zuid-Holland nog blijft bestaan (fusieplannen met Noord-Holland) en hoeveel ambtenaren er so wie so zullen werken als Rotterdam en Den Haag als afzonderlijke provin cies doorgaan. De verkozen twee ontwerpen voldoen beide aan deze eis van 'marktconfor- miteit'. De burgerij heeft ook mogen meepraten over het nieuw bouwplan. De afgqjopen weken is er in het provicnehuis een kleine tentoonstelling geweest van de vijf ontwerpen. Iedereen kon zijn voorkeur kenbaar ma ken. justitie, hulpverlening, onder wijs en andere instellingen. De opstellers van het rappor] adviseren de colleges van bur fw gemeester en wethouders di'w hand meer in eigen boezem t( loi steken en hun verantwoordel vit jikheid te nemen. Zij moeter el. bindende afspraken maken me ;e alle betrokken gemeentelijke in rij stanties. Dat moet resulteren ir ne snel en goed reageren op cK is; groep zogenoemde 'beginners ïai En wel zodanig dat de kans oj ipi een criminele carrière zo kleindi mogelijk wordt. e| la Er wordt onderscheid ge <a\ maakt tussen de groepen crimi iel nele jongeren. Zo zijn er de 'be >k ginners' (winkeldiefstallen eijei dergelijke), de 'gevorderden aa (straatroof en overvallen o||ei tankstations) en de 'professio nals' (gewapende bankoverval >r( len). De onderzpekers erkennela; dat er voor een klein deel (d>n psycho-sociaal gestoorde jonge ei ren) vooralsnog weinig oplosiit singen voorhanden zijn. ei Dreigend tekort aan woningen Zuid-Holland j-, DEN HAAG MONICA WESSELING F In de provincie moeten nieuwf1' grote bouwlocaties worden gef11 vonden om een dreigend tekoiF aan woningen te voorkomerr Volgens prognoses van de pro! vincie wordt er de komende ja^< ren namelijk veel te weinig g^1 bouwd in de provincie. Het tel®1 kort bedraagt rond de eeuwwis^ seling vijf procent inplaats vair( de beoogde twee procent. ]ei De ambtenaren van de pro)*1 vincie verwachten dat er in dH periode 1995-2000 in de Leids|a regio 4000 woningen wordei gebouwd (300 te weinig) en i*'' de Düin- en Bollenstreek 590f' (600 te weinig). Daarvoor moi ten dan wel bouwlocaties Voorhout en de Broek- en montjespolder versneld wordef 'gebruikt'. Na de eeuwwisseling wordJ grote problemen verwacht. Le^ den en de Duin- en Bollenstree)11 hebben geen grote bouwlocar ties waardoor de bouvj stagneert. De provincie houdP wel rekening met bebouwin van vliegveld Valkenburg. Ha tekort in de provincie loopt uiji eindelijk op tot 43.500 woniiil gen. De gemeente Den Haag heet inmiddels met minister Aldeif afgesproken dat er in de omge ving van de provincie-hoofd stad enkele tienduizenden wo ningen worden gebouwd. Dii afspraak moet nog wordei waargemaakt. Katwijks burgemeester Van Montfrans-Hartman Eindexamens met meerkeuzevragen Als typische alpha-leerlinge wis kunde toch op een na het aller leukste vak vinden. Niet be paald alledaags. „Maar mijn le raar wiskunde, meneer Vre- denduin, gaf op zo'n bevlogen manier les, dat je zijn vak wei leük moest vinden. Bovendien gaf hij bij wijze van experiment ook onderricht in statistiek en de geschiedenis van de wiskun de. Theorieën over de stelling van Pytagoras en de Babyloni sche cijferreeks. Razend interes sant." De Katwijkse burgemeester mevrouw G.W. Van Montfrans- Hartman haalt zonder moeite haar examentijd weer voor de geest. In 1959 haalde ze haar di ploma aan het Stedelijk Gymna sium in Arnhem. „Een echt alpha-pakket. Alle talen inclu sief Grieks en Latijn en daar naast geschiedenis en wiskun de. Wiskunde en geschiedenis waren veruit favoriet. Geschie denis won, al is het een nipte overwinning. Van Montfrans-Hartman heeft vooral goede herinnerin gen aan haar middelbare schooltijd. „Elke dag fietsten we met een enorme club vanuit de dorpen rondom Arnhem naar het gym. Een tijd van samenho righeid. een hechte groep. Een aantal van hen zie ik nog steeds met grote regelmaat. Dat zegt wel wat over de band die toen gesmeed is." Vooral goede herinneringen, maar toch ook een enkele slech te. „De rector van de school, meneer Van der Heijden, gaf Latijn en Grieks. De man had de taktiek het hele jaar door de leerlingen te lage'cijfers te ge ven. Dan zouden ze harder hun best doen. Iedereen kende die taktiek, maar iedereen liet er zich toch door zenuwachtig maken. Een jaar lang een laag cijfer hebben voor Latijn en Grieks zit je niet lekker." Bij het eindexamen waren de cijfers voor de klassieke talen dik vol doende: „En dan slaak je toch een zucht van verlichting." Terugkijkend op de examen tijd en de dag waarop de uitslag bekend werd, komt ook de te leurstelling weer op over het af vallen van enkele vrienden. „Mensen met wie je het hele jaar door was opgetrokken die dan opeens gezakt bleken te zijn. Heel naar." De kinderen van de Katwijkse burgemeester hebben inmid dels de middelbare school ach ter zich gelaten. Nog even en de tweede studeert al af aan de universiteit. Van Montfrans vond de examens die zij moes ten afleggen niet vergelijkbaar met die van haar. „In mijn tijd had je één mondeling en één schriftelijk. Een kans die je dus wel moest benutten en dus de angst dat je juist op die dag ziek zou zijn of niet goed zou slapen. De leerlingen van nu zitten het hele jaar door met examens." De gymnasiaste is er overi gens van overtuigd dat examens afleggen niet het belangrijkste is in het leven van een achttienja- MAVO/VBO heeft gisteren eindexamen gedaan in de vakken schei kunde en aardrijkskunde, beide op C- en D-niveau. HAVO en VWO deden examen in het vak Duits. Door ons benaderde leraren gaven (onder voorbehoud) de volgende antwoorden op de meerkeuzevra gen. De nummers zonder antwoord geven de open vragen aan. Burgemeester Van Montfrans. rige. „Zowel ikzelf als mijn kin deren zijn na hun examen het huis uitgegaan om elders te stu deren. Dat vertrek uit het ou derlijk huis is veel ingrijpender dan het ontvangen van het fel- ARCHIEFFOTO DICK HOGEWONING begeerde papiertje. Zelfstandig verder gaan is absoluut en on herroepelijk. Met het diploma van de middelbare school be gint een nieuwe fase in je le ven." Scheikunde VBO/MAVO C-niveau (45 vragen): I A; 2 A; 3 4 D; 5 C; 6 A; 7 A; 8 B; 9 B; 10C; II 12 B; 13 D; 14 B; 15; 16; 17 A; 18 19 C; 20; 21 C; 22; 23; 24; 25 C; 26 C; 27 D; 28 B; 29 A; 30 D; 31 B; 32 D; 33 B; 34 E; 35 C; 36 C; 37 A; 38 A; 39 40 41 A; 42 C; 43 44 45 Scheikunde VBO/MAVO D-niveau (43 vragen): I A; 2 3 D; 4 C; 5 B; 6 A; 7 B; 8 D; 9 10 B; II D; 12 13 E; 14 D; 15 D; 16 C; 17; 18; 19;20B; 21 C; 22 D; 23 C; 24 E; 25 B; 26 A; 27 B; 28; 29; 30 D; 31 32 A; 33 D; 34 A; 35 B; 36 E; 37 38 C; 39 A; 40 41 42; 43. Aardrijkskunde VBO/MAVO C-Niveau (45 vragen): I C; 2 A; 3 A; 4 C; 5 E; 6 B; 7 A; 8 A; 9 C; 10 B; II C; 12; 13; 14; 15; 16 C; 17 C; 18 C; 19B;20 D; 21 B; 22 F; 23 B; 24 A; 25 C; 26 B; 27 28 29 30 31 E; 32 B; 33 E; 34 A; 35 B; 36 C; 37 B; 38 C; 39 B; 40 F; 41 A; 42 43 44 45 Aardrijkskunde VBO/MAVO D-Niveau (45 vragen): I C; 2 B; 3 B; 4 A; 5 B; 6 A; 7 C; 8 C; 9 A; 10C; II A; 12; 13; 14; 15; 16 A; 17 F; 18 C; 19B;20A; 21 A; 22 B; 23 C; 24 C; 25 B; 26 D; 27 28 29 30 31 C; 32 D; 33 B; 34 A; 35 E; 36 B; 37 D; 38 A; 39 D; 40 B; 41 B; 42; 43; 44; 45. Duits HAVO (50 vragen): I B;2A;3B;4C;5C; 6 C; 7 A; 8 C; 9 B; 10 D; II D; 12 C; 13 C; 14 C; 15 C; 16 A; 17 A; 18 A; 19 B; 20 B; 21 B; 22 B; 23 A; 24 D; 25 B; 26 B; 27 A; 28 C; 29 A; 30 D; 31 D; 32 A; 33 B; 34 C; 35 D; 36 D; 37 C; 38 A; 39 A; 40 B; 41 A; 42 B; 43 A; 44 C; 45 B; 46 E; 47 B; 48 B; 49 D; 50 B. Duits VWO (50 vragen): I C;2D;3C;4A;5A; 6 D; 7 C; 8 D; 9 C; 10C; II C; 12 B; 13 A; 14 B; 15 A; 16 A; 17 D; 18 C; 19 D; 20 B; 21 D; 22 B; 23 A; 24 B; 25 B; 26 A; 27 C; 28 C; 29 B; 30 B; 31 C; 32 F; 33 D; 34 C; 35 A; 36 B; 37 A; 38 A; 39 A; 40 A; 41 D;42 D; 43 C;44 A; 45 B; 46 C; 47 B; 48 C; 49 C; 50 B. De examens van woensdag: Nederlands VBO/MAVO, Engels VBO/MAVO, beide op C- en D-niveau, en Engels VWO. LENEN MOET LEUK BLIJVEN. WELKOM BIJ DEGKB LEIDEN! Lastig gedoe kunt u niet gebruiken als u een lening aanvraagt. U hebt geld nodig. Punt uit. Tegen een prettige lage rente. En aardige mensen die de persoonlijke lening vlot voor u regelen. Evenals een doorlopend krediet, als dat de bedoeling is. Dus geen gezeur alsjeblieft. Mee eens? Dan is de Gemeentelijke Kredietbank Leiden uw juiste adres. Bel voor informatie. Of nog beter: kom gewoon even langs. Wij helpen u graag aan geld. Doorlopend krediet limietbedrag theoretische looptijd aflossing per maand effectieve rente per jaar f10.000,- 66 maanden f200,- 10,8% f 25.000,- 65 maanden f500,- 10,4% f40.000,- 65 maanden f800,- 10,4% Persoonlijke lening in handen looptijd aflossing per maand effectieve rente per jaar f10.000,- 48 maanden f 253,49 10,4% f 20.000,- 48 maanden f506,98 10,4% f40.000,- 60 maanden f847,68 10,3% Wijzigingen voorbehouden. Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 9.00-12.30 uur donderdagavond van 17.30-19.30 uur GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 1130Q, 2301 EH Leiden tel. 071-167777 - fax 071-167158

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 20