Leiden ^Gescheiden inzameling fvan gft-afval k Nieuwbouw AZL blijkt nu al te klein oréstier Stinkerd in bloei VVD pleit voor stadsgesprekken Vervuiling Nieuwe Mare niet ernstig Universiteitsraad spreekt zich uit over vertrek Oomen Glasblazers onder elkaar -r Grote cactusshow in Hortus Botanicus Laatste groet De nieuwbouw van het AZL blijkt nog voor de opening te klein te zijn. Daarom wordt op twee torens van het nieuwe zie kenhuis een extra vijfde verdie ping geplaatst. Daarmee is het ruimtekort echter nog niet op- Guy Trottier, onze Franse kookkunstenaar heeft voor deze feestdagen het volgende menu samengesteld. Gebakken lamsschouder met provenfaalse gelost. Daarop wordt nog verder gestudeerd. De bouw van het nieuwe ziekenhuis wordt ko mende maanden voltooid, vol gend jaar is de officiële opening. Volgens een woordvoerder van het ziekenhuis kon het ruimtetekort niet worden voor zien. Tussen het maken van de plannen en de werkelijke bouw zijn een fors aantal wetenschap pers aangetrokken die binnen het AZL onderzoek zullen gaan doen. Dit onderzoek wordt door externe instellingen gefinan cierd (de zogeheten tweede en derde geldstroom). Het ziekenhuis was op zich blij met hun komst („Wij halen graag toponderzoekers in huis", aldus de woordvoerder), zij het dat er onvoldoende ruimte was om hen in onder te brengen. Bouwkundig was het echter geen probleem de twee torens te verhogen. De uitbreiding heeft het AZL wel miljoenen ge kost. Taxatie? rmm kelaardü restaurant met frans getinte gerechten Alle dagen geopend van t de juiste ren voor u! ffl 071 -12 0006 NVM Doezastraat 21, Leiden De Amorphophallus titanum, de lijken- of penisbloem, staat in bloei in de Leidse Hortus Botanicus. Vandaag kan de fal- lusvormige bloem met bordeauxrood schutblad van negen tot vijf worden bezichtigd, morgen van tien tot vijf. Een exemplaar van die plantensoort (familie van de Teunis- bloemachtigen) kwam voor het laatst in bloei in 1956. De bloem, met een doorsnee van ongeveer een meter en een lengte van twee meter, verspreidt een verstikkende lij kenlucht. Verleden jaar kwam de kleinere 'zus' van de bloem, de Amorphophallus dedecus silva, in bloei. Ze trok toen dik 1200 bezoekers. De Amorphophallus titanum is afkomstig van Sumatra. Op dat Indonesische eiland wordt ook maar zelden een bloeiende plant aangetroffen. Twee jaar geleden bloeide in de botanische tuin in Bogor op Java ook een A. titanum en dit festijn trok duizenden toeschouwers en vooral 'ruikers'. De Amorphophallus bestaat uit een enorme knol waaruit zeker vijftien jaar achtereen maar één groot blad komt. Jaar op jaar wordt de knol groter totdat op een gegeven moment de knol groot genoeg is om een bloem voort te brengen. Die bloem luidt dan ook meteen het eind van de plant in: na de bloei sterft ze. De smerige lucht die op het hoogtepunt van de bloei in bedwelmende hoeveelheden vrijkomt, trekt vliegen aan. De ze kruipen helemaal onderin de bloem, raken min of meer verstrikt en komen op hun weg naar buiten onder het stuif meel te zitten. Bij het bezoek aan een volgende bloem volgt automatisch de bestuiving. De Leidse Hortus heeft meerdere exemplaren van de Amorphophallus titanum. Naar verwachting komt ook vol gend jaar een plant in bloei. leiden Glasblazers uit heel Europa en zelfs uit Amerika demonstreerden gisteren hun kunsten bij het Leidse bedrijf Bas Neon in het industrie park Roomburg. De blazers hadden juist een driedaagse beurs in Utrecht achter de rug. In Leiden mochten ze gisteren zonder pottekijkers een gezellig feestje vieren. Bas Neon zorgde voor de drank en de hapjes. foto henk bouwman -[ATERDAG 21 MEI 1994 j HEF* HENNYVAN EGMOND,071-356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP 071-356439 Woede o Woede over ophef - I J fen buslijn naar ver zorgingstehuis,Room- burgh. Toneel A K ^en wee'< 'anS I O amateurtoneel in De Alkeburcht van Roelo- f arendsveen. De Oranjerie van de Leidse Hortus Botanicus is in het weekeinde van 28 en 29 mei omgetoverd tot een cactuspara dijs. Leden van de Vereniging Succulenta zullen hun mooiste cactussen en vetplanten tonen. En vertellen over de kweek en verzorging van deze bijzondere planten, die zo goed in staat zijn onder extreme omstandig heden te groeien. Succulenta is de Nederlands-Belgische ver enigingvan liefhebbers van cac tussen en vetplanten. Met 2500 leden is ze de grootste liefheb bersclub van een bepaalde groep planten. Dit jaar bestaat de vereniging 75 jaar en wordt het jubileum gevierd in de Hor tus Botanicus. De cactusshow in de Oranjerie is op zaterdag 28 mei open van 12.00 tot 18.00 uur en op zondag 29 mei van 10.00 tot 16.30 uur. De entree bedraagt 3,50 gulden. De Hor tus Botanicus is gevestigd aan het Rapenburg 73. lurger en bedrijfsleven moeten morden uitgenodigd voor een itadsgesprek' over de gemeen- u ibegroting voordat die in de m ladscommissies wordt behan- I» eld. Dat voorstel hebben de |"WD'ers A. Geertsema en G. jakker gedaan om de gedach- Ienwisseling tussen politiek en lurgers op gang te brengen. De VD vindt dat mensen zich niet Ueen voor de stadsgesprekken I roeten kunnen aanmelden, maar dat de gemeenteraad zelf ook groeperingen moet uitnodi- gen. De behandeling van de Leidse begroting voor het volgend jaar, vindt de WD, is een gelegen heid bij uitstek om de commu nicatie tussen de burger en de politiek te verbeteren. „Die be groting wordt immers vooral gebruikt om een tussenbalans op te maken en de vordering op veel beleidsterreinen te bespre ken. Dat moment leent zich ook om de bevolking hun mening te vragen over het beleid en hun wensen ter zake", vindt de WD. Het stooft de liberalen dat de behandeling, van de begroting zozeer een interne aangelegen heid van de gemeente is. „Al leen de echte liefhebbers zitten langere tijd op de tribune en van een gedachtenwisseling tussen raad en bevolking is ei genlijk nauwelijks sprake." Inleveren Om de stadsgesprekken moge lijk te maken zouden de politie ke partijen spreektijd moeten inleveren. Tot dusverre werd de begroting in elke raadscommis sie in een middag en een avond behandeld. De WD stelt voor de middag te reserveren voor burgers die hun mening ken baar willen maken. De commis sie zou dan 's avonds praten over de begroting, èn over het stadsgesprek. Wethouder P. Langenberg (D66/bestuurlijke vernieuwing) staat positief tegenover het voorstel van de WD. „Het is best aantrekkelijk om daarmee te experimenten. Al moet het natuurlijk eerst nog in burge meester en wethouders worden besproken." Langenberg voor ziet wel een probleem. „Aan een middag en een avond heb je in de commissies altijd al te kort om de begroting te behan delen. En de WD wil daar nog de helft afhalen. Maar mis schien is dat probleem in over leg met de WD op te lossen." SMEERBOEL Het was het stadje Grave waaraan ik moest denken. Niet zo zeer aan het wonderschone plaatsje zelf als wel aan de ge vangenis voor kort gestraften aldaar. Aanleiding was het schokkende verhaal over het asielzoekerscentrum in de Leidse Merenwijk, afgelopen zaterdag in deze krant. Op uitnodiging van het ministerie van justitie mocht ik mij jaren geleden in Grave vergewissen van de huisvestingssitu atie van de gevangenen. Die was niet best: benauwde slaap zalen waar bedden slechts van elkaar gescheiden waren - met 75 centimeter tussenruimte - met gordijnen. Er waren slechte sanitaire voorzieningen. En volgens bewoners werden ze 's nachts in hun slaap ge stoord door mede-gevangenen die hardop droomden. Har de geluiden klonken op uit diepe klankkasten. En alcohol verslaafden die niet konden of durfden te gaan slapen maakten weer andere geluiden. Die lagen de hele nacht te lezen. Zelfs een pagina die wordt omgeslagen klinkt oorver dovend hard voor wie poogt de slaap te vatten, zo schetste iemand de nachtelijke ergernis. Hoe treffend is de gelijkenis met het beeld van het Leidse asielzoekerscentrum. Vrijwel naadloos kan het plaatje wor den gelegd op de situatie in Leiden. Dezelfde grote zalen. Kleding, dekens en lakens als een zekere afscheiding. Men sen met traumatische ervaringen, kinderen en zieke mensen liggen en leven in een ruimte bij elkaar. Asielzoekers van wie de menselijke waardigheid toch al een flinke dreun heeft ge kregen verliezen ook nog eens bijna al hun privacy. Achter een stoffen wand zijn nog slechts de blikken in hun ogen privégoed. In een commentaar in deze krant, een aantal maanden gele den, heb ik een pleidooi gehouden voor de tijdelijk opvang van asielzoekers in Leiden. Nu ik de erbarmelijke situatie ter plaatse ken - naar verluidt het slechtst toegeruste centrum in Nederland - weet ik het niet meer zo zeker of dat in Leiden nog wel moet. Misschien was het in de I gevangenis in Grave wel |K|| beter. Er was in ieder ge- Hj val op elke tien gevange- Ba nen een toilet. In de Leidse Merenwijk delen Ijftl JH gemiddeld maar liefst zo'n 31 asielzoekers één wc. Natuurlijk is dat een smeerboel. Wie wil er ei- genlijk verantwoordelijk zijn voor deze vorm van opvang? lerplicht contract voor bedrijven I ledrijven in de Leidse binnenstad die om de kosten te Irukken hun bedrijfsafval gewoon naast de vuilniszakken ran particulieren zetten, zullen met deze praktijken niet d te lang meer kunnen doorgaan. De gemeente is bezig net een inventarisatie van alle restaurants, winkels en findere bedrijven in het centrum. Hamvraag daarbij is of ij een contract hebben voor het afvoeren van bedrijfsaf val. Pas als alle bedrijven in het centrum hun vuil aanbie- len zoals het hoort, wil verantwoordelijke wethouder J. ^Laurier gescheiden inzameling van gft-afval in de bin- ienstad invoeren. eiden annet van aarsen lij de gemeente bestaat de in- Iruk dat veel bedrijfjes hun af- al illegaal (dus zonder ook naar een heffing te betalen), lan wel grijs (door de afvalstof- snheffing voor particulieren te letalen) laten verwijderen. „Be- ijven denken vaak 'de vuilnis- igpn rijdt toch langs dus zet- In wij onze vuilniszakken ook laar buiten'. We moeten er- >or zorgen dat die stroom van drijfsafval gescheiden wordt fan het gewone huisvuil", aldus lurier. Hij verwacht dat de inventari- satie nog minimaal een jaar gaat duren. „Het bezoeken van ukl die bedrijven is een moei zaam proces, een tijdrovende klus. Maar het moet gewoon ge beuren." Voor Laurier is het re gelen van»bedrijfsafval-contrac- ten voor bedrijven een voor waarde waaraan moet worden voldaan, voordat gescheiden in zameling van gft-afval in de binnenstad kan worden inge voerd. Officieel had het geschei den inzamelen al vanaf januari in de hele stad moeten plaats vinden. Bedrijven hoeven overigens geen contract met de gemeente af te sluiten. Zij kunnen ook met een particuliere afvalver werker in zee gaan. In sommige gevallen, zoals bij bedrijven met bijvoorbeeld veel chemisch af val, is dat zelfs de enige moge lijkheid. De olieverontreiniging aan de Nieuwe Mare in Leiden is niet ern stig. Metingen hebben uitgewezen dat in zeer geringe mate mine- ocrale oliën, teerachtige stoffen en vluchtige aromatischev verbindin- s/gen in de grond en het grondwater zitten. Volgens milieu-ambte- tfdiaar A. van den Berg is er geen reden voor ongerustheid. „Van de driftige stoffen benzeen en tolueen zijn zelfs geen sporen ontdekt." "f De vervuiling werd dinsdag ontdekt door grondwerkers die aan de Nieuwe Mare een sleuf groeven. In opdracht van de Energie- en watervoorziening Rijnland.(EWR) moest de waterleiding worden vernieuwd. Nog steeds weet de gemeente niet wat de bron van de e4>lievervuiling is. Van den Berg heeft in de archieven gevonden dat '°1er twee mogelijkheden zijn. Ofwel de olie is afkomstig van een ga ragebedrijf dat er vroeger heeft gezeten, ofwel een voormalige bot telarij is de boosdoener. De gemeente heeft opdracht gegeven tot •oïfeen aanvullend onderzoek naar de bron. leiden Op speciaal verzoek van zijn vrouw reed de begrafenisstoet van de vorige week bij een motorongeluk in Zwitserland omgekomen Wil lem Handgraaf (37) gistermiddag langs het politiebureau aan de Langegracht. Handgraaf was generalist/motorrijder bij de politie Leiden/Voorschoten. Toen de stoet langs kwam, stond een groot aantal collega's klaar om Handgraaf een laatste groet te brengen. foto hielco kuipers Daarbij volgen we de voorge schreven procedures. Aanleiding voor de bestuurs crisis is het bouwschandaal rond de uitbreiding van het Syl- viuslaboratorium, de Annex. Door fraude verdween daarbij ongeveer vijf miljoen gulden. Een van de verdachten, de voormalig directeur bedrijfsvoe ring van de universiteit, zit vast. De universiteitsraad heeft in een onderzoeksrapport de be stuurlijke verantwoordelijkheid bij college-voorzitter Oomen neergelegd. Het college heeft in een schriftelijke verklaring laten we ten slachtoffer te zijn van 'criminele misleiding' en wei gert te vertrekken. „Het Annex- incident moet voor wat de uni versiteit intern betreft gesloten worden verklaard. nen, volgt een bezinningsperio- de van dertig dagen. Cohen neemt vervolgens een beslis sing. Volgens buiten-universitair lid van de universiteitsraad, dr. P. Mostert, was het gesprek met Cohen 'correct en informerend'. „De staatssecretaris heeft met het college van bestuur gespro ken over de bestuurscrisis en wilde ook önze mening horen. Hij wilde weten of de procedu res zorgvuldig zijn gevolgd en of iedereen zich van de mogelijke consequenties bewust is. Kortom: Cohen weet dat wij niet verder willen met Oomen en wilde daar tekst en uitleg bij." „Wij hebben de staatssecreta ris verteld dat het besluit, waar in we het vertrouwen in Oomen opzeggen, in voorbereiding is. Voorzitter J. Mulder van de Leidse universiteitsraad heeft gisteren het 'concept-besluit' gekregen waarin het vertrou wen in collegevoorzitter C. Oomen definitief wordt opge zegd. Een meerderheid van de universiteitsraad (UR) staat op het vertrek van Oomen. De frac tievoorzitters hebben staatsse cretaris J. Cohen daarvan giste ren op de hoogte gesteld. UR-voorzitter Mulder moet nu binnen vijf werkdagen een extra raadsvergadering uit schrijven: waarschijnlijk maan dag 31 mei. Als een meerder heid van de raad vóór de motie van wantrouwen stemt, waarin de staatssecretaris wordt ver zocht Oomen ontslag te verle- L

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11