5PORT Gullit is weer Oranje-soldaat Tiental Katwijk stelt titel bijna veilig iestuursleden Den Haag itellen zetel beschikbaar Advocaat waarschuwt voor egotripperij INSDAG 24 ME11994 (ef willem spierdijk. 071 -356464, plv -chef rob onderwater, 071-356463 Huzarenstukje yi De vrouwen van I O Ter Leede behaal den zaterdag een 'onmo gelijke' zege op HZW en promoveerden naar de eredivisie. Remco Tuinenburg naar AZ ttphen aan den run» ARC-doelman Remco Tuinenburg tekent donderdag waarschijnlijk een contract bij AZ. „Ik heb een ge sprek gehad en daarin heb ik mijn voorwaarden gesteld. In het contract dat mij daarna is toegezonden, waren die voorwaarden ngewilligd." De WCS moet het contract eerst nog wel bestude ren, maar dat lijkt Tuinenburg een formaliteit. Zwaar verlies Nederlandse rugbyers rALViSANOF.en Nederlandse rugby-droom is zaterdag als een eepbel uiteen gespat. Italië, de voorlaatste hindernis op weg naar het eindtoemooi om het wereldkampioenschap volgend aar in Zuid-Afrika, was voor Nederland veel te hoog. Oranje >ing met de alleszeggende cijfers 63-9 (35-3) ten onder. Een riest afscheid voor Mare Visser, Godfried Bos en aanvoerder Ge orge de Vries, die met deze wedstrijd hun langlopende inter- and-carrière afsloten. Vlichael Laudrup weg bij Barcelona arcelonaMichael Laudrup zal FC Barcelona verlaten. De 29- arige Deen speelde vijf jaar voor de club van Johan Cruijff. .audrup heeft aanbiedingen van drie Europese topclubs. Daar- oe behoort Real Madrid, dat de aanvaller graag wil inlijven. De ïamen van de andere twee wil Laudrup niet onthullen. „Het zijn lubs die zeker zijn van Europees voetbal.In Barcelona gaan ;eruchten dat het gaat om Ajax, Glasgow Rangers en Bayern dünchen. Binnen twee weken zal de Deen de naam van zijn lieuwe werkgever bekend maken. Williams wil Nigel Mansell onden Frank Williams wil Nigel Mansell als opvolger van de erongelukte Ayrton Senna. De eigenaar van de Formule I-stal ïeeft voor de terugkeer van de Engelsman 21 miljoen dollar (42 niljoen gulden) over. Als het aan Williams ligt, maakt Mansell :ijn rentree in de Formule I op 3 juli in de GP van Frankrijk, lansell (40) staat tot eind 1995 onder contract bij het Indy Car earn van ondernemer Carl Haas en Hollywood-ster Paul New- nan. De wereldkampioen in de Formule I van 1992 verdient bij Ie Amerikanen 13 miljoen gulden per jaar. Bij Williams kan hij !7 miljoen gulden gaan verdienen. )e Wolf geveld door migraine ooRDwuKJohn de Wolf heeft de eerste trainingsdag van de se- ectie van het Nederlands elftal ter voorbereiding og de wereldti- elstrijd, grotendeels aan zich voorbij moeten laten gaan. Na het ichtendoverleg in Noordwijk werd de verdediger van Feyenoord eveld door migraine. Op het moment dat de rest van de groep p het veld van amateurclub SJC een oefensessie afwerkte, hield )e Wolf het bed. 'Goed spelen, belangrijk zijn voor het elftal, daar gaat het om De Ruud Gullit van toen, de flamboyante, de spraakzame en, als het moest, de rebellerende captain van Oranje, is verleden tijd. De Ruud van Gullit van nu is een andere Ruud Gullit dan die het aan de stok kreeg met de bonds- coaches. Eerst met Thijs Libregts, daarna met Rinus Mi- chels en Dick Advocaat. Die Ruud Gullit bestaat niet meer. Hij speelt niet langer haantje de voorste, hij is weer gewoon een soldaat van Oranje. deel van het huidige be- ïur van eerste-divisieclub O Den Haag heeft aangege- fn te willen opstappen. Voor- Iter Nyqvist, secretaris bstrom, penningmeester pgmans en bestuurslid Kloos- ttman zijn bereid plaats te ma in voor nieuwe beleidsbepa-* rs. Het viertal blijft aan tot ge pikte opvolgers zijn gevon- en. De onlangs aangestelde festuursleden Van Ringelen- pin, De Zoete en Maaswinkel hun functie vervullen. L\DO Den Haag is bezig met In reddingsplan. De club heeft egens grote financiële proble- Jen nog geen licentie van de NVB gekregen om volgend sei zoen ook betaald voetbal te kunnen bedrijven. Om de geld zorgen enigszins te verlichten wordt op 3 juni een voetbalgala gehouden met plaatselijke ve detten als Van Kooten en De Bie. Het evenement moet een miljoen gulden opbrengen. Nyqvist en co willen geen be lemmerende factor spelen bij het redden van betaald voetbal in Den Haag. „Als dit bestuur er afgelopen seizoen niet had ge zeten, dan was de club al ver dwenen. Heel simpel gesteld: deze club is het afgelopen jaar vijf keer failliet gegaan. Het be lang van de club gaat echter voor. De schuldsanering en aangekondigde acties mogen niet worden belemmerd door onze aanwezigheid." NOORDWUK ALBERT GEESING GPD-VERSLAGGEVER De Ruud Gullit van nu heeft het verleden afgezworen. Hij heeft z'n lesje geleerd, zo lijkt het. „Ik wil gewoon mezelf zijn. Dat heeft niks met een les te ma ken". Elf maanden na de rel op Wembley, nadat Advocaat hem acht maanden eerder al de aan voerdersband had ontnomen na zijn kritiek op de speelwijze in Eindhoven tegen Italië, is hij wéér een van de 22 spelers. „Mijn rol is als die van ieder an der". Niet meer en niet minder, meent hij. Zo gemakkelijk zal dat niet gaan. Hoe terughoudend hij zich ook opstelt, hoe bedacht zaam hij z'n woorden ook kiest, Ruud Gullit was, is en blijft het boegbeeld van Oranje. Niet al leen voor de vaderlandse pers, maar vooral voor de buiten landse media. Aan zijn uitspra ken zal meer gewicht worden toegekend dan aan die van de doorsnee-international. Zijn uitstraling en persoonlijkheid, gevoegd bij z'n leeftijd (31) en royale ervaring (64 caps), staan daar borg voor. Dat geldt zeker in Amerika, waar Ruud Gullit een begrip is. 'Verloren zoon" Maar ook in eigen land. Dat bleek gistermiddag nog maar eens tijdens de eerste van een serie persconferenties vooraf gaande aan het openingsduel van Oranje op 20 juni in Was hington tegen Saudi-Arabië. De bondscoach was nog maar am per uitgesproken of de bijna complete kolonie ging op zoek naar de "verloren zoon'. Ruud Gullit wist precies wat hem in Huis ter Duin te wachten stond. Maar tegelijk had hij zich voor genomen om in de door Duit sers overspoelde badplaats 'heel weinig uit te leggen'. Dat deed hij eerder al. „Het is toch verbazingwekkend... Ik was helemaal afgeschreven, ik kon niks meer, helemaal niks. 'Hij moet ermee ophouden' hoorde ik overal. De clubarts van Milan zei laatst tegen me: 'Elke keer als jij aan je top zit, dan gebeurt er wat. En dan moet je zó hard terugknokken om weer op je oude niveau te komen'. Ik krijg daar geen kick van hoor. Maar toch... ik wil altijd winnen. Win nen is lekker. Als je verzadigd bent, dan kom je in de moeilijke fase terecht. Dan word je afge schreven. Ik ben al zo vaak afge schreven... Dat is niet leuk hoor, dan is het leven klote. Maar het geeft je ook veel inzicht. Je weet wie je vrienden zijn: die mensen van wie je het altijd al wist". Daarom was Ruud Gullit gis termiddag op z'n hoede. En be diende hij zich aanvankelijk van een serie gemeenplaatsen. „Ik hoop dat ik het goede gevoel dat ik nu al het hele jaar heb bij het Nederlands elftal kan voort zetten". Waaruit dat goede ge voel nu precies bestaatIk weet waarom iedereen daar nu naar vraagt. Vier jaar geleden, voor het WK in Italië, had ik dat goede gevoel niet. Dat heb ik toen ook meteen gezegd. He laas bleek ik gelijk te hebben". „Ik hoop", zegt Gullit nu, „dat ik op het WK kan brengen wat ik het hele jaar heb gebracht. Goed spelen, belangrijk zijn voor het elftal, daar gaat het om. Advocaat wil de Gullit van Sampdoria zien. En dan praat ik niet over de tactiek", voegt hij er haastig aan toe. „De plannen die ik met Gullit heb zijn be kend", veronderstelde de bondscoach. „Hij kan op rechts spelen, als spits of als scha duwspits. De komende tijd gaan we bekijken hoe Gullit in het Nederlands elftal het beste tot z'n recht komt". In de spits „Hoe ik bij Sampdoria heb ge speeld Gewoon, in de spits", legt Gullit uit. „Soms liet ik me wel eens zakken, maar nooit te ver. Dan kwam ik soms op rechts, dan weer op links te recht. In het hedendaagse top voetbal heb je geen vaste plek. En kun je niet zeggen: jij speelt hier en jij daar. Vanuit de ach terhoede was ik bij Sampdoria het eerste aanspeelpunt. Ik hield de bal bij me en won bijna alle kopduels. We leden weinig balverlies, het middenveld kon daardoor makkelijk aansluiten. Die Gullit wil de bondscoach zien". Het streelt hem, zegt hij, dat Milan hem na één seizoen Sampdoria heeft teruggehaald. „Als de president van het land zegt dat het zijn grootste fout is geweest om Gullit te laten gaan, maakt je dat als mens alleen maar groter". Hij noemt het 'heel logisch'. „Omdat Milan vindt dat ik bij Milan hoor. Ruud Gullit, bij SJC in duel met Frank Rijkaard, maakt zich op voor zijn laatste grote klus voor Oranje, foto Daarom moest ik terugkomen. Milan presteerde in de competi tie niet denderend, alleen in de Europa Cup-finale tegen Bar celona. Dat is weer minder lo gisch. En heel vervelend voor Cruijff en Koeman". Ruud Gullit speelde twee toernooien waarin hij zich niet happy voelde. „Omdat ik gaten en banen liep te trekken voor andere mensen, maar niet aan m'n eigen spel toekwam", luchtte hij eerder z'n hart. Dat doet hij dus niet meer. „Ik ben nu in een fase dat ik dat niet meer wil". Maar wat heeft hem er nu toe bewogen om zich weer beschikbaar te stellen voor Oranje? Zijn enige drijfveer is revanche. Revanche op zichzelf en op het totaal mislukte WK in Italië. „Dat is iets wat ik al vier jaar voel. Nu ik die kans krijg, pak ik hem ook. Omdat ik ik dat wil, omdat Advocaat dat wil en omdat veel Nederlanders dat ookwillen". Het is voor hem niet meer dan 'logisch' dat de bondscoach weer gebruik maakt van een speler in vorm. Hij zegt 'niet veel' te hebben moeten over winnen om weer met Oranje in zee te gaan. De verzoening was een fluitje van een cent, het WK wordt zijn 'laatste kunstje'. „Het belangrijkste was dat Advocaat en ik de dingen die we op ons hart hadden de wereld uit kon den helpen. Het was een goed gesprek waarin van beide kan ten veel begrip bestond. Die discussie was de basis voor een terugkeer in het Nederlands elf tal". Hij wil, zegt hij, zich de ko mende weken in alle rust voor bereiden op het toernooi. Aan de groepsgesprekken met de bondscoach doet hij niet mee. „Dat mogen Koeman en Wou ters doen. Als aanvoerder was het een van mijn taken, daar heb ik op dit moment geen be hoefte aan. Ik hoor wel op welke tactiek de keuze valt. Ik hoop dat ze een goede beslissing ne men". Wat minder op de voor grond bevalt hem wel, zegt hij. „Bij Sampdoria heb ik er goede ervaringen mee opgedaan. Maar nogmaals, dat heeft niets te maken met een les uit het verleden. Er is gewoon een an dere tijd aangebroken". noordwuk albert geessing 'Er moet een hecht team naar Amerika reizen Het spel is op de wagen; voor Dick Advocaat telt vanaf nu nog maar één belang, dat van Oran je. „Daar moet iedereen zich ondergeschikt aan maken. De egotripperij moet eruit, we hebben vanaf nu niets meer met andere belangen te ma ken". De bondscoach maakt één uitzondering, voor Stan Valckx. Hij mag met Sporting Lissabon op 5 juni de Portugese bekerfinale spelen tegen Porto, maar moet de drie resterende speelronden in de competitie laten lopen. Met 22 fitte spelers is Oranje gistermiddag begonnen aan de voorbereiding op het WK. „Dat is wel eens anders geweest", doelde Advocaat op de ramp spoed van vier jaar geleden toen maar liefst vijf spelers suk kelden met een blessure. „Het is een goed vertrekpunt. De spelers zullen fysiek en mentaal topfit moeten zijn, anders kun je sowieso geen goed toernooi spelen. Ze moeten bovendien voor elkaar door het vuur wil len gaan". De komende veertien dagen zal de groep moeten toegroeien naar een topvorm. „Ze moeten kracht krijgen en weer honger naar de bal. Het Nederlands elftal zal de uitstraling moeten hebben om een goed toernooi te willen spelen. Maar dat kan alleen als iedereen begrip voor eikaars situatie heeft", hamerde Advocaat op de saamhorigheid. „Er moet een hecht team naar Amerika reizen". Aan de tropische weersom standigheden in Orlando en Washington wil de bondscoach weinig woorden vuil maken. „Anders gaat het bij de spelers nog in het hoofd zitten. Wen nen aan de temperatuur doe je nooit, of je er nu zes weken of een jaar tevoren naar toe gaat. Niemand kan een passend ad vies geven. We zullen", liep Ad vocaat alvast op de speelwijze vooruit, „bij balverlies wat aan passingen moeten doen. We zullen iets compacter moeten spelen en ons bij balverlies iets verder laten terugzakken Tijdens de voorbereiding staan vier wedstrijden op het programma, tegen Quick Boys (vanavond), Schotland (27 mei), Hongarije (1 juni) en SJC (4 juni). Het trainingskamp wordt afgesloten op zaterdag 5 juni. Na drie vrije dagen ver trekt Oranje donderdag 9 juni naar Canada, waar op 12 juni in Toronto een interland wordt gespeeld tegen Canada. ïes Krayenoord glijdt langs zijn bewaker Van Rijswijk. soto kees van hoogdalem veenendaal rob onderwater Katwijk wordt weer 'gewoon' zaterdagkampioen van Neder land. Niemand die nog twijfelt na het wonder van Veenendaal, dat zich gisteravond voor bijna 4000 toeschouwers op sport park De Panhuis voltrok. Twee minuten voor rust leek Katwijk murw geslagen door de rode kaart van Hans Zwaan en de ze ker niet onverdiende 2-1 voor sprong van DOVO. Eenmaal in het nauw gedreven, sloeg het tiental van Kees Guyt keihard terug in het hol van de leeuw: 2- 4 winst! De trainer van de w Katwijk zocht naderhand naar woorden, maar hij vond ze niet. „Hier zijn eigenlijk geen woorden voor. Ongelooflijk, wat ik vandaag al lemaal weer gezien heb. Wat een karakter." Even verderop had DOVO- trainer Wim Eilander geen en kele moeite om de verbale stroom op gang te brengen. De trainer was een tikkeltje teleur gesteld, heel zacht uitgedrukt, in scheidsrechter Meintz. De leidsman honoreerde een valpartij van Marco de Ridder snel na rust met een strafschop. Flet aangeslagen, met tien man opererende Katwijk liet deze uitnemende kans niet onbenut om in de wedstrijd te komen. Discussie Het 'strafschopgeval'- was na derhand voer voor een verhitte discussie bij de bestuurskamer. Zo hard als hij maar kon, met bestuursleden van beide clubs binnen gehoorafstand, stelde Wim Eilander de beslissing van Meintz ter discussie. „Laat die Katwijker zich als een Duitser vallen en trapt zo'n man er nog in ook. Een aanfluiting is het, die Meintz heeft Katwijk weer in de wedstrijd geholpen. 'Duitser' Marco de Ridder vond het shirtjetrekken van zijn opponent Theo van der Laar wel zwaar genoeg voor een strafschop. „Maar ik ging inder daad makkelijk naar de grond.". Hoe dan ook, DOVO raakte er danig van in de war, waar de ploeg voor de rust inzet paarde aan goed voetbal. Katwijk had het er maar moeilijk mee. Na een kwartier drukte DOVO de flegmatiek spelende oranjehemden op de harde feiten. De thuisploeg had duidelijk vertrouwen na de 1-3 zege zaterdag bij ACV en toon de geen enkel respect voor de tegenstander. Toen dezelfde te genstander (Henry Pouw) ook nog eens kinderlijk de bal ver speelde aan snelheidsduivel Wim van Silfhout, was Katwijk in last. De rechtsbuiten knalde de bal vanaf de 'zestien' kans loos langs Huug van Duyn. Zes minuten later trok Pim Langeveld met een groge knal op aangeven van Hans Zwaan de stand weer gelijk. Dat was niet geheel volgens de verhou dingen. DOVO troefde de tegen stander op inzet en brutaliteit af en Katwijk stelde daar weinig tegenover. Aanvoerder Henk Langemaat: „We voetbalden zo slecht niet, het verschil was dat wij bijna alle duels verloren." Het voorbeeld werd kort na de gelijkmaker van Langeveld, die daarvoor met een weergalo ze actie op de lat had mikt, op Arbiter Meintz is onverbiddellijk: rood voor Hans Zwaan. foto kees van hoogdalem de snijtafel gelegd. Iedereen kopte mis na een verre ingooi van spits Wenneker. Daardoor kon Johan Leidekker van dicht bij simpel uithalen: 2-1. Kopstoot De treffer maakte de sfeer in het veld er niet beter op. DOVO bleef er op alle hoeken van het veld inkleunen en Katwijk had daar duidelijk moeite mee. Met name Hans Zwaan. Tussen hem en zijn bewaker Gert van Ginkel boterde het niet. Zo zeer dat Zwaan vlak voor rust een kop stoot aan zijn opponent uitdeel de: terecht rood en waarschijn lijk vier wedstrijden brommen. Een hele zware prijs voor een emotionele reactie. Maar Katwijk moest verder. Trainer Guyt wist hoe, alleen kon dat niet met dezelfde instel ling als voor de rust. Guyt: „Toen gebeurde er iets raars in de kleedkamer. De gasten zei den tegen elkaar: we redden het. We nemen geen genoegen met 2-2, we willen meer. Ze voelden dat het er in zat." Het getransformeerde Katwijk bracht DOVO na rust in oppers te verwarring. De stelling dat het moeilijk voetballen is tegen tien man, werd ook gisteravond nog maar eens bewaarheid. 'Slangenmens' Langeveld was voor zijn bewakers niet meer te volgen, op de flanken werkten Marco de Ridder en Kees Krayenoord voor twee en op het middenveld schoffelde de ui terst waardevolle Kenneth Braaf, evenals Van Zeist nog niet geschorst, dat het een aard had. De strafschop was een mee valler (De Ridder kogelde onbe rispelijk raak), dat wel, maar het is ook een gegeven dat je geluk afdwingt. DOVO raakte volledig de weg kwijt door de tegenval ler. Een beetje kinderachtig van Eilander om daarvan de schuld op de schouders van de scheidsrechter te leggen. Waar Katwijk de tegenslag van het rood van Zwaan voorbeeldig verwerkte, gedroeg 'zijn' DOVO zich bij de eerste de beste te genvaller als een aangeslagen bokser. Knock-out De knock out viel ruim een kwartier voor tijd. Een met veel gevoel gegeven pass van Pim Langeveld vormde de inleiding, Kees Krayenoord brak op rechts door en legde het leder panklaar voor de voeten van Marco de Ridder: 2-3. DOVO krabbelde daarna nog een keer overeind om het inmiddels moegestre den Katwijk een punt af te trog gelen. Maar het mocht niet zo zijn. Wim Eilander werd er gek van en wat zich voor zijn ogen afspeelde was ook om gek van te worden. Invaller Paul Hartog kogelde op de paal, Dragan Ris- tic miste in vrije positie en uit eindelijk viel aan de andere kant de 2-4. Na weer voorberei dend werk van Langeveld kapte Krayenoord doelman Moor mans uit en maakte het vervol gens ijskoud af. Oranje vierde feest en roodwit richtte zijn vizier op arbiter Meintz. De spelers toonden zich slechte verliezers door de leids man de meest vreselijke ver wensingen naar zijn hoofd te slingeren. Wim Eilander had het ook moeilijk. „Bij Katwijk von den ze het zeker een goede be slissing hé." Dat vonden ze. In de kleedka mer hadden ze het gevoel 'dat het niet meer mis kon gaan'. DOVO - Katwijk 2-4 (2-1). 16 Van Silf hout 1-0,22. Langeveld 1-1.28. Leidek ker 2-1, 52. De Ridder (penalty) 2-2.68. De Ridder 2-3, 88. Krayenoord 2-4. Scheidsrechter Meintz. Toeschouwers 3800. Gele kaarten: Van Rijswijk, Wen neker (DOVO). Rode kaart: Zwaan (Katwijk). Strafschoppen: DOVO 3, Katwijk 4. DOVO: Moormans; Van Laar, Verkuyl, Van Ginkel, Van Rijswijk; Ristic, Oos- termeijer. Leidekker (Hartog); Van Silf hout, Wenneker, Wittenrooa. Katwijk: Van Duyn; Van Zeist, Lan gemaat. Pouw, De Kroon; Braaf, Lan- feveld. Van der Plas; Krayenoord, waan. De Ridder. Zaterdag: DOVO - ACV (15.00 uur).

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15