Topdrukte met Pinksteren Onze Top 5 van deze week. chi 'Centrumdemocraten spatten uiteen' Kristalaanbiedingen. Binnenland Allemaal stoom AVr onderzoekt rol van 4e bedrijfsverenigingen De John Travolta's swingen en bumpen Italië sluit weer grenzen voor Nederlands varken O 99 2.24 1.25 5.49 6.95 NSDAG 24 MEI 1994 ANP Algemeen Nederlands Persbur Files op de wegen en dringen bij festivals den haag anp De pretparken en popfestivals hebben goede zaken ge daan met Pinksteren. Tienduizenden bezoekers uit bin nen- en buitenland dromden langs de kassa's. Op de we gen was het bij vlagen zeer druk en ontstonden kilome terslange files. Toch spreekt de politie niet van grote pro blemen. pers waren het Pinkpopfestival in het Limburgse Landgraaf en het Dynamo Open Air rockfesti val in Eindhoven. Op Pinkpop kwamen 70.000 mensen af, in Eindhoven lag het bezoekers aantal ver boven de honderd duizend. In Limburg was nau welijks sprake van verkeerspro blemen, want drie van de vier bezoekers kwamen met het openbaar vervoer. Dat was niet het geval in Eindhoven. De we gens stonden daar vol met Duit se automobilisten. „Het uiteindelijk allemaal wel mee met de verkeerschaos", zei een woordvoerder van het korps landelijke politiediensten in Driebergen gisteravond. „Het weekeinde begon vrijdag hec tisch met de onverwachte druk te rond Eindhoven waar een rockfestival werd gehouden. Ook zaterdagochtend was het daar enorm druk. Maar de vol gende dag was het er weer be trekkelijk rustig." Absolute top- Veel oosterburen kwamen af op Burgers' Zoo in Arnhem. Ook De Keukenhof in Lisse, die gisteren het seizoen afsloot, veel aanloop te verwerken. In totaal 900.000 mensen passeerden af gelopen maanden de kassa. Duinrell, Avonturenpark Hel- lendoorn, Madurodam, Mada me Tussaud's, Ponypark Slag haren en De Efteling waren eveneens in trek. De belangstel ling voor het Noorder Dieren park en het Dolfinarium Har derwijk viel tegen. „Globaal kan daarom worden gesproken van een zeer gevarieerd beeld. Bijna even afwisselend als het pink- sterweer", aldus iemand van 'De Club van Elf, waarbij elf Nederlandse topattracties zijn aangesloten. -f Ir utrecht Een bezoeker van de Nationale Stoom Manifestatie in Utrecht boog zich zaterdag over de tekst bij een stoomlocomotief. In en rond het Nederlands Spoorwegmuseum konden belangstellenden het hele week einde allerlei stoommachines (treinen, tractoren en auto's) bekijken. foto anp \erkgevers eisen restitutie van malussen Gooise dievenbende opgerold ILVERSUM ANP Toezichtkamer van de Soci- Verzekeringsraad (SVr) stelt waën onderzoek in bij bedrijfs- %enigingen naar aanleiding :C%n de uitspraak van de be- eMuursrechter in Assen, die elf ntsyAO-boetes (malussen) vernie- mitgde. Voorzitter prof.dr. W. Fa- ec'e van de SVr heeft daartoe op- e" rachtgegeven. I In AVRO's Radiojournaal van lag zei Fase dat hij ge- :hrokken is van de bevindin-. veijïn van de rechter. Die consta- meperde dat de bedrijfsvereniging dseh de Gemeenschappelijke Me- nefcche Dienst (GMD) soms te reinig meewerken om een (ge- :eelp- deeltelijk) afgekeurde werkne mer aan ander werk binnen het eigen bedrijf te helpen. De werkgeversorganisaties VNO en NCW hebben in een re actie geëist dat alle boetes die werkgevers het afgelopen jaar in het kader van de malus-regeling hebben betaald, moeten wor den terugbetaald. De malus moet met terugwerkende kracht ongedaan gemaakt worden, vinden de organisaties. Ze zijn van mening dat de kwestie in de kabinetsformatie geregeld moet worden. De WD-fractie in de Tweede Kamer heeft onlangs een initiatief-wetsontwerp inge diend om de malus af te schaf fen. De politie Gooi- en Vechtstreek heeft met de aanhouding van vijftien mensen uit Naarden, Bussum en Hilversum twee ge wapende overvallen en twee honderd inbraken opgelost. De buit loopt in de tonnen, terwijl de schade vele malen groter is. Tien verdachten zitten nog vast. De politie verwacht nog meer mensen aan te houden. De poli tie kwam de bende op het spoor nadat een gewapende overval werd opgelost op een RABO- bank in Naarden. Bij huiszoe kingen is een grote hoeveelheid gestolen goederen teruggevon den. De daders zijn tussen de 17 en 25 jaar. Behalve het kraken van kluizen, inbraken in wonin gen en bedrijven kwam ook een bedreiging aan het licht. Een verdachte bekende dat hij na een inbraak brand had gesticht in een bedrijf. De groep was ook actief in Barneveld, Aalsmeer en Castricum. Topdrukte was er ook in Den Haag. Het Omniversum moest zelfs de kassa's sluiten omdat er drieduizend bezoekers waren. Het zeilspektakel North Sea Re gatta in Scheveningen trok dui zenden belangstellenden, net zoals het bouwen van zand sculpturen op het strand en op de boulevard van deze bad plaats. De Zeeuwse politie trad op tegen wildkampeerders. Zater dag en zondag werden op Wal cheren en Schouwen-Duiveland totaal 77 wildkampeerders be keurd, veel minder dan in voor gaande jaren. Zie ook de kunstpagina Potjes pindakaas met salmonella doorgedraaid rotterdam anp Door snel ingrijpen heeft de controledienst van Unilever voorkomen dat Calvé-pinda- kaas die met salmonella was be smet, bij het publiek is beland. Er werden 50.000 potjes vernie tigd. Het laboratorium van Unile ver ontdekte de besmetting af gelopen week en waarschuwde onmiddellijk de Keuringsdienst van Waren. In gezamenlijk overleg werd besloten de partij te vernietigen. Volgens een woordvoerder bevond het gros van de partij zich nog in distri butiecentra. Slechts een paar potjes moesten ijlings uit win kels worden teruggehaald. Volgens Unilever is de schade voor het concern gering. Unile ver maakt 50.000 potjes pinda kaas in slechts enkele uren. Antillen nemen geen Haïtiaanse vluchtelingen op willemstad anp De kans dat de Nederlandse An tillen vluchtelingen uit Haïti op nemen, is klein. Dat zei premier Miguel Pourier gisteren in ant woord op eën verzoek van de Amerikaanse president Bill Clinton. Die had Nederland ge vraagd de Caribische gebieds delen te polsen over de mogelij ke opvang van Haïtianen. Clin ton deed het verzoek ook aan Frankrijk en Engeland die nau we banden onderhouden met hun voormalige koloniën in het Caribisch gebied. Pourier zei dat al ruim 10.000 Haitianen illegaal op de Antillen wonen en wees op de geringe mogelijkheden om politieke en economische vluchtelingen op te nemen. „Onze kleinschalig heid beperkt de mogelijkheden daartoe." Desondanks beloofde Pourier te kijken wat hij kan doen. Het verzoek van Clinton kwam enkele dagen nadat de regering-Pourier aankondigde een strakker toelatingsbeleid ten aanzien van Haïtianen te zullen volgen. Op Curasao zijn verleden jaar 340 illegale Haïtianen opgepakt. In kringen van de Vreemdelin gendienst wordt geschat dat ze ker nog ettelijke honderden ille gale Haïtianen op Curasao ver blijven. Op St. Maarten is hun aantal vele keren groter. Jaren zeventig-muziek is weer in rotterdam - jeichien de graaff „Baby, do you wanna bump." De bezoekers laten het zich geen twee keer zeggen. De dansvloer stroomt vol en de voornamelijk dertigplussers 'bumpen' zich los. De eerste 'Back to the Seventies Disco' in Rotterdam lijkt een succes. „Ik zag in discotheken dat de dansvloer vol stroomde als die oude nummers werden ge draaid. Een groot feest met ja ren zeventig-muziek leek me dan ook mogelijk", zegt organi sator Robin Groenveld. Hij wil zijn feest geen reactie op de massale house-party's noemen. „Juist niet. Iedereen vindt die oude muziek gewoon leuk en je hoort het nauwelijks." Toch lijkt het er wel een beetje op. De lokatie, het WTC, was eerder het decor van grote house-partijen. Ook de en treeprijzen zijn flink hoger dan wat de gemiddelde discotheek vraagt. De discjockey wordt ge ïntroduceerd als DJ Vincent en die naam zie je wel eens staan op posters van house-party's. De platen en CD's worden aan elkaar gelast door een house- achtige dreun en wanneer de komende plaat net niet hetzelf de ritme heeft, wordt de snel heid wat opgevoerd en dat is duidelijk te horen. De bezoekers laten zich er niet door van de wijs brengen. Als volleerde John Travolta's gooien zij hun armen gewoon wat sneller achter elkaar de lucht in. Maar ze missen het praatje van de discjockey tussen de platen door. „Dat hoorde er echt bij. Dat geouwehoer. Een nieuwtje over de groep, dat was leuk", zegt een bezoekster die eigenlijk niet oud genoeg kan zijn om erbij te zijn geweest. Groenveld: „Ik denk dat ze zich er snel aan ergeren. Dat blijven ze niet leuk vinden." De dansers dragen strakke truitjes, plateauzolen en broe ken met wijd uitlopende pijpen, al dan niet van glimmende goudkleurige stof. Sommige mannelijke dansers hebben een glad pak compleet met vest. Vrouwen dragen staartjes of vlechtjes. Donna Summer, The Bee Gees, Boney M; alle „gouwe ou wen" dreunen uit de luidspre kers en het publiek zingt luid keels mee. Boven het podium worden oude Toppop-opna- men.geprojecteerd. De presen tator Ad Visser, komt rond mid dernacht het podium op. Ook hij is in zijn klerenkast gedoken. „Twintig jaar geleden had ik dit aan", zegt hij wijzend op zijn gestreepte jasje, blauw T-shirt en blauwe broek. Het past hem nog precies. Dat laatste kan niet helemaal gezegd worden van de pakjes die de door Ad Visser geïntro duceerde dames van Luv' aan hebben. Maar alsof ze gisteren nog in de discotheek stonden, zingen ze geroutineerd de oude hits. Ook deze worden door de hele zaal meegezongen. Groen veld is zeer tevreden over het eerste Back to the Seventies- feest met duizend bezoekers. „Dit is voor herhaling vatbaar." den haag» anp Wegens blaasjesziekte worden vaker getroffen door de blaasjesziekte." Nederland voert wekelijks 10 tot 15.000 vleesvarkens en 15 tot 20.000 mestbiggen uit naar Ita lië. Blaasjesziekte is een relatief onschuldige virusziekte die lijkt op het gevaarlijke mond- en klauwzeer. Eind februari ver bood staatssecretaris Gabor de uitvoer van Nederlandse var kens, nadat op een aantal plaat sen in ons land de ziekte was ontdekt. Dat leidde tot fel pro test van veehandelaren, die zelfs het ministerie korte tijd bezet hielden. Na een grote schoon maakactie liet de staatssecreta ris de uitvoer na een week weer toe. In maart 1993 gold voor Nederland een uitvoerverbod op last van de Europese Com missie. Het verbod duurde een maand en leidde tot een scha depost van 60 miljoen gulden. Voor de tweede keer in korte tijd heeft Italië de grenzen ge stoten voor varkens uit Neder land, omdat bij een Nederland se big op Sardinië blaasjesziekte is geconstateerd. Het import verbod duurt tot 5 juni. Het mi nisterie van landbouw heeft vandaag bij de Europese Com missie protest aangetekend. Italië mag niet eenzijdig een importstop afkondigen. Het land moet die eerst voorleggen aan de Europese Commissie en dat is volgens het ministerie niet gebeurd. Een woordvoerder noemt het zeer onwaarschijnlijk dat de big de blaasjesziekte in zijn vader land heeft opgelopen. „In Ne derland komt blaasjesziekte zeer incidenteel voor, bedrijven en dieren worden intensief ge controleerd. Varkens in Italië Verzet tegen Janmaat groeit met de dag den haag/vlissingen anp-gpd De verwarring binnen de Centrumdemo craten groeit met de dag. Het lijkt erop dat de partij van Janmaat onder zijn handen verbrokkelt. Janmaat heeft op een kwart van de 77 gekozen raadsleden geen grip meer, maar ook in de partijtop groeit het verzet. „De Centrumdemocraten spatten uiteen, het is niet meer tegen te houden", zegt ex-CD'er Poppe uit Vlissingen. Een aantal zich 'verontrust' noemende kaderleden, die heeft aangekondigd zich vandaag in persoon aan Janmaat bekend te zullen maken, heeft een kerngroep opge richt die de partij van binnenuit moet her vormen. Daarbij moet partijleider janmaat een deel van zijn macht afstaan. In de kerngroep zitten zeven CD-raadsleden. Ze zetten zich af tegen personen als Poppe, die de partij vrijdagavond heeft verlaten toen hij te horen kreeg dat hij voor een jaar was geschorst. De kerngroep wil van de CD 'een volwassen partij' maken en 'zeker geen partij' die haar bestaansrecht ontleent aan een programmapunt: Nederland voor de Nederlanders. De kerngroep wil zowel de organisatie als de ideologie van de partij en de positie van Janmaat veranderen. Nu komt er geen be slissing tot stand zonder Janmaats toe stemming. Janmaat is partijleider en frac tievoorzitter. „Die combinatie is te veel. Ze ker nu de partij zo is gegroeid. Het is tijd voor deling van de macht", zegt de woord voerder van de kerngroep. Partijleider Janmaat ontkent dat er een uitloop uit zijn partij gaande is. Het op stappen van Poppe en in zijn kielzog de Vlissingse fractie betreurt hij. „Het blijkt nu weer dat het geen zin heeft mensen binnen te halen die vervolgens onder de druk bez wijken", aldus Janmaat. Hij noemt het 'grote onzin' dat ook de raadsleden in Bre da, Eindhoven en Tilburg binnenkort op stappen. De drie zetels tellende CD-fractie in Delft blijft wel bij de CD. W. van Es van die fractie is wegens kritiek op Janmaat weliswaar een jaar geschorst maar hij ver trekt niet. Van de 77 CD-raadsleden heeft Janmaat echter op zeker een kwart geen grip meer. Dat komt niet alleen doordat raadsleden zich afkeren van Janmaat wegens het oog luikend toelaten van racisme, maar ook doos diens onaantastbare positie. Velen vinden verder dat Janmaat door zijn eigen gereidheid en ontactisch optreden de partij in diskrediet brengt. De Burgerpartij en het Nederlands Blok, geleid door de Utrechtse makelaar W. Vreeswijk, spinnen garen bij de commotie binnen de CD-gelederen. Tussen de tien en twaalf CD-vertegenwoordigers in gemeen teraden zouden hebben aangekondigd over te stappen. Vreeswijk, zelf indertijd door Janmaat de CD uitgegooid, zegt dat dat nog gebeurt vöör de Europese verkiezingen op 9 juni. Beslissingen over het wel of niet toelaten van ex-CD'ers tot zijn Nederlands Blok, zijn voor Vreeswijk 'een makkie'. Volgens hem is het een kwestie van 'gewoon de krante knipsels op tafel leggen en de criminelen en racisten doorschrappen'. Volgens ex-CD'er Poppe 'spat' de CD uit elkaar. „Dat is niet meer tegen te houden. De CD is gedoemd op kleine schaal verder te gaan. De afgelopen acht weken is er een heleboel misgelopen. Dat is volgens mij te wijten aan de enorme expansie van de par tij na de verkiezingen, waardoor partijlei der Janmaat de zaak niet meer strak in de hand kan houden, zoals hij zo graag wil. De positie van de partij wordt steeds zwakker." Poppe zal voorlopig op eigen titel met zijn fractie-Poppe in de raad blijven zitten. „Ik heb de zaak omgedraaid en tegen het CD-hoofdbestuur gezegd: Ik geef jullie een jaar de tijd de rotzooi binnen de partij op te ruimen. Ik zie absoluut geen weg meer te rug." Hij kreeg zondag een anoniem tele foontje. „Hij dreigde mijn huis plat te bran den." Poppe vermoedt dat daar een CD- sympathisant achter zit. Het andere raads lid in Vlissingen, J. van Scheppingen, kreeg een soortgelijk dreigtelefoontje. 0 cn Magere yoghurt, pak 1 liter Goudappeltje, 2 pakken 1 liter Tomaten, 500 gram Ctt Hele kip, kilo CU Pale Sherry 887, very dry, medium dry of cream, fles 1 liter 23ST Extra kristalzegel bij: Hero Royal- 2.49, Classica ~oo®© 12391 of Mélange jam diverse smaken, pot 340 gram 1.99 *cn Goudse jonge kaas 48+, vers van 't mes ®®o of vacuüm verpakt, 500 g 4.90 Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 28 mei a.s.. 's Landsgrootste kruidenier blijft op dekleintjes letten. jus met bruiloftsgasten verongelukt van de bruidegom wordt door een brandweerman uit de geholpen. foto» anp Acht bruilofstgasten zijn in de nacht van zaterdag op Sliedrecht gewond geraakt toen hun oldtimer-bus van ikte en in een stoot belandde. Twee van hen zijn er ebeurde na het bruiloftsfeest op de ter hoogte van Sliedrecht, nadat de in aanraking was gekomen met een auto. Het bruidspaar ongedeerd omdat het in een auto voor de bus uitreed. Marokkaan massaal herdacht Ruim vierhonderd mensen hebben zondagmiddag in (NB) een demonstratieve rouwbijeenkomst bijgewoond gedachtenis van een 21-jarige Marokkaan uit Veghel. De iverleed vorige week woensdag aan verwondingen, opgelo- ij een vechtpartij in Uden. Volgens de politie, die drie ver- aanhield en er twee weer vrijliet, was van racistische overigens geen sprake. a'J dunt 400 jaar Groningen voor Beatrix RONiNGENKoningin Beatrix kreeg zaterdagmiddag in Grortin- en een officiële herdenkingsmunt van commissaris van de ko- lingin H. Vonhoff ter gelegenheid van het feit dat prins Maurits ierhonderd jaar geleden de stad Groningen veroverde. De ver- vering had tot gevolg dat de huidige provincie Groningen deel ing uitmaken van de Nederlandse gewesten, die zich hadden intworsteld aan de Spaanse koning Philips II. Beatrix kreeg jaast de munt ook een exemplaar uitgereikt van het boek 'Van tot Reductie van Groningen', dat door diverse his- arid is geschreven. 'olitie rolt internationale bende op iEN-siTTARDDe politie in Aken heeft in samenwerking met Ne- lerlandse en Belgische collega's een bende bankrovers opge- old. De gangsters hebben volgens de rechercheurs sinds maart forig jaar minstens 21 banken en wisselkantoren overvallen in t zepuitsland, België en Nederland. Het gaat om drie Oekraïners, is ien Brit, een Turk en twee Belgen. De buit loopt in de miljoe- de, ïen. Van het geld is vooralsnog weinig teruggevonden. De man- on ïen, die in Sittard, Antwerpen en Aken opgestoten zitten, ope- eerden vanuit België en Nederland. Bij huiszoeking werden ma- :hinegeweren, pistolen, springstof en handgranaten aangetrof- el ^Inkomen huisarts 40 procent omlaag haag Het inkomen van huisartsen is tussen 1975 en 1990 ge-net veertig procent gedaald. Dat komt omdat er meer artsen 'StÉjrï en de praktijken daardoor kleiner zijn geworden. Dit con- :r [ludeert het Nederlands Instituut voor Onderzoek van de Eerste lijnsgezondheidszorg (NIVEL). In 1975 verdienden huisartsen ir gemiddeld bijna 250.000 gulden. Vijftien jaar later was dat ver[40.000 gulden. De gemiddelde praktijkomvang nam af van tot 2290 patiënten. Ian verdacht van doden medepatiënte 'enter Een 51-jarige man is aangehouden op verdenking van jjet doden van een 49-jarige medepatiënte in het Deventer psy chiatrisch ziekenhuis De Brinkgreven. De vrouw werd 19 mei le venloos aangetroffen. Zowel cle verdachte als het slachtoffer ver- ileef in de gestoten afdeling van De Brinkgreven. De man heeft imiddels een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. Zier doden bij ongeval in Maasbree tyfoAASBREEBij een botsing tussen twee auto's zijn zaterdag in het reümburgse Maasbree vier mensen om het leven gekomen. De r- klachtoffers waren drie leden van een gezin uit Panningen-en heieen man uit Berlicum. Volgens een woordvoerder van de politie ïleipntstond het ongeluk na een voorrangsfout.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3