ZATERDAGS BIJVOEGSEL De rekening van de BV Janmaat Janmaat zet zo'n twee miljoen om Centrumdemocraten in ontbinding ZATERDAG 21 ME11994 Terwijl de partij als een zandkasteel in de vloed afbreekt en sinds 2 maart al achttien van de 77 CD- raadszetels zijn ontvallen door het weglopen van CD'ers, draait de financiële BV Janmaat als een tierelier. Alle onkostenvergoedingen, salarissen en subsidies bij elkaar opgeteld, gaat er bij het bevriende paar Janmaat-Schuurman zo'n tivee miljoen k gidden door de vingers. 'We hebben wat groeistuipen. Gaat allemaal wel over. HILDEBRANDBULEVELD. Directeur Docters van Leeuwen van de Binnenlandse Veilig heidsdienst is weer onrustig. „Hij zit hier achter het behang mee te luiste ren. Het is er dik genoeg voor." CD-leider Janmaat kijkt spiedend achter het schilderij. Uiteindelijk wordt de beroering herkend; het schrapende geluid van een rolstoel met daar in Wil Schuurman, het kersverse Tweede-Ka merlid en vriendin van de partijleider. Ze wil één misverstand wegnemen: „Ik ben geen levensgezellin van Janmaat. We zijn he le goede vrienden, maar wonen apart. Hij brengt mij altijd' naar mijn flatje aan de Lo- zerlaan. En als het laat wordt, blijffhij slapen, maar heus niet in één bed." Een dag na de eedsaflegging in de Tweede Kamer is alles weg wat die dag zo bijzonder maakte: de uitgelaten sfeer, de zoen voor de TV-camera, de vrolijke bos bloemen, de kof fie met gebak in een restaurantje onderweg naar huis en de felicitaties. Daarvoor in de plaats heerst hoofdpijn: „Ik ben er misselijk van", verzucht Schuurman. De nieuwe medewerker Bassie (Sebasti- aan) Rietveld knikt wellevend. „Veel te slécht geslapen." En Hans Janmaat heeft rode oog jes. Het is alleen even lachen als Cor Zonne veld, de derde CD'er in de Kamer, ter sprake komt. Zijn leeftijd laat zich moeilijk raden. Iemand schat hem ruim veertig, de aqder royaal dertig. „Ach ja, met zo'n verlaagd pla fond is het mqeilijk schatten", schatert Schuurman over haar kaalhoofdige collega. Sprekend over vrijwilliger juffrouw Vogel in zwart-leren minirok en kettingrookster, komt de denkrimpel weer terug. Over haar benoe ming bestaat onzekerheid, hoewel ze prima koffie schenkt. Het feestgevoel is weg. Zelfs die goeie frac- tielobbes J. Groeneweg ontbreekt. De ijverige medewerker met grijze bakkebaarden en fel blauw pak werkt maar één dag per week. Haar zoon Erwin Karselius klopt beschaafd aan de kantoordeur. Zijn vals samengebon den staartje verraadt haast in de ochtend. Hij is een van de zeven medewerkers van de fractie. Een ander is Martin de Regt, verdacht van brandstichting in zijn eigen 'mobiele snack wagen'. „Maar dat is allemaal propaganda." Janmaat verdenkt aartsrivaal Wim Vreeswijk van het Nederlands Blok van die laster. De CD-leider heeft last van overlopers naar de Utrechter, die vier jaar geleden nog namens de CD in de Utrechtse gemeenteraad werd gekozen, maar vorig jaar na een ruzie door Janmaat uit de partij werd gezet. De eed 'Zo waarlijk helpe mij God almach tig' is voo» de katholiek Janmaat een dag later verbrijzelt tot: 'God, allemachtig'. Hij excu seert zich daar even voor. De partijleider heeft anders wel reden tot klagen. Van der Valk weigert de CD die avond een zaaltje bij Den Bosch te verhuren. „Dictatuur. Pure dic tatuur. Je mag dat woordje democratie in Ne derland rustig schrappen." Bv Janmaat Janmaat is nerveus. Hij heeft slechte ervarin gen met de pers. Bovendien bevallen hem de vragen niet. „Welke tactiek ik ga volgen? Denk je dan dat ik afgelopen jaren geen tac tiek heb gevolgd?" Over geldzaken en contro le praat hij liever niet. „Ik zie absoluut niet in waarom ik dat zou vertellen." Hij verdient sa men met zijn bevriende collega-kamerlid straks bijna zeven ton. Bovendien gaat er voor pakweg 1,3 miljoen aan andere guldens door zijn handen. Wie controleert Janmaat? Janmaat is voorzitter van de fractie, van het hoofdbestuur, van het dagelijks bestuur en het partijbureau. Zijn huis dient als partij kantoor, waar het wetenschappelijk instituut (Thomas Hobbes-instituut) is gevestigd, net als de Stichting Politieke kadervorming der Centrum Democraten en het Instituut voor Midden- en Oost-Europa (Karei de Grote- stichtingj. De ledenadministratie en het bed van Janmaat bevinden.zich onder één dak. Janmaat is desgevraagd echter niet bereid de jaarverslagen, accountantsrapporten of begrotingen over te leggen, al zegt hij niets te hoeven verbergen. Hij wil alleen kwijt dat aan de Van Merlenstraat slechts één computer staat, die ook nog wordt geleasd en door alle partij-organen wordt gebruikt. Voorts draagt hij maandelijks vijfhonderd gulden van zijn salaris af aan de partijkas. Schuurman ver raadt dat ze dat willen ophogen naar duizend gulden. Janmaat zegt geen huur te wagen. Eerdere pogingen daartoe mislukten. Voor de somma van twintigduizend gulden per jaar wilde hij de fractie zijn zolder verhuren, maar dat keurde het presidum van de Kamer af. De rijksaccountant van Binnenlandse Za ken heeft alle rapporten van partij-organen afgekeurd. Als straf zijn alle voorschotten tot twintig procent gekort. Janmaat klaagt: „Op zo'n partijblaadje met een oplage van vijfdui zend stuks, leg je al gauw tienduizend gulden toe. Maar hopen dat je het terugkrijgt." Ontbinding Aan de stoelpoten van Janmaat wordt ge zaagd. „Laat ze maar zagen, ze zijn van staal. Als ze doorgaan vliegen ze eruit", grimast de vermoeide partijleider. Maar het gaat niet zo makkelijk als het klinkt. Hij was van plan zich te ontdoen van het lastige CD-lid Toon Pop- pe uit Vlissingen, maar is daarvan terugge schrokken. Veel afdelingen steunen het pleidooi van Poppe om Janmaat en Schuur man een deel van hun macht in de partij te ontnemen. Lelystad (F.J.M. Noeken), Amers foort (P.Kreuger) en Vlissingen (A.J.J. Poppe) eisen meer zeggenschap van het bestuur. Mocht Janmaat niet instemmen, dan vertrek ken ze met z'n allen, goed voor acht gemeen teraadszetels. „We hebben wat groeistuipen. Het gaat al lemaal wel over", weerlegt Janmaat alle kri tiek. Hij wordt even emotioneel als 'die wan betaler' uit Roosendaal, CD-fractievoorzitter Robert van der Eijk, ter sprake komt. Van der Eijk is deze week begonnen met de stichting 'Johan de Brune de Oude' ter bevordering van de Nederlandse cultuur en vooral van de Burgerpartij Nederland, waarvan hij voorzit ter is en zijn zoon secretaris. Van der Eijk be weert zeker acht raadsleden achter zich te hebben. „Is hij niet veroordeeld?", vraagt Schuurman zich af. Janmaat („Ik ben zes maal veroordeeld"), reageert fel: „Die Van der Eijk is onder valse voorwendselen de par tij in geslopen. Ik ga de leden nu beter onder zoeken. Dan hebben we de volgende keer maar minder gemeenten waar we uitkomen, maar dit gebeurt niet weer." Toch houdt Janmaat vol dat de eenheid in zijn partij bewaard is gebleven: „Verdeeld heid kennen we niet. We zitten al twee ka- merdagen met z'n drieën en hebben nog geen meningsverschil gehad. Wij stemmen niet verdeeld. Dat zal ook niet voorkomen. Verdeeldheid is een theoretisch probleem." Al stort de CD als politieke beweging in el kaar, de financiële onderneming, BV Jan maat. draait des te beter. In de BV Janmaat gaat jaarlijks bijna twee miljoen gulden om. Daarvan gaat nagenoeg alles via de Van Mer lenstraat, het Haagse privé-adres en partij- pand. Inkomen Janmaat als kamerlid: schadeloosstelling 121.500 vakantiegeld 9.720 bijdrage fractievoorzitter 2.647 tegemoetkoming ziektek. 2.715 OV-jaarkaart - 180 gulden 6.395 Autokostenvergoeding tot 9.800 Verblijfskosten 8.688 Beroepskostenvergoeding 12.017 Voor Wil Schuurman geldt bovenstaande, minus de vergoeding van 2.647 voor de frac tievoorzitter. Maar Schuurman heeft twee neveninkomsten. Het eerste betreft haar raadslidmaatschap in Den Haag, dat ze wil volhouden. Bij de persoonlijke vergoeding komt de vergoeding voor fractiebijstand. Raadsvergoeding 36.837 Onkosten 5.967 Fractiebijstand gemeenteraad 30.000 Verhoogd voor drie leden 16.425 Tegelijk staat Schuurman als lijsttrekker gereed het Europees Parlement te versterken. Het is twijfelachtig of ze beide functies ac cepteert. Zelf wil ze alleen in de Tweede Ka mer blijven, maar dan zou de dissidente Delftenaar Van der Spek (tweede op de lijst) naar Europa gaan. Dat is uitgesloten. Bij haar verdienste is van een niet al te frequent be zoek aan het Europees Parlement uitgegaan (eens per maand): Vergoeding Europees Parlement: Basisvergoeding 129.882 Reiskosten (12 maal Brussel) 3.215 29.046 39.903 18.300 2.350 7.050 Net als andere partijen in de Tweede Ka mer ontvangt de CD een vergoeding, die deels is gebaseerd op het aantal zetels. Op dit moment is slechts met één fractiemedewer ker een arbeidscontract met een volledige baan opgesteld: Fractiebijdrage Tweede Kamer Per fractie basisbedrag: Verhoogd voor drie zetels Vergoeding medewerkers tot: (gem 5 dagen per mnd) Algemene kosten Kosten medewerker Telematicavergoeding Forfait reizen 179.512 234.216 128.039 Het rijk subsidieert partijorganen, waaron der die van de CD. Door inhoudingen we gens het opstellen van niet correcte financië le stukken is op het voorschot van CD gekort tot soms' 20 procent van het bedrag waarop de partij recht heeft. Andere partijen krijgen 70 procent vooruit betaald. Onderstaande bedragen zijn gebaseerd op een driemans- Thomas Hobbes-instituut (wetenschappelijke stichting) 174.427 (inhouding leidde in 1992 tot uitkering van 14.759) Stichting Politieke Kadervorming der CD (Stipolka) 110.875 Karei de Grote-stichting Algemene Vonning politiek kader in Midden- en Oost-Europa 81.000 Voorts krijgt de partij een tegemoetkoming voor het maken van programma's voor de zendtijd politieke partijen. In kader verkiezingen tot 1 juni 87.725,64 Vast bedrag voor reguliere zendtijd 87.189,13 Bij de inkomsten zijn niet-verifieerbare zaken buiten beschouwing gelaten als: Bijdrage cir- fractie. Het zijn geschatte bedragen, waardecaJJQOOleden die 50 gulden moeten overma- partij recht op heeft. ken (ÏOÖiOOOfr-feijdrage circa 100 kaderleden De CD-partijorganen zijn alle gevestigd in die 100 gulden moeten betalen (10.000); bij huize Janmaat in de Van Merlenstraat dat ka- drage 25 procent fractiebijdragen raadsfrac- dastraal op zijn naam staat: ties 100.000). In negentien van de veertig gemeenteraden waarin CD- fractieleden zitten, dreigt een breuk met de centrale partij. Verschillende raadsleden zijn al afgetreden. Acht tien van de 77 gekozen gemeenteraadsleden stappen bin nenkort op, werden geroyeerd of zijn reeds opgestapt. Nog eens vijf beraden zich op hun positie. Een overzicht van de Centrumdemocraten in ontbinding. AMERSFOORT De fractieleden en voordeurdelers P. Kreuger en LA Runia onderzoeken de mogelijkheden. Zowel Nederlands Blok, de Burgerpartij Nederland als de Herstelpartij (nieuwe groepering) zoeken contact. Kreu ger: „Ik wacht af. Ik ben geen bestuurslid, maar hoop dat Poppë (het CD-bestuurslid uit Vlissingen dat na kritiek op Janmaat is geschorst, red.) blijft." Volgende week be slist Kreuger of hij bij de Centrumdemocraten blijft. AMSTERDAM Y. Graman, raadslid Amsterdam, is geroy eerd. Hij werd gearresteerd nadat hij in het TROS-pro- gramma Deadline toegaf brand te hebben gesticht in on derkomens van allochtonen. Werd tevens aangehouden wegens verboden wapenbezit. ALMELO Raadslid H. Oudendijk stapt over naar het Ne derlands Blok „wegens het volstrekt ontbreken van be stuurlijke structuur bij de CD". Fractiegenoot G. Webbink is bezig met de oprichting van het Overijssels Democra tisch Collectief. ARNHEM Het voor pistoolbezit veroordeelde gekozen raadslid Constant Kusters heeft het aan de stok met par tijgenoot H. Selhorst, die wordt verdacht van handel in harddrugs. BERGEN OP ZOOM Fractievoorzitter J. van der Steen zit alleen zichzelf voor. Het tweede gekozen raadslid mevr. A. van Oevelen trekt zich terug, haar moeder kan haar als nummer drie op de lijst vervangen, maar ziet daarvan af. BREDA CD-fractievoorzitter F. Heeren zit nog alleen in de raad. Zijn neef W. Hakkens en diens echtgenote P.A. van Pelt hebben hun raadszetel opgegeven. Ze voelden zich door hun familielid bedrogen. De andere kandidaten op de lijst waren niet bereid in de raad te gaan zitten. Het geld voor de onkostenvergoeding gaat naar het plaatselijk antidiscriminatiecomité. DELFT Bestuurslid W. van Es-Van der Spek is geschorst in afwachting van royement. Zij kiest de lijn van haar broer G. van der Spek, fractievoorzitter in Delft, die vindt dat de CD schoon schip moet maken. Van der Spek is in Enge land tot twee jaar en zeven maanden gevangenisstraf ver oordeeld wegens bezit van drugs. Hij ontsnapte uit ge vangenschap. Hij werd met zijn zuster deze week door het hoofdbestuur gehoord. DEN HAAG a. Bartelsman stapt uit de vier man sterke CD-fractie onder leiding van kamerlid W. Schuurman. Hij wil geen racisten in zijn partij. Bartelsman vraagt een plekje 'ver afgelegen' van de fracties CD en CP'86. ENSCHEDE CD-raadslid W.A. van Straalen overweegt zich bij de Almeloër Webbink aan te sluiten. Hij ontkent con tact met Webbink, andersom wordt het bevestigd. Van Straalen is wegens burengerucht door politie berispt. HEERLEN De eenheid in de tweemansfractie van de CD is verstoord nu A.J. Rijks niet langer namens de CD in de raad wil zitten. Zijn collega J.C.M. Janszen blijft voorals nog. KATWIJK CD-raadslid D.J. de Graaf heeft al contact op genomen met de Burgerpartij Nederland. LEIDEN CD-lid A.J. ter Haar zegt na eerste raadszitting zijn zetel op na bedreiging van zijn gezin. Er werd een le ge grafkist voor zijn deur gezet. Vervanger H. Otto haakte af na TV-programma Deadline. LELYSTAD Fractievoorzitter F.J.M. Noeken wil dat „de bezem door het bestuur, de kamerfractie en de hele partij gaat. Zo niet dan is er geen plaats meer voor mij in de partij". Noeken staat achter Poppe. MAASTRICHT Eerste kandidaat A. Thielens trok zich te rug na protesten, nummer twee op de lijst, A. Schijns, werd een raadszetel geweigerd omdat hij niet in Maas tricht woonde en de nummers drie en vier weigerden hun zetel. PURMEREND Raadslid R. van der Plas kreeg drie maan den gevangenisstraf wegens uitkeringsfraude en werd ge royeerd na het 'grapje' over buitenlanders: „Ze komen als gast binnen en gaan er vergast weer uit." Vervolgens zeg den vier kandidaten af, maar nummer zes trad alsnog toe onder naamsverwisseling R. Wessels (voorheen Wild schut). In Purmerend draaiden twee echtparen (G. van Seventer, J. Nolting en E. Doets, H. Nanning) als raads- kandidaten de CD de rug toe. ROOSENDAAL/NISPEN Drie CD-raadsleden stappen op en vormen de Burgerpartij Nederland. Het zijn: R.J. van der Eijk, zijn zoon E.C.J. van der Eijk en mevrouw C.J. Franken. SCHIEDAM Aan de viermansfractie waarin ook het CD- kamerlid C. Zonneveld zit, ontviel het CD-lid van het eer ste uur C. Krommenhoek. Hij is ontevreden over beleid Janmaat en gaat op persoonlijke titel door. UTRECHT Fractielid M.H. de Regt, medewerker van de Tweede-Kamerfractie, wordt als voormalige fritescar-ei- genaar verdacht zijn eigen zaak in brand.te hebben ge stoken. Zijn collega-raadslid John Morren gaat prat op een hechte vriendschap met de 'zwarte weduwe' Rost van Tonningen. VLISSINGEN CD-fractievoorzitterA.J.J. Poppe, geroyeerd als lid FNV, geschorst als bestuurslid partij, in afwachting van officieel royement wegens publieke kritiek op partij leider Janmaat. Twee andere CD-raadsleden, J.M. van Scheppingen en A.M.R Lagace, staan achter Poppe. Laga- ce scheidt zich af van de CD als Poppe wordt geroyeerd. Van Scheppingen moet nog kiezen. ZEELAND De Kring Zeeland is ontbonden, na schorsing bestuur.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 31