Beleggen, een kwestie van psychologie Feiten &Meningen Afkeer van CDA speelt zeker een rol in formatie Na alle lof: de andere kant van Nixon Café Lisboa ZATERDAG 21 MEI 1994 NIEUW SANALYSE Flans van Mierlo beweert bij hoog en laag dat zijn streven naar een paarse coalitie niet wordt ingegeven door vijandige gevoelens tegenover het CDA. Telkens wanneer een camera op hem wordt gericht, komt de D66-leider met uit sluitend democrati sche argumenten. Beeldend rept hij van de noodzaak voor een politieke partij om zo af en toe in de oppositie te zitten, zodat zij de gelegenheid krijgt zich op haar uitgangspunten te bezinnen. Vooraanstaande christen-democra ten geloven daar niets van. ..Onder huids is bij alle niet-christelijke partijen een zekere irritatie tegen ons te bespeuren", al dus Norbert Schmelzer, oud-minister van buitenlandse zaken. Ook voormalig premier Barend Biesheuvel gaat er zonder meer van uit dat D66, PvdA en WD in de afgelopen decennia een hekel hebben gekregen aan zijn partij. ,,Het anti-CDA-sentiment komt door de stevige positie van de partij. De an dere partijen hebben nooit geloofd dat KAT, CHU en ARP bij elkaar zouden komen. Dat is vooral bij Van Mierlo slecht gevallen." Wie heeft er gelijk? Dat valt op dit mo ment moeilijk te checken. Ook de sociaal democraten en liberalen die bij de paarse kabinetsformatie zijn betrokken, roepen om het hardst dat zij geen CDA-haters zijn. Kok en Bolkestein wijzen erop dat zij alleen maar met D66 en elkaar praten, omdat zij niet anders kunnen. Van Mierlo zou, door andere coalities als 'ongeloofwaardig' (PvdA-CDA-D66) en 'ongewenst' (CDA- WD-D66) te bestempelen, een serieus on derzoek naar de mogelijkheid van paars hebben afgedwongen. Natuurlijk zit daar een kem van waarheid in. Maar een speurtochtje door de bericht geving van de laatste jaren bewijst dat ook Schmelzer en Biesheuvel gelijk hebben. Toen een paars kabinet alleen nog een fata morgana was. gaven diverse politici wel de gelijk blijk van grote afkeer van de christen democraten. Maar toen hoefden zij nog niet te vrezen voor de reacties van de behou dende delen van hun achterban, waar het idee van een samenwerking van rood en blauw (PvdA-WD) afgrijzen oproept. Neem Hans Dijkstal, vice-voorzitter van de WD-fractie en rechterhand van-Bolke stein. Nu zwijgt hij als een oester over de voorkeur van zijn partij, maar een halfjaar geleden zei hij in een interview: .Het zou goed zijn als het CDA de oppositiepartij zou worden. Als het zover komt, moeten we (WD. PvdA en D66) goede afspraken ma ken. Want daar hebben we met het CDA niet zulke goede ervaringen mee". Of neem Anne Lize van der Stoel, die af gelopen dinsdag als kamerlid voor de WD werd beëdigd en nu niets meer wil zeggen over de kansen op een paars kabinet. Maar in 1988 riep zij, als voorzitter van de WD- fractie in de gemeenteraad van Amsterdam, het volgende uit: „Ik heb een uitgesproken voorkeur voor samenwerking met de PvdA. Dan beseffen de christen-democraten ook eens dat zij niet per definitie de macht heb ben. Aan die partij druipt de grootheids waanzin en arrogantie van alle kanten af'. Rest de vraag of de gezamenlijke afkeer van het CDA groot genoeg is om een paars kabinet tot stand te brengen. Barend Bies heuvel en CDA-kamerlid Hans Hillen dach ten vorig jaar van niet. „De kans op paars is minder dan één procent. We voelen ons niet bedreigd." Maar deze christen-demo craten gingen er toen nog wel vanuit dat hun partij zo'n drie miljoen stemmen zou krijgen en dus weer hetzij met de PvdA, het zij met de WD een meerderheid in de Ka mer zou kunnen vormen. Nu dat er een miljoen minder blijken te zijn en D66 de scharnier is geworden waarom het Binnen hof draait, is een ander perspectief ont staan. Norbert Schmelzer leek dit al enigszins te voorzien. Hij was in elk geval heel wat voorzichtiger, toen hem in sep tember vorig jaar om een voorspelling werd gevraagd. „Als het gebeurt, zit ik niet in de put. Misschien denken de kiezers dan na verloop van tijd: Ach, hadden we de goede oude tijd maar weer met het CDA." DEN HAAG RIK IN 'T HOUT Grondlegger 'overreactie-theotieals gastdocent in Rotterdam De naoorlogse beleggingstheorieën hebben hun langste tijd gehad. Natuurlijk wordt de koers van een aandeel op de lange termijn bepaald door de waarde van de onderneming en de winst die gemaakt wordt. Op de korte termijn zijn het echter vooral psychologische factoren die bepalen of de aandelen worden onder- of overgewaardeerd worden. De Amsterdamse Effectenbeurs. Volgens de Amerikaanse professor W. de Bondt zouden de handelaren e Op basis van deze nieuwe op psycholo gische leest gestoelde theorie van de 'overreactie' verzorgt de Robeco Groep inmiddels voor enkele externe pensioen fondsen beleggingsportefeuilles ter waarde van zo'n 100 miljoen gulden. Die portefeuilles presteren soms tientallen procenten beter dan de 'traditionele' fondsen. De Robeco Groep heeft een van de be denkers van het psychologisch beleggen, de Amerikaanse professor Werner de Bondt, deze zomer als gastdocent naar Rotterdam gehaald. Een van zijn eerste gastcolleges gaf hij afgelopen week aan de Nederlandse pers. In een mengel moes van Engels en van Vlaams, zijn moedertaal voor hij zestien jaar geleden naar de VS emigreerde. Als pure wetenschapper gaat De Bondt veel verder dan de praktisch ingestelde Robeco-analisten. Hij heeft de grafiekjes over koersverloop van aandelen afge schaft en concentreert zich louter op de vraag: 'Wat beweegt mensen om een fonds te kopen of te verkopen'. Volgens De Bondt speelt misplaatst zelfvertrou wen daarbij een belangrijke rol. „Men sen hebben een te groot zelfvertrou wen", zegt hij. „Uit onderzoek blijkt dat tachtig procent van de automobilisten beter denkt te rijden dan het gemiddel de." Ook vindt De Bondt dat veel beleggers te veel uitgaan van het heden. Men denkt dat men daarmee de toekomst kan voor spellen. „Maar het is niet altijd zo dat wat nu een goede onderneming is, ook een goede belegging voor de toekomst is", meent de Amerikaanse beleggings goeroe. Het gaat volgens hem ook om de koers van het aandeel en die zijn voor 'glamour-be- drijven' doorgaans hoog. Bovendien is al les onderhevig aan mo de. Als voorbeeld noemt De Bondt jog gen, dat in de VS op dit moment een grote rage is. Waarom nu wel en vroeger niet, vraagt hij zich hardop af. „In de jaren wisten we net zo veel over de gezondheid daarvan als nu. Het gaat er dus om hoe waardevol de mensen zoiets nu vinden." Dit soort psychologische factoren leiden r volgens hem toe dat aandelen onder- 'Mensen hebben een te groot zelfvertrouwen' De huidige situatie op de rentemarkten is voor De Bondt een duidelijke illustra tie van zijn overreactie-theorie, die bij Robeco de theorie van de 'seriële corre latie' wordt genoemd. „De verhoging van de rente door de Amerikaanse centrale bank, de Fed, gaat slechts om hele korte termijn-rentes. Toch reageert de rente voor de lange termijn daar heel sterk op en speelt de renteverhoging zelfs doornaar Europa". Volgens Van Duijn gaat het vooral om, eruit te pikken wat de 'win ners' en de 'losers' zijn op een bepaald mo ment. Juist op het moment dat het fonds dat door iedereen als 'loser' beschouwd wordt een ommedraai maakt, moet je het kopen. Om voornamelijk psychologi sche redenen krijgt die ommedraai van- of overgewaardeerd worden. Door der- zelf vaart, gelijke factoren nauwkeurig te analiseren Volgens De Bondt is dat kan de slimme belegger flink voordeel behalen, meent De Bondt. Voor de pure 'overreactie-fondsen' die Robeco al en kele jaren voor institutionele beleggers beheert, betekende dat bijvoorbeeld dat begin vorig jaa^al Philips en Hoogovens in de portefeuille werden genomen, „En dat op een moment dat iedereen van de aandelen afwilde", zegt Robeco-be- stuurder prof.dr. J.J. van Duijn. heel ander verhaal dat het zogenaamd anti-cyclisch investeren. Hoogovens, maar ook de chemie bijvoorbeeld, hebben het eerst te lijden onder een recessie en klimmen ook vaak als eersten weer uit het dal. Volgens De Bondt staat 2ijn theorie vol ledig los van positief of negatief gestem de markten. Bovendien werkt het in elk land weer even anders. Frankrijk is een land waar heel goed met de theorie te werken valt, heeft Robeco gemerkt. Voor die pen sioenfondsen in kwestie werd vorig jaar in Frankrijk zeventien procent meer ren dement behaald dan bij de traditionele fondsen met Franse aandelen. Voor Ne derland geldt een soortgelijke trend, maar in Duitsland doen die stukken het juist weer stukken minder. Dankzij Werner F.M. de Bondt zal Ne derland de komende maanden ongetwij- feld nader kennismaken met de theorie dat beleggen voor de helft een kwestie van economie en voor de andere helft een kwestie van psychologie is. De dis cussie tussen de verschillende 'scholen' aan de Amerikaanse universiteiten hier over is volgens De Bondt inmiddels een veldslag aan het worden. Onder Amerikaanse vermogensbeheer ders a la Robeco begint de theorie nu kennelijk ook ingang te vinden. Robeco ziet her nog vooral als een gespecialeer- de operatie voor professionele beleggers. Maar in de wandelgangen in het hoofd kwartier aan de Coolsingel voelt men er best voor deze theorie wat breder aan te pakken. Het was aardig geweest als De Bondi in dit verband zijn denkbeelden had losgelaten op het aandeel KPN, Maas helaas, daar heeft De Bondt helaas nog geen tijd voor gehad. memoires van Bob Haldeman laten de duistere kantei i president Nixon zien. foto arch Dagboeken tonen zijn snode kam Nauwelijks is staatsman Richard Nixon omget n| door een zachte wolk van loftuitingen laatste rustplaats begeleid, of de omvangrijke memoi van een van zijn naaste medewerkers, werpen het li( op een hele andere Nixon. Een paranoïde samenzwe der die tekeer ging tegen joden en zwarten en privé-( J tectives naar Parijs stuurde in de hoop Teddy Kenne in flagrante delicto te betrappen. De Amerikaanse uitgeverij Putnam heeft niet de h felijkheid gehad te wachten tot de officiële rouwperio 'e van 30 dagen om de op 22 april overleden voormal 9- president was afgelopen. Hij publiceerde daarvoor een 700 pagina's tellend dagbo 'Bob' Haldeman. Haldeman was van 1969 tot Nixflti gedwongen aftreden wegens het Watergate-schand i' op 30 april 1973 stafchef van het Witte Huis. Alleen al die episode toont een glimp van de ven sentimentele, berekenende kant van de eindelooi intrigerende figuur Nixon. Haldeman en de advisi voor binnenlandse zaken, John Erlichman, waren Camp David ontboden'om het slechte nieuws te horji/ „De 'P' begon van alles uit te kramen over dat hij schuldige was", schreef Haldeman die 29ste april zei dat hij alles had overdacht en dat hij degene wc_ presidentieel assistent Charles) Colson aan het w< heeft gezet, en degene die (Witte-Huismedewerl1 John) Dean heeft gezegd de zaak in de doofpot f pen." In feite zijn de dagboeken althans voor wat betifï de kwestie van Watergate vriendelijk voor Nixon. wordt nauwelijks gezinspeeld op de vergadering11 waar de fatale bandjes werden opgenomen. Op 18 ju?l een dag na de inbraak in het Democratische hoo kwartier, noteert Haldeman dat „de 'P' tot niets weet". Daarmee levert hij het bewijs dat de prt J) Hpe dent geen voorafgaande kennis had van de inbraak. Maar meestal komt de legendarisch snoodaard Nix naar voren. Hij hekelt de joden en 'de joodse domin; tie in de media'. In een vlaag van woede gaf hij Hak man ooit de opdracht „niet iedere jood die hem wil^ spreken over het Midden-Oosten tot hem toe te lateiü Die opmerking, zo noteerde Haldeman, werd gema® in het bijzijn van Henry Kissinger, een jood. Wat betreft de zwarten citeert Haldeman herri in apfc 1969 als volgt: „we zullen onder ogen moeten zien <i het hele probleem bij de zwarten ligt". Nixon ging vfy der, hij wijst erop „dat er in de hele geschiedenis noó,, een adekwate zwarte staat heeft bestaan....Afrika is hl peloos; het ergste is Liberia, wat wij hebben opk bouwd". De 37ste president van de Verenigde Staten kon cuneus en kleingeestig zijn. Ooit besloot hij de tei baan van het Witte Huis, die werd gebruikt door kaf netsleden, op te doeken. De kabinetsleden steundj zijn beleid inzake Cambodja niet. Een andere ka weerde hij een verslaggeefster uit het Witte Huis nad zij had geschreven dat bij een operadiva een BH-band was geknapt. Lyndon Johnson was een van de zeldzame figui die het spel zelfs nog harder speelde dan Nixon. Halt man verhaalt hoe Nixon in januari 1973 zijn voorganj i probeerde over te halen de speurhonden van Waterga i terug te roepen. Daarbij dreigde hij te onthullen dat Democraten in 1968 hun eigen campagnevliegtuig ha den afgeluisterd. Maar Johnson sloeg terug met de dri ging materiaal tegen Nixon vrij te geven. Wat precie: niet duidelijk. „Gewist Nationale veiligheid" me het dagboek verlokkend. Nixon beschouwde Kennedy als een waarschijnlij tegenstander in 1972, en hij was een voortdurende sessie voor hem. Colson kreeg de opdracht Kenne door een detective te laten volgen toen hij in novemt 1970 voor de begrafenis van Charles de Gaulle was. Foto's die uitlekten naar de pers toonden Kenne in het gezelschap van verschillende WASHINGTON RUPERT CORNWALL VERTALING: LUUTJE NIEMANTSVERDRIET TOM JANSSEN Een toerist zul je er jfL nooit zien, bij 'mijn' vPortugees om de hoek. Lisboa staat in geen en kele Brusselse gids ver meld, noch in het be faamde 'Grote Belgische Kroegenboek'. Waarom zou je je ook naar deze uithoek van Brussel begeven, waar de auto's door de smalle Waverse- steenweg razen alsof ze op het circuit van Francorchamps zijn en waar je als voetganger in doodsnood balanceert op een smalle rand kasseien die meer weg heeft van een Zwitserse gatenkaas dan een trottoir. 'Mijn' Portugees is één van die duizen den kleine cafétjës in de Belgische hoofdstad, die uitsluitend draaien op hun vaste 'klienteel'. Je hebt er de kaar ters, die elke dag op hetzelfde uur een keurig groen vilten kleedje over een ta feltje uitspreiden om een kruising tus sen Amsterdams en Rotterdams klaver jas te spelen. Je hebt er de biljarters, die een geraffineerd soort 'pool' spelen rond 'bumpertjes' die in de tafel zijn geschroefd. En je hebt er de verslaafden aan 'de Belgische flipperkast'. Een eigenaardige machine. Hij ziet er uit als een flipperkast, je kunt er ook ko gels mee afschieten, maar vervolgens neemt hij elk initiatief in eigen, mecha nische hand. Je hebt geen enkele in vloed op het 'spel'. Het is volledig af wachten in welk gaatje de kogels te rechtkomen, of ze een 'drietje' of een 'viertje' zullen vormen waarmee je wat punten kunt scoren, of gewoon zullen weglopen. Zelfs een beetje duwen aan het apparaat om de kogelbaan te beïn vloeden, is niet mogelijk. Als de café deur met een beetje klap dichtvalt, springt hij al op 'tilt'. Daar kun je dus verslaafd aan raken. Toen kastelein Carlos het café een paar jaar geleden overnam, was het klanten bestand al bepaald. Het merendeel is werkzaam bij 'Net Brussel', de vuilnis ophaaldienst, ruwe jongens met veelal blanke pitten. Ze hebben zwaar werk, waarvoor ze bij nacht en ontij moeten opstaan. Carlos opent zijn deuren dan ook al 's morgens om half vijf. Bij wijze van ontbijt nemen de vuilnis mannen dan even een voorschotje op de dag met een pint of twee, drie, vier of een pousse café, een koffie met een kleintje cognac ernaast. Daarna gaan ze aan het werk. Als ze 's middags tegen een uur of drie opnieuw opduiken, heb ben ze vaak nog maar net hun niet minder vloeibare lunch achter de kie zen en dan wil er wel eens een onverto- gën woord vallen. De overige gasten zijn vooral eenlingen, die maar voor eventjes binnenwippen. Zo is er 's avonds tegen half negen die wat oudere taxichauffeur die, net als de vuilnismannen 's morgens, vóór hij zijp dienst begint even snel twee of drie glaasjes achterover slaat. Anders is de nacht zo lang. Toen ik hem voor de eer ste keer sprak, heb ik lafhartig geïnfor meerd bij welke Brusselse taxidienst hij werkte en in stilte gezworen dat ik dat ieder geval nooit zou draai- Een andere opvallende klant is de be heerder van de paardenstallen van de Rijkswachtkazerne bij mij om de hoek. Hij kent alle dieren bij naam, maar als hij zijn eerste glazen binnen heeft, heeft hij het steevast nog uitsluitend ovei Jumbo, het grootste paard van stal. Jumbo heeft hem eens een hengst in de onderbuik verkocht, waarna hij dacht dat hij nooit meer... Dan stokt het ver haal, neemt hij nog een slok en vraagt om de rekening. Het slot van het ver haal heb ik tot op heden niet mogen vernemen. Om dat te weten te komen, is al reden genoeg om bij Carlos binnen te wippen. ALY KNOL CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2