Leiden akenfeesten ondanks )oycot aantrekkelijker Bewoners Berkendaalstraatje willen afvalemmers Laatst stapte er een juffrouw naar binnen met twee weekendtassen Extra vergadering universiteitsraad Rijn en Vliet opent informatiewinkel )vervaller uit Oegstgeest noet vier jaar de eel in Van Bochove neemt op kousevoeten afscheid HEF HENNYVAN EGMOND, 071-356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -356429 Pizzeria si —f De problemen voor I de pizzeria aan de Achthovenerweg in Lei derdorp zijn groter gewor den nu de bank dreigt de geldkraan dicht te draaien. Tele-veilen sl q Bloemisten en gros- I 17 siers, die hun bloe men op de veiling in Roelofarendsveen inko pen, zien tele-veilen voor alsnog niet zitten. HSL Eerste informatie- Z vJ avond over de ho- ge-snelheidslijn die moge lijk door de regio gaat rij den. leizend zigeunerpaar slaat kamp op in Leiden iden annet van aarsen et loopt eigenlijk direct uit op •n meningsverschil wanneer toevallige voorbijganger irer het begrip 'tijd' begint, 'ijd is belachelijk. Voor mij be- jaat het niet. Tenzij ik een af- iraak heb", zegt Pablo. De andelaar: „Het is niet belache- k. Als het donker wordt doe je 't licht aan en als het licht ordt, stap je uit je bed. Dat is ik tijd." Ze zullen er waarschijnlijk ooit uitkomen. 'Gewone bur gmensen' zijn nu eenmaal iet gewend aan het leven dat iblo, een Sinti-zigeuner, leidt, is al 31 jaar op reis, zegt hij, laatste vijf jaar met zijn ouw Cynthia. Nu trekken ze jor Nederland met hun twee rden-paarden voor een kleine euner-wagen gespannen. Be- lve de auto-telefoon is er in I huishouden geen enkele xe-artikel te vinden. Gekookt Drdt er meestal op een vuurtje in de winter zorgt een potka- ïltje voor de verwarming in wagen. Stromend water heb- •n Pablo en Cynthia niet tot in beschikking, laat staan irm water. Afgelopen weekeinde hadden de twee hun kamp opgeslagen aan het Kanaalpad in Leiden, op een grasveldje vlak bij het spoor. De paarden moeten rust hebben en tegelijkertijd hopen Pablo en Cynthia een centje bij te kunnen verdienen. Laatste „Ik ben de laatste zigeuner in Nederland, nee in Europa, die op deze manier rondtrekt", zegt Pablo. „Vroeger deden we het allemaal zo. Maar nu, als zigeu ners nu van stek verwisselen, pikken ze hun wagen achter een dikke Mercedes en gaan ze naar een ander kamp. Dat zijn geen echte zigeuners meer." Hij en Cynthia trekken met hun kleurijk versierde wagen, de twee paarden, de twee hon den en de konijnen die in een hok onder de wagen hangen, veel bekijks. „Mag ik even bin nenkijken", vraagt een Leide- naar. „Ja natuurlijk, beste man", zegt Pablo. „Dat wil ie dereen." De belangstelling lijkt hem niet te hinderen. Al zijn er wel eens mensen die zo gechar meerd raken van het op het eer ste gezicht romantische leventje dat Pablo en Cynthia leiden, dat ze niet meer weg willen. „Laatst stapte er een juffrouw naar binnen met twee week end-tassen. Die wilde dus niet meer weg. Drie dagen en drie nachten heeft ze op de bok ge zeten. Haar ouders erbij, haar aanstaande man erbij en een arts. En wij maar praten om haar weg te krijgen", zegt Pablo. Cynthia: „Van kinderen kan ik het begrijpen, dat ze niet meer weg willen. Maar van zo ie mand..." Hard „Er zijn mensen die dit kleine rothuisje willen ruilen met wat ze zelf hebben", zegt Pablo. „Ze weten niet waar ze het over hebben. Ik moet me in allerlei bochten wringen om mijn hoofd boven water te houden. In de winter is het moeilijk rondkomen. Ik zou niet anders willen, hoor. Maar die mensen zouden het gewoon niet kun nen. Het lijkt allemaal heel ro mantisch maar het is een hard leven. Ik zou niet anders willen hoor. Ik moet gewoon reizen, het zit in mijn bloed. Op het moment dat ik ergens neerstrijk wil ik eigenlijk al weer inspan nen. Mensen begrijpen het vaak niet." Hij werd 52 jaar geleden in Italië geboren, bij de Sinti-zi- geuners, een paardenvolk. Op zijn 21-ste vertrok hij met zijn eigen paarden en wagen en sindsdien heeft hij zo ongeveer ieder land in Europa en een aantal in Afrika doorkruist. On derweg verdient hij meestal zijn geld met het trainen van paar den. „Ik zit al sinds mijn derde in het zadel. Paarden zijn het belangrijkst in mijn leven", zegt Pablo. En dan verschrikt: „En mijn vrouw natuurlijk. Die is heel belangrijk." Rekeningen De twee zijn nog ver van hun volgende reisdoel, Denemarken en de andere Scandinavische landen, af. Er staan een paar re keningen open, nadat vorig jaar een van de paarden overleed. En die moeten eerst betaald moeten worden. Pablo en Cynthia proberen met hun aanwezigheid op kin derfeestjes, bij openingen en andere festiviteiten wat geld te verdienen. „We doen alles als het maar gezellig is", zegt Pa- blo. „En onder voorwaarde dat ik de wagen zelf rijdt en Cynthia de gasten verzorgt, de poffertjes bakt en dergelijke." Het duo is te boeken via de autotelefoon, tel: 06-52784531. „Mensen willen soms ons hele boeltje overnemen", zegt Pablo. „Maar ze begrijpen niet dat het hard werken is om op deze manier het hoofd bo ven water te houden." foto loek zuyderduin 'alenkamp blijft optimistisch et is jammer dat de horeca niet meedoet, maar ik nk dat de Lakenfeesten dit jaar aantrekkelijker worden, horeca moet in haar eigen belang eigenlijk ook mee reen," vindt wethouder J. Walenkamp (CDA/economi- e zaken). „Ik denk dat de concurrentie voor de horeca jaar ook te groot is. Ze hebbén jaren grote, dure en is ook risicovolle evenementen gehouden. En ik denk ze dit jaar ook afhaken vanwege het WK-voetbal." )en loman leefmans let feit dat de jubilerende stu ntenverenigingen Minerva en ïintus ook festiviteiten in de id ontplooien", speelt volgens alenkamp eveneens een ror. wethouder denkt dat de irlijkse trammelant tussen treca en gemeente over on- ■rmeer precariorechten, ver- nningen en sluitingstijden el minder een rol heeft ge- eeld bij de boycoyt van de ho- ca dan de caféhouders zelf ggen. Hij houdt het veel meer den/den haag op de. concurrentie die buiten de gemeente om is ontstaan. „Het worden nu toch leuke Lakenfeesten, het culturele pro gramma is groter dan ooit en er is een groot kinderprogramma. Dat past volgens mij in het ka rakter van de feesten. Dyna misch en steeds nieuwe ideeën en nieuwe evenementen. De feesten worden steeds voller en aantrekkelijker", zegt Walen kamp. Centraal terrein Een van de organisatoren, Aad van der Luit, lichtte gistermid dag desgevraagd een tipje van de sluier op over wat hij van plan is tijdens de Lakenfeesten. Daaruit blijkt dat het Stadshuis plein het centrale terrein wordt voor de festiviteiten. Na de tra ditionele Peurbakkentocht wordt op dat plein voor het eerst een feest voor de deelne mers gehouden. „In voorgaan de jaren ging de tocht na de prijsuitreiking als een nacht kaars uit. Dat probeer ik op de ze manier te ondervangen", al dus Van der Luit. Verder worden tijdens de Peurbakkentocht, in samenwer king met de vvinkeliersvereni- ging SOL, bonnenboekjes uitge geven. Daarin staan speciale koopavond-aanbiedingen en die worden in een oplage van enkele duizenden onder het pu bliek verspreid. „Een goede sa menwerking. De Peurbakken tocht heeft nooit zoveel publiek zonde&koopavond en de winke liers hebben nooit zoveel klan ten zonder Peurbakkentocht, vandaar", zegt Van der Luit. Andere nieuwtjes zijn dit jaar de provinciale finale van het Vara-programma 'Kinderen voor Kinderen' in de Hoogland se kerk en een tweedaags jeugd- tennistoernooi op het Stadhuis plein. Een sportavond in het Antonius clubhuis met onder meer het Leids kampioenschap aerobics en diverse vecht- en danssportdemonstraties, een dragonbootrace in het water voor de Apothekersdijk en een intercultureel dansfestijn op wederom het Stadhuisplein. Het culturele programma van de Lakenfeesten moet nog wor den gepresenteerd, evenals dat van de jubilerende studenten verenigingen Minerva en Quin- tus. Wel is bekend dat Minerva van plan is de Tros tv-opnamen van 'Ter land, ter zee en in de lucht' naar Leiden te halen. leiden caroline van overbeeke De extra vergadering van de Leidse Universiteitsraad (UR) over de besuurscrisis van de universiteit wordt maandag avond 30 mei om 19.30 gehou den. Enige agendapunt van de openbare bijeenkomst is de po sitie van collegevoorzitter mr. C. Oomen. Een aantal leden van de UR heeft een motie van wan trouwen voorbereid, waarin het vertrek van Oomen wordt ge- eist. De motie wordt maandag in stemming gebracht. Als zij zorgvuldig handelen' in de wordt aangenomen beslist de bouwfraude rond de uitbreiding minister van onderwijs na der- van het Sylviuslaboratorium: de tig dagen over het ontslag van Annex. De universiteitsraad de collegevoorzitter. heeft in een onderzoeksrapport De UR verwijt Oomen 'on- de bestuurlijke verantwoorde lijkheid neergelegd bij de colle gevoorzitter. Door fraude is on geveer vijf miljoen gulden ver dwenen. De voormalige direc teur bedrijfsvoering van de uni versiteit is aangehouden door justitie. Oomen weigert op te stappen en wordt daarin gesteund door het voltallige college van be stuur. Het college stelt zich op het standpunt dat het slachtof fer is geworden van 'criminele misleiding'. Kraamcentrum voorziet in behoefte aanstaande ouders leiden hans koenekoop Prominent in de infotheek van kraamcentrum Rijn en Vliet hangen de 'tien vuistregels voor het welslagen van de borstvoe ding'. In het witgepleisterde ge bouw aan de Zoeterwoudsesin- gel maken ze zich nu eenmaal sterk voor voeding op natuurlij ke wijze. Maar welke luier het beste voor de baby is, daarover laten de kraamverzorgers in Lei den zich niet uit. De infotheek voor zwangere vrouwen is voor al puur informatief bedoeld. „Het is een nieuw produkt", zegt Tonnie Verschoor, de di rectrice van Rijn en Vliet. Het kraamcentrum heeft gemerkt dat veel aanstaande ouders be hoefte hebben aan zoveel mo gelijk informatie verzameld op een centraal punt. Maar ook de toenemende concurrrentie van particuliere thuiszorgbureaus heeft een rol gespeeld. Rijn en Vliet wil toch een beetje voorop blijven lopen. De infotheek, ingericht in een mime kamer op de begane grond, herbergt boeken over de zwangerschap, de bevalling en de opvoeding, videobanden over de bevalling en de be vruchting, luiers, allerhande fol ders, ooievaartjes in het klein en babykleertjes. „Alleen de kleer tjes verkopen we. Die worden namelijk speciaal gemaakt voor de infotheek door een oud kraamverzorgster. Maar het is zeker niet de bedoeling dat we ergens winst op maken. We spreken zelf het liefst over infor matief winkelen", zegt Monique Geerse, de projectleidster. „Ik ben er een half jaar mee bezig geweest. Je moet zo'n project toch ook financieel van de grond krijgen. Gelukkig hebben we heel wat sponsors kunnen vinden." De namen van de sponsors zijn daarom keurig uitgetikt op een kaartje dat ook een plekje heeft gekregen in de infotheek. Aanstaande ouders die willen rondneuzen in de infotheek, kunnen dagelijks terecht gedu rende de openingstijden van het kraamcentrum. Ook op de informatie-avonden, die twee keer per week zijn, is de 'baby winkel' open. Kraamverzorgers zijn bijna altijd aanwezig om adviezen te geven. Ouders die komen met kleine kinderen, kunnen hun grut kwijt in de speelhoek. in 28-jarige man uit Oegst- est moet een gevangenisstraf ?r jaar uitzitten voor het ple it van drie overvallen met ge ld. Aldus luidt de uitspraak n de Haagse rechtbank. De an, een kort-verbandvrijwilli- r bij de marine, overviel in cember van het vorig jaar een ffieshop in Leiden, een ackbar in Oude Wetering en n jongerensociëteit in Em- en. Hij werd daarbij steeds holpen door twee Amster- mmers. Bij de overval op een koffie- op in Leiden hield een van de nsterdainmers met een nep- .tool een medewerker onder schot. De Oegstgeestenaar pak te vervolgens zo'n negentig zak jes softdrugs en een portemon nee met daarin ongeveer 1500 gulden. In Oude Wetering bleef de Oegsteestenaar in de vlucht auto zitten, terwijl de Amster dammers op hardhandige wijze - ze duwden aanwezigen in de snackbar een stroomstootwa pen tegen het lichaam - onge veer 500 gulden buit maakten. Bij de overval in Emmen spoten de daders traangas in de ogen van de soosbezoekers en zwaai den ze met een pistool. Officier van justitie eiste tij- dens de strafzitting van twee weken geleden vijfjaar cel tegen de Oegstgeestenaar. ^rouvv valt van barkruk .eidenEen 36-jarige Leidse vrouw moest gisteravond met een I loofdwond worden overgebracht naar het Diaconessenzieken- luis, nadat ze in een horeca-gelegenheid aan de Oude Vest van laar kruk was gevallen. De vrouw had volgens de politiewoord- 'oerder niet te veel gedronken maar was wat ongelukkig gaan iitten. Een 77-jarige vrouw uit Woubrugge ging gistermorgen te en de vlakte toen ze aan de Stationsweg uit een bus stapte. )mdat ze enige tijd buiten kennis bleef, is ze overgebracht naar et Academisch Ziekenhuis Leiden. j longen breekt antenne van auto Eiden De beveiligingsdienst van het Academisch Ziekenhuis eiden greep gisteren een dertienjarige Leidse jongen in de Jaag toen hij op het zierkenhuisterrein een antenne van een uto afbrak. Hij is overgedragen aan de politie en krijgt een al- irnatieve straf via Halt. iMW gestolen bij garagebedrijf iiden» Bij een garagebedrijf aan de Hoge Rijndijk is in de nacht an maandag op dinsdag een BMW gestolen. De auto behoorde )t de handelsvoorraad van het bedrijf, dat gisteren aangifte 'Wethouder staat aan einde mopperlijn leiden» aap rietveld Op kousevoeten nam oud-wet houder A. van Bochove gisteren in de Turkse moskee aan de Cu- ra^aostraat afscheid van zijn oude baan. En dat was op zijn minst merkwaardig voor een man, zei burgemeester C. Goe- koop, die zich allerminst op kousevoeten door de politiek heeft bewogen. Goekoop om schreef de CDA'er als een eigen wijze organisatiedeskundige en een onorthodoxe wethouder, wiens optreden 'misschien een beetje onbehouwen leek'. Goekoop had zo zijn gedach ten gehad, toen hij de uitnodi ging voor de receptie in de mos kee ontving van de CDA-wet- houder voor wie, na het verlies van zijn partij bij de verkiezin gen, geen plaats meer was in het college. „Ik dacht: hij wil na tuurlijk dat wij hem op de blote knieën smeken om terug te ko men." Maar Van Bochove had een heel andere reden om zijn gasten met Turks fruit en ande re zoete hapjes te ontvangen. Het minst leuke aan het wet houdersambt, zei Van Bochove, „is dat je aan het einde staat van een mopperlijn. De mensen zeggen altijd dat je niet luis tert." De Turkse gemeenschap is volgens de CDA'er een van de beste voorbeelden van een groep die niet moppert, maar zelf aanpakt. „De kracht van de ze stad is dat er altijd weer groe pen mensen zijn die zich orga niseren en met de overheid iets willen opbouwen." Daarom hield hij zijn afscheid in de eind vorig jaar geopende moskee. Van voorzitter H. Guney van de Turks Islamitische Culturele Vereniging kreeg Van Bochove een plaquette met de stempel van de profeet Mohammed. Van de gemeente een financiële bijdrage voor de reis die hij on langs maakte naar Zuid-Afrika als waarnemer bij de verkiezin gen. leiden «frank buurman De bewoners van het Berken daalstraatje willen van de afde ling milieu van de gemeente meer steun om hun straatje schoon te houden. De bewoners kwamen onlangs in het nieuws toen de naam van hun straat op ludieke wijze werd veranderd in 3e Drollendwarsstraat. Dit van wege de vele overlast van hon denpoep in de straat. Volgens de gemeente moeten met name de hondeneigenaren hun verantwoordelijkheid ne men als het er om gaat de over last te beperken. De gemeente is wel bereid voor meer uit- laatstroken te zorgen en het toezicht eventueel te verbete ren. De bewoners verwachten echter meer van de gemeente, zo blijkt uit een brief van initia tiefnemer A. van Noort. Hij stelt daarin voor dat er, bij wijze van proef, kleine gesloten afvalem mers worden geplaatst met schep of zakjes, waarmee de hondenbezitters zelf de uit werpselen van hun viervoeters kunnen afvoeren. Het geld daarvoor komt uit de honden belasting. Verder wil hij in het weekein de geen afvalzakken op straat zien die door restaurateurs of andere bewoners ruim van te voren buiten zijn gezet. Van de gemeente verwacht hij een in tensievere controle. Voorts geen ontsierende graffiti op muren en een voorlichtingscampagne voor de winkeliers, zodat zij geen verfspuitbussen meer ver kopen. Van Noort wil geen zwerfvuil meer zien op straat en verwacht periodiek een goede veegbeurt, ook in de smalle straatjes. Ten slotte stelt hij voor de parkeerpolitie voor controles in te schakelen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15