Soms is stilte na een wedstrijd heerlijk' Sport Klassement topscorers '93-'94 Loting Roland Garros Jan Siemerink onder het mes CHTERLIJN iTERDAG 21 ME11994 rendci Schultz vindt in Glen Schaap eindelijk een coach die haar begrijpt STELVEEN ROB VAN DER ZANDEN •nda Schultz is altijd in voor J leuks. Als ze op een doorde- :ekse ochtend op het be- hutte en goed verstopte ten- spark Overburg in Amstelveen n pittige training afwerkt ter orbereiding op Roland Gar- s, stapt er plotseling een ra- i-reporter met een microfoon baan op. Hij gaat brutaal op baseline staan en maakt een ij terview terwijl zij lachend orgaat met het serveren van ene bal na de andere. Schultz ten voeten uit. Waar Uega-tennissers de journalist ang buiten de hekken hadden dirigeerd, vindt de nummer n van Nederland dat dit moet innen. Spontaniteit is altijd iar handelsmerk geweest. De isteraars zijn getuige van het innen en steunen tijdens de achtexplosies bij de opslag. De vrouwelijke uitvoering van chard Krajicek doceert. Eerst n snoeiharde service recht- ior, dan eentje met veel effect, it is de 'spinservice', die ze ids kort hanteert als de eerste uit of in het net gaat. ..Je lort duidelijk het verschil in luid," vertelt ze. „Maar toch is I ijn service voor de tegenstan- niet'af te lezen'. Je weet niet e iar de bal terecht komt." Aan de andere kant van het verzamelt Glen Schaap, nieuwe coach, de ballen. heeft vlak bij de service-lijn je bhllenblikjes neergezet. Die oet -Schultz raken. „Kun je isschien voor mij ook even ■t geluid van de blikjes laten 3 iren," roept hij op ietwat be- raffende toon. Schultz voldoet imiddellijk aan de oproep, ir van echt trainen komt het jiarna niet meer. De rackets jrden opgeborgen. raagtekens hultz-Schaap is een nieuw io in het internationale vrou- entennis. Het is een tandem aar door velen vraagtekens bij gezet. Schultz, 23 jaar pas, :eft al jaren het stempel van djfelkont' en eeuwig talent, haap, 26 jaar nog maar, ge- et faam als de beloftevolle, laar wisselvallige speler die iten de landsgrenzen nooit °iorbrak. Dit lijkt op het eerste ig niet de ideale combinatie or een successtory. „Dat is kritiek van mensen die nog nooit een tennisbal van dichtbij hebben gezien," rea geert Schaap. „Ik heb ontzet tend veel wedstrijden gespeeld in het buitenland, onder erbar melijke omstandigheden. Dat ik niet ben doorgebroken zegt mij niets. Ik heb een partij ervaring waar anderen nooit aan toe ko men." De Amsterdammer, die zijn carrière als speler heeft afgebro ken, vindt bovendien dat coaching niet louter een tech nisch en taktisch verhaal is. Hij en Brenda Schultz kennen el kaar vanaf haar twaalfde. Ze kunnen lezen en schrijven met elkaar. Dat is het geheim. „Ik ben niet iemand die haar voort durend lastig valt over de fore handgrip of haar 's avonds op tijd naar bed stuurt. Dat heeft ze al te vaak meegemaakt. Ze is een volwassen vrouw geworden. Het gaat erom dat ze iemand heeft die haar vrij laat. Iemand die haar scherp houdt, maar niet voortdurend dingen voor zegt of verbiedt." Juist op dat laatste punt gin gen vele relaties tussen speel ster en coach stuk in de afgelo pen jaren. Schultz versleet trai ners als schoenen. Toen ze voor de zoveelste keer brak met een leermeester was dat voor Betty Stöve reden om op te merken dat het talent 'niet te coachen' was. „Die uitspraak werd ge daan toen Brenda nog jong was en is een eigen leven gaan lei den," zegt Schaap. „Maar on langs zat ik met Betty op de tri bune naar Brenda te kijken. Ze denkt er nu anders over." Schultz: „Ik heb coaches ge had die alsmaar op me inpraat ten, maar waar ik niets van ac cepteerde. Van Glen neem ik wat aan. Ik vertrouw hem, hij weet veel en hij kent me door en door." Graf De samenwerking duurt pas een maand, maar het duo heeft de critici in feite al meteen de mond gesnoerd. Een week gele den bereikte Brenda Schultz de finale in Berlijn. Ze speelde een van haar beste toernooien en bracht Steffi Graf in de eindstrijd tot wanhoop. Dat is op zich al een prestatie. De Heemstedese verloor weliswaar met 7-6, 6-4, maar bewees dat Topscorers Zondag Doelpuntenmaker van de week: Marcel Bremmer (FC Lisse) 4 0 Marcel Bremmer (FC Lisse) 4 20 2) Theo Aanhane (VVSB) 0 18 3) Dennis Stuifzand (Docos) 3 17 4) Björn Canter Visscher (SVLV) 1 12 5) Joost Vink (SJZ) 0 12 6) Ed Borst (MMO) 0 12 7) Marvin James (VCL) 1 11 8) Jacco van der Laan (VNA) 0 11 9) Rober Marijnen (VVSB) 1 1Q Peter Gijsman (VCL) 1 10 Leidsch Dagblad De winnaars worden aan het eind van het seizoen beloond met een paar voetbalschoenen van Wijnand Sloos Sport Brenda Schultz: „Ik heb coaches ze in grote vorm verkeert zo vlak voor Roland Garros, dat maandag begint. Schultz: „Mijn ouders hadden de wedstrijd opgenomen. Toen ik thuiskwam en de wedstrijd terugzag ontdekte ik pas hoe goed ik heb gespeeld. Werkelijk alles heb ik gedaan om te win nen, maar tegen Graf is dat bij na onmogelijk. Ze kan al zo veel en in zo'n wedstrijd blijkt ze toch nog iets extra's te hebben. Zij is echt de enige in de wereld waar ik bang voor ben." De Nederlandse werd na haar succes nog gebeld door Juan Nunez, de Chileense coach die al met diverse topspeelsters werkte en ook Schultz jarenlang trainde. „We zijn destijds als vrienden uit elkaar gegaan. Toch klasse dat hij me nu felici teerde met mijn prestaties in Berlijn." Opvallend is dat mensen een zwak blijven houden voor haar, ook als het epns heeft gebotst. Brenda Schultz brengt met haar wispelturige gedrag en die eeu wige glimlach altijd iets teweeg bij mensen. Een beetje verge lijkbaar met Yvonne van Gen- nip. „Ik ben gewoon zo. Zelfs Steffi Graf, die vaak zo nors kijkt, begint spontaan te lachen als ze dat bekkie van mij ziet." Een triest geval als Jennifer Capriati zal Schultz nooit wor den, daarvoor is ze te opge ruimd van aard. Maar mis schien is juist dat sociale ge zicht wel haar handicap. Ooit liet ze zich ontvallen dat ze haar plezier in het leven nooit zou willen opgeven voor een positie als nummer één van de wereld. Ook verklaarde ze toen dat ze zichzelf 'te lief vond voor de top. Toch moet er meer te halen zijn dan een plaats in de subtop voor iemand met de lengte (1.88) en de service van Schultz. Ze won in haar jonge jaren het junioren-toernooi van Wimble don, maar kon de belofte daar na niet inlossen. Ze is nu 26ste op de wereldranglijst. „Toch zie ik de top tien nog steeds als eerste doel. Maar het is niet zo gemakkelijk. Je ziet het aan Miriam Oremans, die vorig jaar opeens leek door te breken en nu toch weer stagneert. En kijk naar Gabriela Sabaüni. Als ik met haar train speelt ze werelds, maar in de wedstrijd lijkt ze het kwijt te zijn. Ik ken dat gevoel en besef dat nog heel wat moet leren." „Als je eenmaal in de top staat wordt je geplaatst en is je loting beter. In Berlijn had ik zo maar vijf potjes in mijn broek zak, dan krijg je de kans om in vorm te komen. Maar wie weet tref ik volgende week in Parijs Steffi Graf al in de eerste ron- Toch heeft ze er vertrouwen in. „Ik voel me goed en met Glen klikt het enorm. Samen proberen we hogerop te komen. Hij analyseert mijn tegenstan ders, we maken lange dagen. Hij weet precies hoe hij zich moet opstellen. Wel praten, maar niet te veel. Soms is stilte na een wedstrijd heerlijk." „Toen we nog ukkies waren zeiden onze ouders het al: dat wordt nog wel wat met die twee. Samen in de mixeddub- belfinale van Wimbledon, als ze groot zijn. Dat kan niet meer, maar wie weet sta ik straks in Londen alleen in de finale en zit Glen op de.tribune als coach. Da's toch ook een beetje sa men." Lachend gaan ze ballen ra pen. CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -356464. PLV.-CHEF ROB ONDERWATER. 071 -356463 Sampras (VSt/1) - qualifier, qualifier - qualifier, Leconte (Fra) - HAARHUIS (NED), qualifier - Zoecke (Dui), Olhovsky (Rus) - Bryan (VSt), Champion (Fra) - Morgan (Aus), Novacek (Tsj) - KRAJICEK (NED/16), Becker (Dui/10) - Stark (VSt), Carlsen (Den) - Santoro (Fra), Solvès (Fra) - qualifier, Delaitre (Fra) - Mattar (Bra), Antonitsch (Oos) - Dosedel (Tsj), Björkman (Zwe) - qualifier, Pescosolido (Ita) - Braasch (Dui), Fleurian (Fra) - Cou rier (VSt/7), Medvedev (Oek/4) - Masur (Aus), Kulti (Zwe) - Fon- tang (Fra), Göllner (Dui) - Rusedski (Can), qualifier - Volkov (Rus), Steeb (Dui) - ELTINGH (NED), Wheaton (VSt) - Enqvist (Zwe), Vacek (Tsj) - Javier Sanchez (Spa), Burillo (Spa) - Gustafs- son (Zwe/13), Muster (Oos/11) - Tsjerkasov (Rus), Agassi (VSt) - Wilander (Zwe), Davin (Arg) - Rafter (Aus), Roux (Fra) - qualifier, Emilio Sanchez (Spa) - qualifier, Barthez (Fra) - Agenor (Hai), Schalier (Oos) - qualifier, Damm (Tsj) - Bruguera (Spa/6), Ivani sevic (Kro/5) - qualifier, qualifier - Shelton (VSt), O'Brien (VSt) - Rosset (Zwi), Corretja (Spa) - Meligeni (Bra), Ruah (Ven) - Kut- chera (Slw), Boetsch (Fra) - Lendl (VSt), qualifier - Gilbert (VSt), Gaudenzi (Ita) - Korda (Tsj/12), Pioline (Fra/14) - Hlasek (Zwi), Ferreira (ZAf) - Bèrasategui (Spa), Karbacher (Dui) - Carbonell (Spa), Guardiola (Fra) - Kafelnikov (Rus), Fromberg (Aus) - Black (Zim), Woodforde (Aus) - qualifier, Washington (VSt) - Frana (Arg), Holm (Zwe) - Edberg (Zwe/3), Chang (VSt/8) - Grabb (VSt), Arrese (Spa) - Gilbert (Fra), Patrick McEnroe (VSt) - Yzaga (Per), Mansdorf (Isr) - Palmer (VSt), Adams (VSt) - Tarango (VSt), Steven (NZe) - Larsson (Zwe), Cahill (Aus) - Clavet (Spa), Simian (Fra) - Martin (VSt/9), Carlos Costa (Spa/15) - Raoux (Fra), qua lifier - Dreekmann (Dui), Rikl (Tsj) - Tsjesnokov (Rus), Stolten- berg (Aus) - Reneberg (VSt), Stafford (ZAf) - qualifier, El Aynaoui (Mar) - qualifier, De la Pena (Arg) - Krickstein (VSt), Furlan (Ita) - Stich (Dui/2). Vrouwen Graf (Dui/1) - Studenikova (Slw), ROTTIER (NED) - Medvedeva (Oek), qualifier - Herreman (Fra), Maniokova (Rus) - Krliger (ZAf), Quentrec (Fra) - Martincova (Tsj), Spirlea (Roe) - Kroupo- va (Tsj), Gavaldon (Mex) - Singer (Dui), Habsudova (Slw) - Mary-Joe Fernandez (VSt/10), Sukova (Tsj/15) - Courtois (Bel), Wood (GBr) - Gigi Fernandez (VSt), Sawamatsu (Jap} - qualifier, qualifier - Gorrachategui (Arg), Olivier (Fra) - qualifier, Po (VSt) - Mothes (Fra), Monami (Bel) - Majoli (Kro), Farina (Ita) - Sabatini (Arg/8), Navratilova (VSt/4) - OREMANS (NED), Appelmans (Bel) - Castera (Fra), Reinstadler (Oos) -Tauziat (Fra), Ritter (Oos) - Raymond (VSt), Richterova (Tsj) - Schett (Oos), Nagatsu- ka (Jap) - Whitlinger (VSt), Frazier (VSt) - Cecchini (Ita), Dra- gomir (Roe) - Magdalena Maleeva (Bui/13), Pierce (Fra/12) - Provis (Aus), Bentivoglio (Ita) - Hy (Can), Demongeot (Fra) - BOOGERT (NED), McNeil (VSt) - VIS (NED), Austin (VSt) - Kochta (Dui), Katerina Maleeva (Bui) - Harvey-Wild (VSt), Bobk- ova (Tsj) - McQuillan (Aus), Coetzer (ZAf) - Date (Jap/6), Novot- na (Tsj/5) - Smashnova (Isr), Stafford (VSt) - Marakova (Rus), Grossman (VSt) - Martinek (Dui), qualifier - Langrova (Tsj), Fang (Chi) - Kelesi (Can), MIINS-JAGERMAN (NED) - Fusai (Fra). Brioekovets (Oek) - BOLLEGRAF (NED), Gaidano (Arg) - Hack (Dui/16), Garrison-Jackson (VSt/14) - Frankl (Dui), Kuhlman (VSt) - Grossi (Ita), Dechaume (Fra) - Zardo (Zwi), Probst (Dui) - Lucarelli (Fra), Shriver (VSt) - Werdel (VSt), qualifier - SCHULTZ (NED), Reinach (ZAf) - Helgeson (VSt), Neiland (Lit) - Martinez (Spa/3), Zvereva (WRu/7) - Tedjakusuma (Indo), Wiesner (Oos) - Pitkowski (Fra), Kamio (Jap) - qualifier, Carlsson (Zwe) - Wang (Tai), qualifier - McGrath (VSt), Tarabini (Arg) - Halard (Fra), Likhovtseva (Kaz) - Ghirardi (Fra), Rubin (VSt) - Davenport (VSt/9), Huber (Dui/11) - Testud (Fra), Babel (Dui) - Fendick (VSt), qualifier - Mesjki (Geo), Cacic (VSt) - Endo (Jap), Radford (Aus) - Rittner (Dui), Golarsa (Ita) - Dopfer (Oos), Van Lottum (Fra) - Ferrando (Ita), Labat (Arg) - Sanchez-Vicario (Spa/2). RUNSBURG«ANP Jan Siemerink heeft vrijdag in het Dijkzigtziekenhuis in Rot terdam een meniscusoperatie ondergaan. De ingreep werd noodzakelijk geacht na het be kijken van de röntgenfoto's, die woensdag werden gemaakt. De 24-jarige speler uit Rijns burg heeft zich noodgedwon gen moeten afmelden voor het toernooi om de open Franse ti tels, dat maandag in Parijs be gint. De voorgaande drie keer werd hij op Roland Garros tel kens in de eerste ronde uitge schakeld. Siemerink moet enkele weken rust houden. Het is twijfelachtig of hij op tijd voldoende hersteld zal zijn voor de Davis Cup-wed strijd tegen de Verenigde Staten (kwartfinale wereldgroep), die van 15 tot en met 17 juli in Rot terdam wordt gehouden. Siemerink raakte tien dagen geleden tijdens het toernooi in Rome geblesseerd. Na zijn zege in de eerste ronde op de Zwitser Mare Rosset liet de Zuidhollan der zich aan de zere knie be handelen. Hij achtte zich ver volgens in staat zijn partij voor de tweede ronde tegen de Itali- door: Gert-Jan Onvlee aan Andrea Gaudenzi te spelen. Nadat Siemerink in twee sets had verloren bleef hij veel last houden van de blessure. Hij staat op de jongste wereldrang lijst op de 81e plaats. COREBORD SPORT OP TV PORTPRIJSVRAGEN icky Ten, trekking van vrijdag 20 mei: 1 - -17 - 23 - 25 - 32 - 37 - 40 - 44 - 45 - - 47 - 55 - 57 - 68 - 69 - 71 -»73 - 76 - VOETBAL - Bcompetitie betaald voetbal oep A: Telstar - AZ 1-5, AD0 Den Haag - (C 2-1. and: 1. AZ 2-4 (9-1), 2. RKC 2-2 (5-4), AD0 Den Haag 2-2 (2-5), 4. telstar 2-0 oep B: Heracles - NEC 0-1, De Graaf- hap-VVV 1-2. tand: 1. NEC 2-4 (5-0), 2. Heracles 2-2 -2), 3. VVV 2-2 (3-4), 4. De Graafschap 0(1-6). (And), ippon. Caspari verliest van Campar- gue (Fra), wazari. Caspari naar de herkan singen Caspari wint van VJotd (Ier), beslis sing. Caspari verliest van Colban (Mol), dis kwalificatie. Caspari uitgeschakeld. Halve finales: Lewak (Pol) - Campargue, Abanoz (Tur) - Dratchko (Rus). Tot 71 kg: Arts (Ned) - Vladimirov (Bul). Arts uitgeschakeld, yuko Halve finales: Kosmynine (Rus) - Vensek (Tje), Rosso (Fra) - Hajtos (Hon) Alle categoriën: halve finales: Crost (Hon) - Koser (Dui), Davidashvi (Geo) - Van Barne- veld (Bel). Vrouwen Tot 48 kg: halve finales: Meloux (Fra) - Pin- heiro (Por), Soler (Spa) - Perlberg (Dui) Tot 52 kg: halve finales: Allan (GBr) - Giun- gi (Ita), Krause (Pol) - Saldanha (Por). Tot 56 kg: Jessica Gal wint van Klimovitsj (Oek), ippon. Gal wint van Eek (Oos), waza- ri Gal naar de halve finales Halve finales: Gal - Baton (Fra), Myren (Zwe) - Fairbrother (GBr). Alle categoriën: Van der Lee (Ned) wint van Grobosova (Tje), walk over. Van der Lee wint van Inma (Spa), ippon. Van der Lee wint van Rodina (Rus(, koka. Halve finales: Van der Lee - Maksymov (Pol), Cicot (Fra) - Kutz(Dui). UDO TENNIS Dusseldorf. World Team Cup. Rode groep: Spanje - Zweden 2-0. Costa - Apell 4-6 6-3 6-4, Bruguera - Edberg 7-6 5-7 6-3, dubbel verschoven naar zaterdag wegens invallende duisternis. Tsiechie - Australië 2-1. Korda - Masur 6-2 6-7 6-1, Novacek - Woodforde 6-4 6-2, Kor- da/Damm - Woodforde/Masur 3-6 6-4 4-6. Eindstand: 1. Spanje 3-6, 2. Zweden 3-4, 3. Tsjechië 3-2, 4. Australië 3-0. Spanje Luzern. Vrouwen, 300.000 gulden. Kwartfinales: Raymond (VSt) - Magdalena Maleeva (Bul) 7-5 6-4, Rubin (VSt) - Suko va (Tsj) 0-6 6-3 6-4, Frazier (VSt) - Rein stadler (Oos) 6-0 4-6 7-5, Davenport (VSt) -McGrath (VSt) 6-1 6-1. WIELRENNEN Olympia's Ronde. Amsterdam eerste etappe, individuele tijd rit: 1. Colombo (Ita) 6,8 km in 8.59, 45.405 km/Ai, 2 Gutte (Oss) 0.04, 3. Pij pers (Oosterhout) 0.05, 4 Bastiaanse (Hoogerheide), 5. Vogels (Aus) 0 10, 6. Vegt (Kolham), 7. Jacobsen (Den) 0.11, 8. Touz (Oek) 0.12, 9. Lagerweij (Ede) 0.13, 10. Hondo(Dui)0.15. Tweede etappe, Amsterdam-Amsterdam: 1. McKenzie (Aus) 126 km in 2.44.04, 2. Godert de Leeuw (Ermelo), 3. Appeldoorn (Velden) 4. Stakénas (Lit), 5. Jacobsen, 6. De Marreiros (Amsterdam), 7. Kil (Los dorp), 8. Theus (Bergeyk) 0.51, 9. Den Braber (Rotterdam), 10. Teuben (Nij- elamer) Algemeen klassement: 1 Jacobsen 2.53.14. 2. Kil 0.06. 3. De Marreiros '0,09, 4. Godert de Leeuw 0.13, 5. Sta kénas 0.17, 6. Appeldoorn 0.20, 7. Mc Kenzie 0.29, 8. Colombo 0.40, 9. Gutte 0.44, 10. Vegt 0.45 n Rangers en Dur leUni vooruitblik op de WK met vandaag a; voor gastland VS), autosport (Britse toeringcar kampioenschappen vanaf Silverstone) en paar- dekoersen vanaf Lingfield Park. 12 00-17.50 Did 2. Sport extra: tennis (World Team Cup vanuit Düsseldorf, halve finale) 14.00-17 00 Ned 3: Studio Sport: wielrennen (Alp Classics), turnen (EK vanuit Praag) en vol leybal Nederland-Korea). 17.30-20.40 BBC 2: Cricket: rechtstreeks ver slag van de tweede one-day international Enge- land-Nieuw-Zeeland. 18.45-19.45 BRT 2. Sport extra: judo, samen vattingvan de Europese Kampioenschappen voor mannen en vrouwen in Gdansk. 19.30-21 30 EURO: Golf. Open Italiaanse kampioenschappen vanuit Rome. 02.45-08.15 Did 2: Sport extra: tennis (World Team Cup vanuit Düsseldorf) ZONDAG 11.30-17.00 Did 1Tennis (World Team Cup vanuit Düsseldorf, finale), motorsport (GP van Oostenrijk vanaf de Salzburgring). 13.30-19.25 BBC 2- Sunday grandstand: atle tiek (International road races vanuit Aberdeen), wereldbeker mountainbiken vanuit Plymouth, autosport, paardekoersen vanuit Curragh en cricket (AXA Equity and Law league Glamorgan-Yorkshire. 14.10-16.30 Ned 3: Studio Sport: hockey. Eu ropa cup voor landskampioenen vanuit Bloe- mendaal en volleybal (Nederland-Korea). 15.30-17.30 EURO- Golf-Open Italiaanse MAANDAG 11.00-19.00 EURO: Tennis: Open Franse kampioenschappen vanaf Roland Garros in Pa rijs. 17.45-19 58 Did 1: Sport extra: voetbal, Duitsland-SelectieSchleswig-Holstein. 18.35-20 05 Ned 3: Studio Sport. 22.00-23.00 EURO: Tennis Open Franse kampioenschappen vanaf Roland Garros. 22.30-22.55 BRT 1: Sport. 23 20-23.50 Ned 1: Tennis: Verslag van de Open Franse kampioenschappen op Roland Garros. 01.30-05.15 Did 2: Sport extra: tennis: Open Franse Kampioenschappen vanaf Roland Gar ros in Parijs, hoogtepunten. 02.35-05 10 Did 1. Sport extra: tennis, Open Franse Kampioenschappen. DINSDAG 11.00-17.23 Ned 3: Tennis: Open Franse ten niskampioenschappen. 1155-13.55 BBC 1Cricket- Benson Hed ges Cup, kwartfinales 12.45-13.10 RTL 4. Sport: WK voetbal, nieuws en achtergrondinformatie. Rijnsburgse Boys had in het seizoen 1992 - 1993 een promotie- /degradatiewedstrijd nodig om het vege eerste klasselijf te red den. Noordwijk kwam in de afge lopen jaargang maar net met de schrik vrij. De vraag dient zich derhalve automatisch aan: welke regio club knokt in de komende jaar gang tegen degradatie? Quick Boys? Weer ARC? Het dan ver teruggevallen Katwijk? Die grote Fusieclub uit Lisse? Opnieuw Rijnsburgse Boys of Noordwijk? Wie het weet, mag het zeggen. De kans echter dat een van de zes clubs in de huidige situatie al dan niet enige tijd de dreiging van de tweede klasse boven het hoofd hangt, zoals dat nu het geval is met bepaald niet kwali teitsarme ploegen als Volendam en Ajax, is aanwezig. Sterker nog: er zal wel eens een keer echt worden gedegradeerd ook. Je kunt niet 'ongestraft' de zes vlaggeschepen van de zaterdag se voetbalregio met al die ande re toppers in dezelfde klasse bij elkaar blijven zetten. Zo een voudig is dat. Desondanks is de mogelijk heid dat de zes 'Leidse' eerste klassers (in elk geval de meeste daarvan) opnieuw aan de KNVB zullen verzoeken om samen in een klasse te worden ingedeeld, bepaald niet denkbeeldig. De sportieve vooruitzichten (er is aan het eind van de jaargang immers maar één kampioen) worden door de verenigingen met grote liefde ondergeschikt gemaakt aan de financiële be langen. Hoge recettes en weinig reiskosten. M'n liefje wat wil je nog meer? Ik dus. Misschien ben ik daar mee wel een van de weinigen die wat meer en dus minder derby's wil, maar dat risico loop ik dan maar. Ik hoop immers oprecht dat de competitieleider van de KNVB nu eens een keer een andere weg inslaat. Dat hij voor volgend seizoen besluit tot het door elkaar husselen van de drie eerste klassen, zoals overi gens ooit ook is afgesproken. In plaats van één 'eredivisie' ge woon drie echte eerste klassen. Ik zou dat dolgraag weer eens een jaartje zien. Ik gun de clubs en de pen ningmeesters al het goede, echt. Maar uit sportief oogpunt kan ik me bij voorbaat zeer op een dergelijke indeling verheugen. En, zegt u nu zelf, een kam pioenscompetitie aan het eind van het seizoen met Katwijk, Noordwijk en FC Lisse (ik noem maar wat dwarsstraten) is toch ook niet te versmaden? Het gaat fout met de Formule 1. Nee, ik heb het nu niet over die paar ongeluk jes. Ik heb het over de instelling van de coureurs. En van de ver antwoordelijken achter de For mule 1-teams. Terwijl het toch zo goed begon. De FIA (de overkoepelende organisatie) had nog maar am per een-aantal voorstellen ge lanceerd die het Formule 1-cir- cus veiliger moeten maken, of de manager van het succesvolle Benetton-team, Flavio Briatore, was al in de hoogste boom te vinden. „De Formule 1 moet Formule 1 blijven", zo predikte onze vriend voor eigen paro chie. „Het moet geen veredelde Formule 3000 klasse worden." Ik zal het u eerlijk bekennen: ik ken de verschillen tussen bei de klassen niet. Maar ik begrijp er wel zoveel van dat Briatore niets ziet in al die voorstellen die het leven van Formule 1-coureurs moeten verlengen. Grand Prix' zonder reële kans op minimaal zwaar gewonde coureurs, dat kost toeschou wers, dat kost televisie-inkom sten. Dat kost kortom gewoon te veel geld. Daarbij heeft met name Benetton juist zo veel geld in nieuwe ontwikkelingen gestoken; zonde om dat zo maar weg te gooien. Briatore leek op dat moment geen roepende in de Formule 1-woestijn, maar bleek dat ach teraf wel te zijn. Nog geen dag later lieten vertegenwoordigers van de coureurs en de teams weten wel wat te zien in de plannen van de FIA. Het mocht allemaal wel wat veiliger, wat minder hard. Een trieste ontwikkeling, ik zeg het Briatore na. De Formule 1 als een slap aftreksel van de Formule 3000. Ik moet er niet aan denken. Echt, het gaat fout met de Formule 1. De afgang van Bar celona, afgelopen woensdag tegen AC Milan, zal heel wat mensen in dit land deugd hebben gedaan. Het werd tijd dat Johan Cruijff weer eens op z'n gezicht ging, zo zullen zij hebben gedacht. Zeker nadat-ie het weekend er voor weer 'met zoveel geluk' voor de vièrde maal op rij kam pioen van Spanje was gewor den. En daarna durfde te bewe ren dat de beste kampioen was geworden, omdat de eindstand in Spanje nu eenmaal pas na 38 wedstrijden wordt opgemaakt. En dat Djukic die strafschop na mens Deportivo de La Coruna tegen Valencia nooit had ge mist, als Barcelona niet zo dicht op de hielen van die dappere koploper had gezeten. Niks geen geluk, zo meende Cruijff, het had alleen niet tegengeze ten op die laatste speeldag. Een paar dagen later, tegen Milan, zat het Cruijff en zijn ploeg dus absoluut niet mee. Enigszins voorspelbaar was dat wel. Maar Cruijffs krijikasters wensten daar natuurlijk geen rekening mee te houden. Waar om zou dat feestelijke Spaanse competitieslot na een aantal spannende maanden nu moe ten doorwerken? Hoezo, Milan in het voordeel, omdat die ploeg zich weken in alle rust op dat ene cruciale duel had kun nen voorbereiden? Nee, dat had er allemaal niks mee te maken. Had absoluut geen invloed ge had op die EC-finale. Daarbij: die Milanezen misten Baresi toch ook nog? En als klap op de vuurpijl: zie je wel dat het goed is dat Oranje met Dick Advocaat naar Amerika gaat? Ik kan als redelijk mens heel wat opmerkingen hebben. Maar kreten van dat stompzinnige kaliber zijn zelfs mij te veel. Als het een beetje meezit ben ik be gin volgend seizoen weer terug. Het mislukte WK onder leiding van Advocaat ligt dan al weer enige tijd achter ons.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23