1*>79 'Zonder PLO-steun geen vredesoverleg' ïieuwe golf van geweld teistert Noord-Ierland REBEL Buitenland Vredesmissie Rwanda afgebroken Afscheid van Jackie 'Euroverkiezingen worden in feite referendum over Major' (fff NSDAG 24 MEI 1994 Gvare aardbevingen Griekse eilanden ithene Een reeks 'zeer zware' aardbevingen met de kracht van 5,7 en 5 op de schaal van Richter heeft gisteren en vandaag e Griekse eilanden Kreta, Chios en Lesbos getroffen. In de om- eving van Chania en Rethymnon aan de noordwestkust van het akantie-eiland liepen ettelijke gebouwen zware schade op. Er ijn nog geen gewonden gemeld. Het epicentrum van de aard- evingen lag op respectievelijk 240 en 300 kilometer ten zuiden an Athene, ter hoogte van de noordkust van Kreta tussen pthymnon en Heraklion. e dan gaat met sportwagen het graf in nAMSBURGEen begraafplaats in het Amerikaanse Adamsburg Pennsylvania) is na enig aandringen akkoord gegaan met van George Swanson om in zijn witte Corvette sportwagen worden begraven. Morgen wordt de as van de 71-jarige Swan- m geplaatst op de bestuurdersplaats en zal de wagen in het >raf worden neergelaten. De wagen neemt twaalf plaatsen in be- 11 ÏJJoden bij luchtbotsing in Duitsland ^erlitz Bij een botsing tussen een zweefvliegtuig en een klein rliegruig zijn zondag in Goerlitz aan de Poolse grens vijf mensen uitgekomen. Het vliegtuigje, met vier mensen aan boord, stortte lirect na de botsing neer. Alle inzittenden kwamen om. Ook de lassagier van het zweefvliegtuig, dat door het dak van een chuur viel, vond de dood. De piloot van dit toestel kon zich met ijn parachute in veiligheid brengen. Indiase wordt nieuwe Miss Universe manila Het 18-jarige fotomodel Sushmita Sen uit New Delhi is katerdag gekozen tot de 43ste Miss Universe. Zij versloeg 76 an dere deelneemsters uit alle delen van de wereld. Miss Sen ont- Ling de kroon uit handen van de voormalige Miss Universe, Dayanara Torres uit Puerto Rico. De nieuwe miss krijgt drie ton mde vorm van contant geld, juwelen en kleding. De Nederland se Irene van de Laar kwam er niet aan te pas. )ud-verzetsman Weidner overleden Oud-verzetsman John Henry Weidner is zaterdag Ep81-jarige leeftijd in zijn huis in Monterey Park, California, aan een hartaanval overleden. Weidner was de leider van een onder gronds netwerk dat tijdens de Tweede Wereldoorlog vele hon- llerden joden en geallieerde piloten uit handen van de nazi's vist te houden. Hij emigreerde in 1958 naar de Verenigde Sta- Circusdirecteur Carl Althoff overleden inabrück» Carl Althoff, die meer dan veertig jaar directeur is :weest van één van de belangrijkste circusgezelschappen van 'uitsland, is gisteren op 82-jarige leeftijd overleden in Osna- brück. Althoff behoorde tot een familie die al drie eeuwen actief yias in het circusvak. Carl Althof had het gelijknamige circus ivergenomen van zijn vader. £es doden bij busongeluk iri Frankrijk iancy Een busongeluk vrijdagavond bij de Franse stad Nancy fceeft aan zes mensen het leven gekost. Een 82-jarige man over leed gisteren aan zijn verwondingen. Er raakten dertig mensen gewond, van wie zes ernstig. De Belgische bus was met vakan- iegangers onderweg van Namen naar Spanje toen de chauffeur ich plotseling realiseerde dat hij een verkeerde oprit nam. Bij pen abrupte poging alsnog van richting te veranderen, kantelde dfbus. ^Gijzeling in restaurant VS ten einde bidianapolisTwee broers die gisteren in een restaurant in In- [lianapolis tijdens de drukke lunchtijd het vuur openden en ■nensen gijzelden, hebben zich na enige uren aan de politie Rvergegeven. Zij schoten een man dood en verwondden vijf an- frelgrims dood door gedrang in Mekka Huyad.. In het Saudische bedevaartsoord Mekka zijn gisteren veel ittödën gevallen door hevig gedrang onder de pelgrims. Volgens ihet ministerie van volksgezondheid 'zijn er in de hele bede- vaartsperiode van dit jaar in totaal 829 mensen omgekomen'. Sterke aardbeving treft zuid-Japan Een krachtige aardbeving met een sterkte van 6,8 op de [schaal van Richter heeft vanmorgen het zuiden van Japan ge- Itroffen. Er zijn nog geen berichten over schade of slachtoffers. (De meteorologische dienst zei dat het epicentrum van-de beving jbij Taiwan lag. De dienst waarschuwde voor vloedgolven die het [Japanse zuidelijke hoofdeiland Okinawa kunnen treffen. LFAST Rtr/AFP/DPA Ivee aanslagen in Noord-ler- Ind en in Ierland hebben afge- ipen weekeinde aan zeker Tvee mensen het leven gekost. IRA heeft zich verantwoor- ilijk gesteld voor de moord Jsteren op een bewaker in een |inkelcentrum in Belfast. Zater- hadden protestantse extre misten al een man doodgescho pt! die in de Ierse hoofdstad (ublin een café bewaakte waar (ationalistische katholieken een 'est vierden. 1 De bommen die gisteren Qnt- Jloften, eisten geen slachtoffers. I PROF. DR. B. SMALHOUT ONTHULT MEER 'MEDISCHE MISSERS' IN: PROF ftwiSËIÜl HUIT TEGEN Wil EN' DANK KIM 5TOMIU8ST ISBN 90 274 2944 8 24,90 Uitgeverij Het Spectrum AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Oeutsche Presse Agentur GPD Geassocieerde Pers Diensten ind The Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter UPI United Press international Irritatie in Israëlische regering over opstelling PLO-leider Israël verwacht wraak Hezbollah na ontvoeren sjeik tel aviv gpd tel aviv ad bloemendaal Israël houdt ernstig rekening met een wraakactie door de shi- 'itische Hezbollah na de specta culaire ontvoering door Israëli sche commando's van sjeik Mustafa Dirani uit zijn huis in de Libanese Beka'a-vallei. Voor ambassades, El Al-kantoren en andere mogelijke doelen in het buitenland is een verhoogde staat van waakzaamheid afge kondigd. Hezbollah heeft laten weten dat de Israëlische opera tie zal worden gewroken 'op een manier die verder gaat dan vechten'. De ontvoering en gijzeling van sjeik Dirani het afgelopen weekeinde is toegejuicht door alle grote fracties in het Israëli sche parlement. Premier Yit zhak Rabin zei dat Israël wil proberen via Dirani meer te we ten te komen over het lot van luchtmacht-navigator Ron Arad, waarschijnlijk de enige in Liba non vermiste Israëli die nog in leven is. Arad is in 1986 gevan gen genomen door de shi'iti- sche Amal-organisatie nadat zijn vliegtuig was neergescho ten bij een bombardement op doelen in de buurt van Sidon. Dirani was destijds hoofd van de veiligheidsdienst van Amal. Twee jaar later zou hij Arad voor een bedrag van 300.000 dollar hebben verkocht aan Iraanse revolutionaire gardis ten. Israël vermoedt dat de luchtmachtofficier nu gevangen wordt gehouden in Iran. De Israëlische premier Yitzhak Rabin eist van Yasser Arafat een schriftelijke verklaring waarin de PLO-voorzit- ter op ondubbelzinnige wijze zijn steun betuigt aan het vredesverdrag met Israël. Als die verklaring er niet komt, weigert Israël met de PLO verder te onderhandelen over de toekomst van de bezette gebieden. ners wilde Arafat met zijn ver wijzing naar het door Moham med gesloten akkoord de mos lims van Johannesburg duidelijk maken dat de overeenkomst met Israël van tijdelijke aard is en dat hij die kan schenden als hij de tijd gekomen acht. Maar volgens Arafats adviseur Achmed Tibi weet ieder Ara bisch schoolkind dat niet Mo hammed, maar de Kuraish- stam de overeenkomst heeft ge schonden. Volgens hem heeft Arafat niet meer willen zeggen dan dat het akkoord tussen Is raël en de PLO dood is als een van beide partijen het schendt. De irritatie in Israëlische re geringskringen over Arafat is ex tra groot omdat in de Gaza- strook het machtsvacuüm voortduurt. Een week na de overdracht van het gezag is er nog altijd niets dat op een Pa lestijns bestuur lijkt. De PLO heeft de ontwapening van de burgerij aangekondigd, maar bij die aankondiging is het geble ven. En het wordt steeds duide lijker dat de islamitische ver zetsbeweging Harnas en andere oppositiegroepen niet van plan zijn hun wapens in te leveren. Duizenden Hamas-aanhangers betoogden gisteren in Gaza- stad tegen het akkoord tussen Israël en de PLO. De PLO wacht nog steeds op geld om de negenduizend poli tiemannen en soldaten van wie er nu drieduizend zijn gear riveerd te betalen. Ze worden nu van voedsel en onderdak voorzien door spontane acties van de bevolking. correspondent De irritatie in Israëlische rege ringskringen geldt nog steeds de toespraak die Arafat eerder deze maand heeft gehouden in een moskee in Johannesburg. Hij riep daarin onder meer op tot een jihaci, een heilige oorlog, om Jeruzalem te bevrijden. Het afgelopen weekeinde zond de Israëlische radio een ander ge deelte van de toespraak uit. Daarin zegt Arafat over het in Washington ondertekende prin cipe-akkoord met Israël: ,,Ik be schouw die overeenkomst als niet meer dan het verdrag dat onze profeet Mohammed sloot met Kuraish. En u herinnert zich dat kalif Omar dit verdrag weigerde en het beschouwde als soshadaniya, een akkoord van de laagste klasse. Maar Moham med had het aanvaard. En nu aanvaarden wij dit vredesak koord." Over de uitleg van Arafats woorden is in Israël een histo- risch-theologisch debat ont staan. In de zevende eeuw sloot de toen in Medina wonende profeet Mohammed een ak koord met de Kuraish-stam dat hem in staat stelde in Mekka te bidden. Maar na twee jaar, tij dens een pelgrimage naar Mek ka, namen zijn aanhangers de stad over en bijna alle inwoners bekeerden zich tot de islam. De overeenkomst, die bekend staat als het Pact van Hudaibiya, was getekend voor een periode van tien jaar. Volgens sommige islam-ken- NAIROBI FRANS VAN DEN HOUDT Een Oegandese visser sleept lijken van vermoorde Rwandezen uit het Victoriameer. De tienduizenden licha men hebben het meer zodanig vervuild, dat plaatsen rondom tot noodgebied zijn verklaard. foto reuter te gaan en probeert vandaag naar de Rwandese hoofdstad te vliegen. Volgens hem kon noch het RPF, noch het regeringsleger hem voldoende vei ligheidsgaranties geven. In zowel Kigali als andere delen van het land werd gisteren opnieuw ge vochten. Uit de Oegandese hoofdstad Kampala kwamen zondag alarmerende berichten over 10.000 tot 40.000 drijvende lijken van Rwandezen in het Vic- toria-meer. De Oegandese president heeft een aantal districten aan de rand van het meer tot noodgebied verklaard. De stoffelijke resten van de vermoorde Rwandezen moeten meer dan hon derd kilometer de Kagera-rivier zijn afgedreven. CORRESPONDENT De speciale afgezant van de Verenigde Naties die de weg moest effenen voor een 5.500 man sterk vredesleger in Rwanda, heeft al na een dag zijn missie moeten afbreken. Na een ontmoeting met leiders van het Rwandees Patriotisch Front (RPF) zag Iqbal Risa gisteren om veiligheidsredenen af van zijn voorgenomen bezoek aan de bevelheb ber van het Rwandese leger in de hoofdstad Kiga li. De VN-afgezant zei het te riskant te vinden over de weg van Mulindi (in het noorden) naar Kigali Zigeuners willen worden erkend SEVILLA DPA-Rtr Zigeuners willen worden erkend als 'nationale minderheid'. Dat bleek in het Spaanse Sevilla op een vierdaags congres over de problematiek van zigeuners. Aan het eerste zigeunercongres namen zo'n 250 zigeuners uit de VS, Oost-Europa en lidstaten van de Europese Unie deel. De afgevaardigden spraken onder meer over mensenrechten, werkgelegenheid en analfabe- PORTRET: ROMAN HERZOG Een eerste bom die gistermid dag ontplofte bij het stadhuis van Belfast, was gericht tegen Sinn Fein, die daar ook een kantoor heeft. Sinn Fein is de politieke arm van het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA). Bij een tweede aanslag, op een zwaar bewaakte politiekazerne, raakte een soldaat gewond. De aanslagen vielen samen met een overleg tussen hoge Britse en Ierse regeringsfunctio narissen over Noord-Ierland. In reactie op het toegenomen ge weld besloten Dublin en Lon den tot nauwere samenwerking. Conservatief werd liberaal Roman Herzog mag Duitsland gaan verzoenen. Hoewel de Duitse president een vooral representatieve functie heeft, beschikt elke bondspresident over voldoende mogelijkheden om het ambt een eigen meer waarde en aanzien te geven. De vraag is nu in hoeverre de 60-jarige Herzog daartoe in staat is. Zijn ongetwijfeld be langrijkste taak is om zijn land, verdeeld door bittere te genstellingen tussen de Oost en Westduitse bevolking, ook innerlijk te herenigen. Herzog leidt sinds 1987 het Constitutioneel Hof dat wetten aan de Grondwet toetst. Al op 31-jarige leeftijd was hij hoog leraar staatsrecht aan de Vrije Universiteit van West-Berlijn. Toen daar aan het einde van de jaren zestig de studenten meer discussieerden dan stu deerden, ontvluchtte Herzog de woelige stad en betrok een leerstoel in het rustige Speyer. Begin jaren zeventig rolde hij in de politiek na zijn aanmel ding bij de Christendemokrati- sche Union (CDU), waar de huidige bondskanselier Kohl juist aan zijn opmars was be gonnen. Als minister van cul tuur en binnenlandse zaken in de deelstaat Baden-Württtem- berg gold Herzog als 'onbuig zaam conservatief. Als rechter en later als voorzit ter van het Grondwettelijk Hof maakte hij een opvallende ver andering door. Herzog betrok een steeds onafhankelijkere positie. Partijvrienden van de christendemocraat fronsten af en toe hun wenkbrauwen over de groeiende liberale houding. In spectaculaire processen keerde Herzog zich tegen een demonstratieverbod bij de omstreden kerncentrale van Brokdorf. Ook gaf hij zijn steun aan de beslissing dat vrouwen na een huwelijk hun Roman Herzog. foto reuter eigen naam mogen behouden. In zijn zesjarige ambtstijd als opperrechterontwikkelde Herzog klaarblijkelijk voldoen de gezag en zelfbewustzijn om de allerhoogste functie in de Duitse staat te bekleden. Op deze 'tweede keus' (Kohl had aanvankelijk de Oostduitser Steffen Heitmann naar voren geschoven) rust nu de zware taak om de Duitsers met el kaar te verzoenen, en verder ook in de voetsporen te treden van zijn alom gerespecteerde voorganger Richard von Wei- zsaecker. De nieuwe president be schouwt beheerstheid en af standelijk denken als zijn be langrijkste karaktertrekken. Hij is geen 'man van het volk'. Herzog heeft vanaf 1 juli, als hij zijn functie gaat bekleden, vijfjaar de tijd om dat te ver anderen. den haag robert bloemen Arlington Jacqueline Kennedy Onassis heeft gisteren haar laatste rustplaats gekregen op de nationale begraafplaats in Arling ton bij Washington, naast haar in 1963 vermoorde man John F. Kennedy. „Zij was een opmer kelijke vrouw wier licht voor altijd zal schijnen", zei president Bill Clinton in een korte grafrede. De rouwdienst en begrafenis van Jackie Onassis, die donderdag op 64-jarige leeftijd overleed aan kanker, waren ingetogen en be sloten plechtigheden. De uitvaart dienst in de Newyorkse Sint-lgna- tius-van-Loyola-kerk werd niet op televisie uitgezonden. Met stil staand beeld konden de Amerika nen wel via de televisie horen wat zich in de kerk afspeelde. Volgens Jackie's zwager, senator Edward Kennedy, was zij 'te jong om in 1963 weduwe te worden, en te jong om nu te sterven'. In de kerk waren behalve haar kinderen John Kennedy jr. en Caroline Kennedy- Schlossberg ook haar levensgezel van de laatste vijftien jaar, dia mantair Maurice Tempelsman, andere leden van de Kennedy-clan en vrienden. Operazangeres Jes- sye Norman zong onder meer het 'Ave Maria'. Het was opmerkelijk dat tijdens de katholieke mis geen enkele keer de naam van Jackie Kennedy's tweede man, de in 1975 overleden Griekse reder-mil jonair Aristoteles Onassis, werd genoemd. Daarentegen waren er vele verwijzingen naar John F. Kennedy. Op de foto neemt John Kennedy jr. afscheid van zijn moeder. foto reuter gary hershorn ETA actief in Madrid barcelona ruud de wit correspondent Een 47-jarige luitenant van het Spaanse leger is gistermorgen in Madrid bij een aanslag om het leven gekomen. Hoewel de aanslag nog niet is opgeëist, is die vrijwel zeker het werk van de Baskische afscheidingsbeweging ETA. De luite nant, Miguel Peralta Utrera, was op weg naar zijn werk toen een bom onder zijn auto ontplof te. Als gevolg van ETA-aanslagen zijn dit jaar in Spanje reeds vijf personen omgekomen. Het lijkt erop dat de ETA haar activiteiten in en rond Madrid heeft opgevoerd. Zaterdag werd bekend dat de ETA een afpers-campagne is be gonnen in de Spaanse hoofdstad. Volgens een politiewoordvoerder hebben ETA-leden de af gelopen twee maanden aan 150 Madrileense zakenlieden brieven geschreven, waarin zoge naamde 'revolutionaire belasting' wordt geëist, een vorm van protectie-geld. In totaal gaat het om een bedrag van meer dan twee miljoen gul den. londen cees van zweeden correspondent De Britse Labour Party heeft de Europese verkiezingen gisteren bestempeld tot 'een referendum over John Major'. De premier zelf waarschuwde echter dat de stemming meer is dan 'een onbeduidende opinie peiling'. Labour, zo zei Major, wil Europa reduceren tot een 'stagnerend, socialis tisch moeras'. Met hun aanvallen op elkaar hervatten de Britse politici de politieke vijandelijk heden, die na de dood van Labour-leider John Smith waren opgeschort. Smith werd dit weekeinde begraven. Alle partij en publiceerdeen gisteren hun verkie zingsmanifest, hetgeen het startschot vormde voor de campagnes. De Conser vatieve regeringspartij beloofde dat het pond sterling 'in de nabije toekomst' niet zal terugkeren in het Europees Monetair Stelsel. Een Europese munt is volgens Michael Heseltine, minister van handel en indu strie, geen inzet van deze verkiezingen. „Dat is een kwestie waar volgende gene raties van politici over moeten beslissen", aldus Heseltine tegen een groep buiten landse journalisten. Labour steunt in haar verkiezingspro gramma een Europese munt, maar de grootste splijtzwam is de zogenaamde 'Sociale Paragraaf. Premier Major weiger de de paragraaf, die onderdeel is van het Verdrag van Maastricht, destijds te teke nen. Labour belooft echter de paragraaf te tekenen zodra zij aan de macht komt. DINSDAG - LUPACK KNACKWORSTJES pot 8 stuks van* NIET VOOR HANDELAREN! Ml JacHermansJ Voor de dichtstbijzijnde Jac. Hermans bel: 02154 -83333 (hcHermansJ;

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5