Oekraïne stelt De Krim ultimatum „Met één telefoontje een lening afsluiten?" Buitenland Bonn verruimt wetten tegen extreem-rechts Noord-Jemen kondigt driedaags bestand af 'Ik heb spijt en schaam me, maar had geen keus' jCredit Lyonnais legt beslag H)p meubilair Bernard Tapie Rechtbank Zuid-Afrika laat extremisten vrij Veiligheidsregeling Gazastrook is onuitvoerbaar \TERDAG 21 MEI 1994 AFP Agence France Presse Press DPA Deutsche Pres? Independent IPS ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associate e Agentur GPD Geassocieerde Pers Diensten Ind The Inter Press Service RTR Reuter UPI United Press In Hesjes met D-Day zand te koop ours» Georges Lancelin, een zakenman uit het Franse Tours, eelt gisteren zijn nieuwe produkt op de markt geïntroduceerd: esjes met zand afkomstig van de Franse stranden waar de Ge llieerde troepen bijna 50 jaar geleden landden. Lancelin pro- eert de 100.000 flesjes te slijten aan de tienduizenden bezoe- 'ers die in juni worden verwacht voor de herdenking van D-Day. krije toegang voor Hongaarse dieven oedapest Inbrekers in Hongarije hebben deze week voor een chandaal gezorgd. Ze stalen voor 200.000 gulden aan staven oud uit het gebouw van de Hongaarse Munt. De buit mag be- 77' cheiden worden genoemd, gezien het feit dat het gebouw op ieen énkele manier werd beveiligd en de dieven dus vrij spel iadden. tmnestie voor 2.300 gevangenen Iran jicosiADe Iraanse geestelijk leider ayatollah Khamenei heeft listeren amnestie en strafvermindering verleend aan 2.300 ge angen. Dat meldde radio Teheran. De amnestie markeert het Aiegin van de jaarlijkse moslim-viering EiclAl-Adha. Tijdens dit eest worden schapen, geiten, koeien en kamelen geslacht en ■erdeeld onder de armen ter nagedachtenis van de profeet ibrdham. Fransen en Russen spelen kernramp na arus» Franse en Russische atoomdeskundigen hebben naar nu ias bekend is geworden in juni 1993 een atoomramp nage- ipeeld. Doel was te bekijken hoe de burgerbevolking het best te- ;en de gevolgen van een nucleaire ramp kan worden be- ichermd. Tijdens de oefening werden inwoners van St. Peters- iiirg geëvacueerd. Volgens bronnen in Parijs zal er in 1995 een ïieuWe namaakramp worden nagespeeld. Gusmao wil niet in ballingschap iSABONDe gevangen Oosttimorese rebellenleider Jose Alexan- Ire Gusmao heeft twee keer geweigerd om in ballingschap te aan. ,,lk aanvaard geen ballingschap zolang niet alle Timorese politieke gevangenen zijn vrijgelaten", aldus Gusmao. Hij leidde iet gewapende verzet in Timor tot hij in 1992 werd opgepakt. Jusmao zit een levenslange gevangenisstraf uit wegens rege- ingsondermijnende activiteiten, separatisme en illegaal vuur wapenbezit. ^Terugsturen Duitse Koerden opgeschort De Duitse deelstaten Hessen, Nedersaksen en Noordrijn- iVestfalen, allen geregeerd door de oppositionelesociaal-demo- :rftten, hebben gisteren het terugsturen van Koerdische asiel- toekers naar Turkije opgeschort. Ze zijn bang dat Turkije de Coerden zal martelen of anderszins het leven zuur zal maken. )e maatregel vergroot het geschil niet de regering van CDU en :DP in Bonn, die juist haast maakt met het terugsturen. Etnische strijd India: 16 doden iew delhi Separatistische guerrillastrijders van de Indiase Naga- stam hebben zestien leden van de rivaliserende Kuki-bevolking in een kerk gedreven en hun hoofden afgehakt. Het persbureau JNI meldde gisteren dat de meeste slachtoffers vrouwen en kin leren zijn. Sinds de oude vetes tussen de twee bevolkingsgroe- jen in 1992 weer zijn opgelaaid, zijn naar schatting driehonderd (uki's vermoord. Omstreden Grondwet moet vandaag worden ingetrokken Het parlement van Oekraïne heeft de afvallige regio De Krim tot vandaag de tijd gegeven om de gisteren aange nomen Grondwet, een verkapte onafhankelijkheidsver klaring, in te trekken. Doet De Krim dat niet zelf, dan zal Oekraïne dat doen, zo luidde het dreigend uit Kiev. Oek raïne vrees.t dat De Krim zich zal afscheiden om zich ver volgens aan te sluiten bij Rusland. moskou hans geleunse correspondent Het aannemen van de omstre den Grondwet leidde tot woe dende reacties uit Kiev. Presi dent Kravtsjoek liet dreigend weten dat er geen sprake kan zijn van onafhankelijkheid van De Krim en dat Oekraïne geen millimeter grondgebied zal af staan. De volksvertegenwoordigers en demonstranten in Simfer opol (De Krim) trekken zich niets aan van de dreigementen uit Kiev. Opgewonden betogers schreeuwden voor het parle mentsgebouw dat De Krim bij Rusland hoort. Het parlement verklaarde decreten ongeldig die Kravtsjoek donderdag had uitgevaardigd tegen de oprich ting van eigen ministeries op De Krim. Oekraïne blijft ontkennen dat het speciale eenheden naar De Krim heeft gestuurd om orde op zaken te stellen. Dat bericht was woensdagavond verspreid door de hoofdkwartieren van de overwegend Russische Zwarte- Zeevloot en de Russische natio nalist Joeri Mesjkov, die in janu ari tot president van De Krim werd gekozen. De Russische defensieminis ter Gratsjov weersprak gisteren die ontkenningen. Hij zei tegen de bezoekende Franse minister Juppé (buitenlandse zaken) dat het gevaar dreigt van een con flict over De Krim. „Mijn infor matie wijst uit dat Oekraïnse troepen en speciale eenheden op De Krim worden verplaatst", aldus Gratsjov. Ook in de nabije havenstad Odessa worden vol gens hem troepen in staat van paraatheid gebracht. Hoge Oekrainse functionaris sen sloten vrijdag echter het ge bruik van geweld uit. Volgens de Russische president Jeltsin had ook Kravtsjoek dat gedaan, donderdag tijdens telefonisch spoedoverleg. „Ik vertrouw op zijn belofte, ik ken Kravtsjoek als een man van zijn woord", aldus Jeltsin. De gisteren aangenomen Grondwet stelt dat 'de republiek De Krim' bij Oekraïne hoort, maar alleen op grond van (nog af te sluiten) verdragen. Boven dien maakt die Grondwet dub bele nationaliteit mogelijk. Te vens geeft de Grondwet De Krim het recht op een eigen po litiemacht. 'Weduwe van Sacharov was in dienst van KGB' moskou hans geleunse correspondent Jelena Bonner, de weduwe van de overleden Nobelprijswinnaar Andrej Sacharov, is gisteren in opspraak gebracht. Althans, dat probeert voorzitter Vladimir Voronin van de Sacharov Unie van Democratische Krachten, te bewerkstellingen. Volgens hem heeft Bonner als spionne voor zowel de Sovjet- als de Ameri kaanse geheime dienst gewerkt. Voronin baseert zijn bewerin gen op 'materiaal uit staatsar chieven en die van speciale diensten'. Bonner zou door de KGB bij de dissidente kernfysi cus zijn 'gedetacheerd' en te vens aan de CIA rapporteren, aldus Voronin. Voronins Unie had ook ont dekt dat Bonner niet voorkomt in het geboorteregister van het dorpje Mary in Turkmenistan. Sacharovs weduwe zegt daar in 1923 te zijn geboren. Ook had Voronin de oorlogservaringen van Bonner nagetrokken. Zij zegt als verpleegster aan het front te hebben gewerkt. Het ministerie van defensie had Voronin verteld dat het door Bonner opgegeven 439ste in- fanterie-regiment niet heeft be staan. bonn DPA-AFP-Rtr-AP Extreem-rechtse Duitsers mo gen voortaan geen uniformen meer dragen die veel lijken op de dracht van de nazi's in de ja ren '30 en '40. Op het versprei den van extreem-rechtse propa ganda en uitingen van racisme komt een gevangenisstraf van maximaal vijf jaar te staan. Dat heeft de Bondsdag, de Duitse Tweede Kamer, gisteren beslo ten. De oppositionele SPD ont hield haar steun aan een reeks andere plannen van de rege- ring-Kohl, die korte metten wil maken met financiële chantage, het witwassen van uit criminele activiteit verworven geld en het smokkelen van verdovende middelen. Omdat de sociaal-de mocraten in de Bondsraad, de Eerste Kamer, de meerderheid hebben, zullen zij deze maatre gelen daar waarschijnlijk torpe deren. Minister van binnenlandse zaken Kanther noemde de reeks wetten en wetswijzigingen een antwoord van de 'weerbare rechtsstaat' op nieuwe vormen van criminaliteit. Hij koppelde de noodzaak van een langer voorarrest en snellere processen aan de 'weerzinwekkende ge beurtenissen' in de Oostduitse stad Magdeburg. Daar hielden extreem-rechtse skinheads vori ge week een regelrechte klop jacht op immigranten uit Afrika. De SPD protesteerde vooral tegen de maatregel waarbij de Buiidesnachrichtendienst, de Duitse tegenhanger van de Ne derlandse BVD, het recht krijgt transcripties van afgeluisterde telefoongesprekken van ver meende criminelen als bewijs materiaal aan officieren van jus titie te leveren. Hiermee wordt volgens de SPD de grondwette lijke scheiding tussen het werk van de inlichtingendienst en de politie geschonden. SANA Rtr-AFP Arus hans gertsen Slemard Tapie, de Franse za- pman, politicus en voetbal- ons die al in vijf juridische rocedures is verwikkeld, heeft t een probleem bij. De bank fredit Lyonnais heeft gisteren 2slag laten leggen op het mëu- Slair van zijn 17de-eeuwse kas- ïltje in Parijs. Volgens de bank )mt Tapie zijn financiële ver lichtingen niet na. Tapie staat voor ruim 450 ïiljoen gulden in het krijt bij 'redit Lyonnais. Twee maan- sn geleden sloten de bank en omstreden zakenman een herenakkoord. Tapie zou vijf jaar de tijd krijgen om al zijn schulden bij de bank af te los sen, terwijl hij met zijn per soonlijke bezittingen door hemzelf geschat op een waarde van ruim 250 miljoen gulden borg stond. De bank twijfelt nu kennelijk aan de waarde van Tapies on derpand. Tapie gaf in maart op dat hij voor ruim 100 miljoen gulden aan antiek in zijn huis heeft staan. De bank vroeg hem dat via een onafhankelijk taxatie hard te maken voor 31 maart. Volgens de bank is het betref fende taxatierapport nog steeds niet binnen. KABUGA Rtr-AP De hoge commissaris voor de mensenrechten van de VN, Jo se Ayala Lasso, heeft gisteren gezegd dat hij evenals andere autoriteiten vreest dat bij de burgeroorlog in Rwanda meer dan een half miljoen mensen zijn gedood. Ayala, die eerder deze maand een bezoek bracht aan Rwanda, wil dat de VN een speciale onderzoeker aanstel len die met een team veldwer kers gegevens moet verzame len over de moord- en martel praktijken in Rwanda. „Wij werden opgeleid om te do den, om alle Tutsi's en hun sympathisanten om het leven te brengen: dat hebben de officie ren in het leger ons geleerd", snikt de 36-jarige Juliana Muka- nyarwaya. Ze is een van de 22 leden van de beruchte militie Inter dit am we die door het Rwandees Patriottisch Front (RPF) worden vastgehouden in het dorp Kabuga, vijf kilometer van de hoofdstad Kigali. Op de dag dat de opstande lingen kwamen, had Juliana net een weerloze jonge Tutsi ge dood met een vechtstok met spijkers. „Hij was al neerge schoten, maar de soldaten vroe gen mij hem de genadeklap te geven", aldusjuliana. Juliana's eenheid werd geleid door Jean-Baptiste Gatete, de burgemeester van het in oost- Rwanda gelegen Murambi. „Gatete was het hoofd van de Hutu-militie in Kabuga. Hij re gelde al onze activiteiten. Hij zit nu in^en vluchtelingenkamp in De regering van Noord-Jemen heeft gisteren een driedaagse wapenstilstand afgekondigd in de oorlog met de zuidelijke troepen. Dat meldde het officië le persbureau SABA. Het staakt-het-vuren ter gele genheid van het islamitische feest Eid Al-Adha gaat in giste ren om middernacht ingegaan. Tot de wapenstilstand is vol gens het persbureau ook beslo ten, omdat het morgen precies vier jaar geleden is dat Noord en Zuid-Jemen zich herenigden. Zowel de zuidelijke als de noordelijke troepen maken zich met het afvuren van raketten op woonwijken schuldig aan het schenden van het oorlogsrecht. Dat zegt de in de VS gevestigde organisatie Human Rights Watch. Een gewond Tutsi-jongetje zit in een hoekje van het ziekenhuis in Gahini, veertig kilometer ten oosten van de Rwandese hoofdstad Kigali. Volgens leden van de rebellenbeweging RPF komt het kind uit Rukara, waar on langs vijfhonderd mensen werden afgeslacht. foto ap karsten thielker Tanzania", aldus Juliana. Juliana bevindt zich in bont gezelschap. Bij haar in de cel zitten een vrouw, een paar mannen en kinderen in havelo ze kleren en zonder schoenen. Zij behoren tot de ongeveer tweeduizend krijgsgevangenen die de opstandelingen naar ei gen zeggen vasthouden op hun grondgebied in het noorden en oosten van het land in Centraal- Afrika. Een van de kinderen de 16- jarige Mbonigaba Mudaheran- wa zegt dat ook hijlid was van een Interahamwe-eenheid die in Kabuga Tutsi's moest op sporen en hen moest aangeven bij de militaire autoriteiten. Vol gens Mudaheranwa zijn in Ka buga, waar in totaal tiendui zend mensen woonden, vier duizend Tutsi's gedood. Een andere gevangene, de 74- jarige Joseph Rukwavu, zegt: „Ik heb spijt van wat ik heb Ik heb èr spijt van voor God en de mensen, ik schaam me voor mezelf, maar wat had u gedaan in mijn positie? We hadden geen keus. Of je deed mee aan de moordpartijen, öf je werd zelf gedood, met je hele familie erbij. Dus nam ik de wapens op om mijn stam en mijn familie te verdedigen tegen de Tutsi's." JOHANNESBURG GPD-AP Een Zuidafrikaanse rechtbank heeft gisteren 32 extreemrecht se blanken op borgtocht vrijge laten. De mannen worden er van verdacht de bommen te hebben geplaatst tijdens de eer ste democratische verkiezingen* van Zuid-Afrika eind vorige maand. De meesten van hen zijn lid van de neo-nazistische Afrikaner Weerstand Beweging (AWB). Bij de aanslagen kwa men 21 mensen om en raakten 190 gewond. Volgens rechter Van Heerden in Johannesburg heeft de politie niet kunnen bewijzen dat de mannen, die allen hebben ont kend, direct bij de aanslagen zijn betrokken. De uitspraak is een forse tegenslag voor de po litie, die nog altijd 21 voort vluchtige AWB'ers zoekt in ver band met de acties. Tijdens de eerste zitting van de pasgekozen multiraciale Se naat is de voormalige minister van defensie en justitie, Kobie Coetsee, gekozen tot voorzitter. De ANC'er Govan Mbeki, die in de gevangenis zat terwijl Coet see minister was, werd gekozen tot vice-voorzitter. De 90 leden van de Senaat moeten samen met het parlement de nieuwe Grondwet ontwerpen. Zestig se naatsleden zijn lid van het ANC, zeventien behoren tot de Natio nale Partij en de overige dertien zijn lid van de Inkatha Vrij heidspartij, het blanke Vrij- heidsfront en de liberale Demo cratische Partij. Zulu-koning Zwelithini heeft van de vorige Zuidafrikaanse re gering het hele vroegere thuis land KwaZulu in persoonlijk be heer gekregen. Met de overeen komst is het de blanke regering van ex-president De Klerk mo gelijk gelukt Zulu-nationalisten ertoe over te halen deel te ne men aan de verkiezingen. KwaZulu is een deel gewor den van een nieuwe provincie met de naam KwaZulu/Natal en maakt ongeveer een derde deel van deze provincie uit. Presi dent Mandela zei desgevraagd niet op de hoogte te zijn ge weest van de overeenkomst. gegevens in dc fompu- tel aviv ad bloemendaal ertcllen of u dc lening Een thuisbankier belt dan even de Postbank Leenlijn: (058) 95 23 45. Zn makkelijk Baat dat hij dc Postbank. •Ken thuisbankier belt cn uw maandelijkse \aste een lening gewoon even lasten en hoeveel ii wilt lener met de Postbank Leenlijn: (05fi)' 95 23 45. Een medewerker Postbank Leenlijn voc ii dc volgende dag het contract thuisgestuurd. Zodra u dat wilt, wordt het geld op uw p girorekening gestort. De Postbank Leen lijn is door de week bereikbaar van 8.15 tot KSSi 21.00 uur en op zaterdag \an 9.00 tot 12.00 uur. Kortom: als u een lening af wilt sluiten, belt u nu de Postbank Leenlijn. JÜ) POSTBANK Lenen doe je gewoon bij de Postbank. CORRESPONDENT Het Israëlische leger heeft gisteren de grens overgangen met de Gazastrook tot 29 mei afge sloten voor Palestijns verkeer. De afsluiting moet de Palestijnse veiligheidstroepen de gele genheid geven nieuwe posities in te nemen, zo dat ze Palestijnse auto's die in de richting van Israëlisch gebied rijden, kunnen controleren. Gistermorgen kwamen twee Israëlische solda ten om bij een aanslag in het noorden van de Gazastrook. Later op de dag raakten in het zui den twee kolonisten gewond toen ze vanuit een auto onder vuur werden genomen. Israël en de PLO hadden zich een betere start kunnen wensen. Het Israëlisch-Palestijnse ak koord heeft de Gazastrook veranderd in een lap pendeken van autonome gebieden en nederzet tingen. De getroffen veiligheidsregelingen zijn te ingewikkeld of politiek onrealistisch en dus onuit voerbaar. Zo bepaalt het akkoord tussen Israël en de PLO dat de twee veiligheidsdiensten met elkaar zullen samenwerken bij het opsporen van extremisten die zich na het plegen van aanslagen op eigen grondgebied terugtrekken. Alleen al het uitspre ken van het woord Shabak de naam van de Is raëlische veiligheidsdienst kost de Palestijnen moeite. De Palestijnse veiligheidsdienst in de autonome gebieden staat daarentegen nog in de steigers. Ji- bril Rajoub en Mohammed Dahlan, die de leiding krijgen over de afdelingen Jericho en Gazastrook, zijn Palestijnse activisten die betrokken zijn ge weest bij aanslagen op Israëli's. Algemeen direc teur generaal Musbach Shakr heeft in het verle den in Israël voor de PLO gespioneerd. De kans op een vruchtbaïe samenwerking tussen de Sha bak en het trio Shakr-Dahlan-Rajoub is dan ook nihil. Arafat beschouwt de Palestijnse veiligheidsdienst als een soort uitbreiding van zijn persoonlijke lijf wacht, bedoeld om iedere bedreiging van zijn lei derschap af te weren. Hij heeft daarbij gekozen voor een tactiek van verzoening met de islami tische Harnas- en Jihad-bewegingen. Die tactiek stelt de Israëli's nu al voor een dilem ma. Aan de ene kant zijn ze bereid Arafat het voordeel van de twijfel te gunnen. Hij is immers de Palestijnse ondertekenaar van het vredesak koord, en niet sjeik Achmed Yassin van de Ha rnas. Maar aan de andere kant is het nu duidelij ker dan ooit dat de PLO geen stappen zal onder nemen om leden van Izadin êl-Kassem, de gewa pende arm van de Harnas, te ontwapenen, laat staan over te leveren aan Israël. Harnas heeft de PLO duidelijk gemaakt dat het zal antwoorden met burgeroorlog als de organisatie ook maar een vinger uitsteekt naar de Kassem-brigade. Arafat zal moeten kiezen tussen het behagen van de Harnas en het behagen van de Israëli's, met wie hij een autonomie-akkoord heeft gesloten. Vermoedelijk zal het uitdraaien op een zigzag- koers, waarbij de PLO-leider gaat proberen de ge vaarlijkste klippen te omzeilen. Veel van de problemen hadden kunnen worden voorkomen als de Israëlische regering een minder halfhartig vredesbeleid had gevoerd. Premier Ra bin predikt een politiek van 'autonomie plus ne derzettingen', uit angst voor de rechtse oppositie en omdat hij-de nederzettingen in een latere fase van het proces wil gebruiken als wisselgeld in de onderhandelingen over Jeruzalem. Het gevolg van dat beleid is dat zowel de Palestijnse veilig heidstroepen als het Israëlische leger voor een onmogelijke opgave staan. De Gazastrook is nu een autonoom Palestijnse gebied met door de Israëlisch bezette eilanden, in de vorm van nederzettingen. De enclaves zijn verbonden door wegen waarop de vijfduizend ko lonisten in het gebied geacht worden hun leven te wagen. De gezamenlijke Israëlisch-Palestijnse patrouilles maken de situatie alleen maar inge wikkelder. Er wordt gewerkt aan een elektronische grens- versperring om de hele Gazastrook, maar die zal pas volgend voorjaar klaar zijn. In de tussentijd kan iedere Palestijn die de aandrang voelt Israëli sche burgers te doden in de buurfvan de strook\ of in een van de nederzettingen zijn gang gaan, om vervolgens eén veilige haven te vinden in het autonome gebied. Ook als de afzetting klaar is, blijven de nederzettingen op hun plaats, als even zovele rode lappen voor de Palestijnse stier. Verdriet bij hei graf van de 38-jarige soldaat Moshe Buchara die gister morgen samen met een collega omkwam in het noorden van de Gaza strook. foto epa

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5