Leiden 'Ik dacht dat ik een vis te pakken had' 'Politici moeten zich veel meer laten zien' 'Schroevedraaier gaat kozijn in als vorkje in Oud-raadslid A. Boot vindt B en W te veel bezuinigen Straatverlichting valt uit door kabelbreuk INSDAC 24 ME11994 ■hef henny van egmond, 071 -356414. plv -chef hans koenekoop, 071 -356429 Raketbasis 9 Voorschotenaar Van Engelen ergert zich aan een hoge schoorsteen bij zijn huis. 'Het lijkt hier wel een raketbasis', moppert hij. )enwim koevoet Gemeente Leiden van wanbeheer beschuldigd [)e rotste huisbaas van Leiden gemeente." De vroegere concertpianist drs. C. Brink- nann (80) zegt het met een stelligheid die geen ruimte laat voor tegenspraak. Hij woont al ruim 40 jaar op de middelste -erdieping van het enorme iand aan de Breestraat 119, recht egenover het stadhuis. Het wemelt daar, zegt hij, van de 'beunhazen en de idioten'. Het bericht dat de gemeente geen geld heeft om het zwaar erwaarloosde gebouw op te nappen en het daarom wordt lerkocht aan een aannemer maakte hem aan het 'hikken van verbazing'. „De brutaliteit en de arge loosheid waarmee deze uitleg van zaken in officiële stukken opduikt. Ik had m'n bek gehou den als ik de gemeente was want nu ben ik uitgedaagd om te vertellen hoe het zo ver heeft kunnen komen. In de bijna 41 jaar dat ik hier nu woon is er nog nooit een kwast ook maar in de buurt geweest. Dit is het verhaal van veertig jaar wanbe heer. Ik ben het slachtoffer van onverenigbaarheid van functies want in de woningstichting die dit pand beheert, zitten dezelf de mensen van bouw- en wo ningtoezicht. U kunt wel raden wat er dan met je klachten ge beurt." Brinkmann vertelt over de enorme lekkages. „Als het re gende, hadden de vroegere me debewoners en ik pannen, schalen en deksels te weinig om al het water op te vangen. Het filmspoor staat nog op het be hang." „Schroevendraaiers gaan hier de kozijnen in als een vorkje in de cake. Aan de achterkant zit ten drie enorme ramen waar mooie, oude blinden voorzaten. In plaats dat de gemeente ze schilderde, haalde ze die eruit. De zon had daardoor vrij spel. M'n jassen verbrandden aan de kapstok! Het heeft me honder den guldens gekost om daar gordijnen voor te laten maken." Duizenden guldens heeft huurder Brinkmann ook moe ten uittrekken om het manke ment aan zijn gootsteen te ver helpen. „Die was niet aangeslo ten op het riool. Het water liep zo de tuin in." Hoewel zijn huisbaas geen goed meer kan doen, komt aan nemer Meyer, de nieuwe eige naar, voor Brinkmann aller minst als een reddende engel. „Ik moet oprotten. Meyer wil hier appartementen van maken, het snobisme van deze tijd. Mij wil-ie in een hofje stoppen. Maar ik blijf hier zitten. Ik heb de beste advocaten van de stad ingeschakeld, die moeten maar eens wat smartegeld lospeute ren. Een hofje, ha, ha, ha! Als ik m'n vleugel daar parkeer is het er al vol. Om over m'n biblio theek nog maar te zwijgen. Bo vendien krijg ik dan heimwee en ben ik dan binnen een half jaar dood." Waarom is Brinkmann niet eerder op eigen houtje ver huisd? „Omdat dit huis on danks alles voor mij ideaal is. Al wilde ik midden in de nacht spelen, niemand die er last van had. Ik moest als concertpianist veel reizen en kon hier vandaan zo naar Schiphol. En ik heb hier alles binnen handbereik: win kels, bushaltes enzovoorts." Wethouder Tj. van Rij (PvdA), die overigens voor 'maar' vier van de veertig jaar van Brink- manns ellende verantwoordelijk is, trekt direct het boetekleed aan. „Ik zag het pand eind vorig jaar voor het eerst echt goed en ik schrok me wild. Toch is de gemeente geen slechte huisbaas geweest want huurders betalen spotprijzen. Het probleem is dat we geen geld meer krijgen van het Rijk om het gebouw op te knappen. Zouden we het zon der subsidie doen, dan vliegt de huurprijs omhoog. Omwonenden mogen niet achter de ramen blijven zitten Vervolg van voorpagina Bijna elke dag zit Robert Filemon met zijn buurman ienk de Graaf te vissen. Maar het stekje aan de Oude Vest ter hoogte van de Mirakelsteeg laten de twee voorlo- links liggen. Ze zijn hevig geschrokken van het pak ketje dat Robert gistermiddag boven water takelde. leiden ANNETVAN AARSEN ,Ik dacht dat ik een vis te pak- had", zegt Robert. „Dat is toch wat ik normaal gesproken de Oude Vest vang. Of de haak blijft achter een fiets zit ten. Maar zoiets als dit, dat ver wacht je gewoon niet. Een dikke buis met aan twee kanten dek- jseltjes. Het haakje zat vast aan een van die dekseltjes." Buurman De Graaf kon zijn I nieuwsgierigheid niet bedwin- en maakte het voorwerp ipen. „Er had wel van alles in unnen zitten", zegt de ge schrokken man. „Geld of juwe len, bijvoorbeeld. Maar toen ik die buis openmaakte en al die staven en die draden zag, dacht ik niet eens 'ik moet wegwezen', ik was aTweg. Ik heb gelijk de politie gebeld. Toen duurde het nog tien minuten voordat ze kwamen. Ze dachten zeker dat het een grapje was." De melding werd door de po litie zeker niet als 'grapje' be handeld. Achtereenvolgens werden brandweer en Explosieven Op- ruimings Dienst erbij gehaald. En de ambulance stond paraat voor als het 'eventueel mis Man smijt fietsen in de gracht leiden De politie heeft vrijdagavond een 21-jarige man aange houden die op de Oude Singel in Leiden bezig was een aantal fietsen en een brommer in het water te gooien. De man ver klaarde later op het bureau zo dronken te zijn dat hij niet meer wist wat hij deed. De zes fietsen en de brommer zijn inmiddels uit het water gehaald. File door gekieperde aanhanger leiden Een gekantelde aanhangwagen heeft zaterdagmiddag op de A4 ter hoogte van de Oostbaan gezorgd voor een vier kilome ter lange file. De 29-jarige Haarlemse bestuurder van de auto met de aanhanger wilde een vrachtwagen inhalen. Door de zuig kracht van de truck begon de aanhanger te slingeren en viel de- mocht gaan'. Rond half zeven stonden de bewoners van zo'n veertig huizen aan de Oude Vest en de klanten van de bar Sus Antigoon veelal met hun- biertje nog in de hand netjes achter de politie-afzetting. De bewoners van de huizen aan de Oude Singel werden gewaar schuwd dat ze vooral niet ach ter de ramen mochten gaan zit ten en voorbijvarende boten moesten direct omkeren. „Eerst kregen we te horen dat we achterin de kamer moesten gaan zitten, maar later zeiden ze dat we toch beter naar buiten konden komen", zegt een meis je, dat zich naast de EOD-wa- gen heeft verschanst. „Ik had gelukkig net mijn eten op." Met nog vele tientallen Leidenaars volgt ze gespannen de verrich tingen van een EOD-man, naast een aantal katten het enige le vende wezen op het stukje straat. Uiterst voorzichtig na dert de man het voorwerp om vervolgens een paar foto's te maken. Auto over de kop leiden Een 22-jarige Schiedamse automobilist en zijn twee pas sagiers zijn zaterdagavond gewond geraakt bij een aanrijding op de Rijksweg ter hoogte van Leiden. De Schiedammer reed niets vermoedend op de rechterrijbaan toen hij van opzij werd aange reden. Daarbij sloeg de auto over de kop. De 22-jarige Rotter damse bestuurder van de auto die het ongeluk had veroorzaakt, bleef ongedeerd. Later bleek dat de Rotterdammer de macht over het stuur was kwijtgeraakt doordat hij 150 km reed op een plek waar hij vanwege werkzaamheden aan de weg maar 70 km mocht rijden. Toen er een kronkel in de weg kwam, begon zijn auto te slingeren en belandde hij tegen de auto van de Schie dammer. Het slachtoffer liep een hoofdwond op, een 37-jarige passagiere kreeg een shock, en een 21-jarige man moest met on bekende verwondingen in het AZL worden opgenomen. Nadat die in de wagen van de EOD zijn ontwikkeld, keert hij terug naar de plek des onheils om een paar draden door te knippen. De duim gaat omhoog en dan is de spanning weg. En masse lopen de toeschouwers door de politie-afzetting om de 'bom' van dichtbij te bekijken. „Ik heb de mooiste opna mes", zegt de bewoner van nr. 77a trots. Hij en zijn vrouw wei gerden hun huis te verlaten en bleven ondanks waarschuwin gen van de politie voor het raam staan kijken. „Die agenten zeiden dat we van het raam weg moesten gaan. Anders zouden ze ons van hogerhand laten ontruimen", zegt zijn vrouw. „Maar je denkt toch niet dat je mijn man het huis uitkrijgt? Hij heeft alles op film vastgelegd. We hadden er het beste zicht op, dat geval lag precies onder ons raam." Ze weet heel zeker wat het voorwerp voorstelde. „Een bom", zegt de vrouw be slist. „Een zure bom." De bom, die uiteindelijk geen bom bleek te zijn. De politie vermoedt dat het voorwerp is gebruikt als stoorzender. foto loekzuijderduin De bewoners van zo'n veertig huizen en de klanten van een café werden in allerijl door de politie uit hun huizen gehaald. foto loekzuijderduin Autodief betrapt leiden De ruit van een auto inslaan, draadjes doorverbinden en dan glashard ontkennen dat je de auto wilde stelen. Dat maakte de politie zondagnacht mee met een 29-jarige Rotterdammer, die op de Reuvensplaats in een auto werd aangetroffen. De man bleek ontsnapt te zijn uit een psychiatrisch ziekenhuis in Noord- wijkerhout, waar hij dwangverpleging had. Rapport hekelt opstelling partijen tijdens stembus-campagne Persoonlijke lening of doorlopend krediet? Daarvoor hebben ambtenaren en trendvolgers hun éigen adres: LBA, volledig en uitsluitend gespecialiseerd in ambtenarenleningen. Maatwerk-advies en rentetarieven - die ver onder het wettelijk maximumtarief liggen - leveren u een aanzienlijke besparing op. Hoeveel? Minimaal enkele honderden guldens. En niet zelden enkele"duizenden guldens. Het exclusieve bewijs9 Bel voor een vrijblijvende kredietaanbieding: gratis 06-0733 Vertrouwd lenen tegen lage rente LEIDEN ANNET VAN AARSEN De Leidse campagne om de kie zer naar de stembus te lokken was weliswaar een succes, maar een volgende actie voor de ge meenteraadsverkiezingen in 1998 behoeft meer geld, meer mankracht en vooral een grote re inzet van de heren en dames politici. Dat schrijft de afdeling communicatie van het gemeen telijk bestuursbureau in een evaluatie van de campagne. Volgens het rapport is een be tere relatie tussen politici en burgers het aangewezen middel om de Leidenaar bij de politiek te betrekken. De opstellers van de' evaluatie, die menen dat „een campagne niet het won dermiddel is om burgers naar het stemlokaal te krijgen", doen dan ook de dringende aanbeve ling om de raadsleden een com municatieve training te geven. „Politici moeten zich veel la ten zien in de stad, een goed netwerk var. contacten onder houden en veel zorg besteden aan hun uitstraling. Hiervoor kunnen opleidingen ontwikkeld worden", aldus de afdeling communicatie. Die stelt boven dien voor om jaarlijks een ge meentedag te organiseren waarin de burgers de politiek tijdens een debat het vuur na aan de schenen kunnen leggen. Ongeveer een jaar voor de ge meenteraadsverkiezingen ging een voorbereidingsgroep, waar in ambtenaren en politici zaten, aan de slag met de 'campagne stembuscommunicatie' om zo de Leidse kiezers naar de stem lokalen te krijgen. Aanleiding was de schrikbarend lage op komst (55,4 procent) vier jaar geleden. Het doel van de cam pagne, zo staat in de evaluatie te lezen, is ruimschoots ge haald. De opkomst steeg met 8,75 procent naar 64,15 procent. Daarmee sprong Leiden er gun stig uit ten opzichte van verge lijkbare gemeentes. Uit een telefonische enquête na de verkiezingen bleek dat veel mensen de campagne-acti viteiten (onder andere posters in mupi's, aankondigingen in de stadskrant en een huis-aan- huis verspreidde brief van de burgemeester) waren opgeval len. Toch is men binnen de mu ren van het stadhuis niet geheel tevreden over de campagne, zo valt in de evaluatie te lezen. De opstellers van het rapport vinden dat de campagne te wei nig vernieuwend is geweest. En daarbij wijzen ze met een be schuldigende vinger naar de raadspartijen. „De politiek wenste een frisse aanpak maar hield uiteindelijk de boot af', aldus het rapport. Zo wordt be treurd dat er uiteindelijk weinig gebruik is gemaakt van het me dium lokale tv, (men was bang dat de gemeente zich zou com promitteren vanwege de deel name van rechtsextreme partij en) en ook over het niet door gaan van een zeepkist-debat op straat en een niet uitgebrachte gezamenlijke verkiezingskrant is men ontevreden. „Met het badwater is ook het kind weg gegooid. De partijen hebben niets gedaan met deze ideeën", aldus het rapport. LEIDEN AAD RIETVELD Een bezuiniging van 14,9 mil joen gulden van de gemeente Leiden in de komende vier jaar is niet reëel. Die conclusie trekt oud-raadslid Anneke Boot van de PvdA uit een vergelijking van het collegeprogramma van PvdA, D66, CDA en Groen Links met het partijprogram ma dat de sociaal-democraten voor de verkiezingen opstel den. Voor de verkiezingen meende de PvdA, dat een be zuiniging van twee miljoen gulden het hoogst haalbare was. De vergelijking tussen colle geprogramma en partijpro gramma die Boot maakte valt uit in het voordeel van het col- amma. Dat is volgens het oud-raadslid gedetailleer der, op veel punten duidelijker en bij voorbeeld op het punt van het milieu radicaler, dan wat de PvdA aan het papier had toevertrouwd. Maar bij het hoofdstuk financiën zet Boot, mede-opsteller van het PvdA- program, grote vraagtekens. De PvdA voor de verkiezin gen nog alleen investeren in de stadsvernieuwing en een pen sion voor daklozen. Dat bete kende dat er op andere punten twee miljoen gulden moest worden bezuinigd. Het nieuwe college wil voor liefst 12 mil joen gulden bezuinigen. Alleen al voor 1995 staat er een bezui nigingsdoelstelling van vier miljoen gulden. De coalitie wil de bezuinigen vooral halen door het afstoten van taken door de gemeente, efficiënter werken en het schrappen van subsidies. Vol gens Boot is het zeer de vraag of dit wel uitvoerbaar is. Zij vraagt zich bovendien af of ex tra investeringen in groen en bomen (900.000 gulden), het opknappen van de Lakenhal (600.000 guiden), bestuurlijke vernieuwing (300.000 gulden) en promotie (150.000 gulden) wel zoveel belangrijker zijn dan de zaken waar het college op wil bezuinigen. „De financiële paragraaf is zeer ver verwijderd van ons verkiezingsprogramma op dit punt", schrijft Boot het PvdA- blad De Partijgenoot. LEIDEN/OEGSTGEEST In Oegstgeest kwamen ook ver schillende panden aan de Rijn- De straatverlichting in de Leidse zichtweg zonder stroom te zit- Merenwijk en rond de Rijn- ten. De Energie- en Watervoor- zichtweg in Oegstgeest is zater- ziening Rijnland kreeg verschil- dagochtend een uur lang uit ge- lende telefoontjes binnen van weest door een stroomstoring, instellingen uit Oegstgeest. De storing had te maken met een kabelbreuk in Oegstgeest. Om kwart voor vijf kwam de mel ding binnen bij het EWR. Een uur later was de storing verhol pen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7