Jezus woont in digitale stad 'Wij zijn het Greenpeace van de kerk' Kerk Samenleving DINSDAG 24 MEI 1994 UIT DE KERKBLADEN Het gaat goed Een bemoedigend woord in het Jozef Kompas, het week blad van de Sint Jozefparo chie in Hillegom. „Uit onder zoek van het Sociaal en Cul tureel Planbureau blijkt dat, ondanks of juist dankzij de secularisatie, niet alleen de kwantiteit toeneemt van de kerk. maar vooral de kwali teit. De tolerantie is toegeno men, sinistere denkbeelden en andere onzin zijn over boord gezet, de handvol ver halen die hun denken en handelen moeten bepalen worden beter in hun oor spronkelijke betekenis ver staan." Monnik Dominee E.S. Klein Kranen burg van de hervormde ge meente van Lisse is verhuisd. De nieuwe pastorie staat pal naast een plaatselijke basis school, kennelijk van rooms- katholieke signatuur, te oor delen naar de weergave van het gesprekje dat de predi kant onlangs had met één van de leerlingen. „Terwijl ik in de achtertuin het gras be sproei", schrijft Klein Kra nenburg in 'Hervormd Lisse', „komt een jongetje in de poort staan en zegt veelbete kenend: 'u bent een monnik, hè?'. 'Ja, zeg ik. dat klopt, maar ik heb wel kinderen en Hoofdschuddend trekt het jongetje zich terug." Hemelwater Nog maar even doorgaan op die verhuizing. In hetzelfde kerkblad schrijft Klein Kra nenburg: „U hebt kunnen zien dat ook de tuin rondom de pastorie is aangelegd. We hopen dat door intense be vloeiing de grasmatten zullen aanslaan." Uit de kraan hoeft dat water volgens één van zijn gemeenteleden niet te komen. Klein Kranenburg: „Hemelwater zou 't beste zijn. zei iemand met ver stand van zaken." Jeugddienst (1) Het fenomeen 'jeugddienst' is nog maar betrekkelijk re cent. „Vroeger kende men dat niet", beweert dominee Jan Huizebosch in 'Het Kerk blad voor de ring Alphen der Hervormde Kerk'. „Er was zoiets als een jeugdkerk, naast de klassieke viering. De jeugd moest immers leren wennen aan wat volwasse nen indertijd ook hadden moeten leren." Hulsebosch somt enkele kenmerken op van de 'jeugddienst': „Je werd begroet met 'Goeiemorgen' (als zo'n dienst tenminste 's morgens mocht van de kerkeraad) en niet meer alleen met 'Gena de zij u en vrede...' De voor ganger verscheen in een col bertje en trok het nonchalant uit als het warm werd." Jeugddienst (2) Hoewel de predikant van mening is dat er in alle dien sten ruimte moet zijn voor de jeugd, is het volgens hem goed dat er in sommige dien sten méér ruimte is. Alleen al omdat ZIJ er om vragen. „Hoe oud was Jezus toen Hij rondtrok, hoe oud zouden zijn leerlingen zijn geweest? Waarom moest Hij zelfs de 'jongeren' terechtwijzen, toen die te horen kregen 'Laat de kinderen tot Mij ko men, verhindert ze niet, voor zodanigen is juist het Ko ninkrijk Gods?' Mogelijk doelt de Heer op een grond houding voor gelovigen die kinderen en jongeren eigen is: een zekere onbevangen heid en plezier in uitprobe ren. Gun ze tenminste het voordeel van de twijfel..." Refo Bulletin Board System uit Veenendaal als christelijk computernetwerk Zuidafrikaanse kerken worstelen met identiteit JOHANNESBURG EPD Ook Veenendaal heeft zijn afslag aan de Digitale Snel weg. Het stadium van hobbyisme voorbij heeft het Refo Bulletin Board System (Refo BBS), een elektronisch prik bord met informatie over het christelijk geloof, zijn plaats veroverd in de wereld van de pc-gebruiker. Specialiteit van het Veenendaalse computernetwerk: de bijbel digi taal vertaald. „Om computerliefhebbers over de hele we reld te vertellen dat Jezus voor ons gestorven is." Veenendaler Henk Noppe kent ze wel. Predikanten van ui terst bevindelijke kerkgenoot schappen die gebruik van me dia als radio en televisie verwer pen. „Daar zie je soms de mooi ste computers staan. Misschien omdat ze via het gebruik van de computer het gemis aan andere communicatie willen compen- VEENENDAAL TON V Hij krijgt nog wel eens afwijzen de reacties. „Zo in de trant van: 'Wat moet dat nou, de bijbel via de computer'. Maar ik ben heel betrokken geweest bij een inva lide vrouw, die ik nooit per soonlijk heb leren kennen en toch via ons software-program- ma dichterbij een goede uitleg van de bijbel heb kunnen bren gen. Dan heb je min of meer ie mand kunnen bekeren. Dan weet je dat je het ergens voor doet." Noppe begon vier jaar gele den serieus aan de opzet van zijn Refo BBS. Computeren - 'dat het verslavend is, weet ik als geen ander' - was al langer een liefhebberij. Na contact met de Duitse computerkraker ('hacker') Klaus Peter Walny be sloot hij er zijn christelijke idea len mee uit te dragen. Walny kwam op zestienjarige leeftijd als hacker tot inkeer. Na aan houding door de politie mocht hij zijn computer behouden. Maar de software waarmee hij in bestanden van anderen in brak. diende hij af te geven. Met de nieuwe software die hij daar na kocht wilde hij voortaan al leen nog het christelijk geloof dienen. Inmiddels zijn er in Duitsland zo'n veertig christelijk-evangeli- sche netwerken. Samen met zo'n dertig systemen in Neder land, België en twee internatio nale netwerken in Duitsland vormen ze het Life Net, de bond van christelijke bulletin boards. Het softwarepakket, waarvoor via twee lijnen door de driehon derd tot 350 vaste gebruikers/a bonnees 'ingebeld' kan worden, is breed. Bijbelstudies, psalmen, gezangenboeken, maar ook culiere programma's als reke nen voor kinderen en windows „Maar dat is echt ondersteu nend bedoeld", aldus Noppe. „Wij willen uitdragen dat Jezus Christus voor ons gestorven is." Het wereldnetwerk van com puterfreaks kreeg de afgelopen maanden veel aandacht. Onder meer naar aanleiding van het project Digitale Stad. En de in troductie van het begrip 'digita le snelweg', waarmee de stroom in cijfers en computercode om gezette informatie wordt be doeld. De dertig netwerken in Ne derland zijn niet gebonden aan kerken of genootschappen. „Bij ons vind je mensen uit de evan gelische beweging, Pinksterge meenten en de gereformeerde bond." En ook christelijk gere formeerden, zoals Noppe zelf. Alleen het katholieke deel der natie loopt achter. De Zuidafrikaanse kerken kun nen volgens de methodistenbis schop Peter Storey zeker niet ontspannen achterover leunen nu het ANC de eerste democra tische verkiezingen heeft ge wonnen. „De kerken staat de komende jaren een nog zwaar dere opgave te wachten dan in de moeilijkste jaren van de apartheid", meent hij. „Toen was de vijand gemakkelijk te herkennen. Nu is de situatie veel gecompliceerder. Hij wijst op de noodzaak van een 'innerlijk aanpassingspro ces' van de kerken. „Onze theo logie, onze prediking, ons hele handelen was jarenlang gericht op verzet", aldus Storey. In deze oorlogssituatie werden veel waarden in het gezin en de maatschappij vernietigd. Om die opnieuw te ontdek ken, is een nieuwe christelijke .evangelisatie nodig. Vereniging voor Latijnse Liturgie blij met aandacht voor Gregoriaanse muziek ROTTERDAM THEO HAERKENS/GPD „Wij zijn het Greenpeace van de kerk", schatert mr. H. Schruer, voorzitster van de Vereniging voor Latijnse Liturgie. ..Green peace streeft voor een deel de zelfde doelen na als de minister van milieu, maar zo'n club draag je geen overheidstaken op." Zo is het ook met haar ver eniging, die zich inzet voor het opdragen van de katholieke mis in het Latijn, maar evenmin een officiële taak heeft binnen in de kerk. De belangstelling voor het La tijns erfgoed uit de Rooms-Ka- tholieke Kerk groeit. De cd met Gregoriaans gezang van de monniken van Santé Domingo de Silos, een klooster in het noorden van Spanje, vliegt de winkels uit en ligt zelfs bij de benzinepompen in het rek. Er is al een platina-plaat uitgereikt en de cd - 'Canto Gregoriano' - staat inmiddels hoog in de Al bum Top-Honderd. De muziek stamt uit de vroege middeleeu wen en de liederen worden een stemmig en 'a capella' (zonder begeleiding) gezongen. In Span je, waar de cd ook veel succes heeft, breekt men zich het hoofd over de drijfveer van jon geren om disco en house in te ruilen voor dit eeuwenoud ge zang. Voor Schruer is dat minder een vraag. Zij acht het Gregori aans bij uitstek geschikt om 'op een waardige manier met de Schepper te communiceren' en dat is een terrein waar veel mensen de laatste jaren 'armoe hebben geleden'. Het Latijns gezang is niet alleen een'esthe- tisch genoegen, benadrukt zij, maar komt tegemoet aan 'de verticale dimensie' van de litur gie: direkt contact met God. Bo vendien is een mis in het Latijn universeel, over de hele wereld exact hetzelfde. „Er zijn mensen die totaal worden overrompeld als ze zo'n mis bijwonen." Een monopolie op deze ervaringen eist Schruer echter voor de Latijnse liturgie niet op. Dat het monotone ge zang van Tibetaanse monniken onder begeleiding van trom mels en hoorns soortgelijke ge voelens oproept, sluit zij aller minst uit. „Maar ik denk niet dat het goed is als het Latijn wordt beleefd als Sanskriet. De luisteraar moet wel weten wat er wordt gezegd, ook al is het niet letterlijk." Hoogmis in de St. Jacobuskerk in Den Haag. Barricaden De Vereniging voor Latijnse Li turgie, met 23 afdelingen en 2500 leden, werd opgericht in 1967. De hippies hadden bezit genomen van het Vondelpark en de studentenrevoltes in Pa rijs stonden op uitbarsten. „De barricaden waren zo vol dat wij er niet meer bij konden", lacht Schruer opgewekt. De oprichting was een reactie op het Tweede Vaticaans Conci lie (1963), dat besloot dat de mis voortaan in de landstaal mocht worden opgedragen. Een aantal vooraanstaande katholie ken, onder wie de schrijver Godfried Bomans, vreesde dat het Latijn zou verdwijnen en wilde dat voorkomen. Dat de kerk onder druk stond speelde in het begin een grotere rol dan nu. Schruer accepteert inmiddels de crisis waarin de katholieke kerk al decennia ver keert. „Ik ben in 1960 geboren en ik heb nooit anders meege maakt dan rotzooi." Met ge- spreks- en discussiegroepen heeft ze niet zoveel op, evenmin als met de ritmisch begeleide jongerenmissen, waarmee de clerus in het begin van de jaren zeventig de leegloop trachtte te stuiten. „De kerk is niet alleen een forum voor gedachtenwis- seling." „Iedereen dacht na het Con cilie dat de volkstaal voortaan de belangrijkste was. Maar dat is niet zo. De talen zijn gelijk waardig, maar niet gelijk", be nadrukt Schruer. Zij prijst het Latijn - 'schitterend en com pact' - aan de hand van een ci taat van de Franse schrijfster Marguerite Yourcenar: 'Niets haalt het in schoonheid bij een Latijns grafschrift'. Schruer vindt niet dat het ge noegen van de Latijnse vierin gen slechts is voorbehouden aan de elite die een gymnasi um-opleiding achter de rug heeft. Achter de antieke confe rentietafel in haar royale werk kamer legt de voorzitter - in het dagelijks leven advocaat, gespe cialiseerd in bedrijfs- en ge zondheidsrecht - uit hoe haar organisatie aan de weg timmert. „We stimuleren de Latijnse li turgie. We geven cd's uit met Gregoriaanse missen, inclusief de gesproken gedeelten en we geven kerkmissalen uit in het Latijn met de Nederlandse ver taling ernaast. Onlangs nog ver scheen een Latijns-Nederlands uitvaartboekje." Behoudzucht Het bevorderen van het kerkla tijn mag niet worden verward met behoudzucht of conserva tisme, vindt de voorzitter. Dat haar aanhang - 'alle leeftijden, alle sociale lagen' - zich toch eerder aanschurkt tegen de conservatieve Stichting Contact Rooms Katholieken dan tegen de progressieve Acht Mei Bewe ging, doet daar volgens haar niets aan af. „Wij staan midden in de kerk en doen van harte mee met de vernieuwde litur gie, zoals paus Paulus VI die in 1970 voorschreef." Uitdrukkelijk neemt zij af stand van het gedachtengoed van wijlen mgr. Lefèbvre, de Franse bisschop die het Tweede Vaticaans Concilie afwees en daardoor 'toevallig' voorstander was van de Latijnse liturgie. „Wij willen niet terug naar de oude vorm waarin de priester tijdens de mis met zijn rug naar de gelovigen staat, zodat zij niet meer zijn dan toeschouwers, maar we houden wel vast aan het Latijn." DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON WAAR. rto&r dat Heew.Aier DE ACHTERSTAND iN RECHTS- ZAKEM PiENOÊ tAOET&t-i WORDEM AFSEHANDEUD HET 6ROOTBTE STRUIKELBLOK Soep opeeuei ACH, ZoAtS OE ZAKE/O ER l VOORZ-ÏE ÏK WEiMi< VOORU'iT&AAJG LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgevenj Damiate b' DIRECTIE: B.M. Essenberg, G.P. Arnold (a HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Frc Nypels, Henk van der Post (adj) OMBUDSMAN. R D. Paauw, tel dag. 9 3 1T30ijjur 071-356215, of per post ^8°R2321 BM Leiden Fax 02521-19610 ADVERTENTIES Telefoon 071-356230 Telefoon 071-143545 329,30 328,30 land: per kwartaal 125,50 ovenge landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING HET WEER Wisselvallig Voor het meest in het oog springen de weer van het afgelopen lange weekeinde gaan we terug naar za terdag, toen verschillende actieve buienlinies over het land trokken. De zeer vochtige, broeierige atmos feer was een uitstekende stimulans voor een front, dat in de middag uit het zuiden naderde. De egale band met bewolking werd opgesierd met snel omhoogschietende buien torens. Rond drie uur werden op di verse plaatsen in deze regio onweer en slagregens gemeld. Andere plekken ontsnapten aan de buien en viel slechts wat lichte regen. Verder naar het noorden van het land klonterden de buien aaneen tot een stevig onweersfront. Ook aan de achterzijde van deze slecht- weer-zone was de atmosfeer nog danig van de kook. In een heldere luchtsoort werden al spoedig nieu we imposante buienwolken zicht baar. De waarneemster te Voorhout (ZH) maakte rond 21.30 uur mel ding van gitzwarte luchten en een langgerekte rolwolk, die als een 'gescheurd koord' aan een drei gend onweer voorafging. Er waren buidelvormige uitstulpsels te zien, merkwaardig verlicht in de avond schemering. De neerslagsommen liepen nogal uiteen. Schiphol kwam niet verder dan 3 mm tegen 16 mm in Santpoort. Aan de ach terzijde van de depressie op de Noordzee klaarde het zondag fe op. De krachtige zuidwester hac een smalle kuststrook schoongt veegd, maar vanuit een zonnig Kennemerland werden in de na middag massieve buienformatit gezien, die zich ophielden lang lijn Amsterdam - Rotterdam. Pinkstermaandag ten slotte wa< wat saai en grauw; de zon lietv wel verstek gaan door de uitge strekte kille wolkenvelden, diei de Noordzee kwamen binnendn ven. Het kwik bleef aan zee bij graden steken, landinwaarts we nog 16 tot 18 graden gehaald. Vooral het zuiden wordt vandaa door een volgende storing be dreigd, maar het regengebied li het westen en noorden wellicht gemoeid. De weerkaarten vooi rest van deze week duiden op voortzetting van de wisselvallig heid. Morgen is het niet onaard met opklaringen onder een tijde ke rug van hogedruk, maar op d derdag koerst een regenrijke sto ring via Zuid-Engeland over o land naar het oosten. Nadien komt de weg vrij voor noordelijke stroming met koele Noordzeelucht, die wolkenveldf meebrengt en mogelijk ook wat zon. Hettemperatuurnive eerst nog vrij normaal; rond 17 den. Later in de week wordt het een paar graden koeler. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Schotland e land droog en af en toe zon. Middagtemperatuur ongeveer 15 graden, langs België en Luxemburg: Vandaag in de Ardennen eerst nog regen, verder af te plaatsen droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 18 graden, morgen iets Noord- en Midden-Frank- Vandaag in het oosten eerst nog regen. Verder af en toe zon en droog, maar morgen in Bretagne en Nor- mandië toenemende bewolking en kans op regen. Middagtemperatuur vandaag ongeveer 21 graden, morgen rond 23. Langs de Kanaalkust maxima rond 16 Portugal: Vandaag geleidelijk droog eh meer zon. Morgen perioden met zon, later in de noordelijke helft meer bewolking en mo gelijk een bui. Middagtemperatuur van 18 graden bij Porto tot 25 in het zuiden Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind Weerrapporten 23 mei 20 u Spanje: Vandaag steeds meer opklaringen en al leen Igngs de Costa's in het oosten en zuiden nog kans op een bui. Morgen flinke zonnige perioden en droog, maar plaatselijk regen. Middagtemperatuur in het noordwesten rond 18 graden. Elders maxima tussen 24 en 29 graden, mor gen enkele graden hoger. station weer Canarische Eilanden: Vandaag wolkenvelden en kans op re- Amsterdam halfbew. gen. Morgen waarschijnlijk droog en De Bilt zwaar bei vooral aan de zuidstranden weer zonnige Deeien half bew perioden. Middagtemperatuur tussen Eelde zwaar bei 22 en 27 graden. !i.cl,,bf" Marokko: Westkust: vandaag wolkenvelden en in het noorden eerst nog kans op regen. Morgen meer zon en vrijwel overal droog. Maximumtemperatuur aan het strand ongeveer 22 graden, in het zui- W0ENSDAG 25 MEI 1994 Zon- en maanstanden Zon op 05.30 Zon onder 2 Maan op 22.14 MaanonderO! Waterstanden Katwijk Hoogwater03.44 16.12 Laag water 11.55 Rotterdam half bew. Middagtempera- Berlijn Zonnig en zeer war tuur ongeveer 40, aan net strand rond Boedapest zwaar bew 30 graden. Bordeaux zwaar bew. Zuid-Frankrijk: Brussel regen Vandaag in de oostelijke departementen Cyprus onbew en bij de Pyreneeën nog plaatselijk re- Dublin zwaar bew gen. elders opklaringen. Morgen droog Frankfurt zwaarbew en flink wat zon. Middagtemperatuur vandaag van 20 graden in het westen tot zwaa'bev' 26 plaatselijk aan de zuidkust, morgen jn^bruck oweer Mallorca en Ibiza: Klagenturt haltbew. Droog en zonnige perioden. Middagtem- Kopenhagen zwaarbew peratuur ongeveer 28 graden. LasPalmas zwaarbew Italië: Llssabon zwaarbew! In het noorden vandaag nog een enkele Locarno zwaarbew regen- of onweersbui. Verder droog en Londen zwaarbew. overwegend zonnig. Middagtemperatuur Luxemburg half bew meest tussen 26 en 30 graden, in het Madrid zwaarbew zuiden plaatselijk rond 35 graden. Malaga regen Corsica en Sardinië: Zonnig, vandaag nog enkele wolkenvel- Mallorca zwaarbew. den. Droog. Middagtemperatuur tussen ^al,a onbew- 25 en 30 graden. Moskou onbew- Griekenland en Kreta: Zonnig, morgen ook wat bewolking. N|^c en ^faTrbew- Droog. Middagtemperatuur ongeveer 30 Os)o half bew*" graden, aan zee iets minder warm. Op ParijS zwaarbew. het Griekse vasteland wordt het plaatse- Praag zwaarbew lijk zelfs meer dan 35 graden. Rome zwaarbew. Turkije en Cyprus: split licht bew./ Zonnig, aan de Turkse westkust morgen Stockholm regenbui ook wat bewolking. Droog. Middagtem- Warschau regen peratuur ongeveer 30 graden, aan het Wenen zwaarbew. Duitsland: Zürich zwaarbew. Vandaag in het midden en zuiden perio- Bangkok zwaarbew. den met regen, verder droog en af en toe Buenos Aires onbew./ zon. Middagtemperatuur vandaag tus- Casablanca zwaarbew sen 16 en 21 graden, morgen in liet zul- SST'; ÉS" Sr' Vandaag tamelijk veel bewolking en op jeiAviv onbew veel plaatsen regen, mogelijk ook on- y^ zwaarbew. weer. Morgen droog en perioden met yoront0 half bew zon. Middagtemperatuur eerst ongeveer Tunis zwaarbew. 20 graden, morgen enkele graden ho- Vancouver licht bew ger. JA HOO/S OEZE PAMXrZ/V PEZE P//.IEH EEHOOPTT T>EP&E$S/V/T£/T V&0/Z60EP TCTT HET VE&LE&EA/f ZELE EE - 0KC//K r*r ZE ook. £A/ At /V Y0OC/W. At /V K/ASOEKE/V, Ai'A/ PSYCH/A TEE, OE GKOEASTE- 0OEK, CE BLOEAtEA/MACV. OOA^ JOB/S MV PE BB'O&ECU/B 'r

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 8