Weer waardering voor geitekaasje Smaak Ansjovis /OENSDAG 25 MEI 1994 REDACTIE HENRIËTTE VAN DER HOEVEN aenu van de dag ZALMROLLETJES MET PALING (zie onderstaand recept) ITALIAANSE PASTA MET GARNALEN GEMENGDE SLA GEVULDE FLENSJES ier peper, zout, Worcestershiresaus en 4 tl. gehakte dille door 150 ml Umer. Spreid jlakken zalm uit en bestrijk deze dun met mengsel. Verdeel er 200 g palingfilet er en bestrijk het geheel weer met het ingsel. Rol de vis in de lengterichting ste- op. Verpak het gerecht in folie en leg het 1 gebruik in de koelkast. Snijd ieder rolle- in zes dunne rondjes en schik ze op een rdje. Garneer het gerecht met de rest van jUmer; een takje dille en driehoekjes ge roosterd brood. Per persoon: 295 kilocalorieën. J HELDERE GROENTESOEP GEMARINEERDE LAMSBOUT (zie onderstaand recept) SALADE VAN GROENE ASPERGES PADDESTOELEN EN LAMSHAM KOFFIE MET BONBONS i en snipper 1 ui. Doe deze met 4 dl yo- t'|t in een kom en laat hierin 1 kg lams- i jut met been 4 uur afgedekt in de koelkast 'irineren. Keer het vlees af en toe. Dep het Lies daarna droog en bestrooi het met p,e- r, zout, en 2 theel. thijm. Verhit een een kadpan 75 g boter en bak het vlees in on teer 10 minuten aan alle kant bruin. Laat daarna op een zacht vuur nog zo'n 50 jnuten braden. Keer het vlees regelmatig het met de braadboter. Leg het 3|es daarna op een plank en laat het afge- 3klmet aluminiumfolie 5 minuten rusten. 3-p het vlees daarna schuin in dunnen plakken met een niet-gekarteld mes. Per persoon: 420 kilocalorieën MAÏSSOEP VARKENSHAASJES UMERMOUSSE MET LIMOEN (zie onderstaand recept) [ek 5 blaadjes gelatine in ruim koud wa- 5i Klop 7 eidooiers schuimig en voeg 220 g toe. Voeg 1 eetl. geraspte limoenschil >7120 ml vers geperst limoensap toe en zet '4 kom in een pan met zacht kokend water, i J it het mengsel in 10 minuten warm en ,g ker worden. Roer de uitgeknepen gelati- 53jerdoor totdat die is opgelost in het 'Olngsel. Laat het afkoelen. Klop 7 eiwitten Off en schep ze voorzichtig in gedeelten het eidooiermengsel. Schep er 150 g door en verdeel de mousse over vier 5iaaltjes. Zet ze zeker 3 uur in de koelkast, meer het geheel met een in plakjes ge il sneden limoen. Per persoon: 380 kilocalorieën. 55)e recepten zijn bedoeld voor 4 personen. JVELINGSRECEPT 2& ri leuk,voorgerechtje van MEVROUW B. RUSSELL UIT AERDENHOUT. jj KIPFILET MET PALMHARTJES Kipfilet kruiden met kipkruidenmix en daarna in stukken snijden. Boter in de koekepan lichtbruin laten worden en hierin de kipfilet bakken. Kipfilet la ten afkoelen. Palmhartjes in stuk ken snijden, in een kom met mayonai se, crème fraïche en kerriepoeder men gen. De rest van de ingrediënten bij de ze kerriesaus doen. Als laatste de ge- isterde amandelen erbij doen. Het geheel iJ uur voor gebruik afgedekt in'de ijskast J bewaren, platte glazen schaal met sla-blaadjes de palmhartjes-sla erop leggen hoekje de kerstomaatjes en de in aaitjes gesneden kiwi's leggen. Als voorge- ht serveren met vers geroosterd brood of stokbrood. \tu ook een lievelingsrecept, stuur dit 1? aan Damiate Dagbladen, Postbus 507, 03 PA Haarlem t.a. v. de redactie Smaak, jnzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van f 25,-. 'tlig: 500 gram kip- 3jl; boter om te bak- 5 i zakje kipkrui- imix; 1 blikje mhartjes; 2 potjes me fraïche; 200 m geroosterde andelen; 2 eetle- mayonaise; 1 gehakte pe- lelie; 1 eetlepel riepoeder; klein jje ananas; klein ije mandarijntjes; latop sla; 3 kiwi's en laïrs-tomaatjes. Het ansjovisje heeft een moeilijke Latijnse naam: engraulus encrasicholus, maar zijn alledaagse naam stamt waarschijnlijk uit het Baskisch, anchu, wat vis betekent, waar wij dan nog eens vis hebben achter geplakt. En in elk geval is het familie van de haring. Het 15 cm grote visje zwemt lustig langs de kusten van Zuid-Europa, waar het in de Golf van Biskaye vooral door de Basken wordt gevist en het wil ook wel naar onze noordelijke zeeën komen. De oude Zuider zee was terecht beroemd om de ansjovis. Maar deze vis is wel gesteld op een beetje warmte. In de voorjaarsmaanden, van april tot juni, trekken ze de Oosterschelde op om daar in het nog altijd schone water boven de ondiepten, die, naar hun mening ten minste, een aangename temperatuur heb ben, te paaien. En dat wordt hun noodlot. Want daar weten de Tholense vissers ze te verschalken. Al vele eeuwen en op een tra ditionele manier, die neemt men aan, nog uit zeer verre tijden moet stammen en die op enkele plaatsen in de wereld nog voor komt, zoals bij de Papoea's. Takkebossen Vaart men op een mooie morgen de haven van Tholen uit, de prachtige wijde, blinken de Oosterschelde op, dan ziet men hier en daar iets boven water uitsteken dat het meeste lijkt op een reusachtige, slordig in elkaar gevlochten mand. Dit zijn omheinin gen van dichte takkebossen, met lange uit lopers, de vleuten. Die omheiningen (we ren) zijn opgericht op ondiepten die bij eb bijna droogvallen. De ansjovissen, op zoek naar lauwe plekjes om kuit te schieten, wor den hierheen gelokt door trillingen die de losse takjes, soms nog voorzien van touw tjes, door het altijd bewegende water voort brengen. En zo komen ze terecht in de net ten die tussen de takkebossen gespannen zijn. Begint het water te zakken, dan komen de vissers met kleine bootjes vlak naast de tak- kenomheining, ze trekken een van takken gevlochten luik omhoog en kunnen zo de netten met vis uit de weer te voorschijn trekken. In plastic pakken tot aan de oksels, met laarzen eraan vast stappen ze daarvoor het water in. Hard en zwaar werk, tot de ok sels in het water staande de zware netten te voorschijn trekken en legen in de bakken in het bootje. Het is een bijna aangrijpend gezicht, hoe de ansjovis, prachtig blauwachtig zilverglan- zend, springt en spartelt en voor zijn leven vecht, in een zoemend ruisen, en hoe het dan geleidelijk stil wordt. De strijd is gestre den, wat zo vol krioelend leven uit zee kwam is een stille, donker-zilverige massa geworden, een zootje vis. Tweemaal in de 24 uur wordt dit oeroude drama van de vis vangst opgevoerd. Inleggen Verse ansjovis kennen we nauwelijks, maar in Bergen op Zoom kan men tijdens dit kor te visseizoen in bepaalde restaurants verse, knapperig gebakken ansjovis proeven. Want zoals alle vette vis moet men deze ook zo vers mogelijk, liefst zó uit zee, bakken en eten. Doorgaans echter wordt ansjovis inge legd. Zoals ook bij haring gebeurt, laat men bij het schoonmaken een stukje ingewand zitten en de enzymen hiervan zorgen voor een fermentatieproces, dat het visvlees mals en smakelijk maakt. Zo wordt ook ansjovis ingelegd in zout. Vroeger in mooie grijze stenen potten, maar nu meestal in glas, of, zoals men in Spanje en Italië ziet, in grote blikken met grof zout. En als verfijnde delicatesse ook in olie, som£ met kappertjes als sardellenringen. Ansjovis uit het zout kan men het beste een tijdje laten ontzilten in water of melk. In de Middellandse-Zeekeukens wordt an sjovis, fijngewreven, wel in plaats van zout gebruikt, in stoofschotels of saus bijvoor beeld, en dat geeft een heel fijne, zilte smaak. Ze horen thuis op een pizza en in salade Nigoise met tomaat, hard ei en olij ven. In Spanje stopt men ze in groene olij ven als borrelhapje voor bij de sherry, of men mengt ze, fijngewreven en eventueel met kappertjes, door boter als smeerseltje voor toostjes. De lekkerste ansjovisboter echter kreeg ik eens in het Baskenland: geweekte ansjovis filets te zamen met hun halve gewicht aan boter en knoflook naar smaak fijngewreven, daarbij een lepeltje bruin van jus of vleesex tract, snufje nootmuskaat, snufje cayenne peper, enkele druppels armagnac of cognac en wat half opgeklopte slagroom om er een smeuïge massa van te maken. WINA BORN, culinair publiciste Gewicht van kind tussen vijf en tien jaar goed in de gaten houden Om altijd bij je te hebben HENRIETTE VAN DER HOEVEN Je hoeft niet eens over de grens om proble men te hebben met de menu-kaart. Soms is het in eigen land al moeilijk genoeg dat ding te lezen. Temeer omdat er soms een vreemdsoortig Frans op wordt gebruikt. Van die teksten die je vaag bekend voorko men, maar die. je ooit toch anders hebt ge lezen... En al reizen we met z'n allen heel wat af en eten moussaka of paella, drinken chianti en nemen bij de koffie een stuk Schwar- zwalder Kirschtorte, vaak is bestellen toch een gok. In het ene land verbaas je de ober door in vloeiend Grieks twee koffie zonder suiker te bestellen; zelfs zijn volgende vraag kun je achteloos beantwoorden, maar in Tunesië ga je grandioos onderuit als je de naam van de plaatselijke limonade ver keerd uitspreekt en een vijgenjenever krijgt geserveerd. Om tien uur 's ochtends. Zeker als je graag eet in tentjes voor de locale bevolking waar, zo ie er al is, de menukaart alleen in de landstaal is gesteld, kun je maar beter het boekje 'De Menu kaart van Europa' (Anne Scheepmaker en Henk Noy) bij de hand hebben. Dit is een woordenlijst - met beknopte uitleg - van de meest voorkomende traditionele gerechten in Frankrijk (inclusief België en Luxem burg), Italië, Spanje, Griekenland, Groot- Brittannië en Duitsland (met Zwitserland en Oostenrijk). Voorafgaand aan de woordenlijst iets over de eetcultuur, eventueel het bood schappen doen en nog andere wetenswaar digheden maar de woordenlijst is het be langrijkst. Ook handig is de beknopte lijst van Nederlandse woorden want het is toch prettig te weten dat vlees in het grieks kréas is, vis psari en gevogelte poülerika, dan be gin je in elk geval op het goede gedeelte van de kaart te zoeken. Kortom een boekje om bij de hand te hebben als je in het buiten land en café of restaurant binnenstapt. Geiten leveren een licht verteerbare melk, waarmee je ook hele lekkere kaas maakt. foto united photos dce boer. markten nog echt ambachtelijk gemaakte kaasjes zonder naam of etiket. Jonge geitekaasjes zijn wittig, hebben een stevige structuur en een mild-rinse smaak. De eerste paar dagen spreken we nog echt van 'verse kaas' en is het moeilijk er de smaak van geit in te herkennen. Naarmate de kaasjes ouderen, wordt de kleur donker der, de structuur smeuïger en de smaak sterker. Bij dit proces spelen ook schimmel cultures een belangrijke rol. Dat kan zowel een witte of grijze schimmel van het type Camembert, als een blauwschimmel zoals bij Roquefort zijn. Er zijn geitekaasjes die rijpen in de droesem, het bezinksel uit de wijnvaten, andere worden in druiveblade- ren verpakt of door kruiden ën specerijen gerold. Het type 'cendré' is bestrooid met houtskoolpoeder. Geiten jongen vooral in het voorjaar en daarom geven ze tussen mei en september de meeste melk, in de winter bijna niets. Er is dan ook bij lange na niet voldoende gei- temelk om aan de vraag te voldoen. Daar om zijn in Frankrijk wat regels opgesteld. Alleen kaasjes die voor de volle 100 procent uit geitemelk zijn bereid, mogen daar 'ho mage de chèvre' of 'pur chèvre* heten. 'Mi-chèvre' is een kaas die uit een meng sel van geite- en koemelk wordt bereid, maar het gehalte aan geitemelk moet mini maal 25% zijn. Er moet een brede, gele band omheen zitten waarop duidelijk het gehalte aan koemelk staat vermeld. Kleine vormen De meeste Franse geitekaasjes wegen tus sen de 40 en 250 gram en hebben een vet gehalte rond de 45% (wat overigens wil zeg gen dat van het totale kaasgewicht iets meer dan een ktvart uit vet bestaat). Er wor den ook wel grotere, meestal staafvormige geitekazen gemaakt, maar meestal houdt men toch vast aan de traditionele, kleinere vormen. Ook in Italië, Spanje en Griekenland wordt van oudsher veel geitekaas gemaakt. Maar die heeft vooral lokale betekenis. In veel andere Europese landen en ook in Amerika is de produktie van geitekaas laatste twintig jaar enorm gegroeid. Zowel de ambachtelijke bereidingswijzen leefden op, maar ook de produktie in kaasfabrie- ken. Zo is er in Nederland een vereniging van geitekaasmakers die een uitstekend, ambachtelijk produkt levert dat te herkenn is aan de plaatsnaam. En in fabrieken wordt een halfharde, uitstekend snijdbare kaas met een zeer aangenaam aroma gemaakt. Het aantal te dikke kinderen neemt toe in het Westen. Als kinderen een maal te dik zijn, is het vaak heel erg moeilijk om dat gewicht weer op een aanvaardbaar peil te brengen. Die dikte is niet altijd een kwestie van te veel eten. Sommige kinderen hebben nou eenmaal meer aanleg voor dik worden dan andere. Het ene kind slaat een teveel aan calorieën op in de vorm van vet, het andere kind doet dat minder. Erfelijke factoren kunnen hierbij een rol spelen. INEKE VOLKERS, DIËTISTE Ook is er bijvoorbeeld een relatie met het kijken naar televisie: hoe meer uren kinde ren naar de televisie kijken, des te zwaarder de kinderen gemiddeld zijn. Vaak komen dikke kinderen uit gezinnen waarin één of beide ouders lijden aan overgewicht. Baby's zijn vaak gezellig dik. Dat is een normaal verschijnsel. Dat dikke baby's au tomatisch dikke kinderen worden is een misverstand: bij een grote groep kinderen bleek er geen verband te zijn tussen het ge wicht als baby en het gewicht als vijfjarige. Het is van belang het gewicht van kinde ren in de leeftijd tussen vijf en tien jaar te volgen. Als kinderen in deze periode te dik worden, is het heel moeilijk om ze te laten afvallen. Het kind vindt het namelijk zelf niet belangrijk wat voor figuur het heeft, ondanks het feit dat het er wel mee ge plaagd kan worden op school. In de groeiperiode hoeft een te zwaar kind eigenlijk niet echt af te vallen, maar is het beter dat gedurende enige tijd het ge wicht hetzelfde blijft. Doordat het kind groeit, valt het in dat geval in feite toch af. Daarbij is het zaak om in de gaten te hou den dat de voeding goed is samengesteld. Doordat het kind in de groei is zijn allerlei voedingsstoffen van groot belang en mogen Een kind dat te dik dreigt te worden kan toch beter een waterijsje eten dan een magnum. foto utrechts nieuwsblad. niet zomaar worden weggelaten. Hoe pak je dit in de praktijk aan? In de eerste plaats moeten vette produkten ver vangen worden door magere. Magere of halfvolle melk en melkprodukten verdienen de voorkeur boven volle melk(-produkten). Zo kun je ook kiezen voor mager vlees, ma gere vleeswaren en vissoorten, de minder vette kaassoorten als Edammer (40 plus), light kaas (30 plushhalvarine in plaats van roomboter, margarine of dieetmargarine. Vet broodbeleg als pindakaas en hazelnoot pasta kan worden vervangen door jam. Frisdranken kunnen heel veel energie leve ren, geef het kind daarom light frisdranken. En als u eens wilt trakteren op een ijsje: wa terijs bevat veel minder calorieën dan roomijs! Eetdagboek Een goed idee is: probeer samen met uw kind op te schrijven wat het zoal de hele dag eet, drinkt en snoept, zodat u beiden een beter overzicht krijgt van het eetpa troon. U kunt dan zien welke produkten u kunt vervangen door calorie-arme produk ten. Meer informatie over goede voeding voor kind en ouder in bijvoorbeeld de brochure 'Goed van Eten en Drinken'. Te bestellen door 4,- over te maken op gironummer 4323700 t.n.v. Voorlich tingsbureau voor de Voeding te Den Haag, onder vermelding van lx nr 100 (Goed van eten en drin ken). Nieuw bierblad voor -kenner en liefhebber Het boekje, een uitgave van Schuyt Co Haarlem kost in de boekhandel 19,50 (ISBN 9060973658). Voor Gall Gall is een speciale uitgave gemaakt die 'A la Carte' heet. Dit bevat dezelfde informatie maar heeft minder illustraties en een totaal andere omslag. Je koopt het voor een vriendenprijsje: 5,95. Geitemelk is heel bijzonder. Dat zit hem niet in de gehaltes aan vet, eiwitten, melksuikers of mineralen. Die zijn bijna hetzelfde als bij de koe. Maar het vet zit fij ner verdeeld in de melk, en als in de kaas makerij de eiwitten eenmaal gestremd zijn, heeft de wrongel een veel minder compacte en uiterst fijnkorrelige structuur. Daarom zijn zowel geitemelk als de hiervan gemaak te kaas lichter verteerbaar. Al vele duizenden jaren kennen we aan geitemelk bijzondere eigenschappen toe. Geitemelk zou voor menselijke baby's die geen moedermelk krijgen, veel beter zijn dan koemelk. Inmiddels hebben vele proe ven in de praktijk en in het laboratorium aangetoond dat geitemelk inderdaad be paalde kwalen kan genezen. Van geitemelk wordt ook al zeer lang kaas gemaakt. Te genwoordig wordt ook de meeste geitekaas niet meer op boerderijen, maar in fabrieken gemaakt. Toch vind je in Frankrijk op lokale Wie op een warme dag op een terras je gedachteloos een pilsje naar bin nen klokt, is doorgaans nauwelijks ge ïnteresseerd in de historie van volks drank nummer een. Toch mogen vooral soorten als witbier, trappist of ale zich verheugen in een toenemen de schare liefhebbers, die wel degelijk het verhaal achter een biersoort wil len weten. Ook proberen ze graag iets nieuws uit. Vooral speciaalbier wordt jaar op jaar steeds vaker gedronken. Echte liefhebbers zijn vrijwel zon der uitzondering mensen, die het leuk vinden om te weten dat bier vierdui zend jaar geleden al werd gedronken in het oude Egypte. Vertel je ze ook nog dat niet elk abdijbiertje een trap pist mag worden genoemd of de his torische achtergrond van bok- of bockbier, en de belangstelling is "defi nitief gewekt. Grote en kleine brouwers spelen de laatste jaren gretig in op de toene mende animo voor het verhaal achter hun geestesprodukt. In folders over speciaalbier worden dan ook vaak in teressante verhaaltjes verteld over de geschiedenis van het geestrijk vocht. Daarnaast worden tal van boeken ge schreven over soorten en brouwpro- cessen en zit de landelijke bierconsu mentenvereniging PINT inmiddels al ruim boven de drieduizend leden. Bierschrijver Wim van Oosten heeft onlangs de markt verrijkt met het blad Bier International. En het moet gezegd: het eerste nummer ziet er goed uit. Artikelen over het 250-jarig bestaan van Dommelsch, een repor tage over brouwerij De Teut, de histo rie van trappistenbier, een keur van Als je gaat eten in de Athense Plaka is het toch handig als je een paar Griekse termen kent. foto pr. onderwerpen passeert -rijk geïllu streerd de revue. Op de cover staat als onderkop: Tijdschrijft voor kenners en liefheb bers. Het eerste nummer mag die kwalificatie inderdaad dragen omdat de inhoud zowel in de breedte als in de diepte de nieuwsgierigheid redelijk tot goed bevredigt. De artikelen zijn bovendien zo vlot geschreven, dat de lezer hoofdredacteur Van Oosten een enkel foutje in het artikel over West- vleterenbier (trappist) snel zal verge ven. Bier International is als kwartaal blad ongetwijfeld een concurrent van PINT-Nieuws, dat zes keer per jaar uit komt. Een abonnement op PINT- Nieuws kost (inclusief lidmaatschap) 35 gulden. Bier International vraagt 17,50 voor vier nummers en ziet'er bovendien veel mooier uit. Toch zal het Van Oosten moeite kosten om op de lange termijn net zo veelzijdig te zijn als PINT-Nieuws. Het eerste nummer van Bier International maakt een sterke indruk. De vraag is slechts of die lijn kan worden vastgehouden. Bier International kost ƒ4,95 en wordt ver spreid door Betapress BV in Gilze en is voor alsnog verkrijgbaar bij rond de-duizend kios ken en boekhandels.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11