Leidsch Dagblad Voord-Jemen zal aanval wreken -Nep-bom zorgt voor grote consternatie GOED NIEUWS BEL: 071-128030 voord wijk wil einde corso houden In de rij voor penisbloem Mms cd sprookje: gratis naar "Efteling Zomeravond". Dodelijke bacterie is raadsel T O T A L M A 1) NESS Kortingen tot 50% van zaterdag 21 t/m zaterdag 28 mei LEIDEN :Donkersteeg 16 8 71214 maandag l 400114 t/m vrijdag HET WOORD IS AAN Arabisch Een ezel die op zoek gaat naar een fraai gewei, komt terug met afge sneden oren. VANDAAG -)a 11 Economie/Beurs 6 Familieberichten Programma's- Regio Religie - Sport15 t/m 21 en 23 HET WEER Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond Later af en toe zon Vannacht bewolkt en af en toe re gen. Minimumtemperatuur om streeks 9 graden. Overdag nu en dan zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur onge veer 17 graden. Weinig wind, kracht 3 of minder. De vooruitzichten tot en met zon dag: donderdag mogelijk regen, daarna perioden met zon en vrij wel overal droog. Middagtempe- ratuur ongeveer 16 graden. PvdA-kamerlid: geef XTC vrij den haag gpd PvdA-kamerlid Tineke Netelen bos vindt dat de drug XTC voor jongeren boven de zestien jaar vrijelijk verkrijgbaar moet zijn. Net als voor marihuana en hasj wil de PvdA ook voor XTC een vergunningenstelsel in het leven roepen, waardoor coffeeshops gecontroleerde kwaliteit kun nen verhandelen. De PvdA bepleitte al eerder legalisering van softdrugs. XTC geldt echter als harddrug. Nete lenbos vindt dat de XTC-pillen die nu te koop worden aange boden zo slecht zijn, dat de ge bruikers ernstige gezondheids risico's lopen. Onlangs zijn door XTC-gebruik twee doden geval len tijdens house-party's. CDA en WD reageerden afwijzend op de suggestie van het PvdA- kamerlid. Ook Groen Links en D66 hebben twijfels. Leidsch Dagblad -m'nilBi» ifrfimfif t- NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. T Ja, dat is goed nieuws Dus neem ik i nu een abonnement, i j Plaats:J Tel: I (I.v.m. controle bezorging) Na de eerste 2 weken I betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch I 29.30) Per kwartaal via acceptgiro 85,55) I automatisch Cf 84.55) j Nr. bank/giro:j IN5DAG24ME11994 entrumdemocraten Het verzet tegen Jan- I maat groeit zodanig at de Centrumdemocra- (i volgens ex-lid Poppe teen dreigen te spatten. Israël 5 De Israëlische premier Rabin eist van Yasser Arafat een schriftelijke steunverklaring aan het vredesverdrag. Greenpeace van kerk 8 De Vereniging voor Latijnse Liturgie vindt zichzelf de Greenpeace van de kerk. OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40471 LOSSE NUMMERS 1,60 I Nog geen abonnee Tenten in tarweveld Anderhalve hectare I I tarwe van boer No- temans moest sneuvelen I ABOINJNEI om alle Pinkpop-gangers LsERVICE te laten kamperen. uruke den hollander et bloemencorso van de Bollenstreek eindigt maf volgend jaar waarschijnlijk niet meer in oordwijk, maar in Haarlem, melden ingewijden, oordwijk laat het er nog niet bij zitten. Het lopt morgen het corsobestuur er alsnog van te ertuigen dat de bloemenstoet in de badplaats oet blijven eindigen. Het corso eindigt daar al sinds 1975. De ver- :hte rondrit door het dorp en de tentoonstelling de wagens op de Koningin Wilhelminaboule- ird is in de loop der jaren uitgegroeid tot trek pleister. De laatste tijd gaan er steeds meer stem men op om de praalrit in Haarlem te laten eindi gen. Die gemeente wil daarvoor meer geld beta len dan Noordwijk. Het corsobestuur, dat al jaren krap bij kas zit, kan die extra inkomsten goed ge bruiken. In Noordwijk reageren VW-directeur J. Broekmeulen en wethouder F. van der Veen voorzichtig op de plannen. Corsovoorzitter J. Pennings wil geen commentaar geven. Alleen voorzitter L. Korbee van de ondernemersvereni ging en oud-VW-directeur W. Rovers noemen het beiden een ramp voor Noordwijk als het cor so daar voortaan niet meer eindigt. ana beschouwt afscheiding van het zuiden als onwettig Herzog na drie rondes president van Duitsland berlijn hans hoogenduk correspondent Roman Herzog is de zevende president van het na-oorlogse Duitsland. Na drie verkiezings rondes was het duidelijk dat de Beierse christen-democraat op 1 juli president Richard von Weizsacker opvolgt. Herzog kreeg 696 stemmen. Voor de sociaal-democraat Johannes Rail, minister-presi dent van Noordrijn-Westfalen, was het een bittere, maar on vermijdelijke nederlaag. Rau kwam in de derde ronde op 605 stemmen. De onafhankelijke kandidaat Jens Reich trok zich terug na de eerste ronde, waarin hij 62 stemmen haalde. De rechts-extremistische Re- publikaner kwamen zondag avond nog met een eigen man, de 74-jarige Hans Hirzel. De oud-verzetsstrijder tegen de na zi's en tot vorig jaar lid van de CDU, behaalde slechts elf stem men. Voor de liberale FDP was het buigen of barsten. Na de tweede stembusgang vroegen de libera len een schorsing van anderhalf uur voor beraad. Bij een interne stemming bleken 68 liberalen voor Herzog te willen stemmen en slechts 40 voor Rau. FDP- voorzitter Klaus Kinkel, minister van buitenlandse zaken, zou hebben gedreigd af te treden in dien de fractie Herzog liet val len. Pag 5: Conservatieve liberaal. Kok bereid tot compromissen sociale zekerheid den haag gpd PvdA-leider Kok is bereid tot compromissen inzake de socia le zekerheid. De stelling dat er de komende jaren niets mag ge beuren bij geen enkele sociale regeling, is hij daarbij bereid op te geven. Kok verklaarde dit af gelopen zaterdag na besprekin gen met de drie informateurs en de leiders van WD en D66, Bol- kestein en Van Mierlo. Kok verbond aan die bereid heid wel de voorwaarde, dat de WD het standpunt dat er een mini-stelsel in de sociale zeker heid nodig is, ter discussie stelt. De PvdA-voorman hield ove rigens nadrukkelijk een opening naar gesprekken met het CDA. Hij stelde dat hij ook bij eventu ele onderhandelingen met CDA-leider Brinkman, compro missen zal moeten sluiten. Kok ontkende dat er met Bol- kestein en Van Mierlo al onder handeld was over de sociale ze kerheid. De verschillen en on- vereenkomsten waren op een rijtje gezet, zo stelde hij. Volgens Kok nemen de ge sprekspartners elkaar serieus. De wil tot samenwerking is er, waarbij iedereen elkaar met res pect behandelt en in de eigen waarde laat. Bolkestein en Van Mierlo ga ven beiden te kennen dat er vooruitgang wordt geboekt bij de gesprekken. De informateurs Van Aardenne, Vis en De Vries brachten zaterdagochtend een eerste vérslag uit aan de konin gin. WD-voorzitster Van Leeu wen verklaarde het afgelopen weekeinde dat haar partij hoe dan ook moet deelnemen aan een kabinet. londen cees van zweeden correspondent Een normaliter onschuldige bacterie heeft in vijf maanden tijds in het Engelse graafschap Glou cestershire drie mensenlevens geëist. Vier andere patiënten konden slechts gered worden door de operatieve verwijdering van vlees of ledematen. Gemiddeld overlijden in het Verenigd Konink rijk elk jaar drie tot vier mensen aan dezelfde bacteriologische infectie. Het feit dat er nu in minder dan een half jaar in een klein gebied drie doden zijn gevallen, heeft tot enige paniek geleid. Vóór de ontdekking van peniciline vijftig jaar ge leden was de bacterie in veel gevallen dodelijk. Nu de bacterie zijn oude kwaadaardigheid lijkt te herwinnen, staat de medische wereld voor een raadsel. ..Het zou verkeerd zijn de situatie als iets anders dan ernstig te omschrijven", verklaarde Dr. Sally Pearson, hoofd van de gezondheids dienst in Gloucestershire. De bacterie, streptococcus Groep A, bevindt zich in het lichaam van een op de tien mensen. Gewoonlijk leidt zij echter slechts tot aandoenin gen als keelpijn. Bij hoge uitzondering kan de bacterie op gangreen-achtige wijze vet en spieren vernietigen. De microbe weet zich dan in razend snel tempo door het weefsel en produceert daar bij een dodelijk gif dat cellen vernietigt. De aanvankelijke angst dat in Gloucestershire een epidemie was uitgebroken, leek maandag avond echter ongegrond. Onderzoek heeft uitge wezen dat de zeven slachtoffers in het graafschap waren geïnfecteerd door bacteriën van verschil lende stammen. Dat, zo zei Pearson, duidt op toeval. Een andere deskundige, microbioloog dr. Geoff Scott, noemde de risico's 'heel klein'. Vol gens Scott treedt de bacterie hoofdzakelijk op bij mensen die zijn geopereerd. De geneeskundige inspectie in Nederland is bekend met de bacterie. Een jaar geleden zijn volgens de inspectie enkele mensen in Nederland besmet geraakt, maar er zijn geen doden geval len. „Er zijn nu geen gevallen van besmetting be kend, maar wij blijven alert", aldus een woord voerster. Deze week VERBOUWINGSUITVERKOOP gebruikte auto's in ons filiaal te ROELOFARENDSVEEN. Grote keuze in iedere prijsklasse. Vrijdag koopavond. i de Noordjemenitische hoofdstad Sana heeft zich gis- :ravond opnieuw een explosie voorgedaan ais gevolg ran een Scud-raket. Er vielen zeker vijftien doden en pchtig gewonden. In Sana werd gezegd dat de explosie lerd veroorzaakt door een raket die werd afgeschoten oor Zuid-Jemen. Maar het zuiden ontkende via het mi- isterie van defensie in Aden dat. Naar het ministerie zei, loogt het Noorden de aandacht af te leiden van zijn ra- etaanval op Aden van zondagavond, waardoor acht do- noordelijke hoofdstad. Al Beidh dreigde dat het zuiden door noordelijke raketaanvallen op Aden genoopt kan worden weer af te stappen van zijn besluit geen raketten meer te gebrui ken in de oorlog met het noor den. „De andere kant is begon nen met het gebruik van raket ten tegen Aden." Hij doelde daarmee op twee aanvallen op Aden, een van donderdag en die van zondag met de acht doden. De eerste raket miste op een haar na de start- en landings baan van de luchthaven van Aden en beschadigde alleen een Antonov-vliegtuig. De Luna-ra- ket van zondag sloeg in boven op een huis bij het vliegveld. Bi] die aanval werd ondermeer het kantoor van de KLM getrof fen. 1 let personeel van de lucht- Wtmaatschappij was begin deze maand in verband met de geireldadigheden al geëvan- jueerd. iNoord-Jemen zwoer gisteren «er via zijn radio om de Zuid- emenitische leider, Ali Salem al [eidh, te straffen voor de explo re van 's avonds in Sana. Maar lie scheen op dat zelfde mo pent op een persconferentie in Je zuidelijke havenstad Mukal- a, vanwaar de verbindingen hoeilijk zijn, niet op de hoogte je zijn van de explosie in de In totaal zijn sinds het begin van de oorlog tussen Noord en Zuid op 4 mei 20 Scuds afge vuurd op doelen in het noor den. Door een van die raketten die op 11 mei een woonwijk in Sana trof vielen 23 doden. Toen het eerst marxistische Zuid-Jemen zich in mei 1990 met het noorden verenigde be schikte het over zes lanceerin- richtingen voor Scuds. Al Beidh zei op de persconferentie 'nog steeds Scud-raketten te heb ben'. maar weigerde aan te ge ven hoeveel. Zuid-Jemen trad zaterdag on der de naam Democratische Republiek Jemen uit de unie met het conservatieve noorden die op 22 mei 1990 was ont staan. President van de nieuwe re publiek werd de vroegere vice- president van het verenigde le men, de zuidelijke leider Al- Beidh. De leider van Noord-Je- men, president Ali Abdullah Sa- leh, verklaarde de afscheiding onwettig en nietig. Hij zei dat de oorlog wordt voortgezet om tegen elke prijs de nationale eenheid te herstellen. leiden De lijken- of penisbloem (oftewel de Amorp- hophallus titanum), die 38 jaar geleden voor het laatst bloeide, heeft het afgelopen weekeinde 2200 belangstellenden naar de l-Jortus Botanicus in Leiden getrokken. De bloem kwam vrijdag onverwacht en heel snel in bloei. Binnen enkele uren ontvouwde zich het 1,70 grote schutblad van de bloem. De Amorphophallus is inheems in Sumatra. De plant bestaat uit een enorme knol waarop enkele ja ren achtereen slechts een blad komt te staan. Na mi nimaal vijftien jaar komt de plant in bloei en sterft daarna af. Tijdens de bloei komt een verstikkende stank vrij. De vliegen komen hierop af en zij dragen zorg voor de bestuiving en bevruchting. Deskundigen van de hortus hebben vrijdagavond bij voorduring metingen gedaan aan de bloem. Het schutblad opende zich met een snelheid van een centimeter per minuut. Inmiddels is de bloem weer gesloten en is het afwachten wat er verder gebeurt. „De bloei kwam volstrekt onverwacht; we dachten dat er nog zeker enkele dagen overheen zouden gaan. Het is de vraag hoe de plant zich verder ge draagt", aldus voorlichtster S. van der Veen. De hor tus heeft nog een exemplaar van de Amorphophal lus. Deze komt naar verwachting volgend jaar in bloei. foto henk bouwman Gert Aandewiel vreest Oranje katwuk Voetbalminnend Katwijk maakt zich op voor het Nederlands Elf tal, vanavond om 19.30 uur op Nieuw Zuid. Voor Quick Boys libero Gert Aandewiel heeft de wedstrijd een hele speciale be tekenis. De Katwijker viert zijn rentree na twee maanden uit de roulatie te zijn geweest. „Het is fantastisch om tegen zulke voetballers en in zo'n ambiance je rentree te maken." Het zal druk zijn vanavond op Nieuw Zuid. Naar schatting 10.000 toeschouwers zullen aanwezig zijn in de Katwijkse duinpan. Aandewiel: „Dat we verliezen is een zekerheidje. Maar we willen toch niet af gaan. We hopen toch op een doelpuntje en op minder scher pe momenten bij Oranje. In zulke wedstrijden speel je zoals de tegenstander het toelaat." Het andere Oranje, plaatsge noot Katwijk, boekte gisteren bij DOVO een sensationele winst. Na een 2-1 achterstand vocht Katwijk zich met tien man (Zwaan kreeg rood) naar een 2- 4 overwinning. Deze zomer opent de Efteling op 12 augustus 's avonds speciaal voor 15000 klanten haar deuren. Stuur drie streep jescodes op van het lekkers in deze advertentie, plus uw idee voor een leuke nieuwe Efteling-attractie en u maakt kans op maximaal 4 gratis toegangskaarten. Zie de folder in de winkel. Mars, Snickers of Q Milky Way mini's, J&T 0.tÏ/ M&M's pinda of O QQ chocolade, pak250gr Uit de diepvries: Opal Fruits, Mars, A Q Q Twix of Snickers, pak ^T.OZ/ Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 28 mei aanstaande. grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Het bleek uiteindelijk loos alarm, maar het 'verdachte pak ketje', dat gistermiddag in Lei den bij toeval uit de Oude Vest werd gevist heeft de gemoede ren van de politie, de brand weer en het ambulanceperso neel ruim tweeëneenhalf uur beziggehouden. Veertig huizen en de bar Sus Antigoon werden uit voorzorg ontruimd. Uitein delijk kwam de Explosieven Op- ruimings Dienst (EOD) eraan te as om het voorwerp - een dik- e pvc-buis gevuld met staven, blektrische bedrading en batte rijen - te demonteren. Om een bom bleek het overi gens niet te gaan. „Het zag er wel zeker uit als een explosief maar volgens de EOD kon het niet ontploffen", aldus een poli tiewoordvoerder. Waartoe het voorwerp dan wel diende, is nog niet duidelijk. De politie vermoedt dat de buis wel eens kan zijn gemaakt om als 'stoor zender' te dienen. „Een paar jaar geleden is daar een aantal van in omloop geweest", aldus de woordvoerder van de politie. „Ze waren bedoeld om de poli tie te hinderen. Maar zeker we ten we het nog niet. De techni sche recherche gaat het voor werp onderzoeken." De dertienjarige Leidenaar Robert Filemon, die gezellig met zijn buurman ter hoogte van de Mirakelsteeg aan de Ou de Vest zat te vissen, volgde de verrichtingen van de EOD ge spannen. Hij sloeg het nep-ex- plosief rond vijf uur aan zijn haak. Pagina 7: 'Ik dacht dat ik een vis te pakken had'. Met grote voorzichtigheid gaat een medewerker van de EOD te werk als hij het 'nep-explosief' onderzoekt. Een kat houdt hem gezelschap. fotp loek zuijderduin 1

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 1