Rioolrecht op termijn ruim twee maal zo hoog Week lang amateurtoneel in Roelofarendsveen een eigen onderkomen 'Uitkomen met inkomen is vaak otters brengen Rijn Veenstreek Theatersport Bewoners Swetterhage krijgen expositie Nog een keer boos over kleiner Rijnoord Scouts krijgen eindelijk ZATERDAG 21 MEI 1994 chef hennyvan egmond. 071-356414, plv -chef hans koenekoop. 071-356413 Dief slaat slag in bedrijf 7tifterwoude-runduk Een inbreker hoefde gisterochtend geen breekijzer te gebruiken op zijn slag te slaan in een bedrijf aan de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude. De dader liep het bedrijf gewoon binnen en pakte uit een koffertje de portemonnee van een 28-ja- rige werkneemster van het bedrijf. De buit bestond uit 75 gul den, cheques en de bijbehorende pasjes. Ook haar rijbewijs en autopapieren zaten erin. Dieven gek op statiegeld niiDE wetering» Vanaf het opslagterrein van de Digros aan de Meerkreuk in Oude Wetering zijn gisternacht achttien kratten met lege flessen gestolen. De politie vermoedt dat de dieven over het hek zijn geklommen en de kratten aan elkaar door heb ben gegeven. Weteringer naar Milieu Agentschap oude wetering De 50-jarige J.B. Opschoor uit Oude Wetering is benoemd tot lid van het wetenschappelijk comité van de raad van bestuur van het nieuwe Europese Milieu Agentschap in Ko penhagen. Opschoor werkt als hoogleraar milieu-economie aan de Vrije Universiteit van Amsterdam en is voorzitter van de Raad voor het Milieu en Natuuronderzoek. Het Europese Milieu Agentschap moet onder meer de Europese lidstaten informeren over de toestand van het milieu, stimuleert ontwikkelingsme thodes voor het maken van milieuprognoses en neemt maatre gelen om schade aan het milieu te voorkomen of te herstellen. Veertien gezelschappen voeren eenakters op ROELOFARENDSVEEN MARIETA KROFT Roelofarendsveen heeft al 85 jaar amateurtoneel in huis en dat zullen de inwoners weten ook. Liefhebbers kunnen van 31 mei tot en met 4 juni iedere avond van toneelstukken ko men genieten in De Alkeburcht. Maar liefst veertien gezelschap pen uit Alkemade en omgeving voeren er om de beurt een een akter op. De organisatie is in handen van de jubilerende toneelvere niging St. Pancratius. Het is de derde keer dat de vereniging een eenakterfestival op touw zet. „We doen het om de vijf jaar", zegt een van de organisa toren, Wils Hoogenboom. „De eerste keer was bij ons tijdens het 75-jarig bestaan. Dat was zon succes dat we er een terug kerend evenement van hebben gemaakt." Een dergelijk festival verste vigt volgens hem de band tus sen de verenigingen. Hoogen boom is al ruim 20 jaar toneel speler geweest bij St. Pancratius en is nu al ruim drie jaar regis seur. Zelf grijpt hij'deze dagen aan om ook eens ervaringen uit te wisselen met andere regis seurs. „Maar ook voor de spe lers is het goed om naar andere gezelschappen te kijken en na afloop eens te praten over hoe zij in hun rol kruipen", merkt hij op. „Bovendien verstevigt het ook de band tussen onze 25 leden. We zijn immers allemaal de hele week druk in touw." Hoogenboom hoopt dat er in totaal zo'n 600 tot 700 bezoe kers op de uitvoeringen afko- roelofarendsveen Voorafgaand aan het eenakterfestival geeft Theatersportvereni ging Amsterdam zaterdag 28 mei een uitvoering in de Alke burcht in Roelofarendsveen. Voor dit optreden is niets ingestu deerd. Zes professionele toneelspelers spelen in op de ideeën uit het publiek. Als het publiek zegt dat ze bijvoorbeeld een sprook je moeten spelen, verzinnen ze ter plekke wat ze zeggen en moet de ander daar weer op inspelen. De organisatie is in handen van Toneelvereniging St. Pancratius en de Werkgroep Cultuur Alke made. De aanvang is 20,00 uur. De toegangsprijs bedraagt 10 gulden, 65-plussers betalen 7,50 gulden. men. Dat aantal is de vorige voerd. Drama's worden zoveel keer ook gehaald. Per avond mogelijk afgewisseld door worden drie eenakters van een kluchten en blijspelen, half uur tot drie kwartier opge- St. Pancratius luidt op dins dag 31 mei om 20.00 uur het eenakterfestival in met de op voering van 'Thee voor belab- berden' van Yvonne Keuls. Tus sen het ene stuk en het andere zit steeds een uur zodat er tijd is om het decor te veranderen. Om negen uur volgt het Stomp- wijks Toneelgezelschap met 'De dodelijke liefdes van tante Tina' en een uur later Maskerade uit Lisse met 'Vals alarm.' Woensdag 1 juni om acht uur begint Oona uit Hillegom met de opvoering van het stuk 'Een ei hoort erbij'. Vios uit Oud Ade volgt een uur later met 'Het ge broken licht van troost'. De avond wordt afgesloten door The Oldtimers uit Aarlander- veen met 'Gevangene 117.' Donderdag 2 juni spelen ach tereenvolgens Maskerade uit Rijpwetering met 'Als oma zich ermee bemoeit', Pankras uit Sassenheim met 'Anna, je bent een engel' en Elckerlyc, even eens uit Sassenheim met 'De Toreador'. Op vrijdag 3 juni staan Lythemuthen uit Leimui- den met 'Simone my love', Zol derkolder uit Hoogmade met 'De dodelijke liefdes van tante Tina' en Geestgrond Theater uit Lisse met 'Moederfiguur' op de planken. Het festival wordt za terdag 4 juniafgesloten met achtereenvolgens Odi uit Noordwijkerhout met 'Op volle zee' en St. Theodulfus uit Oude Wetering met 'De Bank'. De aanvang is steeds 20.00 uur. De toegangsprijs per avond be draagt 7,50 gulden (CJP en 65-plussers betalen de helft.) Een passepartout kost 30 gul den. Wedstrijd beste beestenbaasje en dierenvriend alphen aan den run Wie wordt er Alphens beste beestenbaasje en wie wordt er Alphens grootste dieren vriend 1994? Alle Alphenaren tussen de acht en zestien jaar kunnen op zaterdag 4 juni tijdens de manifestatie 'Men sen werken met en voor le vende dieren' op de kinder boerderij Zegersloot meedin gen naar deze eretitels. De wedstrijd wordt georgani seerd door de stichting Al- phense kinderboerderijen en de gemeente Alphen aan den Rijn. Iedereen die iets met die ren doet, kan in aanmerking komen voor de titel 'grootste dierenvriend'. Dus ook jeug digen die zelf geen huisdier hebben maar bijvoorbeeld actie hebben gevoerd voor zeehondjes. Zij kunnen bij de kinderboerderijen Bospark en Zegersloot of op schoool een wedstrijdformulier halen en die op 4 juni inleveren bij de kraam van de dierenarts. Een deskundige jury buigt zich vervolgens over de in zendingen. Wie zelf dieren verzorgt, kan daarnaast nog meedoen aan de wedstrijd voor het beste beestenbaasje. De deelnemers schrijven, teke nen of plakken op het wed strijdformulier waarom zij zoveel van hun huisdier hou den. Tijdens de manifestatie op 4 juni leveren zij hun for mulier in en laten hun dier bekijken door de dierenarts. Op woensdag 15 juni wor den de winnaars van de twee wedstrijden bekend gemaakt. zoeterwoude Wethouder R. Hogenelst verrichtte de officiële opening, maar de bewoners van de woon- en leefgemeenschap Swetterhage stonden gistermiddag in het Zoeterwoudse gemeentehuis centraal. Aan de muren hangen hun schilderijen in de hal en staat er keramiek van hun hand. Een fotoserie toont de ma kers aan het werk. foto hol vast/mark lamers Alphen luidt de noodklok De onroerend-zaakbelasting blijft gelijk, maar het riool recht wordt op termijn ruim twee maal zo hoog. Deson danks moet Alphen de komende jaren fors bezuinigen. Zonder forse ingrepen loopt het tekort de komende jaren op van 1,5 miljoen in 1995 tot 7,2 miljoen in 1997. alphen aan den run ruud sep De preciese invulling van de be zuinigen moet nog worden in gevuld. Maar vast staat wel dat de gemeente heel wat personeel moet inleveren. Burgemeester en wethouders kondigen aan de personeelsvermindering 'in eer ste aanleg' via natuurlijk ver loop op te willen vangen. „Maar ik sluit niets uit", aldus wethou ders. Lyczak (WD/financiën). Alphen staat er financieel weinig rooskleurig voor, en in de toekomst wordt alles alleen nog maar somberder. Dat is de boodschap van de Kadernota, de eerste verkenning voor de gemeentelijke begroting 1995. Voor het komende jaar valt de schade nog wel mee. De ge meente moet anderhalf miljoen bezuinigen, vooral omdat er minder geld binnen komt uit de verkoop van grond. Dit bedrag kan waarschijnlijk vrij gemakke lijk worden opgevangen. Alphen krijgt volgend jaar extra geld omdat de stedelijke bebouwing jaarlijks toeneemt. In de jaren vanaf 1997 zijn zware ingrepen echter niet te ontkomen. Dat is een gevolg van 'het spook van de verlaging van de algemene uitkering', al dus de Kadernota. Zoals het er nu voor staat gaat die verlaging Alphen 5,7 miljoen gulden per jaar kosten. Het te bezuinigen bedrag wordt nog groter door dat de onroerende zaakbelas ting in Alphen zo'n twintig pro cent lager ligt dan het normbe drag van de Raad voor de ge- meentefinanciën. Alphen wei gert vooralsnog deze belasting te verhogen. Dat betekent overigens niet dat de burgers de komende ja ren niet extra hoeven te betalen. De gemeente legt op dit mo ment de laatste hand aan een onderhoudsplan voor de riole ring. Uit de eerste voorzichtige berekeningen blijkt dat er in de toekomst ruim twee maal zo veel geld in het riool moet wor den gestopt. Aangezien de kos ten van het riool in principe vol ledig worden gedekt uit de rioolrechten, zullen de aansla gen - nu nog 137 gulden per jaar - in een paar jaar meer dan verdubbelen. Burgemeester en wethouders geven nog niet aan waarop zij de komende jaren de vele mil joenen willen bezuinigen. De bezuinigingen zullen in ieder geval ten koste gaan van de werkgelegenheid bij de ge meente. De helft van de ruim 180 miljoen op de gemeentebe groting gaat op aan personeels kosten. Omdat het gemeentebe stuur in eerste instantie geen gedwongen ontslagen wil, is er nu al een personeelsstop inge voerd. alphen aan den run. jan kuys/henny van egmond Hoewel de besluiten over de inkrimping van het Alphense ziekenhuis Rijnoord al de finitief zijn, maakt de gemeente Alphen zich nog een keertje boos. In het kader van een formele procedure heeft de gemeente een brief geschreven aan de provincie Zuid- Holland waarin met klem wordt gewaagd haar standpunt te herzien. Zuid-Holland adviseerde eerder dit jaar staatssecretaris Simons het Rijnoordzieken- huis in te krimpen tot een kort-verblijf hos pitaal. Alleen nog simpele ingrepen zouden er nog worden verricht tijdens doordeweek se dagen. In het weekeinde is het zieken huis dicht en voor spoedeisende hulp moesten de inwoners van de Alphense re gio naar andere ziekenhuizen elders. Si mon's nam dit advies over, waarna het be stuur van het Rijnland Ziekenhuis (het Lei- derdorpse Elisabethziekenhuis en Rijnoord) besloot het aantal bedden terug te brengen (van 100 naar 60). Dertig bedden gingen naar Leiderdorp, tot groot verdriet van de gemeente Alphen die hevig protesteerde. Tevergeefs, want Simons bleef bij zijn be sluit. En, zo laat het ministerie van WVC weten, er is geen enkele reden om terug te komen op de beslissing. Toen Simons toe stemming gaf Rijnoord óm te vormen tot een kort-verblijf ziekenhuis gaf hij impliciet toestemming voor het verminderen van het aantal bedden, aldus de woordvoerder. Nu volgt een officiële procedure met daarin de aanvraag voor het verminderen van het aantal bedden, gevolgd door een advies van de provincie en met mogelijkheden om daartegen bezwaar te maken. En daar maakt Alphen nu gebruik van. Maar, aldus het ministerie, van die bezwarenprocedure stelt niet voor. Het ministerie zal zonder meer akkoord gaan met het voorstel van het Rijnland-bestuur. Grote vraag naar schuldhulpverlening in Alkemade ufsbeth buitink Na een jarenlange zoektocht kan de Scouting '63 zich in au gustus eindelijk vestigen in een eigen onderkomen in Leimui- den. Op het terrein van de voor malige waterzuivering ging vo rige week de eerste paal de grond in. Padvinders of niet, de scouts uit Leimuiden en Rijnsa- terwoude halen opgelucht adem dat het zwerversbestaan is afgelopen. De Scouting '63, die voor 1963 al bestond als de Sint Jan de Dopergroep, was van ouds her gevestigd in het oude kloos ter in Leimuiden. Eind jaren tachtig moest de club daar ech ter vertrekken, omdat het kloos ter werd gesloopt. En dus ver huisden de padvinders naar de Torenvalk in Rijnsaterwoude, tot dat gebouw moest plaats maken voor het huidige School- huys. Via een noodgebouw in de achtertuin van het Leimui- dese klooster belandden ze ver volgens in het voormalige Paro chiehuis. „We wisten al langer dat we terecht konden op het terrein jvan de voormalige waterzuive ring, maar de bodem moest eerst worden onderzocht en dat nam wat tijd in beslag", vertelt voorzitter Edo van der Wiel. Met de zomerkampen in augus tus in het verschiet is hij opge lucht dat de bouw van het club huis nu eindelijk is begonnen. „In augustus moet het gebouw water- en winddicht zitten, zo dat we het kunnen gebruiken ivoor de opslag van materiaal. Want al die spullen voor de kampen liggen nu op zolders bij agrariërs in Vriezekoop." Het clubhuis gaat bestaan uit vier zeecontainers, die in een vierkant zijn gezet. „Daarin komt een keuken, het magazijn, de donkere kamer. Bovenop komt een schuin dak en door de opstelling ontstaat er een bin nenplaats, dus een overkapte speelplaats." Het clubhuis zou 235.000 gulden hebben gekost, als de scouts zelf geen deskun digheid in huis haden gehad. „Maar we hebben een ingenieur bij Rijkswaterstaat, die heeft het clubhuis ontworpen. En één van de ouders is architect, die heeft alle berekingen gedaan. Als je weinig geld hebt, word je vanzelf vindingrijk", grijnst Van der Wiel. Door die zogenoemde zelf werkzaamheid hebben de pad vinders de kosten weten te drukken tot 170.000 gulden. „De gemeente vond dat ze die zelfwerkzaamheid moest belo nen en heeft over het hoogste bedrag tien procent subsidie berekend. En we konden bij de gemeente voor nog eens 23.500 gulden een renteloze lening af sluiten. We krijgen ook een sub sidie van Jantje Beton en we hebben verder alle fondsen aangeschreven die er zijn. Dus we verwachten de rest van het geld bij elkaar te krijgen door subsidies en via sponsoring. Ik ben daar niet somber over." De scouts vinden dat het ge bouw niet al dit jaar piekfijn in orde hoeft te zijn. Van der Wiel: „De afwerking komt later wel, de isolatie kunnen we bijvoor beeld op lange termijn doen. Als het hoofdgebouw eenmaal staat kunnen we in elk geval draai- alkemade marieta kroft Rood staan, het komt in de bes te kringen voor. Het is al lang geen schande meer en meestal is het van voorbijgaande aard. Lastig wordt het wel als iemand steeds verder wegzakt in de ro de cijfers en er geen zicht is op verbetering. Sinds begin dit jaar verleent Mariëlle Fleuren (26) gratis hulp aan inwoners van Alkemade. Ze geeft geen geld, maar wel adviezen om uit te ko men met het inkomen. De behoefte onder de inwo ners van Alkemade voor de zo genoemde schuldhulpverlening is groot, concludeert de uit Den Haag afkomstige budgetconsu- lente. Tien mensen zijn al op haar wekelijkse spreekuur in het gemeentehuis van Alkemade geweest of komen nog regelma tig. „Dat is heel veel voor de vier uur in de week die ik hier ben", stelt Fleuren. „Voor een veertig- urige werkweek staat de hulp aan gemiddeld 100 mensen per jaar. Er is zelfs al een wachtlijst in Alkemade. Wie zich nu aan meldt, is pas half juni aan de beurt." Dat er een wachtlijst is, betreurt ze. „Het is best wel jammer. De drempel om hier te komen is voor veel mensen toch al hoog. Meestal is het eigenlijk al te laat voordat ze een af spraak maken. Tegen die tijd dat ze aan de beurt zijn, durven ze misschien niet meer." Uit breiding van het aantal uren zou volgens haar een oplossing zijn. Dat besluit ligt echter bij de gemeente, aldus Fleuren, want die betaalt deze vorm van hulpverlening. Het ziet er echter niet naar uit dat de hulpverle ning- kan worden uitgebreid. Desgevraagd zegt hoofd afde ling welzijn F. Lempers van de Mariëlle Fleuren geeft sinds begin dit jaar gratis adviezen aan inwoners van Alkemade die hoge schulden hebben. foto ben de bruyn gemeente sluit de uitbreiding spreid over heel Nederland be- deze vorm van hulpverlening dende huurachterstanden. „We van de hulpverlening uit, omdat zig met schuldhulpverlening, ook al opgezet in Warmond en wollen met deze hulpverlening de gemeente het geld er niet budgetadvisering en consu- Oegstgeest. De aanleiding voor voorkomen dat de schulden zo voor heeft. mentenvoorlichting. Fleuren, de gemeente Alkemade om ook hoog oplopen dat ze uit huis Mariëlle Fleuren is verbonden die vier jaar geleden haar studie PLANpraktijk in huis te halen is worden gezet." aan PLANpraktijk. Dit bureau toegepaste huishoudweten- volgens chef welzijnszaken F. Volgens Fleuren hoeft het in houdt zich op 80 plaatsen ver- schappen affondde, heeft zelf Lempers de steeds groter wor- komen niet per se laag te zijn om in de financiële problemen te raken. Van de tien mensen die tot nu toe haar spreekuur in Alkemade bezochten, hebben er weliswaar zes een inkomen op bijstandsniveau. Maar er zijn er ook twee die een inkomen heb ben dat hoger is dan 2500 gul den per maand. Ook die men sen kunnen schulden hebben, weet ze. „Mensen kunnen bij voorbeeld een gat in hun hand hebben, al is dat lang niet altijd de oorzaak van financiële pro blemen", legt ze uit. „Het kan ook zijn dat ze in een nieuwe si tuatie terecht komen, zoals bij het verlies van de baan of na een scheiding en niet meer alles kunnen doen, wat ze voorheen deden." Overigens hoeven de mensen die bij haar aankloppen niet per se schulden te hebben. „Ze ko men ook voor een advies", zegt Fleuren. „Ze willen iets berei ken, maar vragen zich af hoe ze dat in hun inkomen kunnen in passen." Achter het zoeken naar een oplossing voor geldproblemen schuilt een filosofie, merkt ze op. „Ieder huishouden be schouw ik als een klein bedrijfje waar het produkt 'welzijn' moet worden gemaakt. Om dat te kunnen produceren, moet een begroting worden gemaakt. De gesprekken die ik met de men sen voer, resulteert veelal in het maken van een jaarbegroting." Op de vraag of ze altijd ieder een kan helpen, heeft ze geen pasklaar antwoord. „Waar een wil is, is een weg", is ze over tuigd. „Er moeten echter be paalde offers worden gebracht. Niet alles is mogelijk met het in komen dat je hebt. Het gaat hier om een reorganisatie van het huishouden. Dat is nooit leuk."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15