ANC heeft haast met herstelplan A-sociaal beleid van ambtenaren Feiten Meningen Amerikanen in defe markt voor openba; vervoer Nederlan Roemenië, de nieuwe 'draaischijf naar het Westen DINSDAG 24 MEI 1994 OPINIE Flet probleem 'asielzoekers' heeft zijn lang ste tijd gehad. Althans wat ons land betreft. De grenzen gaan dicht, er komt vrijwel nie mand meer binnen en dus hoeft ook nau welijks meer voor geld en onderdak te wor den gezorgd. Dat wordt de realiteit als ambtenaren van tien départementen hun zin krijgen. In na volging van de Franse minister van binnen landse zaken Pasqua hebben zij gekozen voor een keihard asielbeleid. Er is nog wel een verschil. Pasqua streeft met zijn 'immi gration zero' naar 0,0 nieuwe asielzoekers. Zover wil de werkgroep onder leiding van secretaris-generaal Geelhoed van het mi nisterie van economische zaken niet gaan, maar veel scheelt het niet. Met hun voorstel willen de ambtenaren het beeld van Nederland als gastvrije natie radicaal veranderen. Dat ontmoedigingsbe leid is echter de afgelopen maanden al in gang gezet. Sinds het begin van deze maand zijn vliegende brigades van de ma rechaussee vlak achter de grenzen actief om ongewenste vreemdelingen op te sporen. Bovendien worden vluchtelingen uit landen die door Nederland als 'veilig' worden be schouwd, teruggestuurd. Naar persoonlijke omstandigheden wordt niet gekeken. Datzelfde lot is ook de asielzoekers be schoren, die uit 'onveilige' landen komen, maar niet over de juiste papieren beschik ken. Er wordt alleen een uitzondering ge maakt voor degenen die kunnen aantonen waarom zij die documenten niet bij zich hebben. Die aanpak is al onmenselijk, om dat alleen die vluchtelingen nog kans ma ken op een verblijfsvergunning die bijvoor beeld ernstige lichamelijke verwondingen kunnen tonen als gevolg van martelingen. De commissie-Geelhoed gaat nog veel verder. Justitie, die veel strenger te werk pleegt te gaan, moet de verantwoordelijk heid voor de onderzoeks- en opvangcentra voor asielzoekers overnemen van WVC. Bo vendien moeten alle grenzen dicht. Vreem delingen kunnen daardoor alleen nog een asielverzoek indienen bij de Nederlandse ambassade in het land van herkomst of aan de grenzen van de Europese Unie. In oor logsgebieden als Bosnië en Somalië is Ne derland echter helemaal niet vertegenwoor digd en juist daar komen veel vluchtelingen vandaan. Nu het asielbeleid onlangs is aange scherpt, doet het vreemd aan om nu op nieuw draconische maatregelen te nemen en net als bijvoorbeeld de Fransen voor vrij wel alle vluchtelingen de buitenspelregel te hanteren. Het heeft er veel van weg dat niet de regering, zoals de commissie stelt, achter de feiten aanloopt, maar de ambtenaren en dat zij zich met him rapport baseren op oud beleid. Zo houden de ambtenaren er reke ning mee dat het aantal asielzoekers dat dit jaar naar ons land zal komen, zal oplopen tot maar liefst 70.000 en dat het bedrag dat met de opvang is gemoeid, tot het jaar 2000 zal stijgen tot acht miljard gulden. Minister D'Ancona van WVC heeft er het afgelopen weekeinde in het verdeelde kabi net terecht op gewezen dat eerst moet wor den bekeken welke uitwerking de eerder ge nomen maatregelen zullen hebben. Daar om, maar ook omdat Nederland niet hele maal de ogen mag sluiten voor de gevolgen van het oorlogsgeweld, moet het a-sociale plan van de ambtelijke werkgroep worden afgewezen. JAN PREENEN iT Plattelandbewoners voor hun hutje in Transvaal. Minister Slovo denkt de komende vijf jaar 15 miljard gulden nodig te hebben om nieuwe huizen te bouwen. Terwijl op landelijk niveau het beëdigen van nieuwe bestuurders nog volop aan de gang is, presenteert het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) van president Nelson Mandela steeds meer onderdelen van zijn economisch en maatschappelijk herstelplan voor Zuid- Afrika. Het ANC wil zo snel mogelijk de erfenis van apartheid overboord gooien. FOTO LEO VOGELZANG Mandela zal naar venvachting vandaag, bij de opening van het nieuwe parlement, het startsein geven voor wat het ANC 'het bou wen van een nieuwe natie' noemt. In zijn 'state of the union' geeft Mandela zijn visie op de hoofdlij nen van het beleid van zijn rege ring van nationale eenheid, die het land vijf jaar zal besturen. Mandela zal pleiten voor verzoe ning en verdraagzaamheid, maar tegelijkertijd hameren op de noodzaak dat het leven voor de gewone mensen moet verbeteren. Hij zal benadrukken dat zijn rege^ ring de hand op de knip zal hou den en het land niet in een finan ciële afgrond zal storten, waarvoor velen vrezen. Inmiddels heeft het ANC de hoofdlijnen van de plannen voor medische zorg en huisvesting be kend gemaakt. Het ANC is van plan om de medische zorg in Zuid-Afrika grondig te herzien. Momenteel is de medische zorg in de steden redelijk, hoewel te duur voor de allerarmsten. Daarom moet het gratis worden voor onder anderen kinderen. Het ANC wil vooral ook de men sen op het platteland bereiken, wat een hele opgave is: Zuid-Afri ka is zo groot als Duitsland, Frank rijk en Spanje samen. Het 'gezondheidsplan', zoals het offi cieel heet, is grondig voorbereid, in samenwerking met de Wereld Gezondheids Organisatie (WHO) en het kinderfonds Unicef van de Verenigde Naties. Het plan gaat verder dan zorgen dat er voor iedereen een dokter is. Er wordt ook aandacht geschon ken aan het leveren van schoon water en riolering voor iedereen, aan inentingen, en aan voeding. Uit cijfers van de voedselorganisa- tie Operation Hunger blijkt dat vier miljoen zwarten in Zuid-Afri ka zo ondervoed zijn, dat hun le ven gevaar loopt. Het ANC versoepelt ook de regels voor het plegen van abortus. Vrou wen kunnen, volgens het voorlopi ge plan, nu zelf om abortus vra gen. Het ANC zegt hiermee het recht van vrouwen te dienen en het illegaal plegen van abortussen terug te dringen. Vorig jaar zijn ten minste 300.000 vrouwen illegaal geaborteerd. Bij veel vrouwen de den zich complicaties voor. Voor de financiering van het plan gaan de prijzen van tabak en waarschijnlijk ook alcohol fors omhoog. Dit moet de staatskas spekken en de gezondheid dienen, aldus een praktisch ANC. De mo gelijkheid wordt onderzocht een nationaal ziekenfonds op te rich ten. Op het gebied van huisvesting zal de staat investeringen stimuleren via het afgeven van garanties. Mi nister Joe Slovo (huisvesting) wil geld mobiliseren van verzekeraars en pensioenfondsen voor het bou wen van goedkope huizen, en die instituten tegelijkertijd een goed rendement op de investering ga randeren. In Zuid-Afrika leven ten minste 12 miljoen van de 40 mil joen inwoners in krotten. Slovo schat de kosten van het huisves tingsplan in de komende vijfjaar op ruim 15 miljard gulden. Mandela maakt vandaag meer plannen bekend. Vandaag ook ko men de Eerste en Tweede Kamer voor het eerst gezamenlijk bijeen. De opening van het parlement volgt op de eerste voltallige kabi netsvergadering van gisteren. Eind vorige week is de Senaat in Kaapstad beëdigd. Deze Eerste Ka mer bestaat uit negentig leden, tien uit elke provincie. Evenals in de Tweede Kamer, heeft het ANC de absolute meerderheid in de Se naat, met zestig van de negentig leden. Als een gebaar van verzoe ning is de voorzitter van deze Ka mer een lid van het voormalige blanke minderheidskabinet ge worden, de conservatieve Kobie Coetsee. Vice-voorzitter is de ANC-veteraan Govan Mbeki, die jarenlang met Mandela als politiek gevangene op Robbeneiland heeft gezeten. De beide Kamers gaan gezamenlijk een nieuwe Grondwej schrijven. JOHANNESBURG JOHN VAN SCHAIK MEDEWERKER Amerikaanse greyhounds en Britse dubbeldekkers het Hollandse landschap doorkruisen. Volgende mer is dat mogelijk al werkelijkheid,' denkt het mi terie van verkeer en waterstaat. De eerste buiten landse gegadigden hebben zich al gemeld om in land openbaar vervoer te gaan exploiteren: Het rikaanse Vancom Transportation Inc. en het Brits Stage Coacli Holding. Het ministerie wil het openbaar vervoer zo snel gelijk privatiseren. Nederland wordt daarom opg deeld in vervoerregio's. De besturen van die regio maken voortaan zelf uit wie de passagiers vervoe Buitenlandse maatschappijen maar ook touringc bedrijven zijn van harte welkom in de concurren strijd die gaat losbarsten. De eerste 'openbare a steding met contract' wordt volgend jaar n wacht, zo meldt een optimistische woordvoerder het ministerie. Vancom Transportation Inc. uit Chicago is dat oo want de eerste brief lag begin maart al in Den Ha op de mat. Korte tijd later maakten twee Amerika se pleitbezorgers met onvervalst Nederlandse ach namen een toernee door de lage landen: Terry van der Aa en Peter Huizenga. Hugo Schouten, secretaris van de 'club' van geme ten met eigen openbaar vervoer, heeft met het rikaanse duo gesproken en ontdekte flink wat vooijna ouderlijke sentimenten. „Beiden hebben hun 'roofper in Nederland en dat speelt naast het geld zeker meflac Er gaat jaarlijks drie miljard gulden om in ons stadjrio en streekvervoer, dus er valt wat voor ze te halen." Het Amerikaanse .bedrijf Vancom begon in 1925 één buslijn en is inmiddels uitgegroeid tot eeq vanj de grootste particuliere vervoerders in de Verenigt Staten. Het bedrijf vervoert zestig miljoen reiziger; per jaar in zeventien staten en gebruikt daarvoor wone bussen, schoolbussen en carpoolersbusjes, omzet bedraagt een kleine 300 miljoen gulden. Een andere gegadigde die al informatie heeft opgef" vraagd bij het ministerie is het bedrijf Stage CoachL. Holding, een enorme vervoersgigant binnen het Br se Koninkrijk die al jarenlange ervaring in het buiti land heeft. Bussen van Stage Coach rijden in Hons Kong, Nieuw Zeeland, Malawi en Kenya. Nederlanl se verzoeken om informatie zijn gekomen van Pers nenvervoer Nederland en Stadsbus Maastricht. De Nederlandse gemeenten met eigen openbaar v{ voer juichen de concurrentie toe, maar zijn angstig voor Britse toestanden. „Ze rijden daar met hele oi^e de bussen. En dan ook nog met liefst vijf of zes verj0' schillende bedrijven öp dezelfde lijn, zodat tijdens F spitsuren Files ontstaat bij de halte, 's Avonds na zeP1 sen zijn ze natuurlijk nergens te bekennen. Het is Fe ook heel gewoon dat lijnen van de ene op de andeiF dag worden omgegooid en dat er geen bus rijdt onPe dat de chauffeur ziek is", gruwelt Schouten. „Opeifei baar vervoer kun je niet zomaar aan het marktme-Jch chanisme overlaten. Je moet als overheid nog wel F1 een beetje sturen." 'Keiharde afspraken maken' is het motto van de V|ï, Groep, waarin onder meer het streek- en stadsver-' voer zijn vertegenwoordigd. Concurrentie is prima, maar dan moeten er wel spelregels worden vastge-n, steld. „Zijn wij onze investeringen en aanloopkost! jj straks kwijt? Houden we bussen over? Worden er [t mensen op straat gezet? We zijn al een jaar met de iji minister in de slag om afspraken te maken, maar w.e komen er niet uit. Ze stapt veel te gemakkelijk over 4 de problemen heen. Het is ondenkbaar dat er vol- ;g gende zomer al andere maatschappijen in Nederla rijden", stelt VSN-woordvoerder CoenSleddering. Hij zet grote vraagtekens bij de bewering van de V Amerikanen dat ze zoveel goedkoper zijn. „Kennel hebben ze alleen gekeken naar wat het kost om eei - bus van A naar B te laten rijden. En dan alleen in drl Randstad en niet in Drente. Wij betalen zeventig p cent aan loonkosten. Hebben de Amerikanen soms,1 de goedkoopste CAO, de taxi-CAO, erbij gepakt? W5 betalen bovendien negen miljoen gulden per jaar r aan het 06-informatienummer voor openbaar ver voer. Daar moet een nieuwkomer ook aan meebet;^ len." De VSN Groep heeft verder grote moeite met de tyjkfl sche Nederlandse manier om de concurrentie te rep gelen. „Past het opdelen van Nederland in 28 ver- fel voerregiootjes nog wel bij Europa? Misschien is hetei beter om ons land in één of twee regio's op te deleip .Als we met z'n allen zo kleinschalig blijven denken,L verliezen we de internationale slag. De grote jongeii in het buitenland staan al te trappelen. DEN HAAG KARIN SWIERS WIM STEVENHAGEN r- fokker m Vreemdelingen die illegaal via de Bal kan naar Nederland en andere West- europese landen reizen, maken vrijwel altijd gebruik van zeer goed georgani seerde mensensmokkelaars. Dat blijkt uit een rapport van de in de Roemeen se hoofdstad Boekarest gestationeerde afdeling van de International Organi zation for Migration (IOM), een inter- goevernementele organisatie die is ver bonden aan de Verenigde Naties. De 'aanbiedingen' variëren van 'hulp' op korte trajecten tot compleet verzorgde reizen. In het schemerdonker staat een tankwa gen langs een verlaten landweg. Terwijl de chauffeur zijn benen strekt en het glooiende Roemeense landschap in de gaten houdt, bewegen zich donkere schimmen rond de wagen. Geruisloos klimmen de mannen op de wagen. Als de laatste in de tank is verdwenen, drukt de chauffeur zijn sigaret uit. Met ron kende dieselmotor koerst hij in de rich ting van de Hongaarse grens. Zo moet het gegaan zijn, voordat de Roemeense grenspolitie enkele weken geleden 43 Pakistaanse verstekelingen in een lading suiker ontdekte. Hun reisdoel was West-Europa, maar daar zouden ze nooit aankomen. De jongemannen wer den op het nippertje van de verstik kingsdood gered door de mensen die ze het meest hadden gevreesd: grenswach ten. Verder zijn ze een illusie en een klein fortuin armer. Ieder had duizenden guldens voor de trip betaald. Het zijn geen incidenten meer in Roe menië. Sinds de doorgang door het voormalige Joegoslavië door oorlog is gestremd en Polen strenge grenscontro les heeft, hebben de smokkelaars hun werkterrein verlegd. Roemenië met de lekke, eindeloos lange grenzen, chao tische zeehaven en straatarme, corrup tiegevoelige bevolking is een ideale 'draaischaaf tussen Oost en West. De IOM rondde eind vorig jaar een on derzoek af naar migratiestromen, en naar mensensmokkel. De uitkomsten zijn onthutsend: achter de smokkel schuilen goed geoliede, criminele orga nisaties die tot alles in staat zijn. De doorsnee vreemdelingen die Roeme nië op hun reis naar het Westen door kruisen zijn jonge, ongetrouwde man- neji uit landen als China, India, Iran, Irak, Bangladesh, Sri Lanka en Pakistan. Een kleiner aantal is afkomstig uit ande re Oosteuropese landen of Afrikaanse landen ais Somalië, Soedan, Angola en Liberia. Favoriete eindbestemmingen zijn: Duitsland, Griekenland, Italië, Zwe den, Canada, Amerika en Nederland. Het profiel van de mensensmokkelaars wisselt. Van tipgevende landgenoten tot ware ondergrondse netwerken met ron selaars in de landen van herkomst, gid sen, groepsreisleiders, chauffeurs en ver valsers van paspoorten, visa of stempels. Op de achtergrond: grote en slimme breinen die steeds andere wegen uitdok teren. Tachtig procent reist via Rusland, Oek raïne en Moldova naar Roemenië. Het gaat vaak om Srilankanen, Bengalezen en Pakistani die al in hun vaderland zijn opgepikt en gezamenlijk via Singapore en Moskou in Chisinau (Moldova) aan komen. Vervolgens steken zij per boot of zwemmend de rivier Prut naar Roeme nië over. Op dé tweede plaats staafde route via Turkije en Bulgarije naar Roemenië. Over land (Iraniërs, Irakezen, Turken en Koerden), zee (verstekelingen uit het Midden-Oosten, Azië, Afrika) en met het vliegtuig (alle nationaliteiten) via Mos kou en dan over Tand naar Roemenië. Deze route wordt gecontroleerd door onder andere Turkse criminele organisa ties. Hoeveel mensen illegaal via het land van voormalig dictator Ceausescu reizen, is onbekend. Aan de oostgrenzen werden vorig jaar ruim 15.000 illegalen aange houden. Een bekende stelregel is, dat achter elke opgepakte illegaal zeker tien anderen staan die er wel in slagen de grens te passeren. Een richtlijn voor het aantal legale, maar valse doortochten is de hoeveelheid toe ristenvisa die voor het toeristisch zeer onaantrekkelijke Roemenië worden af gegeven. In 1992 waren dat 2.320.000 vi sa in GOS-lidstaten, 222.000 visa aan Turken, 193.000 aan Oekraïners en 12.000 aan Chinezen. Daar zaten vol gens het IOM veel 'valse toeristen' tus sen die legaal naar het Westen willen reizen. Wie geen legale papieren wil of kan ge bruiken, is aangewezen op criminele or ganisaties die in tal van landen in het GOS, Midden-Oosten, Azië en Afrika 'reisbureaus' hebben. Daar kan worden gekozen uit diverse mogelijkheden. Zo kost de route Moldova-Roemenië onge veer 400 dollar. Voor Pakistan-Roemenië moet 6.000 dollar worden neergeteld. Er zijn ook complete aanbiedingen. Tegen 10.000 dollar is in Iran bijvoorbeeld een pakket verkrijgbaar dat bestaat uit een vals Italiaans paspoort, een toeristenvi sum voor Duitsland, een vliegticket en adviezen. Van Hongarije gaat de reis via Tsjechië en Slowakije of Oostenrijk naar allerlei landen in West-Europa. Of verder, wa^ sommigen reizen vanuit Nederland, gië, Frankrijk of Portugal door naar C& iiada of de VS, niet zelden als verstek^ lingen in opengebroken scheepscont^ ners. Voor het traject vanuit Roemenifc naar het Westen komen andere 'specife listen' om de hoek kijken. Zoals Roe- j meense en Turkse vrachtwagenchauf feurs die voor een paar honderd dollafc best een ritje Parijs willen maken. p Maar veel West-Europagangers blijver? meestal korte of langere tijd in Roeme» nië 'hangen' omdat ze door hun gidsej- in de steek zijn gelaten, geen geld me| hebben of wachten op een geschikt mji ment om verder te reizen. Momenteel bevinden zich naar schatting 80.000 il galen in Roemenië. Omdat in het lanc geen sluitende asielwet en procedures bestaan en van centrale registratie gee sprake is, is er geen enkele controle m; gelijk. Voor wie dat kan betalen, is ook in R01 menië wat geregeld. De mensensmokli laars huren zelfs complete flatgebouw om de vreemdelingen tijdelijk in onde te brengen. In Oradea, een willekeurig stad nabij de Hongaarse grens, zijn he straten waar illegalen met tientallen ii één appartement samenleven. Vreemdelingen kunnen soms werk vil den bij hun in Roemenië wonende lar genoten. Overal in het land zijn bedrij jes te vinden van Pakistani, Srilarücane Chinezen, Indiërs en Bengalezen. Het IOM noemt de buitenlandse bedrijfjes 'legale bruggehoofden voor illegale im migratie'. ORADEA JOLANDE VAN DER GRAAF

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2