Tele-veilen niet in trek bij bloemisten s Scholier kandidaat voor super-disco 'Als mensen thuis sterven vallen maskers af Plannen voor intensiever gebruik van Tweesprong Rijn Veenstreek SP weigert kaart van Avifauna Dit jaar beslissing voorbestaan veiling jStrijd voor kastanje Jnog niet gestreden WOENSDAG 25 MEI 1S chef henny van egmond, 071 -356414. plv -chef hans koenekoop. 071 -356413 alphen aan den run» annet van aarsen De SP-fractie in Alphen heeft voor de tweede maal achtereen volgens de zogenaamde ambas- sadeurskaart van Vogelpark Avifauna geweigerd. Avifauna verstrekt de kaarten, die recht geven op gratis toegang tot het - .park, al sinds jaar en dag aan al- le leden van de gemeenteraad. In een brief aan de directie heeft de Socialistiese Partij laten weten het 'cadeau dat geldig is o hi voor het hele gezin' niet te ac cepteren omdat de raad binnen afzienbare tijd beslissingen zal moeten nemen over uitbreiding in het park. „Wij willen de schijn van welke belangenver strengeling dan ook voorko men", aldus de viermans-frac- tie, die aan haar collega-raads leden heeft gevraagd op dezefde wijze te handelen. Directie-secretaresse C. van Leeuwen van Avifauna verklaart dat de kaart absoluut niet be doeld is om de gemeenteraad bij beslissingen over het vogel park te paaien. „Het is ook niet echt de bedoeling om de raads leden gezellig met hun gezin nen gratis een dagje uit te geven in Avifauna. De gedachte achter het verstrekken van de kaart is dat de raad bij bezoeken uit het buitenland of van collpga- raadsleden op een makkelijke manier een stukje Alphen kan laten zien. Avifauna hoort daar bij en we zouden het vervelend vinden als het hoge bezoek eerst een toegangskaartje zou moeten kopen", zegt ze. „De gemeenteraad met deze kaarten paaien, dat is onzin. Ik werk hier al veertien jaar en zo lang ik me kan herinneren wor den de kaarten al verstrekt. Als er in de raad een beslissing moet worden genomen over Avifauna, dan moeten de raads leden dat gewoon doen op basis van hun goede geweten." roelofarendsveen enb lolin Van Gaaien gelooft echter niet dat het dciek valt. Dit jaar verwacht hij de verliezen in Roelo farendsveen terug te kunnen brengen tot onder de een ton. Het afgelopen jaar bedroeg dat nog 'enkele tonnen'. „We krijgen steeds meer klanten en steeds meer uitgroei van het assortiment. De kwekers brengen steeds vaker hun produkten clie zijn bestemd voor de binnenlandse markt na ar Roelofarendsveen", ervaart hij. „We moeten (ie tijd hebben en nog even hulp krijgen van moeder. Als we die hulp niet krijgen en Aalsmeer zegt dat Roelofarendsveen haar eigen broek maar moet ophalen, dan is er onvoldoende perspectief en kunnen we maar beter niet voortmodderen." Maar zover komt het niet, stelt hij. „Daarbij komt: als ik niet in het voortbestaan zou geloven, wie dan wel?" marieta kroft Als de financiële situatie binnen twee jaar niet verbetert, kan de bloemenveiling in Roelo farendsveen beter worden gesloten. Dat zegt manager C. van Gaaien naar aanleiding van het jaarverslag 1993 van de Verenigde Bloemenveilin gen Aalsmeer, waaronder ook Roelofarendsveen valt. De directie meldt daarin over de Veense vei ling: „1994 moet duidelijker commerciële per spectieven opleveren, wil een en ander geconti nueerd worden." Het bestuur maakt duidelijk dat de levensvatbaarheid van de Veense veiling nog niet is aangetoond. ,,ln 1994 moet een definitieve beslissing vallen omtrent een al of niet aanwezige taak voor een soortgelijke kleinschalige veiling in de huidige markt voor sierteeltprodukten." alphen aan den rijn ruud sep ands ir gi De plannenmakers voor een su perdisco op Alphens grondge bied hebben er sinds kort een concurrent bij. De 19-jarige Chris Verkruissen uit Ter Aar heeft zich bij de gemeente Al phen gemeld met het verzoek aan de Westkanaalweg een me- ndeiga-c^sco te mogen beginnen. De ondernemende scholier be er iets van te maken 'waar o Alphen trots op kan zijn'. 19! rian Als geregelde discoganger ense heeft de VWO-scholier Verkrui- n stisen gemerkt dat Alphen op ,t q, disco-gebied bitter weinig te j Z( bieden heeft. Okee, Alphen lva£ heeft dan de Highlander, „maar ,dat is naar mijn mening meer voor het volk dat van gab- in oi ber-house muziek houdt". Voor vede liefhebbers van het wat be schaafdere repertoire is in Al- jnoo phen geen plaats. Dus moet er iets komen dat s o, vergelijkbaar is met de Hoofd ei n dorpse superdisco The Challen- je, vindt de scholier. Want er is hier een duidelijk gat in de ,rtre markt. En ach, waarom zou hij rotein'et ze'f 'n dat gat stappen? „Als zie hoe vol die grote disco's m^zijn, dan zie ik dat wel zitten." en Nu was ook de eigenaar van onjj die Hoofddorpse tent al op het a n( dee gekomen om in Alphen ehuieen dependance te openen. Die eigenaar, Cor van Biljouw, ver wacht dat een Alphense kopie van The Challenge ongeveer alit, tien miljoen gulden moet kos jer ten. „Oh, ik zat eigenlijk te den- rsvv ken aan een miljoen of vier", de schrikt Verkruissen. Maar hij jecj hervindt zich snel. „Ik wil ge- egY woon een mooie disco neerzet ten. Als dat meer kost, dan moet ÏLgewoon kijken of het lukt om m>. financiers te vinden. In elk geval Jedê Mü ik een belangrijk deel kun- Chris Verkruissen op de plek bij de President Kennedylaan waar hij een superdisco wil beginnen. neri krijgen van mijn familie in Indonesië." De jonge ondernemer had een mooie plek op het oog voor zijn disco: bij de kruising van de Westkanaalweg en de Zeger- baan. „Daar staat een boerderij te koop met een hectare grond erbij. Ik wil die boerderij plat gooien en er een nieuw pand bouwen. Je hebt daar voldoen de ruimte en er zijn geen buren die last van je hebben. Alleen moet het bestemmingsplan worden gewijzigd. Maar Verkruissen blijkt wei nig geluk te hebben. Als hij met de fotograaf bij de plek komt waar hij zijn disco wil bouwen, blijkt ineens het bordje 'te koop' verdwenen te zijn. Navraag leert dat het pand inderdaad net is verkocht. „Daar ben ik nou steeds bang voor geweest", rea geert de Teraarder. Maar de kleine tegenslag is zeker niet het einde van zijn plannen. ,Als tweede keus heb ik aangegeven een plek bij het bowlingcentrum aan de Presi- foto ben de bruyn dent Kennedylaan. Want ook daar woont bijna niemand in de buurt." Dat laatste zou overi gens nog weieens kunnen te genvallen. Toen de gemeente vorig jaar precies diezelfde loca tie aan Van Biljouw aanbood, bedankte hij voor de eer. De re den: veel te dicht op de woon wijk. Bloemisten en grossiers, die hun bloemen op de veiling in Roelofarendsveen inkopen, staan niet te springen om dat in de toekomst via een tv-schermpje thuis te doen. ,,Ik wil zien wat ik koop", luidt de algemene opinie. „Dat vind ik belangrijker dan de tijdwinst." ter tevreden met de huidige si tuatie. „Het gaat al jaren zo." De meesten zijn echter uitge sproken negatief. „Ik vind het niks", zeggen bloemist M. Reu- len uit Uitgeest en de Veense grossier N. van Berkel. „Bloe men zijn een heel apart artikel. Je moet de handel zien wil je het kopen. De tijdwinst weegt daar niet tegenop. Ik denk niet dat het werkt", aldus Van Ber kel. En Reulen: ,,Als ik bloemen heb gekocht en ze staan me niet aan, zeg ik 'veil ze maar over'. Met tele-veilen is het zo weer 24 uur later voordat ze ophieuw kunnen worden geveild." J. Ha- mersma uit Amsterdam vreest zelfs dat de invoering van een dergelijk systeem 'het begin is van het einde van de veiling'. „Op een gegeven moment wordt het hier allemaal overge nomen door de groothandel. Ik ben bang dat wij, de kleintjes, dan alleen nog maar bij de groothandel terecht kunnen." Van Berkel denkt daarentegen juist dat de groothandel overbo dig wordt bij de invoering van het elektronisch veilsysteem en roelofarendsveen marieta kroft Het is even over negenen. De laatste bloemen en planten ko men voor de klok. Even verder op zijn bloemisten en grossiers druk bezig met 'het inladen van hun aankopen. „Ik wil wel praten hoor, maar ik ga gewoon door met inla den", zegt bloemist R. Kwa- kemaak uit Amsterdam. „Ik heb het hartstikke druk vandaag." Hij is een van de weinigen die de thuis-inkoop wel zien zitten. „Als het in tijd scheelt, dan is het wel wat. Het is hier 's mor gens altijd wel gezellig hoor. Maar dat weegt niet op tegen de tijdwinst." Ook A. Oudshoom uit Mijdrecht ziet het wel zitten op die voorwaarde dat de prijs er niet onder lijdt. „Daar ben ik juist bang voor." Angst voor het onbekende is er ook wel, zo blijkt tijdens de gesprekken met bloemisten en grossiers. „Misschien blijkt na een experiment wel dat het een ideaal systeem is", zegt B. van Diepen uit Akersloot. Hij is ech- is dus bang voor het verlies van zijn werk. Eensgezind merken de koper:; op dat de thuis-inkoop ten kos - te gaat van de sociale contac ten. De meesten komen 's och tens al rond zes uur naar Roelo farendsveen om pas weer roncl tienen te vertrekken. „Het is. hier gemoedelijk", zegt Ha- mersma. „Je kent elkaar. Bij het televeil-systeem is het een kwestie van ophalen, inladen en wegrijden. Ik geloof niet dat dat goed is." Volgens A. Jong uit Eg- mond ga je 'een stuk betrokken heid missen.' „Je komt in een isolement. Nu hoor je nog wel eens wat van andere collega's." De Veense bloemenveiling on derzoekt momenteel de techni sche en sociale haalbaarheid van de thuis-inkoop via het te levisiescherm. Het is de bedoe ling dat de kopers via de televi sie aan het eind van de dag in formatie krijgen over de bloem. Met een druk op de knop zijn ze eigenaar, 's Avonds leveren de kwekers de bloemen aan in de veiling, waarna ze kunnen wor den opgehaald door de kopers. En zo kunnen de bloemen 's morgens vroeg al in de winkel staan en kan de bloemist zich om vijf uur nog een paar keer omdraaien in plaats van dat hij moet opstaan om naar de bloe menveiling te gaan. Vrouw van paard geslingerd hazerswoude-rundukEen 22-jarige vrouw uit Hazerswoude- Rijndijk is gisteravond gewond geraakt bij een ongeval in een manege. De vrouw werd in de stal door haar paard over een af scheiding geslingerd. Het slachtoffer kwam met haar hoofd op de vloer terecht. Zij is met onbekende verwondingen overge bracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. Inbraken in Alphen alphen aan den run Uit woningen aan de Cauberg en de Assum- burg in Alphen zijn in de nacht van maandag op dinsdag betaal- pasjes, paspoorten, persoonlijke bescheiden en geld gestolen. In beide gevallen werd het bovenlicht opengebroken. Uit een schuur aan de Grevelingen werd voor 2000 gulden aan elektrisch gereedschap gestolen. De schuur werd opengebroken. Rolsteigers gestolen alphen aan den run Bij een bedrijf aan de Ondernemingsweg in Alphen zijn dit weekeinde twee rolsteigers gestolen. De waarde bedraagt ruim 14.000 gulden. De daders zijn via een steiger aan de buitenkant van het pand het bedrijf binnengekomen. Vervol gens zijn met een vrachtwagen de beide rolsteigers meegeno men. De diefstal werd gistermorgen ontdekt. Winkeldief betrapt bij Hema alphen aan den rijn De beveiliginsgdienst van de Hema heeft gisteren in winkelcentrum De Aarhof een 37-jarige Alphenaar betrapt bij het stelen van serviesgoed. De man werd overgele verd aan de politie. Bij controle in de auto van de Alphenaar werden goederen gevonden die afkomstig waren van vier bedrij ven in de Rijnstreekgemeente. Dure auto gestolen in Alphen alphen aan den run» Vanaf een parkeerplaats aan het St. Joris- plein in Alphen is gistervond rond half elf een Alfa Romeo gesto len. De waarde van de auto is 30.000 gulden. De automobiel was eigendom van een Rotterdammer. Stichting Terminale Thuiszorg bestaat vijf jaar woubrugge liesbeth buitink Vijfjaar bestaat de Stichting Terminale Thuiszorg nu en de tien vrijwilligers uit Woubrugge en Hoogmade zijn het werk nog niet moe. „Het is niet zwaar, want de verzorging van iemand die thuis wil sterven geeft een wisselwer king. De vrijwilliger krijgt er ook een heleboel voor terug", zegt coördinator Corrie Poldervaart. „En we zijn geen Florence Nightingale; liefdadigheid Iverkt in deze tijd niet meer." De vrijwilligers van de stichting zor gen voor mensen met een ziekte in een terminaal stadium die thuis willen sterven. „We geven aanvullende hulp bij de mantelzorg vaiWamilie en bij de professionele hulp. Waar de gaten val len, springen wij bij met vrijwilligers", legt Poldervaart uit. Dat betekent voor al dat de vrijwilligers de zieke verzor gen en bijvoorbeeld 's nachts waken. „Er is vaak een hele goede sfeer als mensen thuis sterven. Alles komt dan meer aan de oppervlakte; de maskers vallen af." Poldervaart benadrukt dat de vrijwil ligers er niet zijn voor stervensbegelei ding. „Wij kunnen er alleen maar zijn en luisteren. Praten tegen een vrijwilli ger is anders omdat die toch weer naar huis gaat. Bovendien wil zo'n familie elkaar ontzien." De vrijwilligers hebben een gedegen training achter de rug voordat ze wor den ingezet bij een stervende. „Het is geen eis dat iemand in de verpleging heeft gezeten; soms is het zelfs onhan dig. Er is een groot verschil tussen om gaan met een stervende en mensen verplegen die in een instelling komen om te genezen." De vrijwilligers krijgen een cursus 'ziekenverzorging thuis' en een psy chologische training. Poldervaart: „Die training is heel noodzakelijk en erg waardevol. Daarin kijken we onder meer bij onszelf welke ervaringen we hebben met de dood, verlies en ziekte. Niet omdat die gevoelens in zo'n trai ning van een paar dagen moet worden weggewerkt, maar omdat je ze weer kunt tegenkomen bij het werk. En dat is niet erg, maar je moet er ook niet van schrikken." Poldervaart gaat eerst bij de sterven den op bezoek voor ze vrijwilligers toe wijst. „Bij dat bezoek kijk ik waar de behoeften liggen en daarna maak ik een rooster. Ik probeer zo weinig mo gelijk vrijwilligers op één adres in te zetten, want er is vaak al zoveel geloop in zo'n huis en voor de zieke is dat erg onrustig. En wij proberen juist rust te geven, zodat de familie het langer vol kan houden." Zonder de vrijwilligers belandden veel stervenden noodgedwongen in een verpleeghuis. „Mensen kunnen niet maanden lang in een ziekenhuis blijven liggen, zeker niet als ze niet meer behandeld worden." Anders dan de officiële instanties stelt de stichting geen termijn voor de hulp vast. „Wij zeggen niet: drie maanden lang helpen we en dan moet het afgelopen zijn. Maar we proberen wel informatie te krijgen en we kunnen niet ook aan de nood van chronisch zieken gaan staan." Toch helpen de vrijwilligers vaak maar kort. „Het duurt vaak heel lang voordat mensen de stap nemen om te vragen of een vreemde komt helpen. Ze denken ook: welke gek doet dit werk nou? Bovendien geeft de familie dan toe dat het bijna zover is dat de zieke gaat sterven." Bedrijfsleider verwacht dat tekorten langzamerhand afnemen lphen aan den rijn ruud sep 12 boom is al weer meer dan n jaar geleden gekapt en waar ns de boom stond klinkt nu niets-aan-de-hand muziek n de Kijkshop. Maar de op- nding over de kastanje die chtig jaar lang vlak bij de Al- ïense brug aan de Oude Rijn Dnd is nog altijd niet over. De aagse arrondissementsrecht- ink zal zich binnenkort zelfs 'er de zaak moeten buigen, anneer het beroepschrift van Alphenaar L. Legrand .aan de de komt. Legrand maakte ge- :el volgens de regels bezwaar gen de afwijzing door de ge- eente van zijn eerdere be waarschrift tegen de omstre- :n kap. De 80-jarige overbuurman an de even oude kastanje heeft i 'vai niet de illusie dat zijn bezwaar nog iets uit kan halen. Maar hij wil flink kritiek leveren op 'een bespottelijke situatie'. Een paar dagen voordat de boom werd geveld, diende Legrand samen met een aantal buren een offi cieel bezwaarschrift in. Het be zwaar kon de kap echter niet voorkomen. Sterker nog: omdat de vergunning al was verleend kon de projectontwikkelaar de bijl in de boom laten zetten voordat de bezwaarmakers in een hoorzitting hun zegje kon den doen. Van de gemeente hoorde Le grand een hele tijd niets meer. Ruim een jaar nadat hij in zijn bezwaarschrift had ingediend, kwam er een reactie van de ge meente. Duizend excuses, maar het bezwaarschrift werd afge wezen. roelofarendsveen marieta kroft De Tweesprong in Roelo farendsveen is best groot voor een marktgebied van 15.00^ in woners. De inwoners mogen dan ook blij zijn met een sport complex van deze omvang. Het betekent wel dat meer energie dan gemiddeld moet worden gestoken in de accommodatie om meer bezoekers te trekken en de tekorten te drukken. Aan het woord is de bedrijfs leider, Dick de Kuijer (44). Hij denkt bijvoorbeeld aan meer activiteiten („De hele zomerva kantie plannen we vol"), meer mogelijkheden om overdag te tennissen en te squasen en de introductie van tennis voor ou deren. Hij maakt een kantteke ning: „We .moeten ervoor op passen dal de inwoners van Alkemade al die extra activitei ten niet spuugzat worden. Er wordt in deze gemeente al zo ontzettend veel georganiseerd." De Kuijer, afkomstig uit Aals meer, is sinds begin vorig jaar part-time bedrijfsleider van het sportcomplex. Daarnaast heeft hij al 15 jaar de leiding over het zwembad De Waterlelie in Aals meer. Voor hem, op zijn bu reau, ligt het jaarverslag van De Tweesprong met de toekomst visie die hij namens de beheer der van het complex, Sport fondsen Alkemade (SFA), on langs heeft geschreven. „Een eerste jaar met hindernissen die overwonnen moesten worden", schrijft hij. Hoger Zo vielen de tekorten vorig jaar 1,5 ton hoger uit dan was ge raamd en kwam daarmee uit op drie ton. Volgens De Kuijer was het begrote bedrag door Sport fondsen Nederland niet geba seerd op de praktijk van Alke made. „Die ging ervan uit dat het rekreatiebad de hele dag open zou zijn en dat er op ieder uur van de dag banen konden worden gezwommen. Dat is niet haalbaar." Bovendien zijn de inkomsten uit het school zwemmen en het gymnastiek onderwijs fors verminderd. „Maar het ergste was nog wel", vervolgt De Kuijer, „Dat het binnenbad vorig jaar juli een maand dicht moest voor een re paratie. Midden in de vakantie nog wel.Het was bovendien slecht weer en dus was het bui tenbad ook niet in trek. Dit is fnuikend geweest voor de ex ploitatie." Hij schat dat ze daar door zeker 30.000 gulden aan inkomsten hebben misgelopen. Nog erger is dat het allemaal voor niks is geweest, jammert hij. „Het moet opnieuw. Begin augustus gaat het bad daarom weer dicht, maar dan voor een week." De begroting voor 1994, op gesteld door de SFA, is wel ge baseerd op de praktijk, stelt hij. „We verwachten dit jaar een te kort van bijna 2,5 ton. Boos maakt De Kuijer zich nu op de gemeente, die de SFA heeft op gedragen om 30 mille extra te bezuinigen. „Daar zijn we het niet mee eens. Natuurlijk stre ven we er naar om onder de 2,5 ton te gaan zitten. Als wij dach ten dat het ons zou lukken om lager uit te komen, hadden we dat gelijk wel gedaan." Intensief Overigens verwacht de door gewinterde bedrijfsleider wel dat de tekorten in de toekomst afnemen. Om dat te bereiken noemde hij al het zo intensief mogelijk benutten van de be schikbare ruimtes door meer activiteiten te plannen. Maar ook geeft hij andere verklarin gen voor zijn optimisme: „De squashbanen, de overdekte ten nisbanen en het zwembad zijn nog vrij nieuw. Hier in Alkema de werkt vooral de mond-tot- -mond-reclame. Het heeft dus zijn tijd nodig." Dat de stijgen de lijn er al is, kan De Kuijer be wijzen. In vergelijking met het eerste kwartaal vorig jaar, heeft het zwembad tot april van dit jaar al 3500 bezoekers meer ontvangen. Tevreden is hij ech ter pas als de bezoekersaantal- Dick de Kuijer, bedrijfsleider van het sportcomplex De Tweesprong: „Honderdvijftigduizend zwembadbezoe kers per jaar zou heel mooi zijn. Maar dat duurt nog wel enkele jaren." foto ben de bruyn len voor het zwembad van nenbad tot sauna omdat dat berekent nog hoeveel het kost 120.000 vorig jaar, uitgroeit tot goed aansluit bij het sportcom- om het familiebad te handha- 150.000. „Maar dat duurt nog plex. De Aalsmeerder weet dat ven. Het 50-meterbad mag van wel enkele jaren." de gemeente hierover in overleg De Kuijer sowieso worden afge- Gunstig voor de exploitatie is is met een particulier. Verder is stoten vanwege de hoge kosten ook het ombouwen van het ou- hij voorstander van de sluiting voor de onvermijdelijke renova- de, buiten werking gestelde bin- van de buitenbaden. De SFA tie die er aan zit te komen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19