CDU dringt Duitsland Herzog op Buitenland V 331 Tsjechische en Slowaakse weeskinderen krijgen voorlopig nog geen nationaliteit Roemeense geld-pyramide stort krakend in i AIDS viert hoogtij in mijnen Myanmaï ZATERDAG 21 ME11994 Populaire Rau kan opvolging president Von Weizsaecker wel vergeten Johannes Rau hoopt op een wonder. foto anp Maandag kiest Duitsland in de Berlijnse Rijksdag een nieuwe president. Richard von Weizsaecker vertrekt na twee ambtsperiodes van vijf jaar. Iedereen betreurt het afscheid van de 74-jarige man die de ceremoniële functie van staatshoofd zo veel inhoud heeft gegeven, maar de Duitse Grondwet staat een derde termijn niet toe. BERLLIN HANS HOOGENDUK De president wordt gekozen door de Bondsvergadering, een college van 1324 gedelegeerden, be staande uit de 662 le den van de Bondsdag aangevuld met even veel afgevaardigden van de zestien deel staten. Er zijn vier kandidaten voor het hoogste staatsambt: de president van het Constitutionele Hof, Roman Herzog (CDU), de minister president van Noor drijn-Westfalen Jo hannes Rau (SPD), de liberale ex-staatsse- cretaris Hildegard HammTBrücher en de onafhankelijke Oostduitse weten schapper Jens Reich. Roman Herzorg zal net als Von Weizsaecker kritiek op zijn partijgenoten niet schuwen Sensationeel en praktisch uitgesloten zou het zijn als de 73-jarige Hil degard Hamm-Brücher (links) zou worden gekozen tot opvolger van d< een jaar oudere president Richard von Weizsaecker (rechts). CORRESPONDENT Als de Duitsers hun president direct zouden mogen kiezen, stond de overwinning van SPD'er Johannes Rau (62) vast. Maar nu zou het een wonder zijn, indien niet Roman Herzog zijn koffers voor Berlijn mag in pakken. De christendemocraten beschikken namelijk over 619 stemmen in de Bondsvergade ring die de president kiest en om Herzog aan de voor de eer ste ronde noodzakelijk absolute meerderheid te helpen, ontbre ken slechts 44 stemmen. De li berale coalitiepartner heeft 111 stemmen en dus zou Herzog in feite al in de eerste ronde geko zen kunnen worden. Maar de FDP wil in dit belangrijke ver kiezingsjaar laten zien dat de partij wel degelijk een eigen ge zicht heeft en daarom stuurt die partij het kansloze, maar uiterst humane en liberale uithang bord Hildegard Hamm-Brücher in de race. Zoals het er nu uitziet, haalt geen van de kandidaten direct de absolute meerderheid. Daar na is de relatieve meerderheid voldoende. Dat kan nog interes sant worden. Trekken de door de Groenen en Bündnis 90 ge steunde kandidaat Jens Reich en Hamm-Brücher zich terug, dan zit er theoretisch een meer derheid voor Rau in. Maar dat zou betekenen dat behalve de communisten ook de meeste li beralen op de sociaaldemocraat moeten stemmen. Daarmee ris keren ze een geweldige ruzie met coalitiepartner CDU/CSU en daar zit geen enkele chris tendemocraat of liberaal vijf maanden voor de algemene verkiezingen op te wachten. Een andere mogelijkheid is dat Hamm-Brücher zich niet te rugtrekt. In dat geval zijn de stemmen van alle CDU/CSU- afgevaardigden genoeg om Her zog met een relatieve meerder heid te kiezen, terwijl de libera len kunnen zeggen dat zij tot de laatste snik aan hun eigen kan didate hebben vastgehouden. Het risico bij dit scenario is dat een aantal Oostduitse christen democraten tegen Herzog stemt en communisten plus de rechts-extremistische Republi- kaner hem aan de meerderheid helpen. Herzog heeft verklaard dat hij alleen president wil wor den als zijn meerderheid groter is dan de 42 stemmen waarover de Republikaner en de PDS be schikken. Dit dreigement zal hoogstwaarschijnlijk wel wer ken. Enorme klap Voor Rau zou de verkiezing van Herzog een enorme klap zijn. Hij wil zo graag na zijn schoon vader en politieke 'peetvader' Gustav Heinemann de tweede sociaaldemocratische president van het na-oorlogse Duitsland worden, en de meeste Duitsers willen dat ook. 'Broeder Johan- foto reuter nes' onderhoudt door zijn enga gement in de evangelische kerk zeer vriendschappelijke banden met talloze christendemocra ten. Als zij naar hun geweten zouden stemmen, waren Rau's kansen allesbehalve slecht en menig liberaal geeft in zijn hart ook de voorkeur aan Rau. Hij heeft de hoop op een wonder nog niet helemaal opgegeven. Voor de 60-jarige Roman Her zog ziet het er allemaal veel zonniger uit. De naam van deze conservatieve jurist circuleerde al lang in christendemocrati sche kringen. Maar Kohl had bepaald dat de nieuwe presi dent uit de voormalige DDR moest komen en toverde tot ve ler verrassing en later verbijste ring de volstrekt onbekende mi nister van justitie van de deel staat Saksen, Steffen Heitmann, uit de hoge hoed. Aan diens kandidatuur kwam door onge lukkige uitspraken en door een ongekende media-campagne snel een einde. Daarna was de weg vrij voor Herzog. „Tien jaar ben ik hoogleraar geweest, tien jaar politicus en tien jaar rech ter bij het Hof, dus...", zei Her zog in een van de eerste inter views na zijn kandidaatstelling. Om de symmetrie niet al te zeer te verstoren zou hij dus ook wel tien jaar president willen zijn. Herzog werd in 1934 in Beieren geboren. Hij studeerde in München, werd op zijn 31ste hoogleraar in Berlijn, maar keerde na de studentenrevolutie van 1968 de opstandige stad de rug toe. Hij trok zich terug aan de kleine universiteit van Speyer tot in 1973 de jonge mi nister-president van Rijnland- Pfalz, Helmut Kohl, hem vroeg minister in zijn kabinet te wor den. Hij maakte snel naam als bikkelharde, conservatieve be windsman. Menige liberaal en sociaaldemocraat vreesde dan ook het ergste toen Herzog rechter werd bij het Constitutio nele Hof in Karlsruhe. Maar daar verbaasde hij vriend en vij and regelmatig met uiterst libe rale oordelen. Als hoogste rech ter probeerde hij altijd compro missen te vinden, waarbij hij de politici er steeds voor waar schuwde de oordelen van het hof niet te overschatten. „Als wij wat zeggen, doen ze vaak alsof God persoonlijk op de berg Sinaï een boodschap aan Mozes overhandigt", zei hij Als alles normaal verloopt, krijgt Duitsland met Roman Herzog een president die geen blad voor de mond neemt. Een pure intellectueel zoals Von Weizsaecker is hij niet, maar net als het nu vertrekkende staats hoofd, staat hij wel boven de" partijen. Von Weizsaecker schrok er niet voor terug ook zijn eigen partijvrienden, inclu sief Kohl, de waarheid te zeggen als hij vond dat dit nodig was. Van Herzog is hetzelfde te ver wachten. Weisse Rose Ronduit sensationeel en dus praktisch uitgesloten zou het zijn indien de 73-jarige Hilde gard Hamm-Brücher of de 54- jarige Jens Reich de race zou den winnen. De FDP-kandidate maakt zich dan ook geen illu sies. Ze liet zjph alleen overha len door de partijtop om na haar afscheid uit de actieve po* litiek in 1990 nog een keer het echte liberale gezicht van de partij te tonen. Tijdens de oor log was de strijdbare studente lid van Weisse Rose, de de verzetsbeweging tegen Lfl Ier. Hamm-Brücher liet |p door de eerste liberale presiff van Duitsland, Theodor Hq in 1948 overhalen om litiek te gaan. Uiteindelijk t] ze onder Hans-Dietrich scher staatssecretaris van tenlandse zaken. Nadat de liberalen in 191 coalitie met de SPD hadden!c gezegd en zo Kohl aan de mi' hielpen, stapte Hamm-Brüj uit protest uit de regering. I ook daarna zweeg ze volgens haai" liberale princf geweld werden aangedaan, f Dat geldt ook voor de Jens Reich. De briljante hoa, raar komt voort uit de OostiP se beweging voor de menj rechten, was een van de opi) ters van het Bündnis 90, ii, vindt zich te conservatief het lidmaatschap van het li ontstane Bündnis 90/De Gj nen. Zijn grote ideaal is dej bouw van de nieuwe Oostdil, deelstaten. „Maar ik ben gr protestkandidaat van de Oi Integendeel, als ik presiij word dan zal ik werken val. een ecologisch concept'.', t. Reich. Mooie gedachten, iïï Duitsland is nog niet rijp f" zo'n onorthodoxe president.r 3 f Regeling glad vergeten bij 'fluwelen scheidingvan vorig jaar De Tsjechische Republiek en Slowakije gingen vorig jaar als vrienden uiteen, maar honder den weeskinderen zijn bij de 'fluwelen scheiding' buiten de boot gevallen. Een regeling voor hun nationaliteit werd namelijk over het hoofd gezien. Nergens is het probleem acu ter dan in Teplice, waar prosti- tuées, veelal jonge zigeuner vrouwen uit Slowakije, langs de snelweg van Praag naar Duits land werken. Weinig meisjes hebben zich er bij de splitsing van het land om bekommerd de Tsjechische of Slowaakse natio naliteit aan te vragen. Sommi gen raakten zwanger, kregen een kind en verdwenen. Het kind lieten zij achter in een weeshuis; de vraag van de na tionaliteit bleef onbeantwoord. Zonder duidelijkheid over de nationaliteit kunnen de kinde ren niet geadopteerd worden. Als onafhankelijke landen zijn de Tsjechische Republiek en Slowakije gehouden aan de In ternationale Conventie voor Kinderrechten. Die staat adop tie door buitenlanders alleen toe als in het eigen land van het kind geen pleeggezin gevonden wordt. „Vaak is het zeer moeilijk te achterhalen welke nationaliteit een kind heeft", zegt de arts Jiri- na Rajtrova, directrice van het tehuis in Teplice. „In een aantal gevallen moesten wij zelfs de papieren van de grootouders in zien omdat de nationaliteit van de moeder onduidelijk was." Er zijn bijna 2.500 Tsjechische echtparen die graag een kind zouden adopteren. Maar door de onduidelijkheid over de na tionaliteit van veel kinderen in een goede adoptieleeftijd is dat een zeer gecompliceerd proces. Tsjechen mogen immers in de eerste plaats alleen Tsjechische kinderen adopteren. De kinde ren zijn vaak al op kleuterleef tijd als alle papieren in orde zijn. Tien van de veertig baby"s in het ruime, goed onderhouden tehuis in een buitenwijk van de BERLIJN ADRIAN BRIDGE THE INDEPENDENT De geldpyramide van Roemenië is afgesloten. Het plan waaraan miljoenen Roemenen ooit hun spaargeld hebben toever trouwd, is" volledig ingestort. Aan de uitbetalingsverplichtin gen kon al acht maanden niet meer worden voldaan. Ion Stoica, de ongrijpbare stichter van het zelfbedachte 'Caritas-plan', legde de schuld van de ineenstorting groten deels bij de pers. Ook herhaalde hij beschuldigingen dat het plan banden had met ultra-nationa listische politici. Hij heeft be loofd dat de meeste investeer ders hun geld terug zouden krij gen. „Deze pyramide werkte en vas blijven werken als de pers niet zo'n ongelukkige rol had gespeeld", zo schreef Stoica in een open brief aan nationale dagbladen. „Ik zal nu doen wat ik kan om het systeem zo af te sluiten dat iedereen tevreden Dat is gemakkelijker gezegd dan gedaan. Zo'n vier miljoen Roemenen hebben naar schat ting tweeduizend miljoen gul den in het Caritas-project geïn vesteerd. Binnen drie maanden zouden zij acht keer het bedrag van hun investering terugkrij gen. Zelfs wanneer Stoica erin slaagt hun het geld terug te ge ven, zullen weinigen tevreden zijn. De zigeunergemeenschap van Roemenië heeft gedreigd hem te lynchen als hij zijn uit spraken over snel rijk worden niet waarmaakt. Toen Caritas in juni 1992 werd gelanceerd, viel dat bij veel mensen in goede aarde. De harde economische realiteit van het post-communisme begon voelbaar te worden: de inflatie liep in de honderden procenten en de salarissen bedroegen ge middeld een magere 120 gulden per maand. Duizenden mensen werden naar het hoofdkwartier van Caritas in de Transylvaanse stad Cluy getrokken om hun claim in te dienen. „Natuurlijk moest het plan mislukken, de instorting was slechts een kwestie van tijd", meldt een Westerse informatie bron in de Roemeense hoofd stad Boekarest. Veel vroege in vesteerders in Cluy hebben een flinke slag geslagen en de stad bloeide op als nooit tevoren. Er werd echter gespeculeerd dat veel van het Caritas-geld werd gewisseld en dat de winf naar de brandkasten van dF Cluy gevestigde ultra-natif listische Roemeense Natior Uniepartij werden gesluisd! leider van die partij, Gheof Funar, steunde het plan ojj' lijk. Toen de zaken goed lie#, verschenen Funar en Stf vaak samen om te belovenL de geldpyramide Cluy tot L van de rijkste steden van Ef pa zou maken. Toen de eeT betalingsproblemen afgelo1 herfst werden gesignaleerd,! gon Funar zich echter van? ritas te distanciëren. Onla omschreef hij het plan zelf! 'een winstgevend neven! schijnsel van de chaotische nomische veranderingen L Roemenië'. r Een verlaten kind wacht tot iemand hem komt helpen met eten. Hij is e kindertehuizen in het Tsjechische Teplice. industriestad Teplice zijn dui delijk Slowaken. Volgens het Tsjechische ministerie van soci ale zaken en arbeid zijn er in to taal 1.165 Slowaakse kinderen in Tsjechische tehuizen. Van dat aantal waren er slechts 186 jonger dan drie, de beste leeftijd voor adoptie. Volgens de leiding van het huis zijn vooral zigeunerkinde ren, van wie er een groot aantal in het huis wonen, moeilijk te plaatsen. „De tijd gaat voorbij en dat is jammer voor de kinde ren", aldus Rajtrova. „Zelfs blanke kinderen boven de drie jaar hebben niet veel kans om een nieuwe familie te vinden, maar zigeunerkinderen zijn ab soluut verloren." Josefa Havlova van het Tsje chische ministerie zegt dat met Slowakije onderhandeld wordt om de nationaliteitsregels te versoepelen en kinderen van wie men! aanneemt dat zij Slo waken zijn aan de Slowaakse autoriteiten over te dragen. Op die manier hebben de kleintjes nog een kans om in een gezin ondergebracht te worden. „Ten eerste willen we ons ontfermen over de jongste kin deren, wier kansen om nieuwe ouders te vinden groter zijn", zei Havlova. „Wij doen alles wat in ons vermogen ligt, maar nu moeten de Slowaken iets doen." Maar Valeria Kubalova, woordvoerster van het Slowaak se ministerie voor arbeid, socia le zaken en familiezaken, zei in Bratislava dat het probleem de macht van de ministeries te bo ven gaat. Naast de problemen om de nationaliteit van een ba by vast te stellen, moet die ook nog door Slowakije worden be vestigd. Dan is er ook nog de toestem ming van de moeder. Een kind mag worden geadopteerd als de moeder daar toestemming voor geeft of als zij een halfjaar niets van zich laat horen. Maar om een kind naar een ander land te sturen in dit geval Slowakije is speciale permissie van de moeder nodig. Kubalova zei niet te kunnen voorspellen hoe lang de onderhandelingen met de Tsjechische Republiek zou den duren. De arts Rajtrova stelde voor om de regels in het belang van de kinderen te laten voor wat ze zijn. Ze vertelde ook veel aan vragen voor adoptiekinderen te hebben gekregen van niet-Slo- waakse buitenlanders. Maar het probleem is daar hetzelfde als bij de adoptie van de Tsjechi sche Republiek naar Slowakije. „Mensen probeerden het ook met omkoping, maar daar kun nen wij absoluut niet aan be ginnen", aldus Rajtrova. THE INDEPENDENT Wanneer hun spieren zeer doen van het graven naar robijnen en klompen jade, ontspannen mijnwerkers in Myanmar zich vaak met behulp van de diensten van een 'professionele prikker'. Voor minder dan de prijs van een biertje geeft de prik ker hun een injectie met pure heroïne. „De prikkers zijn erg goed", zegt Nan Naung Yaw. een 34-jarige ex-verslaafde. „Zelfs in het donker van de mijn kunnen ze je ader vinden." Op zijn bovenarm heeft hij een tatoeage van drie gekruiste dolken en hij dradgt een gouden ring met een steen van jade die zelfs een Chinese keizer niet zou misstaan. Maar ongewild krijgen de mijnwerkers vaak meer dan alleen een shot van de zui verste drug die de Gouden Driehoek te bieden heeft. Doordat er vuile naalden worden gebruikt, besmetten de prikkers hun klanten vaak met het AlDS-virus. Myanmar telt het grootste aantal AIDS- patiënten onder druggebruikers ter we reld. Negentig procent van de Myanmare- se drugverslaafden in de mijngebieden is HIV-positief. In de wetteloze mijnbouwsteden Mogok en Phakant zijn tientallen heroïne-hallen waar een gestage stroom junkies hun shot komt halen. De prikkers lossen de heroïne in een schaaltje water op en trekken hier mee hun spuit vol. „Na iedere klant gaat de gebruikte naald in het schaaltje terug. Dezelfde naald wordt vaak 25 keer ge bruikt", aldus Nan Naung Yaw. Buitenlanders worden door de militaire junta zoveel mogelijk geweerd uit de met jungle begroeide heuvels van noord-oost Myanmar, waar de mooiste robijnen, saf fieren en jade ter wereld wordt gevonden. Volgens sommige Myanmarezen zijn de mijnbouwcentra te vergelijken met de goudkoorts-steden in het Amerikaanse westen. Zoals een geoloog vertelt: „Er zijn bars, bordelen en geweren. Je ziet regel matig lijken in de rivier drijven. Er is geen wet. Als een mijnbaas ontdekt dat één van zijn arbeiders heeft gestolen, wordt deze zonder pardon gedood." Veel van de lijken in de rivier zijn die van junkies. De zuiverheid van de heroïne maakt haar dodelijk verslavend. De heroï ne die in het Westen wordt verkocht, is ve le malen versneden. Maar de Myanmarese No. 4 Double is negentig procent puur. In de mijnsteden kost een shot nog geen gul den. De regering is medeverantwoordelijk voor de gevaarlijke ge\yoonte van de jun kies om hun naalden te delen.' In een on doordachte poging om de snelle toename van de heroïneverslaving te stuiten, be paalde de overheid dat alleen artsen injec tienaalden mogen hebben. Het edelstenengebied vormt tevens de belangrijkste doorgangsroute voor drugs uit de Gouden Driehoek —- tussen Myan mar, Laos en Thailand waai' de meeste heroïne ter wereld wordt geproduceerd. Volgens Amerikaanse drugbestrijders werd vorig jaar in Myanmar meer dan 2.500 ton opium geoogst voor de produk- tie van heroïne. Hoewel Myanmar een grote heroïnepro- ducent is, is het land pas sinds kort ook op grote schaal een consument geworden. „Vroeger was er geen heroïneprobïeem. Toen rookten de mannen een paar pijpen opium, maar de heroïne werd altijd in aan de grens gelegen laboratoria gemaakt en direct naar het buitenland verscheept. blijft er steeds meer heroïne in Myanmar aldus een internationale hulpverlening deskundige. Jonge Myanmarese mannf gaan niet meer naar de traditionele op umhuizen, maar geven de voorkeur ai de kick die ze in de heroïne-hallen krijgei De militaire junta, die Myanmar bijl 30 jaar lang van de buitenwereld heeft geslóten, begint toe te geven dat AIDS zi< snel in het land verspreidt. Veel mijnwë kers, die vaak niet kunnen lezen, hebbt nog nooit van de ziekte gehoord. Ze zwo gen uren achtereen in donkere, moddei ge mijngangen, op zoek naar edelstene Het is uitputtend, gevaarlijk werk en wf nig mijnwerkers overleven het lang als eenmaal verslaafd zijn geraakt. „Ze eten piet meer. Niets interesseert nog. Ik heb ze in stegen zien liggen n maden in hun open zweren", vertelt D vid Yone Moe, die het meest succesvol ontwenningsprogramma van Myanrh runt. „De heroïne heeft ook mij bijna h leven gekost. Artsen gaven me nog e< week en mijn moeder nad al een kist vo me gekocht", vertelt Moe. „Toen vond Jezus." Als ex-verslaafde reist hij samen ni zijn hervormde junkies naar de mijnen i zelfs naar de Gouden Driehoek om i mensen voor de gevaren van heroïne waarschuwen. Op zijn tochten door zi boeddhistische vaderland luistert i doopsgezinde Moe naar de muziek v. zijn grote idool Elvis en predikt hij over zijn geloof. „Ik heb duizenden mensen de mijnen toegesproken. Geld is daar ni onkruid. Het is overal. Net als heroïne." J MARGREET HESLINGAj

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 6