Oranje twee keer langs het randje 9 'Ik schrijf beter dan ik praat' T Sport WIE ZEI DAT Chicago Bulls kunnen vierde titel vergeten DINSDAG 24 MEI 1994 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071 -356463 'Dal zonder verlies is nog net acceptabel' De uitspraak leek in al zijn eenvoud rijp voor een citaten boek. „Een dal zonder verlies, is nog net acceptabel." Bondscoach Joop Alberda sprak de woorden zondagmid dag nadrukkelijk en met een niet te missen twinkeling in zijn ogen. De Nederlandse volleyballers ontsnapten dit weekeinde in de beide thuiswedstrijden voor de World League tegen het vooraf niet hoog ingeschatte Zuid-Ko- rea op Wonderbaarlijke wijze. Langs het randje, maar er net niet over. Meer dan vijf uur Hitchcock-achtig volley bal, live op de buis. Een maximale inspanning, met een maximaal sportief en commercieel rendement. Na maanden van kommer en kwel was de blijdschap van Al berda simpel te verklaren. AMSTERDAM GPD Zaterdag stond Nederland twee uur en twintig minuten op de vloer, om in de tie-break met 15-13 te winnen na een profes sioneel spitsvondigheidje van spelverdeler Peter Blangé. Hij trok de uit balans geraakte Zuidkoreaanse aanvaller lm Do Hun bij een 14-13 voorsprong in de vijfde set onder het net door in een wurgende houd greep. „Om er heel zeker van te zijn dat de scheidsrechter voor een voetfout van die jongen moest fluiten", sprak Blangé. Het leverde het beslissende punt op. Een dag later in de op vijf mi nuten na drie uur durende slijtageslag draaide Joop Alber da zijn team drie posities door aan het begin van de vijfde set. ,Om de aanvallers even met an dere Zuidkoreaanse kopjes te confronteren. Verfrissend", ^vond Alberda. En risicovol. ^'„Maar doorgaan in het oude ^stramien was dat nog veel ^meer", redeneerde de coach, die met de 15-10 zege in de tie break zijn gelijk bewees. Waarschuwing j Dat Oranje na de verrassende uitzeges tegen Cuba en de dub bele triomf over Duitsland in de eerste thuiswedstrijden in de zo veel problemen met Zuid-Korea zou ondervinden, niemand verwacht. Ook de ipelers niet. Het woord onder schatting klonk nog net niet. jé: „Maar een meer dan 'dJIeerzame waarschuwing hebben ge-de Koreanen ons wel gegege- Wen. De concentratie was niet d( optimaal. Ik denk dat deze duels daarom perfect zijn ge weest voor het team. Iedereen is nu ongetwijfeld weer bij de les." Bovendien leerde Nederland het sterk verjongde Korea - tij dens het komende WK een van de tegenstanders in de poule - kennen als een niet weg te cijfe ren tegenstander. Blangé sprak vol bewondering: ,,Ik heb zel den een team gezien dat beter speelt op een vrijgespeelde aan val dan op een blok." Alberda: „De Koreanen hebben laten ons de kunst van het verdedigen la ten zien." Om over de Koreaan se aanval maar te zwijgen. Se Jin Kim, twintig jaar jong, twee meter lang, sloeg in de tweede wedstrijd 67 procent van de bal len tegen de grond. Niet abnor maal voor een topspeler, wel als naast het percentage de absolu te aantallen komen te staan: 62 raak geslagen ballen op 92 po gingen. Het leek op misbruik van Kim. Mompelde zijn coach In-Taik Yang: „Mooi voor Kim, maar het bewijst ook onze aan vallende eenzijdigheid." Alber da gniffelde: „Dat vonden wij ook al." Een lichte onderschatting was niet de enige oorzaak voor het ondermaatse Oranje optreden. Met name na* de spectaculaire zeges in Cuba was het verwach tingspatroon in Nederland hoog, waardoor een zware druk rustte op de vermoeide schou ders van de voornamelijk in de Italiaanse competitie uitkomen de helden. Die vermoeidheid, li chamelijk en geestelijk, was vooral af te lezen aan het spel van supervedette Ron Zwerver. Hij sjokte wat moedeloos over ennisser Richard Krajicek in de Volks krant: lik hoef me voorlopig geen zor- ge/? te maken, maar ik kan niet Achteloos een huisje of een ge\bootje kopen. te[ teiMem, over vrienden: Vroeger maakte ik me zorgen oopver wie mijn vrienden moesten fijn, nu niet meer. Als ik me bij h éedereen ga afvragen of ik hem ivel kan vertrouwen, scherm ik 11 mezelf veel te veel af. Zolang ik bief naar geen geld weggeef of ver- r wouwelijke dingen vertel, kan ik niéfoch ook gewoon lol hebben met redmensen, die niet meteen echte convrienden zijn. sciyoetballer Stan Valckx in Nieu- LigWe Revu: ori,Ons moeder zei altijd: 'Ik ben al n d blij als hij de vier jaar haalt.Ik [azking altijd onder auto's liggen aapls ze wegreden. Of e affc dook onder Rijn aken, die aan kwa- hoPie/2 varen. Ik sliep pooit, kon nietsla- iekpc/?. Ik was een wjeetje 'n aparte, Overactief Idem.: ,Ik deed altijd raar. Als ik door Ar een liep, wezen ze me na. Ze dachten dat |fc niet helemaal toed was. Ons moe- IIer deed 's middags nessen jenever in m ijn melk om Ine rustig te houden. s^jdem: T yAijn ideale voorbereiding op '.en wedstrijd is een avond va%>aarop ik het naar m'n zin heb. su.%ekker uiteten met gezellige r pensen, flesje wijn, muziekje er- Lekker ou wehoeren en daar- g8|p nog een pilsje pakken." iS|Tdem: 1 >Ik herinner me van de gymles ™a/a/? vroeger op school een on- Mejerdeel dat 'speeltuinheette, of 'rPep?efs. Alle toestellen uit de kast vaj/2 iedereen mocht doen wat -ie ejvilde. Daar lijkt het bij Sporting v^ofc op, maar dan twee uur lang elkeda&" 1^eIfcoos Idenburg in De Volks- trant over arbitrage: F1 "[Honderd jaar geleden liep in ingeland de hockeyscheidsrech- %aj°.r altijd in jacket. Hij kwam al- fen in actie als een speler om lijn tussenkomst had gevraagd. ,.°?)an werd hem gevraagd 'how is 101 nat?' Nu nog een standaarduit- 111 drukking in het cricket. Het is- dus begonnen met appelleren, terwijl appelleren nu als onge wenst wordt gezien. PSVer Peter Hoekstra in Voet bal International over eten: „Soms zit ik hier thuis op de bank, kijk tiaar het aanrecht en denk: gatverdamme, koken en daarna afwassen. Tsja, dan ga je maar weer buiten de deur eten. Of je pakt een patatje. Feyenoorder Ruud Heus in VI over Ajax: „Hun goede spel wordt altijd zo aangedikt. Dat ze het mooiste voetbal spelen weet iedereen on derhand wel, maar moeten we dat nou iedere week teruglezen? En is het dan meteen een enge ziekte als je met iets m inder mooi voetbal en met hard wer ken kampioen wordt? Daar lijkt het af en toe namelijk wel een beetje op. Maar er is geen club ter wereld die zonder hard wer ken een wedstrijd wint. Arno Arts (FC Twen te) in VI over Groes- bekers: „Ze zijn enorm af gunstig. Als je je hoofdboven het maaiveld uitsteekt, hakken ze het er meteen af. Ze zijn wel trots op je. Als je scoort zeggen ze 'dat is een Groesbeker, dat is er een van ons'. Ah ik ergens ben en ik heb goed gespeeld, dan zijn er hooguit twee mensen die mij aanklampen. Ah ik daarentegen niet of slecht gespeeld heb, dan komen er ivel veertig mensen op me af." Idem over Zwitsers: „Die Zwitsers zijn enorm mate rialistisch ingesteld, je moet ze een tientje geven, willen ze gaan lachen. Ruud Gullit in De Telegraaf over kritiek: „Ik ben er inmiddeh achter dat veel kritiek niet gericht h op de sportman Gullit. Het gaat steeds vaker om andere zaken. Het gaat daarbij niet om wat ik ben, maar hoe ik gebruikt kan wor den. Neem die hele toestand rond de Italiaanse verkiezingen. Ik weet niet hoeveel lin kse jour nalisten me lieten weten dat ik nooit naar AC Milan kon gaan omdat daar een voorkeur voor rechts uit zou blijken. Dezelfde jongens die me na de verkie zingszege van van Berlusconi zouden feliciteren met de gewel dige beslissing die ik genomen had. Ron Zwerver speelde twee niveaus onder zijn kunnen, maar Nederland won desondanks toch twee keer van Zuid-Korea. het veld en beukte plichtmatig de hem toebedeelde ballen in het Koreaanse vak. Zaterdag liet Alberda Guido Görtzen het trai ningspak al uittrekken om Zwerver eventueel te vervan gen. Het bleef bij- de dreiging van een wissel. Bevrijding De mededeling van Joop Alber da dat zijn discipelen zich pas donderdagochtend weer in Am sterdam voor een centrale trai ning hoeven te melden, kwam met name voor Zwerver dan ook als een bevrijding. Hij gaf het ruiterlijk toe: „Ik sta twee ni- vo's te laag te ballen. Ik ben nog heel vermoeid. Het is natuurlijk wel verklaarbaar. Het seizoen in Italië duurde lang en ik was daar op mijn top. Deze wed strijden in de World League be schouw ik als een tussenperio de. Ik moet er even doorheen zien te koriien. Het is jammer dat het zo moeilijk gaat, maar dat is mijn probleem." De wedstrijden tegen Zuid- Korea leerden Alberda ook iets over de mogelijkheden van zijn bankspelers, voor zo ver hij dat overigens al niet wist. Alberda is dit seizoen begonnen met wat hij de dubble quick' noemt. Blangé als spelverdeler, Zwerver als beuker en twee keer twee sterk blokkerende en met een snelle bal aanspeelbare 'mid denmensen', Posthuma, Zoods- ma, Held en Van der Goor. Al in de eerste set tegen de Koreanen mocht Held echter het veld rui men voor Olof van der Meulen, die zich ontpopte tot een soort super-sub. Van der Meulen bleef ook in de tweede confron tatie de volle vijf sets staan. „Olof heeft ons er met name in de eerste wedstrijd doorge sleept. Hij heeft de kwaliteit om dat te doen, als een van de wei nige spelers in de wereld", blies Alberda de loftrompet. Twee perfecte optredens te gen Zuid-Korea bieden Van der Meulen echter niet het perspec tief van een vaste basisplaats. Alberda: „Olof weet dat." Van der Meulen: „Ik ben bankzitter, dat is mijn rol. Er inkomen en het beter doen dan de speler die je vervangt. Ik kan het filmpje van een wedstrijd vaak moeilijk terugdraaien, maar iedereen roept dat ik het dit weekeinde goed gedaan heb. Dat neem ik dan maar aan." Een bijna onderkoelde reactie van de 25-jarige Sneker, uitko mend in de Serie A2 voor Com Cavi Napoli. „Ik ben nuchter. Maar de constatering is ook nuchter. Als ik mij niet voor de volle honderd procent in deze rol kan vinden, kan ik beter stoppen. En dat wil ik niet. Dus speel ik zoals de coach wil dat ik speel. Dit is topsport." Brokking Ex-bondscoach Harrie Brokking wordt het komend seizoen trai ner van de Franse volleybal- ploeg PUC Paris. De Amster dammer werd in de loop van 1990 bevorderd van assistent- bondscoach tot hoofdcoach van het Nederlands team na het vertrek van Arie Selinger. Eind 1992 werd Brokking gewipt en keerde Selinger in de aanloop naar de Olympische Spelen van Barcelona als roerganger terug. Ruud Moesman treedt af als secretaris van SVLV Wie schrijft blijft. Ruud Moes man, scheidend secretaris van SVLV, kan erover meepraten. Na een kwart eeuw de pen te hebben gehanteerd voor de Voorschotense voetbalvereni ging, legt hij het schrijfgerei neer. Maar geruisloos kan hij dat niet doen, want mede door zijn pennevruchten is de 52-ja rige Vborschotenaar een begrip geworden bij de Sport Vereni ging Laurentius Voorschoten. Moesman wil maar niet begrij pen, waar hij zijn faam aan te danken heeft. „Ze hebben 4iet altijd maar over het SVLV van Ruud Moesman", zegt hij, bijna verontwaardigd. „Terwijl ik maar één schakel ben in het ge heel. Het klopt wel dat ik de eni ge in de geschiedenis van de vereniging ben die 25 jaar in het bestuur heb gezeten. Maar al tijd achter de schermen, eerst als clubbladredacteur en de laatste achttien jaar als secreta ris. De functie van voorzitter heb ik nooit geambieerd." Moesman („Ik schrijf beter dan ik praat") had het aan zijn gifti ge pen te danken dat hij al in zijn eerste maanden bij SVLV de aandacht trok. Onder het kopje 'Teamgeest en mentaliteit' spuwde hij gal over de instelling van zijn medespelers van SVLV 4, dat rond de jaarwisseling van 1968 'twee keer ten onrechte met 5-3 had verloren'. Hij ein digde zijn schriftelijke tirade met de mededeling dat zij het nu ook eens van iemand van buiten het bestuur konden ho ren. Twee weken later stond de voorzitter op de stoep om Moesman in te lijven bij de clubbladcommissie van de toen nog Rooms Katholieke vereni ging. „Samen met pater Walters draaide ik elke maandagavond het clubblad in elkaar." Toen hij zeven jaar later secre- atris werd, bouwde Moesman, in het dagelijks leven hoofd fi nanciën van de afdeling oor logsgraven in Den Haag, zijn brievencollectie uit tot een ar chief van hier tot Sint Lauren tius. Daarbij beperkte hij zich niet tot het schrijven van stan daardbrieven aan de KNVB en collega-secretarissen, maar vul de hij ook menig kolom in dag en huis-aan-huis-bladen. „Daarom moest ik ook alle wed strijden van SVLV op de voet volgen. Op zondagavond rond Studio Sport belde ik de wed strijdverslagen door aan de pers. Ik ben zelfs nog wel eens om half twaalf 's avonds naar het Leidsch Dagblad aan de Witte Singel gegaan om een on derschrift onder een SVLV-foto te zetten." Die welhaast journa listieke taak heeft Moesman in middels overgedragen aan eer- ste-elftalspeler Jelle Raap. Voor een andere hobby van Moes man, het bijhouden van de standenborden op maandag middag, heeft zich nog geen op volger gemeld. Het belangrijkste van alles, het secretariaat, be rust nu in de handen van Lon- nie Mens, die hij het afgelopen jaar heeft ingewerkt. Zijn afscheid van het SVLV-be- stuur houdt niet in dat Moes man geen pen meer aanraakt. Ten eerste heeft hij zich opge worpen tot secretaris/penning meester van de Brand bier-ver zamelaarsclub van zijn zoon. Ten tweede kruipt het bloed waar het niet gaan kan. De tekst van de uitnodiging van zijn ei gen afscheidsreceptie is name lijk van de hand van Ruud Moesman. TIM BROUWER DE KONING Rik Smits met Pacers in finale tegen Knicks NEW YORK RTR/ANP Drie jaar waren de Chicago Bulls oppermachtig in het Ame rikaanse profbasketbal (NBA). Zonder Michael Jordan kwam zondag een einde aan die su prematie. Na drie kampioen schappen werden de Bulls in New York in een uitzinning Ma dison Square Garden uitgescha keld door de bitterste rivaal, de New York Knicks (87-77). Chicago droomde van een vierde titel, maar het vertrek van Jordan maakte de ploeg kwetsbaar. Vooral tegen de fy siek overweldigend sterke Knicks. De Newyorkse ploeg gaat het brute lijf-aan-lijf ge vecht onder de borden nooit uit de weg, hanteert volop het mid del van de intimidatie en kijkt niet op een smerig oVertredin- kje meer of minder. De Bulls bleven in het eigen Chicago Stadium ongeslagen. Vrijdag werd de zesde wedstrijd ruim gewonnen (93-79), waar door de zevende en laatste zon dag in New York de beslissing moest brengen in de halve fina les van de Eastern Conference. De thuisploeg ging met de winst aan de haal door een sterke tweede helft van Patrick Ewing. De center stond in de eerste helft droog. Scoorde geen punt en zat tien van de vierentwintig minuten op de bank omdat hij snel tegen drie persoonlijke fou ten opliep. Ondanks die handi cap bleven de Knicks op de been (38-37). Charles Oakley, 17 punten en 20 rebounds, was overal en de evenknie van Chi cago's nieuwe ster Scottie Pip pen, 20 punten en 16 rebounds. De tweede helft was van Ewing. Hij scoorde 18 punten, plukte 17 rebounds en gaf 6 as sists. Hij stond met een drie punter aan de basis van demar rage, die de Knicks van 64-63 naar 80-70 bracht. Die marge was fataal voor de Bulls die de achterstand nooit groter lieten worden dan vijf punten en zelfs één keer de leiding namen, 62- 63. Smits In de finale staan de New York Knicks tegenover de Indiana Pacers, de ploeg van Rik Smits. Beide ploegen ontmoetten el Ruud Moesman wenst wenst de nieuwe secretaris Lonny Mens veel sterkte in haar nieuwe functie. m ff fsH pp HRMRmp FOTO LOEK ZUYDERDUIN kaar al twee keer eerder in de playoffs. Beide keren won New York, beide keren eindigden twee wedstrijden in massale vechtpartijen. De animositeit tussen Stark (Knicks) en Miller (Pacers) groeit in elk duel. Dins dag is de eerste wedstrijd in New York. In Houston leidde Hakeem Olajuwon met 37 punten en 17 rebounds de Rockets naar de fi nale van de Western Conferen ce. Houston won de zevende wedstrijd van de Phoenix Suns met 104-94. Tot grote teleurstel ling van Charles Barkley, die on danks een liesblessure 24 pun ten scoorde en 15 rebounds pakte. Barkley kon zich in de slotseconden niet beheersen. Hij beging een smerige over treding tegen Olajuwon die in de lucht hing voor een dunk en ging op de vuist met Vemon Maxwell. De arbiters stuurden Barkley met nog 7,4 seconden op de klok het veld uit. In de eindstrijd spelen de Rockets te gen de Utah Jazz, de ploeg van Karl Malone. Het eerste duel staat maandagavond op de rol, in Houston. Vrouwen De Nederlandse vrouwen bas- ketbalploeg heeft zich niet kun nen plaatsen voor het EK, dat volgend jaar juni in Bmo (Tsje chië) wordt gehouden. De Oranje-speelsters hadden zon dag de kwalificatie niet meer in eigen hand na het verwachte verlies (42-59) tegen Oekraïne. Nederland, met Grasshop pers-speelsters Marie-Jose Al- Iers en Petra Weeda in de gele deren, was afhankelijk van de uitslag van het duel tussen Roe menië en Rusland. Bij winst van de Roemeensen zouden de Ne derlandse vrouwen als derde zijn geëindigd en plaats in het EK hebben veroverd. Het zag er aanvankelijk erg gunstig uit voor het Oranje team. De Roe meense vrouwen leidden op een bepaald moment met tien punten. De Russinnen kwamen echter sterk terug en in de laatste minuut brachten zij de gelijke stand (60-60) op 64-60. Oekraïne, Rusland en Roemenië verzekerden zich van een plaats in Bmo. Polen, Nederland en Slovenië misten de boot. ot het steeds groter I wordende legertje be- kenden uit Zeist en omgeving dat op uitnodiging van de KNVB op het punt staat Amerika te gaan veroveren, is inmiddels ook John Blanken- stein toegetreden. Op voor spraak van de scheidsrechters- vereniging mag de arbiter de wereldtitelstrijd van dichtbij meemaken. Blankenstein wordt op die ma nier in de gelegenheid gesteld de teleurstelling van het missen van de Europese bekerfinale van de landskampioenen tussen Barcelona en AC Milan te ver werken. De UEFA trok.de Ne derlander terug, omdat uit Italië dreigementen zouden zijn ont vangen aan zijn adres. Blijkbaar vreesde de Milan-clan Spaanse betrokkenheid van de arbiter, omdat de Spaanse kam pioen met Cruijff en Koeman momenteel een nog grotere Ne derlandse inbreng heeft dan die de Italiaanse formatie. De scheidsrechtersverenigingheeft bij de UEFA opheldering ge vraagd. Antwoord is nog niet ontvangen. In de Verenigde Staten heeft Blankenstein voldoende aan spraak. De spelersvrouwen zijn de eerste twee weken geïnvi teerd, keren eventueel voor de finale terug, de meeste officials nemen hun partner mee, de bondsvoorzitter is er, de alge meen directeur en natuurlijk de spelers zelf. Ook de selectie van NEC heeft, wegens ff aaie prestaties in het nationale bekertoernooi van de KNVB, een uitnodiging ontvan gen. Acht spelers uit de ploeg van trainer Pruijn wonen Oran- je's eerste duel bij, in Washing ton tegen Saudi-Arabië. Twaalf man kozen voor de tweede ron de. Het bestuur van de FIFA heeft vrijdag aan Zambia een speciale Fair Play onderschei ding toegekend voor de manier waarop de voetbalbond van dat land het verlies van bijna de voltallige selectie bij een vlieg tuigongeluk in Gabon heeft op gevangen. De nieuwe ploeg miste in no vember de kwalificatie voor de eindronden van het Wereld kampioenschap op een haar. Met de onderscheiding wil de FIFA het Afrikaanse land prijzen voor „zijn voorbeeldige moed en grote toewijding zowel bin nen als buiten het veld", aldus woordvoerder Andreas Herren. Het FIFA-bestuur wil ook een prijs instellen voor de ploeg die op het komende WK het meest spectaculaire spel laat zien. Herren zei dat gedacht wordt aan een systeem waarbij televi siekijkers telefonisch punten ge ven voor de meest onderhou dende ploeg. De diplomaten van Saudi-Arabië kun nen voetballen. Zij haalden zaterdag de finale van het toernooi voor ambassade personeel in Washington. Daar in verloren de Saudi's met 5-6 van Denemarken, zaterdag het enige deelnemende land dat op de eindronde van het WK voet bal ontbreekt. De Denen namen de plaats in van de Ierse diplo maten, die geen zestal konden samenstellen. TJ arvin 'Magie' Johnson m gaat in basketbalza- ken met Prince en Ja- net Jackson. Het trio wil de Minnesota Timberwolves opko pen. De eigenaar is bereid de club voor 175 miljoebn dollar over te dragen. Johnson verklaarde op een persconferentie in Tokio dat de onderhandelingen in een verge vorderd stadium zijn. De bas ketbalclub zal eigendom wor den van vijf man: Johnson, Prince, Jackson en de muziek producenten Jimmy en Terry Lewis.Ais de deal niet door gaat gaan we op zoek naar een andere basketbalclub", aldus Johnson. Jennifer Capriati heeft in februari van dit jaar al eerder een ontwennings kuur gevolgd voor haar versla ving aan marihuana. In die maand nam ze een week haar intrek in de kliniek The Manors in Tampa, Florida. Dat onthult het weekblad Newsweek in de laatste editie. De 18-jarige tennisspeelster werd vorige week in een hotel kamer in Coral Gables, Florida gearresteerd wegens het bezit van marihuana. Capriati heeft zich laten opnemen in het Mount Sinai Medical Center in Miami om een nieuwe ontwen ningskuur te volgen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21